WoiLwis Nieuwe ta Stad en Omgeving. AGENDA Zware jongens maakten N.-Holland onveilig Herhaalt zich een schrijnende geschiedenis? Tweede K het Officier eisie straffen van twee toi zes jaar PELS' WIJNEN EN GEDISTILLEERD 4<0(ïê Voorbarig PRIMA SLOPEN Bergen Aankoop Dorpshuis mef bijbehorend erf Heiloo IJmuiden De Rijp Koedijk VAN MARSDIEP TOT IJ Si Pancras Heer-Huqowaard Meerde, Vrees en be; rechtervle AVONTUUR Dcc De ochtendzitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar werd gistermorgen geheel in beslag genomen door de behandeling van een groot aantal diefstallen welke door een drietal ingezetenen van Hoorn in Alkmaar, Den Helder en Hoorn in de loop van 1947 en 1948 werden gepleegd. De officier van justitie, mr. Holsteijn eiste tegen de drie verdachten zware vrijheidsstraffen. Tegen Johan nes van M. en Joris L. vorderde de officier zes jaar en Hendrik S. hoorde drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Een respectabel aantal inbraken De dagvaardingen tegen Johannes van M. en Joris L. bevatten een respectabel aantal inbraken. Het begon op 12 Sep tember 1947. Uit een pakhuis op de Turfhaven te Hoorn verdwenen 950 kg suiker. Een juwelierszaak op de Gouw kreeg op 1 April 1948 een bezoek van deze heren waarbij gouden en zilveren ringen, een paarlen collier, gouden armbanden en nog enkele andere sie raden de buit opleverden. Precies een maand later werden uit het Westfries Museum gouden horloges, gouden en granaten halskettingen ontvreemd, voorwerpen die naast de werkelijke waarde ook een belangrijke historische waarde vertegenwoordigden. De zo mermaanden van 1948 gingen zonder schokkende voorvallen voorbij totdat op 2 September de gehele brandkast van de N. V. A. T. O. te Hoorn werd weggebracht. Aan geldwaarde bevatte deze brandkast f 2000. Dit was de eer ste diefstal waaraan Hendrik S. zijn medewerking verleende. Dezelfde combinatie droeg er zorg voor dat op 14 October 62000 sigaret ten, 13000 pakjes vloei en een aantal pakjes tabak uit de voorraad van de firma Verfaille uit het Achterom te Hoorn verdwenen. De brandkast van de Alkmaarse Exportveiling werd hier na, op 24 November, het kind van de rekening. Duizend gulden was de schade voor de Alkmaarse veiling. De laatste diefstal welke de officier de drie verdachten ten laste legde was die van tien dozen en twee koffers tex- tielgoederen uit de goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen te Den Helder. Er was nog een aantal kleinere diefstallen van vijfhonderd en acht honderd gulden welke niet op de ten lastelegging stonden, doch waaraan deze organisatie van zware jongens ook debet was. Mr. Holsteijn berekende de totale schade voor dé benadeelden op onge veer f 35.000. Alles werd bekend. Alle drie de verdachten bekenden zonder meer hetgeen de officier hen ten laste legde. Tijdens zijn verhoor zei Johannes van M. dat hij door werkloosheid tot diefstal was gekomen. Het bleek ech ter dat hij zich reeds in 1944 en in '46 wegens diefstal moest verantwoorden. Beiden keren werd hij tot een jaar en drie maanden veroordeeld. Ook vóór de oorlog was hij geen vreemde voor de justitie geweest. Op jeugdige leef tijd was hij ter beschikking van de regering gesteld. In totaal had deze verdachte zeven veroordelingen achter de rug. Joris L. had zich vanaf 1945 met zwarte handel bezig gehouden. Een veroordeling wegens een distributie delict en een diefstal prijkten op zijn strafblad. Ook Hendrik S. was reeds eerder met Vrouwe Justitia in aanraking ge weest. Diefstal en oplichting behoor den tot zijn antecdenten. Het requisitoir In zijn requisitoir zei mr. Holsteijn dat de diefstallen goed voorbereid en met grote vaardigheid werden uitge voerd. Requirant noemde de verdach ten beroepsinbrekers. „In de oorlog", zo zei de officier, „lieten de grote ro vers de musea zelfs nog niet met rust en zij ontzagen zich niet het West fries museum te bederven en te ver nielen". Johannes van M. werd door mr. Hol steijn als de vakman, de echte zware jongen, afgeschilderd, Joris L. Een zorg minderindien met Hemelvaartsdag en Pinksteren Uw glazen vult Bij voorbaat weet U dan immers Uw dag geslaagd ALKMAAR TEL. 2585 Hoe was Pafafa Een enorm succes, dank zij de mede werking van autoriteiten, plaatselijke pers, middenstand, ouders en natuur lijk dank zij het grote bezoek. Minstens 3000 personen hebben Pafafa met een bezoek vereerd. Het financiële resultaat is nog niet geheel bekend, doch het staat vast, dat het zo geweldig is, dat niemand dit had durven dromen. De naam van de pop, waarnaar gera den moest worden, was „Tiny". Na loting werd deze gewonnen door mevr. Boelhouwers, Kinheimstraat 45, Alk maar, die met nog iemand deze naam had geraden. De beste slagzin op de Verkenner, het padvindersblad, werd ingezonden door J. Middendorp, te Den Helder en deze luidde „Voor iedere Scout in dorp of stad. Is de Verkenner 't onmisb're blad". Zo behoort Pafafa tot het verleden en de naam Pafafa, die bijna iedere Alk maarder kende, zal weer vergeten wor den. De padvinders hebben hard ge werkt en het is beloond, en dat zullen zij niet vergeten. was de man met de hersens, de gesle pen man in deze combinatie van zwa re jongens en Hendrik S. was eft door de twee anderen in betrokken. Tijdens het vooronderzoek heeft de laatste verdachte eens gezegd: „Het is maar goed dat het is uitgekomen, an ders was het nog tot moord en dood slag gekomen". Na het pleidooi van de drie verdedi gers, die wel een zeer ondankbare taak hadden, bepaalde de president dat de uitspraak in deze zaken op 31 Mei zal zijn. De heler. Gerrit Jan Franciscus V., eveneens afkomstig uit Hoorn, had als heler in verschillende zaken zijn medewerking verleend. De twee „gekraakte" brand kasten werden in zijn woning met be hulp van electrische boren open ge maakt. Met de opbrengst deelde hij ge lijk mee. De tien dozen en twee kof fers textiel vonden in zijn woning een tijdelijk onderdak. Tegen deze ver dachte eiste mr. Holsteijn twee jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke heling. Alkmaars politie-elftal promoveert naar Ie klasse Het elftal van de Alkmaarse politie is er gisteren in geslaagd de laatste promotiewedstrijd tegen Baarn met een 21 overwinning te beëindigen en pro moveert hiermede naar de eerste klasse van de politie voetbalbond. Het is een kleine, doch verdiende overwinning ge worden; de eerste helft en het grootste gedeelte van de tweede helft waren de bezoekers overwegend sterker. De beide doelpunten werden gemaakt door' de heren Nederveen en Fiie Keeper Noort- man, die goed op dreef was, slaagde er zelfs in een penalty te stoppen. De bur gemeester van Baarn, corpsleden en burgers gavep van hun belangstelling bliik. Het is een opmerkelijke prestatie dat de .SSkmaarders alle wedstrijden in deze promotie degradatiecompetitie met een overwinning beëindigd hebben. Bij terugkomst in de kaasstad wachtte de kampioenen een aardige ontvangst Toen om half acht de bus met het elftal arriveerde, stond voor 't front van het politiebureau het muziekcorps Rt. Ceacilia opgesteld, dat twee marsenten gehore bracht. Met een „lang zullen ze le-en" werd de plechtigheid besloten. Inspecteur Haverlag dankte namens zijn mannen het muziekcorps vo"" de aardige attentie. H®!1 sjoMdem fees* der Oraforium-verenjsijng De juiste data van de bijzondere concerten .welke in 1950 ter gelegen heid van het jubilé der Ned. Herv Oratorium Vereniging zullen worden gegeven zijn 31 Augustus 1950: Het mannenkoor „Apollo", dir. Fred. J. "Roeske. 10 September: Het Concertge bouw Orkest, dir. Ed. van Beinum. 7 of 9 October: De jubilerende vereni ging, dir. Corn Jonker. Litho's van ToulouseLautrec In het Stedelijk Museum wordt van 22 Mei tot 4 Juni een tentoonstelling gehouden van litho's van Toulouse- Lautrec, welke behoren tot de collectie van mej.'M. W. Troost te Bergen. De tentoonstelling zal geopend zijn op werkdagen van 1012 en 25. op Zon dagen van 25. De officiële opening zal plaats heb ben op Zaterdag 21 Mei a.s„ 's mid dags om 3 uur. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van N Prinse, Jan van Galenstraat 20 te Alkmaar, handelend onder de naam parfumerie „Ninella", Langestraat 62. Rechter-commissarié mr. J. N. Alblas te Bergen. Curator mr. dr. C. Berk- hcuwer te Alkmaar. GESLAAGD. Bij het op 16 en 17 Mei j.l. te Am sterdam gehouden examen, uitgaande van de Stichting „Kappersvakexamens" slaagde onze stadgenoot Jac. Jong, als leraar in het herenkappersvak. Voor 't koorleidersexamen te 's Gra- venhage van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumver enigingen zijn geslaagd de heer J Ooijevaar te Alkmaar en de heer O. van Hartingsveldt te Heiloo. Een van de meisjes, die giste ren in het Helderse „Casino" het schriftelijk gedeelte van het U.L.O.-examen moest afleggen, maakte door het niet goed lezen van haar oproeping al direct een pijnlijke vergissing. Zij stapte op de trein naar Alkmaar en wan delde vol spanning naar het „Wapen van Heemskerk", waar een der Alkmaarse examinatoren tot haar stomme verbazing zei: „Komt V over zes weken maar eens terug. Alleen voor het mon deling examen moet V in Alk maar zijn. Het staat duidelijk in Uw oproeping!" Diep verslagen reisde het meisje naar Den Helder terug. Hatelijk ratelden de wielen „Naar Casino, naar Casino!" En wij voegen welwillend als weinig examina toren! daaraan toe: „Leer goed lezen, leer goed lezen!" Tournooi Wapen van Haarlem In „Het Wapen van Haarlem" van de heer Brouwer is een aardig biljart- toornooi georganiseerd door de Bilj. Ver. „Volharden", waaraan acht spe lers van ongeveer gelijke kracht deel nemen, n.l. P. Kamp, J. Schermerhorn, J. de Boer, N. Wester, C. van Lienen, Bloothoofd, P. Rolie en G. Kater. Er zijn reeds enige interessante par tijen gespeeld en Schermerhorn en Kamp hebben zich reeds van hun beste zijde doen kennen. Tot a.s. Zaterdag worden de wed strijden voortgezet en beëindigd. Voor de winnaar is door e heer Brouwer een fraaie prijs beschikbaar gesteld. De volgende uitslagen vielen te noteren: C. v. Lienen P. Rolie P. Kamp J. de Boer P. Bloothooft N. Wester J. Schermerhorn 125 16 b 25 7.81 125 25 b 25 5.— 60 25 b 8 2.40 125 33 b 17 3.78 93 33 b 12 2.81 125 32 b 15 3.84 47 32 b 7 1.48 G. Kater 63 16 b 19 3.96 J. de Boer 125 38 b 16 3.28 N. Wester 105 38 b 12 2,78 J. Schermerhron 125 33 b 21 3.78 J. de Boef 88 33 bs 16 2.67 G Kater 125 28 b 22 4.48 N. Wester 71 28 b 9 2.61 Voormalig directeur arbeidsbureau tot 4 jaar veroordeeld De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft gistermiddag de 46-jarige Th. van der Reep, gewezen rijksambtenaar uit Hil- legom, wegens hulpverlening aan de vijand veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek en verlies van de beide kiesrechten voor het leven. Verd. had als leider van het gemeen telijk arbeidsbureau te Hoofddorp en daarna als waarnemende directeur van de gewestelijke arbeidsbureaux te Haar lem en Alkmaar zich bijzonder be ijverd voor het uitzenden van arbei ders naar Duitsland. Ook zou hij aan Duitse instanties namen en adressen hebben doorgegeven van onderdui kers, Joden en illegale werkers. De eis luidde 15 jaar. HET NEDERLANDS HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: Agentuur- en Commis siehandel „De Haan", Alkmaar, Kennemer- straatweg 59. Papierwaren en cartonnages: Eig.: G. J. de liaan. Opheffing: W. T. M. Willebrands, Oud- Niedorp. 't Veld 810, broodbakkerij. (Ontleend aan iiet Nederlands Handelsregister) (Ontleend aan onze Advertentierubrlek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Night and Day (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De worger (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: De getemde avonturierster (18 jaar). Gebouw Kanlsstraat, 25 uur Ten toonstelling „Doorwerken" DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Night and Day (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De worger (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De getemde avonturierster (18 jaar). Gebouw Kanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Openbare Leeszaal en Bibliotheek AFDELING JEUGD-BIBLIOTHEEK LEEFTIJD 8-10 JAAR B63.9sa Blom: Saartje van de „Anna Maria Louise" D14.5 Dalton: Freekje uit Zonne land D40m Dick: Miezelientje en Wol de beer K86b Kramer: 't Boek van Bob en Bep K96.2nn Kuiper: Neelie en Nellie M64.5 Milne: Winnie-de-Poeh R63.3ov Roggeveen: Okkie en zijn vriendjes R63.3ok Roggeveen: Oklde in de kou R63.3op Roggeveen: Okkie Pepernoot R63.3ow Roggeveen: Okkie weet raad! LEEFTIJD 10-12 JAAR B63.9s Blom: Silja in het oude grachtenhuis B86.4c Brinkgreve—Entrop: De club van zeven. I B80.4r Brinkgreve—Entrop: Rozie en haar zusje. II. E40.3 Estes: Met z'n vijven. I. E40.3j Estes: Janneke, de middel ste. II. H16.3ra Hagers: Marjoleintje van het pleintje K2I Kars: Kleine Katrijne °N44.3sw Norel: Scheepsmaat Woeltje S72.4 Snitjer: Van Wigwam en plaggenhut. Is historisch. niet. opgemaakt in een zachte soepele kwaliteit 60/80 c.m. 6 punten 2.75. De zaak voor kwaliteit Afrika-instituut De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar schrijft ons: De aandacht van belanghebbenden bij de handel op Centraal- en Oost- Afrika wordt erop gevestigd, dat door medewerkers van het Afrika-Instituut, die binnenkort een reis naar Afrika maken, op Maandag 30 Mei van 10 tot 12 uur en van 2.30 tot 4.30 uur een zitdag zal worden gehouden ten kan tore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. Beurs gebouw, Damrak 62a te Amsterdam. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat der Kamer. UITSPRAKEN- MEERVOUDIGE KAMER Cornelis Johannes P., Anna Pau- lowna, diefstal, een jaar en zes maan den, met aftrek. Melis M„ Den Helder, zes maanden voorwaardelijk. Dirk N., Leuven, verduistering, ter beschikking van de regering gesteld. Cornelis S„ Amsterdam, diefstal, een jaar en zes maanden. Jan van der G., Hoorn, verkeers overtreding, 25.— of 10 dagen. Donderdagavond 7.30 uui vergadert de Baad. Betreffende het voorstel tot het aankopen van het Dorpshuis delen B. en W. mede, dat het aan de agenda van 15 Maart toegevoegde voorstel wordt ingetrokken, daar het Kunstenaars-centrum Bergen er in geslaagd is in de Rustende Jager expositie-ruimte te vinden. De heren Dekker zijn bereid het Dorps huis niet bijbehorend erf aan de gemeente te verkopen voor f22.000,—. Hierbij komt een bedrag van plm. f 1000,— aan kosten. In verband met de in de toekomst te ver wachten noodzaak van uitbreiding van het Ge meentehuis is de enige oplossing, dat de ge meente zich verzekert van het bezit van het aan het tégenwoordige gemeentehuis be lendende terrein In het centrum van het dorp is geen ander geschikt terrein voor de bouw van een gemeentehuis te vinden. Voorlopig is de aankoop onrendabel. Het perceel heeft even wel als bouwterrein beleggingswaarde. Over veertig jaren afgeschreven geeft de aankoop een last van f 987,56 per jaar. Zolang de opstal nog niet behoeft te wor den gesloopt, kan er een nadere bestemming aan worden gegeven, waarvoor een voorstel zal volgen. Partij van de Arbeid organiseert landdag De afdeling Bergen van de Partij van de Arbeid organiseert Donderdag 26 Mei (Hemel vaartsdag) een grote landdag op het BSV-ter- rein aan de Kerkedijk. Als sprekers zullen op treden de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes en de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen. Zang- en muziekverenigingen zullen aan deze landdag medewerking verlenen, terwijl door de afdeling Wormerveer een Meispel zal wor den opgevoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus Th., z. van C. J. Ranzijn en J. Willems. Ronald, z. van H. Schoorstra en R. Kramer. Ondertrouwd: Cornelis Zwart (te Alk maar) en Anna J. Meijer. Dirk Appel (te Alkmaar) en Cathaiina Mantel. Getrouwd: Pieter Felix en Cato Schut. Martinus van Til (te Akersloot) en Afra M. Admiraal. Gerard H. Dorré en Maria A. M. Ronde. Overleden: Catharina Krebs, 87 jaar, weduwe van J. Hodges. Trijntje Veldt, 66 jaar, weduwe van J. Duijn. BURGERLIJKE STAND G e b o i e n Anna M., d. van W. A. Brand en M. A. Blom. Johannes W. M., z. van N. Wit en C Steenbakkers. Nelleke, d., van P. Muys en G. Snip. Maria C. M., d. van G. Mooij en M. T. Bakker. Albert, z. van K. A. Piet en H. Mehagnoul. Petrus J. z. van J. J Hoedjes en A. Kuijs. Getrouwd: Julius Noverraz en Nelly M. Zwaag. Harm K. Schoenmaker en Annie J. E. Kloosterboer. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer van Dinsdag is: 200 kisten schol, 150 schar, 200 schelvis, 220 wijting, 50 bot, 60 haring, 900 makreel, 70 schar- tong, 55 tarbot, 15 heilbot, 110 poon, 100 wolf, 350 kabeljauw, 20 haai, 10 leng, 60 koovis en 25 kisten diverse vissoorten. Besommingen: trawlers f 1430 en f 14.000; 1JM 31 „Alkmaar" f 16.430; IJM 19 „Ada- lante" t 12.730; IJM 213 f 30; 230 f 400; 241 f 197; 249 1293; BU 58 f233; 42 f78; 28 f522; 41 £147. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frederik H. M., z. van F. Woestenburg en G. Schram. Wilhelmus, z. van Joh. Taam en A. G. Schipper. Ondertrouwd: Hendricus P. L., Kuhl- man en Agnes H. Boots. Getrouwd: Jacobus F. Veraart en Ma ria G. Vredevoort. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Zondag 22 Mei is het echtpaar Keizer—Kos telijk vijftig jaar getrouwd. Vele jaren was de oude heer adviseur van de begrafenisvereni- ging. Hij is in ons dorp een zeer geziene per soonlijkheid. Het is al duizendmaal beleden: wij hadden tijdens de oorlog zoveel illusies en er is zo bitter weinig van terechtgekomen. Eén van die illusies was dat het systeem van tewerkstelling, zoals dat vóór de oorlog bestond, niet meer terug zou keren. Dat het schreeuwende sociale onrecht, dat zich in '35 tot '39 mani festeerde in kampen en werkobjecten niet meer geduld zou worden. Men kan zeggen, dat het een noodzaak was en dat door de toenmalige regering van twee kwaden de beste werd gekozen wie het aan de lijve ondervond, denkt er anders over. Wie destijds in tje Wieringermeer gewerkt heeft of bij het Staats bosbeheer met dikwijls volkomen zinloos werk zijn dagen sleet, heeft een haat opgevat tegen het toen gehuldigde systeem, die niet meer uit te roeien is. De historie van een ontslag. Neen, het gaat niet om ophitsing of „gekanker". Feiten als waardoor het leven van de tewerkgestelden verbit terd werd, laten zich niet wegduwen. Wat toen aangegrepen werd als de enig-mogeliike uitweg, was in ■werke lijkheid het scheppen van een roue plek in het volksgeheel. Veroorzaakt door laksheid, benepen kruideniers politiek. baantjesjagerij en wat dies meer zij. Nu moge het verleden blijven rusten. Wat toen gebeurd is.... wat voor zin heeft het oude koeien uit de sloot te halen? Maar het blijkt, dat de geest, die vóór de oorlog heersend was. niet dood is. Integendeel, het blijkt dat so amige mensen en instanties nog niet zo heel veel geleerd hebben. Wat te be treuren is éner- en begrijpelijk ander zijds, want het is niet zelden zo, dat men over enig ding eerst oordelen kan uit eigen ervaring. Onlangs werd een twaalftal arbeiders, afkomstig van de Langediik, door de werkleiding van de DUW. ontslagen. Motivering: deze mensen zouden hun opdracht op volkomen onverantwoorde lijke wijze hebben verricht. Zij deden n.l. een viertal met puin beladen kip karren onbemand een duinhelling af lopen. waardoor de wagens uit 't spoor liepen én materiële schade veroorzaak ten. De betrokken arbeiders gehoord, ver klaarden dat zij deze manier van han delen gekozen hadden, omdat zjj geen voldoende loon konden verdienen, in dien zij de wagens moesten overgeven. Dit kardinale feit is niet ontkend in het rapport van B. en W. dat over deze kwestie werd uitgebracht, noch bestre den in de corresoondentie van de Inspecteur van de D.U.W. Bij de werkversehaffingsobjecten, welke vóór de oorlog werden uitge voerd. was een systeem in zwang, dat een negatie van alle menselijke rechten en waardering voor de menselijke arbeid betekende. De Heidemaatschiap pij heeft zeer zeker grote dingen tot stand gebracht, maar de onder haar lei ding in werkverschaffing uitgevoerde werken vormen een zwarte bladzijde Het systeem was, dat men een tarief stelde. De keuze was gewoonlijk zo, dat de arbeiders met hard werken boven het toegelaten loon kwamen. De tweede week corrigeerde men het tarief dus danig. dat slechts met veel inspanning een loon kon worden verdiend, dat het steunbedrag ternauwernood evenaarde Zo slaagde men er vrij aardig in men sen te degraderen tot.koelies. De oude wijs. Dus werden twaalf arbeiders uit de DUW ontslagen en men heeft al gele zen waarom. Men wilde de betrokken arbeiders gelegenheid geven zich te re habiliteren. Voorwaar een nobele geste. Maarer schuilt een als een draak zo dikke adder onder het gras. Want rehabilitatie kon alleen plaats vinden, indien de betrokkenen zich vrijwillig zouden melden voor plaatsing in werk kamp een P.E.T. kamp in Fries land en tewerkstelling aldaar. De ge vonden oplossing was heerlijk. Alleen schrijver dezes herinnert zich nog zo scherp, dat dergelijke maatregelen in Nazi-Duitsland ertrouwder waren dan spek en eieren. Het gaat dus hier om: daar arbeiders in de DUW geplaatst niet het hun toe- gestane(l) loon konden halen, werkten ze op een wijze, die voor hun medear beiders gevaar van letsel meebracht en materiële schade zou kunnen veroor zaken. Inderdaad werd materiële scha de veroorzaakt, waarom deze arbeiders werden ontslagen. Zij kwamen dus ten laste van de gemeentelijke armverzor ging. Zij zouden eerst weer na rehabi litatie in de DUW kunnen worden op genomen. Om gerehabiliteerd te kun nen worden, werden de arbeiders ver plicht zich zogenaamd vrijwillig te melden voor tewerkstelling in Fries land. Maar misschien is enig commentaar nie? overbodig. Te weinig betalen en volle prestatie eisen is niet bepaald sti mulerend. Alle arbeiders, ook zij die in mindere mate schuldig waren, worden gelijkelijk „gestraft". Het laatste woord blijft aan de werkleiding en de K.A.B. door ervaring wijs geworden heeft de betrokkenen dan ook geadviseerd zich maar te buigen. Maar B. en W. die deze kwestie met voortvarendheid en veel tact de juiste weg van handelen hebben weten te vinden - berusten niet in deze be slissing, omdat huns inziens schorsing een voldoende straf zou zijn geweest, al ontkennen B. en W. niet, dat er iets gebeurd is, dat niet door de beugel kon. Want het college van B. en W. is ge noodzaakt om naar de letter der voor schriften te oordelen. De motieven uit morele overwegingen geboren, doen voor het college niet ter zake. Wanneer het oordeel B. en! W. dus verschonend luidt, mag men toch aan nemen dat de werkleiding enigermate te hoog van de toren heeft geblazen. Want, al is he't een gewaagde veron derstelling, zou de DUW niet eens een slechte beurt kunnen maken? De Langedijker arbeiders zullen on getwijfeld het vervolg van deze ge schiedenis met interesse volgen. De openbare leeszaal te Den Helder groeit en bloeit; de bibliotheek omvat 14.630 werken en het aantal uitge leende boeken bedroeg vorig jaar 90.000. Q Op Texel worden Zondag 29 Mei meer dan duizend deelnemers verwacht aan de Nationale vogel wandeltocht. Men is doende da Ned. Herv. kerk te Den Burg te res taureren, waarvan de kosten op f 200.000 worden geschat. Tevens hoopt men, dat ook de in de Russenoorlog ge havende toren zal worden hersteld. Op de eerste grote lammerenmarkt te Den Burg waren 1100 schapen aange voerd. V Ds. J. M. Lindeijer, overgekomen van Den Haag, heeft zijn intrede ge daan in de Herst. Avang. Lutherse Ge meente te Hoorn. Tussen Purmerend en Hoorn is een sportief contact ge legd, als uitvloeisel waarvan in Juni een sportweek in Purmerend wordt gehouden. tf- Het gerucht gaat, dat burgemeester Haspels van Enkhuizen op de nomina tie staat voor het burgemeesterschap van Bussum. Het personeel van P. W. en het Gas- "bedrijf te Beverwijk gaat deze zomer te Blaricum vacantie houden in voor dit doel door de betrokkenen zelf inge richte woonwagens; elk gezin gaat één week. Dr. W. van Tongeren te Vel- sen komt als no. één voor op de voor dracht tot benoeming van een hoog leraar te Amsterdam. f- Het voornemen bestaat het gemeen telijk sociografisch bureau te Zaandam om te schakelen in een streekbureau voor de tien Zaanse gemeenten. O Te Westzaan bestaat grote verontwaardi ging over het feit, dat de jeugd zich niet ontziet de begraafplaats als voet balveld te gebruiken. Ter hoogte van het station Krommenie heeft een dronken chauffeur uit Haarlem een ernstige aanrijding veroorzaakt, waar bij drie wagens waren betrokken en zware materiële schade werd aange richt. O.a. werd een autobus la sar dine opengereten en bovendien kwa men honderden kilo's aardappelen op de straat terecht. Nieuwe veiling te Blokker geopend In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is gistermiddag het nieuwe gebouw van de veilingvereniging „Op Hoop van Zegen" te Blokker officieel geopend. Het gebouw, naar een ontwerp van het architectenbureau Netto en Smit, heeft een half millioen gekost en be slaat een oppervlakte van 4200 M2. De heer Prins, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen, verrichtte de openingsplechtigheid. Hij hield een kernachtige rede waar in hij er op wees, dat 't veilingwezen dilligent moet zijn nu er kans bestaat, dat de wettelijke veilplicht zal worden opgeheven. Daarna spraken de voorzitter van de veiling, burgemeester Essing, de loco burgemeester de heer J. J. Schouten, de hee» E. Mol namens de leden, de heer Mak voor het personeel en ten slotte de Rijkstuinbouwconsulent ir. Rietsema. In caf- „Het Gouden Hoofd" hield het bestuur een drukbezochte recep tie, waar ook nog een vijftiental spre kers het woord voerden. Diverse ca- deaux werden overhandigd. Coede raad is duur Ja in de meeste gevallen is goede raad duur, maar de maatschappelijke werkster stelt zich iedere Dinsdagmid dag van 23 uur beschikbaar voor het geven -an goede adviezen en inlichtin gen en dat kost .niets. Mej. T, de Vries heeft haar plan ver wezenlijkt en zij houdt nu eenmaal :n de week zitting in het gemeentehuis. Haar taak is om mensen die op een of ander terrein moeilijkheden hebben, de-.kundige voorlichting te geven. Deze zitting is niet alleen ingesteld voor a-sociale gezinnen, maar de beste ouders kunnen moeilijkheden hebben, b.v. wat de opvoeding betreft of de op leiding. Wjj zijn er van overtuigd, dat vele onzer dorpsgenoten hiervan ook gretig gebruik zullen maken. Op Dins dag 24 Mei a.s. zal de eerste zittingsdag zijn. BEDEVAART NAAR~HËÏLÖO De afdeling Heerhugowaard van de K.A.B. is voornemens deel te nemen aan de bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, welke a.?. Zondag zal worden gehouden. TIJDELIJKE SLUITING CONSUL- TATIEBUREAUX Vanaf 15 Juni 1949 zullen de plaat selijke consultatiebureaux van zuige lingen en kleuterzorg tijdelijk geslo ten zijn. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 18 Mei. 2010 kg nieuwe aardappelen 67— 73; kleine aardappelen 49; 3900 kg rabarber 4-5. W ARMENHUIZEN, 17 Mei. - 850 kg aard- anpelen: Noorderlingen 3.50; 350 kg witlof: 1 62. INCEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Wethouder Leesberg heeft in de Raad doen uitkomen dat 'n finantieel offer onzerzijds niet kon doorgaan omdat een der belanghebbenden zich teruggetrok ken had. Wij moeten vaststellen dat niemand onzer zich to: een financiële bijdrage bereid had verklaard. Wel hebben wij allen toegezegd dat wij het transport en het grondwerk kosteloos zouden uit voeren. Namens de aanvragers van stroom aan de Heilooërdijk, JOH. DE VRIES. (V Rwd» spoedig' werd hi regering: geen moeiiykh om in Indonesië tot een voorlopige accoord tussi Royen en de Republikei parlement zeer on-Nedc velen hopen, het begin land en de Republiek, d ten van Indonesië en tel Er is nog slechts eei eenkomst aangegaan. E werking moet' volgen, afwachten, of van beit loyale nakoming gegara zal worden. Nederland Dat was het, wat de vooral interesseerde. I kers waren van oorde een eind op de goede v tenminste een blijk va gegeven hebben. Want sfeer is toenadering m ren echter ook afgevaa overeenkomst botweg a De heer Ch J I M l beeld, de man van Rijk zeer aggressief van een van het begin van het ondergang van 't Konii j Zandt (St. Ger.) liet noeg dezelfde bewoord: Maar prof. mr. C. (KVP), mr. P. J. Oud dr. ir. W. Schermerhor den het erop wagen. N; er gradaties in hun b het regeringsbeleid en lijkheden. die na de van Batavia van 7 Me zijn, maar alle drie scl de meerderheid van de genwoordigend zich gering. Prof. Rom Prof,Romme, die a woord kreeg, nadat de Overzeese Gebiedsdelen van Maarseveen een v het aftreden van de H woordiger der Kroon, di had afgelegd, en wiens langstelling tegemoet ge gezien na het heengaar enige twijfel over zijn stond, toonde zich de van het drietal. Het speet hem, dat de besluit om een overeen Republiek af te sluiten met de volksvertegenwo men had en een moeilijl regeringsverklaring van was voor hem. de voor' zing van de staatkundig in Indonesië overeenkon wil. Deze bevriezing aci vereenstemming met h kingsrecht en zelfs was de vraag, of zij niet in art. 5 van het B. F. O.-l Ook prof. Schermerhc gens geheel achter de en zijn voldoening ovei uitsprak, toornde enigsz' bevriezing. Er is gezegd, dat de I eigen staat zal vormen, en mr. Oud was het opg dit geval niet van deels is. Daarom verlangden verklaring van het gebri term. Ter voorkoming van IN DE DOOR r\co TJEERD ADEM A De rechter-commissaris tevreden de handen. „Dat is zeep verstandi gaen dus veuruit", zei 1 snelle blik naar de als i de griffier. „Nu een belangrijke v kwam u in dat perceel?" Ir. Steensma trok met te-gebaar zijn das recht, van plan u verder te ant hij geprikkeld. „En waerom niet, mij „Omdat ik in de posit verkeer, recht heb op een raadsman'zei Stee: ciet iuist, mijnheer?" De rechter-commissaris op. blijkbaar ongerust, c hem zou ontsnappen. „Natuurlijk", zei hij ir

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2