Siad en Omgeving. Rapport Raadscommissie inzake het jeugdvraagstuk AGENDA Turnkring Hollands Noorderkwartier Receptie in het jubilerende Huis ter Duin te Egmond aan Zee |_aafsfeN 1 Tentoonstelling in het Stedelijk Museum Lenaedijk Bergen ieuws VAN MARSDIEP TOT IJ Hier is na de bevrijding bij de jeugd een algemene geest van onzekerheid en ongerustheid te constateren. De jcngens lopen van het ene bedrijf naar het andere, wat wellicht bij her stel van normaler verhoudingen weer zal verdwijnen. De werkplaatsen zijn weinig aantrekkelijk. Bedrijfsscholing ontbreekt veelal, en het is moeilijk de jongens naar avondlessen te krijgen. Het kankeren der ouders is funest voor de jeugd. Meer vacantie is ge wenst in aansluiting bij de schoolva- canties. De mentaliteit is reeds beter dan vlak na de oorlog. Personeelsver enigingen doen goed werk mits zij niet op het terrein der vakorganisa tie komen. Vrij-af voor avondscholen in dag-cursussen is nodig. Een enquête. Met medewerking van het Gewes telijk Arbeidsbureau is een enquête naar de vrije-tijdsbesteding van de mannelijke jeugd van 1421 jaar ge houden, waarvoor het bureau een woord van hartelijke dank wordt ge bracht. In het algemeen werden de vrijwillige mededelingen naar eer en geweten gegeven. Een schat van gegevens betreffen de de werkende en studerende jeugd, die tot een kerkgenootschap beho ren en die daartoe niet behoren is in uitvoerige statistiek en in overzichten vastgelegd. Opvallend is dat de stu derende jeugd meer de bioscoop be zoekt dan de werkende jeugd. De ver strekking van zakgeld leent zich niet voor vergaande conclusies. DE EINDCONCLUSIE. De commissie is van oordeel, dat het probleem van de ongeorganiseer de jeugd in Alkmaar niet van zodani ge importantie is, dat de gemeente lijke overheid anders dan door de be staande gemeentelijke en particuliere Instellingen te dezen een taak heeft te vervullen. De totstandkoming van een club huis voor de ongeorganiseerde jeugd kan bijdragen tot 'n betere vrije-tijds besteding van het aantal jongeren, dat de vrjje tijd op minder gewenste wijze besteedt. Reeds is uitgesproken, dat de com missie het wenselijk acht, dat het ge meentebestuur de eventuele totstand koming van een clubhuis zoveel mo gelijk ondersteunt. Het initiatief zou echter van de burgerij moeten uitgaan, terwijl een kapitaal van plm. 7000 bijeenge bracht uit particuliere middelen als vereiste moet worden gezien. Het gemeentebestuur helpt bij een beschikbaarstelling van een gebouw. De commissie is van mening, dat de problemen t.a.v. zowel de georgani seerde als de niet-georganiseerde jeugd bij voorduring de aandacht van het gemeentebestuur verdienen. Om deze gedachte te verwezenlijken acht de commissie het wenselijk, dat bij de verdeling van de werkzaamheden in het college van B. en W. aan één van de leden van dit college, deze werkzaamheden worden toebedeeld. Indien de wenselijkheid daartoe blijkt moet een Commissie van Bij stand voor Jeugdzorg worden inge steld. Zaterdagmiddag is in tegenwoordig heid van een vijftigtal belangstellen den uit Alkmaar en omgeving de ten toonstelling van litho's van de Franse schilder en tekenaar Toulouse-Lautrec in het Sted. Museum geopend. De gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, wees op de betekenis dezer ex positie, achtte het een voorrecht deze unieke collectie in het museum te kun nen exposeren en bracht dank aan mej. Troost uit Bergen, die de litho's voor dit doel had afgestaan, waarna hij de waar nemend burgemeester, Wethouder A. J. M. Leesberg, verzocht de tentoonstel ling te willen openen. Mr. Leesberg zeide hieraan gaarne te voldoen. Hij herinnerde er aan, dat de burgemeester, thans met een Gemeen telijke deputatie de kunsten in Bath be studeert ter gelegenheid van een daar te geven festival en zeide zich gelukkig te prijzen zich thans eveneens aan de schone kunsten te kunnen wijden en wel aan de Franse, voor welke hij zo grote bewondering heeft. Spreker gaf in korte trekken de be tekenis van dit werk aan en wees op het milieu waarin het is tot stand geko men, het vooral vroeger zo bekende Montmartre. dat geen vreemdeling, die Parijs bezocht onbekeken mocht laten. Geheel vreemd aan dit milieu had spreker daar destijds ook interessante ervaringen ongedaan wahrvan hij er enkele uit zijn herinnering wakker riep Dit werk draagt het cachet van zijn tijd en van het milieu waarin het is gescha pen en aan mejuffrouw Troost die deze fraaie en interessante collectie bijeen gebracht heeft is de gemeente grote dank verschuldigd, in verband waar mede spreker haar een fraaie boeket anjers in de stadskleuren aanbood On willekeurig in dit milieu in het Frans overgaande verzekerde spreker nog maals met welk een genoegen hii aan de uitnodiging om deze expositie te openen gevolg had gegeven en wekte hij allen die in deze kunst belangstellen op de tentoonstelling te bezoeken waar bij hij de hoon uitsprak, dat dit ook door leraren met hun leerlingen zou ge schieden. Vervolgens gaf dokter Hoogenboom een algemene explicatie waarin hij uit voerig de levensloop van de schepper van dit werk beschrqef. een gebrekkig man. die wellicht juist door zijn licha melijk tekort zo gevoelvol het leven van andere door bet leven misdeeldeng kon uitbeelden, sterker en beter en vooral zuiverder en minder sensationeel dan velen van ziin beroemde tiideeno- ten. Snreker wees on kunstzinnige be tekenis van vele hier geëxposeerde litho's, o a van Dnrant en Yvette Guil- bert en sorak. mede namens de betrok ken commissie zijn dank uit voor het tijdelijk ter beschikking stellen van deze interessante collectie. Tim slotte uitte mej. Troost haar grote erkentelijkheid voor de gelegen heid haar geboden om hier te expose ren. Zij had deze litho's in verloop van jaren in Frankriik verzameld en ver heugde zich thans over de uitstekend geslaagde opstelling waardoor het ge heel zo biizonder goed tot ziin recht kwam. waarvoor zij een woord van hartelijke dank tot de beer Wortel en Zl'r, rneHrt.nommiseieloden richtte. Wij wekken nogmaals gaarne op deze zeer interessante expositie te bezoeken. Zij bliift tot de Pinksterdagen geopend en is tegen een bescheiden entree dage lijks en ook Zondags van 2 tot 5 in het Stedelijk Museum in de Breed- straat te bezichtigen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis B., z. van S. G. Frankfort en A. S. M. de Krüger. Hiddo H. K., z. van J. Lemarchand en M. E. Boomsema. JohanneS E. F., z. van G. A. Leeuwenkamp en A. M. Nieu- wenhuizen. Margaretha E. M., d. van J. A. G. Kuhne en M. Th. van Elf eren. Anthonius N. M., z. van A. N. Ligt- hart en G. M. Berger. Fokke, z. van G. van der Heide en P. M. Dekekr. Johannes D., z. van J. D. Hollander en A. C. Schut. Margaretha M., d. van C. J. Leek en P. Schuit. Klaas, z. van K. Bos en T. Schoenmaker. Johannes H. A., z. van T. J. Sodenkamp en H. S. M. van der Borg. Jacoba, d. van W. Schaaper en A. van Leijen. Nicolaas C„ z. van N. C. van den Berg en C. K. Zieltjens. Ondertrouwd: Reijnhard Kok en Johanna C. Butter. Lammert Ditsel en Dieuwertje Pauw. Nicolaas A. Eeken en Elisabeth M. Groot.Qorne- loius Mol en Hendrika Brak. Adria- nus J. Ravenstiip en Anna J. M. van Tol. Willem Scheepmaker en Maartje Nieuwenhuizen. Overleden: Alida de Boer, wed. van H. Ringersma, 63 jaar. Maartje Rol, wed. van J. Beets, 76 jaar. Biljarttournooi Wapen van Haarlem P. Rolie winnaar. Het Invitatie-tournooi in het Wapen van Haarlem is gewonnen door de heer P. Rolie. die slechts 1 partij verloor. Na afloop bracht de heer Brouwer dank aan de spelers voor hun sportie ve spel. Hij overhandigde aan de win naar een zilveren draagmedaille en prees de wil van de heer Rolie om te winnen. Ook de andere spelers wer den geroemd voor hun goede spel en kregen een herinneringsmedaille. Na mens de spelers dankte de heer Ro lie ook voor het goede materiaal waar op voor deze klasse hoge moyennes waren gemaakt. De uitslag was: 1 P. Rolie 10 mp. alg. gem. 4.03; 2 J. Bloothoofd 8 mp. alg. gem. 4.20; 3 J. Schermerhorn 6 mp. alg. gem. 4.21; 4 P. Kamp 6 mp. alg. gem. 3.55; 5 C. van Lienen 6 mp. alg. gem. 3.52; 6 G. Kater 6 mp. alg. gem. 3.38; 7 J. de Boer 2 mp. alg. gem. 2.77. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Jody en het hertenjong, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Een avontuur in Berlijn, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Daar zit muziek in, 14 jaar. DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Welkom in hei1 vaderland Met het troepentransportschip Johan van Oldenbarnevelt, dat op 14 Mei uit Tandjong Priok vertrok en vermoede lijk 9 Juni te Amsterdam zal arrive ren, repartieren o.a. de volgende mili tairen en burgers: Matroos I C. G. J. Brekelmans, 2e Landdwarsstraat 16 te Alkmaar; A. vd Bijl, Bovenweg 202, St. Pancras; Ser geant C. A. Wijnberg, Kolkpad 8, Beemster; Sergeant D. de Jongh, J. de JonghRobinson, O. F. de Jongh, J. W. de Jongh, B. de Jongh, M. de Jongh en R. de Jongh,. Bloemstraat 29, Alk maar; Wmr. J. de Vrij, L. de Vrijvan Zee, E. J. Goldman, I. L. Goldman, W. L. Goldman, E. C. de Vrij en A. J. de Vrij, Noorderstraat 16, Egmond aan Zee. De volledige passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau Voordam 9. NOTERINGSAANVRAAG VOOR AANDELEN MACHINEFABRIEK „ALKMAAR". In verband met de tot de vereniging voor de «effectenhandel te richten aanvraag tot het opnemen van de ge wone aandelen der Nederlandse ma chinefabriek „Alkmaar" N. V. te Alk maar, v.h. N. V. de Alkmaarsche ijzer en metaalgieterij, Alkmaar, deelt de directie mede, dat over 1948 een winst is gemaakt van f 105.890 (v. j. f 60.000). Uitgekeerd werd een onveranderd di vidend van 8 procent. Het bedrijf is thans ingericht voor 't fabriceren van seininstallaties voor spoor- en tramwe gen. Met de Philips telecommunicatie v.h. N. S. F. te Hilversum en de spoor- wegseinindustrie is 't recht verkregen de modernste Amerikaanse seininstalla ties in licentie te bouwen, zowel voor Nederland als voor andere Europese landen. Behalve seintoestellen worden verschillende andere producten ver vaardigd. Het aandelenkapitaal is f 900.000 groot, waarvan f 540.000 ge plaatst. De sfand in de bedrijfs- competitie Afdeling A: Lichtbedrijven 2 2 0 0 13—0 4 Povay 2 2 0 0 9—0 4 't Hooge Huis 1 I 0 0 2—0 2 APSV 2 1 1 0 0 1—0 2 Slagers 1 1 0 0 3—2 2 Postillon 1 0 0 1 0—3 0 TSV 1 0 0 1 0—1 0 Ringers 1 1 0 0 1 0—2 0 Conijn 2 0 0 2 2—9 0 Hulskamp Boys 1 2 0 0 2 0—13 0 Afdeling B. Alkmaarsche Crt. 2 2 0 0 6—2 4 Reiniging 2 2 0 0 2—0 4 Chevrolet Boys 1 1 0 0 6—1 2 Centra 1 1 0 0 2—1 2 Papierduivels 2 1 0 1 2—1 2 SOVA 2 0 1 1 0—1 1 Melkboeren 2 0 i 1 0—2 1 Rhodesia 1 0 0 1 1—2 0 VIVO 1 0 0 1 1—3 0 Stoel 2 0 0 2 2—9 0 Afdeling C: Krom 2 2 0 0 7—3 4 BBC 2 1 1 0 4—2 3 Ford Boys 1 1 0 0 6—2 2 Telefonia 1 1 0 0 4—3 2 Nagelgast 2 1 0 1 5—5 2 Vpma 1 0 1 0 2—2 1 Ringers 2 1 0 0 1 2—6 0 Perzifo 1 0 0 1 2—3 0 POA 1 0 0 1 1—4 0 Black Boys 2 0 0 2 36 0 De practijk van mej. Bartstra Naar wij vernemen heeft dokter R. F. Westerkamp de practijk van mej. S. P. Bartstra te Alkmaar overgenomen. Mej. Bartstra, die dus niet meer als arts te Alkmaar zal terugkeren is nog niet geheel hersteld maar haar toe stand is goed vooruitgaande. Binnen kort hoopt zij enige tijd voor algehele ontspanning naar Canada te gaan. Of mej. Bartstra daarna Alkmaar al dan niet als blijvende woonplaats zal kiezen is nog niet vastgesteld. ATV ONTWAAKT BESTAAT 15 JAAR. De bekende Alkm. toneelvereniging „Ontwaakt" bestaat 15 jaar en zij heeft dit Zaterdag en Zondag gevierd. Nadat de vereniging zelf Zaterdagavond een zeer geslaagde uitvoering had ge geven, waarbij „Ontwaakt" door diver se zusterverenigingen met bloemen op spontane wijze werd gehuldigd, volgde Zondagmiddag en kinder- en familie voorstelling, waarbij het gezelschap Charles René met groot succes optrad. Zondagavond werd er een revue- en cabaretavond gegeven door dit ensem ble voor de leden en donateurs en toen was het succes niet minder. Het gebo- dene viel zeer in de smaak en zeer zeker zal voor de twee volgende dona teursavonden, te geven in 't a.s. week end, de belangstelling niet minder groot zijn. Het lentespel Zondagmiddag was het een groot ogenblik voor de kinderen van de Zon dagscholen Noord ScharwoudeOud karspel. Toen voerden zij n.l. een lente spelletje op. Het mooie interieur van de Ned. herv. kerk te Oudkarspel was met het spel in stijl gebracht door bloe men en planten, die het geheel een vro lijk aanzien gaven. Daartussen bewogen zich een circa 50 kinderen, feestelijx versierd met bloemen. Waar ds. Schmidt niet aanwezig kon zijn, werd de bij eenkomst geleid door de heer Korn- dörffer van Zuid-Scharwoude. die voor treffelijk de juiste toon wist te treffen. Nadat eerst Gez. 1431 gezongen was, voerden de kinderen „De verloren pen ning op, een spelletje naar de zo be kende bijbelse gelijkenis. Nadat de kin deren getracteerd waren, werd het lentespel gegeven. Er waren kabouters bij, bijtjes en een bloeiend appelboom- tje. Er is gezongen, een tikkeltje vals soms, maar altijd met een élan dat een oudere mag proberen na te doen. Daar na heeft de heer Korndörffer een ver haal verteld, waarnaar met volle over gave geluisterd. Kort en goed. deze middag heeft een uiterst sympathieke indruk gewekt en het zal voor de on derwijzeressen een grote voldoening zijn geweest hun arbeid door zoveel blijde gezichtjes beloond te zien. BEDRIJFSVOETBAL De wedstrijden tussen de bedrijfs- elftallen gaan weer beginnen. Bij de eerste wedstrijd komen in het veld: Eecen I tegen Eecen A. Deze ontmoe ting vindt hedenavond plaats op het DTS-terrein te Oudkarspel. OP HET GROENE LAKEN Langedijkers, die willen leren hoe op het groene laken meesterstoten te creëren, kunnen Zaterdag 4 Juni a.s. ir de Burg hun hart op halen. Dan komt n.l. de ex-amateurkampioen le klasse Pardon zijn kunnen demonstre ren. Een voorgift van 350 op de 500 carambolesvolgens het programme is dit nog het sterkste stuk niet. WAT ER GEVONDEN WERD Rozenkrans, muntbiljet, kindertruit je, schilderij, portemonnaies, groente kisten, schakelriem, roeibootje, schoen, gymschoenen, laarsje, haarstrik, pan toffel, klompsokken, kmdermuts, mo torkap, jas, glacé handschoenen, hand doek, rijwiel. Inlichtingen bij de politie d zomer Holland onlnkiyi Begunstigd door het stralend zomer weer, hield de turnkring Hollands Noorderkwartier van het Konlnkiyk Nederlands Gymnastiek Verbond haar jaarlijks turnfeest te Noord- Scharwoude. Grote, schokkende gebeurtenissen zjjn er op dit feest niet voorgevallen, maar het is een goede dag voor de turners en turnsters geworden. De be langstelling voor de wedstrijden van de zijde van het publiek was maar matig, maar ook d&t heeft de sfeer er niet uitgebracht. Aan de wedstrijden werd door ca. 460 dames en heren deelgenomen. Aanwezig waren de verenigingen Hercules-Hygiéa van Langedjjk; Ta- venu, Heerhugowaard; Sparta, Win kel; Lycurgus, Sehagen; Udi, Dirks- horn, Dokev A.-Paulowna, De West- Fries, Barsingerhorn; Oudesluis; Olympia, Wieringerwaard; Texel) Wieringen; Sportlust, Julianadorp; Z.S.C. uit Burgerbrug en Ons Genoe gen, Schagerbrug. Om ongeveer half tien werd met de wedstrijden begonnen. Als eersten kwamen de gastheren Hercules- Hygiea uit met de vrije oefening onder leiding van T. van Essen. Een half uur later had de heer Mo lenaar al druk werk met de gang van zaken te leiden op het sportveld en schalden de oproepen en waarschu wingen lustig uit de luidspreker. Z.S.C. moest tot meerdere spoed worden aangespoord en deze of gene kreeg een reprimande om van het veld te ver dwijnen. het werd één uur alvo rens onderstaande uitslagen vastston den. Heren le graad: le prijs A. Groenendijk (Dokev) 99,9 pt; 2e prijs N. Strijbis (Hercules) 92; le prijs J. Vergouwe (Dokev) 91,5; 3e prijs T. van Essen (Udi-Wik 82. Het keurcorps heren 1949 werd sa mengesteld als volgt: 1. A. Groenen dijk (tevens kampioen '49) (Dokev) 99,9; 2. N. Strijbis (Hercules-Hygiea) 92; 3. J. Vergouwe (Dokev) 91,5; 4. T. van Essen (Udi-Wik) 82; 5. P. Schoor) (Texel) Texel 76,1; 6. Jan de Groot (Lucurgus) Sehagen 73,6; 7. K. Kaan (Hercules-Hygiea) 73,6; 3. A. Keyser (Texel) Texel 73,2; 9. H. Burger (Üdi- Wik (Dirkshorn) 71.6; 10. J. v. d. Mo len (Ons Genoegen). Waar het keurcorps niet alleen uit turners van de le graad kon worden samengesteld, werden daarin ook op genomen de heren W. Molenaar (Spar ta) Winkel en J. v. Blaauboer (Lugur- gns) Sehagen. De verenigingsprijzen werden ver overd door Lucurgus (Sehagen) met 312,5 pt. en Udi-Wik (Dirkshorn) met 291,4 pt. Hoe het met de dames ging. Het aantal dames, dat aan de wed strijden deelnam, was veel groter dan het aantal heren (resp. 155 en 50) en er stonden dan ook meer dames dan heren op de lijst van de prijswinnaars Het was met de heren wat later afge lopen dan wel verondersteld was en zo kwam de leiding ietwat in tijdnood te verkeren. Het was dan ook ca. 2 uur 'eer het programma voortgezet werd. Terwijl de dames turnden, deed zich nog een incidentje voort, dat veruit de meerderheid der aanwezigen ontgaan is. De brug, die sportterrein met de Dorpsstraat verbindt, raakte n.l. door een weggeworpen sigaret aan het branden. Veel om het lijf had het niet, daar het spoedig werd opgemerkt. Een paar emmers water voorkwamen ern stige strubbelingen. De prijzen werden gewonnen door: Personele prijzen voor dames le graad: le prijs N. SieuwertsTotte (Dokev) 95,5; le prijs N Ruiter (Her cules) 96,5; le prijs B. Visser (Sparta) 91: 2e prijs R. Rentenaar (Hercules) Het bestuur van de Amsterdamse Vereniging „Ziekenzorg" hield Zater dagmiddag ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Koloniehuis „Huis ter Duin" een receptie in de rijk met bloemen versierde speelzaal van het koloniehuis. Nadat de kinderen een jubileumlied hadden gezongen, nam de voorzitter, de heer Broekhuis, het woord en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder heette spreker welkom de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in Noord- Hclland, tevens lid van Gedeputeerde Staten, de heer Harms, B. en W. van Egmond aan Zee, Dr. Brand, Directeur van de Geneeskundige Dienst, de heer Bakhuizen van de Brink en verder di verse vertegenwoordigers van vereni gingen en zusterorganisaties. Spreker memoreerde vervolgens vcoral de moeilijkheden met „Huis ter Duin" tijdens en na de bezetting, toen de overweldiger alles uit het huis had weggeroofd. Hulde bracht de heer Broekhuis aan de A.O.Z. uit Amster dam, die onmiddellijk de gehele ad ministratie ter beschikking stelde en aan het Nederlandse Rode Kruis, dat in 1946 een volledige slaapzaal en het nodige voedsel beschikbaar stelde. De Vereniging Ziekenzorg was een der eersten, die na de oorlog het kinder herstellingswerk "kon voortzetten.. In de 25 jaar van het bestaan van dit huis zijn duizenden kinderen blozend en welgedaan weer naar de stad (eruggekeerd. De heer Harms sprak namens het college van Gedeputeerde Staten een gelukwens uit bij het 25-jarig be staan en uitte de hoop, dat dit huis een schone toekomst tegemoet mag. gaan, een toekomst, die gericht is op vrede. Namens de gemeente Egmond aan Zee sprak burgemeester Niele. Hij wees in het bijzonder op de grote' be tekenis van de koloniehuizen, omdat die de kinderen niet allen gezondheid, maar ook vitaliteit teruggeven. Wie de kinderen heeft, heeft de toekomst. Gezonde kinderen waarborgen een ge zond volk. Wij zijn dankbaar, dat wij U eep gezonde plaats kunnen bieden. Spreker hoopte, dat het bestuur nog lange jaren dit huis mag exploiteren. Een bijzonder woord van waardering had de burgemeester nog voor de directrice, die hier werkt met zoveel succes en haar gevoel voor orde en regel, dat zich naar buiten demon streert, wanneer de groepen zich op straat begeven. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Ziekenfond sen, die zich vooral interesseerde voor de moeilijkheden, ten aanzien van zie kenfondsen, die wat meer deden dan het ziekenfondswezen. Mede door het initiatief van Ziekenzorg zal er waar schijnlijk nog dit jaar middelen be schikbaar worden gesteld door alle Ziekenfondsen voor de preventieve zorg. Spreker hoopte, dat er dan ook middelen beschikbaar komen voor het zwakke kind. Tegelijk met zijn felicitaties over handigde spreker een enveloppe met inhoud, naar goeddunken te besteden. De heer van Zijl, de administrateur, bracht de gelukwensen van het perso neel over, dat tevens ook het bestuur een geschenk aanbood in enveloppe Inmiddels was ook de Wethouder van Openbare Gezondheid van Am sterdam, de heer in 't Veld gearri veerd, die namens het gemeentebe stuur van Amsterdam de gelukwensen overbracht en van de zijde van het ge meentebestuur alle medewerking toe zegde. Het werk van Ziekenzorg wordt door het gemeentebestuur ten volle gewaardeerd. De heer Rijpma, als vertegenwoordi ger van de Ver. Ziekenzorg uit Het jubilerende Koloniehuis 85.8; 2e prijs T. Rentenaar (Dokev) 58,8; 2e prijs C. Bakker—van Eeten (Dokev) 86,7; 3e prijs N. van Gende- renKranenburg (Dokev) 80; 3e prij5 N. SchoenmakerForrer (O.K.K.) 80,2- 3e prijs J. Fijnheer (Sparta) 78. Het keurkorps dames '49 werd sa mengesteld als volgt: 1. Kampioene '49 N. Ruiter (Hercules-Hygiea, Oud karspel 96,5; 2. N. SieuwertsTotte (Dokev, Anna Paulowna) 95,5; 3. B. Visser (Sparta, Winkel) 91; 4. R. Ren tenaar, Hercules-Hygiea, Oudkarspel) 89,8; 5. C. Bakkervaq Eeten (Dokev, Anna Paulowna) 86,7; 6. T. Rentenaar (idem) 85,8; N. SchoenmakerForrer (O.K.K., Den Helder) 80,2; 8. N. van GenderenKranenburg (Dokev, Anna Paulowna) 80; 9. J. Fijnheer (Sparta, WinktV 78; 10. N. Verhage (Dokev, Anna Paulowna) 77,5; 11. C. de Ridder (idem) 73,5; 12. F. Schrama (Texel, Texel) 73. De verenigingsprijzen werden ver overd door: le prijs Dokev, Anna Pau lowna, 322,5; 2e prijs Hercules-Hygiea, Outjkarspel, 318,6; 3e prijs Sparta, Winkel, 312,5. (Het is niet mogelijk de prijswinnaars van de 2e en 3e graad op te nemen, daar dit veel te veel ruimte zou eisen. De ere-avond. Toen de heer Slot, de vice-voorzit- ter van de Turnkring de voorzitter, Mr. Breebaart, was door ziekte afwe zig de ere-avond met een woord van welkom opende, sprak hij tot een totaal gevulde zaal. Na de Vaandelgroet werden de prijs winnaars voorgesteld. Hierbij kregen de nieuwe kampioenen met een extra woordje de tradionele bloemenhulde aangeboden en van het publiek een verdiend applausje. En daarna was het weer gymnastische oefeningen in velerlei variaties. Om maar iets te noemen: de dames en heren der keur corpsen hebben hun kunnen gedemon streerd, de dames van Wieringen lie ten knotsoefeningen zien; een waar dige bekroning van een aan het turnen gewijde dag. Een bal besloot deze turndemönstra- ti« die ongetwijfeld een nuttige, pro pagandistische waarde zal blijken te be zitten. Sexuele opvoeding van de jeugd Morgenavond hoopt in het gebouw van de Ver. v. Chr. Nationaal School onderwijs, aan de dr. Van Peltlaan, dr. v. d. Grient van Bussum, te spreken over het onderwerp: Sexuele opvoeding van het kind". Bij ds ouders van de kinderen zal voor dit onderwerp zeker belangstelling bestaan, temeer daar zij in de gelegen heid zullen zijn met de inleider van ge dachten te wisselen of over dit moei lijke onderwerp vragen te stellen. Utrecht, deed de gelukwensen van de vereniging vergezeld gaan van een grote fles vitaminetabletten voor de kinderen. De heer Bakhuizen van de Brink sprak namens de Ziekenfondsraad en wees op de prettige samenwerking en verhouding, die onderling bestaat. In wel en wee hebben wij het mooie werk van Uw Ziekenfonds gevolgd. Mr. J. J. Reijerkerk uit Amsterdam maakte een aardige woordspeling met de getallen van de ouderdom van de Ver Ziekenzorg en het Alg. Zieken fonds Amsterdam. Namens de leveranciers aan „Huis ter Duin" sprak de heer A. Wijker en overhandigde een enveloppe met in houd. Als laatste spreker in rij trad de heer Witmond naar voren, die zijn dank uitsprak aan het bestuur, dat hij hier tegenwoordig mocht zijn als zoon van de overleden commissaris en vice- voorzitter, wijlen de heer L. Witmond. Hij heeft behoord tot de grondlegegrs van het „Huis ter Duin". Tot slot dankte de voorzitter de sprekers voor al hun goede wensen en voor hun hartelijke en zinvolle woorden. In het bijzonder was spreker dankbaar voor de aspecten, die de heer Van Lienden opende, dat in de staatslichamen begrepen wordt, dat men goed doet, met de voorzorg bij het kind te beginnen. Dit jaar weer motor- wedstrijden Het bestuur van de V.V.V. deelde ons mede. dat er met het bestuui van de Alkmaarse Motorclub weer besprekin gen gaande zijn, om dit jaar wederom terreinraces te houden in de duinen bij Egmond aan Zee, De datum is vastge steld op Zaterdag 16 Juli a.s. Vorig jaar is gebleken, dat de duinen van. Egmond aan Zee ijij uitstek ge schikt zijn, voor het houden van ter reinraces, niet alleen voor de riiders, doch ook voor de toeschouwers, die de rijders over bijna het gehele parcours kunnen volgen. (Ongecorrigeerd.) Rust in de strijd om de Berlijnse stations Maandagmorgen is „de stfijd om de stations" te Berlijn tot rust gekomen. Na middernacht had nog een menigte van 300 mensen, onder leiding van on gewapende Sowjetrussische soldaten spoorwegpolitie, getracht het station Charlottenburg te bestormen, dat op Bris bevel gisterenavond door de poli tie van West-Berlijn bezet werd. De aanval werd echter afgeslagen. Maandagmorgen vroeg bevond zich meer dan de helft der voornaamste stations van de luchtspoorweg in de westelijke sectoren nog in handen van de oostelijke spoorwegpolitie, die aan gewapehde Sowjetrussiche soldaten het station Wannsee door ongeveer 25 wordt bijgestaan. WILLY SLUITER OVERLEDEN Op 76-jarige leeftijd is Zondagmorgen in het Diaconessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage overleden de Haagse schilder Willy Sluiter. STAATSLOTERIJ In de 507de staatsloterij, 1ste klasse, 1ste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van 20.000 gevallen. De voetbalvereniging „Helder" be staat 1 Juni 40 jaar. Hoogwoud heeft knorrende devie zen. Een inwoner verkocht zes jonge zeugen en een dekbeer naar Hongarije. O Te Warder hebben de plattelands vrouwen besloten een kleed voor de bestuurstafel te maken. Ieder der 90 le den maakt een stukje van ongeveer 20 x 20 c.m. ^e Enkhuizen zijn drie klokken voor de 'oren der R K. kerk aangeko men Met Pinksteren zullen ne voor het eerst luiden. Op de groentemarkt te Beverwijk bleven Vrijdag 500 kisten met rabarber onverkocht. Ook Beverwijk bezit thans een televisie-ontvangtoestel. D Op Zondag 10 Juni zal vanuit de Ned. Herv. kerk te Beverwijk in het pro gramma van de Nederl. Strijdkrachten een dienst worden uitgezonden; ds. W Oorthuys, pastor loei, gaat daarin voor. Minister L. Götzen bracht een be zoek aan Bruynzeel's fabrieken te Zaan dam. Ook de Phenixschool te Zaan dam is wegens diphterie gesloten; één patiëntje is overleden. In de Esschen- straat te Wormerveer is in zeven wo ningen ingebroken; 't was klaarblijke lijk te doen om het geld van een wo ningbouwvereniging, wier penning meester het echter veiligheidshalve on der zijn hoofdkussen had gelegd. In Krommenie zullen 12 duplexwoningen worden gebouwd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2