99 SV-NWK* SMAm Republikeinse postzegels in Amerika ST. VITUSDANS In Indonesië gelooft men niet in overleg Vestigingseisen voorde landbouw AM. Stichting 1940-'45 ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Men ziet apathisch toe DE Bedrijfsleven is niet afwijzend Nieuwe Niedorp Ook in Nieuwe Niedorp geen gemeenteraadsver kiezingen? Naar wij vernemen, zullen de poli tieke partijen te Nieuwe Niedorp over leg plegen of men niet tot een compro mis kan komen inzake de verdeling der zetels in de Raad. Zo ja, dan zul len ook hier zeer waarschijnlijk geen verkiezingen worden gehouden. Is een der partijen echter tegen dan gaan de verkiezingen gewoon door. De lijst van „Algemeen Belang" is als volgt samengesteld: P. Zwagerman, C Koorn, G. Grootes, R. Rougoor, C. Amels, J. Wetsteen, A. Trapman en J. Pijper. opgericht Ook hier ter plaatse is een afdeling opgericht van de Stichting 1940—1945. Als voorzitter fungeert dokter C. R. N. de Boer als secretaris W. Bakker, als penningmeester S. Verver. Het bestuur bestaat verder uit mevr. Broekhuizen— de Jong, burgemeester Baken, Pater de Wit. ds. J. Appel, B. Goedhart en het hoofd der school T. Oepkes. Dezer dagen zullen de inwoners bonnen worden aangewezen voor het verlenen van financiële steun aan de slachtoffers van het verzet. Zij die al les hebben gegeven voor onze vrijheid zijn zeker een offer van ons allen waard. Maakt het hun die uw bijdrage komen vragen daarom gemakkelijk. Opgave van medewerkers (sters) graag aan het secretariaat, adres raad huis of B. 175. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Aaltje, d v K. C. P. van Dixhoorn en C. E. de Blaeij. Ondertrouwd: G. Bakker, oud 23 jaren, wonend te Nieuwe Niedorp en N. van Pel, oud 30 jaren, wonende te Oude Niedorp. J. Sleutel, oud 27 jaren, wonende te Callanstoog en G. A. Wit, oud 25 jaren, wonende te Nieu we Niedorp. N. J. Laijen, oud 22 jaren en G. Draijer, oud 21 jaren, bei den wonende te Nieuwe Niedorp. Getrouwd: G. Bakker, oud 23 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp en N. van Pel, oud 30 jaren, wonende te Oude Niedorp. Overleden: J. de Vries, oud 89 jaren, weduwenaar van N. Strijbis. - C. van der Haagen, oud 58 jaren, echtge noot van A. M. Kapitein. De dokier aan hei woord De eerste moeilijkheden doen zich meestal voor op school. Gelukkig is de onderwijzer tegenwoordig met deze ziekte op de hoogte en meestal is hij dan ook degenen, die de ouders of de schoolarts op het bestaan van dit lij den opmerkzaam maakt. Dat was vroeger heel anders, toen kregen deze kinderen op school veel straf, want het heeft er alle schijn van, dat zjj zich ernstig misdragen. Deze opvatting wordt vooral in de hand gewerkt, doordat de Sint Vitus dans over het algemeen niet plotse ling uitbreekt, maar in het merendeel der gevallen zeer langzaam en onop gemerkt begint. De onwillekeurige bewegingen, die In de verschillende spiergroepen op treden, zijn de oorzaak van ernstige ordeverstoringen in de klas. Wanneer er juist tot stilzitten is gemaand maakt het patiëntje zonder het te kun nen helpen, juist een potsierlijke be weging met z'n schouders, z'n armen of z'n hoofd. Terwijl iedereen rustig zit te tekenen valt het kind met cho rea minor tot ieders hilariteit door zulk een plotselinge spierbeweging, schijnbaar zonder enige reden, uit de bank op de vloer. Bij deze ziekte kunnen alle spie ren betrokken zijn, ook die van het gelaat. Meermalen lijkt het dan ook of het kind met op zet gekke gezichten zit te trekken en de anderen aan het lachen probeert te maken; het is zelfs voorgekomen, dat zulk een schepsel per ongeluk de tong tegen de onderwijzer uitstak. De chorea minor is een echte kin derziekte, de patiëntjes zijn echter steeds ouder dan vijf jaren, het meest wordt zij waargenomen bij kinderen tussen de 10 en 15 jaar. Het is op merkelijk, dat het vaker meisjes dan jongens zijn, die aan deze ziekte lij don: vaak zijn het nerveuse en erfe lijk belaste kinderen, doch niet ^tijd. Soms wordt Sint Vitusdans ook ge sten bij jonge vrouwen in het begin van de zwangerschap. Kr is een zeker verband tussen ehorea minor en rheumatiek, maar over de juiste samenhang tast men n°g in het duister. De ene maal heeft een kind met chorea een acute rheu- matische infectie doorgemaakt, de an dere keer treedt er na deze ziekte in l-net latere leven rheumatiek op. Het I £orat; voor, dat in een gezin het ene I J".11 een acute rheumatische ge- 'f-Msaandoening heeft, terwijl een f j, k'nd lijdende is aan chorea mi er. Ten slotte komen er in aanslul- lnS aan chorea minor wel dezelfde bangebreken voor, die ook na rheu- atiek dikwijls optreden. Het ontstaan van zulke klepgebre- en van het hart is een zeer onplel- ^Ir"Se complicatie, die men heeft te echten, want de chorea zelf geneest goed'erIOOP Van meestent8ds heel Ook lichte gevallen van Sint Vitus- aans dienen daarom als zodanig te orden herkend, opdat zij spoedig er juiste behandeling van de geneesheer kunnen komen. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN. Ingekomen: S. Pranger en gezin van Langedijk. Vertrokken: N. Danenberg en gezin naar Winkel. J. Dol en gezin naar Ca nada. B. H. Nijhout naar Nijmegen. Akersloot Verbouwing O. L. school goedgekeurd Het gemeentebestuur van Akersloot heeft bericht ontvangen van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, dat de verbouwing van de openbare lagere school is goed gekeurd Het zal de vrienden van het openbaar onderwijs in deze gemeeente zeker genoe gen doen dit te vernemen Bijna twee jaar geleden werden de eerste stappen ge daan om te komen tot de restauratie van de oude vevallen school Vele moelijk- heden moesten overwonnen worden Eerstdaags zal tot de aanbesteding wor den overgegaan Ook het meubilair zal vernieuwd worden Predikbeurten VOOR ZONDAG 8 MEI ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; 5 uur ds. Borghardt van Den Helder; Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Dik- boom. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Doopsgez. kerk, 10 uur, cis. Keuning van De Rijp. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Pol man. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Coll. geestelijke verzorging militairen in Indie. Bap tisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; av. half 8 jongelie- densamenkomst. Oud-kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur en Woens dagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ 3 uur jeugd club; Dinsdagav. half 8 bijbelkring Houtweg 14; Donderdagavond half 8 evangelisatie-samenkomst in W. en B.. spreker evangelist Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heili- gingsdienst, 12 uur Zondagsschool; 8 u. verlossingssamenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdings- dienst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (ln Valk's lunch room), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekrui- sersgenootschap, Oudegraeht 114, half elf tempeldienst, de heer A. van Ves- sem. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf morgenwijding in hotel Cen traal, mevr. MulderSchalekamp van Amsterdam. Verbreiding der oude waarheid, Brouwerstraat 31,i half elf en 5 uur dienst. OMGEVING AKERSLOOT, av. half 8, ds. Van Santen. BERGEN Ruïnekerk, 10 uur (H.Doop) ds. Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 en half 4 (afscheid) ds. Bijlsma. Geref. kerk, 10 uur lees- dienst; 7 uur ds. Veenhuizen van Am sterdam. Geref. kerk (art. 31) 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman (herdenking Mei '40'45); half 12 Zon dagsschool. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post (H. Doop; extra nood-coll.) Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, elf uur, ds. Plug. GROET, 10 uur, ds. De Jong. HEILOÖ, herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Meeter van Amsterdam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan, half 9 dr. Polman; 4 uur leesdienst. H.HUGOWAARD, herv. gem., 10 uur de heer A. Wuis. Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Veenhuizen van Amster dam. HENSBROEK, 10 uur, ds. Klein Was- sink van Alkmaar. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, half 10, ds, Plug v. Egmond. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk. 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Telkamp van Bergen. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN. herv. gem., 10 u. ds. Leendertz. Geref. kerk. 10 uur (H.Avondmaal) en 3 uur (H.A. en dankz.), ds. Visser. SCHOORL zie Groet. SÏNT-PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja. Evangelisatie, 10 uur de heer Göebels van Amsterdam. URSEM. half elf ds. Boers. WARMENHUIZEN, avond 7 uur ds. Post. Alleen Duyvis maalct Salata Woensdagmiddag is door Z.K.H. Prins Bernhard het door de Haage beeld houwster Corinne FranzenHelsenfeld vervaardigde verzetsmonument, voorstellende een vrouwenfiguur die een toorts der vrijheid draagt, ont huld. Overzicht tijdens de plechtige onthulling van het tegen de wand van de Domkerk te Utrecht geplaatste monument. Handige stunt, ook al ontzenuwt de Amerikaanse P. T. T. de geldigheid PAKJE MARGARINE STRAKS ééN CENT DUURDER? Binnenkort zal waarschijnlijk de margarineprijs met één cent per pak je van 250 gram worden verhoogd. De regering wil namelijk op korte ter mijn gratis verstrekking van vitamine voor de margarinefabricage staken. De fabrikanten moeten dan de vitamine- ring van de margarine zelf verzorgen. Hierdoor wordt een verhoging van de margarineprijs noodzakelijk. (Van onze correspondent te New York) QP HET GEBIED der publiciteit heeft het kantoor der Indonesische Repu bliek in New York opnieuw een listige campagne gevoerd. Het is er n.l. in ge slaagd de gehele Amerikaanse philate- listische wereld in rep en roer te bren gen over de geldigheid of ongeldigheid der Republikeinse postzegels. Tenslotte moest de Nederlandse Ambassade er aan te pas komen om een formele be slissing van de Amerikaanse PTT uit te lokken: deze is thans gegeven. De Republikeinse postzegels zijn niet er kend, luidde dit laatste woord, aange zien de Republiek geen deel uitmaakt van 's werelds internationaal lichaam, dat afspraken op postaal gebied maakt. Niettemin gingen in New York na dat deze beslissing gepubliceerd was de series Indonesisch Republikeinse zegels grif van de hand voor S 31.00 80.00) voor 35 a 40 zegels. De Republiek trachtte uiteraard in de eerste plaats de aandacht op zich zelf te vestigen. Dit is in volle mate Geestdrift maakt plaats voor teleurstelling (Van onze correspondent te Batavia). ■pERWTJL IK DIT SCHRIJF zijn de preliminaire besprekingen te Batavia in volle gang. Misschien is er reeds het een en ander over het resultaat be kend, wanneer deze correspondentie onder uw ogen komt. Ik waag rnjj niet aan voorspellingen. Maar heel Indonesië kijkt enigszins sceptisch naar het pra len in Hotel des Indes, waar de delegaties onder de auspiciën van de zeer ijverige en zeer eerzuchtige heer Merle Cochran bijeen zijn. Men gelooft er niet erg in. Neem het ons in Indonesië eens kwal ijkwe hebben dit nu al driemaal eerder meegemaakt en telkens opnieuw werden wij teleurgesteld of voelen we ons bedrogen. De omstandigheden zijn niet van die aard, dat een groter optimisme op het ogenblik gewettigd schijnt. Om in Indonesië onder de Nederlanders weer echte, positieve optimisten te kweken, zogenaamde „blijmoedige werkers", is een beetje méér nodig dan eenprettlg-klinkend communiqué. steun, maar dit staat alles nog slechts ruw op papier. Er gebeurt weinig of niets. Y^ANT DE ZORGEN VOOR WIE hier werken en leven zijn vele, en ze nemen eerder toe dan af. Er is geen huisgezin, waar men niet met financiële moeilijkheden te kampen heeft. Alles is duur, en wordt steeds maar duurder, en vele artikelen zijn niet te krijgen, of mondjes-maat en van heel slechte kwa liteit. Het gouvernement en de parti culiere maatschappijen werken met allerlei toeslagen, tot meer dan 100 pet. op het salaris, maar al verdient men twee of driemaal zoveel als vóór de oorlog het geval zou zijn wat he(pt het wanneer alles vijf tot zes maal zo duur is? In het particuliere bedrijf zijn som migen nog zo gelukkig dat zij een tan tième-regeling bezitten, maar de tan tièmes worden door de hoge belasting reeds aanstonds drastisch ingekrompen En wat heeft men dan nog aan zijn weinige spaargelden, wanneer men ze niet beleggen kan en ze evenmin, voor de oude dag, naar Nederland kan over maken, althans rechts in uiterst be perkte mate? Het merendeel der wer kers komt echter aan sparen in het ge heel niet toe. Daarnaast zijn de huisves- tings-toestanden nog steeds abominaoel. Nog altijd wonen er gezinnen in be diende-gebouwen en garages, of in kleine kamers in huizen, die normaliter onbewoonbaar verklaard zou zijn. Het samenwonen in Nederland is al niet prettig, hier in Indonesië, waar alles nog steeds samenhokt, zonder uitzicht op verbetering, is liet een ramp. De warmte, de gehorigheid der Indische woningen en verschillende andere bij zondere factoren (b.v. de onmisbaarheid van een eigen badkamer) maken het samenwonings-systeem voor dit land te enenmale onmogelijk. Maar: het moet en het kan niet anders; Hoge prijzen, geen materiaal. J7JV ER WORDT NIEUW gebouwd. Af gezien van het feit, dat er groot gebrek aan allerlei noodzakelijk ma teriaal bestaat, zijn de bouwprijzen uitermate hoog. Een klein paviljoen, geschikt voor één echtpaar, eventueel met een kind, kost als nieuwbouw minstens zestig tot zeventig mille. Daar begint men niet aan Er is nu wel een regeling in de maak tot het stimule-en van nieuwbouw met eouvernementa- j^O YEN DIEN STAAN ZE soms voor het geval, dat er geen vervanger, geen opvolger voor hen te vinden is. Het aantal nieuwkomers wordt hoe langer hoe minder. Geen wonder. Dit is een tragisch verloop. Tragisch voor het welzijn van Indonesië. En tragisch voor degeen, die hun hoop op een toe komstige nauwe samenwerking hebben gesteld, op een Unie, die het toch zeker allereerst noodzakelijk maakt dat er een groot contingent Nederlanders in Indonesië verblijft, en daar met een zeker enthousiasme zijn werk doet. Het zou oneerlijk zijn te schrijven, dat er nog een dergelijk enthousiasme bestaat, hoe jammer het ook is dit negatieve verschijnsel te moeten toegeven. Wat nog wèl bestaat is een teleurstel ling, gegrond op grote aanhankelijkheid en liefde tot dit land en dit volk, dat velen die hier langer hebben gewerkt, en nog voortarbeiden, zo ongaarne wil len loslaten. Ondanks alles blijft Indo nesië trekken, voor wie het eenmaal ontdekt heeft, en vooral voor wie het vroeger heeft gekénd: in zijn vreedzame periode, een gelukkige tijd. Ook deze groep is sceptisch geworden. Maar diep verborgen in hun hart zit nog altijd een geschied. Er zijn enige millioenen Amerikanen, die postzegels verzamelen en onophoudelijk in de weer zijn hun collectie uit te breiden. De postzegel wereld heeft haar eigen week- en maandbladen, die in grote oplagen uit komen. En er kan geen twijfel aan zijn, dat tallozen, die in hun hobby voor het eerst met Indonesië kennis maakten, thans belang stellen in het politieke probleem. Van de achterwacht weten wij, dat van deze zijde tal van aan vragen om verdére bijzonderheden over de Republiek bij het kantoor der Republiek op Fifth Avenue binnen ko men. Made in. OFFICIEEL, zegt de Republiek, zijn deze postzegels uitgegeven en ge drukt door het Republikeinse Postkan toor in Sumatra. Wie om inlichtingen informeert krijgt te horen, dat men maar naar het „Postkantoor der Repu bliek Sumatra" moet schrijven. In In donesië, wordt eraan toegevoegd. Maar wie de series gezien heeft moet de pu blicatie aldaar onder de huidige om standigheden toch, op zijn zachtst ge zegd, in twijfel trekken. De zegels zien er wellicht niet zo welverzorgd uit als dc Amerikaanse, maar afwerking en druk en ook de ontwerpen zijn van zodanige aard, dat men eerder ge neigd is aan te nemen, dat de druk persen, waarvan zij kwamen, in de V.S. stonden. De Wright Banknote Company in Philadelphia wordt als een der drukkers genoemd! En een aantal der zegels is, blijkens de tekst ervan, gedrukt door.de Staatsdruk kerij in Wenen, Oostenrijk! Het geheel heet „made in Indonesia.De zegels zijn ook speciaal op Amerika ingesteld. Men vindt b.v. de beeltenis van Hadji Agus Salim gezamenlijk met die van Benjamin Franklin (de eerste der „oudere staatslieden") op de zegel van ny, sen. De portretten van Sutan Sja- rir en Thomas Jefferson (die de Ame rikaanse onafhankelijkheidsverklaring ontwierp komen voor op de zegel van piah. Psychologisch is dit alles in hoge mate interessant Grote belangstelling AMERIKAANSE philatelistische sprankje hoop. In hoeverre die hoop 3 yt sen. De Republikeinse minister flnnr d p hAenrolrinornn fa Rofo tt« o utoos ..im; -n/rw _:.i. door de besprekingen te Batavia weer wat zal worden aangeblazen kan ik u thans nog niet zeggen. We kijken hier apatisch en schouder-ophalend toe. Dit is geen opgewekte brief. Hij is echter niet het resultaat van een be paalde sombere stemming. Zo is de wer kelijkheid. van Financiën Maramis heeft zich ver geleken met Alexander Hamilton (de grote Amerikaanse financier) en is 10 sen waard. Premier Hatta staat geheel allen op een tien-rupiah (gulden) ze gel, en wie de beeltenis van President Sukarno wil bezitten kan die vinden op de postzegel ter waarde van 25 ru- Tuinbouw is een siap voor (Van onze Haagse redacteur) In de kringen van de georganiseerde landbouw houdt men zich op het ogen blik intensief bezig met de vraag, of aan de ondernemer in de landbouw ves tigingseisen moeten worden gesteld. Bij de bestudering van deze kwestie i tot dusverre gebleken, dat men er in het algemeen niet afkerig van is. Er be staat in dit opzicht verschil tussen de landbouw in de engere betekenis van het woord en de tuinbouw. Niet alleen omdat beide takken van het bedrijfs leven een totaal verschillend karakter hebben, maar ook omdat in de tuin bouw reeds een zekere regeling en or dening bestaat, daar iedere teler voor hij zich kan vestigen, eerst als aange slotene bij het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit moet zijn erkend, terwijl voorts de bedrijfsgrootte wat de tuin bouw betreft gebonden is aan een tuin bouwteeltvergunning. Een tuinbouwteeltvergunning heeft een enigszins ander karakter dan een vestigingseis. De teeltvergunning heeft namelijk ten doel de regeling van de productie en houdt dus meer het oog gericht op de inrichting van het bedrijf, terwijl bij de vestigingseis ook een sociaal element in het geding komt; hier houdt men meer het oog gericht op de eigenschappen van de tuinder. Deze beide elementen zijn in de practijk niet ..k altijd zuiver van elkaar te scheiden cn wanneer men spreekt over het een, zal men er ook factoren bij halen, die bij het ander te pas komen. De Stichting voor de Landbouw was over het al gemeen voorstander van zekere rege lingen. Nu de grond in Nederland schaars is en nu het voor de tuinders dikwijls reeds zeer moeilijk is aan een bedrijf te komen, gaat het niet aan, dat men iedereen op de tuinbouw loslaat. Het is b.v. niet goed te keuren, dat zij, die hun hoofdberoep buiten de land- en tuinbouw vinden, zich als bijverdienste op de tuinbouw gaan toeleggen. Practische opleiding. Hoe moet men nu staan tegenover hen, die wel hun hoofdberoep in de land- en tuinbouw vinden? De ontwik keling van het gehele technische en economische leven van de tuinbouw is zodanig, dat een tuinder een zekere theoretische ondergrond onder zijn practische kennis niet kan missen. In dien men de eis wil stellen, dat hij, die zich als tuinder wil vestigen, een bepaald diploma moet hebben, dan ziet de Stichting daarin geen bezwaar, mits ook de practische opleiding voldoende is. Bij het stellen van vestigingseisen ten opzichte van het bedrijf moet men niet alleen op de tuinbouw letten, maar op het gehele bedrijf, waarvan deze tuin bouw een onderdeel vormt. Men zal hierbij ook zeer voorzichtig te werk moeten gaan om te voorkomen, dat de bedrijfstak gesloten wordt. Een ener giek en flink landarbeider zal zich moeten kunnen opwerken tot zelfstan dige en het verleden heeft bewezen, dpt weekbladen hebben aan deze serie uiteraard veel aandacht besteed. Dit te meer omdat de strijdvraag rees in hoe verre deze zegels geldigheid hadden. De officiële philatelistische instelling de Scott-organisatie heeft tot dus ver geen beslissing genomen of deze zegels al dan niet in de officiële cata logus zullen worden opgenomen. „Er zijn nog te veel onbekende facetten aan deze kwestie", zei men ons. Aan de andere kant zijn er tal van specu lanten, die gretig de zegels kopen in de hoop, dat de politieke ontwikkelin gen in Indonesië een situatie zullen scheppen, waarbij de Republiek slechts korte tijd in Djokjakarta het heft in handen zal hebben als een „echte" re gering en daarna zal opgaan in de ko mende Federatie der V.S.I. Indien de Republiek slechts één week in het za del zit en dus haar eigen postzegels kan uitgeven, mag men aannemen, dat het totale aantal der uitgegeven fran- keerwaarden klein zal blijven. De waarde van deze series zal dan onge twijfeld toenemen. Andere categorieën verzamelaars echter kopen de series omdat zij als „souvenirs" zekere waar de vertegenwoordigen. Propaganda Teneinde de „rel" aan te wakkeren heeft de heer Basuki Djitiasmoro van het Newyorkse kantoor der Republiek een schrijven gericht tot de voornaam ste philatelistische organen, waarin hij heftig te keer gaat tegen de Neder landers, die o.a. „valse Republikeinse zegels in omloop zouden hebben ge bracht". Hij bestrijdt tevens de geldig heid van de Nederlands-Indische zegels, die hier met de overdruk „Indonesia" worden ontvangen. Daarvoor is de marktprijs op het ogenblik nog twee keer zo hoog (per volledige serie van tien zegels) als voor de Republikeinse zegels. Maar de aanwijzingen gaan in de richting van een depreciatie van de Nederlands-Indonesische zegels tegen over een waardetoeneming der Repu blikeinse zegels. Het zou zijn nut hebben, indien een erkend Nederlands philatelistisch ex pert over deze zaak het contact met zijn Amerikaanse collega's zou opne men. Nu het politieke element ln deze louter philatelistische kwestie zozeer op de" voorgrond is getreden, zou men er ook van officiële zijde goed aan doen de Amerikaanse postzegelverza melaars met het Nederlandse standpunt bekend te maken. i hij vaak niet de slechtste zelfstandige is. Indien men in de landbouw de eis zou stellen, dat deze landarbeider on middellijk moet beginnen met een eco nomisch verantwoord bedrijf, zou men practisch in alle gevallen deze weg voor de landarbeider afsluiten. In de tuin bouw is dit in veel mindere mate het g val. Wel zal men nauwkeurig moeten toezien, dat geen bedrijven tot stand komen, waarvan tevoren al is te zeggen, dat zij nooit rendabel zullen ziin en dat men er zelfs met zeer hard werken nooit een sober bestaan in zal kunnen vinden. De sociale en economische ver houdingen in Nederland en de dichtheid van onze agrarische bevolking laten niet toe, dat men deze bedriiven zonder meer tot stand laat komen. Een bepaal de beoordeling van het bedrijf zal dus wel moeten geschieden. Tuinbouw vestigingseisen. Ditzelfde geschiedt in de tuinbouw reeds bij het toekennen van de tuin bouwteeltvergunningen. Het is geble ken, dat de ordening, die nu reeds 16 jaren in de tuinbouw plaats vindt, tot een zekere sanering heeft geleid. Deze ervaring leidt er toe. dat de tuinbouw de idee van vestigingseisen in feite reeds heeft aanvaard. Het stellen van eisen ten aanzien van het kapitaalbezit en ten aanzien van de credietwaardigheid achtte de Stichting voor de Landbouw niet aanvaardbaar In overweging is ook geweest de vraag, aan wie de uitvoering van deze maatregelen in de toekomst zal moeten worden toevertrouwd, aan de verticale of aan de horizontale publiekrechtelijke organisaties. Omdat echter de ontwik keling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in de toekomst nog niet geheel duidelijk is, meende men in de stichting, op deze vraag nog niet verder te moeten ingaan. W *#Mk» Scheepvaariberichfen Alphard, Beunos AiresR'dam, passeer de 4-5 Ouessant Aludra 4-5 van Basra te Khorramshar Amsteldiep. 4-5 nog op rede Rangoon Amsteldijk 4-5 van Ant werpen naar R'dam Bengkalis, Java— A'dam, 5-5 bij Gibraltar Celebes, Ma kassar—A'dam, 4-5 van Colombo Ceram, 4-5 van Durban te Lorenzo Marquez Ccryda, 5-5 van Curagao te Buenos Aires verwacht Esso Rotterdam. R'damAru ba. passeerde 4-5 Ouessanf Grote Beer, A'damJava, 5-5 te Belawan Johan v. Oldenbarnevelt, 5-5 van A'dam te Batavia Lawak, 4-5 van Manilla naar Los An gelos Lievevrouwekerk. 5-5 van Glas gow te Liverpool Meerkerk, R'dam— Japan 4-5 te Genua Murena (t) 4-5 van Pladjoe naar Miri Nestor, Valen cia—R'dam. passeerde 4-5 Ouessant Nijkerk, Mombassa—A'dam, 5-5 te kaap stad —Oranjefontein, 4-5 van Kaapstad naar Port Elisabeth Polydorus. 4-5 van Londen te Hamburg Polyphemus, 4-5 van Makassar naar Panaroekan Prins Alexander, R'dam—Montreal 4-5 800 mijl west Lands End Ridderkerk,v R'dam— Australië. 5-5 te Port Said Rossum, 4-5 van Sfax naar Engeland Saramgan, Bombay—Vancouver, 6-5 te Manilla ver- wach Sibajak. R'damBatavia, pas seerde 4-5 11 uur. Malta Stad Alkmaar, MombassaA'dam, 4-5 van Gibraltar Stad Haarlem 4-5 van Casablanca naar Vlaardingen Stentor, 4-5 van Algiers te Bizerta Streefkerk, R'damCalcutta, passeerde 3-5 Kaap Roca Talisse New Pork—Bombay, 4-5 te Abadan Tawali, New Pork—Java 4-4 te Suez Tiba, 4-5 vtn R'dam te Buenos Aires Tjibódas, 4-5 van Sydney naar Melbourne Amstelkerk, 4-5 van Freetown naar Da kar Kota Baroe, R'damJava, passeerde 4-5, 19 uur, Finisterre Kota Gede, New OrleansJava, 5-5 te Belawan verwacht Mataran 4-5 van Semarang te Soerabaja Garoet. R'damJava, vermoedelijk 5-5 n m van Genau Marken, 28-4 van Balik Papan te Dongala Slamat, 4-5 van Soe rabaja naar Moesi-rivier Tosari, Java— R'dam, passeerde 4-5. 16 uur, Finisterre Zeeland JavaR'dam, passeerde 4-5 9 uur, Point de Galle Aalsdijk, 3-5 van New Orleans naar Ant werpen en R'dam Alderamin, 4-5 van Hamburg naat R'dam Alnati, R'dam— Buenos Aires passeerde 4-5 St Vincent Alphard 4-5 passeerde Ouessant wordt 6-5 van Buenos Aires te R'dam verwacht Alwaki, 5-5 van Antwerpen naar R' dam Blommersdijk 5-5, 9 uur, van R' dam via Antwerpen naar New York Blijdendijk, 3-5 van Baltimore te Phila delphia Farmsum, 4-5 van Baltimore naar Nederland Hedel, 4-5 van Antwer pen naar Montreal Lekkerkerk R'dam —Calcutta. 4-5 van Suez Loenerkerk, Perzische GolfR'dam, passeérde 4-5 Oeussant Mariekerk, JapanR'dam 4-5 te Hongkong Meerkerk, 4-5 te Genua —Prins Johan Willem Rriso. 5-5 van Que bec te Hamburg Rijnkerk. Sjanghai— R'dam 4-5 te Suez IJmuiden Ds. N. Brandsma te Rijnsburg heeft bedankt voor het beroep van de chr. geref. kerk hier ter plaatse. VISSERIJ-BESOMMINGEN Besommingen: IJM 15 „Cornells'' f 14880; 95 '„Maria" f 8390; HD 79 f 3570; BU 58 f169; 41 f148; IJM 213 f149; 241 f43; 226 f150; 5 f 350; KW 53 f580 LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 6 Mei 9600 kg witlof: I 14—39 en II IC—29; 6600 kg rode kool 10—10,80; 5900 kg uien 56,10; 180 kg vroege aardappe len 1,08—1,3*; kleine aardappelen 80

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5