CITROEN Alkmaar viert enthousiast Koninginnefeest Stad en Omgeving De 8 October-vereniging en de vermakelijkheidsbelasting Bestaan der Kaasmarkt verzekerd Vlaggen en wimpels geven de stad een feestelijke aanblik Parade op 't Waagplein Wat onze voorouders schreven AGENDA Wij noteren niet alleen orders maar leveren ook N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 Arti-medaille 1949 voor Germ de Jong Druk sport week-end Dr. Valentine: „Er zijn exportkansen voorde kaas" De heer D. J. Scheffel geridderd iY.V. ALKMAARSCHE OVERDEKTE Zomerbad Zes jubilarissen bij de N.V. Hoogenstraten VAN IJ TOT MARSDIEP WAT DL VICTORIA THE/ CINEMA AMER f?«r» e, De vlag wapperde al vroeg van de torens. Alkniaars ingezetenen hadden in alle straten vlaggen en wimpels uitgestoken, het rood-wit-blauw gaf onze oude stad een feestelijk aanzien en met oranje-sjerpen getooide kin deren liepen al in de vroege morgen zingend door de straten. Onze Koningin verjaart. Sinds mensenheugenis hebben we dat op 31 Augustus gevierd. Nu is het verschoven naar 30 April en al is dat ook nog vroeg In het jaar, toch kan het zonnetje ons dan een mooie en blijde dag bezorgen, omdat alles wat het feestprogamma buitenshuis georganiseerd heeft door schitterend voorjaars weer begunstigd kan worden. Zo was het ook heden. Al vroeg in de ochtend werden de feestelijkheden in onze stad geopend met een reveille door de Postharmonie. De muzikanten verzamelden zich om kwart vóór ne gen op de Platte Stenenbrug en blie zen en trommelden er flink op los. Het was jammer voor de mensen van de Post, dat zo weinig volwassenen van hun belangstelling blijk gaven. De jeugd toonde zich actiever en verge zelde de Postharmonie ook verder op haar tocht door de stad. Aubade. Om half tien volgde voor het stad huis een aubade door leerlingen van de zesde klassen van alle lagere scho len. Op het bordes van het stadhuis waren aanwezig burgemeester Wyte ma, de garnizoenscommandant, het gemeentebestuur en leden van het Oranje-comité. Onder leiding van de heer N. Akkerman en begeleid door 'n piano, werd hierna door een groot aantal jongens en meisjes, die fees telijk met oranje speldjes en strikken versierd waren, een aantal liederen gezongen. Achtereenvolgens werden Vrouwe van Neerland, een canon, Naar Zee en Hollands liedje ten gehore ge bracht. De samenzang werd besloten met het Wilhelmus, gevolgd door een driewerf hoera voor Koningin Juliana en burgemeester Wytema. Hierna werd de kinderen in het stadhuis een ver snapering aangeboden. De straffe wind deed de talloze vlag gen op het Waagplein wapperen en droeg de schallende commando's weg over de toeschouwers, die rijen dik om het carré der troepen stonden ge schaard, toen de militaire parade een aanvang nam. Na een mars door de stad trok het militaire garnizoen van Alkmaar zich samen op de wijde ruim te aan de voet van de Waag en vorm de daar een groot vierkant met strak ke zijden van khaki, hier en daar ge markeerd door het wit van bandelier of het rood van een militaire politieman. Op een der hoeken van het carré stone het muziekcorps van het tweede batal jon. territoriale troepen uit Haarlem met de tamboers van dit bataljon. De instrumenten fonkelden in de zon, stram was de houding, rhythmisch de klank der muziek. Nadat de autoriteiten zich op het ge reserveerde gedeelte hadden verzameld, met de burgemeester aan het hoofd, presenteerde de res.-kapitein F. Wie gel zijn manschappen aan de garni zoenscommandant, de reserve-majoor M. Houbolt, die vervolgens, vergezeld van de overste Hendricks de opgestel de troepen inspecteerde, onder de to nen van een opgewekte mars. Nadat de commandant het carré had afgeschre- den schalden opnieuw commando's en met één klap vlogen de geweren bij de voet, om vervolgens gepresenteerd te worden. Gedragen zette de muziek het aloude Wilhelmus in, waarbij de hoof den der omstanders ontbloot werden en het garnizoen onbeweeglijk in de houding stond. Velen werden gegre pen door de plechtigheid van het ogen blik, toen onder aanzwellend tromge roffel de laatste tonen van het Volks lied verstierven en een stille over het plein viel. De troepen defileren Nog geen kwartier later trokken de twee compagnieën infanterie aan het bordes van het stadhuis voorbij, op nieuw onder de klanken van de mu ziek, die zich in de Langestraat had opgesteld. Daarop volgden de vele stukken luchtdoelgeschut van vier en van twee centimeter, getrokken door carriers, auto's en jeeps.-^Marechaussee op motorrijwielen markeerden de stoet, radiowagen en tank-auto's vorm- In de Alkmaarsche Courant van 30 April 1848 vinden wij de vol gende oproep. ARMEN BEWAARSCHOOL te ALKMAAR. Ouders en Voogden, die hunne kinderen en pupillen in de Be waarschool wenschen opgenomen te zien, worden verzocht dat ver langen te brengen in de vergade ring der Commissie van voor noemde School, die gehouden zal worden op Maandag den 7den Mei e.d. des avonds van zes tot acht ure in het Schoolgebouw in de Doelenstraat, alhier. De bewijzen van vaccine of na tuurlijke pokken, benevens de akte van geboorte zullen in die vergadering moeten worden over gelegd; bij gebreke daarvan zal de aanvraag tot plaatsing worden geweigerd. Namens de commissie voornoemd, F. M. VAN DE VELDE. den de aanvulling. Eerst in marstempo, later sneller trok het imposante schouwspel aan het oog van de toe schouwers voorbij, die ook hier in gro ten getale waren opgekomen, om niets van dit défilé te missen. Het klateren de applaus, dat de militairen ten deel viel na afloop van het défilé was zeker ten volle verdiend. Langs een vooraf vastgestelde route trokken de troepen zich vervolgens terug naar Rochdale en het kamp Wester weg. Alcmaria Victrix klaverjast Alcm. Victr., dat in de eerste ronde van het DWS-tournooi te Amsterdam een eerste plaats bereikte en zich plaatste voor de tweede ronde, kwam ook gisteravond weer als winnaar uit zijn poule te voorschijn en plaatste zich als no. 2 in het algemeen klasse ment en door het zeer hoge punten- aantal ook in de finale. In deze finale spelen 10 teams, die echter alle reeds van een prijs zijn verzekerd. Aanvankelijk zag het er voor Alcma ria niet zo best uit, daar het koppel Bonsema-de Vries verstek moest laten gaan, waardoor P. Zorge te elfder ure het achttal moest completeren. Voor de wijze waarop hij speelde had den zijn medespelers echter niets dan lof. Het koppel F. HeldermanP. Woudsma bleef ongeslagen met 4643 punten, doch ook G. MulderA. Hel derman met 4520 punten en W. C. Mul lerP. de Buyzer 4435 punten maakten een zeer goed gemiddelde. Gisteravond luidde de uitslag met inbegrip van de punten uit de le ron de: 1. Alcm. Victrix 34871; 2. Kuilboys 34451; 3. Halfweg 33034; 4. Kruisster 31774; 5. Meerboys 31615; 6. Blauw Wit 31559; 7. Ahrends 30738; De voorlopige eindklassering luidt: 1. Heerenmarkt 35298; 2. Alcmaria V. 34871; 3. Kuilboys 34451; 4. NFC 33129; 5. Halfweg 33034; 6. ZFC 33029. ZATERDAG (Ontleend aan onze advertentierubriek) Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Een koninkrijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd); Victo ria Theater, 7 en 9.30 uur: Intrigue (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Onteerd. Feestav. Oranje Comité, 7 uur in 't Gulden Vlies en in het Wapen van Heemskerk (georganiseerd door de Chr. Oranjevereniging). Tentoonstelling Bergense kunst, Sted. Mseum, 10-12, 2-5 en 7-9 uur. ZONDAG Harmonie Theater,^ 4.30, 7 en 9.30 uur: Een koninkrijk voor een huis (tot 14 jaar onder geleide) (geprolongeerd). Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Intrigue (14 jaar). Cinema Ameri cain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Onteerd (bo ven 18 jaar). Sted. Museum: Ten toonstelling Bergense kunst. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 1 Mei zal de apotheek van de heer Hartong van Ark, Langestraat 1, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Als huisartsen zijn Zondag beschik baar dr. Jb. Maats (Steynstraat 1, telef. 2387) en plaatsv.v. mej. S. P. Bartstra, Emmastraat 93 (tel. 4357). UITMUNTENDE WASBEHANDELING Café's tof twee uur open In verband met Koninginnedag heb ben de café's van de politie toestem ming gekregen tot vannacht 2 uur ge opend te blijven. NOG GEEN NIEUWE BONNEN IN ALKMAAR. De publicatie in de dagbladen om trent de uitreiking van de volgende bonkaarten (909) in enige buitenge meenten van de distributiekring Alk maar, blijkt bij een deel van het pu bliek de indruk te hebben gewekt, dat ook in de gemeente Alkmaar de uit reiking van de nieuwe bonkaarten reeds zou zijn begonnen. De uitreiking in Alkmaar zal echter eerst in de loop van Juli 1949 worden gehouden, waar omtrent te zijner tijd nog een defini tief uitreikschema zal worden gepu bliceerd. Tel. 2456 DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerft een witte Kees-hond in de omgeving van de Boe zemsingel Indien de eigenaar zich niet meldt is hij voor liefhebbers ter beschikking Adres Inspecteur: C Verwer, Baan- straat. Alkmaar JEUGDDIENST KAPELKERK Morgen- (Zondag)avond 7 uur zal de jeugddienst niet in de Grote Kerki maar in de Kapelkerk plaats hebben Voorgan ger is ds J Dikboom DRS. WARNERS IN INDONESIË Onze oud-plaatsgenoot drs. J. H. W. Warners, vroeger predikant in Alk maar daarna in Apeldoorn en thans sedert geruime tijd in Batavia hoofd van het regeringsbureau ter bestrijding van prostitutie in Ind-onsie, is met in gang van 1 Juni a.s. door de synode raad van de Prot. kerk in W-Indonesie na gehouden kerkelijk gesprek, of ficieel toegelaten tot de dienst des Woords in Indonesië. Dit betekent evenwel niet, dat ds. W. de taak der prostitutiebestrijding prijsgeeft, maar wel hoopt hij daarne vens door prediking en ook de kerk direct te kunnen dienen. In café Centraal boiegde de 8 Oc tober vereniging „Alkmaar Ontzet" gisteravond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Het vertrouwen van de leden dezer verenigingin het bestuur moet wel zeer groot zijn, daar slechts zeven van de drieduizend acte de présence gaven. De vergadering werd door mr. C. J. de Lange geopend. Hij stelde een van de belangrijkste agendapunten aan de orde. Het gold hier een schrijven van de heer F. H. Ringers, waarin deze meedeelde, dat hij als bestuurslid van „Alkmaars Ontzet" meende te moeten bedanken. Mr. de Lange sprak zijn leedwezen uit over dit besluit, doch voegde er aan toe, dat er een tijd van komen en van gaan is. Als iemand vijfendertig jaar zijn beste krachten aan een vereniging heeft geschonken, zoals dit met de heer Ringers het ge val is, heeft hij het recht zijn functie te beëindigen. Bovendien, zo zeide mr. de Lange, is het zelfs goed dat van tijd tot tijd jongere mensen zitting in het bestuur nemen. Ook de heer K. Pander zag zich, om gezondheidsrede nen, genoodzaakt zijn functie als lid van de feestcommissie neer te leggen. Beide heren werd dank gebracht voor hun werkzaamheden in het belang van de 8 October-vereniging. Na een uitstekend jaarverslag van de secretaris volgde het financieel overzicht. Dit zou eveneens dankbaar zijn aangehoord, als de festiviteiten in 1948 niet een nadelig saldo hadden opgeleverd. Ruim f 1600 bedroeg het verlies waardoor de financiële positie van de vereniging minder glorieus is geworden. De vermakelijkheidsbelasting bleek ook voor „Alkmaars Ontzet" een strui kelblok. De voorzitter zegde toe pogingen te zullen aanwenden om het gemeentebe stuur te bewegen, voorzover mogelijk, de vereniging bij het organiseren van de 8 October feesten vrijdom van be lasting te geven. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Ringers, werd gekozen de heer C. J. Mol Jr. Bij ac clamatie ging de vergadering accoord met het voorstel om burgemeester mr. dr. H. J. Wytema te verzoeken het erelidmaatschap der vereniging te aan vaarden. Eveneens gaf men spontaan zijn instemming aan het bestuursvoor stel om de heer F. H. Ringers tot ere lid te benoemen. Omtrent de plannen voor dit jaar kon de voorzitter nog niets meedelen. Alleen de optocht commissie bleek leeds met voorbereidende werkzaam heden bezig te zijn. De schilder van iere bloem- stillevens Bjj de opening van de Voorjaarsten toonstelling van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" in Amsterdam werd medegedeeld, dat de Arti-medaille voor het jaar 1949 is toegekend aan de schilder Germ, de Jong te Schoorl voor diens schilderij „Bloemstuk". In zijn boek „In en om de Bergense School" schrijft onze helaas te vroeg ontslapen oud-redacteur D. A. Klomp over Germ, de Jong, dat laatstge noemde een coloristisch talent bezit. De Jong werkte in Duitsland, Italië, Frankrijk en Marokko en bewoont nu reeds geruime tijd ln Schoorl de boe renhoeve, waar voorheen Piet Wieg man werkte. Klomp noemt De Jong de schilder van tere muzikale bloem- stillevens. Zijn kunst bezit een wezen lijke overeenkomst met de Japanse, omdat ze daarmede dikwijls het fan tastisch decoratieve gemeen heeft. In zijn tekeningen suggereert hij een lichte en toverachtige kleur. Germ, de Jong werd 8 Maart 1886 te St. Jacoba Parochie geboren, doch toen hij vier jaar was, trok zijn vader, die koopman was, naar Amsterdam. Van zijn vijftiende tot zijn achttiende jaar was hij daar leerling van de Quellinus-school, daarvoor was hij smidsjongen geweest, omdat zijn va der wilde, dat hij een behoorlijk beroep koos. Germ wilde echter schilder wor den en stilletjes deed hij toelatings examen voor de Quellinusschool. Hij wilde zijn studie zelf bekostigen en was daarom tijdens z\jn studie werk zaam als apothekersjongen. Hij be zocht ook nog de avondlessen van de Academie voor Beeldende Kunsten. Jaren tekende hij op een clichéfabriek. Daarna zwierf hij schilderend door Duitsland. Toen de oorlog van 1914 uitbrak, keerde hij weer naar Hol land terug en vestigde zich in Heel- sum. Zijn eerste expositie hield hij in 1917 bij Ellen Forest. Ook exposeerde hij in Barcelona en Venetie. Werken van Germ, de Jong zijn o.a. in het Haags Gemeentemuseum, het Stede lijk Museum te Maastricht, het Lo- rentz-Lyceum te Eindhoven en het Ly ceum te Baarn. De sportliefhebbers uit Alkmaar en omgeving kunnlh dit weekend hun hart ophalen. Op het moment dat deze regels onder de ogen van onze lezers komen zijn de windhondenraces op het Sportpark in volle gang of rijden de slagersjongens hun wedstrijd op de sintelbaan. Zondag zijn er twee voet balwedstrijden en een wielerwedstrijd zodat er zeker keuze genoeg is. Alcmaria speelt morgen in de eerste bekerronde een thuiswedstrijd. Zij die gehoopt hadden dat Alcmaria nu eens een waardige tegenstander zou ont moeten, moeten wij teleurstellen. Het is weer een vierde klasser, het Amster damse Madjoe, dat naar Alkmaar komt. Randers, dat in de promotiestrijd thans volkomen kansloos is, gaat proberen tegen Succes de eer te redden. Twee voetbalwedstrijden die mogelijk in teressant kunnen zijn, doch wat de be langstelling betreft veel concurrentie van het wielerevenement zullen onder vinden. Nadat Dr. Alan Valentine gister morgen de Alkmaarse kaasmarkt had geopend, begaf hij zich in gezelschap van de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, en een aantal genodigden naar de grote zuivelfabriek „Aurora" te Op meer. Aldaar werd het gezelschap door de assistent-directeur, de heer K. Horn- stra verwelkomd, die de hoge gasten door het bedrijf leidde. Met belangstel ling nam dr. Valentine kennis van de wijze, waarop de kaas gemaakt wordt. Aan het slot van de excursie werd hem namens de directie een kaasje aangebo den, waarvoor de leider van de ECA- missie zich zeer erkentelijk toonde. Terug in Alkmaar begaf het gezel schap zich naar Hotel Victory, alwaar het gemeentebestuur dr. Valentine en de andere genodigden aan een uitste kend verzorgde lunch noodde. Burge meester Wytema richtte een speciaal woord van welkom tot dr. Valentine en noemde het een grote eer, dat de leider van de ECA-missie zich bereid ver klaard had de Alkmaarse kaasmarkt te openen. Onder de Amerikaanse toeris ten wordt de kaasmarkt als een van de grootste bezienswaardigheden be schouwd en de propagandistische waarde van de markt mag ongeëvenaard genoemd worden. U, mr. Valentine, hebt kennis genomen van de kaasmarkt, die niet alleen een lokale gebeurtenis is, maar tevens een nationale propaganda voor een nationaal product. Als U terug gaat naar de States hoop ik, aldus de burgemeester, dat U overtuigd zult zijn van de eeuwigdurende vriendschap tus sen het Amerikaanse en Nederlandse volk, welk laatste op ieder gebied tot samenwerking bereid is. Ik hoop tevens, dat U in Uw hart een warm hoekje zult houden voor deze mooie stad. De heer Scheffel geridderd. Vervolgens richtte mr. dr. Wytema zich tot de heer D. J Scheffel, voorzit ter van de Alcmaria WV en secretaris van de Kamer van Koophandel. Spr. deelde mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft de heer Scheffel t« be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De minister had de burgemees- tc. verzocht de nieuwe ridder vóór 12 uur mededeling te doen van dit heug lijke feit. De burgemeester had ech ter mede in verband met het vele werk, dat de heer Scheffel op het gebied van het toerisme en propaganda voor Alk maar heeft gedaan, tot dit ogenblik te wachten. Hij wenste de voorzitter van de V.V.V. van harte geluk met deze hoge onderscheiding. Dr. Valentine. Mede namens mrs. en mr. Mayer dankte dr. Valentine voor de eer om de Alkmaarse kaasmarkt te mogen openen. Hij had het met pleizier gedaan en het speet hem slechts, dat zijn echtgenote,' in verband met de ziekte van hun doch tertje, niet in de gelegenheid was ge weest dit bezoek aan Alkmaar mee te maken. Reeds lang voordat ik uit Amerika vertrok, aldus dr. Valentine, had ik over deze kaasmarkt gehoord. In Nederland waren twee grote beziens waardigheden. De kaasmarkt in Alk maar en de bloemenmarkt in Aalsmeer. Sprekende over de economische waar de van de historische markt, zeide spr., dat er voor vele producten in Amerika kansen waren en daarom zeer zeker ook voor kaas. Daarvoor is echter eon aandachtige stndie van de Amerikaanse markt nodig. Er zullen plaatsen ziin, waar geen kaas verkocht kan worden, maar aan de andere kant zag dr. Valen tine vele mogelijkheden. Van groot be lang is de propaganda en reclame. Zo als Frankrijk bekend staat om zijn par fum. Engeland om zijn wollen stoffen en Parijs om zijn mode, zo moet Al maar om zijn kaas bekend worden. Het toerisme is hierbij van onschatbare waarde. Als deze toeristen in de States terugkeren met de mededeling, dat zij de beste kaas in Nederland gegeten hebben, dan hebt U een kosteloze en zeer waardevolle reclame. Dr. Valentine wekte aanwezigen op de reputatie van de Nederlandse kaas op te bouwen, alle energie aan te wenden en daarbij dan het onvermijdelijke risico te nemen. Dan kan het niet anders of uw kaas zal op de Amerikaanse markt een graag gezien product worden tot heil van u en uw land, dat in de laatste jaren met behulp van de ECA-steun reeds zoveel gedaan heeft. Het probleem van de export is belangrijk en alleszins een grondige studie waard. Kaasmarkt verzekerd. Ir. B. v. Dam, directeur van het Be drijfschap Zuivel deed vervolgens een zeer belangrijke mededeling. Hij was overtuigd van het belang van de kaas markt voor de Noordhollandse kaas en het toerisme en was tevens op de hoogte van de zorgen, welke aan het voortbestaan van de kaasmarkt gepaard gaan. Het verheugde de heer v. Dam namens de minister te kunnen mede delen, dat voor dit jaar geen zorgen behoeven te worden gemaakt De voort zetting van de kaasmarkt is dit jaar verzekerd en spr. hoopte, dat men zich ook in de komende jaren geen zorgen meer behoeft te maken. Dit bezoek had ir. v. Dam overtuigd van de propa gandistische waarde van de kaasmarkt. Met belangstelling zou hij naar de markt blijven uitzien en hij hoopte, dat zij nog vele jaren zal blijven be staan. Jhr. D. Boreel. De directeur van de A.N.V.V., jhr. D Boreel wenste in de eerste plaats de heer Scheffel geluk met zijn onder scheiding, hetgeen hij een eer noemde voor het V.V.V.-wezen. Spr. bracht dank aan dr. Valentine voor de wijze waarop hij de belangstelling voor het toerisme heeft bevorderd. Jhr. Boreel hoopte, dat de Amerikaanse gast, als lii.i op 1 Juli naar Amerika is teruggekeerd om het presidentschap van de Univer siteit van Wrightchester te aanvaarden, nog vele malen in Nederland zou ko men. Vroeger, aldus spr. was er een ge zegde „trade follows the flag". Thans is de vlag veranderd in het bezoek van toeristen. Waar de toerist en de zaken man op zakenreis een goede indruk op doen volgt de handel. Jhr. Boreel wenste de burgemeester veel succes met de kaasmarkt en een voorspoedig seizoen. Nadat dr. Valentine in het gastenboek van het Victory Hotel nog zijn waarde ring voor deze blijde dag en de uitste kende lunch op schrift had gesteld, be hoorde dit officiële en zeer waarde volle bezoek tot het verleden. De leider van de ECA-missie in Nederland, Dr. Valentine temidden van de kaasdragers. V.l.n.r. Dr. Valentine, burgemeester mr. dr. H. J. Wytema en de directeur pon het Marktwezen, de heer W, Voorthuysen. CANADAPLEIN TELEFOON 3500 TEL. 3701 SPECIALE ABONNEMENTEN 1 MEI—9 SEPTEMBER reeds aan de kassa der Overdekte verkrijgbaar Dienstregelingen cn tarieven worden gratis verstrekt OPENING ZOMERBAD 9 MEI Gister kwamen in de expeditiezaal van de N.V. Hoogenstraaten de directie, genodigden en het personeel van aeze N.V. bijeen, om niet minder dan zes jubilarissen te huldigen. De zaal was rijkelijk met palmen en bloemen ver sierd en tegen de achterwand was een moza'ik van bloemen met het woord „hulde". Veertig jaar in dienst bij de firma Hoogenstraaten waren de heren J. Fernée, J. Wortel en P. Wortel, terwijl de heren J. Peperkamp, A. Fernée ,en G. Fernée hun vijf en twintigjarig jubileum vierden. Verscheidene commissarissen waren door hun verblijf buitenslands verhin derd de huldiging bij te wonen; zij werden vertegenwoordigd door mevr. DriessenAriens. De Maatschappij van Handel en Nijverheid was vertegen woordigd door de heren Kleiboer en De Vos van Nederveen. De directeur, de heer Driessen, lichtte zich in een welkomstwoord tot de aanwezigen en zeide blij te zijn, dat zoveien van hun medeleven blijk hadden gegeven. Hierna sprak de heer Kleiboer de jubilarissen toe. Namens de Maatschappij voor Handel en Nijverheid overhandigde hij de he ren J. Fernée, J. Wortel en P. Wortel de gouden draagpenning van de Maat schappij, waarna de heren J. Peper kamp, A. Fernée en G. Fernée de zil veren legpenning en 'n draagpennink- je kregen. Vervolgens werden de jubi larissen toegesproken door de presi dent-commissaris, dr. L. B. Driessen, de directeuren de heren F. L. Driessen en A. F. Keiler. Voorts werd 't woord gevoerd door de heren J. L. Schreu- ders, bedrijfsleider en J. L. Robert, chef-kok. De heer J. van Dalen had zijn toespraak op rijm gezet; op bij zonder aardige manier werd het doop- ceel van alle jubilarissen gelicht. Hier na ging de procuratiehouder, de heer P. J. Kuimans, namens het personeel over tot uitreiking van de geschenken. Namens de eregasten dankte de heer A. Fernée voor alle hulde die hem en zijn collega's was gebracht. Spreker ging in gedachten de afgelopen jaren nog eens na en wees op de vernieu wingen, die de heren Driessen en Kei ler in het bedrijf aanbrachten, welke vernieuwingen meehielpen de ofccr i het bedrijijf nog beter te makel, Spreker richtte zich vooral tot de jon geren, die hij aanried het voorbeeld van de „oudjes" te volgen en met vreugde hun werk te doen. Hiermee was de plechtigheid geëin digd en bleven de gedecoreerden en genodigden onder het genot van enige versnaperingen, nog geruime tijd ge- zellig bijeen. Marktberichten ALKMAAR, 29 April Andijvie 20—30; spinazie 8—14; worteltjes 17—36; wilof: I 20—32 en II 10—15; aardbeien 2,50—3,50 per stuk; rode kool 7—13; rabarber 9—16; I prei 6—11; uien 3,20—6,60; raapstelen 18,50; bloemkool: IA 56—76 I 40—50 en II 23—37; worteltjes 25; radijs 5—11; selderie 4—8; selie 2—4; sla: I 8—12 en II 5—7; aardap pelen 3—6 WARMENHUIZEN, 29 April 6400 kg rode kool 8,10—9,50; 1900 kg uien 4—5,40; 200 kg aardappelen: Koopmans blauwe 2,10; 2800 kg witlof: I 15—25 en II 10—18 V Te Landsmeer heeft een hollebolle- gijs kans gezien om 31 zoute haringen achter elkaar op te eten. Ds. P. Keu- ning, doopsgezind predikant te De Rijp, heeft bedankt als raadslid dier ge- n eente. De gemeenteraad van Grait maakte zich veel zorgen over de Ned herv. kerk aldaar, die in zeer bouw vallige staat verkeert. 4 De grote militaire sportweek te Den Helder wordt van 18 t.e.m. 25 Juni ge houden. Maandag a.s. beginnen reeds de voorwedstrijden. V Te Schagen werden 51 pinken verla den die de levende have van een boer derij op Java zullen versterken. Uit de r.k. kerk te Langedijk is een offer bus ontvreemd. De zuivelfabriek te Lutjewinkel vlagde gisteren, omdat voor het eerst in dit jaar een dagelijkse omzet van 100.000 liter melk was be reikt. H Te Hoorn is een afdeling van de Centrale Vereniging voor Marlit-, Straat- en Rivierhandel opgericht. D Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam hi eft J. Th. J. Bonarius uit Bloemen- daal die cp de dag der bevrijding ,c Blokker een BS'er doodschoot, over eenkomstig de eis veroordeeld tot 1® jaar met aftrek. Twee inwoners van Hoorn, de heren Moeijes en Hartog, hebben een goed werkende televisie ontvanger gebouwd. Te Beverwijk wordt Woensdag a.s een monument onthuld ter herinner® aan hen „die uit ons midden zegevier den in de dood". Het te plaatsen beeld is ontworpen door beeldhouwer li Bolhuis te Amsterdam. In verb: met de grote belangstelling voor d'1 voetbalwedstrijd VSV—BW rijdenf Zondag twee extra treinen van Bevö" wijk naar Velsen. Op de Wijk0'' j straatweg te Velsen-Noord slipte et" I wegenwacht van de A.N.W.B. en beJ dientengevolge een ernstige kneuz® aan de linkerknie op. GIFHANDEL (INTRIGUE). Men weet hoeveel li in de laatste jaren, voc grote steden, geleden 1 de voedselvoorziening allesoverheersend prol zo'n tijd de zwarte han dan een misdaad is, bet betoog. De genoemde George Raft, de uitsi voor bepaalde rollen, d< geeft een boeiend en se f met tal van sensationeh echt menselijke scènes, I spelen in Sjanghai. Alleen uit wraak heeft zich met de zwarteha Maar zijn ontmoeting i 1 werkster en ook met d« i lijke leidster brengt wel te weeg, die echter niei t strijd en hulp van Brat jt journalist Andrews tot S einde voert. Tal van interessante E doen zich voor, waarin de mannelijke vertolke; door June Havoc en 1 I zeer goed spel wordt ge Aardige scènes, o.a. va Chinese kinderen in he t trokken zeer de aandacl f werd met interesse en r volgd. De hoofdfilm werd Wereldnieuws, een goed H met een interessante ji HollandFrankrijk en i - tuuropname van Aix les Een wonderlijke filn Zweedse tragediënne Vi I buitengewoon en gevoel Het is de tragedie va I vrouw die uit lijfsbehoui I zi trouwde en na de oo E Franse gerecht wordt ge I gen hem te 'getuigen. V: I gen is zal het afhangen I zijn loop neemt of dal I pathieke landverrader c t krijgen. Zijn vrienden doen al te laten verdwijnen, moordaanslagen op maar zij ontsnapt telker vensgevaarlijke situatie contact komt met een kaan, die een hotel in waar hij van de zwarte De liefde voor deze m is voor haar 'n nieuw le nen overwint de vrees i maar alvorens met hem we wereld te vertrekken Vergadering Kaas- controlestations N Gistermiddag vergaderd van het Kaascontrólest Holland onder voorzitten heer G. Nobel in het Lar Alkmaar. In een zeer vlo de agenda van acht puul na een inleidend woord v; ter, waarin deze erop w achter ons liggende gunsti dankbaarheid moet stemt mededelingen bleek, dat thans 136 leden telt, waarv en botorfabrieken en 98 boeren. De heer K. Winkel te die volgens rooster aan aftreden als bestuurslid w herkozen. In zijn functie i De Graaf met 28 van d stemmen tot bestuurslid g aanleiding van punt zei exploitatierekening en b: de heer P. van Ammers, ciële commissie van de gel bruik, erop te wijzen, ge reeds op een vorige verga dat het Alkmaarse Landbc lang zal verdwijnen, al zal enkele jaren duren. De he mers drong erop aan, dat lende verenigingen, die 1 huurders zijn van dit gc thans zullen overgaan tot "1 van een bouwfonds, opdat tijd sterker zullen staan en behoeven te huren. Dit den van bestuurszijde warm t men zal daaraan dan ook de dacht schenken. Op de bala post, groot f 5000, voor, die voorzitter gezien moet woi fonds tot uitkering van e die dan kan dienen ter vers bestaande pensioenen, well hoeven. Ledenbijdrage Nadat de voorzittershar heer Nobel overgegaan wa Van ,de heer E. Dzn. Govers onmiddellijk hierop het Bi station „Noord-Holland". Oi men in ruim een half uur net bespreken van acht ag< De heren Davelaar en Veld beiden herkozen als bestuu de overige punten gaven ding tot discussies. De heer se egenheid, enkele opme en ov« de positie var ï"P^°ducten 00 de v E S5 hij vaststelde, dat rr I ken a3" emv Zeehmd e: van d^\TPriZen overal Ia!?' dit „e. erlandse zuivel. heersendp0°PV01 teken' ropm Pessimistische ge, blTek dabtJdrage Öer ledp" j dat deze met 20 net v. den worden en we, to* 224 boter v°or de leden der en voor de eerste 100.000 kg k voor 'e<^pn en tof r,rzet boven de 100 tweede klasse-leden he<W°nndVraaB 'everde eeei rui-p i. r.' z°dat de verg m half vier gesloten kon

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2