Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het Bezettingsstatuut voor Berlijn goedgekeurd Militair vliegtuig op Java neergestort Premier Spaak sprak te Amsterdam Doodstraf geëist tegen vier SS-beulen Labour verliest ruim 900 zetels Maandag 16 Mei 1949 146e Jaargang No. 114 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De bevoegdheden ven de gouverneurs Sumatra niet gehoord? Amsterdam-Batavia weer spoedig via de oude route De Neder'andse ploeg in de Tour de France BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen; 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten Het geallieerde militaire bestuur van West-Berlijn heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een „bezettingstatuut" voor Groot-Berlijn. Het statuut, dat officieel gekenschetst wordt als „een beginselverklaring, die de betrekking tussen het geallieerde militaire bestuur en Groot-Berlijn be heerst", zal zo veel mogelijk de maat regelen toepassen t.a.v. de bevoegd heden, die door de drie militaire gou verneurs aan de Westduitse parlemen taire raad te Bonn zijn verleend. Het is de bedoeling, deze bevoegdheden van wetgevende en uitvoerende macht aan de Duitsers over te dragen via de ma gistratuur (Westelijke Gemeenteraad). De delegaties van Sumatra hebben aan de U.N.C.I., de minister van Over- zeese Gebiedsdelen a.i. en aan de voorzitter der Tweede Kamer een telegram gezonden in verband met de Donderdag afgelegde regerings verklaring, waarin wordt vermeld, dat de B.F.O. haar volledige in stemming heeft betuigd met de Neder lands-Republikeinse overeenkomst. De delegaties v.an Sumatra wijzen erop, dat zij tegen de punten vier, vijf en zeven van de verklaring van Dr. van Royen overwegende bezwaren hebben, aange zien hierbij te enenmale onvoldoende rekening wordt gehouden met de be langen van Sumatra. Voorts wordt ver kaard, dat de delegaties van Sumatra vóór het sluiten van de overeenkomst r.iet door de Nederlandse delegatie zijn geraadpleegd. Het telegram was onder tekend door de delegaties van Zuid-Su- rnatra, inclusief de Lampongs en Ben- kulen, de delegatie van Djambi, van Riouw, van Sumatra's Westkust, van Tapanuli en van Sumatra's Oostkust. Dsmitrof in ongenade? Het met Britse licentie verschijnen de blad „Montags Echo" bericht, dat de Bulgaarse president, Georgi Dimi- trof, 28 April te Moskou vcror een hoge rerhtbank van de communistische partij zou hebben terechtgestaan en of ter dood, of tot levenslange gevange nisstraf zou zijn veroordeeld. „Aan hangers van Dimitrof, die pas uit Sofia zijn gevlucht, hebben dit nieuws naar Wenen gebracht", aldus het blad. Communistische meerderheid in Italiaanse socialistische partij De pro-communistische fractie heeft bij de stemming in de slotzitting van het partijcongres der Italiaanse socia listische partij de meerderheid be haald. De pro-communisten onder lei ding van Pietro Nenni kregen 220.600 stemmen <51pet.), toen gestemd werd over een motie ten gunste van pro-communistische politiek. Waarnemers geloven, dat deze over winning der pro-communisten zal lei den tot een nieuwe splitsing in de partij. De rechtse minderheid onder leiding van Romita zou dan uit de partij treden. Russische munitietrein geëxplodeerd Volgens het Duitse blad „Tagesspie gel" is Donderdag nabij Wolmirstedt een Sowjetrussische munitie-trein ge explodeerd, waarbij het Duitse trein personeel en vele Sowjetrussische sol daten, die als bewaking dienst deden het leven verloren. De oorzaak van het ongeluk en het aantal doden zijn nog met bekend, daar de Sowjetautoritei ten geheimhouding hebben opgelegd. IJZER EN STAAL ZIJN VRIJ. Het Rijksbureau voor Metalen en Bouwstoffen deelt mede. dat de ver bodsbepaling betreffende het kopen, verkopen en afleveren van niet-gele- geerde walserijproducten van ijzer en staal en stalen buizen is opgeheven. Tevens is ingetrokken de verbodsbe paling inzake het kopen, verkopen, af leveren, bewerken, verwerken en ge bruiken van het z.g roestvrij, zuur- en hittebestendig staal. ZEEPOST VOOR MILITAIREN. Correspondentie voor opvarenden van de troepentransportschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldebarneveld" op weg van Indonesië naar Amsterdam, dient uiterlijk op 22 Mei ter post be zorgd te worden om in een tussenhaven aan de geadresseerden te kunnen wor den uitgereikt. Verwachting tot Dinsdagavond: Voor de Noordelijke provincies: over het algemeen veel bewol king maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. Aanhoudend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen. Weinig wind en droog weer. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Generaal Frank Howley, de Ameri kaanse commandant, deelde verslag gevers na de ondertekening mede: „Dit is in vele opzichten een histornsche ge beurtenis voor de bevolking van Ber lijn. Het document, dat wij getekend hebben, betekent een geweldig be langrijke stap naar de eventuele een heid van Berlijn, indien het volk aan de andere kant van de stad dit wenst". De Amerikaanse militaire steun aart West-Europa „Het Amerikaanse volk dient wel te beseffen, dat de Verenigde Staten niet hoeven te rekenen op hun Westeuro- pese vrienden als de Amerikaanse stra tegie ze aan hun lot overlaat, met de belofte, ze later te komen bevrijden", zo wordt verzekerd in een brochure, die door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in het licht is gegeven. „Thans zijn de onvoldoende verdedigingsstelsels in West-Europa 'n ware uitnodiging tot militaire aggres- sie", zo luidt het verder, „en de groeien de welvaart maakt West-Europa tot een verleidelijke prooi. De Verenigde Staten moeten dus al hun macht inzet ten in een gemeenschappelijk verdedi-' gingsfront". DE MIJNWERKERSSTAKING IN LANCASHIRE. De 52.000 stakende mijnwerkers in Lancashire in Engeland is van vakver enigingszijde geadviseerd, hun staking, welke reeds twee weken heeft geduurd, en die begonnen is om kosteloze of goedkope steenkool voor eigen gebruik, te beëindigen en opnieuw onderhande lingen over hun eisen te beginnen. Achi personen omgekomen Een Nederlands militair vliegtuig op weg van Djokja naar Batavia, is Zater dagmiddag nabij Kroja (Midden-Java) neergestort. De acht inzittenden, allen militairen, kwamen om het leven. De lichamen van zeven hunner konden tot dusver worden geborgen. Het toestel was een B-25 van de luchtmacht. De óorzaak van het onge luk is nog niet bekend. Men weet al leen, dat het weer zeer slecht was. De namen van de zes slachtoffers, die behoorden tot het K.N.I.L, zijn: eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder; luitenant-kolonel R. E. Jes- serun, ridder M. W. O. vierde klasse, stafofficier technische zaken by de mili taire luchtvaart; luitenant-kolonel J. W. Gerharz, stafofficier luchtvaartzaken bij de militaire luchtvaart; sergeant-ma joor radio-telegrafist H. F. van der Heide; sergeant boordmecanö H. C. Bartelings en soldaat leerling-vliegtuig monteur G. E. Durand. WERKKLEDINGBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de werkkledingbonnen H 10, H 11, H 12, L 10, L 11 en L 12 geldig blijven tot en met 9 Juli. De bonnen II 1 t.m. 9 en L 1 t.m. 9 zijn evenwel thans niet meer geldig. NOODTOESTAND IN TRIPOLIS. In Tripolis is de noodtoestand afge kondigd, nadat de politie een Arabi sche menigte, die betoogde tegen het Britse plan voor toezicht van Italië óver zijn voormalige koloniën in Noord-Afrika, uiteen gedreven had. Socialistisch congres in Baarn In de Apollohal te Amsterdam heeft de Amsterdamse Federatie van de Parjj van de Arbeid onder presidium van mr. A. de Roos eeh vergadering belegd. De vergadering stond in het teken van het Verenigd Europa. Op deze vergadering werd het woord ge voerd door de Belgische minister-pre sident Spaak. In zijn synthese van de huidige in ternationale situatie kwam Spaak tot de conclusie, dat thans een belangrijk stadium in de constructie van de vrede is bereikt. „Nu vlak na de oorlog heb ben de volkeren vooral, die in het Westen, een groot socialistisch ideaal, dat van de inter-statenlijke verbonden heid. De Verenigde Naties werd' bij haar oprichting met ongerustheid be groet, omdat men niet veel vertrou wen kon hebben in het veto-systeem. Gedurende de vier jaren v.m de werk zaamheid van de U.N.O. heeft de U.S.S.R. dertig maal gebruik gemaakt van het vetorecht en dertig maal ver hinderd, dat voorstellen, die door een meerderheid werden ondersteund, konden worden uitgevoerd. „Ik meen namens alle ministers van West- Europa te spreken," zo riep hij uit, „als ik zeg, dat de oorlog absurd is. De corlog, zelfs de overwinningsoorlog, leidt tot niets. En de moeilijkheden daarna zijn onoverkomelijk groot. Spaak besloot zijn betoog met de formulering van vier vragen, die op gelost dienen te worden om de vrede te garanderen. Er dienen maatregelen genomen te worden, dat de oude Duitse militaire kracht niet herleeft en gestreefd moet worden Duitsland terug te brengen in de Europese ge meenschap. Grondige herziening van het huidige systeem in de UNO. waar bij het vetorecht dient te vervallen Hernieuwing van de strijd voor de ontwapening terwille van de univer sele veiligheid. Het zo spoedig moge lijk komen tot een .Verenigd Europa dat onmisbaar is voor de blijvende vrede. Congres te Baarn. Het internationaal socialistisch con gres in Baarn heeft een zestal resolu ties aangenomen, waarin o.a. het in ternationaal socialistisch congres wei gert de verdeling van Europa in eén vrij en onderworpen landen als iets blijvends te erkennen. .Het congres reept de socialistische partijen van Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bul garije en Joegoslavië op in hun verban ning een gemeenschappelijk centraal li chaam te vormen. Zodra dit centrale lichaam is gevormd zullen de partijen .vaaruit het bestaat elk afzonderlijk worden toegelaten tot de plenaire zit tingen van het internationaal socialis tisch congres zonder het recht' mee te stemmen Het congres roept de ver bannen socialisten van Roemenie op hun geschillen bij te leggen en zich aan tt sluiten bij het centrale lichaam. Sjanghai boorfr kanon gebulder Gister kon men in Sjanghai het ge bulder van de kanonnen duidelijk ho ren, nadat de regeringstroepen zich hadden teruggetrokken op verdedi gingslinies, acht kilometer van de stad. Hevige gevechten woeden rondom Woesoeng, waar de regeringstroepen trachtten de Whangpoe-rivier de enige ontsnappingsmogelijkheid van Sjang hai naar zee, open te houden. Volgens een officieel regeringscom- munique zijn 5000 communisten in de eerste fase van de slag om Woesoeng gesneuveld. Officieus werden de ge vechten beschreven als de bloedigste sinds de communisten 25 dagen gele den de Jangtse overtrokken. L- De laatste etappe van de Ronde van Nederland leidde Zondag naar het Olympisch Stadion in Amster dam. De Zaandammer Van Beek werd etappe-winnaar, doch Schulte V)as de winnaar van de Ronde. Wij zien hem hier zijn ere-rondje rij den in het Olympisch Stadion na dat de voorzitter van de N.W.U. Jhr. v. d. Bergh van Heemstede, hem de lauwerkrans had omge hangen. Aanslagen op consulaten in Barcelona Gisternacht zijn gelijktijdig twee aanslagen met springstoffen gepleegd op de consulaten van Bolivia en Peru te Barcelona. Er zijn geen slachtoffers, doch het consulaat van Peru is zwaar beschadigd. Ook op het consulaat-ge neraal van Brazilië is een aanslag be raamd. Twee gewapende mannen zou den de nachtwaker gedwongen hebben een helse machine plaatsten Hiervan kwam echter zonder verdere ongeluk ken slechts de ontsteking tot ontplof fing. De bom was van gebrekkige makelij. Versnelde haargroei op kale hoofden De kapper uit Een heeft te Nieuw-Roden een geduchte con current gekregen. Kapper Am- sing aldaar heeft met zijn haar groeimiddel na een behandeling van 3 weken reeds resultaten kunnen boeken bij een mandie reeds 15 jaar kaal is. Een andere klant had na zes weken een op merkelijk resultaat. Nieuw-Ro den en Een liggen slechts 7 km van elkaar en het lijkt erop, dat het de kappers zijn, die de glorie aan deze streek zullen geven. Onmenselijke wreedheden van Jagdkommando De advocaat-fiscaal by het Amster dams Bijzonder Gerechtshof eiste Za terdag de doodstraf tegen de viei leden van het SS Jagdkommando Nord-VVest: J. Pieters, W. R. C. M. van der Loo, A. M. Ullman en C. Cramer. Voor de derde maal sedert 19 Maart stonden Jan Pieters, Van der Loo en Ullman voor het Bijzonder Gerechtshof van Amsterdam, gepresideerd door Mr. B. de Gaay Fortman; ditmaal in gezel schap van Cornelis Cramer, een vierde en minstens even berucht lid van dit commando, die ruim een jaar gele ten uit het kamp te Crailoo wist te ont snappen, maar 27 Apri' j.l. door de Rijkspolitie te Amsterdam opnie ïw werd gepakt. Deze derde zitting wierp opnieuw een schel licht op de ontstellende wreed heden van dit Jag'dkommando. De Duitse majoor Kolitz, lid van de staf van generaal Schöngart verklaar de, dat het Jagdkommando een zuiver militaire taak had en slechts mensen, die wapens bezaten, mocht arresteren om ze onmiddellijk aan de Sicherheits- dienst over te geven. Enige politiebe- voegdheden hadden de leden van een Jagdkommando niet. Pieters nogmaals door Mr. de Gaay Fortman verhoord nam de volledige verantwoordelijkheid op zich van alle mishandelingen in zijn tegenwoordig heid gepleegd, ook als die mishandelin gen door anderen gebeurden. Dat leden van dit Kommando mishandelden noemde Pieters volkomen logisch, om dat dit in de lijn van zijn bevelen lag De president merkte naar aanleiding hiervan op: „Wij noemen dat hier vol komen onmenselijk" Overigens kwam Pieters op een aantal eerder door hem Naar wjj vernemen, kan, gezien de ontwikkeling in Indonesië, verwacht worden, dat de luchtverbinding Am sterdamBatavia binnenkort weer via de oude route zal worden gevlogen Vermoedelijk zal de frequentie voor lopig vier maal per week zijn. De luchtweg naar Indonesië is gedu rende een half jaar via Mauritius ge vlogenSedert korte tijd hadden de K.L.M -piloten op het traject steun van een speciaal uitgerust weerschip. Deze proef heeft naar wij nader vernemen, zeer goed voldaan, het is waarschijn lijk. dat dit schip zijn plaats in de In- 'dische Oceaan halverwege Mauritius er Batavia, na het ingebruiknemen der rude vliegroute zal verlaten en naar Batavia zal terugkeren. afgelegde verklaringen betreffende ge pleegde wreedheden terug. Het verhoor van Cornelis Cramer, die voor het eerst verhoord werd het verstek was door de president bij het oegin van de zitting opgeheven ver klaard maakte duidelijk, dat zijn rol in het Kommando in wreedheid niet onder heeft gedaan bij dat van de an dere drie verdachten. Zowel bij arres taties als „verhoren" verklaarde Cra mer aanwezig te zijn- geweest. Hij schoof de schuld van zijn daden op Pieters, doch deze protesteerde heftig. Dt diefstallen, welke door het Kom mando bij de arrestaties moeten zijn ge pleegd. werden door alle verdachten ontkend De procureur-fiscaal zei'de in zijn i eauisitoir: „Er zijn mensen, niet alleen in ons land, die willen dat er een streep onder de berechting wordt gezet. Mqar men mag niet vergeten, dat of deze mensen waren gerechtigd te doen wat zij deden, of zij zijn zeer grote misda digers. E-- zijn hier voor U drie Iand- i emaders en een Duitser die aanspra- (■elijk zijn voor de verschrikkelijke gruwelen, die zij bedreven. In het be lang van de nationale veiligheid de vei ligheid van Europa moet ik U verzoe ken. deze mensen iedere verdere actie onmogelijk te maken Om deze reden heb ik de eer tegen alle vier de ver dachten de doodstraf te eisen. De president bepaalde de uitspraak m alle vier de zaken op VVrijdag 27 Mei a.s. Ook verkiezingen in Sowjef-zöne en Hongarije Bij de vorige week gehouden ge meenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales hebben de conservatieven een netto winst van 1.176 zetels behaald, waarvan 842 op de Labourpartij, voor zover de uitslagen thans bekend zijn. aldus deelt het hoofdbureau van de conservatieve partij mede. De conservatieven hebben 68 zetels verloren en de door de conservatieven gesteunde onafhankelijken (indepen- Laat Nederland vooral niet denken dat er al genoeg commissies van dit en van dat zijn; zulks ware een af schuwelijk misverstand. En daarom heeft de regering een commissie inge steld die zich gaat schorpraten over het hevige probleem van de dusgehe- ten uitleenbibliotheken. De heren wor den deze week met veel zware woorden geïnstalleerd. En we kunnen dus weer rustig slapen. Het fokken van praat hoekjes gaat onverdroten voort. Gelijk het onder ons betaamt. Nietwaar? Het zal u overigens meer interesseren, dat er 1800 ton bananen komen van de Canarisehe eilanden en dat de lo pende bonnen worden gehonoreerd Of dat de Draka meer winst maakte; of dat doctor Struycken (oren, neuzen en kelen) in Breda ridder van de Leeuw werd; of dat de advocaat Matthews uit Omaha tot Amerikaans" minister van marine promoveerde; of dat de vrouw van de Yankee-communist Eisler ter bajes werd geleid; of dat de Neder landse Zondagsschoolvereniging op 21 en 29 Juli in Leeuwarden vergadert C~ Mocht geen van deze wereldschok kendheden uw geest boeien, dan wik u misschien tóch wel lezen, dat de Franse meneer Malespine een apparaat uitvond voor het registreren van hand tekeningen. De grootste krul en hei geringste bibbertje worden opgetekend. We gaan hard vooruit, vrienden! Het is merkwaardig hoeveel Duit sers thans tot de opzienbarende ontdekking komen, dat Hitier eigenlijk liiiiiiliiiiiii:!iiliiiiiiilii:;i::iiii:iiiii!iiiiii.i;ii..:iiiiiiiliiii!iii!ti!!!i!i:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiliiniiiiiiiini een knul van niks was. De ex-stafchef kol.-gen. Halder heeft een boek ge wrocht en het heet „Hitier als bevel hebber". Nou moet u horen! Het Duit se leger dat „gigantische oorlogsap paraat" is eigenlijk alleen vernie tigd door Hitiers innerlijke onrust Zijn bevelen waren het bewijs voor zijn krankzinnigheid, schrijft Halder. En dat kan nu wel waar zijn, maar mag ik dan eens vragen hoe het staat met de sterren-en-balken die de bevelen van zulk een gek braaf uitvoerden? Waren die soms wijs? In Schevenin- gen liepen de mensen naar buiten en wezen naar de lucht. Helder als de Het spel gaat verder zonder Beel, Mijnheer Sukarno pikt z'n deel; Het Java-drama neemt zijn loop: We houden grote uitverkoop! zon scheen het Noorderlicht boven zee in kleuren, die varieerden van paars tot rose en oranje. De sterrewacht van Saint-Michel in de Franse Alpen krijgt binnenkort een telescoop met een spiegel van bijna 4 meter. Hetgeen énig is in Europa. Er zijn er maar vijf van dat kaliber in de gehele wereld. £)c Amsterdammers zijn een royaal slag volk. Ze hebben met grote plechtigheid een liter water geschept uit hun onvolprezen Y ter voldoening aan het vreemde verlangen van Ame rikanen, die wat te zeggen hebben over het Estespark in Colorado. Er wordt een eeuwfeest gevierd en daarbij wordt water uit vele vreemde landen in een meer gestort als (waterig) symbool van internationale vriendschap. Hoe verzinne ze 't! Een aantal onderdak- loze Hagenaars heeft een leegstaand flatgebouw (voor 50 gezinnen!) be stormd om er domicilie te kiezen, 't Pand staat al maanden leeg en ze za gen er wat in. Maar de Rijksgebouwen dienst heeft er bepaalde andere plan nen mee en dus werden de huizenstor mers opgewacht door een politieregi ment, dat hen met een gemoedelijk praatje en een proces-verbaal, ver spreidde. Jeremia Blom zal per ge stroomlijnde bakfiets deelnemen aan de wielerwedstrijd door Noord-Holland óp Hemelvaartsdag. Er komt een an tenne op voor het radiotoestel, waar mee hij de massa zal toespreken over het functioneren van zijn soepele kuit- werk. dents) won: n 206 zetels en verloren er 70. De Labourpartij verloor 11.38 zetels en won er 230 De definitieve uitslag wordt niet voor heden ver wacht. Morgan Philips, secretaris-generaal van de Labourpartij, heeft verklaard, dat Labour in de twee verkiezingen te zamen 481 zetfls gewonnen en 1423 verloren 'heeftt hetgeen neerkwam op een totaal verlies van 942 zetels. Het was thans reeds duidelijk, dat de La bourpartij meer dan 1000 zetels zou behouden van de winst van na de oorlog. In de Sowjetzöne Gisteren zijn in de Sowjetrussische zóne van Duitsland de verkiezingen begonnen voor het Duitse volkscongres dat er aanspraak op maakt het gehele Duitse volk te vertegenwoordigen. He den zullen de verkiezingen worden voortgzet Gisteren kwam ongeveer 52 procent van het aantal kiesgerechtigden naar de stembus, ondanks het regenachtige weer. Volgens de eerste officiële ver klaring heeft vijf procent van de eer ste 36.300 uitgebrachte stemmen bij de verkiezingen in Hongarije voor de op positie gestemd. Er waren 1224 stem men voor de oppositie en 351 ongeldi ge stemmen. AMERIKA EN HET STILLE OCEAANVERDRAG In semi-officiële Amerikaanse krin gen verklaart men dat de Amerikaan se houding tegenover het voorgestelde Stille Oceaanverdrag beperkt is geble ven tot „het nemen van nota" van het toenemen Van de stemming voor een "ei gelijk project. Hoewel nog geen Nederlandse renner gecontracteerd is voor de Tour de Fran ce van dit jaar. mag men, gezien de verrichtingen van diverse renners in c'e tweede Ronde van Nederland, aan nemen, dat Henk de Hoog en Wim de Ruiter een grote kans maken in de Ne derlandse ploeg, welke uit zes renners zal bestaan, te worden opgenomen. Ver der zouden de drie Limburgers Lam- brichs, Janssen en Sijen reeds gepolst zijn, al dient te worden afgewacht wat dit drietal in de Ronde van Luxemburg welke dezer dagen aanvangt, zal preste ren. Voor de zesde plaats in de Nederland- ze ploeg voor de Tour de France komen diverse renners in aanmerking. Naar ons ter ore komt. zouden Van Eist, Voorting en Van Beek hiervoor op de eerste plaats een kans maken, al zal men speciaal aandacht schenken aan de prestaties van de Zaandammer Schel- Inigerhoudt in de Ronde van Luxem burg. Zijn zijn klimprestaties redelijk, dan komt hij miss-'hien ook op de lijst an candidaten te staan,. Prüxen wan brandstoffen Op grond van een onderzoek door het economisch instituut voor de midden stand is hot noodzakelijk gebleken de kleinhandelmarges voor bepaalde soor ten brandstoffen enigermate te verho gen. De prijzen voor eierkolen en cokes blijven gelijk In de vijf grote steden worden de anthracietprijzen voor noot- ies I, II. III met tien cent per mud ver hoogd, de nootjes IV met vijftien cent. Ir de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent om hoog. Ook de prijzen van industrie kolen bij de levering door detaillisten ondergaan geringe wijzigingen. Nieuw wereldrecord 4 x 220 yards Tijdens studentenwedstrijden te Fres no verbeterde het team van de universi teit van Zuid-Californie het wereldre cord 4 x 220 yards estafette door deze af stand af te leggen in de tijd van 1 min. 24 4 sec., waarmede het oude wereldre cord, dat op naam stond van de Stanford universiteit met een tijd van 1 min. 25 sec met 0.6 sec werd omlaag gebracht. :VTe) Patton had een groot aandeel in de ze recordverbetering Al" eerste loper legde hij de 220 vards af in 20 1 sec., ter wijl het wereldrecord van Jesse Owens op deze afstand 20 3 sec. bedraagt. Het spreekt van zelf. dat de tijd van Mei Pat tor- niet als wereldrecord kan worden erkend. WEER EXPRESSE-PAKKETTEN Met ingang van 1 Juni zal de ex presse-bestelling van binnen- en bui tenlandse postpakketten weer worden ingevoerd Expresse-bestelling op ver zoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mogelijk. DR. BEEL EN DR. VAN ROYEN NAAR TJIPANAS Dr. Beel en dr. van Royen zijn Za- -'ng naar Tjipanas vertrokken, waar :ij het weekend zouden doorbrengen in het buitenverblijf van dr. Beel aldaar TORNADO OVER AMARILLO Een hevige tqrnado heeft over de stad Amarillo in Texas gewoed. Ver schillende huizen werden verwoest. Vele gewonden moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd. Er heerst een zodanige verwarring, dat uit de berichten nog niet met zekerheid is op te maken, of er doden te betreuren zijn. TER DOOD VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde de 31-jarige J. Lamberts en de 35-jarige D. van Drof- felaar, beiden voormalig wachtmeester der politie uit Assen, tot de doodstraf. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie eiste de proc.-fiscaal verwerping van beider beroep daartegen. ONLUSTEN IN TRIPOLIS 26 Arabieren en 2 politie-agenten werden bij de onlusten in Tripolis ge wond. Dit brengt het totaal der slacht offers sinds Woensdag op een Arabier gedood, 35 Arabieren en 6 politie-agen ten, onder wie een Engelsman, gewond

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1