SALATA! Stad en Omgeving, Vijftig pakjes sigaretten voor bruid en bruidegom AGENDA Mr. Stoffels hoort onwaarschijnlijke verhalen aan Verdediger en paedagoog Zestig jonge zwemmers doen examen Skelei in de duinen bij Bergen Interessante avond over athletiek Schoorl VAN MARSDIEP TOT IJ Bergen Lanqedijk Van de zelfkant Mej. A. C. M. TAS BEEK Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels, stonden gisteren weer enige stad- en streekgenoten terecht, die zich aan één of ander delict op Economisch ge bied hadden schuldig gemaakt. De eerste, die met de Justitie over zijn betrouwbaarheid van gedachten kwam wisselen, was Jan B. ut Lan- gedijk. B. werd op 29 Maart gesnapt, toen hij van G. S. vijftig pakjes siga retten k ƒ1.35 per stuk in ontvangst had genomen. Vanzelfsprekend ging dit handeltje buiten de distributie om. Jan was het blijkbaar nog niet goed met zichzelf eens wat hij met de sigaretten moest doen, want eerst verklaarde hij aan de politie, dat hij de sigaretten voor een costuum had villen ruilen, doch later zei hij, dat ze voor een bruiloft bestemd waren. Ter rechtszitting verklaarde hij, dat de si garetten voor beide doeleinden be stemd waren. Jammer genoeg stond de datum van de bruiloft nog steeds niet vast en was mr. Stoffels er van overtuigd, dat de sigaretten in Am sterdam verkocht zouden worden. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, geloofde niet veel van de verhalen van B. In het zakboekje van verdachte vond de politie nog een aantekening van zestig pakjes sigaretten. B. kon zich echter niet meer herinneren hos die aantekening in zijn boekje is ge komen. Mr. Vellinga eiste ƒ100. subs. 30 dagen, verbeurdverklaring van de sigaretten en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Stoffels kon zich hiermee volkomen verenigen en vonniste conform de eis. Cassatie helpt toch ook niet. Johannes K. uit Bergen was in ap pèl gekomen tegen een vonnis van de tuchtrechter. K. verkocht op 24 De cember een aantal Kerstbomen, die niet geprijsd waren en die toevallig ook duurder waren dan is toegestaan. Het was ook niet verstandig van K. om zich tegenover de verbalisant als een „kwajongen" te gedragen. Mr. Vellinga kon niet begrijpen waarom verdachte tegen het vonnis van de tuchtrechter, dat 15.was, appèl had aangetekend. De officier eiste nu 25.In verband met de financiële omstandigheden waarin verdachte ver keert, wilde de Economische Politie rechter nog niet direct tot een zo ster ke verhoging overgaan. Hij vonniste K. daarom conform de eis van de tuchtrechter tot ƒ15.—. Mr. Stoffels deelde verdachte nog mede, dat hij binnen acht dagen in cassatie kon gaan tegen dit vonnis, doch K. be sloot nu maar in zjjn lot te berusten. Flinke boete voor overwinst. Hendrik V. uit Alkmaar laat reeds vanaf de bevrijding 2 knechts schil derwerk verrichten in een metaal- fabriek te Alkmaar. Geregeld wordt de uurtijd voor een bepaald werkstuk getaxeerd en over die uren wordt V. een loon van 1.50 per arbeider per uur uitbetaald. Nu was in de maand Mei het werk getaxeerd op 409 uur. Achteraf bleek, dat er maar 340 uur voor nodig was. Aan de arbeiders be taalde V. een loon van 1.04. Als ge tuige werd gehoord de lflfti Le Blansch, directeur van de „Machine fabriek Alkmaar". Deze verklaarde, dat men de uren ruim taxeert, omdat de arbeiders dan zorgen op tijd klaar te komen. Als ze vlugger werken dan is berekend, zijn de overuren te be schouwen als prestatietoeslag. Mr. Stoffels merkte hierbij echter op, dat de beide knechts als schilder werk zaam waren en dat voor hen dus niet de arbeidsregeling als in de metaal- bewerkende industrie geldt, zoals nu is toegepast. Mr. Vellinga wilde het loondelict buiten beschouwing laten en zich al leen bepalen tot het prijzendelict. Er is een veel groter aantal uren in re kening gebracht dan er gewerkt is, waardoor V. een grote overwinst maakte. Ook berekende V. voor beide arbeiders een uurloon van 1.50, waar dit 1.49 had mogen zijn. Mr. Vellinga achtte een flinke boete op zijn plaats en eiste ƒ1500.subs. 3 maanden. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, kon het beleid van het College van Rijksbemiddelaars niet bewonde ren. Hij achtte het wel begrijpelijk, dat zijn cliënt ïn de voorschriften verstrikt was geraakt. Pleiter meende, dat V. Zich in het geheel niet schuldig heeft gemaakt aan een opjaagsysteem en dat zijn gedrag ook sociaal volkomen verantwoord is. Mr. Berkhouwer vroeg ten slotte een symbolische boete. Hierna ging mr. Stoffels tot de uit spraak over. De Economische Politie rechter zei, dat hem de grote over winsten niet duidelijk zijn geworden. Wel staat vast, dat V. ƒ1.50 bereken de, hoewel dit f 1,49 had mogen be dragen. M. Stoffels veroordeelde V. daarom tot 250.subs. 1 maand. Overschrijding van de loon grens. Hierna stond Johannes Frederik le B. uit Alkmaar terecht; hij zou als directeur van de machinefabriek aan de vorige verdachte te hoge uurlonen voor de knechts hebben verstrekt. Deze zaak nam minder tijd in beslag dan de voorgaande, want mr. Vellinga achtte opzet niet bewezen en vroeg vrij spraak. Nadat mr. Berkhouwer zijn mening over deze zaak nogmaals uit eengezet had, vonniste mr. Stoffels conform de eis. Dezelfde verdachte was ook ten laste gelegd, dat hij aan een groep van 42 arbeiders een uurloon van 107.8 ct. had verstrekt, waar het vastgestelde loon 104 cent is. Voor dit loondelict eiste de officier 750.subs. 3 maan den. Mr. Berkhouwer meende, dat men het verkeerde slachtoffer te pakken had. De directeur bemoeit zich niet met de lonen, doch dit is het werk van de calculator. Verdediger meende dat geen veroordeling kan volgen. Mr. Stoffels was echter een andere mening toegedaan en hij veroordelde de heer L. B. conform de eis tot 750.— subs. 1 maand. Aanpassen aan de voorschrif ten is moeilijk. Gerardus Antonius Bernardus E., manufacturier in Alkmaar, was ten laste gelegd, dat hij een aantal kle dingsstukken verkocht tegen inname van 1 textielpunt, hoewel voor deze goederen meer punten moesten wor den ingeleverd. E. verklaarde dit ge daan te hebben omdat de goederen onverkoopbaar waren. De mensen zouden zcih bedrogen voelen als ze de volle waarde aan punten moesten ge ven. Mr. Vellinga meende, dat E. nu juist geen halsmisdrijf heeft gepleegd, doch het is onaangenaam, dat deze man tot de „vaste klanten" van de Justitie gaat behoren. E. zal zich toch bjj de door de overheid gegeven voorschriften moeten gaan aanpassen. Mr. Vellinga eiste ƒ40.subs. 20 da gen. De uitspraak was conform. Manier om tot zaken doen te komen. Als laatste stond Martinus van N. uit Alkmaar terecht. N. kocht van Aaltje Z. zes textielkaarten en drie bonkaarten. Hij verkocht ze ook weer, doch hij wist niet wanneer hij dit deed en aan wie, want hij „handelde" alleen maar als hij onder invloed van sterke drank was. Mede doordat deze ver dachte nog nooit met de Justite in aan raking is geweest, wilde mr. Vellinga volstaan met twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Stoffels kon zich met deze voorwaardelijke straf ver enigen, doch veroordeelde N. tevens tot 15.subs. 10 dagen. Met de goede raad voortaan wat minder te drinken, kon deze laatste verdachte vertrekken. BENOEMING. Mej. R H Franzen, kraamverpleegster hier ter stede, eerder wijkverpleegster te Schagen, is door de gemeenteraad van Winkel benoemd tot wijkverpleeg ster aldaar. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Opdat feclit geschiede (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een affaire in Afrika (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: The Bishop's wife (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: Mystieke revue met Lestikoff. Westerlicht, 8 uur: Muziekavond Pro Juventute. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Night and Day (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De worger (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De getemde avonturierster (18 jaar). Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Even kwam gistermiddag het Ge rechtsgebouw te Alkmaar in op schudding. De Economische Poli tierechter, mr. H. K. A. Stoffels, had juist een vonnis uitgesproken en het wachten was op de vol gende verdachte. Deze kwam, doch hij had, als goed huisvader, z'n jongste zoontje meegebracht. Het kan immers geen kwaad als de jeugd weet dat er nog zo iets als een rechter is? De heren van de rechtbank waren het echter niet geheel met de vader eens en de peuter moest zijn plaats op het verdachtenbankje ruilen voor een plaats op de bank in de gang. Toen de Officier de tenlasteleg ging voorlas, kwamen er van de gang luide protesten, die er op wezen, dat de jeugd het niet eens was met de rechterlijke be slissing. De deurwaarder keek ra deloos naar de parketwacht en bekende geen verstand van kin deren te hebben. Ook de parketwacht was niet in het bezit van een diploma kinder verzorging. Op dat ogenblik dook, als een red dende engel, mr. Berkhouwer op. Gehuld in toga begaf deze straf pleiter zich naar de gang en vrij wel onmiddellijk werd het stil. Wij weten niet of wellicht peper munt of drop onder het pleiters kleed verborgen waren, maar feit is, dat de berechting ongestoord kon worden voortgezet. N.V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT DE' WAARBORG VOOR DE KWALITEIT Het was gisteren weer een grote dag voor de Alkmaarse zwemmende jeugd. Want de grote zwemzaal van de Over dekte was weer vol van het lawaai, dat zestig meisjes en jongens maakten, toen zij daar bijeen waren, om hun proeven van bekwaamheid af te leggen in de edele zwemkunst. Men kent de historie zo langzamerhand, de gebeur tenis herhaalt zich immers regelmatig. Maar toch wordt men steeds opnieuw getroffen door het jeugdig vuur waar mee de jeugd zich op deze mooie sport werpt. En men kan niet anders doen dan de ijver toejuichen waarmede de heer van der Grient en zijn personeel zich wijden aan de taak om de jonge zwemstertjes en zwemmertjes de kunst te leren. Want nog altijd telt ons wa terrijk land te weinig lieden die het zwemmen machtig zijn. Van de 61 candidaten kwamen 35 voor het voorbereidend diploma, waar van 33 slaagden; van de 21 gegadigden vooi het diploma geoefend zwemmen werd niet één afgewezen en twee van de vijf kinderen, die zich opgaven voor het zwemvaardigheidsdiploma zagen hun poging met succes bekroond. Ook deze keer zijn dus weer behoorlijke resultaten bereikt, waarvan de heer Van der Grient dan ook met trots ge wag maakte tijdens de uitreiking der diploma's, die na afloop in het restau rant plaats vond, onder het critisch oog van vele moeders en vaders. Bij die gelegenheid bleek de heer Van der Grient ook nog een verrassing in petto te hebben. In den .vervolge namelijk zullen de diploma's geoefend zwemmen ook uitgereikt kunnen wor den in de vorm van fraaie wandtegels van Delfts blauw, waarin de datum en de plaats kunnen worden aange bracht. Deze tegels zijn ook verkrijg baar voor hen, die vroeger het diplo ma behaalden. Weliswaar moeten deze tegels betaald worden, doch de op brengst komt de zwemsport weer ten goede, daar het surplus bestemd is voor het Zwem- en Trainingsfonds van de Nederlandse Zwembond, die de gelden zal gebruiken om te zorgen voor een behoorlijke uitzending van een ploeg naar de Olympische Spelen. Maar ook zonder dat moge de Alkmaarse jeugd de spreuk voor ogen houden: „Vroeg geleerd oud gedaan", iets wat zeker geldt voor het zwemmen! VERKOOP BOUWTERREIN AAN DE BERGERWEG B. en W. stellen voor aan de N.V. Alkmaarse Bank te verkopen een per ceel bouwterrein aan de Bergerweg ter grootte van 1201 m2 voor f 15 per m2. in- totaal f 18015. Onder nader vast te stellen voorwaarden. Bij de werkzaamheden in de duinen bij Bergen, uitgevoerd voor het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf werden in het z.g. Russengat de restanten gevon den van een menselijk skelet. In de onmiddellijke nabijheid ervan trof men een koperen plaatje aan, in tweeën gebroken, waarop nog de twee koppige Russische adelaar te onder scheiden was. Klompjes roest, waarvan er enige als knopen te herkennen wa ren, wijzen erop, dat men hier te doen heeft met de restanten van een ter plaatse begraven Russische soldaat, die daar tijdens de veldslag tussen de Rus sen en Engelsen in 1799 gesneuveld moet zijn. Verbetering Stedelijke Muziektuin Op 13 Februari 1947 besloot de Raad voor verbeteringen aan 'de Muziektuin een bedrag van 9200 beschikbaar te stellen. De verbeteringen zouden be staan in het verbeteren van toilet- en garderoberuimte, benevens aansluiting op de riolering. Bij de aanbesteding van de toilet- en garderoberuimte bleek, dat het crediet van 9200 met 7444.10 overschreden zou worden, terwijl nog een bedrag van 1950 verkregen moest worden door verhoging van het voor onderhoud van de Muziektuin geraam de bedrag tot 3250. In de vergadering van 18 December 1947 heeft de raad het voorstel tot het toestaan der cre- dieten van 7444.10 en van 1950 aan- gehouden. De aansluiting op de riolering is in tussen tot stand gekomen. Van het toe gestane crediet van 9200 is thans nog 6217.90 beschikbaar. B. en W. hebben nu een eenvoudiger plan doen opmaken voor het bouwen van toilet- en garderoberuimte en een nieuwe toegang aan de tuinzaal waar door op weinig kostbare wijze een re delijke outillage van de tuinzaal wordt verkregen. De kosten bedragen in to taal 7500. Hierdoor zou het nog be schikbare crediet van 6217.90 met 1282.10 of rond 1300 overschreden worden. De huurder, de heer E. Jager, is nog bereid 300 per jaar meer huur te betalen als de bedoelde voorzieningen tot stand komen, waardoor de huur 1300 per jaar zal bedragen. B. en W. verzoeken hun een crediet van 1300 te verlenen en na de tot standkoming der voorzieningen de tuin tot 1 October 1954 aan de heer E. Jager te verhuren. NEDERLANDS HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: Fa. Gez. Boots, Oudorp. Frieseweg E 15. Kleinhandel in damesmode- en kleinvakartikelen. stukgoederen en huishoudgoed. Venn.: Mevr. J. Boots en mevr. L. Boots. Pelsdierenfokkerij „De Bever". Hei- loo, Zeeweg D 17. Fokkerij en handel in pelsdieren. Venn.: J. M. H. Punt en B. H. van Rampen. Ontleend aan Het Nederlands Han delsregister. BEVORDERING BIJ PTT. De besteller le klasse ten postkan tore Alkmaar C. Zeeman is benoemd tot hoofdbesteller. Olympische athleten spreken in de aula De Alkmaarse athletiekvereniging A.V.A. hield gisteravond een filmavond in de aula van het Gymnasium, waar voor zij "had uitgenodigd de bekende oud-athleet Frits de Ruyter en ir. Tissot van Patot, die met een praatje en een film over de Olympische Spelen 1948 de avond verzorgden. Een bijna geheel ge vulde zaal (waaronder vele jongeren) luisterde met grote aandacht naar de causerie van Frits de Ruyter, die staal tjes vertelde van prestaties der deel nemers aan de O.S.; over de opofferin gen die velen, ook hij zelf, zich ge troost hadden, om uitgezonden te kun nen worden naar Londen. Op smake lijke wijze liet hij de aanwezigen mee genieten uit de Olympische keuken; deed hen medeleven met het wel en wee der Spelen en vertelde aardige anecdotes over de vele binnen- en bui tenlandse athleten. die hij in Londen ontmoette. Opnieuw beleefden de be zoekers de Olympische dagen. Onnieuw zagen zij op de film Fanny Blankers triomfen behalen; Wim Slijkhuis, Frits de Ruyter, Gerda v. d. KadeKoudjjs, Jo Zwaan. Jan Lammers (om maar enkele van de 24 uitgezonden' athleten te noemen) konden ?jj zien zegevieren of ook wel falen in de sportieve strijd. Vertraagde opnamen toonden goed de bewegingen van de athleten en op deze wijze was het niet alleen een prettige, maar voor athleten ook een leerzame avond. De voorzitter van A.V.A. dankte aan het slot de beide heren voor het gebodene en wekte de aanwezigen op, niet allee* belangstelling te tonen voor athletiek, maar deze sport daadwerke lijk te beoefenen. Nieuwe aanwinsten voor de Openbare Leeszaal 920 M68 Moerman en KlijnhoutMoer man: Grote Nederlanders 1946 920 S59 Sevensma: Nederlandse helden der we tenschap Geïllustreerd 929 S83 Steen kamp: Heraldiek in kunsthistorischen en aesthetischen zin 1948 Geïllustreerd 938 D92 Durant: De Griekse wereld 1948 940.5 C24 Churchill: Memoires over de tweede Wereldoorlog 1948, 2 dln, geïllus treerd 940.5 P97 Pyle: Dappere kerels 1948 Geïllustreerd 941 B25.3 Bartstra en Banning (red.): Nederland tussen de na tiën 1946—'48, 2 dln geïllustreerd 941 V64 visser: Zwaaiende wieken 1946 Geïllus treerd 941.3 N17 Nederland jubelt; al bum 1948 941.3 P88 Prinsen Geerligs: Moeder des Vaderlands 1948 942 H13 Hackett: Hendrik VIII 1947 Geïllustreerd 942 042 Oudendijk: Koningin Victoria 1947 942 S922 Strackey: Queen Victoria 1946 943 G47 Goebbels: Dagboek 1948 Geïl lustreerd 943 K57 Kersten: Klerk en beul 1948 341 K57 Knepflé: In naam der menschheid 944 C34.5 Cooper: Talley rand 1948 Geïllustreerd 944 M35 Mau- riac: Le cahier noir 1947 946 K66 Koest- Ier: Dialoog met de dood WIE MIST EEN KINDERFIETSJE Aan het bureau van politie is reeds enkele dagan geleden een driewielig kinderfietsje gedeponeerd. De eigenaar wordt verzocht zich even met de politie in verbinding te willen stellen. Belangengemeenschap van banken De Amsterdamse Bank N.V. deelt ons het volgende mede: Het kantoor Alkmaar van de Incas so-Bank N.V. zal op 14 Mei a.s. na kantoorsluiting naar het gebouw in Alkmaar worden overgebracht. De zaken van beide instellingen zullen daar op de bestaande voet worden voortgezet. Als uitvloeisel van de belangenge meenschap met de Incassobank N.V. werden directies en procuratiehouders van de kantoren Alkmaar over en weer benoemd, zodat naast de heren Mr. F. A. Josephus Jitta, J. C. Rein- ders, P. Poppen en C. Klerk aan het bijkantoor Alkmaar zijn verbonden de heer H. Huibers als directeur en de lieer W. van Leersum als algemeen procuratiehouder. de BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis, zoon van M. Rooij en N. Blokker, Gehuwd: Joannes H. Witte en Fre- derika M. J. Haver. Abraham Ad miraal en Elvira M. Indri. Adriaan Vogelpoel en Martje de Graaf. Ge rardus J. Pannekeet en Jannetje Blok ker. -r- Johannes J. Leeuwenkamp en Johanna H. Kaag. HLO HERVAT DE TRAINING. Op 23 Mei 1949 te 19 uur zullen de oefeningen ter voorbereiding van het examen ter verkrijging van het HLO- diploma weer een aanvang nemen. Evenals vorige jaren zullen de trai ningen iedere Maandag van 19 tot 21 uur plaats vinden op het bekende ath- Ietiekveld van het gemeentelijk sport park te Alkmaar en onder leiding staan van de heer Th. Baasbank, leraar lich. opvoeding M, O. De examens zijn voor dit seizoen vastgesteld op: 9 Juli 1949 wandelproef voor de jeugdgroepen; 3 September 1949 athletiek en wielrijden. 10 Sep tember '49 wandelproef; 13 September '49 zwempfoef, waarna diplomauitrei- king. jeugdherberg ,,Teun de Jager" Het laatste enigszins tekenachtige dorp aan Hollands westelijke kust- kant is, om met een kleine wijziging de woorden van de auteur van de Camera Obscura te gebruiken, zon der twijfel mooi Schoorl. De wande laar, die de moed heeft om even vóór het dorp de steile Klimweg te bestij gen, wordt na de klimpartij verrast met een onvergetelijk panorama, een schitterend vergezicht over duinen en polders. Het is naar dit punt, dat Zaterdagmiddag' velen hun schreden zullen richten om tegenwoordig te zijn bij...... de officiële opening van de jeugdherberg „Teun de Jager". Toen de oude jeugdherberg de Bregthoeve, waaraan zovele trekkers prettige herinneringen bewaren, na de bevrijding niet meer beschikbaar was, zag het bestuur rond naar een andere gelegenheid en wist na maan denlange, moeizame onderhandelin gen beslag te leggen op het gebou wencomplex van het Radarstation boven de Klimweg. Het heeft heel wat maanden geduurd vóór dit voor oor logsdoeleinden gebouwde station was veranderd in een drietal nette en van binnen verrassend mooie en practische jeugdgebouwen met dagverblijf, slaap zalen, kantoor, bergruimte en woning voor herbergouders. Het zal nu niet meer dienen tot vernietigen, maar om jonge mensen in de gelegenheid te stellen in deze prachtige omgeving nieuwe krachten op te doen voor lichaam en geest. Hier kunnen ze als Teun de Jager zwerven naar hartelust. De trekkers uit binnen- en buitenland worden verwacht enzullen ko men. Zaterdagmiddag 3 uur zal de officiële opening plaats vinden en dan zal dadelijk een grote groep padvind- sters het hele gebouw bezetten, ter gelegenheid van een conferentie van de gewestelijke leidsters in Noord-Hol land. Alleen Duyvis maakt JÈ Sal ai Janus Kuiper, de bekende Helderse redder, is gisteren 93 jaar geworden. Q De directeur van de V.V.V. „Texel", de heer G. W. Oskamp, houdt Donderdag 19 Mei een causerie voor de AVRO. D De polder „Het Grootslag" is voor f 27.000 eigenaar geworden van een pand te Hoogkarspel dat als polderhuis zal worden ingericht. In de Aardbeienstad is het plan ge opperd om de leden van de Bever - wijkse Harmoniekapel in uniform te steken. Ir. J. M. de Muinck Keizer, bedrijfsingenieur aan de papierfabriek te Velsen, is benoemd tot hoofdinge nieur bij de Nederl. Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer te Utrecht. D De in het bridgewereldje populaire Aardbeiendrive wordt dit jaar op Zon dag 26 Juni te Beverweijk gehouden. Vermoedelijk tengevolge van de explosie van een gasgeisertje in de bad- cel, is de zolderverdieping van het huis aan de Pelikaanstraat 16 te Koog aan de Zaan uitgebrand. De bekende Zaanse zwemster Tiny Jonker traint al drie weken in de Voorzaan voor haar in de komende zomer te maken Kanaal- tocht. Binnenkort wordt te Zaandam een nieuw gemeentelijk pontveer vahaf het Ruyterveer naar de stadswerf geo pend. BURGERLIJKE STAND, Ondertrouwd Jan Genesis te Heiloo en Lena Hendrika Johanetta Amons. Getrouwd: Laurentius Nicolaas Ber ger en Afra Alida Dekker te Heerhu- gowaard. Christiaan Johannes Punt en Theodora Geertruida Gieling. Gerrit Boltjes en Petronella Geertrui- da van Dam. Arend Aris Wit te Barsingerhorn en Anna Schaak. Neen, een onderwereld kent de Lan- gedijk niet. Maar als overal zijn er ook aan de Langedijk gezinnen en indivi duen, die knijp worden gezet tussen allerlei moeilijkheid. Voor dezulken gaat de weg over de trap in het voor malig raadhuis van Zd. Scharwoude naar „het kantoor" van de sociaal werkster. Daar komen de mensen met hun woningklachten, materiële zorgen, fi nanciële moeilijkheden en nog vele en velerlei besognes meer. Het verschenen rapport over dit werk bevat wel tekenende bijzonder heden over allerlei dingen, die niet zo naar buiten komen. Zo werd de thuis komst van een gevangene voorbereid, mjaar eveneens werd een naaicursus georganiseerd. Het eerste jaar stond dit werk in het teken van openbaar wantrouwen. De verwachting, dat dit na een jaar overwonnen zou zijn. is niet geheel en al vervuld. Het rapport zegt woorde lijk: „Van het spreekuur werd maar een matig gebruik gemaakt, de meesten wenden zich per briefje, via buren, op de weg om hulp". Een dorpsge meenschap is een streng criterium, de vrees voor de mensen hield de mees- len er van terug openlijk daar hulp te vragen, waar men verwachten mocht die het zekerst te zullen vinden. De cijfers luiden als volgt: In 133 gezinnen kwam de sociaal werkster als de hulp in nóód. Dit getal betekent een toename met ca. 30% ver geleken bij het vorige rapport. Al is het wantrouwen nog niet overwonnen, er komt blijkbaar toch meer belang stelling en waardering voor dit werk. Van de vier dorpen leverde Zd.- Scharwoude het grootste aantal geval len, waarin hulp gebracht moest wor den. Naar gezindte was het de Ned. Herv. groep, die de hulp van de so ciaal werkster het meest behoefde, op de voet gevolgd door het Katholieke volksdeel. Het werk van de sociaal werkster blijft goeddeels op de achtergrond, maar het uitgebrachte rapport heeft ook deze keer bewezen, dat het een steeds meer onmisbaar deel van de ge meentehuishouding vormt. De V.V.V. roert xich Wie tien jaar geleden beweerd had, dat er ook voor Langedijk mogelijkhe den schuilden in het vreemdelingen verkeer, zou weinig meer dan twijfe lend hoofdschudden gezien hebben. Thans kunt u op de Alkmaarse kaasmarkt elke Vrijdag meisjes vin den, die de vreemdelingen bewijzen dat een bezoek aan de Langedijk ook attracties heeft. Het eerste gezelschap Engelsen heeft de traditionele tocht over het Oosterdel achter de rug. Voor deze gelegenheid had de heer van Dignum zich in het oude costuum ge stoken en mevrouw van Dignum droeg trots de gouden kap. Er is „gevolks danst", er is verteld hoe het eigenaar dige landschap ontstaan is en de vreemdelingen hebben een goede mid dag gehad. De secretaris van de VW, de heer Marbus, heeft waarschijnlijk in zijn handen staan te wrijven. Er was reden toe.... er werden zaken gedaan. Ds. D. HENSTRA BEROEPEN. Ds. D. Henstra, predikant van ie Chr. Geref. Kerk te Broek op Langen- dijk, heeft een beroep naar Almelo ontvangen. Marktbericht' NOORDER MARKTBOND. Notering van Donderdag: 1000 kg gele kool f 14.30, 1300 kg uien f 6—f 8.90. 1000 kg prei f 4, 3800 kg witlof I f 67, I B f 56—f 60, II f 59, II B f 49—f 55, III t 44. Dinsdag 17 Mei 1 wij onze 50-jarige ech eniging te herdenken W. BROMMER M. BROMMER—E Ajkmaar, Stationsweg Receptie 17 Mei v tot 5 uur. Enige kennisgeving Heden overleed „Huize St. Augustim te Alkmaar Mevr. Wed.' N.. RUITER-SCHELTl in de ouderdom v 81 jaar. Namens de famil D. J. WOLDENDOl Ex-Test Alkmaar, 11 Mei 1949. Emmastraat 12. De begrafenis zal pla< hebben a.s. Zaterdag de Gemeentebegra plaats. Vertrek van Ei mastraat 12 nam. di uur. Heden overleed mi. beste Vader, de Heer HENDRIK WILLEM MARTINUS RIJKS, Wedr. van Maria Schotsma in de ouderdom Vc 85 jaar. HERMAN J. RIJK Alkmaar, 11 Mei 1949. „Huize Westerlicht". De teraardebestellin zal plaats hebben a Zaterdag op de Gemeen te-begraafplaats. Ver trek van het St. Elisa beth Ziekenhuis nai één uur. Tot onze diepe droef heid overleed' heden na een kortstondige ziekte, na voorzien te zjjn van de H.H. Sacra menten der Stervenden onze innig geliefde Echtgenote, Moeder Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeden, Mevr CATHARINA ERKAMP DE GOEDE, in de ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam: C. J. ERKAMP Alkmaar, 11 Mei 1949. Lindenlaan 32. De gezongen, H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Vrijdag 13 Mei a.s., des morgens 9.30 uur, in de Parochie kerk van de H. Joseph waarna de begrafenis om 11 uur vanuit de kerk op het R.K, Kerk hof St. Barbara, alhier Rozenkrans bidden 's avonds 8 uur, Linden- laan, 32. Heden ging van ons heen. na een kortston dig ziekbed, onze lieve zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JACOB BOSKAMP, Gep. Opperschipper K.M in de ouderdom van 58 jaar. Oudorp: M. L. BOSKAMP- VAN ROON Schagen: M. BOSKAMP- VAN DEN HOOFF N. A. v. d. ENDE BOSKAMP Den Helder: H. VAN DEN ENDE Oterleek: M. M. SLOT— BOSKAMP L. SLOT en Kleinkinderen. Oudorp, 12 Mei 1949. Burg. Bosstraat 48 (Post Alkmaar) De begrafenis zal plaats hebben a.s. Za terdag te Koedijk om 12 uur. Vertrek van het Centraal Ziekenhuis v. m. half 12. OOGARTS, Costerstraat 24, Alkmaar AFWEZIG Maandag 16 MEI tot en met 12 JUNI. Gevraagd MEISJE voor halve dagen. Frederikslaan 24, Heiloo. H. H. KAPPERS. Gevraagd voor direct of later Ie of 2e KAPSTER. In- of extern. Prettige werkkring. Kapper EGGENS, Wes terstraat 121A, Tel. 304, Enkhuizen. Gevraagd voor direct HULPMONTEUR. Rijwielgroothandel en In dustrie JAKO, Mient 15, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2