VAN HOUTEN R Warmenhuizer tuinders vergaderden Egmond aan Zee AVONTUUR ESIDENTIE Begroting van Marine goedgekeurd Eerste Kamer enthousiast voor Den Helder Sportprogramma voor Zondag „De Noord" verleent medewerking aan de oprichting van fruitbedrijf In de ledenvergadering van de Tuin- bcuwvereniging „De Noord", afdeling Warmenhuizen der Holl. Maatschappij van Landbouw, is o a behandeld een voorstel tot uitbreiding van het proefbedrijf in het Geestmer-Ambacht, waarvoor finan ciële medewerking werd toegezegdd De voorzitter, de heer A Hopman^ deelde mede, dat alleen in Noordholland als ex tra teeltvergunning 650 ha waren uitge geven Tevens deed de voorzitter het voor stel om op een volgende vergadering de heer Dekker uit te nodigen een lezing te houden over groenbemesting Spreker achtte dit van groot belang, omdat hier door de bemesting met kunstmest voort gang kan vinden In de plaats van de heer Nanninga is als lid van het hoofdbestuur van de H M vL gekozen de heer Schermerhorn Uit het jaarverslag bleek dat het ledental met twee is toegenomen Rekening over 1948 gaf een batig saldo van f 573,44 aan "Bij de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heren A Hopman Jb Dekker en P Mink, werden allen met' grote meerderheid herkozen De heer A Hopman werd eveneens her kozen als lid van het bestuur van de C V V Tevens werd besloten dat het bestuur wordt afgevaardigd naar de alge mene vergadering van de C V V op 12 Mei aanstaande Tevens moest hiervoor een lid uit de vergadering worden gekozen en drie reserve's Als zodanig werden be noemd de heer Jb Swan en als reserve rie heren J Huibers, T Rijkeboer en P Vlam Pzn Fruitproefbedruf punt 8 betrof uitbreiding van het proef bedrijf in het Geestmer-Ambacht Het centraal bestuur vroeg ogedkeuring voor een verbintenis van 10 jaren een subsidie, dat voor deze veiling neerkomt op een bedrag tussen f 600,a f 700, per jaar Door Gedeputeerde Staten van Noordhol land wordt een jaarlijkse subsidie ge vraagd van f3000,— van de groentenvei- lingen Langendijk en Warmenhuizen Voor het grootste gedeelte zullen de benodigde gelden beschikbaar worden gesteld door Rijk en Gedeputeerde Staten van Noord- holland De bedoeling is om een fruit- proefbedrijf aldaar te stichten Breedvoe rig is iherover gediscussieerd en daar nie mand stemming verlangde, volgde goed keuring van het voorstel I Voorstel van het centraal bestuur dat leden verplicht worden hun goedgekeurde poters voor de verkoop in handen te geven van de veiling De BEAII zal hierdoor ophouden te bestaan Niemand zal dat Heer-Hugowaard Zuivelfabriek Excelsior bereikt record-aanvoer Wij brachten Woensdag een bezoek aan de directeur van de Coöp. Zuivel fabriek Excelsior, de heer Verdegaal. Het 'was voor Excelsior een heuglijke dag, want er was op één dag 40.000 kg melk aangevoerd en dat wil wat zeg gen voor deze kleine plaatselijke Zui velfabriek, waaraan momenteel 40 man personeel werkt. Het vorig jaar bedroeg de grootste aanvoer 31.500 kg en voor de oorlog was eenmaal een maximum van 32.000 kg behaald. Dat de aanvoer in de laatste jaren zo gestegen is, is mede een gevolg geweest van de hoge melkprijs, de z-g- richtprijs- 80 Pet van de melk, die tegenwoor dig wordt aangevoerd is afkomstig van het vee der leden, de andere 20 pet van dat van losse leveranciers. Vanaf Maart 1946 heeft de heer Ver degaal reeds het beheer van deze Zui velfabriek in handen en hij heeft in deze drie jaar dan ook een grote voor uitgang in het bedrijf mogen consta teren. De fabriek is in 1912 door en kele ondernemende boeren opgericht en is nu uitgegroeid tot een moderne inrichting voor zuivelbereiding. De meeste melk wordt omgezet in volvette kaas, als neven-producten wor den nog melkproducten en boter ge fabriceerd. Toen Woensdag de laatste wagen binnen was en de melk gestort, werd het hoge cijfer bekend en direct werd de vlag gehesen op de fabriek. Daar deze dag ook voor het personeel niet ongemerkt mocht voorbij gaan, wer den zij 's middags allemaal c$> het kantoor ontvangen en door de direc teur hartelijk onthaald en getracteerd. Bij de afsluiting van de boeken op 23 April j.l. bleek dat de aanvoer over het afgelopen boekjaar 8 3/4 mill, kg melk bedroeg. „Ik verwacht", aldus de directeur, dat het volgend jaar de omzet en de aanvoer wel 9.5 mill, kg zal bedra gen." Wij zijn verheugd in onze gemeente zulk een bloeiende onderneming aan te treffen en het is alleen nog maar jammer, dat niet meer van onze in gezetenen zich geroepen voelen om in dit bedrijf te gaan werken. betreuren om reden deze instantie de laat ste jaren prijsregelend optrad De prijzen waren goed In navolging van alle veilingsbesturen in Noordholland stelt het centraal bestuur voor om alle poters van de veilingen aan te bieden aan de provinciale commissie die en-bloc middels een grote coöperatie zal trachten de poters voor een goede prijs te verhandelen Hej. kon niet verant woord worden geacht om de tuinders hier in vrij te laten en ieder voor zich hun poters te laten verhandeden Over dit punt ging men niet over ijs van één nacht De toe- liching vond men een beetje vaag en alvorens een besluit te nemen moet er eerst een duidelijker uiteenzetting komen aleer de stem hieraan te geven Voorstel van het centraal bestuur om opnieuw vas te stellen dat iedere tuinder verplicht is zijn vroege, maar ook zijn late aardappelen te veilen Bij meerdere tuinders schijnt de mening te bestaan dat het niet verplichtend is de late aardappe len te veilen Dit is inderdaad wel het geval Tot op 15 October is iedere tuin der verplicht zijn late aardappelen te vei len, óók de eigenheimers al of niet op tuinbouwteeltvergunning verbouwd De vergadering ging hiermede accoord Voorstel van het centraal bestuur om de aanvoerders van slabonnen te verplichten hun product in kisten aan te voeren, in houdende 7Va kg per kist Alzo besloten Een causerie ever de tuinbouw vroeger, nu en in de toekomst te houden dooT het ere-lid en oprichter van onze veiling, de heer Tromp Djt werd door de ver gadering toegejuicht Bij de rondvraag stelde de heer Jb Vlam voor voortaan geen belasting meer in te houden De heer P Mink gaf in overwe ging hiermede voorzichtig te wezen De Wieringermeer heeft, zoals men zegt, ook geweigerd zegels te plakken, maar het eind zal de last dragen De eerste drie maanden zal het wel gaan, maar dan Dit punt zal op de C V V in de rondvraag naar voren worden gebracht Hierna werd het financiële gedeelte on der de loupe genomen Op enkele ge stelde vragen gaf de voorzitter een dui delijk antwoord Daarna werden reke ning^ balans en verlies- en winstrekening over 1948 goedgekeurd, evenals de begro ting voor 1949 Oterleek Candidaten voor de Raad Bij de candidaatstelling voor de op 15 Juni a.s. in deze gemeente te hou den verkiezing' van leden van de raad zijn de volgende lijsten ingeleverd: P.v.d.A.: 1. P. Leegwater, Stompeto- ren; 2. W. Schelling, Oterleek; 3. J. Go- vers, Oterleek; 4. L. Schuuring, Stom- petoren; 5. J. Akkerman, Oterleek; 6. D. Tijdeman, Stompetoren; 7. C. Speur, Stompetoren; 9. S. Pomper, Stompeto ren; 10. C. van Leijen, Stompetoren; 11. D. Docter, Stompetoren; 12. J. B. de Vries, Oterleek. Gemeentebelang: 1. P. Spaan Kzn., Oterleek; 2. G. C. Dekker, Oterleek; 3. K. Korver, Oterleek; 4. N. Bakker- Schermerhorn, Stompetoren; 5. H. Tijs- sen, Oterleek; 6. Jb. Dekker Kzn, Oter leek. Neutrale lijst: 1. J. Zwaan Oterleek; 2. J. Brouwer, Stompetoren; 3. P. Slot. Oterleek. Katholiek/Christelijke lijst: 1. C. J. Baltus, Oterleek (kath.); 2. A. Jansen, Stompetoren (chr.l; 3. C. J. Hoedjes, Oterleek (kath.); 4. A. Barneveld, Oterleek (chr.); 5. L. van Dam te Oter leek (kath.) GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer G. Hoog- vorst slaagde tijdens een Maandag en Dinsdag j.l.' te Utrecht gehouden exa men voor het diploma hoefsmid. Hensbroek Wethöuder Oudejans gaat heen Wethouder Oudejans heeft in verband met vertrek uit de gemeente ontslag ge vraagd als raadslid en wethouder. Van af 2 September 1919 heeft de heer Oude jans onafgebroken het raadslidmaat schap der gemeente bekleed, waarvan de laatste 18 jaren als wethouder. Met de heer Oudejans gaat iemand heen met helder inzicht, bezonken oordeel en strikte objectiviteit. Zijn plaats zal niet makkelijk te vervullen zijn. Na besprekingen, die 8 maanden duurden, is in Bonn met 53 stemmen vóór en 12 stemmen tegen de r\ieuwe grondwet voor West-Duitsland aan genomen. Dr. Theophil Kaufmann (rechts) en dr. Robert Lehr, beiden leden van de Christelijk Democratische Partij, stemden vóór. „Volharding" roert de trom Het Fanfarecorps „Volharding" te Hensbroek draagt z'n naam met recht. November vorig jaar begonnen de re petities. Verreweg 't grootste deel dei- leden had nog nimmer een noot ge zien, laat staan een instrument be speeld. En thans: 14 Mei a.s. geeft men leeds een uitvoering! Bij verschillende gelegenheden is het corps in deze korte tijd al met serena des e.d. te voorschijn gekomen, waar bij een voortreffelijke indruk van de muzikale prestaties kon worden ver kregen. Het is een gunstig verschijnsel dat het ledental vrijwel constant (34) is gebleven. Er heerst een voortreffelijke geste en er wordt enthousiast gestu deerd op de wekelijkse repetities. Van niet te onderschatten voordeel is ook de van alle zijden ondervonden mede werking. Met de intrede van „Volharding" heeft het muziekleven te Hensbroek, dat tot hu toe maar weinig te beteke nen had, een 'linke stimulans gekre gen. Voor deze eerste uitvoering zal geeli entree geheven worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Th. M.. d. van N. Klaver en E. Velzeboer. Vincen- tius J. F., z. van E. N. A. Ooteman en A. J. Slagter. Ondertrouwd: Wilhelmus A. Dek ker te Obdam en Catharina M. Schou ten. Harm. Ant. Tielen en Maria C. Brink. Getrouwd: Leonardus W. B. Ven- rooij te Grootebroek en Elizabeth M. Masteling. Egmonda. d Hoef 50-jarig huwelijksfeest- Het was in de maand Mei, dat Jb. Bras en zijn echtgenote samen hun le ven verbonden voor een lange toe komst, naar zij hoopten. Nu schrijft de natuur in groen en bloemen weer de schone name „Mei", maar.... 50 jaar later. Daartussen ligt een mooi en arbeidzaam leven, waarop met ere kan worden teruggezien. De muzikale hul de namens geheel den Hoef, was dan ook volkomen verdiend. Memoreren wij nog uit het leven van de jubilaris, dat hij enige perioden als lid van de raad zijn beste krachten heeft gegeven tot nut van het algemeen, en dat hij meer dan een kwart eeuw een getrou we en goede kracht van het kerkkoor is geweest, en nog zijn krachten daar aan geeft. Een mooie levensavond samen zij hun deel. WEDEROPBOUW BOERDERIJ. Door of vanwege het Hoofd van het Bureau Wederopbouw Boerderijen zal op 17 Mei in het openbaar worden aanbesteed het bestek Amsterdam no. 129, het bouwen van een veeschuur met daarbij behorende werken in de ge- .meente Egmond aan de Hoef. Uitvoering ,,Zaeig ers Vriendschap" Zaterdagavond gaf „Zang en Vriend schap", de Egmondse Zangvereniging een uitvoering ten beste, onder leiding van de heer Jch de Waal Het accordeon orkest „Vita Nova" uit Alkmaar, onder leiding van de heer A v d Wolff, ver leende medewerking „Zang en Vriendschap" opende het pro gramma met het Zangerslied en alle aan wezigen kregen direct de indruk, dat er deze avond iets bijzonders geboden zou worden Tijdens het eerste gedeelte waren „Meimorgen in 't Woud" en „Mijn Liefje" wei de best gezongen liederen Het was jammer dat er tussen het wis selen van het koor en het accordeon orkest zoveel tijd verliep Dit kon moei lijk anders, want het viel niet meer, om 25 accordeonisten te plaatsen op het vogt deze gelegenheid eigenlijk te kleine po dium De accordeon-solo van de jongste mede werker verkreeg aller sympathie Na dit optreden vroeg de burgemeester het woord en wekte het bestuur op meer van deze, voor Egmond zo belangrijke, culturele avonden te geven De Volkszang voor de pauze, die door de heer De Waal werd gedirigeerd, bracht een goede stemming in de zaal Na de pauze opende het koor weer het tweede deel met ket prachig uigevoerd „Zegekoor'» Vooral het slotnummer van dit tweede optreden was zeker de moeite waard Het accordeon-orkest vervolgde het programma en hierna trad het koor voot de laatste maal op met het uitste kend verzorgde „Moet je varen" „Op 't Water", „Het Spinstertje" De avond sloot met „Barcarolle", dat gezongen werd, zoals een slotnummer be hoort te zijn Late busverbinding Bij de aanvang van de niéuwe dienst regeling op 15 Mei van de NACO bus sen krijgt Egmond aan Zee en tegelijk ook Egmond aan den Hoef, er een la tere busverbinding bij. Na aankomst van de trein die te ongeveer 11 uur 's avonds te Alkmaar uit Amsterdam aankomt, is het nog mogelijk Egmond te bereiken. Deze bus loopt ook weer terug naar Alkmaar, zodat men nog om 23.40 uit Egmond aan Zee weg kan ko- jnen. Behoudens een wijziging van en kele minuten in de vroege diensten, komt er 15 Mei weing verandering. Voor Egmond aan Zee komt de gro te uitbreiding, bij de aanvang van het badseizoen, 15 Juni. Wij vernemen nog dat de uitgebrei de dienst ook zal lopen op 4, 5 en 6 Juni en op Zondag 12 Juni. IJmuiden VISSERIJBESOMMINGEN Aanvoer van Woensdag: 480 kisten schol; 200 schelvis; 35 hake; 50 koolvis; 35 fijnvis; 120 schol; 300 schar; 75 bot; 65 haring; 65 kabeljauw; 15 leng; 150 makreel; 10 poon; 40 wolf; 10 haai en 50 diversen. Besommingen IJM 25, Fla mingo, f 24.627; 249 485; 226 524; KW 50 4310; BV 41 260; 58 327. De Rijp Het Nederlandse merk met Wereldreputatie 97 IN DE DOOR TJEERD ADEM A De agent Jansen veegde van schrik met de rug van zijn rechterhand langs zijn neus en raadpleegde opnieuw zijn geheugen. „Noucn verder niks", zei hij. „Ik dacht; 't moest eens waar wezen, je kan nooit weten, dus ik vertel 't aan de hoofdagent en die is et- mee naai- de inspecteur gelopen. Verder ben ik d'r ook niet bij geweest, edel achtbare". „Hm", zei de rechter-commissaris. „Kan dit de man geweest zijn?" vfbeg hij op Steeiisma wijzend. Agent Jansen weifelde. „Ik heb m natuurlijk niet gezien", zei hij, „al leen maar horen praten As ie eens wat zeggen kan. Ir. Steensma dacht aan zijn vroegere Schotse errier. „Hoe spreekt ie!?" Biljartclub D.O.S. bestaat 15 jaar Zaterdagavond was het feest voor de leden van de biljartclub van De Rijp en Graft. In café Grasboer heette de voorzit ter, de heer P. Oudejans, alle leden met hun dames hartelijk welkom en memoreerde onder het genot van een kopje koffie en een gebakje iets over de gebeurtenissen in de afgelopen 15 jaren. Daarna kwam de heer P. Vis ser, een van de oprichters, met een voordracht, waarin op humoristische wijze een en ander werd verteld over de belevenissen van de leden tijdens de wedstrijden, zowel thuis als uit. Hij verklapte wel eens iets waar de dames niet altijd van geweten hebben. Ook de oud-voorzitter, een van de oprichters, vertelde iets uit het leven van de jubilerende club. De biljart club, die aanvankelijk een biljart- en loterijclub was, telt nu 27 leden en speelt in competitie-verband in de biljartclub „Rond de Schermer", waar. in zij lang geen slecht figuur slaat. Dc heer P. Oudejans behaalde dit jaar, in afd. A, het persoonlijk kampioenschap, terwijl de heer P. Grasboer dit in de B klasse behaalde. Na het officiële gedeelte bleef men nog lange tijd op een buitengewoon gezellige wijze bijeen en zorgden de le den, waarbij de kastelein Grasboer niet mag worden vergeten, voor een goede afwisseling, door verschillende voordrachten en zangnummers. Een en ander maakte deze feestavond tot een echte boerenbruiloft. Muzikale mede werking verleende het duo IJpelaan. Obdam Geen gemeenteraadsver kiezing Te Obdam is 1 candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen ingeleverd, waardoor geen stemming gehouden zal worden. De candidaten zijn: H. P. de Wijs, C de Haan. P de Boer, J Dekker Cz., H. Putter, J. Mak (Spierdijk), A. S. Henselmans. Alzo zullen niet terugkeren de heren C. Henselmans (le wethouder) en E. Commandeur (raadslid). West - Graftdijk NAAR HET LAND VAN SNEEUW EN IJS. Dinsdagmorgen vroeg vertrokken de leden van de PJG afdeling Starnmeer en Groot-Schermer voor hun tiendaagse reis naar het land van sneeuw en ijs. Deze reis staat onder leiding van de bekende Monte-Carlo rijder de heer K. Kruit uit Schagen. De heer Kruit or ganiseert evenals de vorige zomer weer een aantal reizen naar het Al penland en zoals wij reeds weten uit de voorgaande PJG berichten neemt de PJG deel aan de tweede reis in deze serie. De bus van veertig personen was geheel gevuld en in een opgewekte stemming vertrok men. De eerste avond hoopt men in het plaatsje Ettelbruck in Luxemburg te overnachten. Daarna gaat men de volgende morgen naar In- terkirchen (Zwitserland). Dit zal de plaats van bestemming zijn en vandaar uit zal men zes dagen lang de gehele cmtrek met zijn bekende Wetterhorn en Sustenpas gaan verkennen. Schermerhorn De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de woningbouwver eniging „Schermerhorn". Marktberichten ALKMAAR, 11 Mei 1949. (Alkm. Ex portveiling). Bevelanders 36.50; Wit lof I 48—61, II 30—45; Bloemkool IA 75—103, I 50—72. II 30—45; Rode kool 14.5022; Spinazie 1243; Postelein 35 44: Sla I 1017. II 4—8; Andijvie 66 71; Radijs 411; Raapstelen 14.5020.50; Rabarber 410; Rode Bieten 67.50; Bospeen 35; Winterpeen 6.707.60; Was- peen 34—36; Uien 6.909.60; Uien drie lingen 1.104.40; Prei 610; Soepgroen ten 4—7.50; Selie 2—8. LANGENDIJKER GROENTEN CEN TRALE. Notering van Donderdag: 4800 kg witlof I f 59f 62, afwijkend f 37—f 60, II f 49, afwijkend f 32— f 51, 1500 kg rabarber f 4f 4.20. ZWAAG Aardappelen 3,606; idem vroege 53—78; spinazie 9—25; postelein 26 —45; uien 3,20—7,30; prei 6—7; witlof 30— 65; tomaten 2,30; radijs 7; rabarber 4—9; sla 6,7011,70; bloemkool 3796; perzi ken 20—54; rapen 3,30—8,60; aardbeien 2,10 —3,70; zoete appel 57; Jonathan 5192; St- Remie 4866 Er bestaat weinig kans op een vlooiplan De teneur van de meeste redevoeringen, die Woensdagmiddag in de Eerste Ka mer over de begroting van Marine zijn gehouden, was, dat de Nederlandse mari ne in elk geval behouden dient te blijven en dat haar zelfstandige taak niet te lijden mag hebben tengevolge van de verplichtingen, die voor ons land uit het Atlantisch Pact voortvloeien. Overigens toonden de Kamerleden vooral belang stelling voor een vlootplan, voor de plaats, vaar de Marinehasis gevestigd zal zijn en voor het duikbootwapen. Zo meende de heer H. F. M. baron van Voorts tot Voorst (KVP), dat de Eerste Kamer min of meer in een dwangpositie verkeert, nu er geen vlootplan bestaat. Zij moet telkens over onderdelen van het aanbomvprogram oordelen, zonder dat het verhand met het geheel volledig duidelijk is. De heer H. Algra (AR) was eveneens van mening, dat naar een groot, harmonisch vlootplan moet worden gestreefd, riep hij en dan blafte de hond en kreeg als beloning een koekje. Hij zelf zou nu voor de agent Jansen moe ten „spreken". „Zagt u .nij eens duidelijk, met uw natuurlijke stam het volgende nae", zei de rechter-commissaris: „Er is een aenslag gepleegd op een vrouw en als u niet vlug komt, is ze dood" Steensma zei het langzaam na met een spottende blik naar de agent, die hem met een tikje schuin gehouden hoofd vol studie aanhoorde. „Lijkt dit op de stam, die u in de 'elefoon hcurde?"vroeg de rechter- crmmissaiis. „Tja", zei de agent, „ik zou zeggen van wel, maar helemaal zeker Hij haalde zijn schouders op. „Goed, goed". concludeerde de rechter-commissarisHet geluid in een telefoon is altijd enigzins anders, dan het natuurlijke stamgeluid. W« kunnen dus wal aannemen. De politieman knikte gedienstig. „Op- getwijfeld edelachtbare". ..Dan kunt u wal vartrakken", ze» m..* Van Linschoten. Agent Jansen sloeg de hakken te gen elkaar en salueerde of hij voor zijn vroegere eskadronscommandant stond. Hij r akte model rechtsom keert en stapte op de deur toe, die juist bij zijn koinst werd geopend. „Johannes Vierhout!" beval de rech ter-commissaris de binnentredende beambte. Er kwam een jongen binnen van omstreeks veertien jaar. Hij droeg een plus fours, hield zijn schooltas in de er.c en zijn petje in de andere hand en keek een beetje verschrikt naar de verdachte. „Kom maar eens hier, Johannes", ,Je hebt me vanmorgen vartald dat je op de brug over de gracht zat bij zei de rcchtcr-commissajis vriendelijk, je huis, eergisteraevond ongeveer zas uur en toen een man hebt gezien, die om zich heen keek en toen er nie mand was. iets in het water gooide. Johannes Vierhout knikte. „Ja ze ker, mijnheer'. „Juist en die man kon jou niet zien, nietwaer, omdat je zat te vissen". „Nee. meneer", zei Johannes, „ik zat niet te vissen". De rechter-commissaris fronste het voorhoofd en sloeg met de knokkels van zijn rechterhand driftig op het proces-verbaal. „Maer, dat heb je toch vanmorgen zalf vertald, jongen", zei hij nijdig. „Ik zat stekeltjes te scheppen", leg de Johannes Vierhout uit. De rechter-commissaris keek tiem aan of hij hem voor straf in een hoek zou zetten. „Wat duvel, jongen", zei hij, .stekaltjes zijn toch ook vissen'. „Nee, meneer", zei Johannes Vier hout, .vissen vang je met een hengel. Stekeltjes bennen gewoon stekeltjes". „Nou, enfin", besliste de rechter commissaris, „dat doet er ook allemaal niet toe. Je zat op de brug en de man die voorbij kwam, zag je niet. Hij keek om zich heen en toen er nie mand aenkwam, gooide hij wat in het waeter. Zo was 't toch nietwaer?" „Jawel, meneer". .Heb je ook gezien, wat hij in 't waeter gooide?" „Nee, meneer", zei Johannes Vier hout, „maar ik had vreselijk de pé in" „Wat had je nou weer?" vroeg de De minisiter van Marine a.i., mr. W. F. Schokking, hield zich op de vlakte, Er zijn schepen in aanbouw, die in elk plan passen, zo zeide hij. Aan het op stellen van een groot vlootplan kleven allerlei moeilijkheden. Het merendeel van het benodigde materieel moet na- menlijk in 't buitenland gekocht wor den en daarvoor ontbreken de devie zen. Een harmonisch vlootplan vond hij heel mooi, doch ons land dient er mede rekening te houden, dat onder delen van onze vloot in de toekomst gezamenlijk met schepen van andere mogendheden zullen opereren. Het had de volledige instemming van de heren Algra (AR) en Ruys de Beerenbrouck (KVP), dat Den Helder als marinebasis wordt gehandhaafd. Zij voerden daarvoor verscheidene ar gumenten aan. Zo vond de heer Algra het gewenst, de marinebasis en de handelshaven geseheiden te houden. Dat is ook in andere landen zo! Het zou dus onjuist zijn om de marine bijv. naar Rotterdam te verplaatsen. De heer Ruys was het daarmede eens. Deze afgevaardigde was niet blind voor de voordelen, die Rotterdam biedt, doch wat daartegenover staat langere verbindingsweg naar zee, kwetsbaarheid van andere gewichtige bedrijven, gevaar voor het optreden <:an een vijfde colonne deed hem de voorkeur aan Den Helder geven. Beide sprekers vestigden de aan dacht op de ruimte, die men in Den Helder heeft, op de mogelijkheden van uitbreiding, op de gemakkelijke ge legenheid om uit te varen, op de mo gelijkheid van verdediging van de landzijde, op de aanwezigheid van ae Rijkswerven en op de daar bereik bare centralisatie. De heer Ruys voeg- rechter-commissaris verschrikt. „Dat ging jou toch zeker niet aen". „Jawel, meneer", zei Johannes Vier hout. „Ie eet al m'n stekeltjes uit mekaar en ik had 'r nog maar drie in een jampotje'. „Hm", zei de rechter-commissaris, op Steensma wijzend. ,Kan dit de man geweest zijn, jongen? Kleed je maer •weer eens aen, verdachte?.' Ir. Steensma trok zuchtend opnieuw zijn overjas aan en ging te kijk staan voor Johannes Vierhout van de eerste klasse van de M.U.L.O. „Nou?" vroeg de rechter-commissaris ongeduldig. Johannes haalde zijn schoudertjes op. ,,'k Weet 't niet", weifelde hij. ,Hoe oud ben je?" vroeg de rechter- -commissaris. .Veertien jaar, mener". „Dan mag ik je geen eed afnemen, maer je moet de waerheid zaggen. Denk je daerom: niets dan de waer heid, Nou, kan je deze me.... hem deze man of harkan je hem niet?" „Bedoelt u of ik weet hoe of 't ie van z'n eigen heet, meneer?" ,Nee, natuurlijk niet', zei de rechter de daaraan nog toe, dat Den Helder woonfaciliteiten biedt, dat het over grote oefenterreinen beschikt en dat het gunstig ligt voor een afweer tegen een infiltratie uit het noorden van de Noordzee. IJmuiden achtte hij te kost baar en als bezwaar van Vlissingen voerde hij aan, dat daar te veel zou moeten worden uitgebreid, hetgeen grote financiële offers zou meebren gen, benevens het gevaar voor Vlis singen als de dijken van Walcheren worden vernield. Minister Schokking was eveneens voor Den Helder geporteerd, zodat deze stad gerust kan zijn. Om het kampioenschap van Neder land: AGOVV—SVV, BW—VSV, Noad Heerenveen. Promotie/degradatie wedstrijden, tweede klasse: District III: NECBe Quick, LaborGelria. District V: LSCEmmen, Zwarte- meerAchilles. Promotie derde klasse, district I: BaarnSchoten, WASDW, Alkm. BoysIW, ZilvermeeuwenZaandijk. District II: ODSFluks, The rising hopeDHZ, De HollandiaanScheve- ningen, TYBBONA. Promotie vierde klasse: Purmersteijn DRC. DTSOFC. Promotie afd. Nrd.-Holland: ZAP Sporters, SchoorlSijbekarspel. Bekerwedstrijden, tussenronde: Haar lemAjax, Alcmaria VictrixVolen- dam, ExcelsiorEmma, HBSNeptu- nus, La premiereHeracles, NAC TSC, HoensbroekRK TW, Limbur- giaHelmondia, GVAVOosterparkers, BNCVelocitas. commissaris nijdig. „Ik bedoel of dit dezalfde man is van eergister". „Nouweifelde de jongen, „ik geloof het wel Ie had tenminste ook zo'n kaasbolletje op z'n kop, maar 't was al een beetje duister en ik keek natuurlijk naar m'n stekeltjes. Eeuwig zonde, d'r waren d'r bij mei van die rooie borstjes. Daar kan je mee fok ken'. „Goed, goed", zei ,de rechter-com missaris. „Trak de jas maer weer uit, verdachte. We zullen in alk geval ter plaetse laeten draggen. Je kunt wal gaen jongmans". Johannes Vierhout glimlachte, alsof hij van een vervelend karweitje ver lost was. Hij zette zijn pet op, liet zijn schooltas tegen zijn rechter been bot sen en greep naar de kruk van de ka merdeur, die precies opendraaide, toen hij er voor stond. „Mevrouw De Leeuw!", gebood de rechter-commissaris. Steensma schrok. Zou de moeder van Ingeborg....? (Wordt vervolgd t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5