Enkele aanbiedingen linthorst Luxe-, Bestel- en Vrachtauto's In Medemblik wordt „de tijd" gerepareerd Geen vlees'? ACH kom! 40 jaren wel en wee van „Duin en Bosch'' r MARSDIEP nse avontuur School voor uurwerkmakers bloeii Meester Winnubst nam vaste maar uiterst gevoelige hand. We I leesier VVinnUDSl nam bezichtigden de „meesterproef" van de gelukkig initiatief De Coöp. Zuivelbank te Alkmaar in 1948 INGEZONDEN De C.P.N. De brand te Aartswoud Castricum ZUINIG ME'l BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN HJnik0^ 'PUBS "••ter MOEDERDAG! Drogisterij „DE VIAI .3" De warme gloed verdrijft Uw kou, karsote rub >ENAVOND m Nieuwsberichten VARA: 6,15 De Vara or de Strijdkrachten ocht 7,15 Silvestri. 30 Nederland en zijn voor acht 8,05 8,30 Prof Dr j juist verschenen igt.... en wij draaien euwe, klankbeeld 10,20 VPRO: 10,45 Avond- 15 Mevr A C Ploeg— m Nieuwsberichten - NCRV: 6.15 De vijf r G P Kouw 6,45 —7,15 Lezing 7,30 ,45 CNV-kwartier iog 8,15 Jubeldam titie 10,05 De vaart 10,45 11,15 Beroemde con- \TERDAG m Nieuwsberichten uur VARAï 8,18 - 12,00 The Ramblers n 1,30 Vincentino Corduwener 6,30 en 7^00 Voetballen VPRO: 7,30 7,45 Voor de Neder- - VARA: 8,05 Dingen Toespraak 8,20 commen- 9 bal" 10,00 Stradl- moet maar pech heb» U»IB 11,30 Josephine est 5 m Nieuwsberichten 11 uur KROj 8,15 0 Amusements-orkest 6,30 Jour- cht 6,45 Omroep- rone man S,2o Llcht- van de week 9,00 - 9,45 Spelregelkennis enade 10,30 Koor- Lchts Stedelijk Orkest ;mhorst, burgemees. it 1 Augustus met artswoud heeft een iwoed ten huize van Sllis, wiens boerderij :rd gelegd. Te arige leeftijd plotse- eer H. Oostveen, die 'emeester van Blok in Hoorn zal Zater- lerst een biggen- en :n gehouden. gheid van vele auto- i Helder de gevalle- Marine en de koop- irdacht voor het in Ie monument op het j werd gesproken iant zeemacht en 3. Schimmel. lershavenbedrijf te ipril een omzet van .770.323). O t Was *-v. d. Wal, da we- Büller, in leven chi le Kruis Ziekenhuis g gevallen als Siber ië het monument te ithuld ter nagedach- rwijkers die in de !fer van hun leven Te Heemskerk dorperweg een ver ts gehad, waarbij ig zijn gewond toen voor een bus moest et ziekenhuis te Be- i van een der perso- te Uitgeest vertoe- ïl" opgenomen; het waakt ogenblik van dronken; de toestand edelijk wel. Harenkarspel, voor dering bijeen in de dszaal te Dirkshorn. voor het opknapnen i aldaar. O Ds. Haits- Geref. Kerk te Nrd - mededeling gedaan naar de Ned. Herv. ende figuur in Hol der, de heer K. Koe- gedurende 33 jaar 'eerde, heeft zijn ar- eëindigd. s van politie te Zaan- .oscher, is hartelijk I md met zijn 30-jarig iet politiecorps mag I en", verklaarde bur-| sen bij die gelegen- station Krommenie— I nwoner van Amster-f die gedreigd had mc' I iij zijn ogen door ;e, hij kan niets on*" ding zijn ogen in hij daar heel bo0° lering ziet. Wat ka aagt het zich n'a egint als een dol ramen. Het is v° ein kunstje. J"u' len klimmen kunnen bij het grote ronde het Pepi lukken om Al jaren en jaren geniet de heer Winnubst, horlogcr aan de Nieuwsiraat te Medemblik, de reputatie van een doorgewinterd expert op het gebied van uur werken. Zijn roem is zelfs doorgedrongen tot ver buiten de provincie en ver zamelaars van klokken en horloges zonden hem hun kostbare stukken toe ter reparatie. Hij is een handwerksman bij uitnemendheid een kunstenaar in zijn vak en 't is derhalve geen wonder, dat zijn zoon de liefde voor dit schone ambacht van huis uit meekreeg. Die zoon ging in de leer bij diverse bekende horlogemakers, liij legde op zeventienjarige leeftijd zijn eerste examen af, klom op tot „bediende" zoals dat in de uurwerkmakerswereld heet en behaalde in 1947 zijn diploma als „meester". En dat is geen sinecure ais men bedenkt, dat er van de tweeduizend horlogemakers die ons land telt, slechts een twaalftal zijn die de titel „meester" mogen voeren. De jonge Winnubst werkte toentertijd in een atelier te Rotterdam en het viel hem op hoe weinig er eigenlijk aan een goede opleiding gedaan werd. De leerlingen hingen grotendeels af van de wel willendheid hunner bazen en werden als ze een beetje wegwijs waren en wat konden repareren aan hun lot overgelaten. In Schoonhoven bestaat wei de Rijks- uurwerkmakersschooi, maar het is een vrij kostbare geschiedenis om deze te volgen en zo rijpte bij de heer Winnubst het plan een particuliere school te stichten. En dat is dan vorig jaar te Medemblik gebeurd. Aan de Meerlaan kreeg de heer Win nubst de beschikking over een pand waarin voorheen een kruidenierszaak gevestigd was. De winkelruimte werd tot atelier-schoollokaal ingericht en de zaak ging marcheren. Waarom de heer Winnubst Medemblik als plaats voor de school uitkoos? Wel, een horloge maker moet een evenwichtig rustig mens zijn en een opleiding in een stille plaats, waar de jongens weinig gele genheid hebben om 's avonds „aan de boemel" te gaan, is van het grootste belang. Daarenboven kan de heer Win nubst de levenswandel van zijn adep ten nu precies nagaan en als er een is, die zich niet gedraagt zoals dat beta melijk is, dan kan hij zijn biezen pak ken. Moeilijk vak. De opleiding voor uurwerkmaker1 is zeer zwaar. Allereerst moeten de leer lingen handvaardigheid verwerven. Ze moeten kunnen vijlen, boren, draaien, slijpen en polijsten. Dat moet een smid ook kunnen, zal men zeggen. Inderdaad, maar een hor logemaker dient tien honderd keer fijner werk te leveren dan een smid. Hij moet een scherp oog hebben en een Zulke prachtklokken krijgt de school ter reparatie heer Winnubst, een uurwerkje met balans, 't Is zo uiterst fijn, zo precies, dat men nauwelijks geloven kan dat dit met de hand is vervaardigd. De heer Winnubst heeft een zeer prac- De meester en zijn leerlingen (Foto Visser) tlsch programma voor zijn school opge steld. Gedurende de eerste twee jaar betalen de leerlingen een matig school geld en daarna ontvangen ze een ver goeding, omdat de school een soort thuiswerkatalier is met een nu ai reeds drukke klandizie. Dan kunnen de jongens beginnen hun instrumen tarium aan te schaffen. Acht jaar duurt de opleiding tot „meester", maar die titel is slechts voor weinigen weggelegd. Dat is in het horlogemakersvak zoiets als het profes soraat. Maar een „bediende" kan ook een uitstekend vakman zijn! Behalve de practische lessen krijgen de scholie ren ook veel theorie. Wiskunde is voor hun ook van integrerend belang en een aparte leraar geeft les in de geheimen van Ca b)2 t= a2 -f 2ab b2. Het initiatief van de heer Winnubst heeft weerklank gevonden bij de Vak groep. het ministerie van onderwijs en het Bureau voor Beroepskeuze. De school is dan ook officieel erkend. Test. Om als leerling te worden toegelaten onderwerpt de heer Winnubst de can- didaten eerst aan een karaktertest. Die test is zwaar, wat wel kan blijken uit het feit, dat er onlangs van de tien can- didaten zes afvielen. Nu zijn er acht leerlingen aan de school en ze zijn af komstig uit alle delen van het land: Waubach, Winschoten, Groningen, Hen gelo, Amsterdam, Landsmeer, Hoog woud, Oegstgeest en Medemblik. In keurige witte jassen zijn ze in het atelier aan het werk. 't Is er rustig, een zacht muziekje klinkt door de radio, maar gepraat wordt er niet. Ze peuteren met pincetten aan minuscule radertjes of laten een draaibankje snor ren en ze leren wat de horlogermaker voor alles nodig heeft; zelfbeheersing. Al het gereedschap waarmee ze wer ken is nieuw. Dat is psychologisch juist gezien van de heer Winnubst, want een jongen die voor een nieuwe eikenhou ten werkbank komt te zitten en die een glanzende schroevendraaier krijgt, zal beter op zijn spullen passen dan iemand die wat oude rommel krijgt. Voor het onderwijs in de kennis van de ontwikkelingsgang van het uurwerk heeft de heer Winnubst de beschikking over een unieke collectie klokken en Wonden van de oorlog Cabaretrevue als jubileum- zijn nog niet genezen viering 1 Mei j.l. was het 40 jaar geleden dat het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Castricum in gebruik genomen werd. De toenmalige geneesheer-directeur dr. J. W. Jacobi had zo lezen wij in het eerste jaarverslag in 't laatst van April 1909 zijn woning op het ter rein betrokken. Op 3 Mei 1909 vertrok de adjunct-directrice van het gesticht Zwanenburgwal, die inmiddels tot adj.- directrice van Duinenbosch was be noemd, met enig personeel naar Castri cum om de laatste voorbereidingen voor het ontvangen der patiënten te treffen. 6 Mei volgde haar nog een ver pleegster met 4 patiënten van het Ge sticht Zwanenburgwal, die mee konden helpep bij het inrichten der lokalen Zodoende konden 25, 26 en 27 Mei de overige patiënten, die in het gesticht Zwanenburgwal werden verpleegd. Worden overgebracht. Hiermede was het Gesticht Duinenbosch dus in gebruik genomen. Tevoren, n.l. 8 Dec. 1908, was door de Provinciale Staten het huishoudelijke Pcglement voor Duinenbosch vastge steld. De daarin bedoelde Commissie van Bestuur werd door Gedeputeerde taten benoemd en 28 Dec. 1908 door de commissaris der koningin geïnstalleerd. oze commissie ving dadelijk haar ar- «m aan' vergaderde in de eerste v nog in het gebouw aan de Zwanon- 'n Amsterdam. In April 1909 ff 00r de minister van binnenlandse iqoo"3 verg9nning verleend om op 1 Mei 9 de Paviljoens I en II voor vrouwen M gebruik te nemen. Jubilarissen. ■Thans is er 40 jaar voorbij gegaan e is goed om nog eens te lezen in de erslagen van vroeger jaren. Hoe men ff., naar heeft gestreefd met de war t en'. flie destijds beschikbaar hereiken wat er maar gedaan worden in het belang der patiënten. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Ook voor het ziekenhuis wisselden perioden van voorspoed af met jaren, die veel zorgen en tegenslag brachten. Het eerste jaarverslag eindigt met een lange lijst van namen van degenen, die bij de opening in dienst van het ziekenhuis werkzaam waren. We vinden daar de namen terug van hen, die on langs hun 40-jarig jubileum hebben ge vierd, te weten de timmerlieden G. en J. v. d. Wolff, de stoker P. Oskam, de machinist-instrumentsmaker J J le Noble en de stoker W. v. Weenèn. in Geen gesticht meer. Na 40 jaren is Duinenbosch (al jaren geen gesticht meer, maar Provinciaal Ziekenhuis) druk bezig de laatste hand te leggen aan het herstel van de be schadigingen in de bezettingstijd. De gebouwen zijn weer gereed. Ze zijn in gezellige vrolijke en toch rustige kleu ren geschilderd en alle weer in gebruik genomen. Het Nieuwe Paviljoen alleen is nog niet geheel in orde, maar over enkele weken zal ook dit fraaie gebouw voor de verpleging beschikbaar zijn. Alle paviljoenstuinen, die in de bezet tingstijd vernield waren, zijn thans op nieuw aangelegd. Voor het administra tiegebouw en het Zusterhuis is mén thans bezig met een nieuw gazon met fleurige bloemborders. In de z:g. Gouds- beogen wordt door de patiënten een eigen nieuw sportveld aangelegd. Het afgegraven zand wordt benut voor een tribune rondom het gehele veld. Een tweede sportterrein wordt reeds voorbereid. Deze vernieuwingen vinden plaats naast de toch al drukke werk zaamheden in de moestuin. Een nieuwigheid, die door de patiën ten en hun bezoekers zeer op prijs wordt gesteld, is het theehuis, dat in het oude huis (een der woningen van het oorspronkelijke landgoed) is inge richt. Met de aanleg van het plantsoen rondom dit thuishuis is men zojuist ge reed gekomen. Schilders nemen het administratie gebouw onder handen en eindelijk zal dan toch de lelijke groene camouflage- verf (herinnering aan de oorlogstijd) verdwijnen om weer plaats te maken voor het heldere wit, dat vroeger de gebouwen sierde. Aldus krijgt het zie kenhuis weer een aantrekkelijker en tree, die op een ieder een aangename indruk zal maken. Vele nieuwe patiënten. Nieuwe patiënten zijn er vele. Hun aantal is veel groter dan ooit te voren. In 1948 niet minder dan 526. In de eerste vier maanden van dit jaar 133. Vele van hen zullen weer betrekkelijk spoedig hersteld of veel verbeterd het ziekenhuis kunnen verlaten, dank zij de vele mogelijkheden die het ziekenhuis kan bieden. In de laatste tijd heeft juist weer een nieuwe behandelingsmethode zijn intrede gedaan: de electronarcose. Voor de medische staf en de verplegen- den (en voor de administratie en andere diensten) druk en- verantwoordelijk werk maardankbaar en succesvol werk. Werk om trots op te zijn. Jubileumviering. Met opgewektheid zal dan ook a.s. Zaterdag het 40-jarig jubileum worden gevierd. Een feest voor patiënten en personeel onderling, 's Morgens met volksspelen en onderlinge wedstrijden en 's middags voor de patiënten een grote cabaretrevue. De avond is voor het personeel, waarbij men tevens de gelegenheid zal vinden om de leerling verpleegsters en -verplegers, die juist hun examen hebben gedaan, in 't zon netje te zetten. Een dansje zal de feest dag besluiten. Er is die dag op Duinenbosch nog een ander jubileum. De vereniging „AVA" (Ontspanning Voor Allen) bestaat dan 12'/i jaar. Wat deze vereniging doet? Alles op ontspanningsgebied. Voetbal, handbal, korfbal wandeltochten, bridge, dammen, schaken, kaartavonden, tdheel, muziek, zang, volkszang, volksdans, kortom alles was er op ontspannings gebied in Duinenbosch plaats vindt wordt door deze vereniging georgani seerd. Proficiat! horloges. Alle systemen, allerlei bizarre vormen zijn vertegenwoordigd. Voor verzamelaars om van te watertanden. Uitbreiding. De school „loopt" zo goed er zijn alweer een-en-twintig aanvragen om als leerling te worden toegelaten dat de heer Winnubst moest omzien naar een grotere ruimte. Door medewerking van het gemeentebestuur heeft hij thans de beschikking gekregen over een ge deelte van het oude Sint Martinus- gesticht. Dit gedeelte wordt momenteel verbouwd en over een paar maanden is het klaar. De school krijgt 'dan een ruim, licht atelier en ook zal men een inbraakvrije kluis aanbrengen om daarin 's avonds alle uurwerken in op te bergen. Heus geen overbodig luxe als men bedenkt, dat er sommige dagen wel voor tien mille aan horloges in de werkplaats ligt. Trouwens de heer Winnubst heeft 't enige weken terug al meegemaakt dat er in zijn huis werd ingebroken. De daders namen toen dui zend gulden aan contanten mee en dat is voor een jong zakenman een hele slag. Maar de „meester" heeft de moed niet verloren we komen er wel over heen is zijn devies. De school marcheert best en uit geheel Nederland wordt reparatiewerk gezonden. Allemaal moeilijke gevallen en dat is juist wat de school moet hebben. Medemblik kan trots zijn op dit nieu we instituut, dat veel belooft voor de toekomst. Dezer dagen ontvingen wij het over zicht over 1948 van de Coöp. Zuivel bank te Alkmaar. Zoals men weet zijn bij deze Bank een zeven en dertig agra rische organisaties uit de gehele pro vincie Noord-Holland aangesloten. Daartoe behoren uit ons gewest o.a. de Coöp. Zuivelfabriek „De Eensgezind heid" te St. Maartensbrug, de Coöp. Zuivelfabriek „West-Friesland" te Lut jewinkel, de Bond van op Coöp. grond slag werkende zuivelfabrieken te Alk maar, de Coöp. Zuivelfabriek Aurora te Opmeer, de Prov. Bond van Rund- veefokverenigingen te Alkmaar en de Coöp. Malerij De Ster te Barsinger- horn. Dit ledental werd bereikt door het gedurende het verslagjaar toetreden van vier nieuwe leden. Het jaar 1948 Kenmerkte zich door een stijging van de omzet, welke een bedrag van bijna 149 millioen gulden bereikte. Naast een toename van het rekeningcourantver- keer valt ook een stijging van de ef fecten-omzetten te melden. De afdeling landbouwboekhouding en belastingzaken heeft bij het huidige ingewikkelde belastingstelsel voor vele landbouwers en veehouders belangrijk werk kunnen verrichten. De financiële resultaten over 1948 zijn bevredigend. De verlies- en winst rekening sluit met een voordelig saldo van f 22.061.23. In de ledenvergadering De school is aan de Meerlaan gevestigd, maar.... niet lang meer (Foto Visser) (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Geachte Redactie, De Communistische Partij Nederland, afdeling Alkmaar, ontving de vorige week afwijzend bericht op hara verzoek tot het houden van een demonstratie op de le Mei, zonder omschrijving, welke redenen tot afwijzing aanwezig waren De fractie-voorzitter van de Partij, Knuistingh—Neven stelde zich daarover in verbinding met de burgemeester en itt een onderhoud dat Vrijdagmorgen werd toegestaan, verklaarde de burgemeester niet uit de vergadering van B en W te willen klappen en vond hij het niet nood zakelijk deze weigering nader toe te lichten Verder werd gelijktijdig met het ver zoek tot het houden van een demonstratie nog een verzoek ingediend tot.het mogen maken van verkiezings-propaganda in de maand Juni door middel van een ge luidswagen en buurtbijeenkomsten Om een nadere toelichting op het één en ander te geven werd Knuistingh— Neven uitgenodigd bij de inspecteur van poliie te komen, waar hem werd gevraagd wat voor propaganda bedoeld werd en wat zoal gesproken zou worden De inspecteur begreep, dat het niet goed mogelijk was een uiteenzetting te geven over alles wat zou worden gesproken en Knuistingh—Neven volstond dus met het geven van enige korte inlichtingen, waar over het woord zou worden gevoerd n 1 de Gemeente-politiek van de afgelopen drie jaar, waarvan onmogelijk los te maken zou zijn de landspolitiek Uit bovenstaande blijkt hoe het ge meentebestuur niet alle middeien poogt de democratie geweld aan te doen en het dagelijks bestuur van de Cimmunistische Partij protesteert dan ook ten sterkste tegen dergelijke on-democratische han delingen U dankend voor de plaatsing, Namens het bestuur, KNUISTINGH—NEVEN Over de brand te Aartswoud, waarbij de boerderij bewoond door de familie Belli's in vlammen opging, vernemen we nog het volgende. De heer Bellis was 's morgens vroeg naar de Schager markt vertrokken. Te gen half tien sloeg een stop van de electrische installatie door. De zoon van de heer Bellis die alleen met zijn moeder thuis was, draaide een nieuwe stop in het zekeringskastje, maar deze sprong ook onmiddellijk. Tegelijkertijd rook de heer Bellis Jr. een scherpe brandlucht en het bleek, dat een zolder al in brand stond. De brandweer was binnen enige minuten ter plaatse en bestreed het vuur met alle haar ter dienste staande middelen, maar kon. toch niet verhinderen dat de boerderij grotendeels in vlammen opging. Wel kon zij 't belendende café van de heer Bakker voor aantasting door het vuur sparen. De inboedel uit de boerderij is gered, de landbouwwerktuigen gingen verlo ren. De boerderij is eigendom van de heer J Hemke te Wieringerwaard, de fami lie Bellis woonde ongeveer een jaar te Aaftswoud. NIEUW WERELDRECORD 200 M. RUGSLAG HEREN. Tijdens wedstrijden te Newhaven, slaagde de Amerikaanse Olympische kampioen Allan Stack er in een nieuw wereldrecord te vestigen op de 200 m. rugslag. Stack legde de afstand af in 2 min. 18.5 seconde. IN 1949—'50 WEER NORMAAL. Het regeringsverbod voor het Engel se doordeweekse voetbal, bij wijze van noodmaatregel uitgevaardigd om ab sentisme van de arbeiders in de pe riode van industrieel herstel te voor komen, zrl voor het komend seizoen worden opgeheven. Dit houdt in dat de bekercompetitie 1949'50 op nor male wijze zal verlopen. van 1948 werd de heer T. v. d. Meer te Westwoud als bestuurslid herkozen. In de Raad van Toezicht trad de heer A. Talsma af en werd opgevolgd door de heer M. Wieringa te Texel. Het voorzitterschap van de Raad van Toe- zich berust thans bij de heer P. Vink te Middelie. Naast de zittingsdagen te Schagen (eike Donderdag van 1012 uur in café De Beurs) en te Hoorn (eerste en der de Zaterdag van de maand van 10-12.30 uur in café De Witte Engel) houdt men thans ook om de veertien dagen op Dinsdagmiddag zitting op de Beurs te Opmeer van 24 uur. Op 11 November 1948 was het 30 jaar geleden, dat de Bank haar werkzaam heden begon. Het bereikte vormt een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. WILDE EEND „LOGEERT" EEN VIJVER IN Een vijver aan de Bakkummerstraat bleek dezer dagen onverwacht „be woond" te zijn door een wilde eend met niet minder dan vijftien kuiken tjes. Deze vogel broedt meestal tn de duinen en trekt zodra de jongen zich kunnen voortbewegen naar het water in de weilanden. De eendenfamilie heeft veel bekijks. - U krijgt nu op elke vleesbon TWEE ONS Linthorst-lunchworst ol -hamworst! Vraag om plakken van '/2 c®. dikte, haal het vel er af en bak ze in de panl Een overhéérlijk vlees gerecht bij elk middag maal En voor Uw ju9 «>W Mét vet en zo smakelijk als jus maar kan zijn! Vraag dus om lunch- worst oi hamworst en braadjus van Het beste dat U op tafel kunt brengenl in nog ZEER SCHAARSE GOEDEREN. Prachtige kwaliteit INTERLOCK. „MIRANDA I DAMESCAMISOLES FLATLOCK" i DIRECTOIRES van HERENSPORTBROEKEN JANSEN j SINGLETS TILANUS HEMDEN Grote sortering Prima INTERLOCK Meisjes en Jongens Hemdjes en Broekjes. Charmeuse Damesonderjurken. WOLLEN FANTASIE ZOMERSOKKEN in zeer mooie dessins. Elastiekdraden in de boord DE ZAAK VOOR KVVALITEITSARTIKELEN. Enkele gebruikte TE KOOP AANGEBODEN. Automobielbedrijf Willem Schmidt, Alkmaar Te bezichtigen: Garage Heiligland 38. Voor werkelijk goede Eau de Cologne en Luxe dozen zeep Voor dam 7 - Tel. 3117 Alkmaar iopn.ijg.nd. dampen van K.,k„ Rub •wipt dit heilzaam middel U van twee 'anten tegelijk. Heerlijk weldadig zor ®aaaeg. me, Kataote Rub; een wonde, «e opluchting in neus on keei «utrild, hardnekkig, km, uan twee kanten tegelijk frijn pat flacon 75 cent.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3