Alkmaars Raad besluit tot het houden van motorraces op Zondag Feiten, cijfers en voorzieningen aan de Langedijk MARSDIEP TOT IJ Financiële voordelen wonnen het van Ursem Eqmondbinnen Burgerlijke sfand principiële bezwaren Belangstelling voor diverse ingekomen stukken Motorraces op Zondag 31 Juli Waf er fe gebeuren slaat Graft a Helder ging de baldadigheid eugd zó ver dat het kustlicht nabij paal 3, grondig werd ver- 1 Ds. J. van Boven, Ned. herv. t te Den Hoorn op Texel, zal maand als veldpredikant naar verwekken. an de te Andijk geboren drie- /erleden. p Te Hoorn jubileert de heer C. Hemmer die 60 jaar is van K. H. de Jong's Kaas- ndel. p De gemeenten Venhui- otebroek, Hoogkarspel en Wij- illen een gemeenschappelijke haaldienst instellen. Kennemer Oudheidkamer te k ontving van de familie Bo- fraaie antieke kussenkast ten e. er J. P. van Nieuwenhuize, arts aan de Zaan, zal Donderdag a.s. ren op 't proefschrift „Actieve ig der diphtherie". D De heer ;r is Zondag a.s. 121/, jaar bur- r va:. Assendelft; hij is de der- emeester uit het geslacht de hovenconcert van de H.O.V. g 20 Mei a.s. komt de Haar- rkest Vereniging wederom in :n Vlies te Alkmaar concerte- brengt ditmaal o.l.v. Marinus en programma ten gehore, dat s aan werken van Beethoven, st zal optreden de jonge, ta- violist Dick de Reus met >n's onvolprezen vioolconcert, thans 26-jarige violist Dick de gon op 8-jarige leeftijd zijn kwam op 13-jarige leeftijd op sterd. Conservatorium en ver ruim 3 jaar later met zijn „cum laude". Hij verwierf verschillende prijzen en werd irige leeftijd benoemd tot 'iolist bij het Concertgebouw waarbij hij tevens als solist tn 1946 zag hij zich echter ge kt zijn plaats in het Concert- Orkest te verlaten wegens stische werkzaamheden, eethoven-concert vermeldt na e de Vijfde Symphonie. ARSCHE COURANT—STOEL 3—1. avond werd op het voetbalveld ping Boys te Oudorp de wed- issen de Bedrijfselftallen van i de Alkmaarsche Courant ge- Na een zeer sportief gespeelde 1, behaalde het elftal van de •sche Courant een 31 over- De stand bij de rust was 10. FAILISSEMENTEN. April is uitgesproken het fail- t van de Venn, onder fa. Glas- 2 P. van Rossum en Co., Ken- raat 526, Heiloo en haar venno- 1. H. van Rossum, Zeeweg 49, sn H. E. Didlaukis, Kennemer- ig 58, Heiloo. ir-commissaris is mr. J. Krab- lkmaar. Curator mr. W. A. te Heiloo. verraders voor hef Bijz. Gerechtshof ijzonder Gerechtshof te Arnhem oensdag de zaak behandeld van en Weyers uit Eindhoven, wel- door de Raad van Cassatie Hof was verwezen, verdachten hebben- een rol ge- n de zaak van Jodenverraad te en werden in Juni 1947 tot 10 vangenisstraf veroordeeld. De 15 jaar. Het Hof van Cassatie t vonnis vernietigd en de zaak nhem verwezen, werd 6 jaar gevangenisstraf rek van het voorarrest geëist, de uitspraak op 25 Mei werd werden de verdachten, op ver- a hun raadslieden reeds in vrij- steld. bekend hebben beide mannen s een zwager van de toenma- •gemeester) en M. was politie- men gespannen om ten huize burgemeester enige daar on- ken personen te arresteren ir het Joodse echtpaar Coster heeft gevonden. Hoofdzakelijk 1de deze arrestatie om zich te kunnen maken van een juwelen, welke het Joodse r in de kelder had geborgen en i een gedeelte nimmer terecht is. ren: Johannes Gerardus Maria, Kleverlaan en A. Welboren. Ge- attheus Maria, z. van J. C. de Raadt nsink. Catharina Maria, d. van C. i en A. M. Louwe. George Linus van J. J. Weijers en P. van Die- Vilhelmus, z. van C. A. Groen en A. on. Wilhelmina Catharina Antho- in G. J. Bak en M. J. Mooij. Cla- iretha Afra, d. van S. J. Wittebrood I. van der Molen. Johannes P. H., H. Kool en A Sentveld. Colobina an L. M. Koning en A. M. van der Marinus P, z. van N. Peetoom en H. juwd: Willem Vriend en Lijda Cornelis J. Kogels en Immetje Bras, rtrouwd: Adrianus Roozing (te ;n Margaretha W. Copier. Jacobus •r en Catharina E. Druiven. Dop der bevolking komen: Nicolaas M. Vrouwe tn a Assendelft naar alhier, Egmonder- o k k e n Petrus A. M. Biouwers tn ir Hooge en Lage Mierde (N.-Br.). Hof naar Alkmaar. Lijda Klaij naar Willem Schaesberg naar Aiaster- Maria L. Kuiper naar Heijoo. J0- I. Pepping naar Alkmaar. Gistermiddag om twee uur verga derde de raad onder voorzitterschap van de burgemeester. Afwezig waren met kennisgeving de heren Knuistingh Neven en Sietsma die ter observatie in het Ziekenhuis is opgenomen). De burgemeester wenste de heer Sietsma een spoedig herstel toe. Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen werd mededeling gedaan van de ingekomen stukken. Daartoe behoorden, naast de goed keuringen van diverse raadsbesluiten, de goedkeuring voor het oprichten van een O.L. school met twee achter eenvolgende leerjaren aansluitende aan het vierde leerjaar ener normale school voor gewoon lager ondewijs (voor kennisgeving aangenomen), als mede een brief van Ged. Staten, waar in 's raads oordeel wordt gevraagd over een nieuwe regeling van de jaar-, wedden van de secretarissen van ge meenten in deze provincie. B. en W. werden gemachtigd aan Ged. Staten te berichten, dat de raad met hand having van zijn reeds genomen besluit tegen deze nieuwe, in hoofdzaak ge lijksoortige, regeling geen bezwaar heeft. Ged. Staten deelden mede, dat zij het beroep van het bestuur der St. Josephschool (ulo) voor zoverre aan deze school gelden voor de aanschaf fing van Bos-atlassen en zakwoorden boekjes waren geweigerd, ongegrond hebben verklaard. Reis naar Bath. Ingekomen was een brief van B. en \V„ waarbij een crediet wordt ge vraagd van f 901 voor reiskosten van de officiële afvaardiging van een ge meentelijke delegatie naar Bath ter gelegenheid van het aldaar te houden festival van 19 t.m. 23 Mei e.k. De heer H o y t i n k (A.R.) had er geen behoefte aan over dit punt een debat te ontketenen. Hij wilde slechts geacht worden te hebben tegenge stemd. De heer Torenvlied zeide, dat ook zijn fractie niet met dit voorstel aceoord gaat. Z.h.s. werd het voorstel daarna aan vaard. Een schoolparletnent B. en W. stelden voor voor kennis geving aan te nemen een brief vah B. en W. betreffende invoering van een schoolparlement aan de gem. scholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. De heer De Wilde (arb.) had met verwondering kennis genomen van de antwoorden van de rector en de direc teur van de H.B.S. De burgemeester wees er op, dat hier alleen over de wijze van af doening kan worden gesproken. De heer De Wilde kan desgewenst later een voorstel indienen of een interpel latie aanvragen. De heer Kirpenstein (arb.) meende, dat de heer De Wilde, wan neer hij tegen aanneming voor ken nisgeving is, zijn mening toch moet kunnen motiveren. De burgemeester wees er op, $at B. en W. toch hun eigen brief niet om bericht en raad kunnen nemen. Al leen het kennisgeven van de brief is in behandeling en niet de kwestie zelf. De heer Venneker (kath.) be greep niet, dat de heer De Wilde de kwestie niet mocht besproken en de heer Hoy tink gaf van dezelfde zienswijze blijk. Besloten werd, dat de heer De Wilde B. en W. zou verzoeken het schrijven in nadere overweging te nemen. Dan komt deze kwestie later weer in de laad. De motie van de C.P.N. B. en W. stelden voor om voor ken nisgeving aan te nemen een brief van 2 Mei van het bestuur der afd. Alk maar van de comm. partij De Waar heid ten geleide van de op 1 Mei aan genomen motie met betrekking tot het verbod mo op die dag een demonstra tie te mogen houden. De heer Torenvlied (comm.) aannemen. Een grote groep Alkmaar- wilde dit stuk niet voor kennisgeving se burgers wordt hier in haar organi satorisch werk ernstig geschaad. De burgemeester was van me ning, dat dit niets met het thans ge dane voorstel heeft te maken. De hper Torenvlied zou toch gaarne nader op dit voorstel ingaan orn de raad op andere gedachten te brengen. De burgemeester wees op de mogelijkheid van interpellatie of het stellen van vragen. De heer Torenvlied nam zich voor de kwestie in een volgende ver gadering dan in den brede te be spreken. Inkoop van diensttijd. Het hoofdbestuur van de Bond van Ned. Overheidspersoneel te Amster dam verzocht de door het gem.-perso neel wegens inkoop van diensttijd ver schuldigde inkoopsommen in den ver volge geheel voor rekening der ge meente te nemen. B. en W. stelden voor daarop afwij zend te beschikken, omdat I e in ver band met de laatste wijziging der Pensioenwet van de krachtens de be staande regeling tot 100 pet. verhaal bare koopsommen, gerekend van 6 Nov. 1948 af een vierde gedeelte voor rekening der gemeente zal komen en de posotie der gem.financiën een ver dere tegemoetkoming in dit opzicht niet gedoogt. Een voorstel tot wijziging van de bestaande verhaalsverordening, zal met het oog op de gewijzigde pen sioenwet binnenkort de vaststelling worden aangeboden. 2e. Omdat een algehele vrijstelling van de betaling van inkoopsoramen een bevoorrechting zo uzijn van een bepaalde groep van personen. Van de vrijdom van te betalen inkoopsommen profiteren slechts wie diensttijd als tijdelijk ambtenaar of als arbeidscon- tiaetant kunnen inkopen. Dit finan cieel voordeel is niet weggelegd voor al degenen, die aanstonds in vaste dienst overgaan en direct de bij de wet vastgestelde pensioensbijdragen ad moeten storten. Dit 'blies achten B. en W. een ernstig beletsel voor in williging van het verzoek. De heer Torenvlied kon zich rnet deze afwijzing niet verenigen. Waar B. en W. toch met een voorstel zullen komen, kunnen zij deze kwestie nog eens in beraad houden. Wethouder Van Slingerland (kath.) achtte het voorstel financieel met uitvoerbaar. Kwijtschelding zou de gemeene f 18.000 kosten. Er zijn trouwens nog 80 aanvragen voor in koop. Vier gevallen van M.H. alleen kosten al f 10.000. Gaf men toe aan de vraag van de organisaties, dan zouden daar tonnen mee gemoeid zijn. De heer Torenvlied was bereid voorlopig met deze zienswijze accoord te gaan. Onhygiënische toestanden. De bewoners van de Noorderkade verzochten te bevorderen, dat door demping van de sloot gelegen voor hun woningen een eind komt aan de on hygiënische toestanden ter plaatse. B. en W. stelden voor dit ter afdoe ning in hun handen te stellen. De heer Bos (arb.) zag dit voorstel gaarne om bericht en raad genomen, waartoe werd besloten. Op verzoek van de heer Torenvlied zal er ernstig aandacht aan deze kwes tie besteed worden. In gekomen was nog een brief van het bestuur der afd. Alkmaar van de Ned. Onderwijzersvereniging waarin erkentelijkheid wordt uitgesproken voor de beslissingen inzake de verho ging van het crediet voor leermidde len, de uittrekking van een extra cre diet voor uitbreiding van de schoolbi bliotheken en de verspreiding van de onderwijsfolder. De siroomkwesiie aan de Heilooërdijk Ingekomen was een brief van de heer Joh. de Vries, houdende verzoek zijn woning en bedrijf aan de Heilooërdijk aan het electrisch net aan te sluiten. B. en W. stelden voor dit punt ter uit voering in handen van B. en W. te stellen, in verband met het rapport van de directeur van de Lichtbedrij- ven. De heer Venneker (kath.) zou gaarne een nadere motivering willen zien. Wethouder Leesberg (kath.) zeide dat een bovengrondse kabel kan gelegd worden, maar dat de kosten om deze productief te maken op f 4000 zullen komen. Dit willen de vier belangheb benden niet betalen. Wan dit bedrag zal f 1600 gedekt zijn. B. en W. wilden belanghebbenden wel tegemoet komen en hebben goedgevonden dat ieder f 500 zou bijdragen. Daarna heeft een der belanghebbenden zich echter terugge trokken. De heer de Vries wil nu niets betalen en B. en W. kunnen dan niet tot aanleggen van de kabel overgaan. Men moet rekening houden met de verordening. De heer Venneker zou de ver ordening willen wijzigen. Wethouder Leesberg achtte dit zeer gevaarlijk voor de financiering van het bedrijf. De heer Van der Borden (C.H.) wees er op. dat op 150 m. afstands de kabel van Heiloo loopt. Kan men van daaruit deze mensen niet helpen? Zij hebben o.a. hun radio voor de land- bouwberichten nodig. Wat zit daar eigenlijk tussen? De burgemeester; Daar zit een grens tussen. De heer Torenvlied (com.) wil de ook een redelijke oplossing. De draagkracht van belanghebbenden staat niet vast en de kwestie is niet in der minne geregeld. Wellicht kan het plan- Van der Borden nader bekeken, wor den. Wethouder Leesberg zeide, dat er geen sprake van kan zijn. Ieders gebied wordt op dit moment zeer zorgvuldig gerespecteerd. De heer Van der Borden zeide, dat wanneer twee partijen een kwestie hebben, een derde daarvan niet de du pe mag worden. Laat men eens met de geme&nte Heiloo of met het PEN spreken. Wethouder Leesberg verwacht te. dat de provincie het aftappen van stroom van het net van Heiloo niet zal toestaan. Nadat de heer Torenvlied te kennen had gegeven, dat dit verloop van zaken hem niet voldoet, werd de conclusie van B. en W. z.h.s. door de Raad aanvaard. Een„Jan Ligthartschool". Op voorstel van B. en W. besloot de Raad de nieuw te openen openbare school voor gewoon lager onder wij o in het Bergerkwartier (De Finse school) „Jan Ligthartschool" te noemen. Onderwijskwesties. Besloten werd gelden te verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de St. Annaschool. Op 27 Januari stelde de Raad een verordening vast regelende de bezoldi ging van het onderwijzend personeel voor het vakonderwijs aan de scholen voor O. L. onderwijs. Besloten werd tegemoet te komen aan de bezwaren welke Ged. Staten tegen deze verordening hebben kenbaar ge maakt, door een gewijzigde verordening vast te stellen. Besloten werd om te rekenen met in gang van 1 Januari 1949 de gemeente lijke bijdrage voor de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs staande onder het beheer van de O.L. Vrouwe van Lourdesschool alhier, te verhogen van f 15 tot f 21 per leerling en per jaar. Aanvaarding in bruikleen van drie schilderijen. De Stichting „Nederlands Kunstbe zit" in Den Haag heeft het Gem. mu seum 3 schilderijen in bruikleen toe gewezen, één paneel van C. van Ever- dingen, voorstellende Vertumius en Pomona, één doek van S. Ruijsdaal, voorstellende een gezicht op Egmond aan Zee en één doek van A. van Croos, voorstellende een gezicht op Alkmaar. De gemeente kan t.g.t. deze schilde rijen in eigendom verkrijgen tegen 2% procent der waarde van de schil derijen in 1948. Daar deze schilderstuk" ken als een belangrijke aanwinst voor het gem. museum zijn te beschou wen stelden B. en W. voor hen te machtigen deze schilderijen in bruik leen op nader overeen te komen voor waarden te aanvaarden. De heer Van der Borden achtte weinig plaatsruimte voor deze schilde rijen aanwezig. Waar zal men ze kun nen hangen? De burgemeester adviseerde de heer Van der Borden zich daarover met de gemeentearchivaris te verstaan. De Raad ging met het voorstel ac coord. Wijziging der verordening op de veemarkten. De verordening op de veemarkten be paalt, dat de tweede najaarsmarkt voor paarden op de laatste Woensdag in October en de najaarsmarkt voor runderen op de eerste Dinsdag en daarop volgende Woensdag in Novem ber wordt gehouden. Volgens de wijziging van 1931 zal in de jaren, dat de R.K. feestdag van Al lerheiligen samenvalt met de najaars markt voor runderen de tweede na jaarsmarkt voor paarden gehouden worden op de Maandag voorafgaande aan de laatste Dinsdag en Woensdag in October en de najaarsveemarkt voor runderen op de laatste Dinsdag en op volgende Woensdag in October. Het verstellen van de tweede na jaarsveemarkt voor paarden kan niet langer gehandhaafd worden, mede om dat dan verplaatsing van het markt terrein nodig kan zijn. B. en W. stelden daarom voor, de ver ordening in die zin te wijzigen, dat de tweede najaarsmarkt voor paarden wordt gesteld op de voorlaaste Woens dag in October wanneer een en ander samenvalt met de feestdag van Aller heiligen. De Raad besloot hiertoe. ten dienste van het sportparkbedrijf. I grote behoefte maar kost veel geld door Verhuring barakken. van terreinen en B. en W. stelden voor de thans ge reed gekomen barakken voor de jeugd verenigingen als volgt te verhuren. Die op een terrein aan de 2e Land- dwarstraat aan de VCJC te Alkmaar vanaf 1 Mei 1949 voor de tijd van 3 jaar (met recht op verlenging) voor f 400 per jaar. De tweede barak stellen B. en W. voor te verhuren aan de stichting af delingscommissie „St. Dominicusgroep" te Alkmaar onder dezelfde voorwaar den, te rekenen met ingang van 15 April voor f 425 per jaar. De Raad ging hiermede accoord. Verkoop bouwterrein aan de Bergerweg. Besloten werd aan de N.V. Alkmaar sche Bank te verkopen een perceel bouwterrein aan de Bergerweg ter grootte van 1201 m2 voor in totaal f 18.015. Aanschaffing tractor en gras- maaimachines. Besloten werd tot aanschaffing van een tractor met drie grasmaaimachines en een wagentje, in totaal voor f 6900 Dit bedrijf zal dan ook het gras van andere sportvelden tegen vergoeding kunnen maaien. Bovendien kan de tractor bij sneeuwval de sneeuwschuif trekken. Het is B. en W. gebleken, dat het voor velen bezwaarlijk is de motorraces op Zaterdag bij te wonen. Het bezoek op Zondag zal veel groter zijn, wat voor de gemeente een grotere ontvangst betekent wegens aandeel in de winst en vermakelijkheidsbelasting. Het Sport parkbedrijf zal de meerdere inkomsten niet kunnen missen vooral ook omdat het 'in exploitatie brengen van viei sportvelden in Overdie en Achtermeer weldra de nodige offers zal vragen. B. en W. stelden dus voor te beslui ten tot het houden van motorraces op Zondag 31 Juli a.s. mits op die dag ont heffing wordt verleend van het verbod om op Zondag motorrijtuigen te ge bruiken. De heer Kirpenstein deelde me de ,dat, evenals dat vroeger het geval was, de heren Bos en hij zich tegen het houden van motorraces op Zondag zouden verklaren. De heer Hoy tink wees er op, dat men, t,a,v, deze races allerlei tijdvak ken gekend heeft. Nu men ze weer op Zondag wil houden negert men daar door de gevoelens van een groot deel der burgerij. Hier is geen sprake van sport maar van sensatie. Het hoofd argument is, dat men wel eens wil zien of er Zondags meer geld in het laadje komt, maar bewezen is, dat de races Zaterdags even druk bezocht worden. Sluit men Zaterdags veel middenstan ders uit, op Zondag doet men dat vele van sprekers geestverwanten en du peert tevens de middenstand. Laat men opnieuw eensgezind besluiten de motor races niet op Zondag te houden. Dan behoeft op die dag niet iedereen in het geweer te komen en verhindert men een spektakel, dat zeer onaangenaam aandoet. De heer Venneker zeide, dat de katholieke fractie over dit punt ver deeld is. Spreker achtte de motorraces een veel ernstiger Zondagsontheiliging dan iedere andere gebeurtenis en meen de te hebben gelezen, dat ook het Col lege eigenlijk de Zondag niet zo ge schikt vindt. Dat niet ieder hier tijdig kan zijn geldt ook voor de Zondag. Thans kijken B. en W. alleen naar de inkomsten en het is nog de grote vraag of die op Zondag meer dan op Zater dag zullen zijn. 'Wanneer deze proef met veel reclame zal gelukken zal de VVV vragen de races altijd op Zondag te mogen houden. De heer Torenvlied zeide, dat de communisten altijd voor het hou den van de races op Zondag zijn ge weest. Onchristelijk zijn ze niet. Als de heer Hoytink beweert, dat de gevoe lens van een' groot deel der bevolking worden genegeerd, dan kan spr. zeg gen, dat hij dat gevoel kent en dat het niet prettig is. Waarom geen motorraces op Zondag als zovele andere dingen wel mogen? De ene bevolkingsgroep mag de andere niet voorschrijven hoe deze haar Zondag moet doorbrengen. Bovendien kunnen we deze belangrij ke bron van inkomsten niet missen. De heer Van der Borden zag hier de idealen wijken voor de finan ciële belangen. Uit het rapport over de jeugdzorg zal blijken hoe paarden rennen en motorraces schadelijk zijn voor de jeugd. De heer Torenvlied kan zijn communistische stellingen hier wel verkondigen maar hij is ook niet in Rusland geweest, anders zou hij hier niet teruggekomen zijn. Misschien kan hij nog gaan nu de blokkade is opge heven. Spr. is tegen het voorstel van B. en W. De heer De Wilde (arb.) vond mo torraces onschristelijk en onterend. Het is een kwestie van acrobatiek, behen digheid en een spelen met het 'even, Het gaat hier om principiële vraagstuk ken. Het houden van de motorraces op Zondag komt niet overeen met de Zon dagsheiliging. Toch zal spreker voor het voorstel stemmen met terzijde stelling van het financiële argument omdat er een groot aantal Nederlan ders is, dat naar de motoraces wil gaan en de Zondag daarvoor wil besteden. Wethouder Bakker verdedigt het voorstel. Wethouder Bakker (arb.) wilde de principes eerbiedigen. Als men meent, dat motorraces op Zondag ontoe laatbaar zijn moet men hetzelfde stand punt tegenover andere takken van sport innemen. De drukte op Zondag bepaalt zich hoofdzakelijk tot het sport park. Laat men eens naar de drukte in andere plaatsen kijken, b.v. in Hee renveen. Het sportpark voldoet aan een 300.000 mensen kwamen op het Victoriaplein te Warschau, waar de presi dent van de Poolse Republiek en leden van het gouvernement redevoerin gen hielden, bijeen. Na afloop trokken Poolse soldaten, arbeiders en leden van jeugdverenigingen in optocht door de stad. Meisjes van een jeugdver eniging marcheren met spandoeken door de Marszalkowska (één der hoofdstraten van Warscpau). de uitbreiding van sportvelden, wat niet alleen door de voetballers kan worden opgebracht. De motorraces kunnen be langrijke inkomsten brengen en zo ont heiligend zijn ze nu ook niet. Is men van deze races een principiële tegen stander dan behoeft men er niet verder over te praten, maar het geldelijk be lang is voor het sportpark van zeer grote betekenis. Gebleken is, dat men op Zondag veel meer mensen van bui ten kan verwachten. Ook bij de motor races op Zondag zullen veel midden standers van het bezoek profiteren daar vele toeschouwers reeds Zaterdags naar Alkmaar komen. Het voorstel geldt slechts voor dit jaar, daarna zal men de kwestie opnieuw kunnen bekijken. De heer Kirpenstein zag op Zon dag een belangrijke volksgroep uitge sloten. Spr. voelde aan wat de heer De Wilde in eerste instantie zeide maar verbaasde zich er over, dat deze toch zou voorstemmen om het bezoek zo groot mogelijk te kunnen maken. Mo- tprraces ontheiligen de Zondagsrust. Over andere sporten op die dag is spr. mening niet gevraagd. De heer Hoytink zou nu deze ingeburgerd zijn de andere sporten op Zondag niet willen bestrijden maar met de motorraces staat de zaak anders. De raad is zedelijk verplicht mede te werken aan de Zondagsrust. Spr. zou gaarne een overzicht van de bezoekers willen zien op de Zaterdagen en op de Zondagen. Op de tweede Paasdag heeft natuurlijk alles meegewerkt om het be zoek zo groot mogelijk te maken. We hebben, hier ons gezamenlijk standpunt van 1948. Het is niet wenselijk dit op het laatste ogenblik los te laten. De heer Woldendorp (kath.) zou de Zondagsproef wel willen nemen. Voor de katholieken is dit eigenlijk geen principe-kwestie en de meningen zijn zeer verdeeld.' De heer Van der Borden zeide, dat de wethouder hem niet meevalt. We moeten onze idealen niet met bloedgeld betalen. De heer Torenvlied was nog nim mer bij de motorraces geweest en had ook geen behoefte er heen te gaan. Een communist houdt evenwel altijd meer rekening met een ander dan met zich zelf. Van bloedgeld kan hier niet wor den gesproken. Laat de heer Van der Borden dan ook eens aan Indonesië denken. Daar is van bloedgeld sprake en vallen onze jongens ook op Zondag. Als de heer De Wilde de motorraces als een ontheiliging kenschetst mag hij niet vóór het voorstel van B. en W. stem men. Men is er voor of er tegen. B. en W. zullen, naar spreker aanvoelt hun zgtels zeker niet ter beschikking stellen als hun voorstel wordt verworpen. De heer de Wilde zeide niet schijnheilig te willen lijken. Volgens zijn persoonlijk gevoel zou hij tegen stemmen, maar hij respecteert hier zij het met een bloedend hart de mening van anderen. De heer Venneker had niet ge hoord waarom het College van stand punt is veranderd en wees op de ge vaarlijke consequenties voor de toe komst. Welk standpunt zal de wethou der een volgend jaar innemen? Wethouder Bakker kon zich de afkeer van motorraces wel voorstellen. Laat men evenwel eens op het sport park komen kijken. Dan kan spreker diverse opmerkingen ook wat het gevaar betreft meer eerbiedigen. Ook bij andere takken van sport komen ongelukken voor en er wordt door een scherpe controle zo veel mogelijk tegen gewaakt Spr. was vroeger een voor stander van de races op Zaterdag maar er is hier te lande nog geen vrije Za terdag. Dit jaar zal op 31 Juli waar schijnlijk ontheffing worden gegeven van het rijverbod. Het bezoek. Het bezoek was in 1947 op Dinsdag 27 Mei (3e Pinksterdag) 8636 mensen, op Zaterdag 14 Juni 5049, op 9 Augustus 5531 en op 30 Augustus 3741. In 1948 op tweede Paasdag 10.617, op 3e Pinkster dag 5787. Op Zaterdag 4 September was het 3602 bezoekers en op 2e Paasdag van dit jaar 12.241. Spr. weet niet of hij in 1950 nog wet houder zal zijn en hij wilde zich volko men het recht voorhouden dan even tueel de kwestie opnieuw te bekijken. Ten slotte drong spreker op aanneming van het voorstel van B. en W. aan. Het voorstel aangenomen. Het voorstel de motorraces indien vrijstelling van het rijverbod wordt ge geven op Zondag 31 Juli te houden werd vervolgens aangenomen met. 17 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren Hoytink, Van der Borden, Venneker, Kirpenstein en Bos, vóór de heren Torenvlied, Wolden dorp Van Slingerland, Wiese, Vleugel, Steenis, Groot, de Boer, de Zeeuw, Bak ker, de Kort, Asjes, Coerts, Leesberg, de Wilde en de dames Kommervan der Zwaard en Kamphuys. Verbetering Sted, Muziektuin. Overeenkomstig de toelichting van B. en W., die wij in ons nummer van gis ter hebben opgenomen, stelden B. en W. de raad voor hun een crediet te ver lenen tot een bedrag van f 1300 en na de totstandkoming van het bouwen van toilet- en garderoberuimte en een nieu we toegang tot de tuinzaal de muziek tuin te verhuren aan de tegenwoordige huurder de heer E. Jager tot 1 Oct. 195* tegen een huur van f 1300 per jaar. De raad ging hiermede accoord. Laten we het eens aan de grote klok hangen; burgemeester Schelhaas is een voortvarend burgervader. Bij de één of andere gebeurtenis werd de eerste der Langedijker burgeren getekend als de stuwende kracht der gemeente. Een leeg compliment was dat geenszins, want er wordt gebouwd en gebroken, gerekend en georganiseerd. Kent u.och, één naam heeft weinig overtuigende kracht. Maar het behoeft ook niet bij één naam te blijven. Want de Strijbissen de Koédijken, de Bakken, zijn uitgezwermd over het hele land. Maar zij komen regelmatig terug en schudden elke keer weer hun hoofd, omdat dit veranderd is en dat verdwenen- Daarvoor is maar één verklaring: de Langedijk wordt in steeds toenemende mate centrum. Die veranderingen en verbeteringen zijn allereerst door de dienst Openbare Werken tot stand gebracht. Wie kent niet de gemeente-architect De Jong, die langzamerhand een staat van dienst heeft gekregen, zoals misschien geen andere der ambtenaren buiten burge meester Schelhaas? Maar geen van beiden is voornemens het te laten bij wat bereikt werd en de lijst van plannen heeft een respectabele lengte. Om er enkele van te noemen: de restauratie van de Broeker toren; vervanging van de brug te Oudkarspel door een nieuwe balansbrug; vernieu wing van de brug in het z.g. Kerkepad te Zuidscharwoude'; vernieuwingen van het schoeiingwerk langs het Gorte- diepje en andere plaatsen tot een to tale lengte van ca. 400 m, waarmee een bedrag van ongeveer 53 mille is ge moeid; wegverbredingen op onderschei dene plaatsen; uitvoering van bagger- werk, waarvan ca. 40.000 ten ïaste van de gemeente komt.het is maar een greep. En dan staat nog iets op de lijst. Dat iets gaat over plannen, waarmee geen duizenden, maar tonnen gemoeid zijn. Een plan, van zo verstrekkende bete kenis, dat daardoor de Langedijk zich opwerken zal tot een gémeente van veel groter betekenis dan b.v. Schagen. Gecompliceerd geheel Zo langzamerhand is de gemeente huishouding echter een gecompliceerd geheel geworden. Met Openbare Wer ken is het dan ook nog lang niet be keken. Daar is b.v. de brandweer, die op steeds grotere paraatheid kan bo gen. Tot zelfs de hooiijzers van de hooistekers worden gemoderniseerd. De afd. Zuidscharwoude krijgt nieuwe uniformen en dan zijn er nog van die vergeten kleinigheden. Volkshuisvesting, volksgezondheid en sociale voorzieningen.de sprong van kleine plattelandsgemeente tot centrum is groot. Daar is b.v. de vereniging voor gezinshlup. De huidige organisa tie is de opvolgster van een tweetal verenigingen, die zozeer in moeilijkhe den waren komen te verkeren. Door samenvoeging heeft men de totale li quidatie weten te voorkomen. Was dat niet gelukt, dan zou er weer een nieuw probleem gekomen zijn bij de vele an deren: hoe die gezinnen te helpen, die door ziekte in moeilijkheden zijn ge raakt. Dan zijn er nog de ratten, die be streden moeten worden en de achter lijke kinderen, die naar school moeten, er is„alles opsommen zou meer van u vergen dan verwacht kan worden. Zo verdwijnt b.v binnen afzienbare tijd het lelijke „brandspuitboetje" te Broek op Langendijk, het ding gaat een nieuw bestaan tegemoet als schuur bij een gemeentewoning. De urinoirs vor men nog steeds een précair punt, maar binnenkort zal een begin worden ge maakt met de beplanting. Want daar om schreeuwt de Langedijk. Een parel van dorpsschoon zullen de Langedijker dorpen weliswaar nooit worden, maar zoals het nu is: eigenlijk vertoont de Langedijk zich barrevoets en in een schamel hemd. Van alle openbare gebeurtenissen oogsten raadsvergaderingen wel de minste belangstelling van het publiek. De vergaderingen van B. en W. zijn uiteraard besloten en de raadsbeslui ten worden voor de buitenwacht eerst actueel, wanneer zij ten uitvoer wor den gelegd. Burgemeester zijn is meer dan een alleen maar ambtelijke be diening. in een opkomende gemeen te is het een levenswerk. En de op komst van een gemeente betekent niet maar alleen uitbreiding van het aan tal huizen. Allereerst betekent het een organische groei naar nieuwe mogelijk heden. BENOEMD. Met ingang van 1 Juli is de heer M. A Marbus, commies le klasse, benoemd tot chef algemene zaken ter secretarie van Sneek. De heer Marbus vestigde zich in' 1947 aan de Langedijk. Hij slaagde er in zich snel populair te ma ken en dat niet in het minst door zijn actie voor de V. V. V DE BLAUWE WEEK. De N. V. tot afschaffing van, alcoho lische Dranken zal der gewoonte ge trouw ook dit jaar weer een z.g. blauwe bloempjes-actie tijdens de Blauwe Week organiseren en wel op 21 Mei. Huisvrouwen maken plannen Dezer dagen vergaderde in café van der Gragt te Graft de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. De RijpGraft. Na enige huishoudelijke zaken te hebben besproken, waarna enkele me dedelingen volgden besprak men de a.s. uitgaansdag. Het ligt in de bedoe ling op 1 Juni naar Arnhem te gaan, waar een bezoek aan het openlucht museum de hoofdschotel van de reis zal uitmaken. Door mevr. RinsemaSchipper werd een boekbespreking gehouden over 't boek „Onrustig is ons Hart", van Diet Kramer. Door de aanwezige dames werd een en ander met aandacht gevolgd, de voorzitser dankte na afloop mevrouw Rinsema—Schipper voor haar mooie en boelende bespreking.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3