Nu de Berger tram verdwijnt Raad van Heiloo heeft voorkeur voor trapnaaimachines Maar alléén na uitvoerig debat Beverfokkerij naast begraafplaats Hensbroek Spartaanse opvoeding Lanaeclijk Broek op Langendijk Warmenhuizen Heer-Huqowaard Raadsverkiezing Oudkarspel Dirkshorn Portret van de week ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Zestien geleerden kijken Mieremet op zijn vingers Binnenkort meer nieuws chtersvereniging. de heer G. Hart- ie moeilijkheden, den zijn, besloot gemene stemmen e spelen, verloopt, zal de :den door beker- n de bedoeling en twee verlie pen, zodat ook de >n goede kans en te voetballen, maakte de voor- ïr, waarmede een iuwe terrein iln dachtenwisseling dende vraagstuk ze kwestie werd de heer Duyvis. Algemeen was actieve spelers voetbalcompetitie verschrijvingsbe- door de KNVB :ompetitie-leider, 3e geanimeerde imma voor de Dit luidt als ersLichtbedrij- n, TSV—Postil- aarsche Courant ulskamp, Sova -Melkboeren, desiaChevrolet rs 2Krom, Te- YpmaPerzifOi eratedienst Stadhuis het 25- .djunct-commies lacht. Is schrijfster in registratuur en ;n op deze afde- en. de burgemees- se hedenmorgen an familieleden ■oken door de ;ster mr. A. J. •ote verdiensten van deze amb- stelde en haar er gemeente en ihoud overhan- gemeentesecre- p, woorden van liet zijn felici- van een fraaie chef der afde- :peditie, de heer die in zijn toe- raardering voor iter deed uitko- personeel een en bouquet an- sen paard id tje" heeft de in Nederland aneel van dit lange reeks suc- jegeven en dui- ïet Paard dat iet Toneelgezel- >n" van Johan gen dit zelfde heeft opgeno- i gebreke zijn an zien Donder ss) de voorstel- ss bijwonen. De raad der gemeente Heiloo, gisteravond in openbare vergadering bijeen, heeft zich door een agenda van zestien punten heengewerkt, waaraan bij het slot nog eens drie punten werden toegevoegd. Slechts drie van deze punten hebben aanleiding gegeven tot uitvoerige discussies en wel de aanstelling van een gemëente-werkman-timmerman in de rang van voorman, een voorstel van B. en W., om een perceeltje terrein te verhuren aan twee gegadigden voor het vestigen van een beverfokkery en tenslotte de vraag of er voor de E.K. meisjes school nu trap- of handnaaimachines moeten worden aangeschaft. fokkerij niet kon beoordelen, .,daar hij Voor de raad, die voltallig bijeen kwam onder voorzitterschap van bur gemeester J. Kalff, zich of het werk wierp, heeft wethouder Rus de aan dacht gevestigd op een schilderstukje van Will Kalshoven, voorstellende het Witte Kerkje, dat door de burge meester werd aangekocht en aan. de gemeente ten geschenke aangeboden. De heer Rus vertolkte de gevoelens van dankbaarheid, die de raad beziel den voor deze gift. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot egaiisering van een gedeelte van het voormalig gemeente lijk sportterrein vroeg de heer Majo- lé» (Arb.l inlichtingen over de ver goeding die van de ziide der Foresters wordt terugbetaald. De heer Bolten KVP) wilde weten of het terrein nu ook werkelijk gebruikt zal worden voor kinderspelen e.d. Ten slotte werd het voorstel aanvaard. B. en W. hadden voorgesteld de tij delijk gemeente-werkman S Ploeger in vaste dienst aan te stellen tegen een bepaald salaris. Om hem dit salaris te kunnen aanbieden was het nodig, de heer Ploeger de rang van voorman te geven. Dit ontlokte critiek van de heer Bolten. die bezwaar had tegen de ti tulatuur en daarom tegen was. De heer Kraakman (KVP) sloot zich bij de heer Bolten aan en wees op een vorig geval, toen het om een chauf feur-monteur ging en de burgemeester een andere zienswijze huldigde. De burgemeester legde uit, dat Ploeger goed voldoet, dat hij zijn sa laris ten volle waard is en vroeg zich af, of de beloning de heren soms te boog was. Ook wethouder Rus wees erop, dat Ploeger goed voldoet en bruikbaar is voor allerlei soort werk Nadat ook de heren Heyne en H Groot hun mening hadden gegeven en de beer Bolten het voorstel wilde aan houden, bleek deze laatste gesteund te worden door wethouder Schuyt en de heer Kraakman. Ten slotte werd de heer Ploeger toch in vaste dienst benoemd met 10 stemmen voor, 1 blanco en 2 tegen. Een viertal hamerstukken passeerde in snel tempo. De vereniging voor Volkshuisvesting krijgt een voorschot van f 2500 voor aankoop van een per ceel grond aan de Holleweg voor wo ningbouw, de gemeente verkocht een perceel aan de R.K. woningbouwver eniging „St. Willibrordus" terwijl deze vereniging tevens een voorschot krijgt tot het bouwen van 11 woningen en de aankoop van de grond. Een wijzi ging in de gemeentebegroting naar aanleiding van opmerkingen van Ged Staten werd eveneens z.h.s. aanvaard. De beverfokkerij Meer last gaf het voorstel van B. en W.. een stukje terrein naast de be graafplaats te verhuren aan de heren Punt en Van Kampen voor het vesti gen van een beverfokkcrij. tegen een huurnriis van reso. f 100, f 125 en f150 voor het eerste, tweede en derde jaar. De heer Majolee (Arb) was verwon derd over de lage huur. De vorige huurders betaalden f 200 's jaars. En dan, de heren zijn al bezig op dit ter rein. De heer Olivier had met het terrein een geheel ander plan en wilde het bestemmen voor het zetten van ver plaatsbare woningen, waarvan er zes ruimte zouden kunnen vinden. De bur gemeester wees erop, dat dit soort wo ningen bouwvolume opeist, hetgeen door de heer Olivier betwist werd, om dat de huisjes op wielen staan. „Dan horen ze in het woonwagenkamp thuis" was de mening van de burge meester. De heer Olivier bleef echter bij zijn mening en het voorstel, dat hij maakte, om het terrein de door hem gewenste bestemming te geven, werd gestund door de heren Th. Groot (comm.) en Majolee (Arb.) Nadat de heer Vermeulen (Chr.) had opgemerkt, dat hij de levensvatbaarheid van een Jaarvergadering Wif-Gele Kruis De jaarvergadering yan het Wit-Gele Kruis, afdeling Heiloo, in het nieuwe gebouw aan de Holleweg was slechts door dertien leden bezocht. Enige ingekomen stukken hadden de aandacht, o.a. een schrijven van dq Postdui venvereniging Heiloo's luchtpost, die een wed vlucht ten bate van de t.b.o.-bestrijding wil organiseren. Een afgevaardigde werd als zodanig benoemd, t.w. de heer P. Zuurbier. Als afgevaardigden naar andere bijeenkomsten wer den benoemd, de heren Torken en Ronzijn. Zuster Van Helsdingen bracht zeer veel be zoeken aan leden die hulp nodig hadden, waarvoor haar speciale dank werd gebracht. De begroting voor 1949 werd met een be roep op de parochianen sluitende gemankt. Dc gemeente Heiloo geeft I 750,-. Do begro- ting werd vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op t 5513,89, met een nadelig saldo van I 48,49. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J Ranziin en P. Zuurbier herkozen. Uitvoerig werd de gezinshulp besproken on ook nu toonde voorzitter G. C. Bos zich een pleiter voor deelname aan deze cursus. Steeds bieek echter weinig belangstolHg daarvoor Ie bestaan. Een verheugend geluld werd ver. nomen ten aanzien van de deelname aan de Moedercursus, Niet minder dan 72 deelneem sters namen hieraan deei. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. DE BOSWACHTER MET PENSIOEN De heer K. Mulder, boswachter bij de Ned. Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, gaat door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze dienst verlaten. geen beesten had" (hilariteit) werd het voorstel Olivier verworpen met 9 te gen 4 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens het voor stel van B. en W. aangenomen met de heer Olivier tegen. Voorstellen van B. en W. tot toekenning van vergoeding aan de besturen van bijzondere scho len en instemming met een door Ged. Staten ontworpen nieuwe bezoldigings regeling voor secretarissen iwerden af gehamerd, waarna als pièce de résis- tance punt ?2 van de agenda volgde, E..1. het aanschaffen van leermiddelen voor de vakken handwerken en han denarbeid aan de R.K. meisjesschool. Trappen of draaien. Voor de aanschaf van twee trap naaimachines is 570 gulden nodig, voor andere leermiddelen f 643.45. Volgens de heer Olivier is het gevraagde be drag veel te hoog. Het komt neer op f 15.50 per leerling. Op de O. L. S. is dat maar f 7.45. Bovendien achtte de heer Olivier trapnaaimachines niet ge schikt voor kinderen. Wethouder Schuyt wees op een advies van de in specteur van het onderwijs, die aan raadde, tot aanschaffing over te gaan. Het gebruiken van handnaaimachines betekent de klok terug zetten. Boven dien is het prijsverschil slechts klein. Wethouder Rus had wel bezwaren, want trapmachines zijn duur. Velen kunnen ze niét aanschaffen en spr. ziet dan ook weinig nut in het lesge ven. op deze machines. De heer Groot (comm.) merkte op, dat er weer een andere tijd komt en dan zal ook voor de arbeiders een trapnaaimachine in het bereik liggen. De burgemeester vestigde de aandacht op een artikel in het maandblad voor comptabele ambte naren in openbare diensten, een artikel, dat sterk op bezuiniging aandringt. Ten slotte werd de stemming gehouden, die acht stemmen vóór trappen en vijf voor draaien opleverde. Ergo krijgt de R.K. meisjesschool trapnaaimachines. Overige punten. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de bezoldigingsregeling voor het gemeente-personeel werd z. h. st. aangenomen na een opmerking van de heer Groot (comm.) over de classifi catie; de Stichting Geestelijke Volks gezondheid te Alkmaar krijgt een sub sidie van 10 cent per inwoner en ook bezwaarschriften tegen de hondenbe lasting vlogen onder de hamer door. Besloten werd een lege garage op de hoek van de Stationsstraat en de Rijksstraatweg voor vier gulden per week te verhuren, alsmede tot ver koop van een stuk land aan de Zee weg, groot 458 m2 voor f 5 per m2. Tot besluit van de vergadering hield de heer Th. Groot (comm.) een inter pellatie over het rioleringsvraagstuk. Er zijn nog vele huizen die niet op het net zijn aangesloten, hetgeen de heer Groot een ongewenste toestand achtte. De bewoners, die hiervan last onder vinden verzuimen echter de bevoegde instanties te waarschuwen. Gaarne wilde de heer Groot op een en ander de aandacht vestigen, temeer, daar het mogelijk is, nalatigen te verplichten tot aansluiting. Hensbroek is een waterland. De jeugd haalt er z'n hart op. En zo zat de 2 -jarige dreumes dan ook zeer ijverig, met een stok minstens driemaal zo groot als 't baaske, te poedelen in de ringvaart. Over z'n klompjes, die dieper en dieper wegzakten in de dras sige grond, kwam welhaast het water. Het kind in z'n eentje genoot van z'n spel; het was hem aan te zien. En met steeds meer kracht en van steeds ho ger hoogte smakte hij de stok in het water, dat de spatten hem om de oren vlogen. Op de hoogte van de dijk slaat de vader roerloos heimelijk korte tijd 't spel gade. Zijn silhouet lijkt dreigend tegen de grauwe voortjagende wolken lucht af te steken. Dan plots, twee, drie grote stappen en met beide krachtige armen 't kind als een veertje zo licht, wonder-vast omklemd, en zo waarliik het is ongelofelijk: een vervaarlijke armzwaai, als bij handbal en het kind verdwijntmidden in de ringvaart! Wij staan stom geslagen. Doodgemoe dereerd stapt de vader in een nabij liggend schuitje om de drenkeling „maar weer op te pikken". Een gie rend en armetierig druipend hoopje wordt aan boord gehesen. De onver stoorbare vader meent voortaan gerust te kunnen zijn. Z'n zoon zal zich wel niét dadelijk, weer aan de waterkant wagen. Wij betwijfelen het of een der gelijk Spartaanse opvoeding van veel ouders de sympathie zal hebben. DE OUDEN VAN DAGEN GAAN UIT De Ouden van Dagen uit Broek op Langen- dijk en Zuidscharwoude zullen 13 Juni hun jaarlijks uitstapje maken. Deze keer gaat de tocht naar Oud-Valkeveen. In trerband hier mee zal door het comité een lijstcollecte wor den gehouden in de week van 23—28 Mei a.s. JUBILEUM-CONCERT CRESCENDO Donderdag 2 Juni a.s. geeft Crescendo ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum een concert in de Muziektuin, onder leiding van dirigent Pranger- De reputatie van Crescendo is een zodanige, dat dit concert veel belang stelling zal trekken. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor Langedijk en St. Pancras wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. Destree te Sint Pancras. Voor Heerhugowaard wordt de medische dienst a.s. Zondag waargenomen door dr. Noor- landeï. RUIT VIEL OP STRAAT Het drukke autoverkeer veroorzaakt niet alleen een weg vol kuilen en gaten. Zo zag Vrijdag mevr. Karsten één van de ruiten uit liet venster verdwijnen. Het glas viel op straat aan splinters. Wie volgt? BELANGSTELLING VOOR DE JUBO Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor de Jubo, de landelijke landdag der NCRV, welke op Hemelvaartsdag a.s. wordt gehouden. Uit Heerhugowaard vertrekt een bus met deel nemers en de Langedijk zal ook goed ver tegenwoordigd zijn. Wensen de- deelnemers prettige reis. VVV-NIEUWS Naar ons van de zijde der VW bericht wordt bestaat er een mogelijkheid, dat de Langendijk wordt opgenomen in de officiële toeristen-programma's der A N V V V. Een en ander zal echter voorafgegaan worden door een bezoek van de voorzitter der A N V V V, Jhr. Boreel. Het WV-bestuur hoopt daarom, dat in de komende weken de sloten zo Weinig mogelijk verontreinigd zullen worden. PREDIKANT BEROEPEN Beroepen is bij de Ned. Herv. kerk te Broek op Langendijk' en te Helselaar (toez.) A, H. Nijkamp. Ook Warmenhuizen verliest zijn railverbinding Het besluit van de Spoorwegen om de tramlijn naar Bergen op te heffen heeft ook voor Warmenhuizen gevol gen, daar de rails naar Warmenhuizen als dan ook zullen moeten verdwij nen. Immers Rijkswaterstaat eist ver wijdering van de spoorbaan langs de Kanaalkade. Het zo belangrijke koolvervoer uit Warmenhuizen zal derhalve in de toe komst langs andere wegen moeten ge schieden. Ingediend zijn de volgende candidatenlijsten: AR en CH: J. Leegwater, K. Huibers, H Wagenaar, M. Spaan, S. Pals en J Gutter. Partij van de Arbeid: L. P. van Graft, J. de Groot, H. Bruin, A. R. Molenmaker, B. Glas, M Blauw, F. Eppinga, H. Regts, S. Dekkers en R. Meesters. KVP: K. Oudeman, Jac Groenveld, A. Schrooder, H. Schouten, P. Tromp, P. van Langen, J. A. Bakker, Jn. Veldman, Jb. Groen land, A. Kwant, C. van Diepen; C. J. J. Kager, G. Jonker, C. Kok, G. F. de Wit, C. J. Punt, P. J. de Haan en S. Rood. Verkiezingen zullen zijn op 22 Juni. SCHOOLFEESTVERGADERING Gisteravond werd in de o.l. school te Oudkarspel de jaarlijkse schoolfeest vergadering gehouden. Mevr. Keeman deelde mede, dat de rekening was nagezien en dat alles in goede orde was bevonden Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van nieuwe leden in de schnolfeestcom- missie. Mevr. Keeman en de heer J. Dekker waren aan de beurt om af te treden. De heer Th Maars deelde me de, dat hij door zijn werkzaamheden meende te moeten bedanken. Als nieuwe leden werden nu gekozen me vrouw Mandemaker en de heren C. Klingelen en P de Koster, welke al len hun benoeming aannamen. Met de grotere leerlingen zal een reisje worden gemaakt naar Amster dam, Schiphol en Groenendaal, op Vrijdag 17 Juni en met de kleintjes naar Alkmaar, Bergen en Egmond op Donderdag 23 Juni a.s. Met een woord van dank voor de belangstelling en met de wens, dat de schoolfeesten weer goed zullen verlo pen, werd de vergadering gesloten. Aan de leden van de schoolfeest commissie werden nu de lijsten uitge deeld, welke in de loop van de vol gende week zullen worden aangebo den met het verzoek hierop weder, als vorige jaren, te willen tekenen. EMIGRATIE De heer R. Rus emigreert met zijn gezin naar Canada, waar hij zich zal vestigen in de nabijheid van Montreal. Het vertrek van de familie Rus is bepaald op 17 Juni, op welke datum het emigranten-schip „Volendam" af vaart van Rotterdam. Marktberichten ALKMAAR, 20 Mei (Exportveiling). Aard appelen: Bevelanders 6,50; slabonen(z. dr.) f 2,20; tomaten A 1,56; tomaten, Bonken 93; witlof: I 35—38 en in 10; bloemkool: IA 60—85. I 40—55 en II 20—35; spinazie 10—36; postelein 32-40; sla: I 8-13; andijvie 35-41; radijs 4-8; rabarber 5-10; bospeen 32-48; asperges dik 75-99, blauw 50-75; prei 1-7; soepgroenten 3-8j selie 4-7j aardbeien 30- 68 per doos. LANG. GROENTENCENTRALE, 21/5. 2500 kg Nieuwe aardapelen f 45—f 63. kleine aardappelen f 26—f 46. Deskundige commissie zal verkeersvraagsiuk oplossen Zoals wjj gisteren reeds meldden, is aan de vele problemen, die Bergen be zig houden een nieuw vraagstuk toe gevoegd, dat aanleiding kan vormen tot een aetie van de zijde der burgerij. Behalve de kwestie van het Oude Hof en het vliegveldplan is thans het ver dwijnen van de Berger tram in het middelpunt van de belangstelling ge komen. Zoals de directie van de Nederland se Spoorwegen aan het college van B. en W. van Bergen heeft medege deeld, zal de tram over ca. vijf jaren worden opgeheven. Deze tijdslimiet schijnt bij de ÏN.S. populair te zijn. In 1948 toch werd eveneens toegezegd, dat het vijf jaar zou duren alvorens de tram Utrecht-Zeist voor de laat ste maal zou rijden. Ren feit is het dat het trammetje reeds thans ter ziele is. In hoeverre de Spoorwegen zich nu aan hun toezegging zullen houden, dient te worden afgewacht. Het ge vaar bestaat echter, dat het begrip „circa" wel eens rekbaar zou kunnen blijken. Men kan zich bj) dit probleem niet onttrekken aan de indruk, dat de N.S. als staatsbedrijf in zijn dienende taak te kort schiet. Zoals wjj dezer dagen t.a.v. een andere kwestie schreven, zijn de zegeningen van een overheidsbe drijf gelegen in het feit, dat men stroppen en winsten met elkander ver rekent en in het prijzenswaardig stre ven allen in gelijke mate te dienen, desnoods bereid is een eventueel te kort uit de schatkist te dekken. De opheffing van de Berger tram bewijst andermaal, dat ook bij dit staatsbedrijf de ideële doe'stellin"pn hebben plaats gemaakt voor winstbejag. Burgemeester en Wethouders van Bergen hebben aan de N.S. medege deeld, dat in Bergen de opheffing van de tram zeer zal worden betreurd en dat waarschijnlijk door de Raad en eventueel door de bevolking "en nade rp o*»*-1' -i"" om de tram te behouden. Ook B. en W. betreuren, dat de stoomtram eerlang zal moeten verdwijnen. In de bespre kingen met de N.S. hebben B. en W. echter het onvermijdelijke van deze ontwikkeling wel moeten erkennen. B. en W. beschikken niet over nieu we argumenten, die zouden rechtvaar digen, dat zij zich nogmaals terzake tot de N.S. wenden. Het college mérkt in dit verband op, dat de herziening van het uitbreidingsplan niet toelaat, dat deze aangelegenheid op de lange baan geschoven wordt, Niet het ophef fen van de tram is noodzakelijk, doch wel dient het gemeentebestuur te we ten of binnen de termijn, waarvoor het uitbreidingsplan geldt, de tram al of niet in stand blijft. Het uitbreidings plan moet op alle eventualiteiten zijn berekend, opdat zo min mogelijk de gemeente geplaatst worde voor een onvoorziene ontwikkeling. Daarom achten B. en W., nu d'e herziening van het uitbreidingsplan aan de orde is, een uitspraak van de N.S. noodzake lijk. De stopzetting van de tram zelf behoeft niet bespoedigd te worden en kan eventueel naar een zo ver moge lijke toekomst worden verschoven. De Provinciale Planologische Dienst, die een streekplan „Noord-Kennemer- land" in voorbereiding heeft, deelde het college mede, dat voor de gemeen te Bergen, evenals voor de andere in het streekplan gelegen gemeenten, een „plan in hoofdzaak" dient te wor den gemaakt, hetgeen kan geschieden door genoemde dienst. B, en W. menen, dat dit ook de meest doeltreffende en voor de hand liggende oplossing is. Mej. Ir. van de Ban, ir. Krijn en dra. Van den Berg zullen zich met het ma ken van het plan in hoofdzaak belas ten U".erna kom' dn vpn het plan in onderdelen aan de orde. Tn een plan in hoofdzaak wordt o.m. het verkeersvraagstuk van het dorp i.v.m. de streek bekeken en zo goed moge lijk opgelost. In dit plan zal dus een oplossing van het verkeersprobleem moeten worden aangegeven, waarbij rekening gehouden zal moeten worden met de beslissing van de N.S., dat eer lang de tram verdwijnt. B. en W. hebben vanzelfsprekend wel nun denkbeelden over mogelijke oplos, singen van het verkeersprobleem als de tram vervangen zou worden door een busdienst, doch zij achten zich niet deskundig genoeg om hiervopr een plan op te stellen en te verdedigen. Zij geven er de voorkeur aan dit over te laten aan bij-uitstek-deskundigen. Binnenkort zullen de bovengenoemde personen met dit werk een aanvang maken en zij zullen beginnen met het horen van de raad, B. en W., het be drijfsleven (Winkeliersverenigingen en Bedrijfshoreea), Kamer van Koop handel, V.V.V., enz. De politie meldt Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 19 Mei werden aan het Politic-bureau te Bergen de navolgende voorworpen ids gevonden aangegeven: gouden armband; zilveren ring; portemonnaie; linker kinder-rubberlaarsjes- bankbiljet van f 10,-; muts van regencape; komen aanvliegen: duif ringnummer 49/862438 Holland; komen aanlopen: zwart-witte terrier met bruine kop. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: speelgoed autootje; vulpen merk „Wijveren" in zwart lederen étui; zilveren Indische schakelarmband; ceintuur; zwart-bruine portemonnaie, inhou dende f 3,— en puntenkaart; zwarte glacé handschoenen; blauwe baret; gouden broche; zilveren broche; gouden armband-horloge met gouden schakelband; bruin rechter kinder- schoentje; lichtbruine portemonnaie, inhou dende f 3,04; Windjaok; tas, inhoudende een kop en fles. Vermist: geit. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Nieuw loket in het postkantoor In de deur, die het kantoor van de wacht kamer scheidt is dezer dagen een derde loket gemaakt, dat uitsluitend bestemd zal zijn voor de verkoop van zegels gedurende het seizoen. Ook de opstelling van de twee vaste lo ketten is enigszins gewijzigd. Zomerroute busdienst Alkmaar-Bergen Met ingang van Zondag 22 Mei zal de Berger-bus gedurende de zomermaanden weer via de seizoenroute Jan Oldenburglaan-Dr. Van Peltlaan—Nieuwe Bergerweg rijden. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 22 Mei, wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dokter Toot, Telefoon 2423. Het portret van de week dat wij ditmaal plaatsen is nu eens geen Alkmaarder die de meeste inwoners van onze stad zullen kennen. Al thans niet van gezicht. Iedere stad genoot van groot tot klein heeft wel eens iets van de heer B. J. v. d. Veen gehoord. Deze is namelijk onze stadsbeiaardier. Iedere Vrij dag- en Zaterdagmorgen zit hij daar boven in de Waagtoren, hoog verheven boven het drukke stads- gedoe, waarover de klanken van het carillon worden uitgestrooid. Het auditorium is altijd zeer ver schillend en wisselt ook steeds. Amerikanen en Noren, Fransen en Zweden, Zwitsers en Britten, Alk- maarders en andere Nederlanders horen het klokkenspel zonder de man te kennen die deze ongewekte klanken voortbrengt. De heer v. d. Veen is behalve beiaardier ook organist en leider van vier zangkoren. Feitelijk was het niet de bedoeling van de ouders van onze stadsbeiaardier om hun zoon een muzikale opleiding te geven. Hij moest, tegen zijn zin, leraar bij het Nijverheidsonderwijs worden. On danks die opleiding vond de heer v. d. Veen toch zijn weg naar- de muziek. Op stille zomeravonden zullen wij ook van het klokkenspel kunnen genie ten. Het komt dan meer tot zijn recht dan op de drukke ochtenden van Vrijdag en Zaterdag en wij zijn er van overtuigd dat velen het met aan dacht zullen beluisteren. VAN MARSDIEP TOT IJ Twee jachten van de Kon. Mari ne Jachtclub te Den Helder tullen einde dezer maand deelnemen aan de grote Harwich-race. Op Urk is bij graafwerkzaamheden een urn aange troffen. In Hoorn heeft de heer Meilof zijn 60-jarig jubileum als mandenmaker herdacht. Q Het te Hoorn bestaande NIWIN-comité is ontbonden en in de plaats daarvan een nieuw comité ge vormd. Het Zuiderzeemuseum te Enkhui- zen is in het bezit gekomen van een Wieringer aak. De nieuwe telefooncentrale van de Hoogovens is de grootste particuliere centrale van ons land; 800 toestellen zijn er op aangesloten. Als tegen prestatie voor de aan ieder verleende 300 subsidie uit de gemeentekas zullen elk der vier in de gemeente Velsen gevestigde muziekkorpsen deze zomer vier concerten geven in park „Velserbeek" dan wel in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort. 'n Felle brand heeft te Zaandam gewoed in de was- en schoensmeevfa- briek Groot aan de Uitkomst. De fa briek, die drie weken geleden was klaargekomen, brandde geheel uit Smederijbedriif Thesing te Zaandam heeft een oorlogstank omgebouwd tot een dragline. Q Opnieuw doet zich te Zaandam diphtherie voor onder de schooljeugd. De kleuterschool aan de Koning Williamstraat werd dientenge volge gesloten. ieuws Ongecorrigeerd.) Aanslag op Haagse vrouw Vannacht is in haar woning in de Kempstraat te Den Haag, een aanslag gepleegd op de 28-jarige vrouw A S Kwist. Met een scherp voorwerp werden haar vier steekwonden aan het hoofd toegebracht. Zij is door de GGD naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Haar toestand is thans redelijk wel. De politie heeft een arrestatie ver richt. B.F.O. als derde partij? Na opening van de BFO vergade ring van heden werd deze door de voorzitter een besloten zitting ver klaard. De vergadering had o.a. als punten op de agenda staan: de bespreking van de Van RoyenRum-overeenkomst en de vaststelling van de positie van de BFO in de NederlandsRepubli keinse besprekingen. Van welingelichte zijde heeft Aneta vernomen, dat de mogelijkheid wordt overwogen een verzoek te richten tot de UNCI om de BFO als derde partij in de NederlandsRepublikeinse be sprekingen te erkennen. OFFICIEEL SCHEEPVAARTVERKEER GESTREMD De directeur van Openbare Werken te Alkmaar maakt bekend, dat in ver band met herstelling van de Werfbrug bet scheepvaartverkeer naar de Oude gracht gestremd zal zijn tot 20 Juni 1949 of zoveel korter of langer ais no dig zal blijken te zijn. Wetenschap interesseert zich voor aardstralen DE HEER J. G. MIEREMET, directeur van het Eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede-Bodemonderzoek te Wassenaar, staat nu sedert onge veer een jaar in verbinding met en verleent zijn medewerking aan het onderzoek ener groep van zestien wetenschappelijke onderzoekers, te weten enige natuurkundigen en ingenieurs, een geoloog, een meteoroloog, een bioloog en enkele medici, naar het verschijnsel, bekend onder de naam aard straling, de vermoede invloed daarvan op mensen, dieren en planten en de afscherming ervan. Enkele hunner oriënteerden zich persoolijk omtrent dit waagstuk in Amerika, Engeland, Zwitserland en Italië. ■piJDENS EEN STUDIEREIS door En geland, waaraan ook de heer Miere met deelnam, heeft laatstgenoemde een roedeonderzoek ingesteld op het ter rein van de Engelse natuurkundige en t oedeloper J. Ceei! Maby te Moreton in Marsh, Cloucester Deze verklaarde, dat geen enkele der roedelopers uit alle delen van de wereld, die hem bezocht hadden, zo precies de stralingsbanen had aangegeven en de ter plaatse voor komende ziekteverschijnselen had ge ïnterpreteerd als de heer Mieremet. Deze verklaring moge op zichzelf weinig bewijzen, zij getuigt in elk ge val van het feit, dat het onderzoek zich tot ver buiten de grenzen des lands heeft uitgestrekt. Het feit, dat aard stralen en wichelroedeverschijnselen waarvan niemand de oorzaak kent of een definitie kan geven nog in geen enkel bekend wetenschappelijk raam passen en tegelijk onder het visueel waarneembare vallen vormt een bron van conflicten, waarin naar het schijnt het wetenschappelijk element over heerst wordt door het emotionele en het persoonlijke, hetgeen vertroebelend op de openbare mening werkt. Alleen daarom reeds al is dit niet het be langrijkste is dit onderzoek van gro te betekenis Het is nog in volle gang, vandaar, dat de werkgroep de resulta ten van haar arbeid voorlopig niet openbaar wenst te maken. De heer Mieremet echter was bereid er het een en ander over mede te delen. Bevredigend verloog INDERDAAD, ZO VERTELDE HIJ, heb ik sedert een jaar op uitnodi ging van een aantal academisch ge schoolde onderzoekers, o.w. specialis ten op - lysisch, biologisch, medisch en meteorologisch gebied, uitgebreide be sprekingen bijgewoond en aan vele zeer interessante proefnemingen en metingen kunnen medewerken. Helaas heb ik nog geen vrijheid namen en details (e publiceren, maar dat er bin nen afzienbare tijd meer bekend zal worden gemaakt, staat vast. Dit oriën terend onderzoek heeft een zeer be vredigend verloop. De bewijslevering van de aanwezigheid van aardstralen, van de inwerking daarvan op het 'evensorganisme en van de afscher- ning wordt daardoor mogelijk. Wij hebben, aldus de heer Mieremet, tcunnen constateren, dat over bijna de gehele wereld de belangstelling voor deze natuurverschijnselen zéér groot is er. dat er in verscheidene landen door universiteiten en wetenschappelijke groepen van onderzoekers ernstig wordt gezocht naar de oplossing van de vraagstukken, die er mede samenhan gen. In Zwitserland b.v. is gebleken uit het contact met de Universiteit te Züric.h, zowel als uit publicaties van Zwitserse specialisten op het gebied ,van geologie en grond-mechanica 'Schrëder Speek), meteorologie, ge neeskunde (Jenny) en bouwtechniek, dat men daar reeds ver gevorderd is ei. het bestaan van de bodemstraling op empirische gronden aanneemt en daarom zich toelegt op dé afscherming van deze straling. Door bekende des kundigen wordt dit onderwerp openlijk in wetenschappelijke publicaties in po sitieve zin besproken, mede met be trekking tot bekende natuurkundige verschijnselen, die hiermede verband zouden houden, In een volgend artikel iets meer over de reiservaringen van de heer Miere- n et en de onderzoekers. WOGNUM, 20 Mej. Bevelanders 5.10—5.60; vroege aardappelen 61 78; kriel 68—76; aardbeien I 2.80—3.10; II 1.762.68; lil 1.141.50; bosselderie 1.802.80; sla 4.508.10; uien 5.906; bloemkool 22—61; bospeen 36—41; spi nazie 28; rhabarber 5—8; radijs 3—3.20; snijbonen 2; komkommers 39.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3