De Wereld der Vrouwen AKKERTJE De Koningin Inspectie van de klerenkast r ugrums Probeer dat eens, Mevrouw Recepten van Kers, de radio-kookleraar Zomerjurkjes voor hei kleinste grut M Puzzle-rubriek Tailleur: voor ons klimaat Hoe is de stand Mieke? Als je nog heel jong bent, denk je in "je onschuld dat er niets zo adem benemend heerlijk is als koningin te lijn. Weliswaar een vage en ietwat een tonige heerlijkheid, opgediept uit sprookjesboeken en aangevuld met di verse wensdromen. Zo heel precies kun je het niet uitdrukken, maar je bent er toch op zijn minst van overtuigd dat een koningin altijd 's morgens verruk kelijk lang mag slapen tussen zijden lakens met kanten entre-deux; dat zij steevast ontbijt met amandelbroodjes en chocolade met slagroom, dat zij altijd door enorme zalen, onder kristallen kroonluchters, over spiegelgladde par ketvloeren schrijdt in dromen vantoil- letten. Dat zij, kortom, in een soort bonbondoos-achtige hemel leeft, waar in niemand ooit van kiespijn, piekha ren, grauwe erwten-met-spek of straf regels heeft gehoord. Als je ouder wordt, word je ook in dat opzicht wel wijzer. En met die wijsheid komt, als in zovele gevallen, het medegevoel. Het moet niet alles zijn om als prin ses op te groeien. Het moet helemaal niet alles zijn om Koningin te zijn. Ach nee, zo erg als vroeger is het heus niet meer. Uiterlijk is ook voor vorste lijke kinderen het bestaan heel wat levenslustiger geworden. Maar wij, die Haar met een zekere goedmoedige gemeenzaamheid zolang Juliaantje heb ben genoemd wij hebben toch wel eens een vage deernis gevoeld met dat kleine meisje in het smetteloze jurkje en de keurige handschoentjes, dat zo vaak allerlei plechtige, onkinderlijke dingen moest doen. Altijd maar hand jes geven aan meneren in geklede jas sen en ambtsketenen, altijd maar er gens, hoog en alleen, op een bordes staan en wuiven, urenlang, met een moe kinderhandje tegen geestdriftige vaandels met mensen eronderHeeft zij onlangs niet dringend gevraagd om Haar kinderen alsjeblieft de ellende te besparen van dat door duizenden aan gegaapt te worden? Natuurlijk hebben wij, naar goede vaderlandse traditie, dat vriendelijke en zo menselijke Ver zoek rustig naast ons neergelegd. Zij heeft nog meer dingen gezegd, die wij ons in een rustig ogenblik her inneren en die het oude sprookje aan de bonbondoos-gelukzaligheid lelijk te schande maken. „Zo maar eens gewoon in een tram zitten" toen Zij een bakvis was. „Alleen maar een goede moeder voor mijn kinderen zijn" toen zij een volwassen vrouw was. Uet valt niet mee om Koningin te zijn. De eerste stenen en de staatsstuk ken en de audiënties en de heren in geklede jas en ambtsketenen en de de vreselijke verlegen kindertjes met bouquetten en de jaarbeurzen en de vreemde gezanten Het werd Haar nooit gevraagd of zij Koningin wilde worden. Zij werd er voor geboren en opgeleid en die hele stoet van eerste stenen enzovoort en zovoort is onontkoombaar, van de wieg welhaast tot de grijze dagen. En altijd, altijd maar die wuivende hand, die vriendelijke glimlach, die minzame be reidwilligheid, die discipline. Ach: al leen maar een goede moeder voor de kinderen te zijn. Wat hebben wij het een stuk gemakkelijker. Maar om dan nog een jarige Koningin te zijn: zou één van ons willen ruilen? Zo maar gewoon jarige moeder: dat is al geen kleinigheid. Afgezien van het feit dat wij onze eigen cadeautjes kopen en dan allerkunstigst een opgetogen verbazing huichelen bij het uitpakken. Afgezien van de deining en de uitgelatenheid van ons kroost, van de versierde stoel waarop wij niet kunnen zitten en het versierde kopje waaruit wij niet kun- r\E SCHOONMAAK is weer achter de rug! Het hele huis heeft gedurende enkele tijd op zijn kop gestaan, alles werd binnenste buiten gekeerd en de huisvrouw werkte verwoed met rage bol dweil, boender en .was. Nu glimt en blinkt haar domein weer als een spiegel en hangen hagelwitte gordijn tjes voor de ramen. Het gepaste trots bekijkt zij het resultaat en dankt on dertussen „zie zo", dat hebben we weer gehad". Haar werk houdt echter niet bij de schoonmaak op. Nu staat de inspectie van haar klerenkast weer op het pro gramma. Alles wat wol is en nog aan de winter herinnert wordt gewassen, gestoomd en verdwijnt tussen de mot- ballen en dan becritiseert zij haar zo- mergarderobe. „Dit kan nog wel ge dragen worden",Nee, dat japon netje is beslist te nauw en vertoont bovendien al zichtbare sporen van ouderdom".... „Die jas? Saai eigen lijk, maar een nieuwe kan er dit jaar toch eigenlijk ook niet af" nen drinken betekent die dag voor ons tweemaal zoveel werk (wie kookt het feestdiner?) en tweemaal zoveel afwas (een aanrecht vol vuile glaasjes en schoteltjes omstreeks middernacht). En al die oprechte hartelijkheid kan onze zucht van verlichting niet weer houden, als we doodop en over de slaap ein-de-lijk ons bed kunnen op zoeken. Maar een jarige Koningin. Nee, zij behoeft niet te koken of af te wassen. Maar zij wordt gewekt met een auba de en zij mag pas gaan slapen na een vuurwerk, zij krijgt geen bouquet thee rozen maar een heel bordes bloemen hulde glimlachend te doorstaan, zij moet almaar glimlachen en almaar zien defileren en almaar onverdroten hét stralend middelpunt van een feest vierend volk wezen. En daarom, als allermooist geschenk op haar eerste Koninginnedag: wat kunnen wij Haar beter wensen dan een rustig ogenblik in een diepe stoel, met vier opgetogen dochters op de arm leuningen en vier omslachtig dichtge knoopte hobbelige pakjes, waarvan zij eerst moet raden wat er inzit. SASKIA. L-> neem een Zo wikt en weegt zij over de aan koop van iets nieuws en zucht menig keer „Was alles maar niet zo duur!" „Maar.... handige huisvrouw, zou er nu helemaal niets te veranderen zijn?" Neem bijvoorbeeld uw zomer mantel. Uit iedere mantel en speciaal uit een swagger valt een gezellige vlotte topper te maken, een jasje dat de hele zomer en ook reeds in het prille voorjaar goede diensten bewijst. Wanneer men de mantel een volmaak te methamorfose wil doen ondergaan, kan men hem voor het veranderen het beste uit elkaar tornen en bij eerf goed adres laten verven, in een frisse rode, blauwe of gele tint. Het leukste zou zijn wanneer we in het achterpand van de topper, een paar klokken of plooien aan kunnen brengen. Dit maakt de heupen n.l. slanker en geeft boven dien een alleraardigst effect. Het van twee japonnen één maken is op zichzelf geen nieuws. Wel maakt de mode het ons gemakkelijker omdat de hierafgebeelde ronde schouderpas met de kleine, aangeknipte mouwtjes en de wijde hals als het allernieuwste snufje beschouwt kan worden en., zelfs vooraanstaande modehuizen ma ken van dergelijke modellen van u dus een donker zijden japonnetje twee soorten stof gebruik. Wanneer dat slijtage plekken vertoonde met een ander afdankertje, hetzij van ge bloemde of gestreepte stof, kan ver anderen, zal geen mens kunnen zien dat de nieuwe creatie niet zo gloed nieuw is als zij wel lijkt. In Amerika wordt door de jonge vrouwen veel een bonte katoenen rok gedragen, ge combineerd met een zwarte blouse of jumper. Dit sterke contrast geeft iets buitengewoon aardigs en het is een voorbeeld dat navolging waard is. Een dergelijke rok is al heel gemakkelijk zelf te maken uit een oude zomerja pon. Meestal zitten de slijtageplekken in het lijfje van een japon. Wanneer we dit dus laten vervallen houden we in de meeste gevallen nog voldoende stof over voor een rok. die we met kleppen en zakken kunnen garneren. Het gemakkelijkste is echter wanneer we de rok aan een smalle of brede tailleband rimpelen. Wanneer we niet van een zwarte blouse of jumper, zo als onze Amerikaanse zusters, houden, kunnen we er bij dragen wat ons hartje begeert. RADIJSBOTERHAMSMEERSEL (Beperkt houdbaar. Zeer gezond) Een bosje radijs, 40 gr. boter, zout, peper, 1 afgestreken theelepel paprika, 1 eetlepel sla-saus, ge hakte peterselie, 2 theelepels sam bal oelek. Maak de radijs goed schoon en rasp ze op een rauwkostschaaf, roer de boter zeer luchtig, onder toevoeging van de paprika, de sambal en de gehakte peterselie. Voeg er vervolgens het raspsel van radijs en de sla-saus aan toe. Breng het mengsel goed op smaak met zout en peper en doe het in een jampot. Bewaar het smeer sel op een koele plaats en houd er rekening mede, dat de houdbaar heid zeer beperkt is, dus niet lan ger dan 1 h 1% week bewaren. Dit smeersel is te gebruiken, des morgens bij het ontbijt, ge smeerd op het brood of beschuit, vooral niet te dik smeren. Verder te verwerken tot een Hors d'oeu- vre als volgt: kook een aantal eie ren hard, ong. 10 min., snijd de eieren over de lengte in tweeën, leem het eigeel er uit en hak dit fijn. Was de overblijvende eibakjes goed uit met water, vul deze met wat radijsmengsel en bestrooi nu met wat haksel van eidooiers en gehakte peterselie. Plaats de gevulde eieren op een schotel en décoreer met wat sla blaadjes. OARNALEXGEHAKT. (Warm of koud gebruiken). Driehonderd gr. garnalen, ge mokt of gepeld, flink wat gehakte peterselie, 1 hard gekookt ei, zout, PePeD fÜne nootmuscaat, 1/3 oud witte brood (zonder korst), wat fijne beschuit of paneermeel en wat olie, vet of boter om te bak ken. Laat het brood in ruim koud water enkele ogenblikken weken, neem het uit het water en knijp dit goed uit. Hak de garnalen en het harde ei aan kleine stukjes. Kneed dit garnalenmengsel met het ge weekte brood goed door elkaar, onder toevoeging van een weinig boter, zout, peper en flink wat ge hakte peterselie. Maak er nu een broodje van (vooral niet te dik, beter wat lang en circa 5 cm. hoog. Haal dat broodje garnalengehakt door wat fijne beschuit of paneer meel en bak het langzaam in wat boter, vet of olie, mooi bruin van kleur. Laat het gehakt volkomen koud worden en snijd het aan dun ne plakken. Leg deze plakken op een schotel, geef er aardappelen sla en slasaus bij. BITTERKOEKJES VLA. Tweehonderd gr. bitterkoekjes, 2 eieren (wit en dooier geschei den), liter melk, 40 gr. vanille Custardpoeder, 50 gr. suiker, 1 Hlein stukje boter, wat rum of rumaroma, 2 eetlepels jam en 4 eetlepels water. Breek de bitterkoekjes aan kleine stukjes en overgiet deze met 14 gedeelte van de melk (lauw) laat dit enige tijd weken en klop het mengsel daarna tot een brei, roer de eidooiers met de sui ker flink luchtig. Kook van de rest melk en de Custard een vla mengsel, laat even doorkoken, neemt het van het vuur en roer er het eimengsel en de bitterkoek- jesbrei door. Giet nu alles in een schaal en bestrijk het met wat boter om velvormlng -te voorko men. Laat het volkomen koud wor den. Klop de eiwitten flink stijl met wat suiker, roer het vlameng sel flink door elkaar en werk er van het stijf geklopte eiwit, wat - rum of rumaroma, luchtig door. Doe het vlamengsel in een schaal. Strijk hier nu de rest van het stjjf geklopte eiwit over. Roer jam en water tot een sausje, giet dit vruchtensausje over de vla. Dien deze bitterkoek jesvla vooral goed koud op en geef er lange-vinger-koekjes bij. Een man bij een kopje koffie op 'f terras \yE ZITTEN door al het mooie weer nog al eens tussen allerlei vreemde mensen en ongewild kun je heel wat gesprekken horen. Zo zat ik op een warme dag op een druk terrasje, waar vele mensen even snel een dosis vita minen gingen opdoen tijdens het kof- fie-uurtje. Naast mij zat een man, die het met een andere man over vrou wen had en onwillekeurig spitste ik mijn oren. Kijk, zei hij tegen zijn tafel genoot, terwijl hij heel onmannelijk met een lepeltje wat slagroom schepte en dat nogal kinderlijk oplikte, waar om maken vele vrouwen zich eigenlijk nog lelijker dan zij zijn. Zie eens rechts, het grote voorbeeld, een kleine vrouw met rond gezicht, grote mond en te dikke handen. Haar kleding is voor haar lengte te lang, haar haar had zij naar beneden moeten laten hangen, maar om haar gezicht nog dikker te maken, heeft zij het opge stoken. Haar nagels zijn fel rood ge lakt en zodoende vallen haar lelijke handen nog meer op. Hoe kan zij dan ook nog haar te grote mond zo veel groter maken door te veel lipstick te gebruiken. En dan nog de afschuwe lijke kleurenschakering van haar kle ding. Natuurlijk keëk ik ook naar de da me, die hij bedoelde en ik moest be kennen, dat hij gelijk had. Juist deze zonnige dagen vallen deze figuren zo op en dan is het jammer te constate ren, dat zij, die zo weinig smaak aan de dag leggen, toch meestal zoveel tijd aan het opmaken besteden. Laten zij toch, die waarde hechten aan het opmaken toch de spulletjes uit de doosjes niet overdreven gebruiken. Een beetje lipstick is aardig, wat poeder, maar dat mag niet leiden tot over maat. Niet te wit poederen, de wenk brauwen niet te veel wegscheren en vooral niet zo'n lelijke zonnebril dra gen met te grote donkere glazen. Het gesprek ging voort én al heel spoedig waren zij op het terrein van de gehuwde vrouw. Onze „onvrijwilli ge" zegsman gaf hierop ook zijn me ning te kennen. Een beetje sarcastisch vertelde hij, dat vrouwen, als ze nog ongetrouwd zijn veel aandacht aan hun uiterlijk schenken, maar, eenmaal getrouwd, lopen zij de hele dag rohd met papillotten in het haar, schortje voor en smoezelige handen. De animo is or af. Misschien denken ze wel, Qndanks haar jeugdige leeftijd stelt het schoolmeisje er prijs op goed gekleed te gaan. Pen eenvoudig jurkje flatteert haar het meest. Het meisje links bo ven draagt model „Sweet seventeen". Het mouwloos japonnetje is van licht blauw katoen gemaakt en gegarneerd met een wit organdie bobbedkraagje en wit organdie zakken. □Wij kunnen het in ons land, met zijn wisselturig kli maat, 's zomers niet zonder een wollen jurk stellen. Het deux-pièces in het m'tdden bestaat uit dunne witte wollen stof met een fijn zwart streepje. Het kraagje, de manchetten aan de drie-kwart mouw en de knopen zijn ook zwart gehouden. Dit model is voor iedere leeftijd geschikt. Alleen de oudere dames doen beter een stof te kiezen met een lichtstreepje tegen een donkere achter grond, lichte garnering en een strakke rok met strepen in de lengte. Er is geen prettiger dracht in de vacantie dan een eenvoudig linnen jurkje. Dior vervaardigde speciaal hiervoor een bordeaux-rode japon met aangeknipte mouwen en vlotte steekzakken (rechts boven). De gelukkigen, die deviezen hebben gekregen voor Frankrijk en daar naar een badplaats gaan, moeten vief, verzuimen een strandjurk mee te nemen. De lichtblauw katoenen strandjurk met witte bloemen, links onder, is zeer elegant. Een parasol van hetzelfde ma teriaal dient er o.m. voor de bezitsters tegen zonnesteek te beschermen. O Iedere vrouw houdt er van een middagje te „stadten". Het wit-zijden japon netje met geplisseerde rok en losse bolero (midden onder) is heel mooi, maar tevens uiterst besmettelijk. Practischer is de donkergrijze zijden japon met witte strepen en stippen. Bij de diep uitgesneden vierkante hals dient wel een kralen snoer, dat tegen de hals aanligt, te worden gedragen. Tot slot een licht groene organdie japon met parasol, die alleen op bijv, eengarden party of. een concours d'élégance dienst kan doen. 2IJN DIT geen schattige zomer jurkjes voor 't kleinste grut? Veel stof vragen, ze niet, 1 M. van 80 cm. breed is voldoende en ze zijn heel een voudig te maken. De schouderpasjes kunt u desgewenst ook van andere stof nemen. Bij het eerste jurkje is aan de pas jes een mouwkapje aangeknipt. U vouwt aan het rugpas het aangeknipte belegje naar binnen en brengt knopen en knoopsgaten aan. Na de bovenkant van het vóór- en het rugbaantje inge- rimpeld te hebben, stikt u er de pas jes op. De halsrand en de armsgaten werkt u met schuine biesjes af. Heel aardig staat het, als u gelijk een kant je of puntbandje meestikt, maar no dig is dit niet. Bij het andere jurkje zijn de arms- gaatjes volgens het stipgellijntje ge knipt. Langs het gehele pasje is hier een ingerimpeld strookje van 3 a 4 cm. breed gezet (totaal 148 cm, lang). U zoudt ook alleen langs de arm- gaatjes zo'n strook kunnen zetten bij wijze van vlindermouwtje. O'. 9.12 C i. IS./9& TV ZJR. 9 Maakt u het van effen stof, dan is dit een leuk modelletje om met ge kleurd band of borduurwerk te ver sieren, maar dat hebben de rashand- werksters al lang gezien! dat, nu ze toch getrouwd zijn, dat niet zo zeer meer nodig is. Zij begrijpen dan niet, dat het juist dan van haar verwacht wordt, aan dacht en veel zorg aan het uiterlijk te besteden. Want juist, die ene man verwacht van zijn ene vrouw een blij vende bekoring. Daar mogen zij niet te onverschillig in worden. Helaas, ik kon deze man niet zeg gen, dat hij het over de uitzonderingen had, die de regel bevestigen, want ik zat daar ook maar voor zon en een kleintje koffie. Maar laten de uit zonderingen er eens over denken, want wanneer hij gelijk heeft, dan moeten wjj zorgen, dat het anders wordt. Overigens ben ik er van overtuigd, dat deze man een vrijgezel is en nu ja, die zeggen zo veel, vooral wan neer het vrouwen betreft. De ober kwam ook nog langs en toen namen de mannen een gebakje. Toen ik opstapte ging net het laatste tukje in hun mond. Ik dacht zo, dat onze vaders daar niet voor te vinden geweest zvjn, zo onmannelijk Puzzle 81. Weer eens iets voor de cijferaars! (Opl.) De bedoelde vermenigvuldiging zag er geheel in cijfers als volgt uit: 937 X 397 X 739 274899871. Voor tal van, puzzelaars bleek deze opgave geen al te grote moeilijkheden op te leveren. Na loting onder de in zenders van een correcte opl. is de wekelijkse prijs a 5.ditmaal ten deel gevallen aan Mevr. A. Kinderman- Visser, Nieuwe Niedorp B. 65. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 82. Welke zijn de bedoelde beroepen? Hieronder vindt men acht niet alle daagse namen met voorletters, die di verse personen op hun naamkaartje hebben staan. Door samenvoeging en omzetting van alle letters is uit elke naam het beroep samen te stellen, dat de persoon uitoefent. 1. Z. G. Waaresnels. 2. R. A. G. RadioRele. 3. -C. Heimatnetzer. 4. B. D. Wollus—Canonteun. 5. C. O. H. Doptoherzif. 6. A. B. Lekanherado. 7. C. C. Murdantureto. 8. H. Seekaterop. Welke beroepen oefenen deze per sonen uit? Oplossingen (per briefkaart) in de aangegeven volgorde inzenden tot en met Donderdag 5 Mei aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van. f 8.verloot). oojr- >uw«- Herinnert u zich nog die eerste logsjaren, toen manlief zijn oude ken moest offeren aan onze vrouv Hike behaagzucht? Dan veranderden wij wat aan het jasje en uit de panta lon haalden we juist een rok. Wij had den een tailleur! Het tailleur heeft zich gehandhaafd. Is in de modecollecties zelfs populair der dan ooit. Franse en Engelse huizen brengen het als hoofdschotel van ftjn shows, met als extra opmaak nog al eens 'n wijde swagger. Over het algemeen blijken de jasjes van de tailleurs Iets korter geworden. Van voren soms een weinig wegge- rond, een andermaal in hun gehele op zet afwijkend van het klassieke model met de strenge rechte lijn. Een aardig voorbeeld hiervan toont de foto. Het is een ontwerp van het Engelse huis Creed, dat een rok bracht zonde? plooien, met toch voldoende ruimte om te lopen. Het jasje is van voor niet geheel gesloten en door de twee lippen speelt het vest in deze enmbmat'" "see een rol. EpfiPfH *•"<-" W r fs' T-illeur van '"c'itl -uin en óëiye gestreept tweed, met vest van beige whipcord. Vooral bij ons wispelturig klimaat zijn tailleurs als deze ideaal. Over het dunne bloesje voor de warme zomer dag kom^nu het vest, dat niet alleen tegen onverwachte afkoeling be schermt. Zo'n vest is immers makkc- iker (en goedkoper!) aangeschaft dan een tailleur. Door hiervoor telkens een andere tint te kiezen, geven wij iedere keer onze hele verschijning een ander aanzien. Hersengymnastiek door Bob Wallagh Er is weer eens een woord op onze schrijftafel gefladderd, in een brief van een trouw lezer der hersengymnastiek-rubriek dat enige hersengymnastiek vereist om te weten te komen waar het van daan komt en dat woord is: „piere waaien". Laat ons aanstonds de op lossing geven: „pierewaaien" is een sedert de 17e eeuw meermalen voorkomend werkwoord voor „pret maken", dat als „pierewyen" of ook als „pireweyen" wordt aangetrof fen. Het is van Russische afkomst en waarschijnlijk door Nederlandse matrozen uit Archangel overge bracht: in die taal betekent n.l. „pir": gastmaal en „pirirju": een gastmaal houden. Waarmee dus dit maal het „pierewaaien" verklaard is. De nieuwe vragen luiden als volgt: 1. Hoe heten de munteenheden In gebruik in: Griekenland, Japan en Polen? 2. Van wie is de bekende uitspraak „Après nous le dêluge" (Na ons de zondvloed)? 3. Hebben walvissen tanden? 4. „Het was er welhaast etn el dorado" schreef een dagblad dezer dagen. Is dat juist? 5. Bell en Franklin hebben elk iets heel belangrijks uitgevonden, Wat? e. Hoeveel maal kan men, normaal gesproken, een stuk papier, hoog stens vouwen? 7. Iedereen heeft wel eens een kat zien eten, maar waarmee bijt het beest nu? 8. Jan Jansen legt dagelijks een zeer grote afstand af, niet te voet, per rijwiel, auto, trein, tram of vliegtuig. Hoe dan wel? 9.Wie heeft gezegd: „Je brüle tout l'hiver sans m'eteindre"? 10. Van welk sterrebeeld maakt de Poolster deel uit? (Voor de antwoorden zie men tus sen de advertenties.)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7