Coöp. zuivelfabrieken hebben in Noord-Holland 6816 leden Algemene Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank te Schoorl 1948 was een goed melkjaar Pe t ie n Voetbal Warmenhuizen Heer-Hugowaard NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Broek op Langendijk Een nieuw koor Egmond aan Zee Speeltuin geopend Egmond a. d Hoef De Rijp Hensbroek De heer Kool 25 jaar in Raad van Toezicht Stompetoren Vergadering Rundveefokver. inze voorouders schreven ■maarsche Courant van 9 lezen wij het volgen van den Raad der e Sociëteit te Alk- ben van Heeren Bur en Wethouders de 7 bekomen om weder- de huizen der lnge- ;n COLLECTE te mo teneinde zij zouden lijven voortgaan om behoeftige kraamvrou- m deze Stad hulp en verlenen. Brengen ter :n hunne mede-ingeze- zij het voornemen a binnenkort van die j gebruik te maken, dan tevens, als naar eene Inteekenings- orden aangeboden voor .nplaats van in de Col even, op deze wijze \rlangen deel te nemen, estigendeop al de wel- Ike zij reeds zoo vele ereen hebben kunnen in oogenblikken waar- oefte aan hulp en bij- zeer wordt gevoeld, eden met vertrouwen st tegemoet zien van itregel, waartoe zij van id verpligt zijn hunne te nemen; zij durven n, dat ZV> die tot dus- zoo liefdadige instel- en begunstigd, tot de ding daarvan wel zul- blijven medewerken, '7* de leden zul^s, voor tijd geleden, nog mog- oinden, toen het Hare thans de Koningin behaagde Hare gewone e aanzienlijke gift van jederom aan hen toe digen aandrang nemen iheid Alkmaars ingeze- een ruime bijdrage oren en willen hier verzekering bijvoegen, eeds alles in het werk 'ven stellen, om op de teltreffende wijze de besteden, welke zij gen ontvangen. van den Raad voor re 'TEIN VERSCHUIR DIEU, Presidente, re VE VAN EGMOND GORY, Secretaris. ludschool exposeert ui wordt er een tentoon- uden van het werk van van de Huishond- en In- Emmastraat 52, Alk- an deze tentoonstelling is, te geven van de ver leidingen en cursussen, ichool verbonden zijn. De g is gratis toegankelijk, nog nader op deze expo- laar bevelen nu reeds een deze tentoonstelling aan. een pakje liggen? icht weken geleden kocht r ter stede een regenman- ar kousen. Zij ging daarna iere winkel en liet daar gen. De betreffende dame in de winkel terug ge- toen was het pakje nog n. De dame wordt ver- ren met de politie in ver- illen stellen. IXEN OPGENOMEN tscourant zijn opgenomen s statuten van de Ver. tot van Christelijke belangen, Alkmaar. GESLAAGD Vis alhier slaagde te Am- het examen van hulp van vee en vlees. edikbeurten IONDAG 29 MEI Grote Kerk, 10 uur ds Dik- ds Wesseldijk; 7 uur ds Kalf jensdagavond half 8 tot 8 uur ivondwijding, vrij toegang. ds Den Oudsten. Rem. If elf ds Kleyn van Den Haag- Oudegracht), half elf mevr. ds van Oegstgecst. Doops- uur ds Bekius, herv. pred. te Geref. kerk, 10 uur ds (Openb. belijdenis); 5 uur dr ref. kerk (art. 31 K. O.), in 10 uur en half 6 ds Van der kerken). Oud-Kath. kerk, Oudegracht, half 9 Ap. gem., Toussainstraat, uur en Woensdagavond 8 uur des Heils, Limmerhoek 40, gsdienst; 12 uur Zondagsschool; fsbijeenkomst. Ned. Leger des at, 10 uur Wijdingsdienst; 8 samenkomst. —Kerk van Jezus heiligen der laatste dagen (in half elf Zondagsschool; 5 jijeenkomst. Rozekruisersg^- e;gracht 114, half elf Tempel- T. H. Ritman. Baptisten Gemeente in 0 uur, evangelist Hofhuis; densamenkomst. 10 uur, ds. Appel. DORP, geen diepst. 10 uur, ds. Schmidt RWOUDE, Ned. herv ds. Schmidt (H. Avond- Ned. herv. kerk, Schmidt, De Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland belegde gistermiddag een Al gemene Vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. De voorzitter, de heer Hogetoorn, zeide dat we thans in een overgangstijd zijn waarin we tasten en zodjmn naar nieuwe wegen. De tijd van rustige vooruitgang zal hopenlijk niet ver af zijn. Sprekend over de T. B. C.-be- strijding onder de runderen zeide spre ker dat de Frico nu in 49 bedrijven T. B. C. vrije producten verwerkt en daarmee reclame maakt. Dit is een mooi resultaat. Bij de mededelingen bleek dat de melkaanvoer in 1948 207.974.000 kg is geweest. Het aantal leden was op 31 December 5043, doch is inmiddels toe genomen tot 6.816. Een verdere verster king der ledenbasis is gewenst. Sinds de vorige algemene vergadering heb ben de besturen der fabrieken, behou dens die van Lutjewinkel en Warder, in kringvergaderingen in beginsel in stemming betuigd met de opvatting van het bondsbestuur, dat de grond slag moet worden gelegd voor een coöperatieve vereniging, welke alle fa brieken omvat. Deze coöperatieve ver eniging zou tot taak moeten hebben de verwerking van de melk en de afzet der producten zo doelmatig mogelijk te regelen, ten voordele van alle boeren, wier belangen dan middels de ver enigde fabrieken aan haar zullen zijn toevertrouwd. Bij de afzet der producten bleek dat 1948 een zeer 'goed melkjaar is ge weest. Het C. B. S. berekende de ge middelde melkgift per koe op 3340 kg. Het gemiddelde vetgehalte van de melk is steeds stijgende en kwam tot 3.54 pet. Een en ander had tot gevolg dat verschillende zuivelproducten vrij van distributie konden worden ge maakt. De boterprijs heeft zich in neergaande richting bewogen. Dit is een gevolg van de lage prijs, welke bij inlevering van overschotten aan het I. V. Z. geldt en waarop de groot handel en vervolgens de kleinhandel onmiddellijk met prijsverlaging heb ben gereageerd. Het Dagelijks Bestuur vond het wenselijk de fabrieken er op te wijzen dat zij geen klanten van el kaar dienen af te nemen. Het bestuur toonde zich dankbaar dat de Minister van Landbouw een sub sidie van maximaal f 30.000 aan de Kaasmarkt te Alkmaar heeft willen toestaan. Het bestuur vertrouwde er op dat de besturen en directeuren der fa brieken blijk zullen geven in niet min dere mate waarde te hechten aan het in stand houden van deze kaasmarkt, door voor voldoende aanvoer van kaas te zorgen. Na de mededelingen was de verkie zing van een bestuurslid aan de orde. Voor de functie van de heer T. van der Meer die niet terstond herkiesbaar was, hadden zich de heren Sluis uit Hoog- karspel en Slot uit Westwoud candi- daat gesteld. De heer Sluis wist 56 stemmen op zich te verenigen en zal daardoor een plaats achter de be stuurstafel innemen. Bij de rekening en verantwoording over 1948 bleek dat de rekening Coöp. Magazijn sloot met een verlies van f 713.89 als gevolg van extra afschrij vingen op enige minder courante of in prijs verlaagde artikelen en embal lage. Het voorstel dit verlies ten laste van de reserve te brengen, leverde geen discussies op. Ook de behande ling van de agenda voor de Algemene Vergadering van de F. N. Z. bracht geen moeilijkheden met zich. Hierna vertelde de heer M. Schoone uit Assendelft iets over zijn ervaringen op het gebied van de mechanisatie van het weidebedrijf. De heer Schoone was van mening dat er op het gemid delde boerenbedrijf nog wel wat te verbeteren valt. Als voorbeeld noemde hij de ontwatering en bemesting. Uit de meeste bedrijven is veel meer te halen dan thans het geval is. Dit zou men kunnen doen door een intensieve bewerking, doch dat kost veel tijd. De gemiddelde fabrieksarbeider werkt 48 uur per week, doch een boer komt De voetbalvereniging „Petten" be haalde Hemelvaartsdag weer een aar dig succes in de seriewedstrijden ge organiseerd door de voetbalvereniging Callantsoog. Hieraan werd deelgenomen door Dirkshorn 1, Schagen 2, Petten 1 en Calantsoog 1. 's Morgens moest Pet ten tegen haar moeilijke tegenstander Dirkshorn uitkomen doch won deze wedstrijd met 40! nadat de rust reeds ingegaan was met 3—0. Hierbij dient opgemerkt dat Dirkshorn met vijf in vallers speelde en Petten met twee waarvan doelman Koog, Raven ver ving. In deze wedstrijd speelde Man- neveld weer een goede partij en nam drie doelpunten voor zijn rekening en Quak één. Na deze wedstrijd moest met zes invallers tegen Callantsoog ge speeld worden dat volledig uitkwam, Deze wedstrijd eindigde met gelijke stand 00, waarna met doelschoppen beslist moest worden, welke uiteinde lijk in het voordeel van Peten eindig den. Hiermede had Petten de mooie be ker gewonnen. Thans prijken er weer 16 bekers met 12 lauwertakken en on telbare medailles in de clubkast van de vereniging, welke is opgehangen in het clubcafé van de heer H. Zeeman. HET PROGRAMMA VOOR VOOR ZONDAG. Zondag moet Petten 1 naar Zap voor het spelen van een wedstrijd in de Gouden Kruis-competitie. Petten komt volledig uit. terwijl de supporters zich t'jdig moeten melden bij Geensen of Raven. nog niet klaar als hij 72 uur werkt. Er zal ongetwijfeld een tijd komen dat de boerenarbeiders ook een vijftig-urige werkweek en dus een hoger uurloon dan thans willen. Hoe zal men dan nog meer werk willen verrichten dan thans? Mechanisatie zag spreker als enige mogelijkheid. Hierna vertelde de heer Schoone over zijn eigen ervaringen van het werken met een tractor. Op een opmerking uit de vergade ring. dat de boer door de huidige be- lastingpolitiek niet in staat is derge lijke moderne landbouwwerktuigen aan te schaffen, zei de heer Schoone dat het ook niet de bedoeling is dat ieder bedrijfje zich een tractor aan schaft. De bedrijven zijn over het alge meen te klein en daardoor moet de machine te lang werkloos staan. De beste oplossing zou zijn als 3 h 4 bedrij ven een man aanstellen die met de tractor het losse werk op deze bedrij ven verricht. Ir. Verschoor. De volgende spreker was de Rijks- zuivelconsulent in Noord-Holland, ir. Verschoor. Deze bracht in herinnering dat verleden jaar in onze provincie 44 melkcursussen zijn georganiseerd. On geveer 82 pet. van de leerlingen slaag de voor het examen. De bedoeling is dit jaar veertig van dergelijke cursus sen te organiseren. Ir. Verschoor legde er de nadruk op dat goed melken een voorwaarde voor een goede productie is. Het gebruik vaij melkmachines is toegenomen. Thans zijn er in de pro vincie Noord-Holland 100 melkmachi nes in gebruik. Zeer belangrijk achtte spreker het maken van prima kaas. De moeilijkheden zijn nu nog groot en daarom moet onderlinge concurrentie vermeden worden. Nadat er enige ogenblikken gepau zeerd was, was het woord aan de heer G. Oijen, hoofdinspecteur van de Coö peratieve Zuid-Nederlandse Zuivel- bond, die sprak over het onderwerp „De Coöperatieve Nederlandsche Zui- velbond als nieuwe vorm van organi satie in de zuivelwereld". De heer Oijen schetste de toestand in het Zuiden des lands, zoals deze enke le jaren geleden was, als zeer slecht. Er waren zeventig boterfabriekjes die er met moeite in konden slagen boter te fabriceren, doch deze was van slechte kwaliteit. De bedrijven in de rest van Nederland leverden eersteklas boter af terwijl daarnaast nog andere zuivelproducten werden gefabriceerd. De inzet in Zuid-Nederland was de concentratie van alle zuivelbedrijven. Aan de hand van verschillende voor beelden bepleitte spreker de voorde len van kringcoöperatie. jaarvergadering HSV-Vislust Bovengenoemde vereniging hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het café van de heer W Sevenhuij- sen te Schoorldam. Om half negen opende voorzitter P. Rempt deze goed bezochte vergadering met allen harte lijk welkom te heten. Hij hoopte op een gezellige en aangename bespre king die in het belang van onze ver eniging moge wezen. Bij de ingekomen stukken kwam in bespreking het- afgeven van snoek- vergunningen voor het Hoordhollands Kanaal. Hierin zit iets scheefs en door ons getracht zal worden dit recht te zetten. Uit het jaarverslag bleek, dat over de vier gehouden wedstrijden 712 stuks baars gevangen waren. Het hoog ste aantal werd bereikt door de heer G Nieuwland met 84 stuks, zodat hij kampioen werd en beslag wist te leg gen op de wisselbeker. De ontvangsten waren f 98,93, de uitgaven f 80,95, het batig saldo f 17.98. Hierna volgde bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de he ren C den Das en P Rempt en in de vacature ontstaan wegens bedanken van de heer Jn Jongerling. De heren Den Das en Rempt werden met bijna algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer Jongerling werd gekozen de heer Jn Weener. Door de heer G Nieuwland werd de wisselbeker beschikbaar gesteld, om dat hij vanwege z'n werkkring de wedstrijden niet kon meemaken. Wij verliezen in hem een sportief en goed lid. Besloten is, voor het komende sei zoen wederom vier wedstrijden uit te schrijven, waarvan de eerste zal wor den gehouden op Zondag 12 Juni a.s. in de Ringvaart bij polder Koeten burg. Voortaan zal de tweede Zondag in plaats van de eerste Zondag van de maand worden gevist. De heer D Pas toor werd belast met de aankoop van de prijzen. Bij de rondvraag werd op voorstel van enkele leden besloten, om de le den te voorzien van lidmaatschaps kaarten. De heer Jb Jongerling zal ons wederom tendienste staan als contro leur. De heer Jn Jongerling stelde voor om de wisselbeker uit te reiken met de laatste wedstriid 'en dan 's avonds, evenals vorig jaar, er een gezellige avond van te maken in ge- 7elschan van onze dames. Alzo is be sloten. De voorzitter dankte de schei dende secretaris, de heer Jn Jonger ling, voor alles wat hii in het belang van de vereniging heeft verricht. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt a.s. Zondag waar genomen door dr. Herchenrath (K 2264—212). Een oud euvel eindelijk overwonnen Wie op de Langedijk het ^oord -,kxoos" zegt, kan er staat op maken, dat et deze gezichten getrokken zullen worden. Want het kroos is al heel lang een geduchte lastpost voor alles wat vaart en wat vaart er aan de Langedijk eigenlijk niet? En dan is het speciaal het z.g. azallum, dat veel narigheden te weeg brengt. In som mige jaren liggen de sloten vol met een 10 centiemeter dikke laag, die alle verkeer te water zeer bemoeilijkt. Weliswaar is de plaag niet alle jaren even erg. Soms is het dopjes kroos in de meerderheid, dat zo uitermate hinderlijk is voor motorschuiten. Het euvel is al oud en men heeft al lang uitgekeken naar een oplossing. Het lijkt er nu op, dat deze is gevonden. Een kroosopruimniachine Het bestuur van de Polder Geestmerambacht overweegt een z.g. •kroosruimer aan te schaf fen. Na veel experimenten is men er eindelijk in geslaagd een machine te bouwen, die aan de te stellen eisen voldoet. Maar. De kosten van aanschaffing, onderhoud en exploitatie vormen voor het Geestmerambacht een hele hap en de Polder oordeelde terecht, dat er ook nog andere belanghebbenden waren, Zo de gemeente Langedijk en de veilingen. De Polder kwam dan ook met het voorstel de kosten tussen de belanghebbenden te ver delen en na gezamenlijk overleg kwam men tot de volgende schikking; Polder Geestmeram bacht (Oosterdijk en Molengeuzen) zal 55 pet. der kosten dragen, wanneer tenminste Lange dijk 35 pet. en de veilingen 10 pet. willen dragen. De verlangde bijdrage van 35 pet. voor de gemeente wordt gevraagd voor tien jaar. Wat moet dat kosten? De kroosruimer zelf kost f 15.250,—. Daar bij komt nog ander materieel als drie zolder schuiten, welke een bedrag van f 8.100,— vorderen. Het geheel komt dus op f23.350,-, v elk bedrag men zich voorstelt in 10 jaar af te schrijven, dus jaarlijks f 2335,—. Voorts komen de exploitatie-kosten. Deze worden allereerst bepaald door het arbeidsloon van het benodigde personeel, t.w. een molen baas, eed hulparbeider en drie arbeiders voor het varen en lossen der schuiten. Deze bezet ting wordt per week met inbegrip der sociale lasten f 280,—. Men stelt zich voor de machine gedurende 13 weken in bedrijf te houden 's winters en in het voorjaar heeft het krozen natuurlijk geen zin zodat de loonpost in totaal f 3640,— zal bedrage* Aan rente is f 817,25 nodig, tenvijl het onderhoud van machine en schuiten f 1000,— zal vergen. Aan diverse onkosten verwacht men ongeveer f 500,— te zullen besteden. In letaal komen de kosten met inbegrip van de afschrijving op f 8292,25. Het aandeel der diverse instanties zal dus bedragen; Polder Geestmerambacht plm. f 4500,—, gemeente Langedijk f 2925,— en de veilingen (LGC en NMB) de rest, plm. f 875,—. Maandab a.s. zal de gemeenteraad over deze kwestie uitspraak doen, zodat dan uitgemaakt zal worden of een oud euvel eindelijk zal kunnen verdwijnen.' Maandag raadsvergadering Er is voor Maandag a.s. een raads vergadering uitgeschreven. Op de agenda komen een drietal punten voor, waarvan de ingekomen stukken het minst belangrijk zijn. Voorts komt het voorstel een bijdrage te verlenen in de exploitatiekosten van een kroos-opruim machine, welke door het Geestmeram bacht zal worden aangeschaft. Het 3e punt. de benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris besluit de agenda. Van de kolfbaan De gehouden wedstrijd op sajet in de kolf baan Op Maat bracht diverse sociëteiten in de baan. Er is met overtuiging geslagen en clo uitslagen luiden als volgt: De Schone Twaalven (St. Maartensbrug) 364 p. (totaal 1479); Op Maat (Zd-Schar- woude) 327 p., (totaal 1409); KW (Barsin- gerhorn) 330 p. (totaal 1391); Togido (Krom menie) 342 p. (totaal 1387); SOS (N.-Nie- dorp) 298 (totaal 1376); Vriendenkring (Nrd- Scharwoude) 313 p. (totaal 1870); Utrecht Ero (Koop aan de Za (Utrecht) 240 p. (totaal 1319); Hendrik Ero (Koog aan de Zaan) 336 (1230 pr); Mik Wis (Koog aan de Jaan) 296 p. (totaal 1199); Centraal (Alkmaar) totaal 888. De personeele prestaties waren als volgt: Eerste klasse: le prijs J. de Leeuw (St. Maartensbrug) 140 p.; 2e prijs J. G. van Ton geren (Krommenie) 138 p.; 3e prijs P. Kossen (St. Maartensbrug) 130 p. De serieprijs bemachtigde de heer W. Gor ter, terwijl de twaalven-prijs door de heer C. G. Wit, N.-Niedorp, verschalkt werd met 4 twaalven. Tweede klasse: le prijs K. Dekker (Krom menie) 122 p.; 2e prijs A. Berkenhout (Zuid- scharwoude) 120 p.; 3e prijs C. Langedijk (Noordscharwoude) 109 p. In deze klasse ging de serie naar de heer j Boontjes, terwijl J. Glas met 5 rivaalven de twaalven-prijs op kon eisen. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde mej. Thea Kra mer voor het examen R.K. Fröbel onderwijs diploma A. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor Langedijk en St. Pancras zal op Zondag 29 Mei a.s. worden waargenomen door dr. Destrée, St. Pancras. Het is aan de Langedijk vrijwel nog onbekend, dat enige weken geleden een nieuw koor opgericht is en wel het Chr. Dameskoor „Sursum Ccrrda". Het is deze nieuwe vereniging gelukt o.m. door bemiddeling van de heer Timmerman zich van een zeer goe de dirigente te voorzien, n.l. mevr. Bep Aarden,de Koning. Mevr. Aarden treedt regelmatig als pianiste op, b.v. bij uitvoeringen van Apollo met Fred, Roeske. Bovendien leidt mevr. Aarden diverse koren in de hoofdstad en dat met uitgesproken succes. Het nieuwe koor bestaat momen teel uit 45 leden en naar verluidt maakt het zeer goede vorderingen en bestaat de gerechtvaardigde verwach ting ,dat dit koor zeer goede presta ties te zien zal geven. Waar aan de Langedijk geen dameskoor bestaat, is met de oprichting van Surcum Corda dus een volslagen nieuwe weg be wandeld. Hoewel het koor dus betrekkelijk nog maar zeer kort bestaat, is de mo gelijkheid van een openbaar optreden op korte termijn niet uitgesloten. Defi nitieve plannen daaromtrent staan nog niet vast, maar verwacht mag worden, dat het belangstelling van de zijde van het publiek niet zal ontbreken, wanneer Surcum Corda voor de eerste maal voer het voetlicht treden zal. De speeltuin De Egmonden, aan de voet van de uitkijktoren bij het sport park, is op Hemelvaartsdag onder zeer ongunstige omstandigheden geopend. De gehele dag heeft de Egmondse jeugd naar de lucht gekeken of het nu nóg niet droog werd, maar het weer was en bleef troosteloos. Desondanks konden velen de verleiding niet weerstaan om tijdens een „hoge bui" met de speeltuin te gaan kennismaken, maar na enige tijd moesten zij in letterlijke zin af druipen, het was té nat. Hopen wij dus maar, dat in dit geval de voortekenen zullen bedriegen en de speeltuin een fleurige en zonnige toe komst zal hebben. Dat verdienen de exnloitanten, die het risico genomen hebben deze keurige speeltuin te ope nen. Er is een keurig restaurant, met alle mogelijke comfort en gelegenheid om binnen of buiten te zitten. De be zoekers hebben het oog op de speeltuin en kunnen het restaurant zonder entrée bezoeken, als ze van de speeltuin geen gebruik willen maken. Er wordt heel wat vermaak geboden, er zijn wippen voor groot en klein, zo ook schommels en zelfs een familie-schommel, draai- tonnen en een draaimolen, alles gloed nieuw en in de modernste uitvoering. Daarbij komt dan nog een rodelbaan vanaf de duinen, terwijl verdere uit breiding in de toekomst in de bedoe ling ligt. Egmonden versus Oppositie Speeltuin geopend .De schaakvereniging De Egmonden speelde onlangs haar jaarlijkse vriend schappelijke wedstrijd tegen het ster ke Oppositie uit Heiloo. Er werd aan twaalf borden gespeeld. Het was op vallend hoeveel sterker De Egmonden sinds vorig jaar speelden. De strijd eindigde met 1y,—4'k in het voordeel van Heiloo. De gedetailleerde uitsla gen zijn: LeusinkJ de Waal 10, BreeuwerJ van Egmond 10, Wou- tersenJ J van Don 01, LaasA Heere 10, CheretJ Koopman 01, Zander Jr.H Franse De BruinA vd Berg 10. v. Veenen- daalJ Vendel 10, TermaatJb Ad miraal 10, BastiaanseJ Zijp 01. MoldeG vd Brinke 01, Borsjes P Zijp 1—0. De laatste partij werd bij arbitrage heslist. Heiloo speelde ran de oneven borden met zwart. LIJSTNUMMERING. De nummering der eandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing op 15 Juni a.s. had het volgende resultaat: 1 P. vd A., 2 KVP, 3 Oud-Kath. Partij, 4 Algemeen Belang, 5 Comm. partij. ORANJE COMITé— GEMEENTE- FERSONEEL We hopen dat vele honderden Zon dag a.s. om 3 uur 's middags op het Zeevogels-terrein de volgende elftal len voor een goed doel zullen zien spelen. De opstellingen zien er als volgt uit: Oranje-comité: A Mooij (Rijnbende); P de Goede (Watervo gels) en Jn Valkering (Vlugge Vaars- jes); A Kareis (Cormick), S Witte brood (Rhodesia) en Fr de Goede (FC Terpentijn): Jb Weijers (Gele Prins), C Beero (Electra), C vd Molen (Darwin), Jn. vd Berg (Meervogels) en Jb Belleman (v.v. Bruikool). Gemeentepersoneel: deel H Rie- zebos en Jn Blonk; D vd Lans, J van Eon en G Rem: D Portegies, P Simons. M Snoek, W Dekker en Door om standigheden zijn verschillende spe lers te elfder ure uitgevallen. Hoe het zij, ook het personeel komt volledig uit. Zondag a.s. Heel den Hoef sportief". Belangstelling voor Leeghwater Door een gezelschap uit de Haar lemmermeer. de Beemster en IJ-pol- der, bestaande uit heren dijkgraven, bestuursleden van heemraadschap en hoofdingelanden, werd Woensdag een bezoek gebracht aan De Rijp. Het doel van deze excursie was, de bouwwer ken van de droogmaker van de Beem ster te bezichtigen, tevens de ver schillende watergemalen te bezoeken en een kijkje te nemen bij de melkfa briek „De Tijd". Door de heer De Jong, gemeente architect, werd een uiteenzetting ge geven over de technische details van het door Leeghwater gebouwde raad huis. Door het gezelschap werd met buitengewoon veel belangstelling deze uiteenzetting gevolgd. Naast een tech nische toelichting werd door de heer De Jong tevens een beschouwing ge geven over het ontstaan, de bloei en de historie van De Rijp Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de ..Waag", waar nog een van de eerste brandspuiten, ontworpen door Jan vd Heide, te zien is. Na afloop dankte de heer Stolp, dijkgraaf te Beemster, voor de buitengewoon leerzame en uitgebreide uiteenzettingen en was blij kennis te hebben gemaakt met een van de belangrijkste werken van Leeghwater, die uiteraard in de Beemster geen onbekende is. Ook in de Haarlemmermeer is Leeghwater geen onbekende door het hem ge schreven Haarlemmermeerboek. Na het bezoek aan het raadhuis werd de N.H. kerk bezichtigd. ONGELUKKIG GEVALLEN. Terwijl een ingezetene van Twisk met z'n echtgenote door Hensbroek fietste, kwam de vrouw onverwacht te vallen. Binnengebracht bij de familie K. Naastepad, alhier, constateerde dr. Cohen hersenschudding. Na enige tijd rust mocht vervoer per ziekenauto naar huis geschieden. De Coöp. Boerenleenbank te Schoorl hield Woensdagavond in de zaal van de heer Nic. Schuijt een algemene leden vergadering onder voorzitterschap van de heer C. Koel, voorzitter van de Rjjud van Toezicht. De notulen werden zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde heren W. Sevenhuysen en C. Koel wer den resp. als lid van het bestuur en als lid van de Raad van Toezicht met grote meerderheid van stemmen herkozen. Beide aanvaardden hun herbenoeming. Aan de heer C. Koel, die 25 jaren deel had uitgemaakt van de Raad van Toe zicht, werd hulde en dank gebracht en onder applaus van de vergadering een fraaie oorkonde aangeboden van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht „als blijk van waardering voor zijn ver dienstelijke arbeid in het belang van het landbouwcredietwezen". Jaarverslag kassier. De kassier herinnerde in zijn 44ste jaarverslag allereerst aan het feestelijk herdenken van het vijftigjarig bestaan van de Centrale Bank te Utrecht, bij welke gelegenheid o.m. de minister van landbouw de voortreffelijke werking van de Raiffeisenorganisatie belichtte. Verder memoreerde de samensteller van het jaarverslag, dat in begin 1948 de slotfase inzette van de afwikkeling geldzuivering. Alle sedert October 1945 geblokkeerde tegoeden voorzover zij niet meer voor het betalen van oude belastingen en de extra heffingen nodig waren, konden van de z.g. optiereke ning geleidelijk worden overgeheveld naar de vrije sfeer. Dit „geleidelijk" be tekent met een termijn van 35 jaar. Van f 426.530 geblokkeerd geld bij de Coöp. Bank te Schoorl werd in 1948 on geveer f 250.660 overgebracht naar de optie-rekenirg en verder naar beleg ging of vrije rekening doorgeboekt, terwijl ruim f 95.355 afvloeide voor het betalen van belastingen: zodat per 31 Dee. 1948 nog ruim f 80 513 wachtte op verdere afwikkeling. 1948 kenmerkte zich door afname van geblokkeerde te goeden. terwijl de vrije spaargelden aanvankelijk eveneens terugliepen maar in enkele van 1948 een verheu gende stijging te zien gaven, zodat de achteruitgang van het totale spaar tegoed beperkt bleef tot f 85.118,81. Op Vrijdag 27 Mei vergaderde in „Het wapen van de Schermeer" de Rundveefokvereniging „Stompetoren". Na opening werd medegedeeld dat als nieuwe leden zijn toegetreden Y. Kay te Oterleek en M. Dekker te Sint Pan cras. Als monsternemer is aangesteld de heer P. Kuin in de plaats van de heer P. Gerretsen. Verder werd mede gedeeld dat aan de secretaris voor het ingezonden jaarverslag door de bond van rundveefokverenigingen een 2e prijs is toegekend. Over he't branden van een stier door één der leden van de vereniging bij de gehouden voorkeuring ontstond een uitvoerige gedachtenwisseling. Met bij na algemene stemmen besloten de le den zich achter de besluiten van het bestuur te scharen. De herfstkeuring zal op 30 Septem ber op het terrein vóór de boerderij van de heer D. Kramer Glijnis worden gehouden. In verband met het 40-jarig bestaan zullen .erschillende vraag- rubrieken worden uitgebreid, firma's in de omliggende gemeenten zal ge vraagd worden een medaille beschik baar te stellen. Op 18 November zal aan de leden een cabaret-avond wor den aangeboden. Door de heer J. Blaauw werd aan het slot medegedeeld dat de vereni ging voor K.I. Alkmaar en Omstreken heeft aangekocht de 4-jarige Rijks premie-stier Kuiper's Frans 18. De ver eniging is hierdoor thans in het bezit gekomen van drie Rijkspremiestieren alleft met B-f voor algemeen voorko- LAGERE LANDBOUWSCHOOL Door bemiddeling van de Holl. Mij. van Landbouw zal te Stompetoren een lagere landbouwschool worden gesticht. Pogingen zullen worden gedaan deze school reeds in de a.s. herfst te openen. VEEMARKT LEEUWARDEN Aanvoer 60 stieren, 17 vette koeien, 836 melkkoeien van f 395f 910; 65 pinken van t 175f 455; 594 nuchtere kalveren; 539 schapen van f 40f 85; 609 lammeren van f 20f 30; 108 var kens; 378 biggen en lopers, biggen van f 40f 60, lopers van f 60—f 80; 71 bokken; 87 paarden van f 140—f 650. Totale aanvoer 3262. Melkkoeien en pinken, aanvoer min der, handel kalm. prijzen gelijk. Big gen en lopers aanvoer minder, handel kalm, prijzen lager. Schapen, aanvoer minder, handel kalm, prijzen iets ho ger. Lammeren, aanvoer minder, han del vlug, prijzen hoger. De aanbieding van runderen aan de veehouderijcen trale was zeer gering. Schapen niet minder dan de vorige week, terwijl de aangevoerde nuchtere kalveren alle door de centrale werden overgenomen Kaasmarkt: Kaas Gouda van f 58 f 1.59; Edammer f 1.41f 42. Stemming kalm. AFD. AMSTERDAM TREEDT UIT VERENIGING VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse ver. van ex-politieke gevan genen in bezettingstijd heeft op haar Woensdagavond gehouden vergadering met overgrote meerderheid van stem men besloten zich af te scheiden van de landelijke vereniging en een nieuwe organisatie van ex-gevangenen en oud verzetsstrijders op te richten. Het aantal nieuwe spaarders bedroeg over het afgelopen jaar 65. De crediet functie van.de bank is niet in die mate op de voorgrond getreden als alge meen in het bestuur werd verwacht. De liquiditeitspositie van de Bank is daar door nog vrij ruim, d.w.z. dat er ver houdingsgewijze nog grote bedragen beschikbaar ijn. Het giroverkeer werd in 1948 verder geïntensiveerd. Het aan tal giroposten bij de Bank bedroeg over 1948 twaalf honderd. De Bank ver leende in 1948 haar medewerking tot uitbetaling van de zomermelktoeslag over 1947. Het aantal leden is uitge breid met 21; één lid bedankte wegers verhuizing, terwijl 5 leden zijn overle den, een toename dus van 15 leder., waardoor het ledental is gebracht cp 232. Het aantal spaarrekeningen be droeg aan het einde van het jaar 103'. waarvan 38 geblokkeerde, 9 optie en 142 beleggingsrekeningen; lopende rekc ningen 89, persoonlijke rekeningen 80 waarvan 4 geblokkeerde. 19 voorschot ten stond nog uit. De voorzitter dankte de kassier voor zijn uitgebreid en keu rige jaarverslag, waarmee de vergade ring met 'n hartelijk applaus instemde. Winst- en verliesrekening en balans. De rekening sloot in 'ontvangsten en uitgaven met 'n totaal van f 1.654.372,32, Aan spaargelden waren terugbetaald f 965.726,46 en ontvangen f 880.607,65. De balans sloot met een totaal van f 1.170 674.09. De spaargelden beliepen f 1.047.378,32. Het winstsaldo bedroeg f 2.525,67. Met het voorstel om de winst over 1948 op de reserve bij te schrijven ging de vergadering accoord. Na de rondvraag werd de vergadering onthaald op een filmvoorstelling „Het geld van de boer" en „Boeren vechten voor de toekomst". t Voskuil sprak in Koedijk De afdeling van de Partij van de Ar beid heeft Woensdag haar le verkie zingsvergadering gehouden in café But ter met als spreker de heer K. Voskuil. Hiervoor bestond een zeer goede be langstelling. De voorzitter, de heer F. Riekwel, sprak het welkomstwoord in het bijzon der tot een 3-tal dames die deze avond zullen opluisteren met zang, piano en declamatie. De voorzitter gaf in zijn opening een overzicht van datgene wat in het verleden de fractie van de P.v.d. A .plaatselijk heeft tot stand gebracht. Hij noemde de bouw van nieuwe wo ningen, een goed functionnerende brandweer, schoolzwemmen, gezins- en sociale verzorging. In de toekomst, ver volgde de voorzitter, moeten er kleine gerieflijke huisjes komen voor de va lide oudjes, voor de minder validen goede verzorgingshuizen, een nieuwe school en een sportterrein voor de jeugd. Hierna zong mevrouw E. Smit-Hart „Vrede" van Adama van Scheltema, be geleid door Annie Kooij, piano. Waar op volgde Jansje Makkes met „De Stal", declamatie, eveneens van Adama van Scheltema. Dit drietal verkreeg een verdiend applaus. Hierna hield de heer Voskuil zijn rede. Spreker begon met een overzicht te geven uit de historie, wat hij zelf als verslaggever had meegemaakt in de periode toen de eerste socialisten in de gemeenteraden verschenen. Spr. gaf voorbeelden van kleine steden en de dorpsraden, over de taak en de strijd welke door de eerste socialisten is ge voerd tegen conservatieven en kapita listen. Zij hebben de fundamenten ge legd waarop deze generatie voort zal mogen bouwen. Is de komende ge meenteraadsverkiezing van zo'n groot belang? Dit werd door spreker breed voerig besproken. Hij twijfelde er wel eens aan of er wel voldoende aandacht geschonken wordt, hoe berooid, ver woest en bestolen ons land na de oor log te voorschijn is gekomen en wat thans reeds tot stand is gekomen. Dit beleid mag toch in de dagen van heden niet vergeten worden. Uit de interna tionale militaire samenwerking zal moeten groeien een economische sa menwerking; slaagt dat niet, dan is een derde wereldoorlog onvermijdelijk. Wat betekent de ondergang van mil- lioenen mensen en tevens de ondergang van Europa. Hiervoor moet men niet te licht denken, aldus spreker. Hij wees in dit verband op het communistisch gevaar. Daarom is deze gemeenteraads verkiezing van zo'n groot belang. Slaagt ze niet, dan zal het in de hoge re lagen ook niet slagen. Hierna declameerde mej. Jansje Mak kes: „Moed" van Adama van Schelte ma en mevr. E. Smit-Hart zong „Mens durf te leven van Dirk Witte. Onder grote aandacht werden de vragenstel lers beantwoord, ze werden niet met spoed afgewerkt, doch op zeer rustige en duidelijke wijze zoals wij Voskuil voor de radio kennen, zodat de Rus sische en Indonesische kwestie een rui me toelichting kregen, ten genoege van de vragenstellers. De voorzitter bracht de spreker en de dames hartelijk dank voor het ge- bodene en deed een beroep op de aan wezigen hun stem uit te brengen op lijst I van de Partij van de Arbeid. Visserijbesommingen IJmuiden De aanvoer was Vrijdag 650 kisten schol, 100 schar, 40 poon, 100 schelvis, 65 makreel, 35 taring, 40 fijnvis, 5 heilbot, 15 rode poon, 25 schartong, 75 wijting, 100 kabeljauw, 25 haai, 15 wolf en 50 diversen. Besommingen: IJM 85, K. Wijker, f 13.520; 23 f 1213; 241, f 469; KW 92, f 918. ALKMAAR, 27 Mei (Exportveiling), Aard appelen: Bevelanders 3—7; peulen 1,90; to maten: A 1,17-1,35 en B 0,70-1,06; tomaten: Bonken 76; bloemkool: IA 60—85, I 45—58 en II 30—44; spinazie 13—42; postelein 22— 36; sla: I 3—7 en II 2—3; andijvie 40—50; radijs 4—9 rabarber 4—13; bospeen 35—60; asperges 1,06-1,35 (DW); uien 5; prei 12-17; soepgroenten 3-12; selie 4-7; aardbeien 85- 50 per doos.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3