Behang? PELS' Stad eu Omgeving, BEy EBWPm Veelbelovende rentrée van „Toonkunst" AGENDA Steeds meer aanvoerders op de Kaasmarkt Districtsvergadering van de Coöperatie Uitvoering van Pergolese's Stabat Materonder leiding van Herman Zaal Opnieuw een fleurige Vrijdag CITROEN JENEVER! Prijs per liter f 4.85 PELS' WUNHANDEL Mystieke revue met weinig mystiek VAN MARSDIEP TOT IJ Ursem Eqmondbinnen Burgerlijke stand et was gisteren voor het culturele leven van Alkmaar een belangrijke dag. Des avonds vond namelijk in de zaal van Westerlicht het eerste concert plaats van de afdeling Alkmaar der Maatschappij ter bevordering der Toonkunst, op welk concert onder leiding van Herman Zaal een vertolking gebracht werd van het beroemde Stabat Mater van Pergolese. Men zal zich nog herinneren dat „Toonkunst" ook vóór de oorlog in Alkmaar tijn concerten gaf. Sinds een half jaar is men weder begonnen met de repetities en de resultaten die gisteravond geboekt mochten worden waren niet alleen bevredigend, ze waren een zeer concrete belofte voor de toekomst. In elk geval bezit Alkmaar thans weder zijn Toonkunstkoor, hetwelk onder leiding van een zo ervaren en artistiek dirigent als Herman Zaal, zeker tot belangrijke uitvoe ringen zal weten te komen. Het chef d'oeuvre van de uitvoering was, wij noemden het reeds, het Sta bat Mater van Pergolese. Pergolese reas een Italiaanse componist die leef de van 17101736 en representant is van de Napolitaanse school. Hij sierf op 26-jarige leeftijd, jonger dus nog dan Mozart; zijn laatste werk was 't Stabat Mater. Dit oratorium voor koor, orkest en solisten ademt een typisch religieuze sfeer en het eist van de executanten een volledige inleving van sfeer en karakter. Het Toonkunstkoor, bestaan de uit een 15-tal sopranen en een 20- tal alten heeft, het mag zonder restric tie worden vastgasteld, voortreffelijk gezongen. Daar waren ongetwijfeld enkele précaire momenten, maar de ogenblikken van bezield zingen, van warme begeestering en een volledig opgaan in de atfosmeer van het werk, waren aanzienlijk talrijker. Speciaal de sopranen lieten zich van hun beste zijde horen en excelleerden verscheidene malen in zuiverheid van klank Als solisten traden op de sopraan Maartje Kliffen en Lenie Heere-Henning. alt. De keuze was een juiste. Wat Maartje Kliffen betreft, laat ons over haar niet al te veel zeggen. Dit nobel, prachtig gevormd geluid schijnt zich rog steeds in opwaartse richting te ontwikkelen en ze slaagde erin haar aria's zo warm en met zoveel inzicht in de gezongen materie te vertolken, dat opnieuw mocht worden vastgesteld dat wij in haar een van onze promi nente Nederlandse zangeressen bezit ten. En een artiste die waarschijnlijk nog niet de top van haar artistiek kunnen heeft bereikt. Mevrouw Heere- Henning bezit een fijn, beschaafd ge luid, dat zich uitnemend leent voor dit werk. Ze had tijdens de aria's de yolle en ook volkomen verdiende aandacht van het auditorium. Het orkest, dat vóór de pauze reeds enkele nummers had verzorgd en daarbij niet altijd even gelukkig was geweest, werd door Herman Zaal vak kundig geleid en beperkte zich door gaans tot de bescheiden begeleidende functie. Menigmaal moest de dirigent ingrijpen doch grove déraillementen bleven uit, hoewel Wij aanvankelijk, wat dit betreft, niet zonder vrees waren. Het was een schone vertolking van een prachtig werk en het vormde ver reweg het belangrijkste onderdeel van de avond. Vóór de pauze gaf Maartje Kliffen enkele soli, waarbij zij door Herman Zaal op de vleugel werd begeleid. De beide nummers van H. Purcell, ,.I at- temt from love's sickness to fly" en „When I am laid in earth" waren schitterende vondsten en werden mag nifiek weergegeven. Een paar heel fijne liederen uit het einde van de 17e eeuw, die de vocale mogelijkheden van de soliste uitstekend lagen. Speciaal mag hier genoqmd worden mevrouw J. Frederikse-Hoekstra, die de pianopartijen vertolkte op uiterst consciëntieuze wijze. Haar werk was opvallend vakkundig. Ten slotte het orkest. Het speelde onder leiding van dirigent Sombroek eveneens werk van Purcell, hetgeen echter niet tot zijn recht kwam. De afwerking was slordig in hoge mate en de muzikaliteit ver te zoeken. Het was alles veel te hard, te rauw en het miste elke afwerking. In Haydn's symphonie no. 11, de zogenaamde „mi litaire symphonie", werd een deel van deze misslag goedgemaakt en waren de muzikanten aanzienlijk beter op dreef. Waarschijnlijk is niet voldoen de, en ook te kort, gerepeteerd. Dit concert werd gegeven ten bate van Pro Juventute en zowel de solis ten als alle andere medewerkenden hadden hun medewerking belangeloos aangeboden. Een sympathieke geste aan een even sympathiek doel. De zaal van Westerlicht was tot de laat ste plaats met een select publiek be zet, dat met kennelijke instemming 't gebodene savoureerde. Aan het einde HERMAN ZAAL voortreffelijk dirigent van de avond waren er voor de solis ten (welverdiende!) bloemen. Mogen wij deze beschouwing beslui ten met de hoop uit te spreken dat het Alkmaarse Toonkunst-koor spoedig opnieuw in het openbaar optreedt. Hier liggen grote mogelijkheden braak en zeker als het ensemble, dat thans nog alleen uit dameskoor bestaat, wordt aangevuld met mannenstemmen. Na het succes van gisteravond zal er ongetwijfeld van die zijde belangstel ling bestaan en mag wellicht reeds bij de volgende uitvoering op ge mengd koor gerekend worden. Toonkunst heeft een goede start ge maakt, die het koor voor een niet ge ring deel dankt aan de leiding van Herman Zaal. Van hem kan gezegd v orden dat hij zijn werk niet uitslui tend professioneel opvat, doch daarin tevens het volle gewicht legt van zijn artistieke persoonlijkheid. Dit bewees hij gisteravond wel opvallend duideliik door een 'zo verheugend resultaat te hoeken met een nog eerst zo kort werkend koor. Maar dat het slaagde is het bewijs voor de Kennis ervaring en muziek-paedagogische eigenschap pen van de meester v. K. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur; Night and Day (18 j aar;Victoria Theater, 8 uur; De worger (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur; De getemde avonturierster (18 jaar). r ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur? Night and Day (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De worger (18 jaar); Cine ma Americain, 7 en 9.30 u.: De getemde avonturierster. Gebouw Kanisstraat, 3 uur: Opening tentoonstelling Door werken. Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Uitstekend geslaagde KLM- avond Woensdagavond hebben de leden van de personeelsverenigingen van de N.V. Jac. Met, N.V. M. de Wild en de Gemeente Lichtbedrijven gezamenlijk een avond belegd in het Wapen, van Heemskerk, waar de bekende K.L.M.- vlieger, de heer A. van Ulsen, een cau serie heeft gehouden ever de ontwik keling van het machtige K.L.M.-be- drijf. Uit eigen ervaring vertelde de heer van Ulsen o.m. over de vluchten van vóór 1940 waar èn de machines èn de gegevens waarover de vliegeniers beschikten wel zeer sterk verschilden met die van thans. Vooral na de oor log is de techniek enorm vooruitge gaan en alle mogelijke instrumenten en een uitgebreide voorlichting maken dat het vliegen tegenwoordig nage noeg zonder gevaar kan geschieden. Achtereenvolgens gaf spreker een uit eenzetting over blindvliegen, weerbe richten, radar, navigatie, voorbereiding en service bij de K.L.M. Spreker gaf van deze moeilijke onderwerpen een duidelijke, voor ieder begrijpelijke uiteenzetting. Alles en iedereen bij de K.L.M. streeft naar veiligheid voor alles en daarin ligt de grote kracht van deze luchtvaartmaatschappij, die over de gehele wereld zulk een uitstekende reputatie geniet. De boeiende rede van de heer van Ulsen oogstte een luid applaus. Na de pauze werden eerst enige schriftelijk binnengekomen vragen door spreker beantwoord, waarna de heer A. C. Leenders, propagandaleider van de K.L.M., de prachtige kleuren film „AmsterdamBatavia" vertoon de. Hij noemde deze film: „de trots van de K.L.M." en inderdaad het was schitterend. Het waren prachtige op namen, niet alleen vanuit het vlieg tuig. maar ook van alle plaatsen welke het vliegtuig volgens de oude Indië- route passeerde. De begeleidende muziek was goed gekozen, terwijl de gesproken toelich ting van de heer Leenders het geheel completeerde. Het was een prachtige, leerzame avond. NATUURLIJK LAAT hoek van de Hofstraat Welkom in het Vaderland Met het troepentransportschip „Vo- lendam", dat 3 Mei van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 1 Juni te Rot terdam zal aankomen, repatriëren o.a. de volgende militairen: Wmr. G. G. Schipper, Overdiestraat 23, Alkmaar; Korporaal J. van 't Veen, Gashouder straat 29, Alkmaar; Kapitein M. H. Allot, Lijtweg 12, Bergen; Korporaal R. Dijkstra, Straatweg 45. Heiloo en soldaat R. C. Bakker, Jisperweg 31, Beemster. De volledige passagierslijst ligt op ons bureau Voordam 9, ter in zage. Het is een verblijdend teken, dat de belangstelling voor de Kaasmarkt met de dag toeneemt. Steeds meer aanvoer ders maken hun opwachting. Fabrie ken en boeren, die nooit op de markt verschenen, brengen thans hun kaas naar het Waagplein, omdat ook zij het belang van de wekelijkse marktdag inzien. Zo was vanmorgen ook een aanvoerder uit de Wieringerwaard aanwezig, die ongetwijfeld nog door meerdere collega's gevolgd zal worden. De aanvoer was dan ook groot te noe men: 43.000 kilo kaas was gestapeld, verdeeld over 13 stapels fabriekskaas a f 79.50 en twee stapels kleine boeren kaas a f 79.00. En omdat de stapels ruim verdeeld stonden over het plein, hebben de vele toeschouwers op hun gemak kunnen genieten van het fleurig tafereel. Er was volop belangstelling, zowel uit het binnen- als het buitenland. Engelsen, Amerikanen, een aantal per jeep gekomen Zwitsers, zelfs enke le Argentijnen en Bolivianen merkten wij op. Een groot gezelschap familieleden van oud-illegale strijders heeft de markt bezocht, na ook eerst een be zoek te hebben gebracht aan de Grote Kerk. Naar wij vernamen zal dit be zoek door nog meerdere worden ge volgd. Ook verwachtte men een zestig Engelse landbouwers, die onder de goede zorgen van de Nederlandse re gering Nederland aan doen. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd tot een re gelmatige uitwisseling te komen, en ook Hollandse boeren de gelegenheid te geven Groot Brittannie te bezoeken. Dat er ook bij de buitenlandse pers be langstelling bestaat bleek uit het be zoek van mr. Dorothy Williams Rosen berg, die voor de ..Telegraph" uit San Francisco een reportage verzorgt en van miss Beatrice Lilley, redactrice van de „Sydney Sun", Het is echter niet alles goud, wat er blinkt, en een paar opmerkingen moe ten ons toch van het hart. In de eerste plaats is de plek, waai de beschuitjes met kaas verkocht wor den, niet düidelijk aangegeven, zodat de bezoekers door vragen hun weg moeten trachten te vinden. Gelukkig zal daarin binnenkort verandering ko men, want een duidelijk reclamebord is onderhanden en zal binnenkort ge reed komen. Een andere kwestie is de rommelige indruk, die vaak wordt veroorzaakt door maar luk-raak neergezette hand karren, die niet alleen in de weg staan, maar die zelfs, vooral aan de zijde van de Houttil, de ene verkeers-opstopping na de andere veroorzaken. Mogelijk zal men met deze feiten rekening wil len houden. Maar overigens is opnieuw bewezen, dat de Alkmaarse kaasmarkt nog al tijd een groot bestaansrecht heeft. Want ook vandaag kan worden ge sproken van een feestelijke Vrijdag, hoewel deze Vrijdag op de 13e Mei viel, wat, naar men zegt, dubbel ongeluk voorspelt. Visafval voor mestvarkens Ongeveer een jaar geleden hebben wij in de bladen een ernstige waar schuwing geplaatst, aangaande het gebruik van visafvallen bij het mes ten van varkens. Toen was ons een geval bekend, waarbij de varkens, die in ongeveer 3 maanden geen visafval hadden gehad, toch werden afgekeurd. Een dezer dagen kwam ons een geval ter ore, waarbij zware varkens werden afgekeurd wegens visreuk- en -smaak, ondanks het feit, dat ze in geen 5 maanden visafval geconsu meerd hadden volgens mededeling van de mester. Het betrof een geval waarbij 12 varkens werden afgekeurd, een zeer grote schade voor de betrokkene. Wij kunnen dan ook niet nalaten de varkensmesters zeer ernstig te waar schuwen voor het gebruik van visaf vallen, de risico, die men hierbij neemt is zeer groot. Was men vroeger van mening, dat de nadelige invloed van het voeren van visafval verdwe nen zou zijn als men enkele maanden vóór de slacht het voeren hiervan stop zette, thans is wel gebleken, dat een paar maanden veel te kort is en dat het beter is, nimmer visafvallen te gebruiken bij het mesten. De Rijksveeteelt-consulent voor N.H. IR. L. DE VRIES. AVA-NIEUWS. Zondag speelt AVA's eerste herenelf tal zijn laatste na-competitiewedstrijd en wel tegen WWO 1 in Slootdorp. Daar DWO een ploeg is uit de twee de klasse, waar onze Alkmaarders vo rig jaar nog in speelden, kunnen we verwachten, dat deze wedstrijd wel door onze withemden gewonnen zal worden. AVA komt uit in een geheel gewijzigde opstelling n.l„ van Beekum; Waalewijn en Spaans; Talsma, Pijning en Meyer; vd Meer, de Vries, Zwart, Buitenhuis en Pijcke. HERVORMDE JEUGDRAAD De jeugddiensten van de Hervormde Jeugdraad zullen vanaf Zondag 15 Mei plaats vinden in de Grote Kerk en op deze eerste Zondagavond zal ds. J. M. de Jong uit Amsterdam de dienst, die om 7 uur n.m. begint, leiden met het onderwerp: „Onmondig?" Burgerlijke Stand Geboren: Neeltje, d. van J H van Lienen en C J Stubbe. Ondertrouwd: F Maijs en J M Groeneveld. G Paleari en J M Goes. P Tol en S H Pool. F F Spiekermann en M A Broersen. J S Lipjes en E C Molenaar. S Abbring en T C Geels. Getrouwd: P Rohof en W van der Linden. Overleden: Catharina de Goede, oud 83 jaar, geh. met C J Ei-kamp. Maarten Wonder, oud 66 jaar, geh. met G Nierop. Neeltje Scheltus, oud 81 jaar, wed. van P Ruiter. Hendrik W M Rijks, oud 85 jaar, wedn. van M Schotsman. Damclub WDO Gisteren werden voor de onderlinge competitie in afd. III nog drie partijen gespeeld met de volgende resultaten. J. Schipper Jr.T. v. Weely 20; T. v. WeelyJ. Schipper Jr. 02; J. Oostenbroek—G. v. Beekum 20. De heer H. Kruider speelde nog aan 9 borden simultaan en won 4 partijen en speelde er 5 remise. NOORDERMARKTBOND, 13 Mei '49. 19000 kg Prei 4; 4200 kg Uien 5.90—8.60, drielingen 4.10 en nep 4.30; 3000 kg wit lof IB 61—66 en IIB 57—60. Zoals hij reeds 75 jaar geleden door zijn pittige smaak en geur de gunst van de kenner wist te ver werven, wordt thans nog in abso luut onveranderde samenstelling door ons geleverd. ALKMAAR TELEFOON 2585 Donderdagavond hield de Coöpera tie Alkmaar en Omstreken haar districtsvergadering in Concordia te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer Peereboorti, heette allen hartelijk welkom en stelde de aanwezigen de meuwe bedrijfsleider, de heer Breg- man, voor. De heer Bregman besprak in het kort de wijzigingen, die zich in de on derlinge verhoudingen van verbruiks coöperaties van Alkmaar en Nieuw Leven van Langedijk hebben voltrok ken. In 1948 is de fusie tussen beide verenigingen een feit geworden. Spr. stelde voorts de vraag of er voor de verbruikscoöperaties nog be staansreden te vinden is, welke vraag hij meende bevestigend te kunnen be antwoorden. Spr. wees hierbij op de bouw van een meelfabriek te Rotter dam en betoogde, dat de verbruiks coöperatie streeft naar een verande ring der maatschappelijke verhoudin gen in economisch opzicht. Sprekend over de uitbouw van de verbruiks coöperatie zag spr. nog een taak op het gebied der textielvoorziening. Vervolgens zette de heer Bregman de betekenis der districtsvergadering uiteen. Vroeger was het zo, dat op de ledenvergadering van Nieuw Leven de bescheiden werden overgelegd. Na de fusie met Alkmaar is dit practisch onmogelijk. Het ledental bedraagt thans ca. 1000 en grote vergaderingen sorteren weinig effect. Daarom heeft men een ledenraad ingesteld, welks leden door de districtsvergadering worden gekozen. Op elke vijftig leden Wie eenmaal de weg gevonden heefv naar het inwendige van het Oude Waaggebouw, wordt daar geconfronteerd met een even originele als fleu rige stand, waarin reclame wordt gemaakt voor ons nationale product bij uitnemendheid, de kaas. De wereldbol, de vlaggen van tal van landen en een silhouet van de Alkmaarse Waag vormen tesamen de symbolische voorstelling van de faam van Hollands roem. Hier is het, dat de bezoekers hun verhemelte kunnen strelen met beschuitjes met kaas, verkocht door lieftallige jongedames. wordt één lid-raadslid gekozen. In de na de fusie ontstane verbruiksco öperatie vormt de Langedijk en niet Alkmaar het zwaartepunt, wat voort vloeit èn uit sedert lang bestaande facoren èn uit het feit, dat het district Alkmaar in moeilijkheden heeft ver keerd. De ledenraad ziet er thans uit als volgt: District Koedijk: F. Riekwel en P. Dissel; district Heerhugowaard: H. Regts en A. Koster; district St. Pan- cras: A. de Ruiter en K. van Graft; district Langedijk: mevr. Engel—v. d. Oord, P. Hollenberg, C. Kist, P. de Vries, D. Keppel, A. Keppel, P. IJ. Bant en P. Paarlberg; terwijl de ver tegenwoordigers voor het district Alk maar gekozen zullen worden op de op 24 Mei a.s. te houden vergadering. Tenslotte gaf de secretaris, de heer V. Polman, nog enige bijzonderheden over de ontwikkeling van het bedrijf. Waarbij hij de nadruk legde op het feit, dat de verbruikscoöperaties door de oorlog beduidend waren gedupeerd. De heer Bregman deed vervolgens nog de toezegging een propaganda- avond te overwegen. De gisteravond in het Gulden Vlies gelanceerde mystieke revue van de heer Lestikoff is een bloedarme verto ning geworden. Een matig bezette zaal kreeg als opening een rekenkundig experiment van Lestikoffs Chines as sistente Loah Tsa te zien. Een experi ment dat overigens geheel mislukte. Een door Lestikoff zelf uitgevoerde en als was- en kleurecht gegarandeerde geheugenproef met getallen bleek ook niet smetteloos. Een niet bepaald be moedigend entree die' zijn stempel op de gehele avond heeft gedrukt. Bij de daarop volgende demonstratie van blindschieten maakte Loah Tsa 'n dermate nerveuse indruk dat wij met angst en vreze het verdere verloop van de avond afwachtten. Waarschijnlijk heeft de heer Lestikoff dit zelf ook in gezien want wij hebben de verdere avond geen persoonlijk optreden van Loah Tsa meer gezien. Vanzelfsprekend waren er ook expe rimenten bij, die aller belangstelling hadden. Hoewel 't onderzoek naar voor zijn experimenten gevoelige personen veel tijd vergde bleek een zestal da mes en heren bereid en in staat hem bij zijn uitvoerirtgen te assisteren. Met deze zes personen heeft Lestikoff ge tracht de avond te vullen en hij is daar vrij goed in geslaagd. Énige aardige proeven in het doen opleven van het onderbewustzijn, dan weer het uitschakelen van het geheu gen vormden de inleiding tot de sug gestie-proef. Volkomen onder Lesti koffs invloed gaven de „sensibelen" 'n serene symphonische uitvoering op speelgoedinstrumenten. Een ca- cophonie van geluiden in allerlei toon aarden. Aangevuld met andere sugges tie-demonstraties werd dit gedeelte na de pauze nog het meest appreciabele. We schreven het reeds, het geheel was vrij tam en weinig interessant, doch de afwezigheid van Lestikoffs as sistente moge ter verontschuldiging worden aangevoerd. In Den Helder ging de baldadigheid van de jeugd zó ver dat het kustlicht „Falga", nabij paal 3, grondig werd ver nield. Ds. J. van Boven, Ned. herv. predikant te Den Hoorn op Texel, zal volgende maand als veldpredikant naar Indonesië vertrekken. •Y Eén van de te Andijk geboren drie ling is overleden. Te Hoorn jubileert vandaag de heer C. Hemmer die 60 jaar in dienst is van K. H. de Jong's Kaas- exporthandel. De gemeenten Venhui zen, Grootebroek, Hoogkarspel en Wij- denes zullen een gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst instellen. De Kennemer Oudheidkamer te Beverwijk ontving van de familie Bo- reel een fraaie antieke kussenkast ten geschenke. De heer J. P. van Nieuwenhuize, arts te Koog aan de Zaan, zal Donderdag a.s. promoveren op 't proefschrift „Actieve bestrijding der diphtherie". De heer J. de Boer is Zondag a.s. 121/, jaar bur gemeester va:. Assendelft; hij is de der de burgemeester uit het geslacht de Boer. Beethovenconcert van de H.O.V. Vrijdag 20 Mei a.s. komt de Haar lemse Orkest Vereniging wederom in 't Gulden Vlies tc Alkmaar concerte ren en brengt ditmaal o.l.v. Marinus Adam een programma ten gehore, dat gewijd is aan werken van Beethoven. Als solist zal optreden de jonge, ta lentvolle violist Dick de Reus met Beethoven's onvolprezen vioolconcert. Deze thans 26-jarige violist Dick de Reus begon op 8-jarige leeftijd zijn studie, kwam op 13-jarige leeftijd op het Amsterd. Conservatorium en ver liet dit ruim 3 jaar later met zijn diploma „cum laude". Hij verwierf daarna verschillende prijzen en werd op 18-jarige leeftijd benoemd tot eerste violist bij het Concertgebouw Orkest, waarbij hij tevens als solist optrad. In 1946 zag hij zich echter ge noodzaakt zijn plaats in het Concert gebouw Orkest te verlaten wegens vele solistische werkzaamheden. Dit Beethoven-concert vermeldt na de pauze de Vijfde Symphonie. ALKMAARSCHE COURANT—STOEL 3—1. Gisteravond werd op het voetbalveld van Kolping Boys te Oudorp de wed strijd tussen de Bedrijfselftallen van Stoel en de Alkmaarsche Courant ge speeld. Na een zeer sportief gespeelde wedstrijd, behaalde het elftal van de Alkmaarsche Courant een 31 over winning. De stand bij de rust was 10. FAILISSEMENTEN. Op 28 April is uitgesproken het fail lissement van de Venn, onder fa. Glas industrie P. van Rossum en Co., Ken- nemerstraat 526, Heiloo en haar venno ten P. J. H. van Rossum, Zeeweg 49, Heiloo en H. E. Didlaukis, Kennemer- straatweg 58, Heiloo. Rechter-commissaris is mr. J. Krab be te Alkmaar. Curator mr. W. A. Dumbar te Heiloo. Marktbericht W ARMENHUIZEN, 12 Mei 1949. 5000 kg Rode kool 9.50—21.20; 300 kg Gele kool 12.50; 1500 kg Uien 5.106; 2200 kg Prei 46; 300 kg Rabarber 5.90; 2600 kg Witlof I 44—53 en II 23— 43. jodenverraders voor het Bijz. Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft Woensdag de zaak behandeld van Mosterd en Weyers uit Eindhoven, wel ke zaak door de Raad van Cassatie naar dit Hof was verwezen. Beide verdachten hebben-een rol ge speeld in de zaak van Jodenverraad te Ursem en werdén in Juni 1947 tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis was 15 jaar. Het Hof van Cassatie heeft dit vonnis vernietigd en de zaak naar Arnhem verwezen. Thans werd 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Hoewel de uitspraak op 25 Mei werd bepaald werden de verdachten, op ver zoek van hun raadslieden reeds in vrij heid gesteld. Zoals bekend hebben beide mannen (W. was een zwager van de toenma lige burgemeester) en M. was politie man, samen gespannen om ten huize van de burgemeester enige daar on dergedoken personen te arresteren waardoor het Joodse echtpaar Coster de dood heeft gevonden. Hoofdzakelijk geschiedde deze arrestatie om zich meester te kunnen maken van een partijtje juwelen, welke het Joodse echtpaar in de kelder had geborgen en waarvan een gedeelte nimmer terecht gekomen is. Geboren: Johannes Gerardus Maria, z. van C. J. Kleverlaan en A. Welboren. Ge rardus Mattheus Maria, z. van J. C, de Raadt en Gr. Insink. Catharina Maria, d. van C. Kraakman en A. M. Louwe. George Linus Maria, z. van J. J. Weijers en P. van Die pen. Wilhelmus, z. van C. A. Groen en A. M. Dirkson. Wilhelmina Catharina Antho- nia, d. van G. J.. Bak en M. J. Mooij. Cla- ïa Margaretha Afra, d. van S. J. Wittebrood en M. Cl. van der Molen. Johannes P. H., z. van 'f. H. Kool en A Sentveld. Colobina H., d. van L. M. Koning en A. M. van der Meer Marinus P, z. van N. Peetoom en H. J. Pek. Getrouwd: Willem Vriend en Lijda Klaij. Cornelis J. Kogels en Immetje Bras. On dertrouwd: Adrianus Roozing (te Bergen) en Margaretha W. Copier. Jacobus G, Melker en Catharina E. Druiven. Loop der bevolking Ingekomen: Nicolaas M. Vrouwe en gezin van Assendelft naar alhier, Egmonder- meer 470. Vertrokken: Petrus A. M. Biouwcrs co gezin naar Hooge en Lage Mierde (N.-Br.). - Johanna Hof naar Alkmaar. Lijda Klaij naar Vijdenes. Willem Schaesberg naar Amster dam. Maria L. Kuiper naar Heiloo. J°* hannes C. Pepping naar Alkmaar. V

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2