Poet Uw B Bernard K Stad en Omgeving, KUETER Shakespeare's Hamlet in een prachtige opvoering AGENDA Niemeijers 108.000 Kg. meel verdween op onverklaarbare wijze HuistenDuin viert zijn 25-jarig jubileum De rechtbank nam afscheid van bode-concierge Emmerig Het vliegveld Bergen Bergen Oterleek Koedijk Langedijk geroutineerde typis NET MEISJE Loodgieters WONINGRUIL WINKELHUIS SLAGERIJEh mars Varkensvlees per I SLAGERIJEN Het Alkmaarse toneelseizoen had op geen betere wijze besloten kunnen worden dan met de opvoering van Hamlet, het drama van de Prins van Denemarken, dat tot de onsterfelijke werken van de geniale Shakespeare moet gerekend worden. Inderdaad dit spel van menselijke hartstochten, is van alle tijden en zal altijd zijn plaats op het toneel blijven behouden. Tel kens komen er nieuwe geslachten, die kennismaken met en zich gaan verdie pen in dit bijzondere werk en de aan wezigheid van verschillende leerlingen van onze middelbare scholen, was een Verblijdend teken. Dat de zaal van het Gulden Vlies geheel uitverkocht was. is een compliment voor de heer Mooij, die het toneellievend publiek in Alk maar (dat zich steeds meer en meer uitbreidt) in dit seizoen alle grote stukken van het repertoire der voor naamste gezelschappen heeft gebracht, wat ook algemeen ten zeerste is ge waardeerd. De opvoering die de Haagse Come- die van Hamlet heeft gegeven, heeft op de aanwezigen een diene indruk gemaakt. Ingespannen heeft men de strijd van Hamlet, de koningszoon, gevolgd. En die strijd was zwaar, want met list en bedrog trachtte Ko ning Claudius, de oom van Hamlet, die na de dood van Hamlet's vader met de koningin-weduwe was ge trouwd, zijn gezag te vestigen en zich van Hamlet, die hem doorzag, te ont doen. Maar de niet te ontlopen straf Volgde onverbiddellijk on het kwaad in een beklemmend slottafereel. Tal van personen uit het stuk wisten in prachtige taferelen de grote kunst te doen leven. En de Haaese Comedie bracht het treurspel in een bezetting, die nagenoeg over de gehele linie uit muntend was. En dan noemen wij al lereerst Paul Steenbergen, die de ti telrol gespeeld heeft op een wijze, die de grootste bewondering afdwingt. Hii had zich zo in de rol ingeleefd, dat men inderdaad Hamlet zag en de ac teur vergat. Aan 't slot bleek duide lijk. dat hij al zijn krachten had ge geven. Tal van malen werd hij terug- Gistermorgen werd in de zittingszaal van het Gerechtsgebouw aan de Gees tersingel officieel afscheid genomen van de bode-concierge, de heer J. G. D. Emmerig. Aanwezig waren de zit tende en staande magistrateur, de bali, parketwacht, administratief personeel, familie en kennissen van de scheiden de bode-concierge en diens echtgenote. Dm ongèvee'r half elf opende de pre sident van de rechtbank, mr. A. D. Regteren Altena, deze bijzondere zit ting. Mr. Regteren Altena wilde er zich goed rekenschap van geven dat het geen onverdeeld prettige dag was voor de heer Emmerig. Spreker wilde echter niet te lang stil staan bij het weemoedige, doch ook de lichtpunten zien en dat zijn er vele. Als bewijs van de officiële erkenning van de zeer eervolle loopbaan van de bode-con cierge noemde'de president de onlangs uitgereikte zilveren medaille. Voor ieder, van hoog tot laag, die iets met de heer Emmerig. te maken heeft ge had, is deze een geliefde persoon ge worden. ..Hij stond altijd voor ons klaar met bewonderenswaardige trouw", aldus de president. Ook de echtgenote van de scheidende bode- eoncierge betrok de heer Regteren Al tena in zijn toespraak. Hierna liet spreker de grote veranderingen, die in de afgelopen zes en dertig jaar hebben plaats gevonden in gedachten de revue passeren. Als tastbaar blijk van erken telijkheid overhandigde mr. Regteren Altena de heer Emmerig een oorkon de en een geschenk onder couvert. Ook zal de bode-concierge dezer dagen een schilderijtje worden aangeboden. De tweede spreker was de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke. De Officier zeide de heer Emmerig niet zo lang te hebben meegemaakt als de president en hij beperkte zich dus tot de latere tijd. De heer Emmerig heeft een buitengewone staat 1 van dienst achter de rug en in dit verband noemde spreker het spreekwoord „Par c'est mourir un peu". Mr. Meisch ke zeide te hopen, dat de nieuwe bode-concierge de geest van zijn voor ganger zou hebben. De Officier wenste de heer Emmerik een lange rust periode toe. Namens de griffiers en het admi nistratief personeel sprak mr. A. J. L. Liesker, die de heer Emmerig toe wenste, dat deze nog lang van zijn welverdiende rust in het nieuwe huis in het centrum van' de stad zou mogen genieten. De laatste spreker was de Deken der Advocaten, mr. A. J. M. Leesberg. In een geestige toespraak zeide mr. Leesberg dat afscheid nemen een daad van hartelijkheid en erkentelijk heid is. De jonge advocaten worden a.h.w. door Emmerig de zittingszaal binnengeleid en ontvangen hun eerste Jfc-aqüsche opleiding van hem. De bode weet vee.1 van de rechtbank en de bali doch .hij kent het spreekwoord: ..Koren, zien en zwijgen". De Deken der advocaten nam met een handdruk afscheid van c, Ie scheidende bode en overhandigde dt -ze een geschenk onder couvert. Hierna i mr. Regteren Al tena tot sluiting van de zitting over Na afloop was e r gelegenheid de heer Emmerig te c omplimenteren. Men bleef onder het genot van en,ge ver- snaperingen no ig geruime tijd bijeen, w-arbij mr. Bajron van Tuijll van Serooskerken i"*i een hartelijke toe spraak de tijd', in herinnering bracht dat hij same- n met de heer Emmerig in Schever.mgen gevangen zat. geroepen en de bloemen die hem wer den aangeboden, waren slechts een klein bewijs van de dankbaarheid der toeschouwers. Van een speciale huldi ging werd door bijzondere omstandig heden afgezien. Cees Laseur behaalde een in alle opzichten verdiend succes in de rol van Koning Claudius die hij vol fijne geslepenheid speelde. Ida Wasserman stond hem als Koningin Gertrude op geroutineerde wijze ten zijde. Jan Re- tel was vooral in het iaatste bedrijf als Laërtus in zijn volle kracht. Met zeer veel genoegen zag men Elisabeth Andersen als Ophelia en vooral in haar waanzin-scène maakte zij diepe indruk. De opvatting van Henri Eerens in de rol van raadsheer Polonius, de vader van Ophelio en Laertus, kon ons minder bekoren en ook Horatio, de vriend van Hamlet, bleef in handen van, Pim Dekkers wat vlak. Tal van scènes met hovelingen, officieren, to neelspelers, doodgravers, enz. slaagden goed en de moeilijkheden van vele décorwisselingen had men op nogal vaardige wijze opgelost. De voorstelling als geheel leeft ve len tot een juiste begrip omtrent het meesterwerk Hamlet gebracht. Dat is een winst die op toneelgebied gemaakt is en daarvoor kan men de organisa tor van deze opvoering en de Haagse Comedie voor haar bijzondere spel slechts dankbaar zijn. Hoe nader het publiek tot het to neel wordt gebracht, hoe groter zijn Waardering zal zijn voor werkelijke kunstprestaties op dat gebied. G. Drukkerij Kluitman wordt corsetfabriek Het gebouw van de inmiddels in li quidatie getreden drukkerij der firma gebr. Kluitman, gelegen aan de Tes- selschadestraat is aangekocht door de firma H. Eckmann alhier. Na verbouwing van het complex zal de firma Eckmann daarin haar tot dusverre aan de Oudegracht gelegen bedrijf overbrengen. Voor onze gemeente is het een geluk dat een zo belangrijke exportbedrijf be houden kon blijven, daar de ruimte aan de Oudegracht ondanks herhaalde uit breiding steeds te klein bleek. Het voorbarige meisje Het bericht over het voorharige meis je, dat Dinsdag in het Helderse „Ca sino" het schriftelijk gedeelte van het U.L.O.-examen moest afleggen, haar oproep niet goed had gelezen en in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar terecht kwam, blijkt zelf ook een beetje voorbarig te zijn geweest. Voor zover het bovenstaande betreft is het juist en het geval dreigde inder daad tot een volslagen drama uit de groeien, maar de voorzitter der Alk maarse examen-commissie wist raad te schaffen. Hij heeft niet gezegd: „Komt U over zes weken maar eens terug", maar hij heeft doordat het een landelijk examen betreft, dat over het gehele land gelijk is het meisje dé eerste dag voor haar schriftelijk examen in Alkmaar gehouden en de volgende dag naar Den Helder verwezen, zodat zij dank zij de welwillendheid dei- examinatoren toch nog in staat ge steld werd het examen op de normale wijze af te leggen.-, (Ontleend' aan onze Advertentlerubriefc) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Night and Day (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De worger (18 jaar)Cinema Americain, 8 uur: De getemde avonturierster <18 jaar). Gebouw Kanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jody en het hertenjong, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Een avontuur in Berlijn, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Daar zit muziek in, 14 jaar. Gebouw Kanis straat, 25 uur: Tentoonstelling „Door werken". Valk's Lunchroom, 8 uur: Openbare verg. P.v.d.A. voor midden standers. Alle soorten drukwerk, van het kleinste kaartje tot een uitgebreid jaarverslag, levert vlug, billijk en goed N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam 9, tel. 3320. Naar' aanleiding van een bericht over de weder in gebruikneming van het voormalig vliegveld te Bergen deelt men ons thans van officiële zijde mede, dat hiervan vooralsnog in ge nerlei opzicht sprake is. Het bericht, dat ons uit particuliere bron gewerd, moet praematuur worden geacht. Er Kramer reserve voor Bónds- elftal Naar wij vernemen heeft de doel- verdediger van de Alkmaarse Boys, Henk Kramer, gisteren van do KNVB bericht ontvangen dat hij is opgesteld als reservekeeper van het Bondseiftal, dat op Hemelvaartsdag tegen de be roepsvoetballers van de Middlesex Wanderers zal spelen. De wedstrijd zal plaats vinden op het VUC-lerrcin in Den Haag. Van de politie Een vijfjarig jongetje, dat in de jSpoorsloot naast de Bergerweg was geraakt, is door een agent van politie door handreiking op het droge ge bracht. Procep-verbaal is opgemaakt tegen de bewoners van een perceel alhier, die de woning zonder vergunning had den betrokken. Rapport Raadscommissie verschenen Het rapport van de raadscommissie inzake het jeugdvraagstuk is versche nen. Wij komen op dit rapport met zijn vele statistieken en overzichten later terug. bare tijd geen vliegveld komen. Burgerlijke Stand Geboren: Margherita J. M., d. van zal stellig in Bergen binnen afzien-1 *-*• A. J. Vader en J. J. Nelissen. Alida A. M., d. van K. I. Hornyak en A. C. Schaaf. Johanna C., d. van A. Last en C. J. de Cocq. Adriana M„ d. van J. J. Bleeker en M. J. B"kki,rn. Antonius C. J. H., z. van N. J. van Leeuwen en O. Thomassen. Getrouwd: Jacobus H. de Groot en Sytske A. J. Boermans. Gustaaf P. Schouten en Geertruida J. Steenhuis Adrianus Winder en Trijntje A. Hui- tema. Nicolaas Jonker en Berendina van 't Laar. Johannes van Wieringen en Petronella C. Stam. Pieter de Ro ver en Maria C. W. de Boer. Overleden: HenRrik L. T. Roe- sink, gehuwd met G. Pijl, 58 jaar. Willem A. Antonijsen. gehuwd met G. C. Hagen, 74 jaar. Johannes Janssen, gehuwd met J. A. Bruijn, 59 jaar. PAARSMERK KOF FIE 'y"j. ViliKIl» Een gelukkig wederzien Gisteren werd bij het Bureau van Politie aangifte gedaan, dat sedert voor middags half elf het driejarig kindje van onze bekende stadgenoot Herman Caarls werd vermist. Toen het kind in de loop van de middag nog steeds spoorloos bleef, rees het bange vermoeden, dat een ongeluk had plaatsgevonden. Onder toezicht van hoofdinspecteur Rijpma en de brigadier Breetvelt van. de Rijkspolitie werd de assistentie van een speurhond ingeroepen en de Hoe- vervaart ter hoogte van de Ruysdael- kade afgedregd. Beide pogingen bleven evenwel vruchteloos. Eerst tegen half zeven werd door de heer C. P. N. Vader van de Jachtwerf „Victoria" aan de le Kabelstraat tele fonisch aan de politie medegedeeld, dat hij aldaar een zwervend kindje had aangetroffen. Per auto spoedde de politie zich naar het opgegeven adres en trof daar de reeds doodgewaande kleine aan, die natuurlijk weinige minuten later in de armen van een zeer gelukkige moeder werd gesloten. De vliegveldkwestie in de Raad Naar wij vernemen zal hedenavond in de raadsvergadering, welke om 7.30 uur aanvangt, de'vliegveldkwestie door een of meerdere raadleden be- spioken worden. Marktberichten ALKMAAR, 18 Mei 1949. (Alkm. Ex portveiling). Bevelanders 4—6; Witlof I 38—50, II 14—28; Bloemkool IA 65—85, 1 4560, II 3040; Postelein 1042; Sla I 8—13. II 2—6; A>/lijvie 38—52; Radijs 3—6; Raapstelen (bos) 4.506; Rabar ber 4-r-10; Bospeen 2646; Winterpeen 3.80—5.50; Uien 5.60—10.60; Prei 1—7; Soepgroente 3—6; selie 3—10; Aard beien (per doos) 3052. LANG. GROENTENCENTRALE, 19/5. 4700 kg Rabarber 4; 1800 kg Rode kool 5.105.90; 500 kg nieuwe aardappelen 71—77, kleine 50—53. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. Peereboom, stond gis teren de Alkmaarder Hendrik S. te recht. S„ die grossier in meelproduc- ten is, werd ten laste gelegd dat hij bij controle in November 108.000 kg meel te kort kwam, onjuiste opgaven verstrekt had aan het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten en een bijzonder slechte administratie ge voerd had. S. heeft reeds een langdu rige gevangenisstraf achter de rug voor zijn rol in de geruchtmakende BBC- affaire (BBC is hier Black Business Company). De verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer bestreed vooral punt drie van de tenlastelegging, het laten ver dwijnen van 108.000 kg meel. Voor een gedeelte van dit tetkort is S. vol gens mr. Berkhouwer reeds bij de be rechting van de BBC-affaire veroor deeld terwijl van de rest van het meel niet vaststaat of verdachte dit heeft weggemaakt of dat het personeel het heeft gedaan in de tijd dat S. in de ge vangenis zat. Mr. Berkhouwer voerde zijn pleidooi met ongekende heftigheid en viel de beide getuigen Kooij en Ligthart herhaaldelijk scherp aao.- Tij dens het getuigenverhoor verklaarde K. dat hij gemerkt had dat er in drie weken tijds veertig balen meel waren weggeraakt zonder dat ze geadmini streerd waren. Hij had er zijn patroon opmerkzaam op gemaakt, doch deze zei dat het niet erg was. Er was vol gens deze getuige geen administratie die uitwees hoeveel bonnen er waren of moesten zijn. Getuige L. verklaarde opdracht van zijn patroon te hebben ontvangen de opgaven aan het Bedrijf schap onjuist in te vullen en zodoende de tekorten te verduisteren. De Officier, mr. dr. J. M. Vellinga, meende dat het eerste punt van de tenlastelegging, de volkomen onjuiste administratie, voldoende bewezen was. Ook het verstrekken van onjuiste op gaven was volgens mr. Vellinga dui delijk. Bij het behandelen van de ver missing van de 108.000 kg meel zei de Officier dat het in verband met de BBC-affaire moeilijk is te zeggen hoe groot het juiste gewicht van het ver miste meel is. Het is zeer laakbaar dat verdachte zijn ondergeschikten ge dwongen heeft valse verklaringen af te leggen. De Officier eiste ten slotte 1000, subs. 3 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, meende dat de voorraden te con troleren waren aan de hand van de copie-facturen. Het tekort van 108.000 kg vond verdediger in verhouding met de voorraden niet veel. Sinds de bevrijding is er 5.000.000 kg door de Duizenden zwakke kinderen hebben in Egmond aan Zee gezondheid en levenskracht herwonnen Er staan natuurlijk meer huizen, maar dit Huis ter Duin is er een, welks naam een bekende klank heeft gekregen, doordat duizenden vaders en moeders er hun kinderen bezocht hebben, die daar voor herstel van gezond heid in het zonnige warme duinlandschap van de Egmonden en aan het verre brede strand gewandeld, gespeeld en geravot hebben tot ze bruin gebrand, vitaal en levenslustig weer in de huiselijke kring konden worden opgenomen. Dit kinderherstellingsoord is in zoverre een merkwaardige instelling, omdat het altijd een eigen bezit van het Algemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg" in Am sterdam is geweest, een in 1895 in de hoofdstad opgerichte organisatie, een onderling, zichzelf •'regerend fbnds, dat zich volkomen onafhankelijk wilde maken van de dikwijls kwellende voorschriften van doktoren en apothekers. Het enige herstellingsoord, dat zonder subsidie werkt Het verlangen naar vrijheid en zelf standigheid is altijd een der kenmer ken van deze instelling geweest en zij is dan ook het enige Ziekenfonds, dat een eigen kindertehuis bezit, omdat men een kwart eeuw geleden al be grepen had, dat voorkomen beter dan genezen is en dat men zwakke kinde ren in 'n zonnige omgqving moet laten aansterken om te voorkomen, dat zij op de duur tot de chronische patiënten van het fonds gaan behoren. Ren eigen tehuis de beste oplossing. jyjEN HAD die kinderen natuurlijk over diverse koloniehuizen kunnen verdelen, maar men kwam al spoedig tot de conclusie en het verlangen naar zelfstandigheid is ook hierbij een gro te factor geweest, dat een eigen te huis op de duur de beste oplossing zou blijken. Dus stichtte men 25 jaar geleden Huis ter Duin, dat in een idea le omgeving tussen zee, strand en duin in Egmond aan Zee ligt, een particuliere villa waaraan heel wat verbouwd en vertimmerd 'moest wor den vóór ze als herstellingsoord zou kunnen dienst doen. Het gebouw was gewoonlijk acht maanden per jaar ge opend, omdat de stookgelegenheid nog te wensen over liet en men destijds van oordeel was, dat winterverpleging in de kuststreek niet aanbevelenswaar dig kon heten. De uitzending in eigen beheer voldeed zo goed, dat in 1929 een slaapzaal moest worden bijge bouwd en in 1936 een nieuwe speelzaal kon worden ingewijd, welke door de bekende oud-directeur van de G.G.D. te Amsterdam, dr. L. Heijêrmans, werd geopend, [)IT HOOFDSTEDELIJKE zieken fonds had zeer vele Joodse leden, de Duitsers ontdekten in bezettings tijd al heel spoedig, dat het, zoals zij dat zagen, niet raszuiver was en de verschrikkingen van de oorlog hebben deze instelling dan ook zeer zwaar ge troffen. Niet minder dan 32000 fonds- leden werden naar Polen gedeporteerd, waaronder de directeur en zes van de acht bestuursleden. Van de model organisatie, die een eigen tandheel kundige afdeling bezat en een eigen verzekeringsmaatschappij, waaiVan de baten objecten als het kinderhuis ten goede kwamen bleef niets over. Er werd een beheerder aangesteld, het kindertehuis werd leeggeroofd en op 10 Maart 1944 werd met één en kele pennestreek de gehele vereniging ontbonden. Op 26 November 1947 heeft burgemeester d'Ailly in het gejjouw van „Ziekenzorg" op de Keizersgracht 719 te Amsterdam een aantal gedenk ramen onthuld ter herdenking aan 32000 leden, die aan de moordzucht van de bezetter ten offer vielen. Toen was dus de vereniging al weer in ac tie en het getuigt voor de energie van haar nieuwe bestuurderen, dat zij ondanks de zware slagen als een der eersten na de bevrijding het hoefd weer heeft opgeheven en haar schou ders onder de zware taak van alge mene wederopbouw gezet heeft. Mi nister Drees heeft na de bevrijding „Ziekenzorg" als eerste vereniging erkend en haar de oude rechten-her geven. Het bestuur onder voorzitterschap van de heer S. Broekman, heeft met behulp van de wakkere administra teur, de heer Van Zijl, onmiddellijk de heropening van het kindertehuis voorbereid en reeds in Maart 1946 kon de eerste groep zwakke kinderen het tehuis betrekken. Dankbaar erkent men daarbij de krachtige hulp van het Rode Kruis, dat voor een nieuwe in ventaris, voor bedden en levensmidde len heeft gezorgd. Dat alles maakt het duidelijk, dat dit jubileum iets anders is dan de gebruikelijke feest viering na een zeker aantal jaren. Het is als 't «ware een feest der weder opstanding geworden en voor allen, die er bij betrokken zijn tevens een gele genheid orp een bestuur te huldigen, dat in het voetspoor der pioniers naar nieuwe zelfstandigheid en vooruitgang gestreefd heeft. Hoe het groeide. YYAT DEZE VERENIGING nu weer betekent kan blijken uit het feit, dat de organisatie, die tot minder dan 30.000 leden geslonken was, thans zo kort na de bevrijding weer 130.000 leden telt en daardoor een van de grootste fondsen in den lande is geworden. Men behoeft geen lid van „Zieken zorg" te zijn om voor zijn kinderen toegang tot dit ideale tehuis te ver krijgen, er wordt niet naar godsdienst of politieke overtuiging gekeken en alleen het feit, dat een door de huis dokter naar de keuringsarts gezonden kind behoefte aan zon en zee, aan prettige afleiding èn goede maaltijden heeft, geeft de doorslag. Zomer en winter is de inrichting thans geopend en tot heden werden na de oorlog 'reeds 760 kinderen opgenomen. Zij blijven zes weken in het tehuis of een periode langer als de dokter dat nodig of wenselijk oordeelt. Ook wor den geregeld kinderen van de instel ling „Trein 828" opgenomen. Huis ter Duin is het enige herstel lingsoord in ons land, dat zonder over heidssubsidie geëxploiteerd wordt. Vele leden zijn donateurs en betalen vrijwillig 10 cent per week, terwijl de ouders der uitgezonden kinderen naar vermogen bijdragen. Daarmee worden de kosten natuurlijk niet gedekt. Aan verpleeggelden is na de heropening van ouders en voogden een bedrag van 66.000 ontvangen, de explotatiekos- ten bedroegen ƒ98.000 en door „Zie kenzorg" werd per dag en per kind ƒ1.bijgedragen. Het gebouw. J-JET GEBOUW, dat, zoals gezegd, niet als kindertehuis is opgetrokken, zal 100.000 vergen om doeltreffend te kunnen worden ingericht en er zijn ook plannen voor een geheel nieuw gebouw, maar dat alles stuit nog op positieve beslissingen uit Den Haag, waar de ambtelijke molens nog niet harder draaien dan vroeger. Wij hebben onder leiding van voor zitter Broekman en van de directrice, mevrouw Cohen, die reeds jarenlang met grote zorg en liefde dit tehuis met een' staf van geleidsters, intern personeel en een huisknecht beheert, het gebouw eens doorgelopen. Overal vindt men zonnige grote kamers, slaapzaaltjes, een eetzaal, een speel zaal, een grote keuken en alles wat voor een dergelijk groot huisgezin noodzakelijk mag genoemd worden. Jongens en meisjes, bruin gebrand in de 'zon en moegewandeld in de dui nen, vinden hier in alle opzichten de verzorging en verpleging, welke hun zwakke en vaak ondervoede lichaam pjes nodig hebben. Alles is hier licht, ruim en zonnig, men kijkt uit alle ramen ver over het duin, het strand en de zee en als de voorgenomen hoogtezon weldra de ge hele speelzaal zal kunnen beschijnen zal er ook tijdens de winterverpleging geen gebrek aan de heilzame ultravio lette stralen zijn. Dat Egmond en Huis ter Duin nauw met elkaar verbonden zijn kan niet alleen blijken uit de regelmatige con- tröle van dr. Helle, maar tevens uit het feit, dat alles wat hier nodig is dat omvat hestellingen tot een bedrag van 40.000 per jaar van leveran. ciers uit het dorp wordt betrokken. Een feestelijke receptie. ZATERDAG 21 MEI zal het zilveren jubileum officieel met een receptie gevierd worden, waarbij e<#i lid van Ged. Staten, een vertegenwoordiger van de Ziekenfondsraad, de gemeente bestuurderen van Egmond aan Zee en andere autoriteiten tegenwoordig zul len zjjn. De radio zal daarvan een re portage uitzenden en zo zullen allen in den lande getuige kunnen zjjn van de feeststemming in het bestuur van een organisatie, die zich ln zijn stre ven naar opgang in zelfstandigheid door geen tegenslag hoe groot ook heeft laten ontmoedigen, maar als eerste in Nederland weer als een fe niks uit zjjn as is herrezen en een nieuwe toekomst van bloei en voor spoed tegemoet gaat. pakhuizen van verdachte gegaan; he. Bedrijfschap heeft de tekorten inmid dels kwijtgescholden. Mr. BerkhouwerE vroeg zich af of de tekorten aan ver J dachte te wijten waren. De getuige-1 hebben destijds verklaard dat er reeds 100.000 kg vermist werd toen verdach. te nog „rustig" in de cel zat voor de I BBC-affaire. Deze verklaringen heb. ben de getuigen nu teruggenomen. Ns-j dat mr. Berkhouwer er nog op gewe zen had dat het helemaal niet is ko p' 'rfien vast te staan dat verdachte aatl deze meelvermissing iets verdient! heeft, vroeg verdediger een boete dij een fractie van de eis zou moeten zijr: De Economische Politierechte:1 meende dat de opzettelijke verduistej ring van het meel niet bewezen wal en sprak verdachte op dit punt vrij De beide andere zijn echter wel be wezen en daarvoor veroordeelde mri" Peereboom S. tot 500 subs. 4 maan-| den. Ontslag zonder toestemming van Arbeidsbureau Hugo Z. uit Egmond Binnen was ten! laste gelegd dat hij zijn 16-jarige zooti opdracht gegeven had ontslag te rip- men bij de Nationale Industrie te Hei- loo, zonder dat deze hiervoor vergun-' ning had van het Gewestelijk Arbeids-j bureau. Verdachte zei dit gedaan te hebben, omdat zijn zoon beloofd was; dat hij na een half jaar in de stempel- makerij zou komen. Deze belofte gingl echter niet in vervulling. Mr. Veilings wees er op dat de jongen op kosterij van de werkgever een goede opleiding! op de Ambachtsschool kreeg; hij is nul werkzaam in de duinen. Z. heeft niet alleen geen rekening gehouden met del belangen van de jongen, doch ook niet met 's lands belang. Mr. Vellinga eiste k 40 subs. 20 dagen. De uitspraak was| 25 of 6 dagen. VAN MARSDIEP TOT /J ff- De gemeente Wieringerwerf hadl op 1 Mei 6110 inwoners. Te Tuitje-I horn zijn twee eeuwenoude vazen op-l gegraven. De heer M. A. de Grootl te Warmenhuizen heeft het persoonT lijk biljartkampioenschap le klasse! libre in 't district Schagen verworven.1 ff- Te Hoorn is de burgemeester met' de politieke partijen overeengekomen, dat er voor de raadsverkiezing niet zal worden .gekalkt" en geen blijet- ten worden geplakt buiten de gewote aanplakborden, die met vijf stuks wor den vermeerderd. In de gemeente raad van Hoogwoud werd geklaagd over de ernstige verontreiniging der sloten door het afvoerwater van de zuivelfabriek „Aurora", hetgeen ge vaar voor de volksgezondheid oplevert, ff Het Enkhuizer Accordeon Orkest zal binnenkort een concert voor de VARA geven. ff' In Beverwijk zal de Floraliaverêni- ging 1352 planten aan schoolkinderen uitreiken. De Melksuikerfabriek te Uitgeest stak de vlag uit omdat de campagne voor de export weer is be gonnen. ff- Koog a. d. Zaan is de meest on kerkelijke gemeente van ons land. Het percentage onkerkelijken is daar 53.5 procent. f 1250 boete zal de direc teur van de bioscoop te Wormerveer moeten betalen, omdat hij op ieder kaartje f 0.10 voor plaatsbespreking legde. De gemeenteraad van Edam besloot met drie stemmen tegen, dat 's Zondags «vóór 11 uur in de café's geen sterke drank mag worden getapt. Aanbesteding steiger aan de ringvaart Dezer dagen vond een openbare aanbesteding plaats voor het vernieu wen en herstellen van de aanlegstei ger aan de Ringvaart van de Heerhu- gowaard te Oterleek, waarvan de re sultaten luidden: R. Loots te Schermerhorn f 4308; C van der Kommer te Nieuwe Niedorp f 4025; M. Borst te Spierdijk f 5250; Fa. C. de Geus en Zonen te Broek op Langendijk f 4000; fa. N. J. Glorie te Stompetoren f 4087; A. C. van Be- zooijen te Alkmaar f 4717; fa. Huiberts en Punt te Alkmaar f 3900; Aanne- mings maatschappij Kennemerland te Heiloo f 4040; D. Ent te de Rijp f 5835; P. Schotsman te Schermerhorn f 3850; C. de Wit te Uitgeest f 3600 en fa. Wed. J. van Harskamp te Oterleek f 3500. De laagste inschrijfster was derhalve de fa. van Harskamp te Oterleek, aan welke firma het werk behoudens goedkeuring van de Wederopbouw is gegund. OP DE THUISREIS. Gisteren is in onze gemeente bekend geworden, dat behalve Jaap Muis, ook Kees Hartland met „De Grote Beer" op de thuisreis uit Indonesië is. Het zijn de eerst'e plaatsgenoten die van daar terugkeren. Het is aan geen twij fel onderhevig of beiden zal een fees telijke ontvangst worden bereid. NIEUWE AARDAPPELEN. Dinsdag voerde de heer G. Balder de eerste nieuwe aardappelen aan. De prijs beliep f 80. De Woensdag aange voerde nieuwe aardappelen maakten f 70. Op 20 Mei a.s. hop onze geliefde Ouders Grootouders S. DE VRIES en M. DE VRIES— KLINKHAMI hun 35-jarige Echtve eniging te herdenken. Dat zij nog lang g spaard mogen blijven, de wens van hun dan bare Kinderen en Klei kinderen. Schermerhorn, 20 Mei 1949. Op Vrijdag 27 Mei 19 hopen onze gelief: Ouders L. P. VAN GRAFT en A. VAN GRAFT— BUISMA hun 25-jarige Echtve: eniging te herdenken. Hun liefhebbenc Kinderen, JAN. KEES. KLAAS. AAGJE. Beceptie van 3—5 uu in café „De Zwaan" t Heer-Hugowaard. Op fabriekskantoor wc gevraagd voor directe diensttreding Leeft, tot 25 j. Sollicita' met opgave van gen. leiding, verf. salaris datum van event, indier treding,; onder no. A bureau van dit blad. Biedt zich. aan P.G. Brieven onder A 414 bureau van dit bl GEVRAAGD. Alle werkzaamheden kunnende verrichten. LAAT 136—138, ALKMAAR. Te huur een ruime ZIT-SLAAPKAMER met gebruik van keuk voor 2.50 per week. Brieven onder no. A 4 bureau van dit blad. Aangeb. kleine bover woning voor grotere wc ning. Brieven onder n A 412 bureau van dit bis te huur gevraagd, lief: centrum. Br. onder no. 416 bureau van dit blad. ALS EXTRA W DEZE WE Prima METWORST va Rundvlees p. ha Gehakt en Poulet Doorregen en magere 1 Riblappen, Ribstuk en Biefstuk en Haas Magere lappen en Fric Haas- en Schouder kar Ribkarbonade Vet- en mager rookspel Gemalen spek en vette LAAT 142 ALKM A .1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2