tarry De wraak van Hermandad TAART! 000R Residentie TARRY Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk Zaterdag 60 jaar Bak deze heerlijke Frankrij doet belangrijke diplomatieke stap AVONTUUR „Hela, jongens, politie, politie!" klonk het van alle kanten uit de dicht opeengepakte menigte, die schreeu wend, lachend en joelend achter een wel heel bezienswaardig span kwam aanhollen. Een klein hardlopertje in sportcostuum, rennend, naar het scheen, voor zijn leven en achtervolgd door een reusachtige olifant. Reeds buiten de stad op de hoofdweg had t hollende tweetal de aandacht getrok ken van de spaarzame wandelaars, maar nu in de stad zelf, dromde een ganse menigte van toeschouwers sa men. „Halt," klonk daar de stem van een dienstdoende agent, „wat moet dat worden?" En de dappere orde bewaker trachtte met zijn korte dikke benen het hardlopertje en de dravende jumbo bij te houden. „Wat het wor den moet, weet ik ook niet!" schreeuw de het ventje terug. „Ik moet even tjes dit beestje voor circus Tossini een luchtje laten scheppen. Laat hij er nu zo'n schik in hebben gekregen, dat hij niet meer naar huis wil." Intussen was de dolle ren overgegaan in een rusti ge stap. „Maar dat gaat zo maar kleine wandeling iedereen in de stad zou weten, dat circus Tossini gearri veerd was. Nu, daarin zijn wij ge slaagd. Dat Jumbo vanmiddag niet zo op zijn gemak was en zich wat onrus tig gedroeg, spijt me zeer. Ter ver goeding geef ik daarom graag wat vrijkaartjes uit voor de openingsvoor stelling van morgen. Komt u dan ook kijken?" Daar vlogen plotselingaan alle kanten kaartjes door de lucht, die vooral door de jeugd gretig werden opgeraapt. „Wacht maar, we zullen je wel krijgen," brulden de agenten, die, door Jumbo losgelaten, hun ver fomfaaide uniformen in orde probeer den te krijgen. Maar hun verontwaar digde stemmen gingen verloren in het gelach en gejoel van de menigte, die zich voor de bontversierde ingang van de circustent verdrong. Jumbo en zijn begeleider verdwenen achter het grote tentzeil. Ons hardlopertje kon gerust zijn. Het beloofde een drukbezochte openingsvoorstelling te worden van circus Tossini. (Wordt vervolgd.) niet," overstemde de agent het ru moer. „Het hele verkeer in de stad wordt in de war gestuurd. Vooruit, rechtsomkeert en weg met dat beest!" „U hebt gemakkelijk praten," begon het mannetje weer. „Ik wil wel, maar hij wil niet. Of gelooft u mjj soms niet? Kijk meneer de agent aan, als hij tegen je spreekt," begon hij tegen de olifant. Deze draaide zijn logge kop met de kleine slimme oogjes naar de agent enmet een snelle be weging van zijn slurf greep hij hem de pet van het hoofd. Een luid gejoel en hoerageroep brak los. Het slacht offer in uniform schreeuwde boos: „ik maak proces-verbaal op." Maar voor hij zijn opschrijfboekje kon pak ken, gaf Jumbo hem een laatste aai met zijn slurf en ging er met ver snelde pas vandoor, tezamen met het sportkereltje, dat onder het lopen luid begon te roepen: „Vooruit, jumbo, terug naar het circus Tossini, even buiten de stad. Vertoon daar morgen maar je kunsten. Dan kan iedereen je zien." Maar Jumbo hield zich doof voor de stem van zijn baasje. Midden in het drukke verkeer haalde hij aller lei grapjes uit. Een verkeersagent, die juist zijn arm wilde uitzwaaien, werd van zijn plaats gelicht door een lange slurf, die vriendschappelijk om hem heen werd geslagen. Voetgangers maakten zich gillend uit de voeten. Autobussen zochten dekking op het trottoir. Trams kwamen tot stilstand. Dit duurde zo voort, tot het eindelijk aan het vreemde duo behaagde langs een grote omweg door andere drukke wijken naar het circus terug te ke ren. Hier vonden zij vier agenten op hen wachten, die van plan bleken, de kleine hardloper mee te nemen naar het bureau. Maar owee! Op een stil letjes gegeven teken van zijn meester zwaaide Jumbo zijn machtige slurf op nieuw en daar werden de vier diena ren der wet omarmd in een ijzeren greep. „Het is dik in orde, heren," sprak het ventje tot de woedende, doch machteloze agenten. „De bedoeling van onze directie was, dat door deze Prijsraadsel Welke beroepen zitten verscholen in de volgende namen? 1. I. K. Stoere. 2. N. T. D. Raast. 3. O. A. Ia Ramen. En welke bloemennamen zijn ver scholen in de volgende zinnetjes? 1. Kippen leggen niet bij elk gekakel eieren. 2. Dit feit is al eeuwen bekend. 3. Alle liedjes uit dit boek ken ik. De oplossingen kunnen vóór Zondag 8 Mei worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Dit prijsraadsel is alleen voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. Onder de goede oplossingen worden mooie boeken ver loot. (Recept van Mej. C. Gerkens, K.L.M. stewardess, Stadionweg, Amsterdam, die hiervoor 25.— ontving. Winnaressen van de troostprijzen ontvangen persoonlijk bericht). Neem 1 litermelk.2C0gramTar-Ry. 1 pak je vanillesuiker of wat citroenschil. 100 gram boter of margarine. 50 gram bloem, iwjram suiker. 50 gram gesnipperde pinda s. 2 3 eieren, iets zout. Rereiding: breng de melk aan de kook. voeg de gewassen Tar-Ry toe en laat dit gaar worden i 50 min.). Laat dit daarna geheel koud worden. Roer de boter tot room, voeg de eierdooiers, de suiker. V,a^ll,esuiker gesnipperde citroen- schil, de gezeefde bloem, het zout en de mÜ j .oe" ^et eiwit flink stijf, wengde koude Tar-Ry met de boter etc. fo*VoefLtens,0tte het stijf geklopte eiwit *r ï.?ler de springvorm flink.strooi Y wat bloem in en laat de taart in een goea warme oven gaar worden 1 uur). B U R G H U L Koop een pak Tar Ry van Meent en doe ook mee aan deze receptenwedstrijd onder leiding vun Radio'Kookte raar Kers! In elk puk Tar-liy een gratis receptenboekje Onze mededelingen Pieter Bijl, Spoorstraat 47, Den Hel der, wil graag sigarenbandjes ruilen met andere verzamelaars. Zijn er nog jongens en meisjes die sigarenbandjes en lucifersmerken spa ren? Dank zij de hulp van veleJeugd- koerier-vrienden en vriendinnen heeft tante Iet op het ogenblik een aardige voorraad sigarenbandjes. Henk was zo dom nog niet! Henk, de kleinste van vier broers, is op school de laatste van zijn klas. Als hij met zijn slechte rapport thuiskomt, is hij maar blij, dat papa op reis is. Maar dat valt hem niet mee. Voor straf moet hij van moeder zelf aan zijn vader schrijven, dat hij de laatste is op school. Nadat zijn broertjes alle drie een paar woordjes hebben ge schreven bij de brief van moeder, is Henk aan de beurt. Hoe zal hij het aan papa schrijven? Hij bijt op zijn penhouder en kijkt de kring eens rond. Moeder kijkt hem ernstig aan; zijn broertjes doen hun best om niet te gaan lachen. Plotseling doopt Henk de pen in en schrijft met onhandige ha- nepoten: „Beste paps. Als laatste zend ik U de hartelijke groeten. Uw lief hebbende Henk!" Oplossing Prijsraadsel De twee woorden die jullie de vorige keer moesten vinden waren Vrolijk Pasen. De drie woordjes die jullie mochten raden, om de oplossing te vinden wa ren: Kralen, vos en prijs. Deze week werden de prijzen gewon nen door: Vera vd Zeyden, Stationsweg 19, Alkmaar (11 jaar). Erna Bosman, E. 23, Spanbroek (11 jaar). Mia Moleman, Jan Blankenstraat 21, Den Helder. Trijnie Band, Kanaalstraat 9, Scha- gen. Ida Bremmer, Melklaan 3, Velsen-N. (9 jaar). Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. m 0E ZAK VOL BRIEVEN; Voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Beste jongens en meisjes, uit de briefjes bemerkte ik, dat de Paasvacantie nu weer achter de rug is. Jullie hebben heerlijk weer gehad zeg! Het zonnetje heeft er wel voor gezorgd, dat jullie iedere dag buiten konden spelen. En nu maar weer met frisse moed aan de slag! Wij beginnen deze week met het briefje van Willy van der Gulik. Ben je in in de Paasvacantie al bruin geworden, Willy? Je hebt een flink gewicht hoor! Ik denk, dat je wel goed kunt eten. Gelukkig, dat het rapport ook mooi was. „Sterretje", hartelijk gefeliciteerd met je twaalfde verjaardag. Ja, nu mag je de volgende keer met de andere groep meedoen, meisje. Wat had je het briefje leuk versierd! Jij wilt dus later stewardess worden. Heb je al eens gevlogen? Joop Hulskamp, natuurlijk mag je meedoen. Je schrijft al keurig, zeg! Ik dank je wel voor de postzegels en de sigarenbandjes, die ik in je briefje vond. Trijnie Band, wat heb je aardig getekend, meisje. Ja, ik vind het verhaaltje van Pim, Pam en Pom ook erg leuk en ik zou best meewillen op die boot. Jij ook? Je rapport was gelukkig goed hè! Fijn dat je drie punten vooruit bent gegaan. Nel Waiboer, was het een prettige dag op 21 April? Ik ben er benieuwd naar of jullie al een veulentje hebben gekregen. Schrijf je mij dat eens gauw? Met de postzegels was ik blij, Nel. Welbedankt. meisje! Gerda Lievendag, nog harte lijk gefeliciteerd met je verjaardag, meisje! Heb je pleizier gehad? Jij bent dus oók aan 't sparen. Fijn hoor! Peter de Geus, ja, jij had een heel mooi rapport zeg! Daar waren Vader en Moeder zeker erg blij mee. Je had dus al eerder ken nis gemaakt met de avonturen van Bolke de Beer. 't Is een aardig verhaal hè! Annie Jonker, jij hebt dus een prettige Paasvacantie gehad. Ja, ik kan mij voor stellen, dat het erg druk was in Bergen. De Paasdagen waren ook zo heerlijk warm en zonnig. Welbedankt voor het zilverpapier, Annie! Jaap Zwaan, wat zal Vader blij zijn geweest met zo'n goeie hulp, in de vacantie Hoe gaat het met de lammetjes, Jaap? Hebben jullie ze nog allemaal? Andre Nieuwenhuis, jij loste het verkeerde prijsraadsel op, jongen. Het raadsel, dat vandaag in de „Jeugdkoerier" staat is weer voor kinderen beneden 12 jaar en daar kun je aan meedoen, als je zin hebt. Nelly Hiehle, ook jij loste het verkeerde raad sel op. Zie maar eens wat ik aan Andre Nieuwenhuis schreef. Nelly. Jan v. d. Brink, hartelijk dank voor de goede wensen en die mooie tekening van dat Paasei. Heb jij ook prettige Paasdagen gehad, Jan? - Erna Bosman, wat heerlijk, dat je Moeder weer beter is en dat je weer naar huis gaat. Woon je in een an dere plaats, zodat je niet meer met de „Jeugdkoerier" mee kunt doen, Erna? Aag Posch, is de meester al weer beter? Alie en Dina Luchies, hoe gaat het nu met moeder? Ik hoop maar voor jullie allen dat zij weer_ helemaal beter is. Heeft Dina toch een prettige verjaardag gehad? Harm Smidt, wat heb je weer een mooie boot getekend. Dat kun, je goed, zeg! 't Lijkt mij een groot vrachtschip. Is dat zo? Teuni Beets, gelukkig dat de linkerhand nu weer in orde is. Maar ja, links schrijven gaat natuurlijk niet. Wat prettig, dat Ali zo'n trouwe secretaresse is en dat ik van haar geregeld hoor hoe het met je gaat. Heb jè nog veel pijn, Teuni? Ik hoop maar dat je gauw weer van alle narigheid af zult zijn, meisje. Het allerbeste toegewenst en een hartelijke groet voor Ali. Tini Beuling, je bent welkom hoor! Was het prettig in Wijdenes? Je nichtje is zeker even oud als jij. Coba Kramer, hartelijk dank voor je gezel lige brief, met zilverpapier en sigarenbandjes. Wat jammer dat Moeder nu in het ziekenhuis ligt. Ik hoop maar dat zij weer spoedig thuiskomt, Coba! Geluk kig dat de gymnastiek-uitvoering zo goed geslaagd is en dat het zo'n heerlijke avond voor je was. Gurie v. d. Oort en Ans Baars, prettig dat jullie gaan mee doen. Jullie zonden de oplossing van het prijsraadsel voor jongens en meisjes boven 12 jaar in. Daar kunnen jullie geen prijs mee winnen, meisjes. Het raad sel, dat vandaag in de „Jeugdkoerier" staat is voor kinderen beneden 12 jaar. Truusje de Feijter, Tom Haasbroek, en Annie "Willig, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de briefjes voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 5 Mei. Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Wtn.n.n'i Koninklijke Fabrieken N. V.Wormarveer Anno 1765 48. Verschrikt luisteren Pim, Pam en Pom naar de stoomfluit 'van de „Salmiak". „Oh, we zijn al te laat", roept Pepi, die deze geluiden ai eens meer gehoord heeft. „Dit is het te ken dat het schip vertrekt". „Ja maar, dat mag niet, dat kan niet!" roept Pim opgewonden uit. „Wij moeten er toch nog af!" Weer klinken er drie stoten op de fluit. Een zeker teken, dat het schip vertrekken gaat. „Hoe kaïi dat nu?" roept Pom wanhopig. ,.Dp kok zei toch, dat de „Salmiak" pas vanavond vertrekken zou?" Mis schien heeft hij zich vergist", ant woordt Pepi. Kom laten we een po ging wagen om hieruit te komen. Mis schien is het nog niet te laat!" Ze vlie gen alle vier naar de deur toe. Maar deze is hermetisch gesloten. En hoe Pepi ook zijn best doet, zelfs hij kan deze deur niet open krijgen. Boven aan dek worden de kabels losgegooid en de stuurman rapporteert aan de kapitein, dat alles voor het vertrek gereed is. En dan stoomt de „Salmiak" langzaam de haven uit. Zeeliedenstaking in Belgie Gistermorgen zijn de Belgische zee lieden, gehoor gevend aan een oproep van de Belgische transportarbeiders- bond, een staking van 24 uur begon nen. Het betreft hier zeelieden die werkzaam zijn op zich in Belgische ha vens bevindende schepen. De staking is uitgeroepen uit protest tegen de on toereikende regeling betreffende de pensioenen voor weduwen en wezen. Zoals bekend hebben de Antwerpse havenarbeiders bekend gemaakt Maan dag en Dinsdag aanstaande eveneens het werk te zullen neerleggen om te protesteren tegen de huidige pensioen regeling. Tevens wensen zij hogere uit keringen bij arbeidsongevallen. NEDERLANDER WEES DUITSERS DE WEG Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem wees gistermorgen vonnis tegen W. A. Symons, een in Duitsland opge voede Nederlander, die zich bevond tussen in Nederlandse uniformen ge klede eenheden, die het Duitse leger voorafgingen op 10 Mei 1940 en die o.aT de Heumense brug bezetten. De pro cureur-fiscaal had achttien jaar ge vangenisstraf geëist. Het vonnis luidde elf jaar. Commissaris van de Koningin met een warm hart voor onze provincie CEN ONZER meest verdienstelijke staatsburgers, tevens de hoogste ge zagsdrager in onze provincie, dr. Jacob Evert Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord- Hollande zal Zaterdag 30 April a.s. de zestigjarige leeftijd bereiken. De Commissaris verjaart op de dag, dat Koningin Juliana haar veertigste verjaardag viert en zijn ambtsbezighe den zullen dan wel van dien aard zijn, dat er van tijd en gelegenheid voor persoonlijk feestvieren en herdenken weinig gelegenheid zal zijn. Dat neemt niet weg, dat men in geheel den lande, en in onze provincie in het bijzonder, op een dag als deze gaarne een woord van hulde wil brengen aan de man, die getoond heeft, dat hij op zijn hoge en verantwoordelijke post niet alleen ge zagsdrager is, maar dat hij van harte meeleeft met alles wat er in zijn ambts gebied plaats vindt en bij elk plaatse lijk gebeuren van enige betekenis blijk van zijn belangstelling heeft gegeven. Baron de Vos van Steenwijk werd te Zwolle geboren en bezocht daar de lagere school en het gymnasium, waar na hij zich als student in de wis- en natuurkunde te Leiden liet inschrijven en waar hij in 1918 promoveerde tot doc tor in de wis- en sterrekunde. Reeds in 1914 was de heer De Vos van Steen wijk benoemd tot observator aan de sterrewacht te Leiden, waar hij bleef zijn ambtsgebied te bezoeken. Geen. gebeurtenis van enige betekenis vindt in Noord-Holland plaats of men vindt er de Commissaris die door zijn per soonlijke aanwezigheid blijk van zijn belangstelling geeft. Wij herinneren slechts aan de eerstesteenlegging van het herrijzende Petten en aan de stie renkeuring te Alkmaar waar hij nog dezer dagen van zijn interesse voor de fokkerij in onze provincie blijk heeft gegeven. Baron de Vos van Steenwijk is steeds bereid ieder te ontvangen, die hem ambtelijk wenst te spreken; hij is een vriendelijk, welwillend man en het is dan ook niet te verwonderen, dat zeer velen op de dag waarop hij zijn zestig ste verjaardag herdenkt, van harte ho pen, dat hij zijn ambt nog vele jaren in gezondheid en onder gelukkige om standigheden zal mogen vervullen. Vredesoftensief van Parijs (Van onzè Parijse correspondent). Van welgeïnformeerde zijde verne men wij, dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken via de diploma tieke kanalen een dringend beroep heeft gedaan buiten de U. N. O. om, op de regeringen van Rusland, Ameri ka en Engeland teneinde hen te be wegen onmiddellijk alles in het werk te stellen om te komen tot een oplos sing van de politieke geschillen ten einde te kunnen geraken tot een spoe dige en verregaande uitbreiding der handelsbetrekkingen tussen Oost- en West-Europa. Reacties op deze diplo matieke boodschap zullen geheim worden gehouden. Alvorens Schuman tot deze stap overging heeft hjj ver trouwelijk overleg gepleegd met de Beneluxlanden, die evenals Frankrijk zwaar zijn getroffen door de moeilijk heden welke de handel tussen Oost en West-Europa thans ondervindt. tot 1919 in welk jaar hij een benoe ming aanvaardde tot leraar aan het Ne derlands Lyceum te 's-Gravenhage. Hij bleef daar tot 1925 en ontving toen zijn aanstelling tot Chef de la Section des relations scientifiques aan het Instituut International intellectuel- le van de Volkenbond te Parijs. Men ziet daaruit reeds het veelzijdig wetenschappelijke talent van deze mar kante persoonlijkheid, die vóór hij in het zuiver ambtelijke leven overstapte nog een jaar secretaris van het Natio naal Crisiscomité te 's-Gravenhage is geweest. Het Commissaris-ambt wordt in de regel via een burgemeesterschap be reikt en dat is ook hier het geval ge weest. In 1933 werd Baron De Vos van Steenwijk benoemd tot burgemeester van zijn geboorteplaats en reeds twee jaar later volgde zijn benoeming tot hoofd van een zo belangrijke gemeen te als Haarlem, waar hij tot 1941 in functie is geweest. De inwoners van Haarlem hadden hun burgemeester leren waarderen, zij zullen in de bezettingsjaren onder hun NSB-burgemeester ongetwijfeld Ver langd hebben naar de terugkomst van de nobele figuur, die hen tot dusver bestuurde en algemeen was dan ook de voldoening in de hoofdplaats onzer provincie toen bekend werd dat de heer De Vos van Steenwijk door H. M. de Koningin in 1945 als Commissaris in Noord-Holland benoemd werd. De jubilaris, die sedert 1941 voorzit ter is van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen, heeft in zijn werk zaam leven een gróót aantal weten schappelijke studies gepubliceerd voor namelijk op het gebied der astrologie. Baron De Vos van Steenwijk is, zo als wij reeds opmerkten, geenszins de gouverneur, die zich tot de hem voor geschreven verplichting bepaalt een of meermalen per jaar de gemeenten uit Vier valse honderdjes Door de recherche te Den Haag werd gearresteerd de 22-jarige soldaat veld artillerist E. IL, van beroep beeldhou wer, die in financiële moeilijkheden verkeerde en om hierin verandering te brengen, in totaal vier bankbiljet ten van f 100 namaakte. Hij deed dit met kleurpotlood en inkt. Zijn zwa ger, de 23-jarige loswerkman A. M., was hem behulpzaam bij de uitgifte der biljetten. Toen het derde biljet aan de cassa van een Haagse bioscoop in betr'-'ng werd gegeven, liep het tweetal tegen de lamp en werd gear resteerd. 85 IN DE TJEERD ADEM A Het was te laat. Hij kreeg geen kans meer onopgemerkt buiten het gesticht te komen. Ieder ogenblik kon hij nu gearres teerd worden en wat zou er dan met de documenten Die kon hij niet meenemen, omdat niemand er iets van mocht weten. Wanneer hij ze hier liet.... Men zou ze vinden en aan de politie geven. Hij moest onmiddellijk een be sluit nemen. Aan Bastiaan geven en in zijn eigen huis bewaren? De stukken zouden er niet veilig zijn. Als zijn achtervolgers te weten kwamen, dat hij ze bezat en niet bi.i zich droeg, zouden ze niets ondoor- 7ccht laten. Bovendien, de politie kon huiszoeking Soen in verband met de moord. Men zou naar de revolver kun nen zoeken. Neen, Bastiaan kon de stukken niet hebben. Zuster Blanca? Zij was een vriéndelijke, verstandi ge vrouw. Zou ze genoeg vertrouwen in hem stellen om hem te willen helpen? Hij moest het wagen. Er was geen andere keus. DE ARRESTATIE „Zuster", zei hij, toen zij in de ka mer trad, „ik moet u iets zeggen, ik heb geen ogenblik te verliezen". Hij gaf haar het ochtendblad. „Leest u dit eens. zuster". Zuster Blanca las het bericht en keek hem verbaasd aan. „Dit signalement „Dat slaat op mij, dat is volkomen duidelijk", zei Steensma. „Maar", vroeg de zuster, ontzet, „hoe kan „Luister, zuster. Ik ben gisteravond, zonder dat u het gemerkt heeft, bui ten het ziekenhuis geweest. Ik.... ik had een zakelijke afspraak met een dame. Die dame was...." Hij wees naar de courant. „Toen ik haar aan trof, was alles al gebeurd. U gelooft toch zeker niet, dat ik hierin de hand heb?" „Neen, mijnheer", zei Zuster Blanca. hem recht in de «ogen kijkend. „Neen. mijnheer Van Waardenburg. Ik heb honderden patiënten verpleegd, ik heb mensenkennis. Ik geloof niet, dat u." „Dank u, zuster", zei Steensma ge- i oerd. „Maar anderen,de politie. „U zult u moeten verantwoorden, mijnheer Van"" Waardenburg, maar dat kunt u toch. kunt toch duidelijk maken, dat u hiermede niets te maken heeft. Men zal u toch geloven." Zij keek naar zijn bezorgd gezicht. Waarom kwam u daar, mijnheer Van Waardenburg? Wie was die dame?" Ir Steensma schudde moedeloos het hoofd. „Dat zullen ze allen vragen, zuster", zei hij, „en ik kanik kan er niet op antwoorden. Het gaat niet in de eerste plaats om mij. Er is een veel hoger belang, een staatsbelang". „U is toch werkzaam aan Buiten landse Zaken, mijnheer Van Waarden burg?" „Dat is het juist, zuster, ik kan ik mag niet alles zeggen." „Wanneer ik u mijn erewoord geef, dat ik niets deed, wat ook maar enigs zins ontoelaatbaar was, wilt u mij dan geloven?" „Ja, mijnheer Van Waardenburg" Steensma keek haar aan. Hij gaf zijn erewoord als mijnheer Van V/inr- denburg en hij was niet eens Hij gevoelde pijnlijk de onmogelijk heid om volkomen oprecht te zijn. Er Waren hogere belangen welke tot voor zichtigheid noopten. „Ik heb u Iets te verzoeken, zuster. Ik bezit documenten, die voor ons va derland van het hoogste gewicht zijn Zo zijn hier.... in deze kamer. Er is slechts één man, die gerechtigd is er Kennis van te nemen. Die man is op het ogenblik niet in Nederland. Nie mand mag iets van deze stukken we tenhoort u wat ik zeg, zuster, niemand, ook de politie niet. In mijn liuis mogen ze niet zijn. Zou uzou u ze voor mij willen bewaren, tot ik Zuster Blanca keek hem een ogen blik bezorgd aan. „Waar zijn die documenten, mijn heer Van Waardenburg?" Steensma stond op en haalde ze te voorschijn. „Hier zijn ze, zuster. Verberg ze denk er om, het is een staatsbelang!" Zuster Blanca nam het pakketje en de enveloppe van hem over. „Ik vertrouw cp uw erewoord, mijn heer Van Waardenburg, maar ik kan hierin niet alleen beslissen. Er staan anderen boven mij. Ik moet dit kun nen verantwoorden, maar ik beloof u, dat ik voor inwilliging van uw ver zoek zal pleiten." „Kan ik de beslissing spoedig ver nemen, zuster?" Zuster Blanca knikte sprakeloos en verliet het vertrek. Tien minuten gingen in onzekerheid voorbij, tien lange, kostbare minuten. Hij hoorde de voetstappen van een dokter, die zijn dagelijkse rondgang was begonnen. (Wordt vervolgd.) Vier jaar geëist tegen lid van executiepeleton De Duitse chef van de Sicherheits- polizei te Amsterdam, Willy Lages, en diens helpers Ruhl en Vlermann, als mede Blumenthal van de Sicherheits- dienst, werden gisteren door het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof als ge tuigen gehoord in de zaak tegen Julius Zernikow uit Düsseldorf, die deel uitmaakte van het executiepeloton, dat in de Apollolaan 29 gijzelaars neer schoot. Mr. F. P. T. H. Rohling, advocaat- fiseaal, hield rekening met het feit, dat de verdachte slechts 1 maal deel had uitgemaakt van een executiepeloton. Hij was voor de executie zelf niet verant woordelijk. De eis luidde 4 jaar met aftrek van voor-internering. De uitspraak volgt op 11 Mei. TELEGRAFISCHE GELUKWENSEN AAN H.M. DE KONINGIN Met het oog op de beperkte openstel ling der PTT-kantoren op Koninginne dag wordt het publiek aangeraden, de telegrammen voor de verjaardag van H M. de Koningin reeds vóór 30 April aai. te bieden. Zij zullen dan op de verjaardag worden afgeleverd. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tulpen- Rallye 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Radiostrip 7,10 The Romancers 7,45 De Regerings-voorlichtingsdienst ant woordt 8,05 In het Radio-Zoeklicht 3.15 Concertgebouw-orkest 10,40 BBC- kcor 11,15 Paul Robeson 11,30 Orkest Glenn Miller HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en Tuinbouw 6,30 Gramofoonplaten 6,40 Muziek 7,15 Nederlandse organis ten 7,30 Actueel geluid 8,05 Pro gramma-proloog 815 Hongaarse Ster avond 9,3o Familie-competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano-duo 10.45 Avondoverdenking 11,15 „Be roemde concerten 11,40 Melodieën van Foster VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Fragmenten AVRO: 12,00 Gevarieerd programma 12,45 Joe Loss en orkest I,20 Kwintet-spelers VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 West europees commentaar VPRO: 7,30 Ne derland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Gooise trio 8,30 Prof dr J Boeke 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Inwoning (hoorspel) 10,00 Buiten lands weekoverzicht 10,15 Swing and 'sweet VPRO: 10,45 Avond wij ding II,15 Dr W F Storm 11,30 Gramofoon platen HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7. 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,20 „De Zevenklapper" 3,15 Metropole-orkest 6,20 Tulpen-Rallye 6,30 Engelse militaire Band 6,45 Klankbeeld 7,15 Mr P J de Kanter 7,30 Guus Jansen (piano) 7,45 De drie landen 8,05 De gewone man 8,12 „Don Pasquale" (opera) 10,05 „Eenheid der kerk" 10,15 Fluitsonates 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofocmplaten

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5