EN Een juridisch gevecht om het leven van Nederlands grootste verrader VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ruslands houding beslissend voor het slagen van Parijse conferentie Blokkade van Berlijn opgeheven Tweede etappe-zege van Schulte Nederland heeft vertrouwen in de Republikeinse leiders 3St! JXE-f WAGENS Donderdag 12 Mei 1949 146e Jaargang No. 111 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van der Waals onzeker maar slim President mr. Haga rafelt zijn vlotte leugenverhalen onbarmhartig uiteen zelf, Van der Waals!' Amerika 's houding tegenover Spanje Laat Nederland thans de Federalen in de steek? Israel tot V.N. toegelaten Eerste militairen komen omstreeks Pinksteren Spaak waakt over de Benelux Amerikaanse jeep opende het verkeer In Wesi-Berlijn branden de lichtjes weer Indonesische vraagstuk tot September verdaagd Belg Meersman thans aan de kop Regeringsverklaring in de Tweede Kamer 135555S5 r^'4 BB t&om id/ng Jeurs >t 478.- w 605.- obe 605.- soro 575.- 99 795.- 9r 975.- sten" 698.- eRen 525.- 11 m 734.- u'ken 54.™ hony 126- f°nis9h 325- r. r - ALKMAAR. 1 een tijdje zon- 1 en ongemerkt Bovendien is er water te be- :hijnt iets op te lie. Het geraas 1 ook maar iets et wat zachter!" gaerbendig bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAABSCHE COURANT tarieven: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: J 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Uet rampzalige leven van Antonius van der Waals, de thans 36-jarige Rotterdam- mer, wiens naam in de donkere bezettingsjaren tot een vloek werd, spoedt thans snel naar het einde. Gisteren speelde zich een der laatste fasen van het macabere drama af in de grote zaal van de Hoge Raad te 's-Gravenhage, waar de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelde tegen het doodvonnis, dat een jaar geleden over de bleke Judas werd uitgesproken. Aan het einde van de zitting vroeg de procureur-fiscaal prof. mr. G. E. Langemeijer verwerping van het beroep. En over vier weken zal de Raad uitspraak doen. Wie de zitting- heeft bijgewoond kan aan de uitslag van het juridisch gevecht om dit onwaar dige leven nog nauwelijks twijfelen. L Hat viit nii Iden' dat de arrestaties nodig waren, ^Verhagen L^at zijl gij omdat andere SÖ-ers al van de activi teit op de hoogte bleken. Schreieder gaf de opdracht voor de veiligheid van de r ensen Mr. Haga: U hebt ze dus laten arres teren om hun leven te redden? (Ge lach). Van der Waals: Het was een opdracht uit Londen via Schreieder. Duitser was fatsoenlijker. Mr. Haga: Daarom moesten ze in een huis worden gelokt en daarom drong U d heer Juten een revolver op. De Duitser, die hem verhoorde, vond uw optreden zó vuil en minderwaardig dat hij die revolver niet eens wilde rappor teren! En van de door U opgerolde dienst-Wim werden 44 mensen ter dood gebracht. Van der Waals: Schreieder had mij verzekerd dat ze goed behandeld zou den worden. Rustig gaat mr. Haga voort geval na geval te behandelen. Het is stil in de zaal. Gespannen volgt iedereen het spel, dat de scherpzinnige president met Van De zitting, waarvoor enorme belang stelling bestond, begon in een sfeer van spanning. Die ontlaadde zich even toen met een enorme knal de lamp van een der persfotografen ontplofte, juist toen de man president mr. Haga wilde fotograferen. De president schrok zó, dat hij op staande voet alle fotogra fen liet verwijderen nog vóór Van der Waals was binnengeleid. Te ruim 10 uur komt dan Anton van der Waals binnen. Hij is lijkbleek en draagt een volle actetas. Zijn scherpe gezicht is volkomen onbewogen; hij knippert wat met de ogen als hij de prachtige zaal. die tot ,in alle hoeken is gevuld, even overziet. Daar zitten ver schillende vrouwen, wier man door zijn schuld omkwam; er zijn wat officieren, veel juristen en illegale werkers en een publiek, dat mompelt en de halzen rekt als de V-mann van Schreieder zijn plaats voor het hekje inneemt. De president begint met een verhoor van requirant en hij doet dat op zo kalme, rustige, maar tegelijk zo vlijm scherpe wijze, dat Anton al spoedig zijn zekerheid verliest. Mr. Haga begint met het verraad van Jan Kwak in Rotter dam, lang vóór er van een England- Sple! sprake was. Hij betrapt Van der Waals die met zachte, bijna bedeesde stem antwoordt al gauw op tegen strijdige verklaringen. De president houdt hem voor, dat hij de moeder van Jan Kwak voorloog dat haar zoon in veiligheid was, hoewel Jan door zijn eigen toedoen reeds gearresteerd en in de cellenbarakken te Scheveningen was opgesloten. Noemt TJ dat veilig?, vraagt mr. Haga sarcastisch. Dank zij de garanties die ik van Schreieder had gekregen wel, zegt de bleke man stijf En de president kijkt hem even scherp aan en zwijgt dan maar. Als de president hem ondervraagt over de arrestatie van de prachtige illegale werker Kees Dutilh, die spionnagefilms naar Engeland zond en helaas met Van der Waals in contact was gekomen, zegt requirant: Dat heb ik allemaal gedaan in overleg met John. De legendarische „Verhagen". O ja, zegt mr. Haga, U bedoelt die legendarische Verhagen. Daar praten we straks nog wel over Van der Waals geeft dan een lang ver haal ten beste, waaruit valt op te maken dat Dutilh moest worden gear resteerd in het belang van de illegali teit! Hij had Dutilh naar een café in Leiden gelokt, waar de SD wachtte. Dat feit geeft hij toe, maar hij vertelt heel geheimzinnig over bedoelingen, die Schreieder daarmee had in overleg met „John". Maar mr. Haga, wiens scherpe gelaat zich soms even verstrakt als Anton weer een nieuwe leugen vertelt, rafelt het hele warnet van leugens uit een. „Hoofdzaak is. zo concludeert hij. dat TT de SD de gelegenheid gaf Dutilh te arresteren". Pardon, zegt Van der Waals arro gant, ik gaf Schreieder de gelegenheid Ja ja, dat maakt wèl verschil, meent mr. Haga. En waarom drong U de mensen, die U in Duitse handen vieelde, eerst nog een revolver op? Tal van mensen hebben dat verklaard. Van der Waals ontkent het heftig. Ze vroegen hem allemaal om een wapen, maar hij gaf er nooit een. In den brede gaat de president dan na, hoe de groep-Vorrink en het Natio nale Comité werden verraden door de penetratie van Van der Waals. En dan wordt nog eens weer 'het verraad van de dienst-Wim besproken. Onze lezers kennen al deze feiten uit de artikelen di» wij hierover publiceerden. Het blilkt. dat Van der Waals dineer de en sliep bij de heer Juten, die hij (met zijn hele groep) bezig was uit te leveren. Hoe voelde U zich in het logeerbed van iemand, die U zelf aan de galg hielp?, wil de president weten. Van der Waals negeert die vraag en vertelt met een grote omhaal van woor- der Waals speelt. Er blijft van zijn branie niet veel over. Hij vecht nu met de moed der wanhoop terug; zijn woor den komen snel en glad en correct. Maar de partij is te ongelijk. Tegen de logica van mr. Haga kan Van der Waals niet op. Keer na- keer drijft de rustige stem van achter de groene tafel hem in het nauw. Niemand van de raadsheren, noch de procureur-fiscaal, noch de ver dediger mr. Jonker komt tussenbeiden in dit woordenduel. Een hoogtepunt nadert als de presi dent de (niet ten laste gelegde) moord op de huisknecht Mossinkof ter sprake brengt. De man werd in 1944 gedood op de woonschuit van Van der Waals in Aalsmeer: het lijk is in stukken gehakt en in het water gegooid. Niet minde# dan vier verschillende lezingen heeft Anton van dit drama gegeven. Wat is nu de waarheid?, vraagt mr. Haga. En bijna stompzinnig antwoordt Van der Waals: Wat ik het laatste verteld heb. Emiel Verhagen heeft hem ver moedelijk vermoordVerhagen, de „Engelse spion", die Van der Waals in zijn eerste verhalen ook wel John noemde. Leugens, leugens. De president gaat dan na, wat Van der Waals over die geheimzinnige figuur heeft verteld. Hij kende hem al van vóór de oorlog, doch werd in de oorlog door hem opgebeld voor een afspraak. John wist dat hij anti-Duits was en vroeg hem lid te worden van de Britse geheime dienst. Hij legitimeerde zich met een foto, waarop hij stond in Engels uniform. Stond er ook nog Secret Service op zijn pet?, vraagt mr. Haga, onder ho nend gelach van het publiek. Zie vervolg pag. 4 Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat de ophef fing van de blokkade niet beschouwd moest worden als iets meer dan de eerste stap naar de oplossing van de geschillen tussen Oost en West over Duitsland. Of wij te Parijs een oplossing zullen kunnen bereiken, hangt ervan af, of Rusland bereid is voorstellen te doen of in overweging te nemen, die niet zullen leiden tot vertraging van de vorderin gen der westelijke mogendheden bij het onderbrengen van een zo groot moge lijk deel van Duitsland in het vreed zame en opbouwende lidmaatschap van de vrije landen van Europa. Sprekende over de tien landen, die het statuut van de Raad van Europa ondertekend hebben, zeide Acheson, dat zij geprezen moeten worden om hun be grip dat een vrij Europa om vrij te blij ven en in voorspoed toe te nemen, een Verenigd Europa moet zijn. De Spaanse kwestie. Acheson verklaarde, dat de Ameri- Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. In de na nacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar nachtvorst Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Noord en Oost. Morgen overdag weer iets hogere temperatuur dan vandaag, maar langs de kust plaatselijk koele zeewind. Het Nieuwsblad voor Sumatra ver onderstelt, dat het voornaamste be zwaar van dr. Beel gericht is tegen artikel R van de overeenkomst van 7 Mei door hetwelk „de Nederlandse re gering de bevolking van de bevrijde gebieden op Sumatra in de steek laat en de positie van de federalen ver zwakt". Het Nieuwsblad vervolgt. „Het is voor de regering dan ook geen figuur, wanneer men eerst de bevolking van een bepaald systeem bevrijdt, verkla rend, dat dit een terroristisch en cor rupt systeem is, om dan nauwelijks twintig weken later te komen vertel len, dat men een eventuele terugkeer van dat systeem op zijn zachtst gezegd niet zal tegengaan. Dit is voor een eer lijk man een beschamende situatie en aangezien dr. Beel een hoogst eerlijk man is, komt het ons logisch voor, dat hij deze consequentie getrokken heeft" kaanse politiek er op gericht is Spanje te doen opnemen in de Europese ge meenschap. Bij het stemmen over dere solutie in de V.N. over het herstel der diplomatieke betrekkingen met Spanje zou Amerika zich van stemming ont houden. Tot zijn leedwezen kon hij in Spanje geen voortgang zien wat betreft demo cratische idealen. Niemand wil Spanje de wet voorschrijven, zei Acheson, doch e, kan geen behoorlijke band bestaan tussen Spanje en de andere landen van West-Europa, voordat Spanje een begin maakt met het scheppen van een meer democratische toestand. Zolang Spanje dit niet doet, heeft het geen zin een ambassadeur te Madrid te hebben. Twaalf landen stemden tegen De .Algemene Vergadering der V.N. heeft besloten Israël toe te laten als lid der V.N. 37 leden stemden vóór onmiddellij ke toelating van Israël, twaalf tegen en negen onthielden zich van stem ming. Israël is het 59-ste lid. Tegen toelating stemden: Afgha nistan, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Perzie, Irak, Libanon, Pakistan, Saoe- di-Arabie, Syrië en Jemen. Engeland, Belgie, Brazilië, Dene marken, San Salvador, Griekenland, Siam, Zweden en Turkije onthielden zich van stemming. Het eerste schip met militairen, die na de politionele actie in Indonesië af gelost worden, vertrekt 13 Mei uit Ba tavia. Op 14 Mei vertrekt wederom een transport. De schepen worden om streeks Pinksteren in Nederland ver wacht. Tijdens de voortzetting van het de bat over de begroting van net minis terie van Buitenlandse Zaken in de Belgische Senaat, verklaarde minister Spaak, sprekend over de Nederlands- Belgische verhoudingen, dat de Belgi sche regering aan de kanalen-kwestie de grootste aandacht besteedt en dat hiervoor uiteindelijk een bevredigen de oplossing gevonden dient te wor den. Deze aangelegenheid moet echter met veel tact en voorzichtigheid wor den behandeld en wahneer een oplos sing gevonden wordt, dan mag noch Belgie, noch Nederland erdoor bena deeld zijn. Spaak legde nog eens de nadruk op de absolute noodzaak van het slagen van de Benelux en verklaarde dat het ongepast is over de BelgischNeder lands/Luxemburgse samenwerking in sceptische bewoordingen toespreken. Onmiddellijk nadat de blokkade om één minuut over 12 plaatselijke tijd, 11.01 uur Ned. tjjd) was opgeheven ver trok een Amerikaanse jeep als eerste van Berlijn naar de Westelijke zones. Eveneens om één minuut na midder nacht begon de straat- en huisverlich ting te Berlijn te branden, daar de grote electrische centrale in de Sowjet-sector de stroomlevering had hervat. De poli tiepatrouilles, die aan de grens tussen de westelijke en de Sowjetrussische sec toren alle voetgangers en voertuigen controleerden, werden te middernacht teruggetrokken. De meeste versperrin gen op de sectorgrenzen waren reeds in de loop van Woensdag weggebroken Zes minuten na middernacht rolde een Brits convooi bij Helmstedt over de grens van de Sowjetzone. Na het grote moment. Aan de Westelijke contróleposten bij Berlijn heerste een stemming als bij een opera-première, zo meldt Reu ters correspondent. Iedere auto, die voorbij kwam, werd met luide toe juichingen begroet. Radio Hamburg meldt, dat een on onderbroken stroom Britse en Ameri kaanse vrachtauto's op weg naar Berlijn is. Boven hun hoofden gaat echter de luchtbrug voort, met om de 90 seconden een krachtig geronk van de viermotorige Skymasters. Om 00.25 Nederlandse tijd vertrok de eerste trein uit Helmstedt naar Berlijn. Volgens Sir Robert Inglis, voorzit ter van de vervoersafdeling der En gels-Amerikaanse zóne, die de reis op de eerste trein meemaakte bete kent het opheffen van de blokkade, dat tegelijkertijd 12 spoorlijnen voor het verkeer worden opengesteld tus sen het Bizonale gebied en de Sow- jet-zóne. Men wil voorlopig gemid deld 16 goederentreinen, 5 gealli eerde passagierstreinen en 1 Duitse passagierstrein per dag op het tra ject Helmstedt-Berlijn laten rijden. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft besloten de be spreking van het Indonesische vraag stuk uit te stellen tot haar volgende ziting in September. De door de Australische en Indiase delegaties gezamenlijk ingediende re solutie, strekkende tot een verdaging van het debat, met het oog op de voor lopige, te Batavia door Nederland en de Indonesische Republiek bereikte overeenkomst, is met 43 tegen zes stem men, bij drie onthoudingen, aangeno men. Schacht naar Chili Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minis- tei van financiën, zal voor de tech nische leiding van een textielfirma te Santiago naar Chili komen, aldus meldt het weekblad .Vea". Volgens onbevestigde berichten zal Schacht tevens optreden als assessor van de Chileense financiële autoriteiten. GOEDE OVERWINNING VAN BLAUW WIT TE BERN. Blauw Wit speelde gisteren te Bern een wedstrijd tegen de Zwitserse eer ste klasser Helvetia. Na een goede wedstrijd wonnen de Amsterdammers met 40. De rust was ingegaan met een, 30 voorsprong voor Blauw Wit. Pantserwagens op oefenrit door Nederland- Het personeel van het depót Pantser wagens te Amersfoort zal van 17 tot en met 31 Mei a.s. een oefenrit maken over een groot gedeelte van het Neder landse grondgebied. De oefen-colonne zal bestaan uit een verkennings-peloton. De voorgestelde route loopt van Amersfoort via Amster dam en de Afsluitdijk naar Heeren veen, vandaar via Steenwijk, Nijmegen en Venlo naar Gulpen en vervolgens via Weert en Breda tot Bergen op Zoom. Tijdens de rit zal het eskadron verkenningen uitvoeren volgens eigen schema en, waar dit mogelijk is. ook plaatselijk oefenen met onderdelen der infanterie. Een zware maar belangwekkende rit is de 6e etappe van Helmond naar Ge leen geworden, een afstand van 245 km, waarin Schulte voor de tweede maal in deze Ronde van Nederland als eerste over de eindstreep ging, maar de oranjetrui, welke hij in Apeldoorn had veroverd, maar in Helmond aan Schellingerhout had moeten afstaan, cm de schouders van de Belg Meers man zag glijden. Zwaar is deze etappe geweest door haar lengte, maar ook door de vele „bergjes" welke de technische leiding in het parcours had opgenomen. Daar Westduitse leiders wensen vrije verkiezingen in Sowjetzone Naar men meent té weten, hebben dr. Schumacher en dr. Adenauer, lei ders van de twee grote Westduitse po litieke partijen, de Britse minister van Buienlandse Zaken, Bevin, medege deeld. niet te zullen instemmen met een Centraal-Duitse regering met Oostelij ke vertegenwoordigers, tenzij het re giem in de Sowj et-zone veranderd werd door vrije verkiezingen en „af schaffing van het politie-bewind". Be- vin onderhield zich met hen op Maan dag gedurende zijn bezoek aan Duits land. De Minister van Overzeese Gebieds delen a.i. heeft in de hedenmiddag ge houden vergadering van de Tweede Kamer 'n regeringsverklaring afgelegd inzake het Indonesische beleid. De mi nister begon met een overzicht te geven van de tot dusver gevoerde onderhan delingen en de feiten, die aan de over eenkomst van 7 Mei zijn voorafgegaan. De bewindsman betoogde, dat in de overeenkomst van Batavia wordt voorzien, dat de Republiek als een staat zijn plaats zal innemen in de Verenigde Staten van Indonesië. In af wachting van het ogenblik, waarop de Republiek haar plaats in de V.S.I. zal innemen zal zij in een gedeelte van haar vroeger territoir hersteld worden. Indien men de regering verwijt, ge lijk men reeds gedaan heeft en onge twijfeld nog doen zal, dat zij met de terugkeer van de Republikeinse rege ring naar Djokja van een verklaring, hier in de Kamer afgelegd, is afgewe ken, dan merk ik op, aldus de minis ter. dat zij, die dit doen, niet alleen de schijn maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djokja onmogelijk was, de motivering verbonden heeft, dat de Republikeinse regering niet bereid was, tot de federale interim regering toe te treden en de guerrilla af te gelasten. Op deze punten nu is een ommekeer ingetreden. Wat de deelname aan de federale interim regering betreft, de in stelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in het ontworpen plan van versnelde souve- reiniteitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd- en energieverlies, hetwelk met haar instellihg gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. De verklaringen. Met de overeenkomst van 7 Mei is Dr. van Roy an in da eerste fase van zijn opdracht geslaagd. Is ,de wijze waarop hij daarin geslaagd is, verant woord? Voor het antwoord op^ die vraag is het nodig, op inhoud en strek king der gesloten overeenkomst in te gaan. De overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de -verklaring van de Repu blikeinse delegatie voorgaat. Zij behelst verzekeringen omtrent beëindiging van de guerillastrijd, omtrent vreedzame samenwerking en omtrent deelname aan de Ronde Tafel-conferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de ver klaring, welke de Nederlandse delega tie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de Repu blikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de Republiek, welke echter zonder meer de Republiek niet bindt, daar slechts wordt»verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der Republiek sterk zal aan- d-ingen. By de beoordeling van dit verschil moet men acht slaan op de omstan digheid, dat de feitelijke positie, waar in de Republikeinse regering op dit ogenblik zich nog bevindt wel zeer Sterk verschilt van die, waarin de Ne derlandse regering verkeert. Van be lang is wat men overeenkomt, maar vooral, dat men het overeengekomene realiseert. Het is mogelyk en vooral onder de huidige omstandigheden zelfs waarschijnlijk, dat de republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met minder bezwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Djokja aan gegane formele regeringsverbintenis. Indien de Republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hem aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te vervallen. Da Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de Republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uisluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. Nadat de minister gesproken had over de instemming waarmede de overeenkomst alom in de wereld was begroet, zeide hij, dat deze internatio nale morele steun, die een imponeren de indruk achterlaat, voor alle be trokkenen een spoorslag zal zijn crm de thans gesloten overeenkomst ook tot verwezenlijking te brengen. Afgezien van het herstel van de Re publiek in Djokja zal er overigens in afwachting van de volledige souve- reiniteitsoverdracht als gevolg der Remde Tafel-conferentie een staatkun dig bestand intreden. Als onderdeel van dat bestand heeft de Nederlandse legering harerzijds besloten in de overgangstijd geen negara's of öaerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zover zulks betrek king heeft op gebied, dat vóór 19 De cember 1948 onder Republikeinse con trole stond. Verantwoordeljjkhed aanvaard. De Nederlandse regering heeft op Vrijdag 6 Mei j.l. haar delegatie ge machtigd de overeenkomst in naam der Nederlandse regering aan te gaan. Daarmede heeft de Nederlandse re gering de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg' aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de gewenste opbouw ijvan de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat en de tot stand komng van de Unie vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans ge voerd wordt, plaats maakt voor over leg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de of fers aan mensenlevens, die slechts ver antwoord zijn, zolang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet worden aan een be tere toekomst. Moge de overeenkomst van Batavia onder Gods zegen de smartelijke histo rie der laatste vier jaren besluiten en een tijdperk inluiden, waarin weder zijds begrip, wederzijdse oprechtheid, wederzijdse goed wil, hulp en bijstand zullen tonen, wat deze factoren ver mogen voor een menshheid, die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad. was de welbekende Cauberg bij Val kenburg, die lastige geduchte kwant met dat verraderlijke middenstuk er in. Ook de Hulsberg, vlak bij Simpel- veld, was vernijnig, door zijn steile klim. Door het kiezen van zijweggetjes, smal en bochtig, steil omhoog en kron kelend omlaag was in het Zuidlimburg se heuvellandschap een aantrekkelijk parcours uitgezet, dat de renners ech ter pas konden nemen na eerst van Helmond naar Maastricht, ruim 180 kilometer te hebben afgelegd, waarna de lange stugge klim op de Keerder- berg begon, in de nabijheid van de militaire begraafplaats Margraten. Die route van Helmond tot Maastricht was ook al niet gemakkelijk geweest, want de Fransman Bourlon was er onmid dellijk na de start tussenuit getrokken en door niemand gesteund, zocht hij zijn heldin een eenmansvlucht, welke hem zeker 4 tot 5 minuten winst ople verde. Hij bereikte er echter tevens mee, dat het peloton er toch een be hoorlijk tempo in moest hóuden om de achterstand niet nog groter te doen worden. De Zuid-Limburger Snellen kwam hem tenslotte gezelschap hou den, maar toen begon de slag pas goed, een slag om de leiding, tussen de Bel gen en de Nederlanders, waarin de Belgen op alle fronten volkomen zege vierden. Want hoe goed Schulte en Janssen ook reden, een Meersman en een Keteleer konden zij niet van zich af schudden. Niet op de heuvels en niet in de afdalingen, waar het stof der volgauto's huizenhoog opwoei en men soms geen 10 meter voor zich uit kon zien. De oranjetruidrager, Scheüinger- houdt, kreeg bij de Cauberg, nog 80 km vóór Geleen, moeilijkheden met een onwillige derailleur en het tempo, dat op kop werd aangegeven was der mate hoog, dat degene, die eenmaal achter raakte, geen kans meer kreeg zich bij de leiders te voegen. En ten slotte joeg een klein groepje van 6 man op de laatste kilometers langs de puntenkeien van Maastricht, waar de bevolking in dichte drommen op de trottoirs stond, op de finish af. Dat waren de Nederlanders Schulte, Jans sen en Van Est, bij wie zich Franken voegde, en de Belgen Keteleer en Meersman. In het stadspark van Ge leen kon Schulte op gemakkelijke wij ze de sprint winnen. Dat deze rit bij zonder veel van de renners heeft ge ëist, moge blijken uit het feit, dat het verschil tussen de winnaar Schulte en de laatst binnenkomende Liebregts niet minder dan 50 minuten bedroeg, terwijl de buitenlanders Pontet (Frankrijk) en de Belg Hendriks de strijd staakten. De uitslag van de 4e etappe (245 km) luidt: 1 Schulte, Ned. A, 6 uur 41 min. 28 sec.: 2 Janssen, Ned. B, zelfde tijd; 3 Van Est, ed. D, zelfde tijd; 4 Kete leer, Ned. B, 6.4129: 5 Franken, Ned. D, zelfde tijd; 6 Meersman, Belgie A, zelfde tijd; 7 Voorting, Ned. A, 6.43.17; 8 Van Kerekhove, Belgie B. 6.44.52; 9 Savelberg, Ned. A, 6.45.40; 10 Van der Zande, Ned. D, zelfde tijd. Het algemeen klassement na zes etappes is: 1 Meersman, Belgie A, 33 uur 11 min. 12 sec.; 2 Keteleer. Ned. B, 33.12.55; 3 Schulte, Ned. A, 33.14.47; 4 Van Stayen, Belgie B, zelfde tijd; 5 Schellingerhoudt, Ned. C, 33 19.35: 6 De Hoog, Ned. E. 33 23 16: 7 Call "S, Belgie A. 33.29.01; 8 Voorting, Ned A 33.31.11; 9 Loos, Ned. B, 33.31.23; 10 Van Kerekhove, Belgie B, 33.33.03.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1