Grote Vier niets gevorderd Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bezetting van Sjanghai voltooid Berlijn weer van luchtbrug afhankelijk Eisler wordt niet uitgeleverd Na de overeenkomst van Batavia Zaterdag 28 Mei 1949 146e Jaargang No. 124 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vraag naar concrete voorstellen Explosie in cacaofabriek te Zaandam V.S. geven het niet op Sultan waarborgt veilig heid in Djokja Vulkaanuitbarsting eist 17 doden Koel, onheslendig weekend BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l-eik woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, i 1.40 per maand, t— per kwartaal plus incassokosten Overstroming in Brazilië eist honderden slachtoffers Men vreest, dat tengevolge van over stromingen in de Braziliaanse staat Alagoas honderden personen om het leven zijn gekomen, zowel in de hoofd stad van de staat als in andere plaat sen. Daar transport en telegraafverkeer onderbroken zijn heeft men geen juist beeld van de toestand. De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn gisteren te 15.35 uur bijeengekomen om de discussie over het vitale vraagstuk van de Duitse eenheid te hervatten. Dit was de vijfde zitting van de conferentie in het Palais Rose en de derde dag, dat gesproken werd over de Duitse eenheid. Afgevaardigden verklaarden, dat de zitting, die ruim drie uur duurde, rustiger verliep dan Don derdag. Wysjinski behandelde opnieuw Duitse economische vraagstukken en ging er dieper op in dan tevoren. De zitting leverde geen positieve resultaten op. Vandaag zullen de ministers weer bijeenkomen. Wysjinski zei, dat de andere minis ters, in tegenstelling tot hemzelf, geen concrete voorstellen voor de eenheid van Duitsland naar voren hadden ge bracht. Zij hadden, zo zei hij, alleen een serie vragen gesteld en hij zou enige constructieve suggesties willen horen. Acheson was het met Wysjinski eens, dat er een geallieerde contröleraad moest zijn, aldus kringen, die in nauw contact staan met de Britse delegatie. Toen Wysjinski voorstelde, dat deze raad zou werken op basis van een stemmigheid, zei Aeheson, dat hij het hier niet mee eens kon zijn. Acheson stelde daarna voor, dat men over zou gaan tot de bespreking van de kwesties der herstelbetalingen en van de maatschappijen in de ooste lijke zone van Duitsland, die Sowjet- russische eigendom zijn. Hij vroeg Wysjinski inlichtingen over deze beide kwesties. Acheson zei, dat hij geen manier zag om een levensvatbaar Duitsland tot stand te brengen, tenzij da Sowjets een eind maakten een hun herstelbetalingspolitiek. Rober Schuman zei, dat de vier mi nisters nog steeds even verdeeld wa ren wat betreft hun opvatting ten aan- sien van de eenheid van Duitsland en de middelen om die eenheid tot stand te brengen. Hij zei echter, dat door de westelijke mogendheden voorstellen zouden worden gedaan. Défilé langs de baar van Generaal Spoor Langs de katafalk waarop de over leden legercommandant, generaal Spoor, in een gesloten kist in het sterfhuis op het Koningsplein lag opgebaard, pas seerden gistermorgen lange rijen van mensen, die een laatste groet kwamen brengen. Onder hen waren vele autori teiten. leden van de voorlopige Fede rale Regering, leiders der deelstaten, militaire en civiele autoriteiten en par ticulieren van alle standen en landaar den. De chapelle ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van de regering, de Hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, familieleden en vrienden. De kist was afgedekt met de Neder landse driekleur, waarop de helm van de overledene en een kussen met zijn onderscheidingstekenen lagen. De ere wacht werd gevormd door officieren van alle onderdelen van het leger. Twee zwaargewonden Omwonenden van de cacaofabriek „Het Zwarte Schaap" te Zaandam, hoorden hedenmorgen om ongeveer kwart vóór zeven een hevige explosie in de fabriek, waarop rookwolken uit de bovenste verdieping van het ge bouw opstegen. De 39-jarige J. Hooischuur en de 45-jarige K. Jonker waren hier reeds vroeg bezig met het mengen van ca- caoschilfers in een ketel benzine, door welke behandeling de nog in de cacao aanwezige boter neerslaat. Toen zij met een 12-volts looplampje de substantie wilden controleren, ont stond kortsluiting, waarop het vat benzine in brand vloog en explodeer de. Beide mannen liepen onmiddellijk ernstige brandwonden op en zagen zich door het vuur omringd. J. Hooi schuur, die zich waarschijnlijk de te rugtocht afgesloten zag, sprong van het 4 meter hoge dak naar beneden. Jonker wist, hoewel zwaar gewond, de begane grond via de trap te berei ken. De fabrieksbrandweer wist het vuur snel te bedwingen, zodat de ge meentebrandweer van Zaandam, die met groot materiaal was uitgerukt, niet in actie behoefde te komen. De beide arbeiders zijn naar het R.K. Ziekenhuis in Zaandam overge bracht. Hun toestand is zorgwekkend. Hooischuur is gehuwd en vader van vrjf kinderen en Jonker heeft negen kinderen. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, eiste gistermiddag 12 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 41-jarige Heiltje Pieternella van der Zalm uit Amsterdam, die zich schul dig had gemaakt aan verraad. Radio-telefonische ver- Ondanks het heftig verzet in bepaalde Duitse kringen wordt het ontman- telingswerk van de Duitse zware industrrie voortgezet. Een fotograaf van A.N.P.-foto is de eerste fotograaf, die er in is geslaagd opnamen te maken van het ontmantelingswerk en wel in de vroegere fabrieken van Krupp te Essen. Deze foto vertoont 't opladen vann onderdeel van n afgebroken demontage-kraan op een spoorwagen. Deze demontage-kraan wordt naar Nederland vervoerd als een kleine compensatie voor de enorme schade, die de Nazi's tijdens de bezetting aan de Nederlandse industrie hebben berokkend. De Sowjetrussische autoriteiten heb ben gisteren geweigerd goederentreinen voor Berlijn door te laten, waarvoor zij als reden aanvoeren dat de lijnen over bezet zijn als gevolg van de Berlijnse spoorwegstaking. Het passagiersverkeer tussen de zönes heeft tot Potsdam normaal voortgang. Het goederen- en passagiersvervoer over de weg is eveneens normaal De vrachtauto's met voorraden voor Ber lijn kunnen de zönegrens zonder moei lijkheden passeren. Door het Sowjetrussische besluit niet langer treinen naar Berlijn te accepte- Gerhard Eisler, de uit de V.S. voort vluchtige communist, die gisteren voor de derde maal voor de Londense rechtbank in Bow Street verscheen, is van schuld vrijgesproken. Het verzoek om uitlevering werd afgewezen. Sir Valentine Holmes, vertegen woordiger der Amerikaanse, ambas sade, deelde het Hof mee, dat hij niet kon bewijzen, dat de man, die thans voor de rechtbank verschenen was, dezelfde is, om wiens uitlevering de V.S. hebben verzocht. Volgens de Engelse rechter „is het overduidelijk, dat onder geen omstan digheden het vergrijp, waarvan Eisler .ti Amerika werd beschuldigd, is ons land onder het hoofd meineed kan val len". Eisler heeft aan journalisten meege deeld, dat hij zich zo spoedig mogelijk naar Duitsland zal begeven, waar hem te Leipzig een professoraat in de ge schiedenis van het socialisme is aan geboden. Amerika houdt vol. De Amerikaanse procureur-generaal, Tom Clark, heeft verklaard, dat de Ver. Staten nadere pogingen in het werk zullen stellen om Gerhard Eisler uit Groot-Brittannie terug te halen. De uitspraak van het Londense hof berust volgens Clar* op een „allersmalste basis van technische argumenten". Het departement van justitie is niet van plan mevrouw Eisler op eigen ge legenheid uit de Ver. Staten te laten vertrekken. Op 1 Juni zal te New York het onderzoek beginnen in verband met haar eventuele deportatie. ren, is de bevoorrading van de voor malige Duitse hoofdstad weer geheel van de luchtbrug afhankelijk. Weliswaar is het verkeer per auto normaal, doch hiermee kan dagelijks slechts enkele honderden tonnen goede ren naar Berlijn vervoerd worden, ter wijl de luchtbrug elke dag 6 a 7000 ton voor haar rekening neemt. De Sowjetrussische autoriteiten heb ben inmiddels de Engelsen en Amerika nen verzocht nog slechts van de mid delste luchtcorridor gebruik te maken met het oog op zomermanoeuvres van de Sowjetrussische luchtmacht. De Brit - ten en Amerikanen hebben hiertegpn geprotesteerd. Prof. Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een brief aan de de directeur van de Oostduitse spoor wegen, Kreikemeyer, deze ervan be schuldigd, dat hij alleen verantwoorde lijk is voor de verkeersopstopping. Tatarescu gearresteerd? Uit gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat dr. Georges Tatarescu, Roemeens minister van buitenlandse zaken tot 1947 is gearresteerd. Er is geen officiële bevestiging van dit be richt, noch van 'n ander, dat Alexandre Alexandrini, oud minister van finan ciën, die tot Tatarescus liberale partij behoort, eveneens in hechtenis is geno men. In een proces, dat op het ogenblik te Boekarest wordt gevoerd tegen vier van verduistering beschuldigde Roeme nen. heeft een der beklaagden beweerd, dat Tatarescu deze verduistering be raamd had. Electriciteitstarieven één cent hoger In verband met de sinds het begin van het jaar gestegen kolenkosten heb ben de electriciteitsbedrijven toestem- ning gekregen hun tarieven met één cent per kw te verhogen. Voor de groot verbruikers was dit reeds eerder door gevoerd. binding tussen Amerika en communisten De bezetting van Sjanghai door de communisten is gisterochtend vol tooid, doordat communistische eenhe den uit Woesoeng, Sjanghai's Noorde lijke uitweg naar zee, de verbinding tot stand brachten met troepen ui! bet Zuidelijk deel van de stad, dat Dinsdag bezet werd. Er is radio-telefonische verbinding tussen de Verenigde Staten en het communistische China tot, stand ge bracht. De maatschappijen Radio Cor poration of America, Mackay Radio en Press Wireless melden, dat Sjanghai doorverbindt met alle delen van het communistische China. Te Hongkong heeft de Chinese rege ring met een korte ceremonie de tor pedojager Mendip, die zij in 1948 van de Britse regering in leen heeft ont vangen en die zij Ling Foe gedoopt had, teruggegeven. Sinds de kruiser Aurora, die even eens door Engeland aan de Chinese regering was geleend, naar de com munisten overliep, is de Mendip door Britse oorlogsschepen nauwlettend in het oog gehouden. Naar verluidt, hebben de communis ten geen tegenstand ontmoet oij hun laatste zuiveringsoperaties, waarbij 2000 nationalisten zich overgaven. Een groot aantal van de manschappen, die zich overgaven, trok later burger kleren aan en vluchtte met achterla ting van wapens. Nieuwe kranten. De communistische autoriteiten heb ben te Sjanghai een Engelse editie uit gegeven van hun blad „Volk van Sjanghai" waarin wordt aangedrongen op handhaving van orde en recht. Het blad eiste vrijheid van godsdienst, be scherming van kerken en tempels en van alle geestelijken en hun helpers die aan de wetten gehoorzamen. De Sjoenpao, een der oudste bladen van China, is door de communisten overgenomen. In zijn plaats zal een nieuw blad „Dagblad der Bevrijding" verschijnen. De Engelse en Amerikaanse kolonie heeft niemand bij de gevechten verlo ren. Het Amerikaanse Hoengjao sana torium, dat verleden jaar was geopend en met de nieuwste medische uitrusting was ingericht, is vernield. De sultan van Djokja heeft een be kendmaking uitgegeven als minister van Staat van de Republiek en tevens als coördinator van de binnenlandse eiligheid, aldus bericht een corres pondent van Aneta. De bekendmaking luidt: Na de terugtrekking van de Nederlandse strijdkrachten zal aan ieder, ook aan degenen, die reeds in dienst zijn bij de federale regering, zonder onderscheid van ras en gods dienst, veiligheid van lijf en goed bij voortduring worden gegarandeerd. In het bijzonder zal er voor worden ge zorgd, dat geen represaillemaatrege len tegen wie ook genomen worden Na het herstel van de Republikeinse 'regering te Djokja blijft voor ieder een gelegenheid openstaan ongehin derd Djokja te verlaten. De bekendmaking was opgesteld in het Indonesisch en het Javaans. Zv/aarste eruptie sinds 16 jaar Negentien studenten die een -tocht naakten in de buurt van de vulkaan Purace in Zuid-Columbia, zijn door een uitbarsting overrompeld. Slechts twee van hen wisten te ontkomen, de zeven- ien anderen hebben er het leven bij in geschoten. De uitbarsting van de Purace heeft een paniek teweeggebracht onder de bevolking. De toegang tot het bovenste gedeelte van de Purace is zeer moeilijk, zodat de lijken nog niet konden worden geborgen. Een zo geweldige uitbarsting van de Purace heeft zich sedert 16 jaar niet voorgedaan. Reddingsploegen pogen de vulkaan te beklimmen, waarheen de slachtoffers die 15 tot 20 jaar oud zijn, een uitstapje hadden georganiseerd om de gevolgen te onderzoeken van drie lichte uitbar stingen, die de laatste dagen waren ont staan. Officieel overzicht van de toestand De weerslag van de overeenkomst van Batavia is uiteenlopend. In de nieuw opengelegde streken In Midden- en Oost-Java wordt de plaat- elijk voelbare toeneming van activiteit van guerrilla's en benden toegeschreven aan het feit, dat de strijdgroepen de De depressie-activiteit over Engeland en onze omgeving is de laatste dagen vrij groot. Vooral op Hemelvaartsdag viel er veel regen, in Noord-Holland werden op de hoofdstations van het KNMI, n.l. Den Helder en Schiphol resp. 18 en 16 mm regen afgetapt. In de afgelopen nacht passeerde ons we derom een regengebied, behorende bij een depressie die met het centrum over Schotland naar Denemarken trekt. Achter deze depressie stromen grote hoeveelheden koude lucht, afkomstig van de Poolstreken naar West-Europa. Door de nog vrij lange weg over zee wordt deze lucht wel wat aangewarmd, maar zij zal toch de temperatuur voor Mei onder het normale houden. Er ko men tal van buien in deze luchtstro ming voor, die in Engeland hier en daar met hagel en onweer gepaard gaan. De vooruitzichten voor het ko mende weekend zijn dan ook niet zo gunstig. Voor Mei zal het voorlopig zeer koel blijven met af en toe een bui, terwijl er langs de kust af en toe een krachtige Noordwestelijke wind zal waaien. Weerbericht Weersverwachting tot Zondag avond: Overwegend zwaar be wolkt met op de meeste plaat sen enige regen. Matige, over dag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. De zelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiii:iii!i!ii!i:!:iiiiiii!ii>:iiii»iii:ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiliiiiui W/ij zijn, bij al onze gedegen ernst, als het per se moet, een stoeierig volk en we gaan niet licht opzij voor een lolletje. Maar er zijn grenzen, die niet zonder bloedvergieten gecorrigeerd jn Zwitserland en ze wou zo graag een kunnen worden en als de zeer oude tochtje op het meer van Genève ma- klare die beperkingen gaat wegspoelen ken Goed, zei de regering, dat kan. wiebelt men de periode der verrassin- men zette haar in een zwaar ge- gen binnen. Alzo geviel het op een pantserde sloep, die vol met gewapen- nachtfuif. die een Hagenaar zijn vrien- - - den en vriendinnen aanbood toen hij de soldaten en vier detectives zat. Vlak daarachter voer een sloep met gewa- op het punt stond afscheid te nemen pende politie en drie zwemkampioenen. weer 47 uitbrekers gepakt. De rest loopt nog rond te hollen. Op 27 Juni wordt in Etten-Leur het feit herdacht, dat daar 40 jaar geleden het eerste vlieg tuig van Nederlandse bodem opsteeg. Er zal een meneer aan een touwladder uit een helicopter kruipen, hij zal een krans leggen en klimt dan weer in zijn vliegapparaat, dat rustig in de lucht op hem wacht. van de vrijgezellenstaat. Zijn voorne men nopens het trouwboekje dermate aanstekelijk op drie mannen Ze heeft nog geen berg gezien. Alleen werkte maar politieruggen. Men noemt zulks vacantie. De gemeente Zeeland (Bra- ~pvnl,dpn dat zij ruzie kregen om één-en-dezelfde bant) stelt het met één candidatenlijst 8 u m™' waarmee 'J'wee vondsten: In een grot in het Wesergebergte is een stenen bijl men elkaar 40 juffrouw en toen de eerste klappen ge vallen waren sprong iedereen op ieder eeuwen geleden desgewenst de hersens yoor de raadsve^rjiiezingen. En^die gaan kon inslaan Een electricien in Belgle een en bleef er geen fles en geen glas □'MerLnTnelh^id van 108.000 mijl per °"kdekt.?' dat. ln, de van ee" zlS®}mer meer heel. Vrouwen sloegen de advo- .„.„„l,.™ „L IJtZla» afkomstige viool, waarop zijn elfjarig caatbottels op "eïkaarï 'hoofden kapot, ^mtTtj Bloemfontein^ ingezien Z00ntjeT vervelende deuntjes speelt, de anderen hielden zich onledig met het en het was er zó iichti dat men enkele naam Jakobus Sterner staat gegrift. En intrappen van een spiegelruit en toen sec0nden kon lezen. Net genoeg. De rest j n Z hï er tenslotte messen aan te pas kwamen van de krant is toch narigheid. Uit aa d' 1:1 ,Het !?oek mengde de politie zich onder de feest- Medan komt het verhaal dat 105 ge- S vierende menigte en schiep rust dooi vangenen uit de gevangenis zijn ont- 1,1 het tegen elkaar klussen van een paar snapt met de kas en een schrijfmachine, harde koppen In het ziekenhuis zijn j^e cïpier bonden ze vast. Er zijn al- de zusters nóg aan het oplappen. O In Amsterdam trok terzelfder ure een 19- jarig meisje haar 18-jarige Arie, van beroep lichtmatroos met neiging tot zware gedachten, te stevig aan zijn ha ren. Zó maar. Uit Mei-neigingen. Arie sleep zijn zakmes en begon uit kwaad heid een ondeugdelijke operatie aan haar linkerarm. Over haar ontfermde zich het ziekenhuis, over hem het plie- siebureau. Wij zijn een kordaat volk. óók in onze leut. [Nie arme prinses Margaret van En- geland kan óók haar lol wel op. Haar vacantie wordt glad bedorven door de onzinnige veiligheidsmanie der Europese autoriteiten die „geen risico nemen". De lieftallige prinses is thans nen van de openbare scholen in New Va?AerLen. York omdat het anti-semietisch zou zijn. Q Mathilde Ludendorff, die door Hitiers snorretje werd geïnspireerd tot het stichten van een nieuwe godsdienst, waarin de zonden op brandstapels wer den verast, heeft zich in de politiek ge stort en hield kernachtige toespraken Het is haar nu verboden. Sokken stop pen! Veldmaarschalk Von Rundstedt is in vrijheid gesteld Koningin Ma ry, moeder van de Engelse koning, werd in gezondheid 82 jaar, Wist u dat we een blókfluitcommissie hadden? Voor de import van blokfluiten moe ten alle ieraars, die jongelieden doen blokken op het blokfluitfluiten .per briefkaart hun noden en behoeften kenbaar maken aan het secretariaat: Den Haag!, Verwacht een Berkenlaan 38a te Rotterdam. Vermoe- and'ren Heer!, delijk komt er dan een onderafdeling Tezeer schond men der ambten eer. import van de subcommissie fluitlessen De Visser viel met veel krakeel, van de hoofdcommissie voor de blok- Maar uit het Oosten nadert BeeU ken. Tuut! overeenkomst aangrijpen als middel om de bevolking te intimideren en trachten haar te bewegen tot het aannemen van een non-coóperatieve hooding, aldus wordt van officiële zijde medegedeeld. Op Sumatra heeft van de aanvang af de reactie op de overeenkomst een an der karakter gedragen, voornamelijk ee.i van politieke aard en zij heeft mits dien ook andere consequenties De te leurstelling over het afsnijden van de mogelijkheid om reeds thans te komen tot een zelfstandig landsbestel is vooral in Tapanuli groot. In het Noordelijk deel van Midden Java zet de gunstige tendens zich voort. Het vrijwel geheel herstelde spoorweg verkeer betekent een grote steun van de wederopleving van het ressort Japa raRembang De voedseltoestand in Solo is bevredigend. De militaire toe stand rond Djokja en Soli is weinig veranderd. De aanslagen op posten en bivaks houden aan In het gebied van Zuid Pati zijn enige kleine benden uit eengejaagd. Drie houten huizen door brand verwoest Omstreeks half vier gistermiddag brak in een der houten percelen aan het Molenpad te Nieuwendam een flinke brand uit De brandweer, die da delijk met veel materiaal uitrukte, kon niet voorkomen, dat twee van de hou ten huizen geheel uitbranddon Hei derde huis staat nog gedeeltelijk over eind Van het huisraad kon het grootste gedeelte door de buurtbewoners worden gered. VERRAAD VAN DE STIJKEL-GROEP WORDT BERECHT Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- /enhage zal Maandag de zaken tegen W S van Dam en J. van Weezei in behandeling nemen, die zich in begin 1941 als V-lieden van de Sicherheits- polizei hebben ingedrongen in de Stij kelgroep en hebben meegewerkt aan het oprollen van de organisatie. Van de 47 leden der organisatie, die naar Duitsland zijn gevoerd, zijn er slechts 4 teruggekeerd; 32 zijn op 4 Juni 1943 geëxecuteerd en de overi gen zijn in Duitse concentratiekampen en gevangenissen omgekomen. In deze zaken zijn 31 getuigen ge dagvaard. De behandeling zal 2 dagen duran. „Maasoord" bestaat 40 jaar In Augustus van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn, dat de psy chiatrische inrichting „Maasocrd' der gemeente Rotterdam te Poortugaal voor de verpleging van geesteszieken werd opengesteld. Het terrein, dat ruim 60 ha groot is, is ingericht vol gens het paviljoensysteem. Zeventien paviljoens staan ter beschikking voor de verpleging van ruim duizend pa tiënten. Een modern opgezet land- en tuinbouwbedrijf met een uitgebreide veestapel helpt mede, de verzorging van patiënten en personeel op hoog peil te houden. Hoewel de laatste tijd wel enige verbetering intrad, heeft de inrichting toch nog altijd te kampen met een personeelstekort. In dit verband mo ge opgemerkt worden dat juist aan de inrichting „Maasoord" een uitsteken de gelegenheid bestaat tot een goede practische scholing voor het mooie beroep van verpleegster. Naast de practijd wordt door bekwame docen ten les gegeven tot het behalen van het Rijksdiploma B. Britse oorlogsschepen naar ons land Op 4 Juni zal het vliegdekschip „Im placable", het vlaggeschip van de Brit se thuisvloot, uit de Cromarthy Firth in Schotland vertrekken voor een be zoek van een week aan Oslo. Dit zal het begin zijn van een serie bezoeken, die hoofdeenheden van de Britse vloot deze zomer aan havens op het vaste land zullen brengen. Gedurende de maanden Juni en Juli zullen de „Im placable". twee kruisers, zes torpedo- bootjagers en een eskader motortorpe doboten Frankrijk, Nederland, Belgie, Noorwegen Zweden, Denemarken en Duitsland bezoeken. Nieuw Amerikaans plan voor Oostenrijk Reuters diplomatieke medewerker verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Amerikaanse regering een geheel nieuw ont.werp-vredesverdrag voor Oostenrijk waarover de plaatsver vangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" na meer dan 160 zittingen geen overeenstem ming konden bereiken heeft opge steld, dat er in zou voorzien dat de Sowjetrussische eisen ten aanzien van de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk volledig zouden worden in gewilligd, voor zover deze slechts op economische aangelegenheden betrek king hebben. In ruil hiervoor zou de Sowjet-Unie concessies op politiek ge bied moeten doen. DE STAKINGEN IN ITALIË De staking van 2.000.000 Itaiiaanse landarbeiders, die thans reeds negen dagen oud is. duurt onverminderd voort. De Italiaanse regering deed gis teren opnieuw een vergeefse poging om de staking', te doen beëindigen. De lei ders der stakers verklaarden dat de staking niet zou worden opgeheven, voordat overeenstemming was bereikt over een nationaal looncontract voor de landarbeiders. Te Rome staakten gisteren voor de tweede dag 3000 employé's uit het ho- telbedrijf en ook hier zijn geen aan wijzingen voor een beëindigen van de staking.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1