stoffen Stad en Omgeving, AGENDA Brandweer toont wat zij waard is Vijf-en-vijftig-duizend kilo kaas De ontslagkwesi Alkmaars officiële delegatie in Bath hartelijk ontvangen Slaap, hei enige dat men tekort kwam Druk bezochte Damdag te Alkmaar ADVOCAAT in prijs verlaagd. Per fles 3.80 4.05 4.15. Fa. ThKraakman Zn. ALKMAAR PLATTE STENENBRUG 104. toonaangevend in langestraat 93, alkmaar tel. 4326 Demonstratie op het Waagplein VAN MARSDIEP TOT IJ Heiloo Behandeling voor Staten De officiële Alkmaarsc delegatie, die naar Bath is geweest, is Woensdagmiddag zeer voldaan in Alkmaar teruggekeerd. Zoals bekend bestond de delegatie uit de burgemeester ook mevrouw W'ytema vergezelde het gezelschap de wet houders Coerts en Bakker en de raadsleden mevrouw KommerVan der Zwaard en de heer De Zeeuw. De delegatie is zeer onder de indruk van de buitengewone vriendelijke ont vangst welke haar ten deel is gevallen Vrijdagmorgen vertrok men om 10.15 van Schiphol om een uur later te da len op de London Airport. De reis was zeer interessant en het gezicht óp de Hollandse kust, die zich langzamerhand als een zandstreepje vertoonde, maakte een onvergetelijke indruk. Van London Airport ging het per bus naar Sloane Square en vandaar per taxi naar Paddington Station. Om onge veer 4 uur kwam de trein in Bath waar het gezelschap 4ln het station ontvangen werd door mr. Hatton en mr. Wills. Van het station naar Guild hall waar de officiële ontvangst plaats vond door Mayor Sam Day en zijn dochter de Mayoress mrs. Gillard, waarna men naar het hotel Pratt's Hotel is vertrokken, waar het diner werd gebruikt. Dezelfde avond was de delegatie gast op het Assembly Ball in de enorme Pump Room, waar het buitengewoon gezellig was en dus zeer laat is ge worden. Op de tweede dag Zaterdag werd een Motor Coach Tour door de stad gemaakt. Diverse parken werden bezichtigd en allen kwamen onder de indruk van de schoonheid van deze oude tegen de heuvels gebouwde stad. O.a. werd het eerste gebouw bezich tigd, dat uit Bath-stone is opgetrokken, een steen welke op 10 a 15 mijl van de stad wordt gevonden en waarmede goede resultaten te bereiken zijn. Daar na werd de kofife gebruikt bij mr. Hat ton in Beechem Cliff, 's Middags toog het gezelschap naar het ballet in The ater Royal, een der mooiste voorstel lingen welke tijdens de Bath-feesten te bewonderen viel. Na het diner in het hotel werd 'a avonds de opvoering van het toneel stuk „Love in Albania" bijgewoond, een nieuw stuk van Eric Linklater, dat in het Palace Theater werd gegeven en na afloop daarvan werd wederom een bezoek aan de Pump Room gebracht waar men de gasten van de Festival Club geweest is. Een officiële kerkdienst. Zondags was er een officiële kerk dienst, welke gewijd was aan het af- tredeh van de Mayor Sam Day en de installatie van zijn opvolger Mayor Punter. In de Staatskerk, The Abbey, werd door een drietal geestelijken gesproken en was de dienst welke door het medewerken van koorknapen en het reciteren van gezangen een min of meer katholiek karakter draagt ge wijd aan de gezagsoverdracht. 's Middags volgde een Motor Tour naar Chowton Mendip en Downside Abbey. Het gezelschap bezocht de fraaie kerk en het daaraan verbonden katho lieke internaat, maakte de Vesper dienst mede en luisterde naar het or gel recital en de zang der monniken. Des avonds werden burgemeester en mevrouw Wytema bij mr. Wills ont vangen, de wethouders Coerts en Bak ker bij mr. Glen Bond en mevrouw KommerVan der Zwaard en de heer De Zeeuw bij mr. Hall. Maandag bezichtigde de delegatie International Childen's films in het Odeon Picture Theater, waarna om 12 uur een bezoek gebracht werd aan de Gainsborough exhibition, een verzame ling van schilderijen van Bath, door een vroeger daar wonende kunstenaar vervaardigd, welke expeditie gehouden werd in de Citv Art Gallery, een ge bouw van dezelfde betekenis als ons gemeentemuseum maar van veel gro ter omvang Op de Festival Club werd geluncht waarna men zich een vrije middag veroorloofde en in de stad ging win kelen. Ook werd een bezoek gebracht bij de oud Alkmaarder Eli Prins, die in Bath woont en waar het gezelschap de thee gebruikte. De avond werd. besteed aan een hieuw bezoek aan Pump Room waar een toneelstuk „Familv at home" opge voerd werd toneelsoel en kamermu ziek een geheel dat men maar dan in kunstzinniger vorm als een vhn onze bonte-avonden zou kunnen be schouwen.' De wonigbouw in Bath. Dinsdagmorgen werd een bezoek ge bracht aan de Corporation Housing Schemes waar de nieuwe woningbouw werd bezichtigd. In de oorlog heeft Bath een 1200 woningen verloren en er zijn in deze uitgestrekte gemeente nog en 1500 tal slecht bewoonbare panden, die even eens door andere moeten worden ver vangen. Na de oorlog is er al een 2000 tal gebouwd en men gaat er in Bath prat op. dat men daar, wat de nieuw bouw betreft, aan de meeste andere ste den in Engeland een voorbeeld heeft gegeven. Een huisje met drie slaapkamers en een vlierinkje met beneden een woon kamer, badkamer, keuken en schuur kost in Hollands geld ongeveer f 14 per week aan huur. Het wordt beschouwd als een. arbeiderswoning. De lonen voor de arbeiders zijn daar gemiddeld 65 tot f 70 en over het algemeen kan men de huurprijzen op het vijfde deel van het inkomen schatten. Een derge lijk huis kost f 12000 f 13 000 en er zijn er ook bij van ruim f18.000alles zonder de grond. Het exploitatiete kort wordt, evenals hier, door het Rijk betaald, voor deze huizen een bedrag van ongeveer f 250 per jaar. Plechtigheid in Guildhall. Om elf uur 's morgens werd in Guild hall de Ceremony of Election of Mayor bijgewoond. De aftredende Mayor mr. Sam Day en de nieuwe mr. Punter wer den door de Raad toegesproken. In Bath treedt de Mayor ieder jaar af en wordt zelden herkozen. Zijn taak is ongeveer te vergelijken met die van enze burgervaders, maar moet toch al lereerst meer als een representatieve gezien worden. Bij deze plechtigheid waren de Mayors in hun karakteristieke rode mantel welke met de ambtsketen wordt overgedragen. Bij de na afloop gehouden receptie waar gelegenheid werd geboden de nieuwe Mayor te complimenteren, heeft burgemeester Wytema namens de Alk- maarse delegatie zijn beste wensen overgebracht In de middag werd een concert bij gewoond van een der beste aan het festival deelnemende orkesten, het Bournemouth Ochestra. Des avonds volgde een opvoering van het toneel stuk „The School for Rivale", dat een voor het toneel bewerkte geschiedenis van de stad Bath behandelt. Na dit be zoek aan Theater Royal waren de Alk- maarders in Pump Room de gasten van de voorzitter der Rotary-club. Vertrek. Woensdag was de dag van vertrek aangebroken. Om 8 uur 's morgens ging het na een hartelijk afscheid met de sneltrein naar Londen, om 10 uur- ging men daar met de ondergrondse van Paddington Station naar Sloans Square en van daar met een taxi naar het vliegveld waarna het gezelschap na een uur vliegen om ongeveer 2 uur op Schiphol arriveerde om de reis naar Alkmaar als slotstuk van deze officiële vacantietrip aan te vangen. Men was algemeen zeer voldaan over het gebodene en opnieuw verrast door de grote hartelijkheid der bevolking en haar bestuurderen. Het gezelschap werd steeds door ter plaatse deskun digen begeleid, door de Mayor of mr. Hatton, en was ook vaak onder de hoe de van de heer Swager. een oud-Alk- maarder, die natuurlijk verrukt was zijn stadgenoten in zijn nieuwe woon plaats te kunnen begroeten en op ve lerlei wijze een prettige gids is ge weest. Wethouder Bakker is voor de tijd van een week in Sheffield gebleven waar hij bij kennissen logeert. De delegatie, die over het algemeen bij het winkelen geconstaterd had, dat het in Engeland niet godkoop is, kwam zeer voldaan thuis om er een bedui dend slaaptekort in te halen. Het pro gramma was voor de korte tijd wel wat overladen geweest maar dit getuigt op nieuw van de hartelijkheid van onze Britsche vrienden, die in alle opzichten wilden bewijzen, dat de komst van de ze officiële delegatie uit de stad wel ke door Bath geadopteerd is, buitenge woon op prijs werd gesteld. Gisteren is te Alkmaar in Café Cen tral de grote damdag gehouden, waar aan niet minder dan 132 dammers heb ben deelgenomen, allen uit Noordh. Noorderkwartier van Alkmaar tot Den Helder en uit geheel West-Friesland en wel van clubs uit Alkmaar, Zuidschar- woude, Schagen, Winkel, Den Helder, Texel, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Oosthuizen, Beemster en Bovenkarspel. De leiding berustte bij de heren Leib- brandt, de Haas en Jorria. De eerste heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en mocht terecht opmerken, dat 't weer voor spel binnenshuis zich inder daad heel wat beter leende dan voor sport in de openlucht. Hij reikte nog aan de heer P. Beers, de bekende dam mer uit de Langedijk de prijs uit voor het behalen van het persoonlijk kam pioenschap eerste klasse West-Friesland Toen kon de strijd aan de 66 borden (■eginnen, een strijd waarin het ging tussen N.H. Noorderkwartier en West- Friesland. 't Vorig jaar won W.F. Nu b'eef de overwinning aan N.H. Noor derkwartier met 75 tegen 57 winstpun ten. Aan de eerste 10 borden, die golden voor de match tussen beide afd. werd door West-Friesland met 137 de over winning behaald en wel met de volgen de gedetailleerde uitslag 1. P. BeersA. Bizot 20; 2. H. SteenhuisW. Zomerdijk 02, 3. L. Ra- vestijnJ. Meester 11; 4. C. Dijker A. Grooteman 02: 5. J. J. StolbJ. Karsten 11; 6. Jac. PieterseJ. Kop pies 1—1; 7. S Ros—P. Zwier 0—2; 8. A J JoséJ. Grooteman 11; 9. S. van' Steen—J. de Vos 1—1; 10. D. v. d. Wal lenP. Zwuup 02. De grote massakamp aan de overige 56 borden leverde tal van mooie, aar dige en interessante partijen op. Voor hen. die een partij wonnen, waren aar dige prijsjes beschikbaar die zij konden kiezen nadat zij het bewijs van hun overwinning bij de leiding hadden in geleverd Het bleek wel, dat er in het Noordelijk deel van Noord-Holland nog steeds grote ambitie voor het damspel bestaat. Uit de Beemster, de baketmat van het damspel was o.m. aanwezig W. Zomerdijk, ongetwijfeld een nakome ling van de grote Toon Zomerdijk, voor vele jaren zo algemeen bekend. De heer Leibbrandt reikte na diver se mededelingen de Verenigingsprijs uit aan D.D.D. te Alkmaar. Deze prijs was door loting gewonnen, daar D.D.D. evenveel punten had behaald als OKK uit Venhuizen. De persoonlijke wissel- prijs kon niet uitgereikt worden. De leiding van deze massakamp was in uit stekende handen. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur; Vier stappen in de wol ken, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: New Orleans, 14 jaar. Sted. Museum: 1012 en 25 uur: Tentoonstelling ToulouseLautrec. ZATERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Vier stappen in de wolken, 19 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: New Orleans, 14 jaar. Sted. Museum: 1012 en 25 uur: Ten toonstelling ToulouseLautrec. ZONDAG Bioscopen: Films als boven. Harmonie Theater 2, 5.30 en 9 uur; Victoria Thea ter en Cinema Americain 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Stedelijk Museum, 25 u.: Tentoonstelling Toulouse—Lantrec. Zomertijd, zwemmerstijd Men zegt, dat de zomer weer in het lafnd is, hoewel dat, met enkele uit zonderingen uit de stand van de thermometer niet valt af te leiden. Zomertijd is de tijd voor het zwem men en dus gingen de openluchtbaden over tot het openstellen van hun poorten. Bijna op dezelfde dag kon men in het Zomerbad en in Pesie's na tuurbad terecht. Sindsdien zijn weer enige dagen verlopen en druk wilde het nog maar niet worden. Geen won der overigens, als er een koude wind uit het Noordwesten waait en de zon zich schuil houdt. De heer Pesie kan roet zulke factoren natuurlijk geen re kening houden en hij heeft er voor gezorgd, dat zijn inrichting aan de Bergerweg weer tip-top in orde is. Sinds verleden jaar het baby-bad werd gebouwd, zijn er niet veel ver nieuwingen tot stand gekomen. Alleen de beplanting ziet er weelderiger uit dan ooit. Een zware boom, die in de storm het loodje moest leggen, is nu vervangen door drie platanen en ook de gazons zien er keurig onderhouden uit. Vooral langs de randen van steen, die op verschillende plaatsen het 'ter rein omzomen bloeien fraaie bloemen en het geheel biedt een aanblik, die een lust voor het oog kan worden ge noemd. De Stork-pomp, die zorgt voor de aanvoer van honderd kubieke me ter water oer uur, heeft een extra beurtje gehad evenals zijn kleinere broertje, de Sihi-pomp, die zorgt voor druk op de perskamer. De vlaggen aan de ingang trekken vrolijk in de wind, het restaurant ligt gereed om de bezoekers te ontvangen en het enige, waarop de heer Pesie, die de hele winter aan bet onderhoud van zijn in richting besteedde, nog wacht, is lekker warm zomerweer. Want dan zal het natuurbad weer galmen van de vrolijkt! stemmen der duizenden, die komen genieten van licht, lucht en zon. jeugdige grondwerkers Enige dagen geleden brachten wij het bericht, dat de Bergerhof voorzien zou worden van ondergrondse telefoonka bel, hetgeen een grote verbetering zou betekenen. De werkzaamheden van het kabelleggen zijn inmiddels ter hand ge nomen en een goed eind gevorderd. Daarbij heeft de jeugd zich van een beste kant laten zien. Want wat zou meer voor de hand liggen, dan dat de jongens (en de meisjes niet te verge ten) gebruik zouden maken van het schaftuur der werklieden, om nu eens lekker kattekwaad te gaan uithalen. Niets van dat alles. Of de spes Alcmariae toestemming had weten wij niet, doch in de tijd, dat de arbeiders hun boterhammen veror berden, nam zij de tientallen schoppen ter hand, die een wijle rusten sen heeft de geul. waarin des morgens de kabel was gelegd, keurig weer dichtgegooid Zo keurig, dat de werklieden niets an- drs te doen hadden,.dan te kijken of het karwei goed was geschied, en daar na het zand weer aan te stampen en de tegels te leggen. Men zou wensen, dat er meer gelegenheid bestond voor onze Kareltjes en Paultjes, Marietjesen Carla's om te bewijzen, dat zij ook nog wel wat anders kunnen, dan apestreken verzinnen. DIERENBESCHERMING. Donderdag werd bij de Friesche- weg in het gras aangetroffen een cy perse poes met 3 jongen. De dieren worden thans verpleegd door de heer Bakker, kapper Breedstr. Men wordt verzocht de dieren zoo spoedig mogelijk te halen. De verkiezingen naderen Nu de verkiezingen voor de deur staan, is in onze goede stad ook weer het verschijnsel komen opdoemen, zon der hetwelk in Nederland geen goede stemming mogelijk is. Wij bedoelen de affiches, waarop de verschillende can- didaten hun verdiensten aanwijzen, soms in bescheiden vorm, soms met brallende leuzen. Ze zijn weer ver schenen, de aanplakbiljetten, op muren en schuttingen. Hoe ze er komen; weet niemand. Ze worden er met stijfsel tegenop geplakt, dat is logisch, maar wie heeft ooit gezien, dat zo'n biljet werd uitgehangen? Des avonds is de muur alleen maar bruin en de volgen de morgen hmgt hij vol witte en gele en rode en zwarte papieren. Het is nog .maar een bescheiden begin, maar het wordt nog wel erger, naarmate de da tum nadert. Of de keuze erdoor wordt vergemakkelijkt, is een andere vraag, want het lijkt erop, of men niets an ders te doen heeft, dan uit vier of vijf hele beste, de allerbeste te kiezen. En dat valt niet mee! SUCCES VOOR SOLI DEO GLORIA Op het Bondsconcours van de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarekorp sen te Krommenie behaalde Soli Deo Gloria uit Alkmaar een 2e prijs met 91 punten in de tweede afdeling Har monie. stoffenhuis kousenbar Jaarverslag van „Rochdale". Verschenen is het jaarverslag over 1948 van de woningbouwvereniging .Rochdale". Het bestuur constateert daarin, dat weer een moeilijk jaar is voorbijge gaan, waarin het onderhoudswerk grote offers vroeg, terwijl de fondsen uitgeput waren. De materialenpositie kan nochtans vrij goed worden ge noemd, met uitzondering van- hout, waarvan de prijs bovendien zo hoog is, dat het niet te financieren is. Een gedeelte van het onderhoud der 372 in exploitatie zijnde woningen moet daarom noodgedwongen ten laste van de huurders komen. In de loop van het verslagjaar slaagde het bestuur er in om geduren de twee jaren het aflossingsbestand deel van de annuïteiten in een ge meenschappelijk fonds te storten, waaruit de kosten van het onderhouds werk kunnen worden betaald. Hierdoor zal ook kunnen worden voortgegaan het allernoodzakelijkste onderhoud uit te voeren, waardoor de toestand van de woningen weer op een behoorlijk peil zal kunnen wor den gebracht. De heer J. Koopal, die 25 jaar nauwgezet de functie van penning meester had vervuld, stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer G. C. Ens gekozen, die de voetsporen van zijn voorganger drukt. Overigens kwam in de samenstelling van het bestuur geen verandering. De gemeente Alkmaar is hierin ver tegenwoordigd door de heer L. J. B. de Wilde, directeur van de Gemeente lijke Accountantsdienst. Het ledental bedroeg op 1 Januari '948 520. In de loop van het verslag jaar traden 61 nieuwe leden toe. ter wijl er 21 werden afgevoerd, zodat tenslotte een winst van 40 leden werd geboekt. De voorzitter der vereniging, de heer C. Couwenhoven heeft als afge vaardigde der afd. Noord-Holland zit ting in het bestuur van de Nationale Woningraad. De balans sluit met een verlies van f 3704,38. De exploitatie van het le complex bestaande uit 120 woningen leverde een totaalverlies van f 7145,43 op, waartegen de overige 3 com plexen een overschot van 3441.05 op leverden. Hest eindcijfer bedraagt f 1.644.240,58. Het belangrijkste punt op de agenda voor de komende jaarvergadering is het bestuursvoorstel om machtiging te verlenen tot het aankopen van bouw- giond en het uitvoeren van bouw plannen. De jaarlijks terugkerende plechtig heid op het Waagplei -, waarbij de commandant van de Vrijwillige Brandweer zijn manschappen en zijn materiaal aan de burgemeester èn aan de burgerij voorstelt, is maar niet zo een gezochte gelegenheid. De gebeur tenis wordt wel degelijk voorgeschre ven bij huishoudelijk reglement arti kel zoveel, paragraaf zus sub zo. De traditie wil, dat de dag vóór Hemel vaartsdag daarvoor wordt uitgekozen en zo waren ook Woensdagavond tal lozen getuige van wat de brandweer weet te presteren. En dat was niet ge ring. Na de inspectie, afgenomen door de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, volgde een serie demonstraties, die het publiek van de ene verbazing in de andere deden vallen. Want nauwe lijks waren de manschappen in loop pas naar hun wagens gerend, of de slangen rolden uit en in minder dan Het bezoek aan de Alk'maarse kaas markt hangt nauw samen met het weer. Niet met het weer van Vrijdag msar met dat van de voorafgaande d; gen. Het is steeds duidelijk te mer ken, dat slecht weer in het begin van de week de mensen verhinuert plan nen te maken. Ze worden schuw waarschijnlijk en ze durven het niet aan, om naar Alkmaar te trekken. Zo kon het ook gebeuren, dat er vanmor gen op het Waagplein maar een heel geringe belangstelling was voor het werken van de kaasdragers en wat daarmee samenhangt. Er was een ge- zeischap, dat vanuit Hengelo naar de kaasstad was getrokken, er waren wat Amerikanen, die hun verlof ver delen tussen een paar dagen Holland en een paar dagen Belgie, er was ook een Franse marine-officier, in gezel schap van een Nederlandse collega. Eu verder enkele gezelschappen rij- wieltouristen en wat Belgen. Was het met het bezoek dus treurig gesteld, (ondanks het vrolijk wapperen var de kleurige vlaggen aan de Waag en rondom het plein), een geheel ander beeld gaf de aanvoer van de ronde en platte kaasbollen te zien. Niet minder dan 55.000 kilo kaas lag op de stapels. Vijfenvijftig duizend kilo mag zeker een grote aanvoer genoemd worden en dit is opnieuw een bewijs, dat nog altijd meer fabrikanten en boeren het grote belang van het markten op de Vrijdagen in Alkmaar gaan inzien. 55 000 kilo kaas, verdeeld over 13 stapels fabriekskaas en drie stapels kleine boerenkaas, dat was het resul taat van hedenmorgen. Als er nu nog wat meer bezoekers willen komen, zijn we in Alkmaar precies, waar w zijn willen, want dan zal de kaasmarkt weer dat fleurige, opgewekte beeld te zien geven, met een grote bedrijvig heid, zoals de Alkmaarders en in het bijzonder' zij, die bij de markt in welk ouzicht dan ook betrokken zijn, dat zo gaarne zien. geen tijd spoten de waterstralen te gen de Waag, eerst één, toen meerde re. Kracht en Vlugheid was het korps dat zijn naam eer aandeed en dat erin slaagde als eerste water te geven. La ter werd er gewerkt met verdeelstuk- ken op de slangen, zodat er op een gegeven moment tien fonteinen hun druppels ovc het plein zonden. In téressant was het, te zien, hoe de Waagtoren en ook overigens het ge hele gebouw beschermd is door de zgn. Sprinkler-installatie, die door middel van smeltveiligheden automa tisch water geeft en tevens door een alarmsysteem de plaats van de vuur haard aanduilt. Een imposant gezicht leverde het oude gebouw op, toen vier krachtige stralen hoog boven de nok van het dak uitspoten, een van de nok, een van de top van de Magi- rusladder en twee van de omloop van de toren. Een demonstratie met het zelfremmend reddingsapparaat vanuit het luik gaf aanleiding tot grote hilariteit. Daar hebben de brandweerlieden bewezen, dat ze voor geen klein geruchtje vervaard zijn en zelfstoneel kunnen spe len. Het feest ontaardde in een waterbal let, toen tussen twee ploegen van zes spuitgasten een wedstrijd in het ton- spuiten werd gehouden, waarbij de jongste der hoofdlieden, de hr. Koel man, als scheidsrechter fungeerde. En zelfs zijn parapluie was niet in staat hem droog te houden. De demonstra tie werd besloten met het blussen van een oliebrand door middel van het schuimblusappar'aat, dat de gewel dige, loeiende vlammen in een oog wenk wegvaagde. Nu de brandweer beschikt over een Amerikaans prepa, raat, zijn de resultaten merkbaar beter geworden. Na afloop van de demonstratie, die veel publiek trok, vond de comman dant, de heer Van Maarleveld, gele genheid, zijn dank uit te spreken voor een ieder die heeft meegewerkt, om een en ander zo uitstekend te doen verlopen, waarbij hij een ere-plaats inruimde voor de hoofdbrandmeester v. d. Idsert en de chef-materiaal Kos- sen, een lof, die gezien het vlotte ver loop en de uitnemende indruk, ten volle verdiend was. Opnieuw heeft de brandweer bewezen, op alles voorbe reid te zijn. De gemeenteraad van Schagen zal zich beraden over een voorstel tot de bouw van 15 woningen. De voetbal vereniging „Succes" op Wieringen be staat dezer dagen 25 jaar. Te Sloot- dorp is ingebroken in een noodwinkel; een hoeveelheid tabaksartikelen wordt vermist. Het bestuur van de Ambachts school te Hoorn heeft plannen in "Voor bereiding voor de bouw van een nieu we school, p In Wervershoof (ruim 4000 inwoners) zijn niet minder dan 110 lijders aan t.h.c. Ten voordele van het Nederlandse Rode Kruis wordt Woensdag a.s. in Hotel Leering te Hoorn een avondfeest gehouden, p Ds. F. S. Kloosterman te Opperdoes heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Vlis- singen aangenomen, p De gemeente raad van Westwoud besloot een straat te noemen naar Dr. Wytema. De Chr. Nat. School te Edam heeft het stoomschip „Edam" van de Hol- land-Amerikalijn geadopteerd. Er be staat reeds een levendige briefwisseling. Op 1 Juiii a.s. is de heer J. Vliet- stra gedurende 25 jaar te Wijk aan Zee als kantoorhouder der PTT in functie. Successen voor Doves Tijdens de athletiekwedstrijden, die gister te Enkhuizen zijn gehouden, wer den de volgende successen geboekt: Heren D 800 mter: 2 P. Wit 2.19.4; Hoogspringen meisjes B: i A. Kouwen- hoven 1,35 meter; 600 meter Junioren B; 1 M. Meier 1.38.8; 800 meter Junioren A: 1 K. Blokker 2.16.9; 3 S. Hopman 2.18.6; Verspringen Junioren B: 1 C. Meier 4.75 meter; Discus dames D: -2. A. Klerk- Broek 24,78 meter; Discus Junioren A: 1 W. v Weenen 30.79 meter; 2 T. Huis man 30.30 m.; Hoogspringen Junioren A: 1 J. v. d. Horst 1.50 meter; 60 meter Hardlopen meisjes B: 3 N. Bakker 9 se conden; 100 meter Junioren A: 2 N. Jongejan 13,5 sec.; 100 meter Dames C: 1. N. Kareis 15.1 sec.; 100 meter heren, D: 1 P. Wit 13,2 sec.; 2 G. C. Stam 13,3 seconden. Olympische estafette heren: 1 Doves 4.19. Ongetwijfeld schitterende resultaten en een compliment voor Dick Koele- mey c.s. Met1 Instituut de polder in Ondanks het slechte weer, ging een groep van het Instituut gistermorgen de polder in om z.g. te gaan „dauwtrap- pen". Langs smalle paadjes ging het door 't Overbos, waar de nachtegaal in de vroege ochtend zong en de fazant zich liet horen. Langs dijkjes en dooi de weilanden werd gekeken naar plan ten en dieren welke in onze polders huizen. Dank zij de welwillende medewerking van de heer C. Bakker, ,,'n getogen" Heilooër, die de deelnemers wist te wijzen op weinig voorkomende vogel soorten, is het een geslaagde wandeling geworden, 't Nestje met jonge leeuwe rikken, 'n nestje met scholekstereitjes, het gadeslaan van de kemphaantjes en het vinden van de in 't wild groeiende paarse orchidee, dit alles vormde veel interessants voor hen die practisch nooit in het polderlandschap vertoeven. Ook hier geldt onbekend, maakt "on bemind. Fusie met Oranjevereniging tot stand gekomen Dezer dagen kwam het Comité tot viering van nationalê|en andere fees ten bijeen in café Admiraal onder lei ding van voorzitter v. Riet. Na afhan deling van enkele agendapunten werd de bespreking geopend om tot fusie te komen met de Oranjevereniging. Na ampele besprekingen deelde de heer K. de Vries mede, dat hiertegen geen principiële bezwaren meer bestonden, waardoor de fusie een feit werd. Ds. Bloemhof! en de heer K. de Vries na men hierna zitting in het comité, dat in het vervolg de naam zal dragen van Comité tot viering van Oranje- en Na tionale feesten. Hierna bracht de heer Jac. Wassenaar als penningmeester ver slag uit over het financieel resultaat betreffende 30 April en 4 Mei. De on kosten waren begroot op f 570.05, ter wijl de uitgaven f 573,65 waren geweest. De besprekingen over de a.s. festivi teiten bij gelegenheid van het 12V2-jarig huwelijk van het Koninklijk paar had den een vlot verloop. Besloten werd de eventuele feestdag te openen met he rauten. aubade door kinderen bij het gemeentehuis, een bloemencorso, ring steken op twee punten in het Tuindorp, de Ronde van Heiloo te laten lopen en 's avonds een bonte avond te organi seren. COMITé AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Zoals telken jare het geval is geweest, wordt ook dit jaar wederom een auto tocht voor de Ouden van Dagen ge organiseerd. He comité, aangevuld met de heren Greeuw en Majolé, kwam de zer dagen daarvoor bijeen. Aan B. en W. zal toestemming gevraagd worden voor het houden van een collecte om de financiële zijde van deze 'autotocht te kunnen verzorgen. Wij doen een be roep op ingezetenen dit lofwaardige streven te steunen, door het offeren van een milde gave. Bezorgt onze Ouden van Dagen eens per jaar een prettige dag. H.S.V.—FORESTERS Morgenavond spelen op het HSV-ter- rein de beide plaatselijke verenigingen, t.w. HSV en Foresters een vriendschap pelijke wedstrijd. Na deze ontmoeting zal een specifiek Heiloo's elftal worden samengesteld, dat enige wedstrijden zal spelen tegen derde klassers. Er bestaat voor deze ontmoeting natuurlijk veel veel belangstelling. In een zitting van het eo Gedeputeerde Staten van b land onder voorzitterschap Commissaris der Koningin ii Holland, baron de Vos van Ir behandelend de gerucl zaak van het ontslag van Mienk, als gemeentevroedi Heiloo. Gelük bekend, heeft de raad van Heiloo bU besluit nuari 1948 besloten mej. Mie ontslag te verlenen met teru de kracht tot 1 Januari lc Mienk heeft zich naar daarvan gewend tot Ged. S verzoek het besluit, als in het algemeen belang, aan i_ ter vernietiging voor te drag In de zitting, waarin het ichrift werd behandèld, wai vezig zuster Mienk, haar ger de heer W. van der Vall, oud teraadslid van Heiloo en de meester van Heiloo, de heer Uit de voorlezing der stuk trent de zaak bleek, dat het genomen op grond dat het ■werd geoordeeld, dat in de een gemeentevroedvrouw is ei denen van bezuiniging. Voi aan zuster Mienk een wach toegekend. B. en W. oordeel het belang van de gemeente ven enig persoonlijk belang. De inspecteur van de Volk heid had verklaard, dat naar r.lng er te Heiloo een vroedvr dig is en gewenst. Daarenteg den B. en W. aangevoerd, in de gemeente zes doktoren z door de ontslagverlening he der volksgezondheid niet le De heer v. d. Vall aan I De heer Van der Vall begon opmerking, dat, toen hij kenr van het ontslag, hij het v had, dat de raad met dit on had gedaan, dat niet door c kan. Hij lichtte drie punten door het ontslag is aan zust onrecht aangedaan; 2. door slag is het gemeentebelang diend maar geschaad; 3. hoe met het Ziekenfondsbesluit. Wat punt 1 aangaat, voerde dat er in de gemeente zes dokti houdende het voorstel haar slaan niets afwist, dat B. en zeggen in hun voorstel, geho georganiseerd overleg, maar overleg niet met zr. Mienk in king is geweest. Door het onts] de pensioenrechten van mej. teloor gegaan. Zij vernam het van iemand on straat, die hel mededeelde. Veertien dagen ■was gevallen, kreeg zij er offici richt van. Ten aanzien van punt 2 deeh mede. dat hij in 1919 verdedig! voorstel tot benoeming van meentevroedvrouw, dat in de stemming vond. De gemeer toen 5000 zielen, thans heeft 10.000. Het is me een raadsel snr., hoe B. en W. kunnen dat er de gemeente zes doktor die de verloskundige practiik uitoefenen. In 1942, toen de toei burgemeester mei. Mienk werd de benoeming van een tevroedvrouw volkomen in he- der gemeente geacht. Zoals het toen was, is het th De toestanden van toen en th gelijk. Ook toen was er het fondsbesluit. Voor de bevolking vroedvrouw gewenst, omdat aanzienlijker besparing geeft een dokter voor verloskundige rnoet worden ingeroepen. B. kenden een wachtgeld toe voor en willen daarna een vestigingsr geven. Doch het belang van Mienk wordt geschaad door het van ontslag. Wat het Ziekenfondsbesluit het geeft recht tot verloskundige door een vroedvrouw. Dus als moet er in elke gemeente een \rouw zijn. Ten slotte betoogd dat mej. Mienk in de gemeen vroedvrouw een groeiend verti heeft verworven. Het gaat dat zij wordt ontslagen onder tief: de gemeente kan niet lei dienst houden, voor wie get doende werk is. Door het onts] haalde spr., ziet mej. Mienk h: sioen te loor gaan. De conclusie is, dat de ge raad en B. en W. wel zeer opvattingen hebben wat aangE gemeentebelang. Verzocht wor besloot de heer Van der Vall, len bevorderen de vernietiging het raadsbesluit en dat wordt de normale toestand dat er in meente Heiloo een gemeente vrouw is. Burgemeester Kalff Burgemeester Kalff, die daa: woord verkreeg, zegt dat de ra zijn mening terecht het eervol heeft verleend. Het- is een fe volgde hij, dat in de laatste jar de vroedvrouw maar heel weinig lossingen in dienst der gemeente den gedaan; het laatste jaar maai In Heiloo moge een vroedvrouw zijn, B. en W. willen dat niet nen, zij willen mej. Mienk door het verlenen van een vestu premie. Nog zegt spr., dat toen W. aan Ged. Staten schreven, dat Heiloo zes doktoren waren, maar er sinds dien drie zijn vertrokken Op een vraag van de voorzitter klaart spr., dat het toegekende geld aflopend is. Nadat zr. Mienk enkele medede gen omtrent haar werkzaamheden dienst der gemeente heeft vraagt een lid van Ged. Staten dertiid de aanstelling van mej. els gemeentevroedvrouw geje om haar een minimum bestaan Ven? Burgemeester Kalff antwoorc

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2