WAT DE THEATERS BRENGEN VRSrilE OVERDEKTE omerbad bilarissen bi] de Hoogenstraten TOT MARSDIEP Heiloo Stompetoren Herdenking der gevallenen Groot-Schermer Nieuwe Niedorp IJmuiden Z.- en N. Schermer Portret van de week De moordzaak te Hoogwoud Bergens Mannenkoor in de Ruïnekerk Laurens Bogtman als solist LEIN TELEFOON 3500 TEL. 3701 1LE ABONNEMENTEN [EI—9 SEPTEMBER de kassa der Overdekte verkrijgbaar lingen en tarieven worden gratis verstrekt v'G ZOMERBAD 9 MEI ramen in de expeditiezaal Hoogenstraaten de directie, en het personeel van ueze om niet minder dan zes te huldigen. De zaal was ;t palmen en bloemen ver ben de achterwand was een i bloemen met het woord jaar in dienst bij de firma iten waren de heren J. iVortel en P. Wortel, terwijl Peperkamp, A. Fernée ,en hun vijf en twintigjarig ierden. ene commissarissen waren erblijf buitenslands verhin- uldiging bij te wonen; zij tegenwoordigd door mevr, riens. De Maatschappij van Nijverheid was vertegen oor de heren Kleiboer en i Nederveen. teur, de heer Driessen, in een welkomstwoord tot gen en zeide blij te zijn, van hun medeleven blijk even. Hierna sprak de heer jubilarissen toe. e Maatschappij voor Handel :id overhandigde hij de he- ée, J. Wortel en P. Wortel Iraagpenning van de Maat- aarna de heren J. Peper- ernée en G. Fernée de zil- mning en 'n draagpennink- i/ervolgens werden de jubi- igesproken door de presi- ssaris, dr. L. B. Driessen, •en de heren F. L. Driessen ïller. Voorts werd 't woord >or de heren J. L. Schreu- fsleider en J. L. Robert, De heer J. van Dalen had iak op rijm gezet; op bij- lige manier werd het doop- le jubilarissen gelicht. Hier- procuratiehouder, de heer ans, namens het personeel treiking van de geschenken, ie eregasten dankte de heer voor alle hulde die hem en 's was gebracht. Spreker lachten de afgelopen jaren a en wees op de verniqu- de heren Driessen en Kei- bedrijf aanbrachten, welke gen meehielpen de oreer rir if nog beter te maken, htte zich vooral tot de jon- hij aanried het voorbeeld oudjes" te volgen en met n werk te doen. was de plechtigheid geëin- even de gedecoreerden en onder het genot van enige gen, nog geruime tijd ge- arktberichten 29 April Andijvie 20—30: 4; worteltjes 17—36; wllof: I I 10—15; aardbeien 2,50—3,50 jde kool 7—13; rabarber 9—16; uien 3,20—6,60: raapstelen 18,50; :A 56—76 I 40—50 en II 23—37; radijs 5—11; selderie 4—8; la: I 8—12 en II 5—7; aardap- IUIZEN, 29 April 6400 kg ,10—9,50; 1900 kg uien 4—5,40; lappelen: Koopmans blauwe witlof: I 15—25 en II 10—18 ;meer heeft een hollebolle- ;ezien om 31 zoute haringen ir op te eten. Ds. P. Keu- gezind predikant te De Rijp, ikt als raadslid dier ge- De gemeenteraad van Graft h veel zorgen over de Ned. aldaar, die in zeer bouw- I t verkeert, militaire sportweek te Den dt van 18 t.e.m. 25 Juni ge- andag a.s. beginnen reeds de I jden. >en werden 51 pinken veria- levende have van een boer- va zullen versterken. Uit k te Langedijk is een offer- imd. De zuivelfabriek te 1 vlagde gisteren, omdat rst in dit jaar een dagelijkse 100.000 liter melk was he rn is een afdeling van de Vereniging voor Markto Rivierhandel opgericht. U Gerechtshof te Amsterdam J. Bonarius uit Bloemen- de dag der bevrijding te n BS'er doodschoot, over- de eis veroordeeld tot 1° trek. Twee inwoners van heren Moeijes en Hartog. i goed werkende televisie- gebouwd. rwijk wordt Woensdag a.s. lent onthuld ter herinnenr-g ie uit ons midden zegevie: lood". Het te plaatsen beel ien door beeldhouwer Amsterdam. In verba'L ;rote belangstelling voor strijd VSV-BVV rijden ;e extra treinen van Be* Velsen. Op de Wijk e Velsen-Noord slipte VICTORIA THEATER GIFHANDEL IN SHANGHAI (INTRIGUE). Men weet hoeveel het Chinese volk in de laatste jaren, vooral ook in de grote steden, geleden heeft. En vooral de voedselvoorziening was dan een allesoverheersend probleem. Dat -m zo'n tijd de zwarte handel niet minder dan een misdaad is, behoeft geen nader betoog. De genoemde film, waarin George Raft, de uitstekende acteur voor bepaalde rollen, de hoofdfiguur is, geeft een boeiend en spannend verhaal met tal van sensationele, maar ook van echt menselijke scènes, die zich af spelen in Sjanghai. Alleen uit wraak heeft Brad (G. Kalt; zich met de zwartehandel ingelaten. Maar zijn ontmoeting met de sociale werkster en ook met de grote vrouwe lijke leidster brengt wel een ommekeer te weeg, die echter niet dan na veel strijd en hulp van Brad s vriend, de journalist Andrews tot een gelukkig einde voert. Tal van interessante verwikkelingen doen zich voor, waarin niet alleen door de mannelijke vertolkers, maar ook door June Havoc en Helene Carter zeer goed spel wordt gegeven. Aardige scènes, o.a. van Brad met de Chinese kinderen in het kindertehuis trokken zeer de aandacht. Het geheel werd met interesse en spanning ge volgd. De hoofdfilm werd ingeleid door Wereldnieuws, een goed Holl. Nieuws I met een interessante reportage van fc Holland—Frankrijk en een mooie na- K tuuropname van Aix les Bains. CINEMA AMERICAIN ONTEERD Een wonderlijke film waarin de Zweedse tragediënne Viveca Lindfors buitengewoon en' gevoelig spel geeft. Het is de tragedie van een jonge f vrouw die uit lijfsbehoud met' een Na zi trouwde en na de oorlog voor het Franse gerecht wordt geroepen om te gen hem te getuigen. Van haar getui- i genis zal het afhangen of het recht I zijn loop neemt of dat deze onsym- pathieke landverrader de kogel zal I krijgen. Zijn vrienden doen al hun best haar te laten verdwijnen. Er worden moordaanslagen op haar gepteegd maar zij ontsnapt telkens uit een le- 1vensgevaarlijke situatie totdat zij 'n contact komt met een jonge Ameri kaan, die een hotel in Parijs heeft waar hij van de zwarte handel leeft. De liefde voor deze man, die bereid is voor haar 'n nieuw leven te begin nen overwint de vrees voor de dood, t maar alvorens met hem naar de nieu- i we wereld te vertrekken getuigt zij in Vergadering Kaas- en boter- controfestations N.Holland Gistermiddag vergaderden de leden van het Kaascomrólestation „Noord- Holland onder voorzitterschap van de heer G. Nobel in het Landbouwhuis té Alkmaar. In een zeer vlot tempo werd de agenda van acht punten afgewerkt na een inleidend woord van de voorzit ter, waarin deze erop wees, dat de achter ons liggende gunstige winter tot dankbaarheid moet stemmen. Uit de mededelingen bleek, dat de vereniging thans 136 leden telt, waarvan 33 kaas- en botorfabrieken en 96 -.elfkazende boeren. De heer K. Winkel te Schagerbrug, die volgens rooster aan de beurt van aftreden als bestuurslid was, werd niet herkozen. In zijn functie werd de heer De Graaf met 28 van de 54 geldige stemmen tot bestuurslid gekozen. Naar aanleiding van punt zes der agenda, exploitatierekening en balans, maakte de heer P. van Ammers, lid der finan ciële commissie van de gelegenheid ge bruik, erop te wijzen, gelijk hij ook reeds op een vorige vergadering deed, dat het Alkmaarse Landbouwhuis eer lang zal verdwijnen, al zal dat nog wel enkele jaren duren. De heer Van Am mers drong erop aan, dat de verschil lende verenigingen, die thans onder huurders zijn van dit gebouw, reeds thans zullen overgaan tot het stichten van een bouwfonds, opdat zij te zijner tijd sterker zullen staan en niet meer behoeven te huren. Dit denkbeeld werd van bestuurszijde warm geprezen en men zal daaraan dan ook de nodige aan dacht schenken. Op de balans komt een post, groot f 5000, voor, die volgens cl voorzitter gezien moet worden als een fonds tot uitkering van een toelage, die dan kan dienen ter versteviging van ii bestaande pensioenen, welke zulks be- B hoeven. Ledenbijdrage verminderd. B Nadat de voorzittershamer van de heer Nobel overgegaan was in handen van de heer E. Dzn. Govers, vergaderde t onmiddellijk hierop het Botercontröle- I station „Noord-Holland". Ook hier was men in ruim een half uur gereed met het bespreken van acht agenda-punten. De heren Davelaar en Vèldstra werden beiden herkozen als bestuurslid en ook do overige punten gaven geen aanlei- ding tot discussies. De heer Govers vond gelegenheid, enkele opmerkingen te maken over de positie van de Nedei- landse producten oo de wereldmarkt, waarbij hij vaststelde, dat met uitzonde- J i'og van Nieuw Zeeland en Denemnr- I on' Prijzen overal lager zijn, dan van de Nederlandse zuivel. Spr. noemde f 1 een hoopvol teken, dat eventuele F eelfrnc'o Pessimistische gedachten niet I vaardigt. Het blijft echter zaak, us p neer Govers, in deze zaak i igent te blijven. Bij het vaststellen van de bijdrage der leden over 1919 bleek, dat deze met 20 pet verlaagd kon den worden on wel tot 22.4 ct per 100 t van de A.N.W.B. on t van ae «.in *v - d ilge een ernstige kneuz"" erknie op. kg boter voor de leden der eerste klasse n voor de eerste 100.000 kg omzet voor twgede-klasse-leden en tot 16.8 ct oer k voor omzet boven de 100 000 kg voor tweede klasse-leden. De rondvraag leverde geen bijzonder- r,u C\°ü' ,zodat de vergadering om una half vier gesloten kon worden. een openbare rechtszitting tegen haar echtgenoot waarbij zij eigen schuld n het verleden openlijk niet verzwijgt. Een spannende film waarin naast Viveca Lindfors, acteurs als Dennis Morgan en Victor Francen voortreffe lijk spel leveren. Elk type ic met de uiterste zorg gekozen, Niet alleen de voortdurende bedrei ging van de vrouw en haar geliefde, maar ook de moraal, de innerlijke strijd waarin het goede ten slotte ze geviert hebben deze film tot een zeer bezienswaardige gemaakt. Waf is Tripion? De chemische wasserij en ververij Alcmaria schrijft ons: Gedurende de oorlog heeft men zich zo veel moeten behelpen en van oud nieuw gemaakt, tot het niet meer kon en tenslotte snakte een ieder er naar weer eens iets nieuws te kunnen aan schaffen. Helaas was de kwaliteit van de beschikbare stoffen nog niet altijd even góed, met het gevolg, dat men nu reeds bedenkelijk kijkt naar een over jas. mantel of costuum, die slijtage- verschijnselen begint te vertonen. Doch de .punten zijn schaars en het geld haast nog meer. Het mag dan ook een uitkomst he ten, dat men er inmiddels in geslaagd is, een middel te vinden, dat de le vensduur van onze kleding met het twee- of drievoudige verlangt. Waar dit tevens de eigenschappen bezit om de ermede behandelde kledingstukken vol komen motecht en waterdicht te ma ken, mag dit als een uitvinding geken merkt worden, die door een ieder met vreugde zal worden begroet. De uitvinder van het bedoelde tex- tiel-impregneringsmiddel is ir. F. L. Wind Christensen te Helsingor in De nemarken, die na jaren van geduldig experimenteren zijn pogingen met suc ces bekroond zag. Diverse buitenlandse laboratoria hebben door proefnemingen de resultaten inmiddels volkomen be vestigd. De Nederlandse fabriek de Holland Cleanosol N. V. te Apeldoorn heeft voor Nederland diverse proeven laten nemen door het Vezelinstituut TNO te Delft en uit het rapport blijkt dat inderdaad aan alle gestelde eisen voldaan werd. Het imoregneringsmiddel wordt in Nederland in de handel gebracht on der de naam ..Tripion" en de behande ling van de kledingstukken heet dan ook „Triploneren". Tripion is bij voor keur te gebruiken op alle wollen sto- fen, kledingstukken, bekledingstoffen, zelfs zijden kousen etc. Eventueel men de stoffen ook „Fi reproof" maken. Deze eigenschap is bv. voor bedrijfs kleding en militaire uniformen van gioot belang. Naast de verhoging van de slijtweerstand en de motechtheid is er een groot voordeel van de water dichte, doch niet luchtdichte kleding. Ook moet het de huisvrouw een rus tig gevoel geven, dat men thans een costuum, jas of mantel na deze be handeling rustig aan de kant kan la ten hangen, zonder angst te hebben voor de motten. Zoals thans bij Alcmaria te Alkmaar reeds het geval is, die zich direct heeft aangepast aan het nieuwe procédé, kan men de productie opvangen, nadat de goederen eerst behoorlijk chemisch gereinigd zijn. Deze behandeling zal veel aan kosten voor textiel gaan be sparen. Predikbeurten OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen (H.Doop); 5 Mei 10 uur herdenking be vrij ding. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds Bekius; Woensdag 4 Mei av. half 7 her denkingsdienst. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv; gem., half 10 en half 4 ds. Bijlsma (H. Doop). Geref. kerk, 10 en 3 uur ds, Van der Sluis van Dirkshorn. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur preeklezen; 3 u. ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 (H.Avondmaal) en 3 uur (dank zegging) ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman (coll. bouwfonds) DE RTJP, geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, av. 7 uu.r ds. Post. DRIEHUIZEN geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobcl. Geref.. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 leesdienst. Oud kath. kerk. voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Rasch van Den Helder. GRAFT, 10 uur, ds. Kzstein (H.Doop) GROET, zie Schoorl. GROOT SCHERMER geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff (H.Doop); Woensdagav. half 9 herdenking gevallenen en bevrijding, ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerk- laan. 10 15 uur de heer G. C. Dun van Alkmaar. Geref. kerk (in evang ge bouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijenfeldt: 4 uur dr. Polman. H.HUGOWAARD, herv. gem., av. 7 uur, ds. Van Santen. Geref. kerk, half 10. preeklezen. KOEDIJK. 10 uur, de heer Slager. DIMMEN. 2 uur. ds. Van Wijk. N NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. Doopsgez. gem.. 10 uur, da. Francken Liefrinck. N. SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur. ds. Haitsma. OTERLEEK, -av. 7 uur de heer Albertz. OUDORP. 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN. herv. gem., 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk. 10 uur (openb belijdenis. H.Doop en voorb. H Avondmaal) en 3 uur ds. Visser. SCHOORL. 10 uur. ds. De Jong. SINT PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur de heer Albertz. Evangelisatie, 10 uur ds. Den Oudsten van Alkmaar. URSEM. half elf. ds. De Pree. WARMENHUIZEN. 10 uur, ds Post. WEST- GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. 1 Mei Vieringen A Het programma van de Dem. Socia listische Beweging luidt voor de 1 Mei-viering als volgt: Zondag 1 Mei om 11.45 uur herdenking op de Algm. Begraafplaats van de in de oorlog gevallenen. Maandag 2 Mei om half vier kinderfeest in De' Rustende Jager en 's avonds om kwart voor acht Meifeest, eveneens in De Rusten de Jager, waar een bont programma zal worden opgevoerd en als spreker zal optreden de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. De CPN houdt op 1 Mei in de Oud Herberg een bijeenkomst, waar als spreker zal optreden de heer P. Vol kers van de Langedijk. Verder is even eens een gevarieerd programma vast gesteld. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE. De Emmabloem-collecte heeft ter plaatse f 476.43 opgebracht, hetgeen iets minder is dan vorig jaar. HSV—FORESTERS. Zeer waarschijnlijk zal Zaterdag 7 Mei op het HSV-terrein bovenstaande ontmoeting gespeeld worden. Op 4 Mei 1949 heeft wederom de jaar lijkse herdenking plaats van de in de oor log gevallen illegale strijders Zoals gebruikelijk wordt de bovenge noemde datum om 19,00 uur verzameld bij het monument te Stompetoren, waar na op 19,15 uur wordt afgemarcheerd naar de boerderij „Houtlust" aan de Zui dervaart Aldaar wordt op de bekende plek op het erf twee minuten stilte in acht genomen, waarna gelegenheid wordt gegeven om eventueel een bloemenhulde te brengen De gebifhdelde illegaliteit, afd. Scher mer nodigt particulieren, zowel als in en om "de Schermer gevestigde verenigingen uit om deze herdenking mede te maken, als blijk dat bet offer dat door de geval lenen is gebracht, nimmer uit onze her innering zal worden weggevaagd Coöperatieve Boerenleen bank In café Van Twuyver werd de algemene ledenvergadering gehouden van de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier De voor zitter, de heer Boekei, opende met een kort woord de vergadering De heer P Wiedijk kassier, gaf een keu rig jaarverslag over 1948, waaruit bleek, dat een winst is gemaakt van f 1,395,62 Op voorstel van het bestuur werd dit aan de reserve toegevoegd Als bestuurslid werd herkozen de 'heer Jb Heinis Hz En als lid van de raad van toezicht de heer W Schermerhorn Verder werd besloten om gratis 10 spaar boekjes, elk met een inlage van f 2, voor kinderen beschikbaar te stellen Voortaan zal bij periodieke verkiezin gen van het bestuur en de raad van toe zicht, wanneer de aftredende herkiesbaar is niet meer dan één candidaat Op de voordrachten geplaatst worden Hierna bleven allen bijeen om naar een filmvoorstelling te kijken Eerst was er een zeer aardig voor filmpje, daarna een film van De Vee- artsenijkundige Dienst, over de TBC-be- strijding bij de koeien Na een korte inleiding over het ont staan en streven der Boerenleenbanken vclgde de film ,,Het geld van de boer, V/elke met grote belangstelling werd ge volgd Als geheel al een zeer leerzame avond De jaarlijkse tocht voor Ouden van Dagen Er is weer bijna een jaar voorbij sinds de laatste reis der ouden van dagen. De herinnering ligt bij de deel nemers nog vers in het geheugen. Er staat weer een nieuw plan op stapel om de oudjes weer een prachti ge tocht aan te bieden. De keuze is gevallen op het Gooi met zijn schone omgeving. De reis is bepaald op 27 Juni a.s. De commissie doet ook nu weer, evenals vorige jaren, een dringend be roep op alle inwoners om hun finan ciële medewerking te willen verlenen om deze tocht mogelijk te maken. In de komende week zal de inge zetenen een intekenlijst worden aange boden. Voor het mooie doel hoopt de oommissie dat allen op ruime wijze zullen bijdragen. Een ieder geve naar draagkracht, ook zij die anders met de hand op de beurs lopen. Lijst Partij van de Arbeid Voor de gemeenteraadsverkiezingen op 8 Juni a.s. zijn voor de PvdA als candidaat gesteld: 1 G Gaayaard, 2 mevr. M. Jongejan-Jansma, 3 J Lont, 4 L ter Haar, 5 T van Essen, 6 J vd Kommer. BENOEMING BIJ VISSERIJSCHOOL. In verband met de uitbreiding van het aantal lesuren moet aan de Visse- rijschool (dagschool) een leraar, in tij delijke dienst, voor de vakken teke nen, bank- en plaatwerken en monta ge worden benoemd. B. en W. hebben de raad voorgesteld te rekenen met ingang van 1 Februari 1949, als zoda nig te benoemen: A. J. Eiff, wonende te Bloemendaal. De goedkeuring van de Minster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereids verkregen. VISSERIJ-BESOMMINGEN. Aanvoer van gisteren: 420 kisten schol, 120 schar, 31 fijnvis en 10 diver sen. Besommingen: BV 33 f 1765. STEMMING GEMEENTERAAD Op 15 Juni aanstaande zaï in deze ge meente de stemming plaatsvinden voor de Gemeenteraad Er is een tijd geweest dat wij bij vader of moeder zeurden om een cent. Voor die cent ging je dan knikkers kopen en afhankelijk van je capaciteiten in het edele knik kerspel was het moment dat er weer een cent moest komen. Zon der nu te willen beweren dat de jeugdige Dries Kesselaar een ideaal kind was, moeten wij toch getuigen dat hij nimmer om een knikkercent heeft gebedeld. En toch kwamen er knikkers. Van zakken, oude lap pen en bezemstokken bouwde hij een tent. Is het nog nodig te ver tellen dat in die tent voorstellingen werden gegeven door de kleine Dries die als tegenprestatie drie of vijf knikkers van de bezoekers eis te? Sindsdien is er nog maar wei nig veranderd. Alleen de voorstel lingen zijn in kwaliteit gestegen en „André Carrell" laat zich niet meer met knikkers betalen en het terrein waar hij zijn voorstellingen geeft is in de loop der jaren uitgebreid tot geheel Nederland. Verschillende tournee's naar het buitenland, Belgie, Engeland en Indonesië schonken hem internationale successen. Zijn sim pele levensliedjes, zijn humor die nimmer grof is en zijn vlotte conference dragen er zorg voor dat overal waar Carrell op de Bühne verschijnt, het publiek verzekerd is van een goede avond. In de voor artisten zo moeilijke vooroorlogse jaren heeft André Carrell zich naast acteren, ook met regie, grimeren en souffleren bezig gehouden. Dat was in dé tijd dat hij met zijn boers u weet dat nog wel „De 4 K's" optrad. Alkmaar en omgeving hebben hem toen leren waarderen en zijn optreden voor de radio, de Niwin en in vele grote theaters is het bewijs dat de smaak van het Alkmaarse publiek goed was. DE HEER KESSELAAR André Carrell Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 30 April 16,000 kg rode kool 8—13,90; 2800 kg uien 5,30— 6,30 en grove 6,40—7,40; 2000 kg prei 4; 1000 kg aardappelen; Bevelanders 2,80— ?,80 en Noorderlingen 4; 250 kg rabarber 6,50; 8000 kg wlllol: I 42—44, IB 36—42, II 36, IIB 30—33 en III 20—29 LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 30 April 2600 kg Witlof: I 30—39, I afw 25—36, II 20— en II afw 10—26; 2300* kg ra barber 66,50; 800 kg rode kool 8,30—12,70 OBDAM. 22000 kg Witlof; I 28—37, II 19—33, III 16—25, IV 11—23; 60.000 kg Kroten: A 6, B 4.50, C 3; veevoer 1. REISDEVIEZEN VOOR FRANKRIJK De Nederlandse Bank deelt mede, dat thans wederom de gelegenheid bestaat reisdeviezen voor toerisme naar Frank rijk te verkrijgen. De aanvrage dient op de gebruikelijke wijze door tussenkomst van de deviezenbanken en reisbureaux te worden ingediend, waarna binnen een week de toewijzing zonder loting zal volgen. De toewijzing bedraagt thans maximaal f 300 per persoon. (Vervolg van pag. 1) Ten aanzien van Sara Verplanken was dr. Tammenoms-Bakker tot de conclusie gekomen, dat deze verdachte volkomen normaal moest worden ge acht. Van ernstige zenuwstoringen of diepe innerlijke roeringen was nim mer sprake geweest. Bovendien was haar intellect zeer voldoende en alleen de aversie die zij, na de eerste ont moetingen met de Groot, tegen haar man had gékregen en de invloed welke laatstgenoemde op haar uitoefende kon den volgens de psychiater motieven zijn geweest die tot deze moord aan leiding gaven. De Groot werd door dr. Tammenoms- Bakker als een koele, primitieve figuur beschreven, die trachtte zijn mede verdachte, de schuld in de schoenen te schuiven. Zijn gemakkelijke manier van praten geeft ten onrechte de in druk dat verdachte zeer intelligent zou zijn. Het rapport over De Groot ein digde met de conclusie, dat hij een oneerlijk, zinnelijk en immoreel mens io. Het requisitoir De procureur-generaal ving zijn re quisitoir aan met de opmerking, dat hij zich niet kon voorstellen, hoe twee zulke jonge mensen tot een zo af schuwelijke moord konden komen. Op de meest geraffineerde manier hebben deze verdachten, de vrouw en de vriend van het slachtoffer, de moord voorbereid. Maandenlang hebben zij een comedie opgevoerd van de lief tallige echtgenote en de huisvriend, terwijl zij bezig waren een moord te beramen. De brute wijze, waarop Verplanken en De Groot hun daad hadden volvoerd was voor de procureur-gene raal aanleiding om een straf te vorde ren gelijk aan het vonnis dat de Alk maarse Rechtbank had uitgesproken. De verdedigers, mr. dr. C. Berkhou wer en mr. G. van Hilten, hadden de ondankbare taak voor clementie te moeten pleiten. De president mr. dr. Flines bepaalde dat de uitspraak over veertien dagen zal volgen. Wharton-Cooke wonnen de Tulpen Rallye Nadat de rekencommissie de gehele nacht door de resultaten had zitten te becijferen, werd hedenmorgen de uit slag van de eerste Tulpensterrit be kend gemaakt. In het algemeen klas sement werd de Engelse équipe K. WhartonJ. Cooke eerste met Ford met totaal 441 punten. Tweede werd E. I. AppleyardC. A. Stuart (Groot- Brittannie) met Jaguar, 534,7 punten; 3. A. J. M. van der Lofmevr. D. H. van der LofOdink (Nederland) met Fiat. Madame M. Trouismevr. F. G. M. GatsonidesHofhuis (FrankrijkNe derland) met Simca, 527,7 punten, werd winnares van de damesprijs. Westduitse staat wordt gevormd De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben de premiers van de dubbelzone meegedeeld, dat zij ver wachten een Westduitse staat te stich ten ongeacht een eventuele conferentie der vier bezettende mogendheden. Op een vergadering met de Duitse leiders zijn de maatregelen besproken, die moeten volgen op de ratificatie van de grondwet. De generaals Robertson en Clay heb ben de premiers verzocht met de lei ders van.de assemblee een kieswet uit te werken, die niet op bezwaren van de geallieerden stuit. Het organiseren van de verkiezingen voor het eerste Westduitse parlement diende aan de af zonderlijke staten te worden overgela ten. De militaire gouverneurs verklaar den zich ermede accoord, dat de bi- zonale economische raad thans de ver antwoordelijkheid voor de bezettings- kosten en het welzijn der vluchtelin gen op zich neemt. Donderdagavond gaf Bergens Man nenkoor, onder leiding van dirigent Karei Böhne een concert in de Ruïne kerk te Bergen. Als solisten traden op Laurens Bogtman, bas-bariton en Bram Bruin uit Alkmaar, organist. In afwijking van het programma werd geopend met/Handels „Ecce quo modo moritur", gezongen ter nagedach tenis van de in Februari overleden Lambertus Jupijn, die meer dan 22 jaar lid en lange tijd ook bestuurslid van het koor was. Deze avond heeft Bergens Mannen koor opnieuw getoond over welk prach tig stemmenmateriaal het beschikt en hoe ernstig het de studie opneemt. Nu leent zich het overigens zo aardige kerkgebouw door de zeer matige acoustiek niet bijzonder goed voor een kooruitvoering en zeker niet wanneer de dirigent een straf contrast zoekt tussen piano en forto. Dat vooral een voor machtiger koor geschreven en modern werk als In een Kloostertuin" van de Bergenaar JScob Jansen aan klankgehalte moest inboeten, was al aanstonds te voorzien. Niettemin bleek toch dit werk een hecht stuk, open en met een goed af gewogen zijn van de acht stemmen, dat bij heropvoering ongetwijfeld, ook voor de zangers, aan kracht zal win nen. Daarbij valt hogelijk de geste te waarderen dat een dergelijk, voor het conventionele oor wat vreemde stuk in studie is genomen. Voor'het overige was het program ma vrij klassiek. Schuberts „Zum Sanc- tus" lyerd te contrastrijk gezongen, de licht- en schaduwverdeling als hier werd gegeven, verdraagt deze kerk ruimte niet. Buitendien was de uit spraak soms hinderlijk (de slot-s te scherp; het woord „umher" dat rijmt °P „Er", werd uitgesproken als „oem- hèr", i.p.v. als „oemheer"). Memore ren we even een zwakte in „Israël" van L. C. Keereweer, dan rest ons verder niets dan lof. Palestrina's „O lbonc Jesu", Fr, Witts „Ave Maria" en 1 vooral G. A. Heinze's „Bede" werden overtuigd en overtuigend gezongen. In dit laatste werk trad het koorlid J. H. Rijvordt als bariton-solist op: Zijn goed dragende stem was geheel in evenwicht met het koor. Een hoop gevend debuut. We hebben hier inderdaad te doen met een koor dat niet slechts de liefde tot de zang bezit, maar ook de be kwaamheid, en heel gevoelig is voor de intenties van de voortreffelijk lei dende dirigent. Het verdient ook el ders op te treden daar het een verge lijking met andere mannenkoren ge makkelijk kan doorstaan, wat ook deze avond het talrijke publiek wel geble ken zal zijn. Bram Bruin speelde het orgelkoraal van Bach: ..Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ", en Boëllmann's gotische suite „Prière" op gevoelige wijze terwijl hij zich een goed begeleider toonde van Laurens Bogtman. Bogtman heeft zijn naam als solist meer dan verdiend. Niet alleen zijn prachtige stem en zijn opmerkelijke gemakkelijkheid van voordracht, meer nog zijn muzikaliteit was ontroerend. Hij zong Bach, Handel. Beethoven en Schubert van de klassieken, voorts Psalm 122 (Const. Huygens), een Gees telijk lied van B. v. d. Sigtenhorst- Meyer, Lof der Godheid van Bern. Zweers en een oud Nederlands lied in de bewerking van Willem Pijper: „Jezus Bloemhof", en voor mij althans was dit lied het schoonste: eenvoudig en diep. Het seizoen der uitvoeringen is wel haast ten einde. Bergens Mannenkoor heeft het, wat de zang betreft, op uit stekende wijze met dit concert besloten. d. W. Afscheid na veertig jaar dienst bij de N.5. De vele fietsen langs de muur en de vele bloemstukken voor de ramen, wezen er Vrijdag al op, dat er iets gaande was bij onze plaatsgenoot, de heer P. Algra. Na bijna 40-jarige dienst bij de N.S., waarvan de laatste 10 jaar als ploegbaas te Bergen, ging de heer Algra de dienst met pensioen verlaten. De heer Schaafsma, hoofdbouwkun- dige bij de N.S. huldigde de scheiden de ploegbaas ais een stoer werker, die onder meer na de bevrijding bij de wederopbouw te Alkmaar, Heiloo en Bergen getoond had de rechte man op de rechte plaats te zijn. De heer Rooker, voorzitter van de vakorganisatie de Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel, getuig de, dat de vereniging hem zal missen. Er is behoefte aan mannen, die leiding kunnen geven. Het moge dan waar zijn, dat niemand onmisbaar is, hier ontstaat een leegte, die tot weemoed stemt. De scheidende heer Algra dankte de sprekers en anderen voor hun waar derende woorden en gelukwensen en voor de stoffelijke blijken van belang stelling, die hij had mogen ontvangen. Van de politie In de week van 22 tot én met 28 April werden aan het poiltie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevon den aangegeven: vulpen (Parker Vucu- matic); blauw kinderjasje en blauw al pino-mutsje; een pop; portemonnaie^ in houdende f7,50 en 2 tabakskaarten; een rood gevlamre vulpen in étui, op étui ,fLoe Akkenbout"; een bos sleutels; rode portefeuille met inhoud; broche met 2 ingelegde rozen; dames-glacé's; autoped; groene bal; sleutel; damesrwijwiel (Sim plex) De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: een muntbiljet van f 1,—; brede wollen shawl (blauw); bruin gehaakt mutsje; hendenriem (1V2 mtr met schuivende hals band); bruingevlekte shawl met zwèrt, groen en rose; bruine portemoinnaie, in houdende f 5,—; gebreid blauw dames- vest; leesbril met zwart montuur; vul pen in étui (oarnje), merk Parker"; blauwe autoped op luchtbanden; bruine podtemonnaie, inroudende een zilveren rijksdaalder halve gulden en waf stuiver tjes Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie> Karei de Grote laan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v m DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen Zondag 1 Mei, wordt de medi sche dienst te Bergen waargenomen door dr Pootj Telefoon 2423 Dagorder en radiorede Dr. Beel heeft zich heden in een dag order tot de troepen gericht, waarin hij hen uitnodigde hun beloften van trouw en aanhankelijkheid aan de koningin en haar huis te hernieuwen. Vice-admiraal A. S. Pinke hield een radiorede tot het marinepersoneel, waarin hij de gelukwensen aan de ko ningin aanbood en de bijzondere band tussen het Oranjehuis en de Koninklijke Marine naging; Hij zeide: „Behalve de kritiek van het buitenland op de Ne derlandse politiek ten aanzien van In donesië, zijn er ook in Nederland tai van aanvallen op onze politiek en vooral aanvallen op de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, die het beste geven wat zij bezitten, maar die beschuldigd worden van de laagste wreedheden. Wij militairen zijn diena ren van onze staat en vertrouwen, dat onze regering een politiek voert, die liet beste strookt met de belangen van de volkeren, waarover zij regeert". Post voor de Tjerk Hiddes De gelegenheid wordt opengesteld gewone en aangetekende brieven en briefkaarten te verzenden naar de op varenden van Hr. Ms. torpedobootja- ger „Tjerk Hiddes", welk oorlogsschip cp zijn reis van Indonesië naar de Nederlandse Antillen de havens Hono lulu (Hawaii), San Diego (Californie) en Willemstad (Curacao) zal aandoen. De voor de opvarenden bestemde correspondentie behoort voor Hono lulu uiterlijk te worden gepost op 4 Mei, voor San Diego op 16 Mei, voor Willemstad op 31 Mei a.s. De stukken behoren volledig vol gens het binnenlandse tarief met Nederlandse frankeerzegels te zijn ge frankeerd en te zijn voorzien van twee elkander snijdende lijnen, over het gehele adres lopende van de ene hoek naar de andere. De toestand in Indonesië Van officiële zijde wordt omtrent de toestand in Indonesië medegedeeld; dot de trekken van het algemene beeld niet veranderen. Daar waar men over het dode punt heen is. blijft de ontwikke ling in de goede richting meestal soms in een verrassend snel tempo gehandhaafd Op enkele moeilijke plaat sen blijkt vaak, dat. wanneer de druk op de bevolking op te heffen is of be langrijk verlicht kan worden, de bevol king als het ware klaar staat de zo zeer noodzakelijke medewerking te ge ven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3