Kort Bestek - VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koning Leopold wil op de troon rlrrmïr Concessies van de Russen? Tien ministers te Londen bijeen De Communisten bezetten Hangtsjou Woensdag 4 Mei 1949 I46e Jaargang No. 104 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Labour honoreert het verkiezingsprogram Rede van Cripps te Rome Sp anje onderhandelt over een lening Nieuwe Bonnen Amerika's grenzen in het hart van Europa Duitse republiek Wordt Kravchenko's boek verfilmd? Gevallen in Indonesië bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Brief aan Prins Karei In een brief aan zün broer, prins regent Karei, schrijft Koning Leopold met betrekking tot het onderhoud, dat kortgeleden in Zwitserland is gevoerd, dat de „onmogelijkheid om te regeren door toedoen van de vijand" niet meer bestaat aangezien er geen vijand meer Is en hij verzoekt terug te keren tot de constitutionele toestand. Hij verklaart, dat het land opnieuw de wegen der le galiteit moet bewandelen en de tegen woordige toestand niet kan voort doren. „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheden dienen op te nemen. Wat mij betreft, ik zal de mijne opnemen en mij daarbij uitslui tend laten leiden door de hogere be langen van het vaderland, waaraan onze dynastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijd", aldus de brief. Sf „Thans leeft het land in afwachting Sir Stafford Cripps, de Engelse mi nister van financiën, heeft in een rede voor het Italiaans instituut ter bestude ring van arbeidsvraagstukken te Rome verklaard dat West-Europa de geeste lijke leiding in de wereld in de strijd „voor een gezonde en vreedzame vorm van gemeenschap" moet behouden. j Cripps zeide, dat, voor zover hem be kend is, de huidige Engelse regering de eerste progressieve regering in Enge land is, die aan het eind van de termijn van vijf jaar ieder punt van haar ver kiezingsprogramma zal hebben uitge voerd. „Zelfs de meest fantastische verkeerde voorstelling van feiten, aan gedreven op de windstroom van propa ganda van de andere zijde van het ijze- Iren gordijn, kan weinig invloed hebben op de grote voordelen, die wij op dit [ogenblik tengevolge van ons democra tisch aangepaste socialisme ondervin den", aldus Cripps. Volgens Cripps kan het grote vraag- uk van het gebrek aan evenwicht in de wereld van de internationale handel alleen worden opgelost door verbete ring der productie in het eigen land enerzijds en door samenwerking tussen regeringen en bevolkingen anderzijds. De oud-Gouverneur van Sumatra's Oostkust, jhr. B. C. C. Al. van Such- telen, is in hongerstaking gegaan uit protest tegen het Nederlandse beleid in Indonesië. Sedert Zater- dam neemt hij slechts vruchtensap en thee zonder suiker of melk tot zich. Het bedrijfsleven en 5 Mei Van de zijde der gezamenlijke een trale werkgeversorganisaties wordt het Volgende medegdeeeld: Zoals bekend werd gemaakt heeft 't foUege van rijksbemiddelaars aan de jwerkgevers vergunning verleend om op 4e nationale feestdag na 1 uur vrij- af te geven, zonder dat deze vrije uren op de vacantiedagen in mindering mo gen worden gebracht. In verband met de economische toe stand van ons land en de reeds na de ■oorlor ingevoerde verbeteringen in de vorr' van vacantie- en snipperdagen, ■welkt laatste onder meer voor ge- ''E* nRPn waren bestemd moeten de éjentrale werkgeversorganisaties het dit JaM reeös aan het bedrijfsleven gege- j^en advies handhaven om op 5 Mei ■r ®een extra vrijaf te geven. van de eerstkomende parlementsver kiezingen. De nationale en internatio- I nale toestand doen zeer ernstige pro blemen rijzen, die geen veband hou den met de koningskwestie en die de aandacht van de kiezers kunnen op eisen. Eens te meer stel ik er prijs op te verzekeren, dat de koning boven de partijen staat en geenszins inzet van de kiesstrijd mag worden", aldus Koning Leopold. Besprekingen ien kantore van Dr, Jessup Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Spanje toege staan directe onderhandelingen met de export-importbank te openen over een lening van de Amerikaanse regering. Binnenkort zal een vertegenwoordi ger van de Spaanse regering, naar Washington komen om met bankfunc- tionarissen te spreken. Een gewoonlijk welingelichte rege ringsfunctionaris zeide, dat de Ver enigde Staten nog steeds van mening zijn dat Spanje „een slecht credi°f- risico" is. Deze functionaris nam aan, dat de bank het Spaanse verzoek on, crediet zou afwijzen, tenzij Spanje op advies van de Verenigde Staten zekere economische hervormingen zou uitvoe ren, t.w. herwaardering van de Spaan se wisselkoersen, maatregelen, waar door de Spaanse regering in mindere en het particuliere bedrijfsleven in grotere mate de beschikking zou krij gen over Spanje's binnenlandse hulp bronnen en maatregelen om Spanje's passieve betalingsbalans in evenwicht te brengen door meer goederen te ex porteren. Rumoer in de Belgische Kamer Tijdens de gistermiddag in de Bel gische Kamer gehouden debatten over de goedkeuring van het Noordatlan- tische pact hebben communistische manifestanten tijdens een uiteenzetting van Spaak van af de publieke tribune een regen van strooibiljetten op de hoofden der volksvertegenwoordigers doen neerdalen. Spaak moest zijn uit eenzetting als gevolg van deze bombar dementen en de talrijke interrupties herhaaldelijk onderbreken. De rust werd pas weer geheel hersteld, toen de voorzitter der Kamer Frans van Cauwelaert de publieke tribune had laten ontruimen. Zaanse ploeg in Ronde van Nederland Vrijdagmorgen half twaalf vertrek ken de renners voor de tweede Ronde van Nederland uit Amsterdam. De wedstrijd is geneutraliseerd tot Zaan dam. Om precies één uur zal, vermoede lijk door burgemeester Thomassen, op de Burcht te Zaandam het startschot worden gelost en „al de Ronde-kara vaan zich in beweging stellen. De Zaanse ploeg, waarin o.a. de Beverwij- kers Arie Vooren en Aat Kuilman zijn opgenomen en de Zaankanters Gerard van Beek, Cor Bakker, Bouk Schel- lingerhoudt en Piet Evers, rijdt voor de „Joco"-rijwieIfabriek uit Amsterdam. Ploegleider van de Zaanse ploeg is Jan Pijnenburg, de bekende Zesdaagse koning. PRINS BERNHARD ZAL IN LONDEN ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN Daags na zijn bezoek aan de interna tionale luchtvaarttentoonstelling te Parijs zal Z.K.H. Prins Bernhard naar Londen vliegen en daar onder meer in het gebouw van de Nederlandse am bassade aan een aantal officieren "an de R.A.F. decoraties uitreiken. BASIS VOOR AFSCHIETEN GF.LF.TDE PROJECTIELEN Engeland en de Ver. Staten voeren onderhandelingen over een gemeen schappelijke basis in het gebied van de Caribische zee voor het afschieten van i geleide projectielen. Verwachting, geidig tot Donder_ dagavond: Meer bewolking met hier en daar een regen- of on- e®rsbui Meest zwakke en ver mderlyfce wind. Nog vrij warm. de kustgebieden echter plaatse- 1 een koele zeewind. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Mei 1949. VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 121 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 122 Vlees (A, B) 123 Vlees (D) 125 Algem. (A, B, D) De eerste viermogendheden-bespre- kingen over de opheffing van de han dels- en verkeersbeperkingen tussen Oost- en West-Duitsland zijn gister avond ten kantore van Dr. Philipp Jessupp, gedelegeerde der V.S. bij de V.N. te New York begonnen. Generaal Omar Bradley, stafchef van het Amerikaanse leger, verklaarde Dinsdag in de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die haar audities houdt over het Noordatlan- tisch Pact, dat de Amerikaanse gren zen van de collectieve verdediging in het hart van Europa lagen. „De Amerikanen beseffen, dat Ame rikaanse dollars noch Amerikaanse wa pens op zichzelf Europa zekerheid kun nen geven. Als het erop aankomt kan West-Europa alleen door de West europeanen gered worden", aldus ge neraal Bradley. Memorerend, dat de V. S. in de laatste oorlog 21.000 man verloren in de eerste tien dagen van de landingen in Normandie, zeide de generaal: „Ik hoop, dat nimmer meer een beroep op mij zal behoeven te worden gedaan om aan zulk een gewaagde en kost bare operatie mee te doen". Europese divisies in West-Europa zouden met de dringend nodige uitrusting en goede opleiding flink paraat zijn. Hij twijfelde er niet aan, dat zij zich resoluut schrap zouden zetten tegen iedere bedreiging met aggressie, indien zij zich verzekerd wisten van hulpverlening en de mid delen om weerstand te bieden. II ii Ministers zouden omstreeks 1 Juni bijeenkomen Streven naar federale Volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnende blad „Der Abend" zou „van welingelichte Sowjet- russische zijde" verklaard zijn, dat „verrassende concessies" zouden worden gedaan door Andrei Wysjinsky op de voorgestelde bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken der grote vier ter bespreking van de Ber- ljjnse blokkade. Het blad schrijft dat „op het Russi sche hoofdkwartier in Berlijn wordt verwacht, dat de Sowjetrussische ver tegenwoordigers bij de V. N. naar Moskou zullen terugkeren om op 22 Mei aan het Kremlin verslag uit te brengen en dat de ministers omstreeks 1 Juni bijeen zullen kómen". Het blad voorspelt, dat Wysjinsky zal streven naar de vorming van een fe derale Duitse republiek met centrale, in Berlijn gevestigde, staatssecretaria ten. „Een eerste vereiste hiervoor", al dus het blad, „zou zijn de wederzijdse erkenning van de voor de Russen ge steunde „volksraad" en de parlemen taire raad te Bonn. De Sowjets zijn zelfs bereid zover te gaan met conces sies, dat de V. S. ertoe zullen worden gebracht iedere gedachte aan de vor ming van een Westduitse staat op te geven". „Der Abend" meldt voorts, dat kolo nel Sjoekof. het Russische hoofd van 126 Algem. (A, B) 127 Algem. (A, B) 132 Algem. (B) 134 Algem. (D) 135 Algem. (D) 300 gram vlees 100 gram vlees 250 gram boter. marg. of vet 250 gram boter, marg. of vet 200 gram kaas of 250 gr. korstloze 500 gram boter, marg. of vet 125 gram boter, marg. of vet 100 gram kaas of 125 gr. korstloze TABAKSKAARTEN 903 79, 80 Tabak (QA) 2 rants, sigaretten of- kerftabak. 81 Tabak (QC) 2 rants, sigaretten of kerftabak (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de desbe treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN BIJZ. ARBEID ENZ. Bonkaarten Za, Zb, Zc Zd. Ze, Md, Mf, Mh 906. Geldig zijn de bonnen gemerkt met M. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Mei worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen 104, 110, 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen worden ver nietigd. Abe ontving geen financiële vergoeding De advertentie, waarin Abe Lenstra zijn tevredenheid over zijn Swiftschoe- ren uitspreekt, heeft in voetbalkringen lner en daar nogal wat stof doen op waaien. Men meent, dat hij hiermee de amateurbepalingen van de K.N.V.B. heeft overtreden. De Swift-fabriek verzocht ons echter uitdrukkelijk mee te delen, dat Abe Lenstra hiervoor geen financiële ver goeding heeft gekregen. De verklaring werd spontaan door Abe Lenstra afge de Duitse politie in de Sowjet-zone, op een conferentie van politie-functiona- rissen verklaard heeft, dat de blokka de van Berlijn door een „edelmoedige daad" van de Sowjetunie opgeheven zou kunnen worden. De kolonel zou er aan toegevoegd hebben, dat de be volking van West-Berlijn deze daad verkeerd zou Kunnen opvatten. „Daar om", zo zou hij volgens het blad ge zegd hebben, ,moet het alle leden van de volkspolitie telkens weer op het hart gedrukt worden, dat zij tot de enige wettige organisatie voor Berlijn en de oostelijke zone behoren. De volks politie zal dan evenals voorheen op treden namelijk als de enige wet tige politie en ordebewaarder in de Sowjetrussische bezettingszone, waar toe Berlijn behoort". Besprekingen over de Raad van Europa In het St. James Building te Londen is gistermorgen de conferentie geopend van de tien ministers van Buitenlandse Zaken over de Raad van Europa. Bij afwezigheid van minister H. Spaak werd Belgie vertegenwoordigd door de Belgische ambassadeur te Londen VI- comte de Thieusies. De conferentie zal drie dagen duren. Men wil komen tot goedkeuring en voltooiing van de ont werp statuten voor de Raad van Euro pa welke vorige maand door de am bassadeurs van de drie mogendheden zijn voorbereid. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin treedt op als gast heer en zal de besprekingen preside ren. De vertegenwoordigde landen zijn: Noorwegen, Denemarken, Zweden, Ita lië, Eire en de vijf mogendheden van De Parijse bladen delen mee. dat de producer Jacques Gauthier de film rechten van het boek van Kravchenko „Ik verkoos de vrijheid" heeft aange kocht. Het contract zou op 30 April zijn ge tekend, enkele uren vóór het vertrek van Kravchenko naar Groot-Brittannie. De buitenopnamen zouden in Frankrijk en de studio-opnamen in Engeland wor den gedraaid. Kravchenko zou zich verbonden heb ben bij alle opnamen aanwezig te zijn. verder de laatste controle uit te oefe nen op de montage en de dialogen en de film in te leiden in elke hoofdstad waar zij zal worden vertoond. Volgens „Paris Presse" zou Krav chenko voor de vertolking van zijn persoon gedacht hebben aan Charles Boyer of James Mason. Sommige deskundigen menen echter dat men nog niet te veel geloof dient te hechten aan de berichten. Zij zijn van oordeel, dat Gauthier slechts een optie bezit, die voor een bepaalde ter mijn geldig is en zou vervallen, indien hij niet binnen de gestelde tijd de ver eiste voorwaarden vervult. Vredesonderhandelaars gevangen genomen Gemeld wordt, dat de communisti sche troepen hun opmars naar het Zui den versnellen. Gisterenmiddag bezet ten zij het door de regeringstroepen verlaten Hangtsjou, 100 mijl ten Zui den van Sjanghai aan de mond van de Tsjientang gelegen. Voorhoeden van de communistische strateeg Lioe Po Tsjeng naderen Sjoe- nan, een andere door de regeringstroe pen verlaten stad ten Zuidwesten van Hangtsjou. Volgens betrouwbare bron is gene raal Tsjang Kai Sjek op Formosa aan gekomen, waar hij besprekingen voert met leden der Kwomintang en rege ringsfunctionarissen. Volgens de communistische radio zijn in de driehoek SjanghaiNanking— Hangtsjou meer 'dan 80.000 regerings manschappen gevangen genomen. De omroep gaf een twaalftal steden ten POST VOOR DE „VOLENDAM". Opvarenden van het s.s. „Volendam" op weg van Indonesië naar Rotterdam, kunnen in de tussenhavens nog in het bezit komen van post uit Nederland. Deze dient dan uiterlijk 12 Mei ter post bezorgd te worden. Franse cameraman sta! het hart van Patricia Roc Patricia Roc, die zojuist haar laat ste film „The perfect woman" heeft voltooid, heeft besloten zich voor goed in Parijs te vestigen, waar zij in het huwelijk zal treden met de Franse ca meraman, Andre Thomas. Zoals be kend heeft Patricia Roc verleden jaar in Frankrijk in de film „Retour a la vie" een belangrijke rol vertolkt. Zuiden van de Jangtse, welke bezet zijn o.a. Woekiang. Generaal Tsjang Tsji Tsjoeng en de voormalige Chinese ambassadeur te Moskou Sjao Li Tse, beiden lid van de uit vijf man -bestaande vredesdelegatie te Peiping zijn d-oor de communisten gevangen genomen, zo meldt het cen trale nieuwsbureau. Zelfs hun vrouwen zouden hen niet mogen bezoeken. Zware Amerikaanse oorlogsschepen zo gaat Reuter verder, zijn de haven van Sjanghai uitgestoomd, omdat zij vreesden „in de val te lopen". Er zijn voldoende torpedojagers en andere lichte schepen in d-- haven om de Amerikaanse burgers in geval van nood te evacueren. Uit Washington wordt gemeld, dat de hoofdmacht der Amerikaanse vloot in de Chinese wa teren twee kruisers en tien torpedo boot jagers in de haven van het door de communisten bezette Tsintao voor anker ligt. Twaalf jaar voor Prof. Snijder Het Bijzonder Gerechtshof heeft prof. Snijders, tijdens de bezetting voorzitter van de culturele raad, ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met het verbod om nog ooit onderwijs te geven. De eis was 15 jaar. EEN PICASSO GESTOLEN In het museum voor moderne kunst te Antibes is een Picasso gestolen. Het doek stelt een stilleven voor. Het wordt op een half millioen Franse francs ge schat. De politie heeft op de muur waar het schilderij hing vingerafdruk ken ontdekt. J^ATEN WE vandaag met verheu ging vaststellen, dat er toch ook nog verblijdende dingen in de wilde wereld zijn. Zo wordt meneer Jansma. die de journalistiek beoefent in Hooge- zand. Zaterdag 85 jaar en hij maakt nog trouw zijn verslagjes van voetbal wedstrijden met veel over „het bruine monster" en knoerten" en „draaiende schuivers" erin. Zet 'm op, Jansma! CJ En dan heeft meneer Kruithof met een zweefvliegtuig een vlucht van 115 kilo meter gemaakt en dat mag warempel ook wel 's in de krant. Twee Neder landse meidekens werden uit 2300 Europese sollicitanten gekozen als ste wardess bij een Amerikaanse vlieg- dienst. Die Yankees hebben smaak D En om dit vreugdevolle hoékje vol te maken zetten de Russen op Koningin nedag hun beste beentje voor en kwa men in gala onze gezant in Berlijn feli citeren. Vorige jaren deden ze of hun 'neus bloedde Maar toen deden ze nog in blokkades en zo. Een mens is nooit te oud om te leren! ATUURI,1JK zijn er ook weer be labberde akkefietjes. De Ameri kaanse bezettingsautoriteiten hebben geweigerd de diamanten, die de Duit iers in Belgie gapten, aan dt elgenaari in» terug te geven. De Amerikanen vonden 50.009 karaats bewerkte en een mil lioen karaats ruwe diamanten maar ze hebben besloten die ter beschikking van de Duitse economie te stellen. Ge stolen goed gedijt soms! Beter doen het de Amerikaanse raadsleden in At lanta (Georgia) die het dragen van de Da's nou ochtendgymnastiek. De rechtse buigrugstaartkrularmstand dkhterwaarts met een huppelspron- getj* in de knieholtestrekstand. Koud kunstjeI maskers der bizarre anti-negrobende der Klu Klux Klan verboden, 't Werd tijd! Scholtens aardappelmeelfabrie ken in Groningen hebben in deze cam pagne de recordproductie van ruim 3 millioen hectoliter aardappelmeel be reikt. Op een berghelling in Menado wordt goud gevonden; hele troepen in heemsen zitten er met primitieve schaaltjes de rijke klei te wassen en ze haalden er vorig jaar voor ruim 2M> millioen gulden goud uit. Een deel kwam in de normale handel, de rest ging naar buitenlandse smokkelaars. WONINGNOOD is een kwaal van deze tijd. Ook voor dieren! Want in het Friese dorpje Wolsum hebben een tureluur en een grutto samen een nest, waarin ze allebei haar eieren hebben gedeponeerd. De diertjes broe den om beurten. Wat het straks moet worden als de jongen elkaar gaan pik ken kunnen de vrouwen verstaan, die van eikaars keuken moeten gebruik maken. Q In het hoogveengebied bij Osnabrück zijn de skeletten van een man en een vrouw gevonden, die ver moedelijk 2500 jaar oud zijn. Beiden zijn 1,90 meter lang en de geraamten waren verpakt in een kleed, dat gewe ven wai uit hertenhaar. de Westeuropese Unie. De ontwerp statuten voorzien in de oprichting van de adviserende assemblée en een uit voerend comité van ministers. De as semblée zou komen te bestaan uit 97 gedeieerden van de tien ledenstaten n.l. 18 van Groot-Brittanie evenals van Frankrijk en Italië, 6 van Belgie, Zwe den en Nederland, 4 van Denemarken. Eire en van Noorwegen en 3 van Luxemburg. Ter conferentie zal beslist worden over de vraag of Griekenland en Turkije thans of later tot de Raad worden toegelaten. De drie grote Wes telijke mogendheden zijn het er reeds over eens geworden dat West-Duits land in aanmerking komt voor lid maatschap wanneer een Westduitse regering in functie komt. Toen de ochtendzitting gesloten was verlieten de ministers glimlachend en voldaan over de besprekingen het ge bouw. Zij weigerden evenwel mede delingen te doen over hetgeen bespro ken was. Men verwacht, dat de ministers he denavond een handvest zullen onder tekenen. dat de fundamenten legt voor een Raad van Europa, die naar ver wachting in Augustus a.s. te Straats burg bijeen zal komen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. A. T. Trentelman uit Schaesberg (L.) Sold. J. H. M. Poppe uit Zwollerkerspel Sold. M. S. van de Laar, uit Haelen. Huzaar le kl. G. Dekker uit Wieringen. Sold, le kl. G. J. Poortman uit Rijssen. Sold. J. Bom, uit Ooltgensplaat. Sold, le kl. P. A. W. Peters uit Maas- bree (L.) Sold. W. Soeteman, uit Beverwijk. Van het Koninklijk Ned.-Ind. Leger sneuvelden acht Indonesische militai ren. Levenslang voor Lagerfiihrer van „Erica" Gisteren werd door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem de zaak Diep- grond, gewezen Lagerfiihrer van het kamp „Erica" te Ommen, voortgezet. De procureur-fiscaal Mr. De Walle gaf in zijn requisitoir een beschrijving van de toestanden in het voormalige •■ierkamp „Ommen' van de bunker, waarin zware gevallen Soms vier dagen zonder eten en drinken werden opge sloten, ook werden mensen opgesloten in nauwe cellen, waarin latrines en Kribben ontbraken. Diepgrond wist van deze toestanden af. want een daartoe inge°diend rapport had hij voor gezien getekend. Maar hij veranderde niets aan deze wantoestanden. Was Dr Schwier de kwade genius var het kamp, ook D. was volgens de procureur-fiscaal een bruut, die zelfs vrouwen niet spaarde. Hij eiste levens lange gevangenisstraf. Buitenlandse deelneming aan de Vierdaagse Meer dan ooit zullen de komende Vierdaagse afstandsmarsen, die dit jaar van 26 tot en met 29 Juli a.s. in de omgeving van Nijmegen worden ge houden. een internationaal karakter dragen Behalve het grote aantal wan delaars. dat ook nu weer van alle de len van ons land naar Nijmegen zal trekken, zal tevens 't aantal buitenlan ders groter zijn dan vorige jaren. Ze ker is. dat Belgie met enkele groepen parachutisten en commandotroepen zal inschrijven terwijl ook een Belgisch muziekkorps zal meemarcheren. Met 'n groep Luxemburgse infanteristen zal de Benelux compleet zijn. Frankrijk zal door een aantal burgertippelaars in Nijmegen worden vertegenwoordigd. De leider van de Vierdaagse, maj. Breunese verwacht bovendien nog het deelnemen van wandelaars uit Zwit serland. Engeland, Denemarken en Noorwegen. Voorzitter van de E.V.C. voor Politierechter Dinsdag 10 Mei a.s. zal de voorzitter der EVC, de heer Berend Blokzijl, zich voor de Amsterdamse economische po litierechter moeten verantwoorden voor het beschikken over Franse francs, die de EVC wenste te sturen aan de sta kende arbeiders in Frankrijk ten be hoeve van hun kinderen. In Nederland waren door de EVC gelden ingezameld ten bate van deze kinderen. Het be schikken over Frans geld het woord beschikken is in de deviezenbepalingen een zeer ruim begrip, men behoeft niet eens een uitbetaling te doen om in overtreding te zijn is strafbaar vol gens de wet. President Truman aanvaardt het ontslag van Clay President Truman heeft medegedeeld, dat hij het verzoek van generaal Lu cius Clay om ontheven te worden van zijn plichten als Amerikaans militair bevelhebber in Duitsland, inwilligde. Luitenant-generaal Ciarence Huebner en generaal-majoor George Hays. resp. generaal Clay's militaire plaatsver vanger en diens olaatsvervanger in het militaire bestuur zetten zijn werk voort, hangende de benoeming van een burgerlijke hoge commissar».

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1