Kort Bestek Val van Sjanghai: Nieuw tijdperk in het Oosten MOH. RUM WEER TE BATAVIA De stellingen bij reeds beschoten Sjanghai worden Dinsdag 3 Mei 1939 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 103 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het communisme bood de Chinese massa's meer dan het Westen bieden kon ZZ IetS hogere tempera- Contact tussen Truman en Stalin Sultan Hamid bij Dr. v. Royen - Nationalisten verlaten Hangtsjou BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Te! 3320 Postgiro .87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN AARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker). VU SJANGHAI, met zijn zes millioen inwoners de grootste stad van Azie en vele jaren lang het commerciële centrum van het Verre Oosten, hulpeloos zijn val tegemoet gaat, worden vele dingen omtrent het Chinese probleem pijnlijk duidelijk. Sinds een halve eeuw heeft het Westen, in het bijzonder de Ver enigde Staten van Amerika, een politiek van de „open deur" en handhaving van China's territoriale integriteit gevoerd, in hoofdzaak met 't doel Rusland eerst het tsaristische,daarna het communistische te verhinderen, in het Verre Oosten een welhaast onaantastbare machtspositie op te bouwen. Thans blijkt uit het vele materiaal, dat uitstekende kenners van het Verre Oosten nog op het laatste ogenblik over het Chinese drama hebben aangedragen, dat deze politiek bij voorbaat tot mislukking gedoemd was. UET SCHIJNT een bittere ironie, dat Moskou er nu toch in slaagt, de deur in China te sluiten, niet door de macht van zijn wapens, maar door zijn ideeën en politieke methoden. In geen geval echter mag men daarvoor de Westerse staatslieden van de laatste vijftig jaren verantwoordelijk stellen. Ten slotte is politiek niets anders dan „de kunst van het mogelijke". Geen politicus kan het onmogelijke preste ren. De waarheid is, dat het commu nisme China iets bood, dat het demo cratische Westen met de beste wil van de wereld niet aanbieden kon. Onder het honderden millioenen tellende, onbeschrijfelijk verarmde, verdeelde Chinese volk, eeuwenlang getiranni seerd door landheren, diefachtige pro vinciale machthebbers, soldaten en bandieten, moest de totalitaire heils boodschap van Moskou een enthousias me wekken, dat Westerse rijkdom, di plomatie en democratische principes niet in staat waren tot leven te bren gen. Het Westen heeft gedaan, wat het kon. Het heeft wapens geleverd. Mili taire waarnemers getuigen, dat de na tionalisten nooit een slag verloren heb ben, omdat het hun aan uitrusting ontbrak. Maar de wapens kwamen ten slotte altijd in de handen van de com munisten terecht. Het Westen heeft economische hulp verschaft. Het geld spekte slechts de zakken van even cor rupte als onbekwame ambtenaren. Het Westen heeft getracht leiding te geven De goede raad werd in de wind gesla gen. Eerst kort geleden is het Westen gaan inzien, dat het nooit voldoende om China van het communisme te red- wapens, geld en adviezen kan leveren den, indien de Chinezen dit zelf niet willen. Haagse stucadoors roepen een staking uit Op een drukbezochte vergadering, gisteren in, „Amicitia" te s-Gravenhage gehouden, hebben de Haagse stucadoors (gezellen) onafhankelijk van hun bon den met grote meerderheid van stem men besloten niet aan het werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is voldaan. De stucadoors verlan gen een uurloon van 1.20 met 25 pet toeslag, hetgeen neerkomt op een basis- loon van 67.50 en afschaffing van alle tarieven. De actie van de Haagse stucadoors wordt geleid door een plaatselijke con tactcommissie, die bestond uit leden van de NW en de EVC. Op advies van zijn bond heeft het merendeel der NW- ers zich later echter teruggetrokken. Naar de EVC ons meedeelt, zouden behalve in Den Haag, ook in Rotterdam, Leiden, Utrecht, Harderwijk en Am sterdam stucadoors in staking zijn ge gaan. Anders dan nog slechts enige maan den geleden, toen men uit verschillen de uitlatingen van de Chinese Stalin, Mao Tse Toeng, meende te mogen con cluderen, dat het Chinese communisme in de practijk wellicht iets geheel an ders zou zijn dan het Russische, zijn thans alle competente waarnemers er van overtuigd, dat het (onvermijdelij ke) falen van het Westen een volledi ge overwinning betekent van het com munistische totalitarisme een tota litarisme, dat, hoewel niet volmaakt Russisch, toch in .de eerstkomende ja ren loyaal en dicht op de voet de po litieke interessen van Moskou zal vol gen. Wat daarna zal gebeuren, is niet gemakkelijk te voorspellen. De Chine se communisten laden zich enorme moeilijkheden op de schouders en het is zeer wel mogelijk, dat hoe com pleter hun overwinning in het binnen land zal zijn, hoe minder hun invloed in de wereld gevoeld zal worden. Maar met de val van Sjanghai gaat een ge heel tijdperk uit de geschiedenis van het Verre Oosten ten einde. En wan neer het gordijn weer opgaat, zal het een toneel ontsluiten, dat in niets ge lijkt op het oude. Hachelijk avontuur van Hollandse ballonvaarders Zaterdag zijn de ballonvaarders de heer en mevr. Boesman en de heer De Vos Klootwijk te Rotterdam opgestegen met het doel een afstandrecord te vesti gen. In Ste. Hermine (Fr.), waar de ballon eerst aan de grond kwam, slaagden de beide mannen erin om uit de mand te springen. Doordat het ge wicht plotseling aanmerkelijk vermin derd werd, steeg de ballon, daarbij ge holpen door de wind, weer op, zonder dat de mannen op de grond kans kregen de meertouwen vast te maken. Mevr Boesman, die niet zo snel uit de mand kon komen, ging mee naar boven en met een snelheid van 10 meter per sec. in de richting van de zee. Zij verloor echter haar koelbloedigheid niet en wist 20 km verder de ballon weer aan de grond te krijgen, net op tijd om niet boven de zee te geraken, die ze reeds aan de horizon kon zien. Veelbelovende jeugd In Den Haag werden Zondag enige Jongens door de politie betrapt, toen zij op de openbare straat met en om geld speelden. Een dezer jongens, de 18-jarige G. W., wilde zijn naam niet opgeven, waarna hij werd vastgepakt om naar het bureau te worden ge bracht. Plotseling gaf hij de politie agent een stomp tegen de kaak, rukte zich los en nam de vlucht. Door de politie werden twee waarschuwings schoten gelost, waarna hij bleef staan en opnieuw gearresteerd werd. Pro ces-verbaal terzake van verzet tegen ecn ambtenaar werd opgemaakt. RUSSEN HOUDEN WEER BUSSEN AAN. De Sowjetrussische autoriteiten heb ber. de bus HannoverBerlijn, die de afgelopen vijf dagen de Brits-Sowjet- russische zonegrens mocht passeren, isteren aangehouden. De passagiers moeten voortaan bij de zonegrens weer (overstappen. JHR. VAN SUCHTELENS HONGERSTAKING. s„~ad is oud-gouverneur Van tot d a0 ^aterdagochtend overgegaan stikino °vr_,heiri aangekondigde honger- hii mft r' Zaterdagochtend neemt wat m ®nders tot zich dan water met ker of melknSaP' thee Z°n<3er SU'" Xe*7aChi.in|!' geld'S tot Woens- winr)VOn-t ^wakke tot matige 1,1 Oostelijke richtingen. Aanvankelijk langs de Wadden- w iv n°fenkeïe overdrijvende wolkenvelden, later overal zonnig Pearson doei voorspellingen Volgens de Amerikaanse radiocom mentator Drew Pearson heeft maar schalk Stalin aan president Truman een boodschap gezonden, waarin hij de president middelen voorlegt om een einde te maken aan de Berlijnse blok kade en aan de koude oorlog tussen Rusland en de Verenigde Staten. De commentator verklaarde evenwel dat zijn bericht officieel zal worden tegen gesproken. Steeds volgens Pearson hebben Gro- myko, de Russische onderminister van buitenlandse zaken, en Hector Mac- neil, de Britse minister van staat, bij hun onderhoud van verleden week van gedachten gewisseld over een eventu ele bijeenkomst te Parijs van Truman, Attlee, Queuille en Stalin. Bovendien heeft Pearson bekend ge maakt, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, een nota heeft gezonden aan Jacob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de V. N., waarin hij zegt, dat de Berlijnse blokkade zal worden opgeheven zodra de datum voor de bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken zal zijn vastgesteld. Het Westen stelt 10 Mei voor Van betrouwbare zijde werd te Lake Success vernomen, dat de drie Wes terse mogendheden de Sowjetunie hebben voorgesteld de blokkade van Berlijn op tien Mei op te heffen en op omstreeks ongeveer 23 Mei een bijeen komst van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken te houden. jessup en Malik stellen communiqué op Van gewoonlijk welingelichte zijde werd Maandag te Parijs vernomen, dat Jessup en Malik bezig zijn een com muniqué op te stellen over de door hen gevoerde besprekingen over een opheffen van de blokkade van Berlijn en over het houden van een vier-mo- gendheden-bijeenkomst. De tekst van het communiqué moet eerst ter kennis worden gebracht van de Britse en Franse regeringen, alvo rens tot publicatie zal kunnen, worden overgegaan. Om één uur vrij op Nationale feestdag Naar wij vernemen heeft het college van Rijksbemiddelaars een richtlijn vastgesteld met betrekking tot de ar beidstijd in het particuliere bedrijfsle ven op de nationale feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op de ze dag om één uur des namiddags vrij af te geven, zonder dat deze vrije mid dag in mindering zou komen op de jaarlijkse vacantie of snipperdagen. De leider van de Republikeinse dele gatie, Moh. Rum, is gistermiddag teza men met de sultan van Djokja en zijn andere reisgenoten, met uitzondering van Sudarpo, die enkele dagen op Bangka zal blijven en daarna spoedig naar New-York terugreist, te Batavia teruggekeerd. Rum verklaarde tegen over Aneta, dat hij verslag had uitge bracht. Hij weigerde commentaar te geven op de berichten over de stand en cie aard van de besprekingen. De voorzitter van de B.F O., sultan Hamid II, die Zondagavond uit Pon- tianak is teruggekeerd,heeft gisteroch tend een bezoek gebracht aan Dr. van Royen. De B.F.O. zal Vrijdag a.s. weer bij eenkomen, o.m. ter bespreking van het mandaat van de delegatie uit de B.F.O. bij de besprekingen ter oplossing van het Indonesische vraagstuk. In verband met de reorganisatie van de B.F.O.. die thans een nieuwe grond slag heeft gekregen, hebben de voor zitter en de vice-voorzitter op formele gronden hun ontslag ingediend; zij heb ben zich echter herkiesbaar gesteld. Aneta vernam van Republikeinse zij de. dat de Republikeinse delegatie via Maramis, die te New-Delhi vertoeft, ge- iegeld contact onderhoudt met de nood- legering op Sumatra. MONTGOMERY TE PARIJS AANGEKOMEN. Veldmaarschalk Mongomery, voorzit ter van de commissie van opperbevel hebbers der Westelijke Unie, is te Pa rijs aangekomen. Montgomery zal een bezoek brengen aan Frankrijk en Ne derland en denkt 15 Mei naar Enge land terug te keren. j Vier vliegers ten grave gedragen i Gistermiddag zijn de stoffelijke res ten van de vlieg-instructeur H. Bender en de drie leerlingen verkeersvliegers N. Draaisma, A. A. Ridder en P. H. Westerhof, die bij Schiphol om het le ven kwamen, Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Velen waren aanwezig bij het ver trek van de rouwkamer. De kisten in de vier rouwauto's waren overdekt met kransen en bloemstukken. Achter de ze vier auto's volgde een zevental auto's met familieleden van de slacht offers. Op weg naar de begraafplaats, waar een erewacht van leerlingen van de Rijksluchtvaartschool stond opge steld, was er veel belangstelling voor deze droeve stoet. Honderden mensen stonden langs de weg voor de begraaf plaats. Naar mate de communistische troepen dichter bij Sjanghai komen, vluchten er meer en meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Twee vrouwen verlaten Sjanghai boven op een handkar met huisraad. (Radio-grafisch overgebrachte foto.) Volgens een door het hoofdkwartier van het garnizoen te Sjanghai uitgege ven communiqué heeft zware artille rie van de communisten in de afgelo pen nacht de nationalistische stellingen voor Sjanghai beschoten. Het zou voor het eerst geweest zijn sedert de com munisten op 21 April in groten getale de Jangtse overstaken, dat zij hun zware artillerie gebruikt hebben. De communistische opmars naar Sjanghai langs de spoorlijn uit Nanking wordt nog steeds opgehouden bij Koensjan, 55 kilometer ten Westen van Sjanghai. Hangtsjou verlaten Aan een 250 Britten en 600 Amerika nen in het district van het consulaat Centrale groenten-export thans opgeheven De regeling voor de export van Ne derlandse groenten naar Duitsland via de individuele handel heeft in de afge lopen week haar beslag gekregen. Met ingang van gisteren' konden de eerste partijen groenten onder het nieuwe systeem worden uitgevoerd. Hiermede is een eind gekomen aan de centrale verkopen naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest over gaan, o.a. omdat de centralisering van de aankopen voor Duitsland bij de geallieerde ex- en importinstantie, de JEIA, zulks noodzakelijk maakte. De laatste partij van het in het handels verdrag met de Westduitse zones van Juli 1948 opgenomen contingent van 200.000 ton verse groenten werd medio April nog onder het oude systeem uit gevoerd. Het in Januari jl. opgenomen additionele contingent van 3.000.000 dollar zal via de individuele export worden gerealiseerd. LEVENSLANG GEëlST TEGEN HAAGSE VERPLEEGSTER De advocaat-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Gerechtshof eiste gisteren levenslange gevangenisstraf tegen de 60-jarige verpleegster J. B. de Bruyn uit Den Haag. Zij had tegen betaling Joden, illegale werkers en anti-Duits- gezinden over :eleverd aan de SD en de Feldgendarmerie. Er was een psychia trisch rapport over haar uitgebracht, dat haar volkomen toerekeningsvatbaar achtte. Van de personen, die zij verra den had, zijn enigen in Duitse gevan genschap om het leven gekomen. De uitspraak volgt op 16 Mei. £)RIE MAANDEN lang heeft de pliesie te Venlo zitten speuren en lopen zoeken naar de gladdekkers, die voor een kapitaal aan valse marken en dollars in omloop brachten. Een wagen vracht vals bankpapier werd opge spoord en vijf van de fabrikanten zitten in de cel uit te blazen. Maar er lopen tr nog 'n heleboel rond. Ze komen wel. Acht jaar werd in hoger beroep ge vraagd tegen de 36-jarige boerenknecht O. uit Aalten, die zijn aanstaande schoonmoeder, op wier boerderij hij werkte, met een klomp had doodgesla gen, dewijl zij hem met haar getreiter zenuwziek had gemaakt. Zelfs de poli tieman, die hem arresteerde, deed een goed woordje voor hem! O In het ge meentemuseum van Vlissingen is nu tentoongesteld het wiel, waaraan Mi- chiel de Ruyter in zijn blauwgeruite kiel moet hebben gedraaid. Hii kan hei toch niet meer tegenspreken. Jan, Simon, Pieter en Lodewijk Langeveld herdachten gebroederlijk de dag waar op ze vijftig jaar geleden in dienst traden bij de bloemenkwekerij Van Zanten in Hillegom. 't Zit daar in de familie. 0P DE „WILLEM RUYS" kwam in Southampton aan boord de ko ningin van Slam, Rambhei Bami. Er III1!!II!IIIII!II!IIIIUI!IIIIIIIII!IIII!II]IIIIII!HI!IIII!IIIIIIII!I!IIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIII1!!IIII1IIIIIII«IIIIIIIW zijn negen hutten gereserveerd; verse bloemen gaan op Ijs mee en in een van de vertrekken is een verhoging gemaakt om de urn -met as van haar overleden echtgenoot te plaatsen. In Sittard kregen twee mannen in een slokjestent verschil van inzicht, dat op een klap uitliep, die de dood van een der mannen tengevolge had. Geleerden in Ame rika lopen zich alsmaar ongerust te Als me ouwe vader nog 's had kunnen weten, dat z'n zoon num mer dertien staat voor de gemeen teraadsverkiezingen] maken over het feit, dat de aarde langzamer gaat draaien, waardoor de tijdsaanwijzing in de war loopt. Het verschil bedraagt al drie seconden per eeuw. En dal moet ge niet uitvlakken, daar kan van alles uit groeien Meer dan 30 vakverenigingen in Singa pore gaan de regering steunen bij haar streven om het bandietisme uit te roeien. In Singapore alleen? TEREMIA BLOM, die een lot had gekocht van het Stadionspel met het ganzenbord, heeft bij Carel Briels geprotesteerd omdat hij na afloop geen pepernoten kreeg; afschrift van het protest ging naar de Hoge Raad. O Hebt u ook altijd het gevoel gehad dat er met die Egyptische stad Amara wel wat aan de hand zou zijn? In de over blijfselen hebben geleerden thans drie duizend jaar oude voetsporen van men sen alsmede een paleisrestantje gevon den. En het staat nu vast, dat er slangen als goden werden vereerd. (Doet meni ge man tegenwoordig nog!) En uit die sporen enzo hebben de wetenschappe- lijken dan de konkluusje getrokken, dat Amara het administratieve centrum van Egypte uit die dagen was. Ambte narenstad dus. Geen wonder, dat die votttaporen 20 langzaam verdwijnen. te Kanton, waaronder de provincies Kwangtoeng en Kwangsi ressorteren, is aangeraden China te verlaten, lie ver dan in het reeds overbevolkte Kan ton of Hongkong te blijven. Inmiddels is Hangtsjou, 160 kilometer ten Zuidoosten van Sjanghai, door de nationalistische troepen verlaten. Een stroom van vluchtelingen trekt nu de stad uit. gepakt en gezakt, naar het Zuiden. Hangtsjou vormde een belang rijk punt in de nationalistische verde digingslinie van Ningpo. dat aan de kust is gelegen, naar Nantsjang een vijfhonderd kilometer landinwaarts. Er rijden nog steeds treinen tussen Hangtsjou en Sjanghai doch tussen Hangtsjou en Nantsjang moesten trei- net wegens b: andstofgebrek stil blij-- ven staan. Generaal Tsjen Taiw-Hsiang, woord voerder van het nationalistische hoofd kwartier voor Sjanghai en Woosoeng, heeft met nadruk verklaard dat de na tionalisten vastbesloten zijn Sjanghai te verdedigen. Volgens deze generaal zullen de nationalistische troepen bin nenkort. het initiatief hernemen en „be slissende klappen uitdelen". Evacuatie van buitenlanders Men verwacht te Hongkong de aan komst van het Nederlandse s.s. „Bois- sevain" en van de Amerikaanse „Fort Charlotte", die tezamen 160 buitenland se vrouwen en kinderen uit Sjanghai aan boord hebben. Engeland wil Spanje weren De Britse ond,er-minister van Bui tenlandse Zaken, Christopher Mayhew, heeft gisteren in het parlement ver klaard, dat Engeland geen verdere wij zigingen in de Duitse grens vóór de totstandkoming van de vredesregeling in overweging zou nemen. Verder deelde Mayhew mede, dat de Britse regering zich zou verzetten tegen iedere stap om Spanje „onder zijn huidig regiem" in de Raad van Europa, het Atlantisch Pact of de V. N. te doen opnemen. SOPHOELIS STELT VERTROUWENSKWESTIE. De Griekse eerste minister, Sophoe- lis, heeft, nadat het Qriekse parlement na een reces van vijf maanden, weer bijeengekomen is, verzocht om een motie van vertrouwen in zijn nieuw ccalitie-kabinet. Vice-premier Alexander Diomedes deelde het parlement mede, dat het huidige kabinet de politiek van het vorige kabinet zou handhaven. VACATURE-FIEVEZ IN DE TWEEDE KAMER. Door het overlijden van oud-minis ter Fiévez is een vacature ontstaan in de Tweede Kamer, waarin hij zitting had voor de K. V P Volgens de can- didatenlijst komen voor benoeming in aanmerking de oud-minister van over zeese gebiedsdelen mr. E. M. J. A. Sassen te Vught Op hem volgt de heer H. M. van Lieshout, wethouder van Eindhoven Na hem volgt dan op de lijst luit.-kolonel J J. Fens te Breda. SCHUMAN OVER DE RAAD VAN EUROPA. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde te Parijs, dat zijn regering Griekenln-.l en Turkije als stichters-leden van de Raad van Europa zou wensen te zien. De toelating van Duitsland was nog niet aan de orde,t daar de politieke or ganisatie van dit' land niet ver genoeg was voortgeschreden. SPOORWEGEN OP NATIONALE HERDENKINGSDAG. Ter herdenking van de in de verzets strijd tegen de Duitsers gevallenen zal door de Nederlandse Spoorwegen op 4 Mei twee minuten stilte in acht worden genomen. Op deze dag zullen alle trei nen en rangeerdelen op het gehele net der Nederlandse Spoorwegen van 20.00- 20.02 uur stilstaan. Havenstaking te Antwerpen Gehoor gevend aan de oproep van de socialistische transportarbeiders- bond en van het Katholieke vakver bond hebben de Antwerpse havenar beiders ten getale van 15.000 gistermor gen voor 48 uur het werk neergelegd. De vakbonden hebben een oproep gericht tot de Rotterdamse havenar beiders zich solidair te verklaren met de staking en geen schepen te lossen, welke oorspronkelijk voor Antwerpen bestemd waren. De Antwerpse havenarbeiders eisen een verbetering van hun pensioenre geling, een zgn. bestaanszekerheid op basis van 60 procent van hun loon en een verhoging van de uitkeringen bij arbeidsongevallen. Republikeinen naar Bangka De voorzitter van de Republikeinse delegatie, Moh. Rum, is met een vlieg tuig van de UNCI naar Bangka ver trokken, om overleg te. plegen met de Republikeinse leiders. Hij was verge zeld van Djuanda, Leimena, Sudarpo (van het Republikeinse kantoor te New York) en Sudjarno (die hoofd was van de afdeling voorlichting van het mi nisterie van buitenlandse zaken te Djokja). Intussen heeft de woordvoer der van de UNCI verklaard, dat nog geen verzoek van de partijen tot het houden van een volgende formele bij eenkomst was binnengekomen. Wallace valt het Atlantische Pact aan Bij een nieuwe aanval op het At lantisch Pact, dat hij als een „oorlogs pact" bestempelde, gaf Henry Wallace als zijn mening te kennen, dat senator Vanderberg de voornaamste verant woordelijke voor dit document is. In de toespraak, die hij Zondag heeft ge houden heeft Wallace verklaard, dat de senator 'de leider is van een coali tie, „die de heilige oorlog tegen de Sowjetunie predikt". Koningin Juliana ontvangt twee ton voor het zwakke kind Gistermiddag om half vijf heeft mevr. Arn. J. D'Ailly, erepresidente van het damescomité „Behartiging van de loterij voor het zwakke kind", ver gezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van het comité in het paleis Soestdijk de opbrengst van de loterij in de vorm van een cheque groot f 200.000 aan H. M. de Koningin overhandigd. VERKOOP ZOMERZEGELS BEGONNEN. De verkoop van de nieuwe zomer- postzegels is gisteren geopend door de wethouder van kunstzaken te Amster dam, mr. A. de Roos, die in tegenwoor digheid van de directeur van het hoofdpostkantoor de heer A. W. J. Stofkoper, bij de speciale stand in de hal] een drietal series kocht. De nieuwe zegels worden verkocht in de frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent met een toeslag van resp. 2, 3, 4, 5 en 5 cent. POOLSE VERSTEKELINGEN OP BELGISCH SCHIP. Aan boord van het Belgische schip Louis Scheid, dat op weg was van Swinemunde in de Sowjet-zone naar Buenos Aires, zijn vijf Poolse verste kelingen gevonden, die door een poli- tieboot voor Oostende van boord zijn gehaald. De verstekelingen verklaarden, dat een van hen een vroegere Poolse mi nister was en de anderen leden van de Poolse aristocratie waren. De Polen werden later geïdentificeerd ais arbeiders. GEDENKPLAAT VOOR DE KONINKLIJKE MARINE. Mr. W. F. Schokking. minister van marine a. i„ zal Dinsdag 3 Mei te 12 uur in het Ministerie van Marine, te 's-Gravenhage, een gedenkplaat onthul len ter nagedachtenis van het in de laatste wereldoorlog gevallen perso neel der koninklijke marine. NEDERLAND—ZUID AFRIKA 0—5. Het laatste enkelspel in de wedstrijd om de Davis-Cup had het volgende resultaat: Eric Sturgess (Zuid-Afrika) sloeg Rob van Meegeren (Nederland) met 62, 6—3, 6—1. De eindstand was dus 5—0 voor Zuid-Afrika.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1