Organisatorische fout in de tijdrace kostte Schulte de leiderstrui Studenten bevolken de Ridderzaal R Xwitsalcttc2 Felle debatten worden verwacht met dit TA&-RY recept! AVONTUUR ESIDENTIE Geen grote wijzigingen in het klassement In het eerste gedeelte van de zeven de etappe sprongen al bij Kerensheide enkele renners weg, maar bij het hoge tempo op de smalle weggetjes was het bijkans onmogelijk zich een beeld e vormen van de strijd in het aanvangs stadium. Op de top van de Slingerberg passeerde eerst een groep van een m of 15, waarbij zich Meersman bevond, daarna op korte onderlinge afstanden verschillende andere groepen en groep en individuele renners. Bij Maas- geformeerd iti twee jes, tricht waren ze -pelotons In 't eerste zaten vrijwel alle cracks met Meersman, de drager van oranje-trui. helemaal vooraan. De Belg wilde blijkbaar geen enkel risico 10 Opde helling van de Keerderberg smolten beide groepen samen. Vier niet rij- ma„ hadden op de kronkelwegen, die Ontsnappingspogingen *er belemmer den, desondanks hun slag kunnen slaan, te weten De Hoog Franken, Dorgebray en Callens. Op twee minu ten volgde De Korver, op meer dan 2% minuut 'n lange u.teenrekte sliert renners. Tijdens de laatste zware klim tegen de steile Vaalserbergbocht kwam in deze positie aan de kop geen ver- Het klassement van het eerste ge deelte van de 7e etappe (Geleen-Vaals 61 km) luidde: 1 De Hoog, Ned. E. 1 uur 45 min. 33 sec.: 2 Callens, Belgie A, o Dorgebrav, Frankrijk, 4 Franken, Ned allen "dezelfde tijd; 5 De Korver, Wod A 1 uur 48 min. 38 sec.; 6 Savel- berg Ned. A, 1 uur 48 min. 13 sec.; 7 peters Ned. B. 1 uur 48 min. 27 sec.; 8 Vooren, Ned. C, 1 uur 48 min 45 sec.; 9 Pellenaars, Ned. C, zelfde tijd. Een grove fout. In de tijdrit Vaals-Kerkrade wreekte zich een ernstige organisatorische fout. Volgens het rondereglement zou deze halve etappe verreden worden per ploeg tegen het horloge. Nadere bij zonderheden gaf het reglement niet, en dat was de eerste fout, die echter on dervangen had kunnen worden, indien men van te voren precies aan de ren ners gezegd had, hoe de regeling was. Men kan immers een ploegwedstrljd tegen het horloge op meer dan één leest schoeien. Men kan voor het klas sement de tijden van de eerste 3 aan komenden bij elkaar optellen. Men kan ook de tijd van nummer 3 van elke ploeg nemen en die met 3 vermenig vuldigen om tot de totale ploegtijd te komen. Verder is het mogelijk om de bij de tijdrit gemaakte individuele tij den al dan niet te laten gelden voor het algemeen klassement, en ook dit zal invloed hebben op de manier van rüden van de deelnemers. De wedstrijdleiding heeft verzuimd tijdig de renners in te lichten waar ze zich aan te houden hadden, en het ge volg ls geweest, dat ieder reed volgens zijn persoonlijke interpretatie die in vele gevallen sterk afweek van de be doelingen van de wedstrijdleiding. Toen Schulte b.v. hoorde, dat zijn tijd in de rit tegen het horloge zou tellen voor zijn individueel algemeen klassement, was hij eerst ongelovig en daarna fu rieus. „Als ik dat geweten had. zou ik heel anders hebben gereden", riep de Bos- senaar uit. „Ik dacht dat het een ploeg- wedstrijd was en nu blijkt, dat jullie er eigenlijk een individuele tijdrace van maken Schulte had n.l. een zuivere ploeg- wedstrijd gereden, hij was voortdurend bij zijn maats gebleven, omdat hij voor de zege van de ploeg reed. Maar hij had, niemand twijfelt er aan, een veel betere tijd kunnen maken, als bii de an deren in de steek had gelaten en in zijn eentje uitgelopen was. Dergelijke races zijn immers net een kolfje naar zijn hand. Het is ook helemaal uitgesloten, dat hij, voor zichzelf dend, in de tijdrit de oranjetrui had teruggewonnen. Hij zelf is er tenmin ste van overtuigd, en wij geloven niet, dat hij het bij het verkeerde eind heeft. Ook bij de aankomst van de renners heerste grote verwarring, zodat het moeilijk zal zijn een bevredigende op lossing te vinden. De klassementen. Van de tijdrace van de zevende etap pe werd geen individueel klassement opgemaakt. Het ploegenklassement van deze race was: 1 Nederland A 5 uur 20 min. 42 sec.; 2 Nederland C 5.22.33; 3 Belgie A 5.23.27; 4 Nederland D 5.28.39; Nederland B 5.29.05. Het algemeen klassement na de tijd race luidt: 1 Meersman, Belgie A, 36.48.03; 2 Keteleer, Ned. B, 36.49.36; 3 Schulte, Ned. A 36.50.43: 4 Schellinger- houdt, Ned. C, 36.56.17; 5 De Hoog, Ned. E, 36.59.19;- 6 Van Stayen, Belgie 37.01.26; 7 Callens, Belgie A, 37.02.23; Voorting, Ned. A, 37.07.07; 9 Van Est, Ned. D, 37.13.17; 10 Peters, Ned. B. 37.14.46; 11 Loos, Ned. B, 37,é6.38; 12 Leenen, Belgie B. 37.17.08; 13 Vooren, Ned C, 37.17.33; 14 De Korver. Ned. 37.17.49; 15 Grysolle, Belgie A, 37.19.41. Het ploegenklassement luidt: 1 Bel gie A 111.10.07; 2 Nederland A 111.15.39; Nederland B 111.21.00; 4 Belgie B 111.38.52; 5 Nederland C 111.42.40. Engeland en Belgie aanvaarden Atlantisch Pact Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 333 tegen zes stemmen een rege- ingsmotie aanvaard, waarin het At lantisch Pact wordt goedgekeurd. Ook de Belgische Senaat heeft gisteren het Noordatlantisch Pact met 127 tegen 13 stemmen geratificeerd. Alle tegen- temmers waren communisten. De Kamer van afgevaardigden heeft het pact reeds eerder deze maand goedgekeurd. Het ziet er naar uit, aldus Reuter, dat het Atlantisch Pact, dat alvorens van kracht te worden een meerderheid van twee derde van de Amerikaanse Senaat behoeft, een overweldigende meerderheid zal verkrijgen. De Republikeinse leider Robert Taft Senator voor Ohio), die tegen het re geringsvoorstel is de Pact-landen .130.000.000 dollar voor herbewapening toe te wijzen, heeft voor de radio ver klaard, dat het opheffen der blokkade enige invloed op het wapenprogram zou kunnen hebben. Rimhukisten voor de jongens De Niwin heeft per 1 Mei een nieu we actie geopend voor de verstrooiing van de jongens overzee. Speciaal is daarbij gedacht aan de jongens op de buitenposten, waar vrijwel nooit and^r amusement is dan radio. Men wil nu in twee maanden tijds f 420.000 inza melen, die nodig zijn om 1000 „rim bukisten" te kunnen versturen. Deze kisten bevatten: 1 koffergramofoon met 25 platen, 3 gecombineerde dam schaak- en dominospelen, 1 boek over hersengymnastiek, 1 voetbal met extra binnenbale 1 volleybal met extra bin tienbal, 1 badmintonspel. 1 tafeltennis- set, 1 monopolyspel, 1 strategospel, voetbalpomp met nippel en 1 gasoline lamp. Reeds zijn 5 kisten naar Indonesië gestuurd en in de komende maanden zal een groot aantal moeten volgen Dit zal de soldaten op de buitenposten tonen, dat zij niet door het moederland worden vergeten en zij zullen deze ca deaux van het Nederlandse volk zeker zeer op prijs stellen. Britse gemeenteraden zwenken naar rechts Het centrale verkiezingsbureau van de conservatieve partij maakte de uit slagen van de gisteren gehouden Britse gemeenteraadsverkiezingen bekend. Het bureau verklaart, dat de conservatieve partij grote vooruitgang heeft geboekt, ten koste van de sociaal democratische partij. De conservatieve partij heeft 499 ze tels gewonnen waarvan er 369 op de socialistische partij werden veroverd en 32 verloren. De socialistische part. heeft 85 zetels gewonnen waaronde: twee tevoren door conservatieven be zette zetels en 488 verloren. De libe rale partij won 20 zetels, doch verloor er 42 De communistische partij heeft geen enkele zetel gewonnen en er drie verloren. Naar een joods-Arabische vrede Vertegenwoordigers van Israel en van Egypte, Transjordanie, Syrië en de Libanon hebben te Lausanne een protocol ondertekend, dat een overeen gekomen basis voor vredesbesprekin gen inhoudt, aldus is door de verzoe ningscommissie van, de Verenigde Na ties te Lausanne meegedeeld. Er werden geen details over de be reikte overeenstemming bekend ge maakt, doch de leden van de verzoe ningscommissie noemden het protocol de eerste belangrijke ontwikkeling in de besprekingen te Lausanne, die reeds meer dan twee weken duren. Zes millioen francs toelage voor koning Leopold De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp tot ver strekking van een jaarlijkse tcrelage van 6 millioen francs aan koning Leo pold goedgekeurd. Voor de oorlog ontving de Koning crlijks 12 millioen francs, die sinds 1(44 aan de regent werden uitgekeerd. Prins Karei heeft deze som steeds met zijn broer gedeeld, doch thans zal de Belgische staat boven de 12 millioen aan de regent 6 millioen francs aan koning Leopold uitkeren. Chinese schepen lopen over Volgens een te San Francisco ont vangen bericht van het Chinese com munistische radio Peiping, zijn 25 sche pen van de nationalistische kustverde diging, waaronder 2 torpedojagers naar de communisten overgelopen. Toen de communisten de Jangtse overstaken, hadden nog 23 andere schepen zich aan de communisten overgegeven. Gedenkteken voor gevallen koopvaardijmannen In het gebouw van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam wordt Zaterdagmiddag 2 uur een monument onthuld ter nagedachtenis aan 135 oud leerlingen, waarvan er 20 tot de Ko ninklijke Marine behoorden, die allen zijn gevallen in de afgelopen oorlog. Het geld voor dit monument is bijeen gebracht door de oud-leerlingen. Het monument wordt door twee zusters onthuld, weduwen van twee broers, die beiden kapitein waren bij de Stoomvaart Mij. „Nederland" en in de oorlog zijn gevallen. VIJFDE TRANSATLANTISCHE K.L.M.-LIJN De KLM zal wederom een nieuwe transatlantische lijn openen en wel van Amsterdam via Glasgow, Gander, Mon treal in Canada en Havanna op Cuba naar Curacao. Deze nieuwe dienst zal tweemaal per week met Constellations worden gevlogen. LEVENSLANG GEEIST TEGEN SPION De procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren levenslange gevangenisstraf geëist te gen de voormalige derde machinist ter koopvaardij, A. Damen, die, toen zijn schip door de vijand in de grond was gehoord, aanpapte met de Duitsers, van kwaad tot erger verviel en ten slotte als V-man voor de Duitse „Abwehr" werkte. In deze functie heeft hij de dood van tal van Nederlandse illegale werkers veroorzaakt. De verdediger achtte levenslang voor zijn cliënt in feite zwaarder dan de doodstraf en pleitte „voor het leven van zijn cliënt". Het hof zal over acht dagen uitspraak doen. GERHARD EISLER ALS VERSTEKELING? Aan de Britse politie is verzocht over te gaan tot arrestatie van een verstekeling aan boord van het Pool se mailschip „Batory", die zich be kend gemaakt zou hebben als Gerhard Eisler, een communistische voorman van Duitse geboorte, die door de Ame rikaanse justitie is veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboete wegens h'et weigeren van getuigenis voor de commissie inzake anti-Amerikaanse bedrijvigheid. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 61. Pepi is erg verontwaardigd als bij hoort, dat Pim een ijzeren ketting met een loodzware bal aan zijn poot beeft. „In een wip zal ik jou bevrij den en komt er een einde aan je lij den!" roept Pepi vrolijk en pakt met zijn sterke handen de zware ketting beet. Pim kijkt hem ongelovig aan. Hij weet nu wel dat Pepi sterk is, maar kan toch niet geloven dat Pepi deze ketting stuk kan maken. Pepi merkt het wel. „Geloof me maar, ik ben zo klaar!" Tegelijkertijd trekt hij aan de ketting en Pim ziet het won der gebeuren! /Een van de schakels begint te wijken en binnen de minuut kan Pim weer vrij rondlopen. Maar het zal niet van lange duur zijn. Door de vechtpartij en al het andere ru moer is één van de matrozen, die een ocgje op Pim moet houden, opmerk zaam geworden en komt naar de hut van Pim toe. „Stil!" roept Pim tegen Pepi. „Daar komt iemand. Vlug! Ver berg je!" Nu dat hoeft hij geen twee keer te zeggen. Voordat de matroos binnenkomt, is Pepi al weer in de luchtkoker verdwenen. Weer enkele prijzen vrij Blijkens een publicatie in, het voed selvoorzieningsblad vervallen met in gang van 13 Mei 1949 de maximumver koopprijzen voor gezouten haring, voor verse haring, voor haringproducten (bokking, harderwijkers, rolmops, gé- marineerde haring enz.). Ook voor vis- conserven gelden met ingang van de zelfde datum geen prijsbepalingen meer. Eveneens is havermout niet lan ger aan prijsvoorschriften gebonden. FLORENCE NIGHTINGALE - MEDAILLE VOOR NEDERLANDSE VERPLEEGSTERS Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft van het Inter nationale comité van het Rode Kruis tet Genève bericht ontvangen, dat de Florence Nightingale-medaille is ver leend aan zr. Sjoukje Hoiting van de gemeentelijke sociale dienst te Arnhem en aan mej. Eike Flikkema, verpleeg hulp in de mobiele teams van het Ne derlandse Rode Kruis in Indonesië. VIJFTIEN JAAR GEëlST TEGEN KERKMEESTER De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. H. van de Veen, eiste gistermiddag vijf tien jaar gevangenisstraf tegen H. J. Kerkmeester, die tijdens de bezetting directeur was van de N.V. De Arbei derspers, voorts ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven en het recht om enige leidende functie in het drukkerij- en uitgevers bedrijf uit te oefenen. Aantrekkelijke vorm van aanschouwelijk onderwijs (Van onze parlementaire Redacteur). „nE BELANGSTELLING VOOR on» parlement en voor de Nederlandse parle- mentaire zeden en gebruiken neemt toe", meent de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, als wij een ongedwongen praatje met hem maken. WU spraken hem op de receptie, die op 22 April na de bijzondere ver gadering van de Adviescommis van het Europese Herstelprogram in de zoge naamde Rolzaal een van de vertrekken van de Ridderzaal in Den Haag gehouden werd. Die verhoogde interesse deed hem kennelijk genoegen. En wei, omdat uit dit medeleven van de burgerij met wat in de Staten-Generaal besproken wordt, blijkt dat een van onze meest democratische staatsinstellingen diep in ons volk verankerd is. Dr. Kortenhorst is in hart en nieren parlementariër en een voor treffelijk president en niets zal hij nalaten om de Kamer een grotere bekendheid te verschaffen. Daarom vertrouwt hij ons toe, dat er een aantrekkelijk plan bestaat om de jeugd, in dit geval de studenten, nader tot de parlementaire arbeid te brengen. Men zal namelijk een Kamervergadering beleggen, waarbij de studenten van verschillende universiteit als leden zullen optreden, enige professoren in het staatsrecht als ministers zullen fungeren en mr. Kortenhorst zelf als voorzitter zal optreden. „OET IS NOG MAAR EEN PLAN", zei dr. Kortenhorst. „Er moet nog het een en ander uitgewerkt en geregeld worden en in de universitaire kringen zal men zoveel enthousiasme moeten tonen voor deze bijzondere vorm van „aan schouwelijk onderwijs", dat de onderneming zeker slagen zal". Doch aan dat enthousiasme twijfelt dr. Kortenhorst niet. Enige tijd geleden heeft men op een Amsterdams lyceum „parlementje" gespeeld. Prof. C. W. de Vries was er voorzitter en de leerlingen hebben er uit eigen ervaring heel wat kennis van de parlementaire verrichtingen opgedaan. In Nijmegen is eveneens de Tweede Kamer onder voorzitterschap van mr. M. F. F. A. de Nerée tot Dabberich, commies-griffier van de Tweede Kamer bedrieglijk nagebootst. En met succes! eenkomst. Als te behandelen onderwrp kiest men een gewoon wetsontwerp, waarvan men verwachten mag, dat de studenten er belangstelling voor heb ben. In eigen kring zal het „onder zocht" worden, zoals ook Kamerafde lingen dat doen. Er komt een Voorlo pig Verslag en een „Memorie van Ant woord" van de pseudo-minister en tij dens de openbare behandeling zal ieder er het zijne over kunnen zeggen. Natuurgetrouwe nabootsing, gVENALS DE ECHTE KAMER ver deeld is in fracties, zal ook de stu dentenkamer groepen „leden" kennen, die overeenkomst vertonen met de KVP, de de PvdA, de AR, de CH, de VVD, enz., zodat men van warme de batten verzekerd kan zijn. Aan Inter rupties zal het wel niet ontbreken en zelfs is het niet uitgesloten, dat de een of andere fractie zich gedrongen voelt obstructie te gaan voeren. De stemmingen worden gehouden op dezelfde wijze als in de gewone Kamel en moties en amendementen kunnen worden ingediend en behandeld. De voorzitter zal zich streng houden aan het Reglement van Orde. Studenten- publiek zal de tribunes bevolken en op de plaatsen van de parlementaire redacteuren komen de verslaggevers van de Studentenbladen. „Nee", zegt dr. Kortenhorst, „u zult uw plaats moeten afstaan. Wij houden alles onder ons". Meermalen komen studenten en ook wel klassen van middelbare scholen en gymnasia onder leiding van een leraar tijdens een vergadering van de Kamer een kijkje nemen. Zij zitten dan wel even vreemd te kijken omdat het in een Tweede Kamervergadering meestal anders toegaat, dan zij zich voorgesteld hadden. Het Kamerwerk lijkt niet zo moeilijk. Als de studenten zelf achter de groene lessenaars zitten, zal him blij ken, dat het toch geen sinecure ls een goed volksvertegenwoordiger te zijn, om 's lands zaken op een gedegen ma nier te behartigen, om niet te verval len in eindeloze haarkloverijen. De eer bied voor onze democratische Staten- Generaal zal er bij de jongeren, op wier schouders in de toekomst de ver- antwoardelijkheid komt te rusten voor een doelbewust bestuur van de Staat door stijgen. En daarmede is dan veel gewonnen! Ook een grootscheeps opgezet stu denten-parlement zal ongetwijfeld sla gen en er veel toe bijdragen begrip en waardering voor onze Staten-Generaal te wekken en de kennis daarover te verbreden en te verdiepen. Trouwens: de jeugdparlementen zijn niet nieuw. In het buitenland, met name in Enge land en Zwitserland, komen zij meer malen bijeen en met een bewonderens waardige ijver en een aanstekelijke animo kwijten de deelnemers zich er van hun taak als pseudo-volksverte- genwoordiger. Waarom zou in Neder land een studentenparlement niet sla gen? Men weet wat men wil. Men weet nu reeds heel precies, hoe men de zaak zal orgnaiseren. Toen dr. Kortenhorst ons enkele weken ge leden in vertrouwen van de plannen op de hoogte bracht, moest nog te veel voorbereid worden. Als voorzichtig man verzocht hij ons er nog niet over te schrijven. Maar thans staat wel vast, dat wij over enige\jijd het unicum zul len beleven, dat de vergaderzaal van de Tweede Kamer niet bevolkt zal zijn met „echte" geachte afgevaardigden, die in ren verbitterde verkiezingsstrijd gekozen zijn, maar met honderd stu denten, die zich toegewijd van hun ho ge en verantwoordelijke taak zullen kwijten Het gebouw van de Tweede Kamer zal voor dit experiment beschikbaar gesteld worden. In alle opzichten zal deze vergadering een zo getrouw mo gelijke kopie zijn van een normale bij- GEZIN MET DERTIEN KINDEREN EMIGREERT. „Een half jaar geleden had ik nog nooit in de trein gezeten. Een vlieg tuig kende ik alleen vanuit de lucht en nu vandaag ga ik dan met m'n man en 13 kinderen voorgoed naar Cana da", aldus mevrouw Gertruda Ber- kers-Sehrijnewerkers uit het dorpje Liessel bij Deurne (N.-Br.), die gister met 'n KLM-Skymaster vol emigran ten naar Montreal vertrok. ONGEREGELDHEDEN IN DURBAN In het centrum van Durban is met stenen geworpen naar verscheidene In dische autobussen. De politie heeft voorzorgsmaatregelen genomen ter voorkoming van verdere ongeregeld heden. Mevr. M. Geelen-Govers, Veemarkt 31a» Breda, won de hoofdprijs. Negen troost- prüswlnnaressen krijgen persoonlijk be richtProbeer dit heerlijk gerecht 1 Neem: 5 afgestreken kopjes TAR-RY, IS kopjes water. 1 kruidnagel. 2 laurier bladeren. 2 grote uien (gesnipperd), 3 ons vet spek. Zet de TAR-RY met water en zout op met de kruidnagel en laat alles goed droog koken. Wanneer het bijna gaar is de laurier bijvoegen. De uien licht bruin bakken. Het spek aan dobbelsteentjes snijden en op spaarbrander heel langzaan, uitbakken. het spek moet zacht blijven Bij het uitbakken deksel op de pan doen Nadat laurier en kruidnagel verwijderd zijn. alles goed dooreen mengen, goed op smaak brengen en warm opdienen "URGHU Doe mee aan deze TAR RY Recepten-wedstrijd. Elke 2 weken een hoofd prijs van f 25.— en negen troostprijzen voor de bes te TAR-RY Recepten500 gram TAR-RY S2 cent Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V. - Wormerveer Anno 3765 98 DOOR TJEERD ADEM A Er kwam een dame van omstreeks zestig jaar binnen. Zij had een regel matig gezicht en haar. dat aan de sla pen zilverwit was. Haar oogleden wa ren gezwollen, alsof ze kort geleden geschreid had. Langs de mondhoeken groefden zich in twee lijnen, alsof zij de lippen strak trok om zich te kunnen beheersen. Zij droeg een donkerblauw mantelpak en had een klein goudleren tasje in de linker hand. De rechter-commissaris stond bij haar binnen"- imst op en maakte een uitnodigend gebaar naar de stoel voor de getuigen. „Ik hoop, mevrouw", zei hij hoffe lijk, .dat u mij axcuseert. dat ik u op deze dag voor de tweede mael moet lastig vallen. U heeft gistermiddag uw dochter ia 't ziekenhuis h&rk&nd?" Mevrouw De Leeuw knikte. „Juist, en naer aanleiding daervan was u zo vriendelijk mij een onder houd toe te staen. Ik kan mij volko men uw gevoelens indanken, mevrouw en ik zal u ook maer zo kort mogelijk ophouden. Een enkele vraeg zou ik u graeg willen stallen. Uw dochter kan- de jonk! er Van Waerdenburg per soonlijk, nietwaer?" „Jawel, mijnheer", zei mevrouw De Leeuw, zij kénde hem ambtshalve". „Hoe was haar eurdeei over ham?" De vrouw streek met een vermoeid g, baar het baar achter haar rechter oor. „Zij was", zeide zij. „vol lof over hem en daarom kan ik mij niet voor stellen „Kant u", vroeg de rechter-commis saris, ,de heer Van Waerdenburg per soonlijk?" Meneer is eens onze gast geweest" zei de get iige. .maar dat dateert al van vijf jaar geleden'. ..Ziet u eens, mevrouw", zei de rechter-commissaris, op Steensma wij zend, ,dit is toch de man, die destijds van uw gas' rijheid heeft genoten?" Mevrouw De Leeuw sloeg haar ogen op en keek een ogenblik naar de ver dachte. Er lag een wereld van onbegre pen leed en onuitgesproken verwijt in haar lichtblauwe ogen. „Hoe.... hoe kon u dat doen?" sta melde zij verward. Steensma voelde het bloed naar zijn wangen stijgen. „Ik zweer u, mevrouw", zei hij, „dat ik het niet gedaan heb!" Mevrouw de Leeuw keek hem in spanning aan. „Maar wie., meneer..?" „Ik kan u helaas op het ogenblik niet meer zeggen, mevrouw", zei Steensma verdrietig. De rechter commissaris nam opnieuw het woord. „Heeft u de verdachte harkand, me vrouw?" „Ikik geloof 't wel, mijnheer", zei de getuige langzaam. „Dan hab ik u op 't ogenblik niets meer te vraegen, mevrouw. Is uw jong ste dochter mat u meegekomen?" Mijn dochter wacht op mij in de ge tuigenkamer", antwoordde mevrouw De Leeuw. „Ik zou ook haer graeg de vraeg wil len stéllen", zei de rechts-commissaris. „Er is, wat mij betréft, geen besweer, mevrouw, dat u daerbij tegenwoordig is". Hij drukte op de belieknop. „Juffrouw Astrid de Leeuw", zei hij tegen de beambte. Deze hield een ogenblik later de deur open voor een slanke vrouw van onge veer vijf en-twintig jaar, die langzaam binnentrad. Zij keek even naar haar moeder en knikte tegen de rechter commissaris. Haar blik gleed over de nietsziende griffier en bleef uitdagend op de verdachte rusten. „Juffrouw de Leeuw", zei de rechter commissaris, „ik wilde u slechts een énkele vraag stallen. Uw moeder heeft mij vertéld, dat zij en u de heer Van Waerdenburg eenmael ontmoet hébben Hij islae' ik eens kijkenjuist. hij is eens, ongeveer vijf jaer geleden, mat uw zuster bij u te gast geweest. Hoe was uw indruk? „Ik herinner mij een vriendelijke ik zou haast zeggen charmante_ jonge man, mijnheer. Mijn arme zuster In geborg achtte hem zeer hoog. Ik kan eenvoudig niet begrijpen De rechter-commissaris zette zijn bril recht. (Wordt vervolgd) PAUL BROMBERG OVERLEDEN. Woensdag overleed te Amsterdam de architect Paul Bromberg, bekend door zijn publicaties en voordrachten over het moderne interieur. Hij heeft mede het Nederlandse pu bliek vertrouwd gemaakt met nieuwe mogelijkheden van prettig en practise!) wonen. Behalve vakliteratuur schree' hij kinderboeken. Onlangs verwierf hij nog een prijs voor zijn boek „alarm". het de NEGENJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Bij het spelen nabij de sluis in Twente-Rijnkanaal te Hengelo is negenjarige A. Schippers uit Enschede uitgegleden en van een hoogte van ze ven meter in het kabaal gestort. Men slaagde er in de jongen met een dreg boven te brengen, doch de pogingen om het bewustzijn te doen terugkeren faalden helaas. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbericht om 6, 8 en 11 uur. VARA: 16.15 De Var. feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. VPRO: 7:30 Le zing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Piano-voor dracht. 8.30 Prof. Dr. J. Boeken. 8.55 Zo juist verschenen. VARA: 9.00 Men vraagt. eu wij draaien. 9.30 Zo echt een heer (hoor spel). 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. VPRO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Dr. W. F. Storm. 11.30 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht- om 7, 8 en. 11 uur. KRO: 6.00 Amusemen oikest. 6.20 Actualiteiten. 6.45 Ronde vr Nederland. 7.15 Lezing. 7.30 „Uit het lar vaD Hertog Jan". 8.05 De gewone man. 8.1 Omroep-orkest. 9.40 Muziek. 10.00 De t' geboden. 10.45 Avondgebed. 11.15 Dan"; muziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. NieuwsbericV om 7, 8, 6, 8 en II uur. VARA: 8.18 V lijke klanken. 12,33 The Ramblers. 1.00 St- krachten. 1.30 May Dalo zingt. 6.15 V.' europees commentaar. 6.30 Strijdkrachten. 7 Artistieke staalkaart. VPRO: 7.30 Lezen in Bijbel. 7.45 Voor de Nederlanders in D land. VARA: 8.05 Dingen van de dag. Socialistisch commentaar. 9.15 De winkel Smkel. 10.00 Vindobona schrammel'n. 10 Voordracht. 10.40 Community Singing. 11 Sfeer en rhythme. 11.40 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberic1 om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8,15 V de dag. 10.15 Muziek houdt fit. 12.33 en om. 6.15 Ronde van Nederland. 6.30 nalistiek weekoverzicht. 6.45 Promen er1 kest. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Guus Jr. piano. 7.45 Kampvuren langs de Evenaar. De gewone man. 8,20 Lichtbaken. 9.00 N heit de klok. 9.45 Spelregelkennis. 10 Weekend-serenade. 10.30 Koorzang. 11. Philharmonisch-orkest.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5