Kort Bestek Donderdag eindigt blokkade jste land Britsetroepen naar Hongkong Ontwerp-statuut van de Raad van Europa getekend Zaterdag formele zitting te Batavia? De Ronde van Nederland begonnen ve boek Vrijdag 6 Mei 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 106 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vreugde en opluchting in alle landen Bevi in Zaterdag Berlijn naar Israel wenst geen internationalisatie van Jeruzalem Twentse textielarbeiders weigerden te werken Twaalf jaar geëist in oude moordzaak h zorgen aan Hechten- 12.000 inwoners ian de oostgrens voorbijgegaan. Met zoeker een roman- die een tocht land de vier de van de Vorst aduz ontstond het werd opgeheven, een rechte lijn, monarch, nor on- ierijen is, ondanks ha, nog behoor- wat tot nu toe geen cent uit de tvangen. Ook zijn de afgelopen tentoonstelling in hebben een on- :nblik gerust be- ;ein het geluk- is. Er zijn veel illen delen en de nationaliteit verwerven. Zij dat men naast nog de nationa- land kan bezitten. Liechtenstein kan aar de Verenigde idat geen emigra- zijn. Amerikaiien zijn vredelievendheid ;ze ijverige men- e manier van de Amerikanen t men over de netheid van de het als hun eerste ch te melden bij weer en die het zullen halen op neer de föhn over In deze periode openbaar n.l. bij rboden! Liliput-systeem v.d. Werf. de bridge-spelers reeds lang heb- hun bieden toch ondslag moet lig- heel erg op tegen die één of ander bekende Haagse A. C. v.d. Werf, spelers van de te hulp geko- h best bevonden systeem, dat hij heeft genoemd en tgeverij Albani in n in een zeer han- adzijden. Na korte vaardering. Bied- sbod van 1 in een Verdere openings- ;en en de slambie- matie double enz. korte les aardige En aan het slot teem op één blad. leerd wat niet zo- zal men er vast ogramma ENAVOND m Nieuwsberichten VARA: 6,00 Na- 8,20 Socialistisch Dpnamen 9,10 Met Dot 10,25 Volkslie- tuin der poëzie gt 11,35 Kwartet m Nieuwsberichten uur NCRV: 6,00 8,20 Omroep-or- van Z.-Afrika 10,00 De zee estelijke liederen ig 11,15 Vlool- iw DERDAG m Nieuwsberichten uur AVRO: 8,15 Arbeidsvitaminen ls 4,00 Nationaal- estelijke klanken listorie 5.15 Volks- 15 Toespraak 6,30 Viruly 7,10 om Klankbeeld 8.05 iw" 9,05 Het lied Vuurwerk 11,15 iroeporkest m Nieuwsberichten KRO: 12,33 Or- 1,20 Zangrecital st 4,00 Nationaal- rsum I) Dm de zaken heen- in het motief zijn? dacht hij weer een onzer gezant lire struikrover en atschappelijke po- in het oog hield, tnen blijken de egde in gedachten rkwoord „kunnen" ts had afgespeeld, buitenlandse auto» ndirect betrokken gbladen heeft haar ongen van de ge- eurder" een fijne r-commissaris was zin van dat blad. lijke zin en hij iele kringen voor r een soort zesde hem in moeilijke e juiste weg deed Wordt vervolgd.) o bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A kaptein ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Krachtige politiek van de westerse landen door de feiten gerechtvaardigd Gisteren is 't communiqué van de Grote Vier over de opheffing van de Ber- Iijnse blokkade uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat de regeringen van Frank rijk de Sowjetunie, het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Staten tot de overeen komst zijn gekomen, dat alle sedert 1 Maart 1948 door de Sowjetrussische, Fran se, Britse en Amerikaanse regeringen opgelegde beperkingen aan het verkeer, hét vervoer en de handel tussen Berlijn en dé westelijke zones op 12 Mei 1949 zullen worden opgeheven. Elf dagen na de opheffing van de bovengenoemde beperkingen, n.l. op 23 Mei 1949. zal de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs bijeenkomen om besprekingen te voeren over de kwesties betreffende Duitsland en de pro blemen, welke uit de situatie te Berlijn voortkomen, alsmede de valutakwestie in Berlijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft in het La gerhuis onder luide toejuichingen de overeenkomst ter beëindiging van de Berlijnse blokkade bekend gemaakt. Bevin verklaarde, dat de Britse rege ring deze overeenkomst toejuichte. Hij was er zeker van, dat de overeenkomst aantoonde, dat „de krachtige en toch redelijke politiek, die wij gevolgd heb ben, in feite ten volle gerechtvaardigd wordt door de resultaten". De Britse regering zou de nieuwe bij eenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken in dezelfde geest van standvastigheid en redelijk heid tegemoet gaan. Bevin sprak de hoop uit, dat een ba sis voor een duurzame regeling van het Duitse vraagstuk zou worden gevon den. De Britse regering zou bij die re geling de beginselen niet prijsgeven „die wij immer ten opzichte van Duits land hebben gehuldigd". De leider der oppositie, Winston. Churchill, zeide, dat de mededeling van de minister van buitenlandse zaken De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zal Zaterdag a.s. in Berlijn arriveren teneinde de lucht- brug te inspecteren. Bevin zou na de Zondag in Berlijn te hebben doorgebracht, Maandagoch tend van het vliegveld Tempelhof naar Melle in de Britse zone vertrekken, waar hij de lunch zal gebruiken met generaal Robertson. Vervolgens ver trekt de minister per auto uit de Britse zone om via Hoek van Holland naar Londen terug te keren. Bevin zal bij dit bezoek niet in de gelegenheid zijn een ontmoeting te hebben met Dr Arnold, minister-pre sident van Noordrijnland Westfalen, waarom deze, naar aanleiding van de grenscorrecties, had verzocht. ontvangen zou worden met „vreugde en opluchting". Churchill was van me ning, dat „de standvastigheid, die aan de dag gelegd werd en bovenal de machtige en consequente politiek der V.S., met wie wij hand in hand samen gewerkt hebben, zeer veel had bijge dragen tot verlichting van de span ning". Acheson naar Parijs. De Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson zal zelf naar Parijs gaan voor cte conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken. Vermoedelijk zal Jes- sup Acheson vergezellen. De Britse minister van defensie, A. V. Alexander, heeft gisteren in het parle ment verklaard, dat Engeland „aanzien lijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Hongkong zendt. Deze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens: land-, zee- en lucht macht. Minister Alexander verklaarde, dat het enige motief van de Britse rege ring voor de door haar getroffen maat regelen om Hongkong te beschermen, is geweest te verhinderen, dat, als ge volg van de ongeregelde omstandig heden in China, het welzijn en de vei ligheid van de bevolking van Hong kong in gevaar zouden worden ge bracht, terwijl de regering tevens wil de voorkomen, dat de "Wettige handel op China, die over Hongkong loopt, wordt belemmerd. DEBAT OVER ATLANTISCH PACT IN LAGERHUIS. Het Atlantisch Pact zal Donderdag a.s. aan het Britse Lagerhuis ter goed keuring worden voorgelegd. Er zal een debat gehouden worden over een mo tie der regering, waarin om deze goed keuring verzocht wordt. Voorbereidend werk op Canadese stad in staat van beieg De Canadese stad Asbestos, waar on geveer drie vierde gedeelte van de we reldproductie van asbest wordt gepro duceerd, verkeerde gisteren practisch in staat van beleg. De wegen der stad werden door 5.000 met koevoeten, ste nen, stokken en geweren bewapende stakers geblokkeerd. Vijftig zich in Asbestos bevindende politie-agenten waren door de stakers omsingeld. Twee honderd man van de politie uit Mon treal en uit Quebec City zijn met spoed naar Asbestos gezonden, met de op dracht te pogen de allerwege in de stad aangebrachte wegversperringen te verwijderen. Als gevolg van het feit, dat de staking reeds ongeveer twee maanden heeft geduurd, lijden de sta kers en hun gezinnen gebrek. 11 Mei te Parijs Het ontwerp-statuut voor het eerste Susspa is gistermiddag in het St. Europese „parlement" de Raad van Jrones Palace te Londen door verte genwoordigers van Engeland, Frank- i ijk Belgie, Nederland, Luxem burg, Italië, Eire, Noorwegen, Denemar ken en Zweden getekend. De vertegenwoordigers van ieder land hielden een korte toespraak voor dat zij tekenden. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken D U. Stikker, ver klaarde, alvorens zijn handtekening onder het statuut te plaatsen, dat het denkbeeld van een Europese eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wij voorstanders van een Europese eenheid zijn", zeide hij. „Het zal niemand verbazen, dat Ne derland het document, dat wij thans tekenen, verwelkomt als een grote stap voorwaarts in de richting van verwe zenlijking van een algemeen noodzake- !ül" geacht streven". In een gisteravond van officiële zij de te Londen uitgegeven communiqué wordt bekend gemaakt, dat het voor bereidend werk voor de Raad van Europa op II Mei in Parijs zal begin nen. Halvard Lange, de Noorse minister 18090 ENGELSE MIJNWERKERS IN STAKING. Achttienduizend mijnwerkers in Noordwest Engeland zijn gisteren in staking gegaan wegens een geschil met het bestuur van de genationaliseerde Engelse steenkoolmijnen wegens beta ling van overuren en steenkooltoewij zingen aan mijnwerkers tegen verlaag de prijzen. Situatie in Indonesië wordt gunstiger „De afgelopen week bracht bepaald opwekkend nieuws uit Oost-Java waar de toestand zienderogen vooruitgaat", aldus het wekelijkse officiële over zicht van de situatie in Indonesië Het rapport uit Tulungagung spreekt zelfs van een uitermate gunstige ontwikke ling in dit gebied. Een uitzondering vormt nog altijd de residentie Malang, waar de consolida tie slechts langzaam gaat. Over het algemeen intussen is zowel in het fe- dei ale gebied als in het bestnursres- sort der territoriaal bestuursadviseurs de ontwikkeling van de algemene toe- stand bepaald gunstig. Mijnen in ZeBfcantgebied Hst blijkt, dat het zelfkantgebied, de gecorrigeerde strook bij Sittard. nog 20 ongeveer in de toestand verkeert van verlaten slagveld. De Duitsers heb ben zich aan de opruiming van mijnen en ander oorlogstuig weinig gelegen aten liggen Door de Kon Marechaus see is een gedeelte bij Wehr in kaart Inbracht, ter grootte van ongeveer 4 waarover niet minder dan drie ijnenvelden lopen, terwijl ook elders P verschillende plaatsen langs de weg hpj?en botéekt zijn die de aanwezig- zer Van 6e" nog vee' sroter aantal de- m0edenV;mrlije expIosieven doen ver- V, rwachting tot Zaterdagavond. tide nacht met weinig wind, af- voe„r"endej bewolking en enkele spreid optredende buien. Mor- S n geleidelijk toenemende bewol- en aanvankelijk droog weer, aar later in de westelijke pro- Zweift h!8r en daar eniSe regen. 'ot westelijke wind en r ag iets hogere temperatuur dan vandaag. Bijeenkomst met Stalin niet noodzakelijk President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard dat een bijeenkomst tussen maarséhalk Stalin en de drie Westelijke leiders niet noodzakelijk zou zijn om een re geling van de geschillen ten aanzien van Duitsland tot stand te brengen, indien de vier ministers van Buiten landse Zaken deze maand te Parijs overeenstemming bereiken. „Dat is alles wat nodig is", aldus de presi dent. van buitenlandse zaken, bracht hulde aan de landen van het Brusselse pact voor hun voorbereidend werk. Hij be tuigde verder zijn dank voor het ini tiatief van vooraanstaande burgers uit verschillende landen, die niet-officiële Europese eenheidsbewegingen sticht ten. Bevin zeide, dat het werkelijk be slissende ogenblik zou komen wanneer de raad over enkele maanden op Frans gebied bijeen zou komen. Hij dankte al zijn collega's voor hun harde wer ken. De Belgische ambassadeur zeide dat Belgie ervan overtuigd was, „dat wij de fundamepter leggen van een gebouw, in zijn huidige vorm nog maar bescheiden, dat na verloop van tijd een stevig bouwwerk kan worden, dat de vrede zal kunnen bewaren". Minister Schuman, de Franse minis ter betoogde: „Wij leggen vandaag de grondslagen van een geestelijke en pu- litieke samenwerking". Schuman zag in het statuut de hoop op een duurza me supra-nationale unie. Het was niet de bedoeling de nationale gevoelens te verzwakken. Israel heeft verklaard, niet accoord te kunnen gaan met een algehele in ternationalisatie van Jeruzalem. Deze is door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in 1947 gelast. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Aubrey Eban, heeft voorgesteld een nominaal inter nationaal bestuur over Jeruzalem in te stellen, dat geen rechtstreekse bestuurs bevoegdheden zal bezitten en dat zijn functies zal beperken tot een bescher ming van de heilige plaatsen. Eban verklaarde voor de kleine politieke commissie van de Algemene Vergade ring, dat Israel gaarne zou zien, dat het gehele vraagstuk opnieuw in be handeling wordt genomen. Charles Malik, vertegenwoordiger van de Libanon, waarschuwde dat zijn regering haar houding tegenover de verzoeningscommissie derVerenigde Naties voor Palestina „mogelijk op nieuw in overweging zou nemen" in dien Israel tot de Verenigde Naties zou worden toegelaten, zonder dat er ab solute zekerheid bestond, dat dit land de door de commissie genomen beslis singen zou uitvoeren. Denemarken verwerpt aggressieve bedoelingen De Deense regering verklaart in haar antwoord op een officiële Sowjetrussi sche nota, waarin wordt geprotesteerd tegen het toetreden van Denemarken tot het Atlantisch Pact, dat Denemar ken nimmer zou toestemmen in een uitlegging van de bepalingen van het verdrag in aggressieve zin, noch zou 't ooit toestemmen in een poging, om de verdragsbepalingen te gebruiken ter bevordering van op een aanval ge richte doeleinden. Moeilijkheden in industrie op Bevrijdingsdag In de Twentse industrie zijn gisteren moeilijkheden ontstaan als gevolg van het feit, dat op de middag van de na tionale feestdag geen vrijaf werd gege ven In tal van bedrijven in Hengelo, Bor ne. Enschede en Almelo hebben enige Eenduizenden werknemers 's middags om 1 uur het werk neergelegd. De fabriekskernen hebben medege deeld dat hun besluit om het werk om 13.00 uur te beëindigen niet gericht was tegen de directies, doch bedoeld als een manifestatie om te komen tot een wer kelijke viering van een Nationale Feest dag op 5 Mei. Van werkgeverszijde is opgemerkt, dat indien werkelijk van een viering sprake zou zijn daaraan medewerking zou worden verleend. Men weet deze toestand aan het ontbre ken van een bindend advies van over heidswege VON RUNDSTEDT EN STRAUSZ WORDEN VRIJGELATEN. Lord Henderson, de Britse parlemen taire onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft te Londen verklaard, dat Hitiers legercommandanten veldmaar schalk Von Rundstedt en kolonel-gene- raad Strausz van rechtsvervolging zul len worden ontslagen en in vrijheid gesteld. Republikeinen delen optimisme Hedenochtend is de leider van de Republikeinse delegatie, Moh Rum, op nieuw naar Bangka gereisd. In repu blikeinse kring verluidde, dat, wanneer Rum hedenmiddag na zjjn bespreking met de Republikeinse leiders met defi nitieve richtlijnen terugkeert, waar schijnlijk Zaterdag een formele zitting zal worden gehouden van de delegaties onder auspiciën van de UNCI. De Republikeinse woordvoerder zeide, dat men aan Republikeinse zijde het optimisme over het bereiken van een resultaat, waarvan Nederlandse stemmen de laatste dagen melding maakten, kon delen. Ook andere bij de besprekingen ge- interesseerde kringen achten een for mele bijeenkomst van beide» delegaties^ indien het bezoek van Moh Rum aan Bangka het resultaat heeft, dat er van verwacht wordt, op Zaterdag zeer waarschijnlijk. Volgens gezaghebbende bron zouden de Republikeinen zich verbonden heb ben het bevel tot staken van het vuren aan de guerrilla's uit te vaardigen na hun terugkeer te Djokjakarta. De Nederlanders zouden op sommige punten, die nog niet bekendgemaakt zijn, een soepeler houding hebben aan genomen. Uit Nederlandse kring verkreeg de diplomatieke correspondent van Aneta, de indruk, dat de gister gehou- den informele bespreking tussen groe pen van de Nederlandse en Republi keinse delegaties bevredigend is verlo pen, zonder dat zij beslissend kon wor den genoemd. Hainan onder communistische invloed Volgens persberichten zou Hainan, het grote eiland voor de Zuidchinese kust, thans onder controle van de com munisten staan. Volgens het officiële Chinese nieuwsbureau Central News zou de Chinese communistische partij op 25 Februari te Rangoon en op 17 Maart te Moskou een vriendschapsver drag ondertekend hebben met respec tievelijk de Birmese communistische partij en de regering van Noord-Korea, aldus meldt AFP. Het was gis terenmiddag in de congreszaal van Krasnapolsky te Amsterdam 'n ge zellige drukte. Hier werden aan de deelnemers van de Ronde van Ne derland, die van daag begint, de maillots, rugnum mers, fietsioden, enz. itgereikt. Of ficials, ploegleiders renners en journa listen, liepen er rond en spraken met elkaar in een wonderlijk mengel moesje van Neder lands, Vlaams, Frans, Duits, Ita liaans en Spaans. Bij het uitdelen van de maillots bleek, dat in de Belgische a-ploeg twee wijzigingen zijn gekomen. In de plaats van De Corte gaat Lucien Acou mee en Albert Decin zal Renders vervangen. De ploegen zullen gekleed in de volgende kleuren starten: Nederland a: rood- wit-blauw; Nederland b: geel (Dunlop); Nederland c: rood; Nederand d: geel (Wilco); Nederland e: groen; Belgie a: wit; Belgie b' zwart-geel-rood: Frank rijk: lichtblauw met Franse lelie; Belgisch-Nederlandse ploeg paars; Zwitsers- Italiaanse ploeg: donkerblauw. De eerste etappe leidt van Amsterdam naar Leeuwarden. srart cp de DAM Mozes en Aaronsfraaf Raadhuisstraar Rozengracht Nassaukade Nassaupiein Spaarndammerstraat Spaarndammerdijk Mijnen rond de „Banck" Bij het vlotbrengen van het op het Bloemendaalse strand geslagen Zweed se stoomschip „C. A. Banck" leveren in de nabijheid gelegen „Kathie-mij- nen" nog grote moeilijkheden op. Al vorens men kan beginnen met het baggeren van een geul, moeten deze zijn verwijderd. De mijnenopruimings- dienst van de Koninklijke Marine be gint in de loop van de volgende week met een grondig onderzoek ter plaatse om alle nog aanwezige explosieven te doen verdwijnen. GROTE STAKING BIJ FORD. 65.000 Arbeiders van de Ford-fabrie ken te Detroit zijn in staking gegaan als gevolg van het mislukken van on derhandelingen over de regeling van een geschil met betrekking tot het tempo van de productie. ^ondag gaan we de moeders eren! Met taarten en versjes en met een dankbaar hart voor alles, wat moe ders die stille heldinnen van iedere dag voor de mensheid betekenen. Een betekenis, die niet te peilen noch te omvamen is. De Amsterdamse ban ketbakkers hebben te dezer gelegenheid een vooroorlogse traditie in ere her steld: aan de echtgenote van de burge meester werd een taart aangeboden en tegelijkertijd kregen 200 jonge moeder tjes ook zo'n verrassing. Een prettige dag, moeders in Noord-Holland! En on ze hulde! q De moederduif ir Kerk- rade, die gisteren van haar uitgeko men eieren opstond, kreeg een zeer bij zondere moederdagverrassing: een van haar kindertjes had drie poten. En dat is dus een i otig dier. q Klein zenuw scheutje voor het mensdom komt uit Transvaal. Daar hebben geleerden de onderkaak van „een dierlijk wezen" gevonden dat een millioen jaar geleden aldaar liep ond te sloffen met een lichaam van drie meter. En dat wezen, zo zwetsen de diepdenkers, is nou ons aller voorvader. Hoe bestaat het, vrien- de... Dat zien ze aan zo'n stuk onder kaak! 2even negers, die een blanke vrouw onteerden, zijn tot d? dood op de ekctrische stoel veroordcr'i Aldus een bericht uit Martinsville in Virginia. En er wordt bij verteld, dat de vrouw 's iiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nachts in d'r eentje door de negerwijk had gelopen. Eén onvoorzichtige vrouw en straks zeven lijken. En in Po len worden vandaag negen onder grondse strijders opgehangen, omdat ze leden van de geheime staatspolitie heb ben vermoord. Q Bij een brand in een confectiezaak te Glasgow zijn dertien mensen om het leven gekomen; elf verbrandden en twee vielen te pletter van het dak. Q De Prins van Monaco, die al enige tijd ziek is, heeft bij de creet zijn kleinzoon aangesteld om de regering van het vorstendom over te nemen. Ik weet, lieve Theodoor, het overbodig is jou c I' dag te herinneren. dat He Londense politie zoekt naar de aanstichters van zes branden. De laatste fik woedde in een magazijn van iegergoederen; duiz-nden schoten licht- spooramunitie en magnesiumzonnen ga ven het geval een feestelijk aanzien. Maar die pliesie maakt er geen lolletje mee! Q Meneer Baumgartner van de Beierse partij wil een volksstemming laten houden over de vraag, of er een nieuwe Duitse keizer moet komen. Vol gens hem heeft zeventig of tachtig pro cent aller Duitsers heimwee naar een Kaiserliche Majesteit. Altijd wat an ders, zelden wat goeds! O De Ameri kaanse afgevaardigde Rogers heeft er zijn teleurstelling over uitgesproken dat de ondertekening van het Atlantisch Pact niet werd ingeleid door een gebed. Op 24 Mei zal het nieuwe hoofd kantoor van de KLM bij de Witte Brug te Den Haag officieel in gebruik wor den genomen; Prins Bernhard zal een steen van historische waarde aanbren gen. Deze steen is in de 17e eeuw over gebracht naar Nieuw-Amsterdam en werd door Franklin D. Roosevelt in het eerste jaar van zijn presidentschap in 1933 aan het stedelijk museum van New York geschonken. Dit museum heeft in 1946, ter gelegenheid van de opening van de KLM-luchtlijn Amster dam—New York de steen aangeboden aan Prinses Juliana, met het verzoek hieraan een bestemming te willen ge ven. H M. heeft hem aan de KLM ten geschenke gegeven met het doel hem in het nieuwe hoofdkantoor te laten aanbrengen. Het drama te Heemskerk berecht Op 7 Maart van dit jaar heeft de Be- verwijkse politie in samenwerking met de Rijkspolitie te Heemskerk een twaalf jaar oude moord aan het licht ge bracht, doordat een echtpaar ruzie kreeg en de echtelieden elkaar verwij ten maakten. Deze verwijten deden ach- trdocht rijzen ten aanzien van de dood van de eerste man der betrokken vrouw, die in 1937 overleed tengevol ge van worging, welke destijds aan zelfmoord werd toegeschreven. Tijdens het vooronderzoek legden de beide verdachten een volledige beken tenis af, gisteren stonden zij terecht voor de Haarlemse rechtbank. De vrouw, M. C. Bierman, werd ver dedigd door mr. J H. Junge. De mededader, Th. C. Oudhuis, werd bijgestaan door mr. R. K. P. Kalb- fieisch. Beide pleiters wezen op het moeilijke leven van verdachten, die de zwaarte van hun daad hadden mee te dragen in jaren, die op het misdrijf volgden. De officier van justitie eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van twaalf jaren. Uitspraak in deze zaak volgt op 19 Mei. Zaterdag beslissing in Engelse League In de eerste divisie van de Engelse League won Huddersfield (thuis) met 40 van Wolverhampton Wanderers. De vier degradatie-eandidaten hebben nu elk 41 wedstrijden gespeeld, en de positie is Middlesbrough 33 punten, Sheffield United en Huddersfield ieder 32 punten, Preston North End 31 pun ten. De beslissing zal Zaterdag vallen. In de tweede divisie won WestBrom- wich Albion (uit) met 30 van Lei eester City en is nu. zeker van promo tie naar de eerste klasse. Dit blijkt uit de stand der drie leidende clubs; West Bromwich 56 punten uit 41 wedstrij den, Fulham 55 uit 41 en Southampton 55 uit 42. Onder aan de lijst is de positie niet veranderd; Leicester City 35 punten 41 wedstrijden, Nottingham Forest 33 uit 41, Lincoln City 28 uit 42. Geen fiat op Nederlandse handelsovereenkomst De militaire gouverneurs van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland hebben volgens het Duitse persbureau DPD geweigerd de aanvullende han delsovereenkomst. die op 26 Maart te Den Haag tussen de Brits-Amerikaanse zone en Nederland is gesloten, goed te keuren. De overeenkomst voorzag in de le vering door Nederland van agrarische producten en textiel tot een waarde van 10 millioen dollar. Teneinde het Nederlandse tekort op de handelsbalans met West-Duitsland te verminderen, zou tegenover deze leveranties geen Duitse export worden gesteld. De komende viermogend- hedenconferentie Volgens de correspondent bij de V.N. van de New York Times hebben de Westelijke mogendheden de Sowjet- Unie te verstaan gegeven, dat zij ho pen op beëindiging van de komende besprekingen te Parijs tussen de vier ministers van buitenlandse zaken medio Juni. Dit is een maand vóór de datum, waarop volgens de plannen de West- duitse regering moet worden ingesteld. Jacob Malik, de Sowjetrussische ver tegenwoordiger zou met het voorge stelde tijdschema accoord zijn gegaan. Deviezen voor automobilis ten en motorrijders Zij, die per motorvoertuig naar Frankrijk willen reizen en een devie- zenvergunning hebben verkregen, kun nen op vertoon van deze vergunning en van hun triptiek of carnet bij een bank extra deviezen krijgen ter bestrijding van de kosten welke het gebruik van dit motorvoertuig meebrengt. De toewijzing bedraagt voor de reis door Belgie ten hoogste B. frs. 250 en voor Frankrijk zelf de tegenwaarde van ten hoogste f 100. Voor het reizen per auto of motorrijwiel naar Zwitserland is een soortgelijke regeling getroffen. De bedragen zijn in dat geval ten hoog ste res. B. frs. 500 en Franse frs. 8000. Een toeslag in Zwitserse frs. wordt dus niet gegeven. DR. DREES ONTHULDE GEDENKPLAAT. Minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag in het Volksgebouw te Den Haag een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan de Haagse leden der moderne arbeidersbeweging, die in de jaren van oorlog en bezetting omgeko men zijn. De onthulling werd vooraf gegaan door een bijeenkomst in de tuin van het Volksgebouw, waar dr. Drees een rede hield. 4

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1