De onislagkwestie van Zr. Mienk te Heiloo Intocht der jachten Rumoer rondom de kerk te Warmenhuizen Vervolg Stadsnieuws j^aatste jieuws Wagon van D-trein bij Lisse ontspoord Behandeling voor Ged. Staten ln een zitting van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, baron de Vos van Steenwijk, iï behandelend de geruchtmakende zaak van het ontslag van zuster T. Mienk, als gemeentevroedvrouw te Heiloo. Gelijk bekend, heeft de gemeente raad van Heiloo bij besluit van 5 Ja nuari 1948 besloten mej. Mienk eervol ontslag te verlenen met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1948. Mej. Mienk heeft zich naar aanleiding daarvan gewend tot Ged. Staten met verzoek het besluit, als in strijd met het algemeen belang, aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen In de zitting, waarin het bezwaar schrift werd behandéld, waren aan wezig zuster Mienk, haar gemachtigde de heer W. van der Vall, oud-gemeen teraadslid van Heiloo en de burge meester van Heiloo, de heer Kalff. Uit de voorlezing der stukken om trent de zaak bleek, dat het besluit is genomen op grond dat het overbodig werd geoordeeld, dat in de gemeente een gemeentevroedvrouw is en om re denen van bezuiniging. Voorts dat aan zuster Mienk een wachtgeld is toegekend. B. en W. oordeelden, dat het belang van de gemeente gaat bo ven enig persoonlijk belang. De inspecteur van de Volksgezond heid had verklaard, dat naar zijn me ning er te Heiloo een vroedvrouw no dig is en gewenst. Daarentegen had den B. en W. aangevoerd, dat er in de gemeente zes doktoren zijn en dus door de ontslagverlening het belang der volksgezondheid niet ie geschaad. De heer v. d. Vall aan het woord De heer Van der Vall begon met de cpmerking, dat, toen hij kennis nam van het ontslag, hij het vermoeden had, dat de raad met dit ontslag iets had gedaan, dat niet door de beugel kan. Hij lichtte drie punten toe: 1. door het ontslag is aan zuster Mienk onrecht aangedaan; 2. door het ont slag is het gemeentebelang niet ge diend maar geschaad; 3. hoe staat het met het Ziekenfondsbesluit. Wat punt 1 aangaat, voerde hij aan, dat er in de gemeente zes doktoren zijn houdende het voorstel haar te ont slaan niets afwist, dat B. en W. wel zeggen ln hun voorstel, gehoord het georganiseerd overleg, maar dat het overleg niet met zr. Mienk in bespre king is geweest. Door het ontslag zijn de pensioenrechten van mej. Mienk teloor gegaan. Zij vernam het besluit van iemand on straat, die het haar mededeelde. Veertien dagen nadat het ■was gevallen, kreeg zij er officieel be richt van. Ten aanzien van uunt 2 deelde spr. mede. dat hij in 1919 verdedigde een voorstel tot benoeming van een ge meentevroedvrouw. dat in de raad in stemming vond. De gemeente had toen 5090 zielen, thans heeft ze er 10.000. Het is me een raadsel, aldus spr., hoe B. en W. kunnen beweren, dat er de gemeente zes doktoren zijn. die de verloskundige practiik kunnen uitoefenen. In 1942, toen de toenmalige burgemeester mei. Mienk aanstelde, werd de benoeming van een .gemeen tevroedvrouw volkomen in het belang de* gemeente geacht. Zoals het toen was, is het thans nog. De toestanden van toen en thans zijn gelijk. Ook toen was er het Zieken fondsbesluit. Voor de bevolking is een vroedvrouw gewenst, omdat het een aanzienlijker besparing geeft dan dat een dokter voor verloskundige hulp inoet worden ingeroepen. B. en W. kenden een wachtgeld toe voor 7 jaar en willen daarna een vestigingspremie geven. Doch het belang van mej Mienk wordt geschaad door het geven van ontslag. Wat het Ziekenfondsbesluit aangaat, het geeft recht tot verloskundige hulp door een vroedvrouw. Dus als regel moet er ln elke gemeente een vroed vrouw zijn. Ten slotte betoogde spr., dat mej. Mienk in de gemeente als vroedvrouw een groeiend vertrouwen heeft verworven. Het gaat niet aan dat zij wordt ontslagen onder het mo tief: de gemeente kan niet iemand in dienst houden, voor wie geen vol doende werk is. Door het ontslag, her haalde spr., ziet mej. Mienk haar pen sioen te loor gaan. De conclusie is, dat de gemeente raad en B. en W. wel zeer vreemde opvattingen hebben wat aangaat het gemeentebelang. Verzocht wordt, zo besloot de heer Van der Vall, te wil len bevorderen de vernietiging van het raadsbesluit en dat wordt hersteld de normale toestand dat er in de ge meente Heiloo een gemeentevroed vrouw is. Burgemeester Kalff getuigt Burgemeester Kalff, die daarna het woord verkreeg, zegt dat de raad naar zijn mening terecht het eervol ontslag beeft verleend. Het- is een feit, ver volgde hij, dat in de laatste jaren dooi de vroedvrouw maar heel weinig ver lossingen in dienst der gemeente wer den gedaan; het laatste jaar maar één ln Heiloo moge een vroedvrouw nodig zijn, B en W. willen dat niet ontken nen, zij willen mej. Mienk helpen' door het verlenen van een vestigings premie. Nog zegt spr., dat toen B. en W. aan Ged. Staten schreven, dat er in Heiloo zes doktoren waren, maar dat er sinds dien drie zijn vertrokken. Op een vraag van de voorzitter, ver klaart spr., dat het toegekende wacht geld aflopend is. Nadat zr. Mienk enkele mededelin gen omtrent haar werkzaamheden in dienst der gemeente heeft gedaan, vraagt een lid van Ged. Staten, of in- dertiid de aanstelling van mej. Mienk als gemeentevroedvrouw gepchiedde om haar een minimum bestaan te ge ven? Burgemeester Kalff antwoordde: Eurgeir.eesler Bos heeft gekozen de \orm van htt geven van salaris als gemeentevroedvrouw om de vestiging van een vroedvrouw te Heiloo moge lijk te maken. Had hij gekozen de vorm van het geven van een vesti gingspremie, dan was dat juist ge weest. Maar hij heeft anders gehan deld. Ik ben niet gebonden aan een maatregel van mijn voorganger die. naar mijn mening, niet juist is. Met deze verklaring van de burge meester werd de bespreking gesloten. Ged. Staten zullen later hun beslis sing mededelen- Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus J., zoon van S. Kops en M. Zonneveld. Johanns M., zoon van Joh. van Eist en A. J. C. W. Baars. Geertruida M. A., dochter van A. Bruin en C. G. Laas. Ondertro uwd: Willem J. Burdorf en Agnes M. J. van Busitenen. Hendrikus Schrama en Petronella Wessel. Getrouwd: Paulus J. Korver en Alida van Veen. Bernardus Morsch en Wilhelmina M. Groefsema. Egmond aan Zee Raadhuis-comité het Met het oog op de verbouwing van Raadhuis heeft zich uit de burgerij een comité gevormd om de gemente in de gerestaureerde en vergrote raadszaal aan de zuidkant glas in lood ramen aan te bieden. Het ontwerp daar voor is gemaakt door de Egmondse beeld houwer, de heer Corn. Wijker. Behalve op de intekenlijsten, kunnen bijdragen ook ge schonken worden aan de penningmeesteresse, mej. A. Jansen. LUNAPARK Ook van de zomer zal tijdens het badsei zoen weer een Lunapark op het oude Pomp- plein verrijzen. Dit jaar wordt het gehouden van 16—24 Juli, echter met onderbreking op 20 en 21 Juli, zodat het 6 dagen geopend zal zijn. St. Pancras OPBRENGST COLECTE Op 14 Mei j.l. is er door de Protestants Christelijk Kinderbeschermingsorganisatie in ons dorp door vijf collectanten gelden ingezamen- lijk. De inzameling bracht netto 50,— op. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN De nummering van de candidatenlijsten is Woensdagavond j.l. bij loting geschied. De lijsten waren als volgt verdeeld: 1. CHU: 2. Gemeentebelangen; 3. CPN: 4. AR. Visserijbesommingen IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer van Woensdag was 1000 kisten schelvis, 200 wijting, 20 makreel, 10 rode poon, 120 fijnvis, 50 schar-tong, 10 heilbot, 50 poon, 50 leng, 50 wolf, 15 haai, 100 schar, 510 schol, 800 kabeljauw,^ 180 kcolvis, 20 bot en 50 kisten diversen. Besommingen: IJM 87" „Neptunus" f 4470; 249 f 57; 213 f 130; 226 f 28; SCH 7 f 8420; KD 97 f 3330; BU 41 f 360. De gestadig neerplensende regen tijdens de wedstrijd V.S.V.S.V.V. in de kampioenscompetitie was niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van een hoog spelpeil. Desondanks namen de Rotterdammers revanche voor de op eigen terrein geleden nederlaag tegen de Velsenaren. Een aanval op het doel van V.S.V. wordt door de doelwachter Snijders, die, hoog opspringend, de bal in zijn armen klemt, gesvult. Heet-Hugowaard Winkeliers vieren feest Woensdagavond was het feest van de Neutrale Winkeliers, Nering en Vak vereniging afd. Heerhugowaard van de K.N.M.B. De voorzitter, de heer P. Glas, sprak een hartelijk woord van welkom aan het publiek, dat in zo grote getale was opgekomen, dat de grote zaai van café „de Zwaan" bijna te klein was en gaf vervolgens het woord aan het gezelschap „De Cabolini's", dat voor deze avond was geëngageerd. Wij kunnen zeggen dat het gezelschap voor de volle 100% geslaagd is, want het publiek was na ieder nummer zeer gul met zijn bijval. Als wij de optredenden afzonderlijk bezien, noemen wij het eerst de enige dame mej, Truus Schot, welke op de haar eigen wijze, haar nummers naar vo ren bracht. Daarna kwam Linn Tims, die zich ontpopte als een virtuoos op verschillende muziekinstrumenten. John Davis oogstte veel succes als accordeonvirtuoos en Cakie met zijn goocheltoeren. Ook Piet Kroon had als Stet van Ierswoud weer groot suces, waarbij de verschillende num mers door Gerard Bon, die ook het feestlied had gemaakt, met een gezel lig praatje aan elkaar werden ge praat. In de pauze's werd het publiek op koffie en gebak getracteerd en later door het nog een. gelagje naar eigen keuze gebruiken. Als geheel was het een avond, waarop de band tussen klant en leverancier weer is verstevigd en met een woord van dank aan allen, die meegewerkt hebben, v*erd het of ficiële gedeelte door de voorzitter ge sloten, waarna nog enige tijd van een gezellig dansje werd genoten. Tot besteller benoemd De heer A. N. Zut ontving heden het officiële bericht, dat hij met in gang van 29 Mei benoemd is als vaste besteller bij de P.T.T. Bergen Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdag een studietocht gemaakt door een groot deel van Zuidoostelijk, Zuidelijk en Westelijk Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezichtigt Z.K.H. een wolspinnerij. Een verregende landdag De afd. Bergen van de P. vd A. had voor Hemelvaartsdag een grote land dag georganiseerd op het BSV-terrein aan de Kerkedijk. Als sprekers zouden optreden mr. A. M. Joekes, minister van sociale zaken en W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. Zangers uit Bergen, Alkmaar en Wormerveer zouden liederen ten gehore brengen en de afd. Wormerveer zou een Meispel opvoeren. MaarPluvius trad als spelbreker op. Het grote terrein met de weinige bezoekers, diep in de kragen van regenjassen gedoken of onder re genscherm, bood een droeve aanblik. De heer Thomassen liet zich echter niet van het podium verjagen door 't hemelwater en sprak zijn partijgenoten vol vuur over doel en streven van de P. vd A. Hij wees er op hoe de partij conservatief is op 't ene gebied en pro gressief op ander terrein. Conservatief is de partij waar het gaat om het be houd van de bij de grondwet gewaar borgde rechten. Wat het progressieve betreft wees hij op de gemeentepoli tiek van de P. vd A. bij openbare wer ken en bedrijven, sociale zaken, on derwijs. Ook de houding in de wereld politiek -werd belicht. Het Atlantische Pact werd toegejuicht als het histori sche lichtpunt van deze tijd. De zangers die o.l.v. de heer Som broek de morgen hadden geopend met de Soicalistenmars, Eens, en andere nummers besloten de morgen, en daar mee de hele landdag, met Aan de Strijders. Egmondbinnen TWEEDE PRIJS VOOR EENSGEZINDHEID Donderdag is te Baarn een aanvang gemaakt met een tweedaags muziek concours voor harmonie- en fanfare gezelschappen. dat ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan dezer vereniging door de Baarnse harmonie Crescendo was georganiseerd. In de le afd. fanfare behaalde Eens gezindheid uit Egmond Binnen de 2e pr. met 348 punten. Marktberichten ALKMAAR, 25 Mei (Exportveiling). Aard appelen: Bevelanders 3—'7} slabonen (z. dr.) 2; peulen 2; tomaten A 1,27; tomaten (Bon ken) 78—1,06; bloemkool: IA 58—80; I 40— 55; II 25—35; spinazie 8—36; postelein 22— 32; sla I 2—6; andijvie 42—46; radijs 3,50 —9 rabarber 5—11,50; rode bieten 6,50; bos- peen 32—54; uien 5—7; asperges (dik) 78— 85; prei 6—7; soepgroenten 4—6; selie 3—5; aardbeien 20—46 per doos. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 27 Mei. 33.000 kg. aardappelen 28 3 7, kleine 2330; 10.000 kg rabarber 4—4.20. GROOTEBROEK, 24 Mei 1949. „De Tuinbouw". 1300 kg Vroege aardappe- en: Eersteling groot 3742, drieling 32 —34 en kriel 1827; 5000 kg Late aard- .ppelen: Bevelanders 2.402.90, Noor derling 5.90 en Eigenheimers 2.30. Zeilseizoen geopend Jammer, jammer en nog eens jammer. Daar verregent me die hele feestelijke dag, waarop de Alkm. Roei- en Zeil vereniging haar seizoen inzette. Het had zo'n kleurig schouwspel kunnen worden als de zon wat had willen meewerken en de tientallen boten en jachten hun intocht in Alkmaar hadden gedaan. He laas, het mocht niet zo zijn. Een grauwe lucht, weinig wind en regen zonder eind dat was, wat de weermensen in De Bilt voor de zeilers hadden weggelegd op deze Hemelvaartsdag. En toch, tóch was er een genoeglijke feeststemming. Toen wij aan boord van 't Restant, de motorboot van de heer Van Maarleveld de vloot tegenkwamen, daarginds in de buurt van Boekei, even voorbij het beruchte „zwarte huis", waar de windstilte als een vierkant blok op het water staat, was er tóch stem ming. Er werd over en weer gezwaaid, er werd geroepen en gelachen en nie mand trok zich van de regen iets aan. Daar kwamen ze, de BM-ers en de Valken, de draken en de kajuitjachtjes, een enkele genavoiseerd, en ze maakten gebruik van de bezeilde wind, die hoe wel zwak, precies in de goede hoek zat, zodat de sleepboot Truus geen dienst behoefte te doen. Het water in het Ka naal werd zachtkens gespleten door de scherpe boegen van 't Spul. van El Toro of de Tapatai, van de Meerkoet, de Piasjager of Smelleken. De zeilen zwaar van het water, de bemanningen gehuld in dikke joppers of hardgeel oliegoed, zo kwamen ze aangliiden van de Meer door de bochten langs Zeglis en Voor- meer. Het publiek, dat anders in drom men op de Bierkade pleegt te staan bleef weg, maar overal gingen de huis deuren open en verschenen de gezich ten voor dé ramen, om de intocht gade te slaan. Toen de vloot de brug aan 't einde van het Luttik Oudorp bereikte, stonden de doppen op het water van de regen en de wind, zonder welke geen zeiler plezier kan hebben, nam ziender ogen af. Toch is het seizoen open. Want de vloot zeilde van de Alkmaarder Meer naar de stad, de bemanningen genoten van hun lunch in café „De Graanhan del" naast de Korenbeurs. Ze wrongen elkander eerst flink uit, keken eens naar de lucht en besloten de zeilen de zeilen maar t laten. Vanmiddag regent het immers nóg? Ja, die heren in De Bilt hebben het maar slecht uitgezocht. Maar in van regen glimmende sportieve gezichten blonken toch de tanden in een glimlach en nat haar, dat in de ogen hangt, droogt ook wel weer. Het voornaamste is, dat we weer kunnen zeilen. De Alk- maarse vloot brak het water door de hele lengte van het Kanaal. En in de harten der zeilers en zeilster^ leeft de hoop op een mooie zomer, al waren er dan ook pessimisten, die zeiden, dat de zomer dit jaar op een Vrijdag valt Stoel en Rhodesia wonnen De bedrijfselftallen van Stoel en Rhodesia zijn er beide Woensdag in geslaagd een, zij het kleine, overwin ning te behalen. Stoel versloeg de Melkboeren met 20 en de Chevrolet Boys verloren met 1—0 van Rhodesia. Hedenavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: Poa—Nagengast (Alkmaar), Ringers IIKrom (Mevo) TelefoniaFord Boys (Mevo) en Yp- maPerzifo (Alkmaar) PLAATSELIJKE COMMISSIE S.W.G. SAMENGESTELD Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Ge zag" (SWG) is thans* ook hier ter stede door een plaatselijke commissie vertegenwoordigd. Deze is als volgt samengesteld: ere-voor- zittfer: mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar; voorzitter: G. van Slingerland, wethouder, idem; leden: R. Bakker, idem; mr. A. J. M. Leesberg, idem; J. Meijer, voor zitter Alk. Bestuurdersbond; J. F. H. Plas, directeur Gem. Bureau voor Sociale Zaken; secretaris-penningmeester: G. B. C. Vasbin-f der, Lyceumstraat 12. DE ALKMAARSE KAASMARKT De notering bedroeg 78.50 voor de fabrieks-, 80 voor de boerenkaas, alles per 50 kg. De stoere, halfbegroeide toren steekt haar trans rustig boven de bomen uit. En het is zo: in de loop der eeuwen heeft zij al zoveel stormen over zich heen zien gaan, dat de kwestie, die nu zoveel stof opwerpt, daarbij vergeleken eigen lijk een storm in een glas water is. Dit bouwwerk zag tientallen generaties op groeien in haar schaduw, zag de Reformatie komen en de Spanjaarden gaan, overleefde de Franse revolutie en de Duitse bezetting.hopenlijk zal zij nog jaren in het dorpsbeeld blijven. Want het rumoer, dat er nu gemaakt wordt, geldt het bestaan van de kerk zélf. U weet het wellicht al: de kerk moet dringend gerestaureerd worden en de gemeenteraad wees in haar zitting van de 19e Mei j.l. de voorstellen daartoe af. Ging wethouder Dekker overstag? Als u de voorgeschiedenis niet kent, moge een kort resumé u wegwijs ma ken in deze nogal zonderlinge historie. Al jaren is men bezig door een afdoen de restauratie het verval van de kerk die tot de alleroudsten van N.-H. be hoort tot staan te brengen en de uiteindelijke ondergang te voorkomen. Er werd een commissie in het leven geroepen, welke de voorbereidende werkzaamheden verrichtte, er kwam een architect, die de tekeningen maak te en toenwel toen volgde het laatste stuk van de papigren weg. De staat zegde een subsidie toe van 60%, de burgerlijke gemeente zou 10% moe ten voteren, de provincie zou 15% bij dragen en tenslotte de kerkelijke ge meente ook nog 15% moeten bijdragen. Het geëiste bedrag zou dan voor de kerkelijke gemeente ongeveer f 21.000 bedragen. Een lid van de „restauratie-commis sie", de heer Westra, is van mening, dat het genoemde bedrag de draag kracht van de kerkelijke kas te boven gaat. Dit feit is van belang in verband met de verdere geschiedenis. Op 27 April 1949 belegde de gemeen teraad een vergadering. waarin het restauratieplan ter sprake kwam. Het zou toen aangenomen zijn als niet één der raadsleden, mevr. Vogelaar, naar eenbruiloft was gegaan. Vóór stemden n.l. de wethouders en de heer Mink. Tegen Nannes, Mosch en Roo- zendaal. De stemmen staakten dus. Op 19 Mei 1949 kwam het plan weer in stemming en iedereen verwachtte, dat het zou worden aangenomen. Toen het tot stemmen kwam, vroeg wethou der Dekker of hij nog iets over de kwestie zou mogen zeggen. Dit stond de voorzitter, burgemeester Nolet. hem niet toe. De voorzitter handelde in de zen volkomen correct. Tot verbazing van vriend en vijand stemde wethou der Dekker toen tegen. Voorlopig Want Dus ontstond de zonderlinge figuur, dat een wethouder, die geholpen had het voorstel in de raad te brengen, dat zelfde voorstel deed kelderen. De con sequentie was dat de steun van Monu mentenzorg niet geaccepteerd werd en dat men klaarblijkelijk er op uit was een belachelijk figuur te slaan. Zo leek het althans. En dit is nu de geschiedenis, die zo veel gerucht gemaakt heeft. Sedert is er veel over geschreven en nog meer over gepraat. Zo heeft de heer Nannes in het Nieuw Noordhollands Dagblad een nogal uitvoerig ingezonden stuk gepubliceerd, waarvan het grondthema was: liever woningen dan restauratie van een bouwval. Anderen hadden een daaraan tegenovergestelde mening. Maar de belangrijkste figuur, wet houder Dekker, zweeg. Als ging het allemaal buiten hem om. En dat was de reden om hem eens op te zoeken. Wethouder Dekker kent men in Warmenhuizen ais trouw en hij maakt een indruk van bedachtzaam heid. Hij is niet het type van de dorps politicus. Maar dit ter zijde. Of zijn houding formeel de juiste is, betwijfelt de heer Dekker. Maar dat hij moreel verantwoord handelde, staat voor hem vast. En hij ontkent ten stel ligste dat er van welke zijde dan ook pressie op hem zou zijn uitgeoefend ol dat hij zou zijn omgepraat. Dergelijke geruchten verwijst hij schouderopha lend naar het rijk der insinuaties. Maar waarom hij dan tegen stemde? Daarover wilde de heer Dekker zich niet uitlaten en dus Vele wegen leiden naar Rome. Maar in een kleine gemeenschap als Warmenhuizen is er altijd wel één of andere betrokkene te vinden, die wel genegen en in staat is de onbeantwoord gelaten vraag te beantwoorden. Onze zegsman kon afdoend bewijzen, dat hij ter zake volkomen op de hoogte was en de drijfveer van -de heer Dekker kende. Wethouder Dekker was n.l. ter ore gekomen, dat de restauratie onafhan kelijk van de gemeentelijke subsidie toch doorgezet zou worden. (Hierover in een volgend artikel). Hij achtte het noodzakelijk zich ten deze in verbin ding te stellen met een lid van de ker- keraad. Want. hoewel hij geen bezwaren had om een deel der kosten door de burgelijke gemeente te doen dragen, stond hü anderzijds op het standpunt, dat de gemeente geen filantropische instelling is. Hij kon daarover zich geen klaarheid verschaffen, maar wel de zekerheid dat er achter zijn rug ge- manouvreerd werd. Op de avond van de 19e Mei gewerd hem de zekerheid, dat er inderdaad scheve verhoudingen waren en waar hem de tijd ontbrak zich met B. en W. in verbinding te stel len, nam hij ziph voor één en ander in de raadsvergadering uit de doeken te doen. Hiertoe werd hem geen gelegen heid gegeven. Maar wel is wethouder Dekker voornemens zijn houding in de eerstvolgende raadszitting te verduide lijken. Tot zover onze zegsman. Conclusies. Allereerst: de kwestie is waarschijn lijk voor lange tijd, zo niet voor goed van de agenda afgevoerd. Tweedens: wat de volgende stap der restauratie- commissie zal zijn, is nog niet met ze kerheid te zeggen, gezien de commissie nog niet in vergadering is geweest om zich over de ontstane situatie te be raden. Volgens de heer Westra zou de ker kelijke gemeente niet in staat zijn f 21.000 te voteren, terwijl volgens de door ons verkregen inlichtingen de heer Dekker de indruk heeft gekregen, neen, het gerucht had opgevangen, dat de restauratie toch in elk geval door gezet zou worden, terwijl hij zijn on derzoek naar de juistheid van dit ge rucht, door betrokkenen op een volko men onjuiste en onsmakelijke manier zou zijn gemanoeuvreerd. Deze in flagrante tegenspraak met elkaar zijnde feiten hebben ons tot ver der pluizen gebracht en in een volgend artikel zullen we doen weten wat de vondst was. (Ongecorrigeerd) Treinverkeer tussen Haarlem en Den Haag stopgezet Om omstreeks 11 uur is hedenmorgen bij het station Llsse op het baanvak 's- GravenhageHaarlem de achterste wa gen van een D-trein, die naar Amster dam reed, uit de rails gelopen. Dien tengevolge is het treinverkeer tussen Den Haag en Haarlem stopgezet. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Het betrof de D-trein, uit Parijs, die om 8.50 uur uit Roosendaal was vertrok ken en die om 10.20 Den Haag had ver laten op weg naar Amsterdam. Met volle vaart reed deze stoomtrein door het station Lisse om 10.50 uur toen de lege bagagewagen, die zich achter aan de trein bevond, uit de rails liep. Het baaiivak werd dientengevolge ge heel versperd. "Predikbeurten AKERSLOOT: 10 uur ds Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk: 10 uur ds Van der Sluis van Alkmaar. Geref kerk, 10 en 5 uur ds Bakker van Laren (NH). Marana- tha, half elf ds Bremer. BROEK OP LANGEUDIJK: Geref kerk, 10 en 3 uur ds Schelhaas van Nieuwendam. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur preeklezen; S uur ds Van der Lingen. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP: geen dienst. DIRKSHORN: Herv kerk, 2 uur ds Post (bevestiging van lidmaten). - Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds Van der Sluis. DRIEHUIZEN: av. half 8 de heer Alberts. EGMOND AAN ZEE: Herv. gem., 10 uur ds Roobol. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; half 5 ds Van Meijenfeldt. Oud-Kath. kerk, v.m. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN10 uur ds Plug. GRAFT: 10 uur ds Kastein. GROOTSCHERMER: 10 uur d heer Albert» HEILOQ: Herv. gem., 10.15 uur ds Bloem- hoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds Meeter van Amsterdam. Geref, kerk (far evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 dr Pol man; 4 uur leesdienst. HEERHUGOWAARD: Herv. gem., half 1 ds Bloemhoff. Geref. kerk, half zes en half 3 ds Binnema van Landsmeer. HENSBROEK: 2 uur ds Baudet. KOEDIJK: 10 uur de heer Slager. LIMMEN: 9 uur ds Bloemhoff. OOST-GRAFTDIJK: 10 uur cand. Brouwer. OTERLEEK: 10 uur ds Keja. OUDORP: 10 uur ds Bosch. SCHERMERHORN: Herv. gem., geen dienst Geref kerk, 10 en 3 uur ds Visser. SCHOORL, GROET en CAMP: dienst in het gymnastiekgebouw te Catrijp (Smeerlaan), 10 uur ds De Jong. STOMPETOREN: Herv. kerk, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur de heer Van der Kaay van Amsterdam. URSEM: half elf ds Spaargaren. WARMENHUIZEN: av. 7 uur ds Post. ZUIDSCHERMER: av. 7 uur ds Keja. Lanqedijk jong Leven gaf donateurs- voorstelling Het is altijd een gebeurtenis, als Jong Leven op de planken komt. En dat was het Woensdagavond weer, toen de première gegeven werd van „Wie van de drie?" De roep één der besten te zijn van de Langedijker amateurvereniging heeft Jong Leven met haar laatste op treden weer verstevigd. De vereniging bracht een tamelijk zwak stuk met zoveel elan, dat wat voor menig an dere vereniging een debacle zcru zijn geworden, voor Jong Leven volkomen terecht een succes werd. Een Engels blijspel. Het stuk als zodanig bezat aardige vondsten en een enkel geestig ta fereeltje, maar was verder weinig origineel. Maar de zaal heeft genoten. En dat was alleen mogelijk door de prestatie van de spelers. Zo stond er een Percival Shott op de planken, die in één woord kostelijk was. Een lucht- hartige broodschrijver, die verbluft van het ene avontuur in het andere valt en bij alles wat er gebeurt een stuk gezond verstand achter de hand houdt. De heer de Vries heeft uit de rol weten te halen, wat er inzit. Zeker, kleine tekorten waren er ook: zo was hij wat onwaarschijnlijk-dronken, maar dat was niet storend. De heer Koeman gaf een voortreffelijke Robert Figggius, een bejaarde vrijgezel. Deze stille rol stelde hoge eisen en hij heeft er op lofwaardige manier aan voldaan. De heer Sehuyt gaf een zeer goede typering van de Engelse notaris. Mrnder stijlvol was de heer Hop als majoor Fairbraed. De heer Hop was verre van slecht, maar tussen het op hoog niveau staande spel van de an deren was hij si nu en dan iets uit de toon. De heer Eecen als psychiater was van zeer goed tot voortreffelijk. De heer Bos zag geen kans de butler figuur volkomen uit te leven. Hoewel aanvaardbaar, heeft zijn spel niet alle mogelijkheden benut, die in deze rol scholen. De dames. Van de dames evenaarden drie elkaar. En wel mevr. A. van Dort Nieman als mevrouw Vine, mevr. A. 'de GrcrotVos als mrs. Shott en mevr. SpanjaardKaas als Vera Paynton. Deze dames hebben ieder op eigen wijze voortreffelijk spel gegeven, maar bleven in het algemeen toch on der de heren. Anders lag het met mej. Wolfswinkel. Soms stak zij boven de andere dames uit en dan weer bleef ze er onder. Het bijrolletje van het dienstmeisje gaf haar overigens ook niet veel gelegenheid een groteske creatie weg te gevpn. Tenslotte zijn nog vermeld, dat de décors van de heer Dirkmaat waren, teiwijl de grime verzorgd was door de heer Kuyt en de regie in han den was van de heer C. J. Pieters, te vens de bewerker van hét stuk.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3