Ronde van N.W.-Nederland sportief succes Conferentie der Grote Vier traineert Kort Bestek Vrijdag 27 Mei 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 123 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Regen, wind en koude waren vele renners ie machtig De Groot uitLeiden won Zilveren Dagbladbeker De Groot, een groot winnaar Eerste Kamer aanvaardt Overzeese gebiedsdelen Misdaad in volle zee Wel redevoeringen, maar geen besluiten De zaak Schreieder in cassatie behandeld Engeland protesteert tegen nieuwe blokkade Forresfal ten gsrave gedragen Politieke activiteit in Batavia Gemeenschappelijke politiek in China Amerikaans iniiiaiief BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen. 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus incassokosten nANK aan die 84 moedige knapen, die gisteren onder de slechtst denkbare weersomstandigheden de eerste Ronde van Noord-West-Nederland om de Zilveren Dagbladbeker tot een sportief succes gemaakt hebben. Dank voor de moed en volharding op die schier eindeloze weg door Noord-Holland in een stromende regen, over kletsnatte wegen, door plassen en modderpoelen, waar het water tegen de benen spoot en waar geen beschutting te vinden was tegen de elementen, die deze 237 km lange ronde nog niet zwaar genoeg vonden. Er zijn tranen gevloeid, er is op de lippen gebeten en er is getandeknarst om het uithoudingsvermogen dat wegspoelde uit de bemodderde bodies. Twee en zes tig jongens hebben het hoofd gebogen voor Pluvius en wij zullen de laatsten zijn, die hierover een oordeel zullen vellen. De sterksten onder de sterken be reikten de finish en onder deze twee en twintig was het Jacques de Groot uit Leiden, die zegevierend over de eindstreep ging. In de krans en de dagblad beker, die hem ten deel vielen, willen wij niet slechts deze grote winnaar eren, maar alle deelnemers, uitvallers, zowel als degenen, die het laatste restje van hun ausdauer benutten om het Alkmaarse Sportpark te bereiken. Beverwijk binnenstoof was er nog niet veel tekening in de strijd gekomen. Aan de kop lag de Zaandammer P. Duif met aan zijn wiel de Beverwijker J. Kuilman, die voor eigen publiek een goed figuur wilde slaan. Veel beteken de dit overigens niet want direct daar na volgde in een grote tros het peloton, op zijn beurt gevolgd door de stoet van volgauto's en motorfietsen. Op een paar minuten kwamen nog twee groep jes en enkele individuele renners door. Deze achterstand werd een paar hon derd meter verder echter weer geni velleerd, want voor de neus van de koplopers vielen de bomen van de spoorwegovergang aan de Wijkermeer- weg dicht. Voor de renners A. van Rooy uit Hilversum en de Sehiedam- Dit wordt het verhaal van de regen, die neerdruppelde op het ogenblik, dat het startschot klonk en uitgroeide tot een wolkbreuk toen de 22 overgeble ven renners zich een weg ploegden door de sintels van het Sportpark in Alkmaar. Vol goede moed stonden de deelnemers aan de start en met ent housiasme stoven zij weg, toen de neu tralisatie werd opgeheven. Lachend gingen zij de 237 km tgemoet, met jeugdige opgewektheid namen zij de Egmonden en stevenden zij in de rich ting van Bakkum. Optimisten zagen in de loodgrijze hemel lichte plekken, die duidden op verbetering van het weer. Maar de regen viel en bleef vallen. Zes uren lang! De lach op de gezich ten der renners maakte plaats voor grimmigheid. Met de verbeten trek, die de wil om te volharden kenmerkt, dwongen zij hun beenspieren tot een regelmatige cadans. De handen kramp achtig om het stuur geklemd, de rug gekromd, het hoofd in wiegend rythme met de op en neer gaande benen gle den kilometer na kilometer onder de smalle bandjes weg. Lange tijd bleef het rennersveld in tact, totdat het ogenblik kwam, waar op „de man met de hamer" zijn tol eiste. Beverwijk zag een vrijwel compleet veld passeren, Alkmaar kon vele ren ners voorbij zien gaan, in Hoorn was het reeds iets minder en nadat Enk huizen gepasseerd was, konden velen de strijd tégen koude en vermoeidheid niet meer volhouden. Op de lange Rijksweg van De Stolpen naar Den Helder, die bijna geen horizon kent, geselde de stromende regen het dap pere rennerscorps. Tegen, wind, met 150 kilometers achter de rug, op een weg die aan alle zijden aan regen en wind vrij spel liet, was de opgave bij na te zwaar. Hij, die geen kans zag in het peloton te blijven, was verloren. De achterstand op de jagende kop groep, die vaak meer dan veertig «kilo meter per uur reed, werd voor de en keling steeds groter. Slechts de uiter ste krachtsinspanning was bij machte om de achtergebleven renner weer op het peloton te trekken. Hoe hebben de velen, die de ronde volgden, genoten van de sportiviteit, die de renners betoonden. De jongen, die zag dat zijn vriend pech had of niet verder ko- en zijn eigen kans in de waagschaal stelde om zijn kameraad te helpen. Talrijke malen werden •taaltjes van sportiviteit gedemon- (SSreerd, die de betrokkenen misschien nog meer sierden, dan het eremetaal bij een overwinning. Innige deelneming was er met die jongens, die aan het einde van hun krachten waren, die de staart van het peloton steeds verder zagen verdwij nen en die hun benen niet tot een sneller rhythme konden dwingen. Mede leven ook met die renner, die in de omgeving van Andijk panne kreeg en huilend in het gras hurkte. Als men zich dit kan voorstellen, dan zal men ook kunnen begrijpen, \yelk een weldadige warmte de renners ont leenden aan de grote publieke belang stelling. In steden en dorpen, in het polderland en Langs de duinenrand trotseerden honderden 'de regen om de renners te zien passeren Keurig hieid men zich aan de voorschriften van de politie en met het hartelijke applaus en de aanmoedigingen hebben zij de renners een grote morele steun gege ven. De wedstrijd Reeds in Tgmond aan de Hoef, toen nauwelijks enkele kilometers waren afgelegd, poogde de Beverwijker Ton Hofland, uit te lopen, kennelijk met de bedoeling als eerste zijn woonplaats binnen te rijden. Het peloton gaf hem evenwel geen kans. Beverwijk. Toen de karavaan om tien minuten vóór elf in een druilerige motregen mer G. Baatsen zal dit wel een drup pel op een gloeiende plaat zijn ge weest. Zij zwoegden met een achter stand van resp. een kwartier en twin tig minuten door Beverwijk. De Ronde van Noord-West-Neder land heeft de aardbeienstad overigens bijna geheel rechts laten liggen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat Be verwijk als enige gemeente bezwaar heeft gemaakt om de renners door het centrum te laten passeren. Hierdoor kon het verzoek van Wijk aan Zee, om de karavaan ook door de badplaats te laten komen, niet eens in overweging worden genomen. In Alkmaar De belangstelling in Alkmaar was nog groter dan bij de start. Met span ning werd de komst der renners ver beid en met een begrijpelijk verlan gen hoopte het publiek op een goede plaats voor de plaatselijke deelnemers. Het werd niet in zijn verwachtingen teleurgesteld. Aan de kop van het pe loton passeerde Leo de Booy als eerste de Friese brug. (Zie vervolg pag. 5) E. C. A.-hulp wordt niet verlaagd Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het voorstel van de toe wijzingscommissie tot verlaging van het bedrag der E.C.A.-hulp met 15 procent ongedaan gemaakt door de periode, gedurende welke het geld mag worden uitgegeven, te bekorten. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Overwegend zwaar be wolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Aan houdend vrij koud voor de tijd van het jaar. JWEEHONDERD ZEVENEN DERTIG kilometers in 'n ijs koude regen, die het lichaam verkleumde en de spieren deed verstijven hebben hun sporen achtergelaten op het gelaat van de 29-jarige Leidenaar Jacques de Groot, winnaar van ae Eerste Ronde van Noord-West-Neder land. De bezitter van de Zilve ren Dagbladbeker van de Ver.- Noordhollandse Dagbladen heeft zijn. naam eer aangedaan. Hij is een groot winnaar geworden, die in zijn medaillekast een ere plaats zal inruimen voor de be kers die hij uit handen van de di recteur, de heer C. Krak mocht ontvangen. De oorlog dwong De Groot zeven jaar lang de wielersport vaarwel te zeggen. Vorig jaar nam hij weer aan wedstrijden deel en behaalde de zege in de Ronde van Bussum, gevolgd door een overwinning in de Ronde van 's-Gravenhage. Gedurende dit seizoen had hij tot nu toe steeds met pech te kampen en hoewel met de beste voornemens bezield, stapte hij gisteren met een bezwaard hart in Leiden op zijn race-flets om aan zijn eerste grote course deel te nemen. Het ging goed met De Groot. Hij draaide Soepel en re gen, wind, noch koude konden hem uit de kopgroep verjagen, 't Pechduiveltje bleef schuil achter het grijze regengordijn of zocht andere slachtoffers onder de ruim tachtig renners. Toen bij Huisduinen de slag viel, vocht De Groot zijn robbertje mee. Tesa- men met Kroon, La Grauw en Geluk schudde hij de overige te genstanders af, als waren 't wa terdruppels. Vier kilometer voor de finish, toen de contouren van Alkmaars grote gebouwen zicht baar waren tegen de loodgrijze hemel, achtte De Groot het ogen blik gekomen om een greep te doen naar de Zilveren Dagblad beker. In grootse stijl slingerde hij zich &oer de Friese brug en met 200 meter voorsprong snelde hij langs de singels om onder 't applaus van een volle tribune in het Alkmaars Sportpark de ere palm van de zwarte sintelmod- der weg te dragen. Men kon 'n dolgelukkige win naar de krans om de stevige schouders hangen. In de vergadering van de Eerste Ka mer is Woensdagmorgen de legercom mandant in Indonesië, generaal S* H. Spoor, wiens overlijdensbericht die morgen zo veel beroering had gewekt, herdacht. Namens de regering sprak de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen. Namens de volksvertegenwoordiging sloot de voorzitter van de Eerste Ka mer, prof. mr. R. Kranenburg, zich hierbij aan. De Kamer hoorde deze redevoerin gen staande aan. Bij de daarop volgende behandeling van de begroting van Overzeese Ge biedsdelen wijdden ook enkele Kamer leden woorden aan de nagedachtenis van generaal Spoor. Omtrent de doeleinden in Indonesië, zo constateerde minister van Maarse veen, bestaat geen verschil van me ning. Wel echter over de methode om die doeleinden te verwezenlijken. Minister van Maarseveen heeft in zijn rede enkele belangrijke medede lingen gedaan. De Hoge Vertegen woordiger der Kroon, dr. L. J. M. Beel, heeft zich niet verzet tegen de tetugkeer van de Republikeinse rege ring naar Djokja, onthulde hij, maar wel tegen de vorm en de omvang daarvan. Ook heeft hij zich verzet tegen de staatsrechtelijke vormen, in het bijzonder wat Suriname betreft. Voorts nam de bewindsman aan, dat ei geen interimregering zal komen, doch als voorzichtig man voegde hij eraan toe, dat men vooruit niet kon weten, waartoe de Ronde Tafel-Con ferentie nog leiden kan. Wat deze conferentie zelf betreft, deelde hij mee, dat het niet waar schijnlijk is, dat dr. Van Royen een uitnodiging om als voorzitter van de Nederlandse delegaties op te treden, zal kunnen aanvaarden. En wel om persoonlijke redenen. Niettemin zal in het kabinet besproken worden, of toch aan dr. Van Royen een invitatie zal uitgaan. Na nog enkele mededelingen van de zijde van de minister werd de begro ting aangenomen. Kapitein zet passagiers over boord De Israëlische politie stelt een onder zoek in naar een incident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voor gedaan. Volgens 'een politieverklaring zou de kapitein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven bevond, dertig vaten over boord hebben geworpen en daarop dertig jonge Joodse passagiers met een geweer gedwongen hebben zich uit te kleden en over boord te springen. Hij zeide „geen interesse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers waren afkomstig van een haven aan de Middellandse Zee en moesten 1.500 pond voor de over tocht betalen. De maritieme politie van Haifa heeft. 23 personen opgepikt. Men meest, dat de overigen verdronken zijn. „VAN KINSBERGEN" TE OSLO De Nederlandse' torpedo boot jager „v Kinsbergen" die zich met 46 adelbors ten op een oefentocht bevindt is Woens dag te Oslo aangekomen, waar het schip vier dagen zal blijven. De gemeente raad heeft ontspanning voor de beman ning georganiseerd. £)at Adolf Hitler (wijlen) een won derlijk exemplaar in de galerij oer internationale roofdieren was, weten we nu zo langzamerhand Maar u moet eens opletten, hoeveel papier er nog be drukt zal worden in de nabije toekomst, om dat den volke duidelijk te maken. De Duitse Baron von Aret is alvast gestart met een zonderling boekwerk, getiteld ..Fritz Michael Gerlich, een martelaar van onze tijd". Als ge 't straks in ver taling. koopt hebt ge waar voor uw geld, want er staat zo het een en ander in over een zekere juffrouw Angela Raubel, die in 1933 een klein Hitlertje verwachtte en dat aan de toekomstige pa ging vertellen. Hij schoot haar dood. Uit een soort impulsieve edelgermanis- tische dadendrang. Twee mensen had Angela haar geheim verteld: een piano lerares en de hoofdredacteur Gerlich De lerares „verdween" en de kranten man werd in een concentratiekamp doodgeslagen. Hij had echter tevoren de documentaire bewijzen van de af grijselijke tragedie aan een vriend in Zwitserland gezonden en die heeft ze thans aan Baron von Aret gegeven. En nou weten we dus, hoe de grote Führer zich gedroeg als aanstaande vader. Ver wondert het u? In de politiek is het niet altijd rozegeur en maneschijn vrienden. Ge ziet het alweer bij de verkiezingsstrijd in Suriname. Vier can- didaten voor de Staten, die allemaal op 30 Mei gekozen hopen te worden, hebben elkaar wederzijds aangeklaagd wegens laster en bedreiging. En de voorzitter van een der partijen kreeg de lieve mededeling (natuurlijk ano niem) dat er een prijs op zijn hoofd is gesteld. Alles tot heil van het lieve vaderland. Magistrale magistraten! O Om de Engelse Queen Mary, die een mast van 65 meter heeft, de doorvaart mogelijk te maken, laten de haven autoriteiten van New York de brug van Brooklyn naar Stateneiland hoger maken dan de plannen waren. Het kost een paar slordige millioenen meer, maar voor 'n goeie gast heeft men wat over. £)e Italiaanse politie zet met aller lei verbetens om de stoere ge zichten het zoeken naar de bandiet Salvatore Giuliano voort. Maar er zijn vele rotsholen op Sicilië en vele grot ten, die de zonderlinge boekanier een Momentopname uit de Dagblad ronde voor Noord-Holland, die gisteren in stromende regen werd verreden. Theodoor en koppel- genoot gaan soepel door een bochtje! schuilplaats bieden. Nou hebben de Italianen nooit van half werk, gehou den; als ze lopen, lopen ze hard. Daar om worden thans talloze holen en grot ten met dynamiet opgeblazen. Maar ze hebben Salvatore nog niet. Nog lang niet! Q Vier Nederlandse architecten hebben deelgenomen aan een prijs vraag voor het ontwerpen van een nieuw paleis voor de Negus van Abes- synie. Het moet een sierraad van Addis Abbeba worden. Een Italiaanse se nator heeft voorgesteld dat Amerika de leiding zal nemen bij het stichten van een wereldbond van landen, die vóór de vrede zijn. Italië zal er graag aan deelnemen. Allicht! Jot uw verheugenis zij gemeld, dat in een der nummers van het be roemde nieuwe blad „Nationaal Ver bond" (hoofdredacteur-ontdekker P. C van Wijk te Wieringerwerf) de volein ding der dingen nog 300 jaar wordt uit gesteld. Ik citeer voorts tot uw ver troosting: Onze aarde is vrouwelijk, nl lichtvangend, zon is manlijk, n.l. licht gevend. Voorts: Samengekomen is de schepping ten eerste: Woning. Voorts: Bodem en boomvruchten, drinkwater wouden, bergen, kloven. Het leven zal zijn: wonen, eten en drinken, lopen klimmen, springen, zwemmen, vliegen Vooruitzicht: groei en bloei. Schenkt uw bijdrage. Abonnement f 2.50 per jaar. Wijsheid voor een prikkie. De Amerikaan Frank Muikern. die belast is met het op peil houden van de wild stand. zou graag zien dat de Europea nen wat apen stuurden in ruil voor tien milliard Marshallhulp. Apen ge noeg in Europa. En veel berenl De ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier zijn Woensdag drie en een half uur bijeen geweest op de derde zitting van hun conferentie over Duitsland hun langste vergadering tot dusver sinds de aanvang van de con ferentie. De ministers, met Wysjinski als voor zitter. hervatten de bespreking van het voornaamste vraagstuk van de Duitse eenheid. Alle vier ministers namen het woord, doch geen besluiten, zo ver klaarden afgevaardigden bij het verla ten van het -Paleis Rose. Wysjinski bracht opnieuw het voor stel tot een terugkeer tot de viermo- gendhedencontróle in Duitsland, dat hij Dinsdag had gedaan, ter sprake. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson zeide, dat er twee voorwaarden gesteld moesten worden voor de economische eenheid: 1. opschorting van herstelbetalingen in de oostelijke zone; 2. overeenstemming t.a.v. de Sowjetrussische activa in de oostelijke zone. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman. verklaarde, dat vier- mogendjiedericontröle slechts kon func tioneren indien de regel van algemene Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie diende Woensdagmorgen het cassa tie-beroep van de procureur-fiscaal bij het Leeuwarder Bijzonder Hof tegen de sententie van dit hof in de zaak Schrei eder. Als pleiter trad op mr. J Klazinga uit 's-Gravenhage De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. mr Langemeyer concludeerde tot verwerping van het beroep De Raad zal uitspraak doen op Woensdag 22 Juni. In een officiële Engelse verklaring worden de Sowjet-autoriteiten er van reschuldigd, dat zij weloverwogen de te, New-York gesloten overeenkomst over de opheffing van de blokkade niet zijn nagekomen. „Terwijl de Westelijke mogendheden nauwgezet de overeenkomst over het opheffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nage komen zijn, heeft de SoWjet-regering een politiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe beperking ingevoerd, die een schending betekenen van de over eenkomst van New-York" aldus de ver klaring. Ofschoon het interzonale autoverkeer over Helmstedt naar Berlijn weer oor- maal is. is spoorwegverkeer slechts in één richting mogelijk. Spoorwegautoriteiten verklaarden, dat er elke dag dertien treinen naar Berlijn gezonden zijn. Bij aankomst moesten deze echter op zijsporen gere den worden tot de spoorwegstaking zal zijn afgelopen. De plechtige teraardebestelling van James Forrestal, voormalig minister van landsverdediging, die verleden Zon dag in het marinehospitaai van Bethes- da, waar hij verpleegd werd. uit een venster van de zesde verdieping is ge sprongen. had Woensdagochtend plaats m aanwezigheid van president Truman, verscheidene leden der regering en tal rijke medewerkers van de overledene. Op de Nationale Begraafplaats van Arlington, waar de gewezen minister van landsverdediging is bijgezet, is hem de laatste groet van de natie gebracht ir de vorm van een salvo, afgevuurd door een detachement mariniers. overeenstemming werd beperkt tot uit zonderlijke gevallen. Bevin zeide, dat de Duitsers moesten worden vrijgelaten in de keuze van hun politieke en economisch instellingen. Gistermiddag vergaderden de Grote ier opnieuw. Er heerst in toenemende mate de in- uruk, dat een viermogendhedenverdrag ever de hervatting van de handel tus sen Oost en West wellicht het meeste za zijn, dat tijdens de huidige bespre kingen bereikt zal worden. In Republikeinse politieke kringen te Batavia heerst een grote activiteit, meldt de politieke correspondent van Aneta. De leiders der grote republi keinse partijen bevinden zich thans te Batavia. Aan „Merdeka" verklaarde Sukiman, dat de opperste leiding der Masjumi de overeenkomst van 7 Mei over het al gemeen aanvaardt. De voornaamste overweging daarbij was, dat zij een eerste stap is om te komen tot een spoedige tot standkoming van de onaf hankelijke souvereine Verenigde Staten van Indonesië. De Masjumi heeft deze houding bepaald omdat zowel ten op zichte van het buitenland als in Indo nesië de positie van de republiek er sterker door wordt, vooral ook, omdat ae BFO meer toenadering tot de repu bliek zoekt en van haar wens tot sa menwerking met de republiek doet blijken. De voorzitter van het KNIP, mr. Asaat, zeide intussen in een pers-inter view, dat in een toekomstige zitting van het werkcomité van het KNIP geen moeilijkheden zijn te verwachten over de ratificatie van de overeenkomst Van RoyenRum. Terroristische activiteit in Indonesië De hoofdafvoerbuis van de waterlei- dirg van Medan is in de nacht' van Maandag op Dinsdag door guerrilla's opgeblazen, waardoor Medan Dinsdag zonder water zat. Te Besuki had dezer dagen een overval plaats door een 30 man sterke kende, welke 3 agenten ontvoerde. Een bende trachtte een meest in de ■suikerfabriek „De Maas" te verstoren en loste 15 schoten. Er vielen geen slachtoffers. In de buurt van Probolinggo werd een auto, waarin de eerste employé van de onderneming „Kertowono", de heer Snij tsheu vel, en familie waren gezeten, onder vuut genomen. De heer Snijtsheuvel werd gedood. Ten Oosion van Purwokerto hebben terroristen twee scholen te Sukernadja in brand gestoken. Aanslag op Amerikaans vakveret*i«ïng!eider De dokters hebben het rechteroog moeten wegnemen van Victor Reuther, ae broer van de president der Ameri kaanse Unie van verenigde arbeiders in de auto-industrie die Dinsdagnacht te Detroit door een onbekende werd neergeschoten. Victor Reuther, die opvoedkundig leider van de Unie is, werd (evenals zijn broer in April vorig jaar) door het aam van zijn huis in zijn gezicht ge schoten. Zijn broer, Walter Reuther. verklaar de dat de aanrandingen zijn uitgevoerd aoor betaalde agenten en deel uitma ken van een „terroristische campagne oir pro-Amerikaanse en pro-democra tische vakverenigingsmensen ertoe te Lrengen. dat zij hun pogingen om tot een beter Amerika en een vrije wereld te komen, staken". TREIN LOOPT OP TREKBOM Donderdagavond is een gecombineer de personen- en goederentrein van Surabaja naar Malang en Djember even buiten Bangil op een trelcbom gelopen, waarbij drie passagiers werden gedood, zeven zwaar en vier licht gewond. De V.S. hebben voorgesteld, dat .ge lijkgezinde" landen zich verenigen in het opstellen van een gemeenschappe lijke politiek ten aanzien van de com munisten in China, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekend. Besprekingen hierover hebben nog slechts* op officieuze basis plaats gehad, doch naai verluidt zullen de V.S. bin nenkort een conferentie van belang hebbende landen bijeen roepen. Het voorstel der V.S. is, dat geen dezer lan den een communistisch regiem in Chi na zal erkennen zonder voorafgaand overleg met de andere. ■Tot de landen, aan welke dit verzoek is gericht, behoren naar verluidt Enge land. Frankrijk. Nederland, Belgie, Au stralië, India, Pakistan, Nieuw Zeeland, Ceylon en Zuid Afrika. Naar verluidt zullen de grote mo gendheden de communisten om bepaal de garanties vragen, voordat zij hun re giem erkennen, b.v. om eerbiediging van de Britse souvereiniteit te Hong kong, handhaving van een „open deur"- politiek en duidelijke omschrijving van de grens tussen Indo-China en China. Dr. de Kat Angeiino adviseur van Lovink? Naar het ANP verneemt is dr. A. de Kat Angeiino, voormalig directeur van onderwijs te Batavia en thans lid van de geallieerde commissie voor het Ver re Oosten, door de Nederlandse rege ring uitgenodigd om als adviseur van de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink in Batavia op Ie treden. Het is nog niet bekend of dr. De Kat Angeiino de uitnodiging zal aanvaar den.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1