Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Concrete voorstellen van 't Westen op de Parijse conferentie Generaal Spoor rust tussen zijn soldaten Nieuwe successen voor Chinese communisten Maandag 30 Mei 1949 146e Jaargang No. 125 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grote opstand in Ethiopië? Wagon trein Alkmaar- Amsterdam in brand Koningin en Prinsessen deden de Prins uitgeleide De Benelux-minis+ers komen wederom bijeen Republikeinse leiders steunen overeenkomst B. F. O. zai deelnemen aan besprekingen Vijftien mijn-ingenieurs in Bolivia vermoord BUREAU ADMINISTRATIE Voordara 9. Tel. 3320 Postgiro i.87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Wysjinski's eerste reactie negatief Maar politieke en economische eenheid van Duitsland De drie ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben Zaterdag bij monde van Bevin een plan ingediend tot herstel van de politieke en economische een heid van Duitsland. De westerse voorstellen bestonden uit'vijf hoofdpunten, t.w. unificatie van Duitsland in overeenstemming met de constitutie van Bonn, waarbij de Sow- jet-zone in staat wordt gesteld zich aan te sluiten. Persoonlijke vrijheid, w.o. vrije beweging, vrijdom van wil lekeurige arrestatie en hechtenis, vrij heid van meningsuiting, van pers en van radio voor alle democratische po litieke partijen en vrije verkiezingen; een bezettingsstatuut op vierzijdige basis, welke ook voor de staten van de oostelijke zone geldt. „Krachtens dit statuut zou de beëindiging van het militaire bestuur voltooid moeten wor den", aldus het plan. Het vierde punt en vijfde punt zijn: Voorbehouden bevoegdheden aan de geallieerden, o.a. met betrekking tot het beperken of verbieden van zekere industrieën èn de leverantie van kapitaalgoederen als herstelbetaling; vierzijdige controle uit te oefenen door een hoge commissie, die gewoonlijk haar besluiten bij meer derheid zal nemen, behalve in uitzon derlijke gevallen, die in onderling overleg geregeld moeten worden. Wysjinski noemde de westerse voor stellen terstond „eenzijdig en daarom niet erg geschikt voor bespreking door de vier mogendheden". Hij beloofde echter de tekst van de hem voorgeleg de voorstellen te bestuderen. Hij be toogde, dat het voorstel voor de uni ficatie van Duitsland op het eerste ge zicht voorwaarden inhield, die de waarde van het voorstel schenen te niet te doen. De westerse Mogendheden schenen te denken, dat het een sterk punt was, dat het document gezamen lijk door Engeland, Frankrijk en de V. S. was opgesteld, aldus Wysjinski. Aanslag op de Kroonprins Door Radio-Roma zijn gisteravond berichten uit Italiaanse dagbladen om geroepen, volgens welke er op grote schaal revolutie in Ethiopië zou zijn uitgebroken als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden zijn gevallen. Het grootste gedeelte van de slacht offers zou gevallen zijn in hevige ge vechten in de nabijheid van de hoofd stad Addis Abeba. Voorts wordt gemeld, dat de opstan delingen op 18 dezer een sterke afde ling regeringstroepen die als escorte voor de kroonprins Asfaoe Oeossan fungeerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de kroonprins bleef gespaard, doordat hij zich niet in de auto bevond. Het gedeelte van de wa gen achter de zitplaats van de bestuur der werd door een regen van machine geweerkogels doorzeefd. Keizerlijke troepen werden met grote snelheid naar de plaats van de aanval, tussen Addis Abeba en Dessie gezonden en sloegen de aanval der opstandelingen af Vele lijken van de gesneuvelden, die na afloop fp het toneel v«n de strijd bleven liggen, warep op gruwe lijke wijze verminkt. Wysjinski verklaarde, dat het feit, dat het westerse voorstel door de drie mogendheden tezamen was opgesteld, volgens het Sowjetrussisch inzicht een van de zwakste punten van het document vormde. Het scheen, aldus zeide hij, dat de drie westelijke mo gendheden, ofschoon het misschien niet zo bedoeld was, de vierde voor. een voldongen feit wilden stellen. Bevin zeide in zijn nadere verkla ring nog, dat het voorgestelde plan de basis vormde van de „grootste mate van overeenstemming welke bereikt zou kunnen worden". Na de bijeenkomst van Zaterdagmid dag ging Wysjinski met de drie wes telijke ministers mee naar de bar en dronk daar met hen een glas cham pagne, voor het eerst sedert het begin van de conferentie. Hij zag er opge wekt uit toen hij later naar de Sow- jetrussische ambassade terug ging. Symbolische spoorweg staking in Engeland Het spoorwegverkeer in Noord-Oost Engeland stond gisteren stil tengevol ge van een symbolische 24-uur staking van stokers en machinisten, welke te gen de orders van de vakvereniging in gehouden wordt. De staking is een protest tegen de nieuwe dienstrege ling, ingevolge welke het locomotief- personeel gedwongen is nachten lang van huis weg te blijven. Ook vorige week Zondag is gestaakt, doch giste ren was de staking veelomvattender Volgens de „Sunday Graphic" dreigt er een algemene spoorwegstaking in Engeland tijdens de Pinksterdagen. De „News of the World" schrijft even eens, dat „het gevaar van een nationa le spoorwegstaking met het uur dich terbij komt". Wormerveerse brandweer blusie hei vuur Gisteravond om 23.45 werd de brand weer te Wormerveer gealarmeerd voor een brand, uitgebroken in een motorwa gen van de trein AlkmaarAmsterdam. Door het personeel van deze trein, die te 23 uur was vertrokken uit Alkmaar, werd aan het perron Wormerveer een onderzoek ingesteld, daar reeds tussen Uitgeest en Krommenie een brandlucht was geconstateerd. De reizigers vlucht ten toen reeds uit de wagen, een zoge naamd C.D.-rijtuig, voor de helft derde klasse personenwagen en voor de helft bagagewagen. Waarschijnlijk door het vastlopen van een remvoering, was de onder de wagen gemonteerde motor in brand ge raakt. Het treinpersoneel bestreed met een viertal snelblussers het vuur, maar zag spoedig in dat de brand, die reeds in de wagon zelf begon te woeden, niet meer was te stuiten. De Wormerveerse brandweer, na oproep spoedig ter plaat se, wist het vuur meester te worden met een straal op de waterleiding. Het gedeeltelijk uitgebrande rijtuig werd uit het treinstel gerangeerd, waar de trein te 00.50 uur de reis naar Amsterdam kon voortzetten, na een op onthoud van een uur en 20 minuten. Ook het reizigersverkeer uit Amster dam naar Alkmaar ondervond vertra ging, daar dezelfde trein normaal te 00.05 uur de reizigers van Amsterdam naar Alkmaar brengt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Ernstig vliegtuigongeluk in Tsjechoslowakije Twee Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen zijn Woensdagnacht tijdens een onweersbui nabij de Moravische grens tegen elkaar gevlogen. De be manningen van beide toestellen 14 man in totaal kwamen om het leven. In het protocol van de Bjnelux-mi- risters-conferentie, die in. Maart 1.1. te 's-Gravenhage is gehouden, is melding gemaakt van de instelling van een mi nisterieel comité, dat ten doel heeft de coördinatie van de handels- en mone taire politiek der Benelux-landen tot stand te brengen. Dit comité zal op 2 Juni a.s. te Brus sel bijeenkomen. Een der belangrijkste onderwerpen van bespreking zal, naar wij aannemen, bestaan uit maatregelen, welke getrof fen moeten worden ter instelling van de voor-unie, welke per 1 Juli 1949 is voorzien. Van Nederlandse zijde heb ben zitting in genoemd comité de mi- taster van financiën, de heer Lieftinck, de minister van economische zaken, de heer Van den Brink en de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, de heer Mansholt. Weerbericht Verwachting tot Dins'dagavond. Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Koude nacht met zwakke wind en in de vroege ochtend op en kele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Morgen overdag meest ma tige Zuid-Westelijke wind met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Nieuwe KLM-lijn naar Canada „Ik ga ook mee", zeide H.M. de Ko ningin schertsend bij het vertrek van de KLM-Constellation „Batavia", die gistermiddag startte voor de openings- vlucht van de nieuwe lijn Amster damCuragao via Montreal en Ha vanna. En daadwerkelijk stapte zij enkele minuten vóór het vertrek met de prinsesjes Beatrix en Irene naast de Prins, die deze vlucht meemaakt het vliegtuig in. Toen de piloot, Ph. A. van Rees, chef-vlieger Noord van de Atlantische dienst, de motoren echter aansloeg en de sterke luchtstroom alle aanwezigen op het platvorm naar hun hoeden resp hun haren deed grijpen, stonden de Koningin en haar beide dochters reeds weer op de begane grond en zagen de Constellation klok slag 5 uur naar de startbaan taxiën. „Wij zijn gewend, dat gij de Prins hier op Schiphol uitgeleide doet", zei de directeur A. Plesman in het res taurant kort vóór de aanvang van de vlucht tot de Koningin, „doch ik neem aan, dat ditmaal uw aanwezigheid speciaal het gevolg is van het grote belang, dat u in de verbinding Cana daNederland stelt". - Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene even vóór tiet Vertrek in gesprek met de beide passagiers, Prins Bernhard en de directeur van de KLM, A. Ples man, die de eerste KLM-vlucht naar Canada meemaken De leider van de Masjumi, dr. Su- kim en de leider van de TNI, dr. Sujono Hadinoto, de twee grootste politieke partijen in de Republiek, hebben op een persconferentie een gezamenlijke verklaring afgelegd, waarin gezegd werd, dat de Van RoyenRumverkla- ringen, hoewel niet ten volle bevredi gend, beschouwd kunnen worden als een stap naar de uiteindelijke vreed zame regeling» van het Republikeins- Nederlandse geschil. „Wij zijn ons bewust, dat de uitvoe ring van het accoord vele moeilijkhe den zal ondervinden, maar aangezien president Sukarno en vice-president Hatta door het Indonesische volk nog erkend worden als leiders van het In donesische nationalisme, vertrouwen wij, dat de moeilijkheden zullen wor den overwonnen". SYRISCHE REGERING ONTBINDT ALLEE POLITIEKE PARTIJEN. De Syrische regering heeft een be sluit afgevaardigd, waarbij alle politie ke partijen in Syrië, in afwachting van de afkondiging van een nieuwe grond wet, worden ontbonden. Een houten kruis op Menteng Pulo Zaterdagmorgen vond te Batavia on der overweldigende belangstelling van de zijde der bevolking de teraardebe stelling plaats van generaal S. H. Spoor. Een weaponcarrier trok het affuit, waarop de kist stond, gedekt niet de Nederlandse vlag, waarop lagen een helm, de decoraties van de generaal en het bloemstuk van mevrouw Spoor, bestaande uit witte anjers en orchi- deën. Hierachter kwamen zestien vaandrigs en onder-luitenants als dragers, mevrouw Spoor, dr. Beel, Sultan Hamid 2 als vertegenwoordiger van Koningin Juliana, jhr. Six als ad judant van Prins Bernhard, hoge auto riteiten, deputaties van ridders van de Militaire Willemsorde. Aan het graf spraken dr. Beel, generaal-majoor Buurman en Vreede, vice-admiraal Pinke, dr. Hilman Djajdiningrat en dominee F. M. Kooyman. Toestand in Shanghai weer normaal Meer dan 100.000 manschappen van de Chinese regeringstroepen werden gedood of gevangen genomen In de strijd om Sjanghai, aldus het commu nistische dagblad „Bevrijding". Het persagentschap „Nieuw China" meldt, dat Tsime, 50 km ten Noorden van Tsingtao, de enige stad aan de kust boven Sjanghai, die nog in nationalis tische handen was, is veroverd en het garnizoen van de stad zich in Zuidelijke richting terugtrekt. Volgens berichten, die Kanton berei ken, hebben onder communistische lei ding strijdende legers, die zuidwaarts langs de voornaamste spoorlijn naar het nieuwe regeringshoofdkwartier op rukken, een punt bereikt, dat op een afstand van 70 km van Tsangsja, een vitaal knooppunt ongeveer 550 km ten Noorden van Kanton, ligt. Van commu nistische zijde wordt gemeld, dat in Noord-Hongkjoe drie nationalistische legers en -een deel van het vroegere Prinsesjes als danseresjes De schouwburgzaal van Grand Thea tre Gooiland in Hilversum had Zater dagmiddag wel enige malen groter kun nen zijn om aan het aantal aanvragen te voldoen, van hen, die de kindermid dag wensten bij te wonen, waarin de leerlingen va.i de danseres Gabrielle Destree een uitvoering gaven ten bate van een liefdadig doel, n.l. de vereni ging „Pro Juventute Gooiland". De re denen van de grote belangstelling wa ren niet moeilijk te vinden. Onder de leerlingen bevinden zich de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, terwijl H.M. Koningin Juliana als een der belang stellende ouders de voorstelling bij woonde. Op verzoek van de koninklijke familie werd aan deze hoge aanwezig heid geen bijzondere aandacht besteed. Achter de namen Marietta van de Berg en Roswitha van de Bos, gingen de prinsesjes Beatrix en Irene schuil. Beatrix boekte vooral succes in enkele komische creaties, Irene meer als het verlegen, lieftallige meisje. garnizoen, i totaal 40.000 man, zich Donderdag hebben overgegeven en in de buitenwijken heropgeleid zullen worden. Ver naar het Zuiden, in Hong kong is de avondklok afgekondigd. Zaterdag, 72 uur na de bezetting, was de toestand te Sjanghai althans naar het uiterlijk vrijwel normaal. Als ge woonlijk waren straten en bioscopen vol en waren kleine vaartuigen bedrij vig op de Whangpoe. Ook de spoorlijn SjanghaiNanking functionneert weer normaal. Functionarissen van de inter nationale vluchtelingenorganisatie deel den mede, dat zij zouden blijven zor gen voor de 4.000 vluchtelingen, o.w. 1600 Joden, die nog onder hun hoede waren. Nederlanders veilig. De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat, voor zover hem bekend, de Nederlan ders te Sjanghai veilig zjjn en Neder landse eigendommen niet zijn bescha digd. De kist werd op de baar geplaatst onder het lossen van het eresaluut en het ontsteken van de vuurschalen. De stafmuziek van het KNIL zette „Un dernier adieu" in. Dominee F. M. Kooy man hield een rede, waarin hij 't werk van de generaal en van de echtgenote van de generaal „die zich een plaats heeft veroverd in de harten van alle gezinnen, ver over zee" memoreerde. De troepen stonden in carré opge steld en presenteerden het geweer bij de nadering van de kist. Nadat de Nederlandse vlag van de kist was ver wijderd, zakte de kist langzaam onder tromgeroffel in het graf. Daarna trad het vuurpeloton naar voren en loste 'n salvo op het graf. Onder het spelen van het Wilhelmus werd daarna de Ne derlandse vlag gehesen. Vervolgens dankte de broer van de overledene de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de andere aanwezigen namens de echtgenote, de zoon en de overige fa milieleden van de generaal. Negen bommenwerpers en vijf ja gers vlogen over het ereveld. Een Pi- percub strooide in duikvlucht bloemen. De delegaties legden vervolgens bloem kransen en een défilé van de aanwezi gen besloot de plechtigheid. De Koningin en de Prins der Neder landen hebben telegrammen van deel neming aan de waarnemend legercom mandant, generaal Buurman van Vre- end; verzonden. Voorts hebben de Koningin en Prins Bernhard telegrafisch hun deelneming aan mevrouw Spoor betuigd. De legercommandant, generaal Spoor, rust thans temidden van zijn soldaten op_ het ereveld Menteng Pulo aan de rand van Batavia onder een eenvoudig houten kruis onder nummer 46. Op het kruis staat onder de Ne derlandse driekleur het opschrift: „Generaal S. H. Spoor, commandant van het leger in Indonesië". De voorzitter van het Bijzonder Fe deraal Overleg, sultan Hamid de twee de, verklaarde tegenover Aneta, dat zeer binnenkort kan worden verwacht, dat het BFO aan de Nederlands-Indo nesische besprekingen zal deelnemen. Hij zeide, dat hieromtrent een brief van de commissie der Verenigde Na ties was ontvangen. 150 doden bij ernstige gevechten De Boliviaanse regering heeft Vrijdag een aantal politici, Ieger-officieren en arbeidersleiders waaronder de secre taris van de federatie van mijnwerkers, senator Juan Lechin doen arresteren, waarna de arrestanten, die er van wer den beschuldigd te hebben samenge zworen om een algemene staking in Bolivia uit te roepen, hetgeen de eerste stap in de richting van een burgeroorlog zou moeten zijn, naar Chili werden ge deporteerd. Toen de mijnwerkers, werkzaam in de tinmijnen in het afgelegen Catavi- gebied, gisteren het nieuws van deze deportaties vernamen, zetten zij 15 inge nieurs waaronder zeven Amerikanen als gijzelaars gevangen, verklarend, dat zij hen niet wederom in vrijheid zouden stellen, voor en aleer aan Lechin zou zijn toegestaan naar Bolivia terug te keren. gen zijn eigen moeder en de schoon vader van de vrouw van die man zegt iiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tante tegen zijn neef, terwijl de ooms in de eerste giaad hun eigen opa zijn. J7r zijn van die mensen, die aan ieder glas wijn een azijnlucht en in iedere appel een wurm vooronder stellen. De wereld achten ze een mis- sl< lukte grap met een zure nasmaak en e Zeven boefjes wachtten (m gegrijpt u wej? hun medemensen vinden ze varkens ^ew tegenstander van 17 zonder nuttig rendement. In de ziel- ]aar °P en tuigden hem af Vervolgens kurldige sfeer worden dezulken pessi- faken ze hem dood De politie, die (te misten genoemd, maa, u begaat geen laat) ingreep school een paar revol vers leeg en trof een voorbijganger in de nek. Alle schoolkindertjes in Po- onrecht, als u mij navolgt en hen sag- gerijnvreters doopt. Dat is in ieder ge val duidelijk en daar houwen we in Hl wordt vervelend, maar we moe ten nog even prinses Rita Khan (geboren Hay worth) aan de vergetel- len moeten Russisch leren en op de heid ontrukken Ze is burgerlijk en Mohammedaans getrouwd, maar het Vaticaan heeft te verstaan gegeven dat Noord-Holland van. Niet soms? Het middelbare scholen komen speciale mooie is. dat het ras Ier saggerijnvre- soc^a fs H° n ^^vroeger voor de kerk het huwelijk onwettig is. Ïlvooruitong^cfp hefltuï^er men- die rattenjager "el Een vroutv D m Duitsland heerst de geheimzin vooruitgang op het stuk der men scheidde van haar man gn hertrouwde niSe «ekte „Camcolakoorts", hetgeen selijkheid is, niettemin zijn er toch van tijd tot tijd kleine tekenen, die er op fet een koopman. Een maand later tenlllTTrtA h n o». AAvr.f„ vciim wirté <4 a niets met cocacola te maken heeft, S ts'voor Teludlelthoop'Moet ter van die koopman. En die eerst,: ben het namelijk eerst gekregen. De u eens lezen, wat er geseind wordt uit man 1"* nu ziin gewezen vrouw per- ziekte is nog vrij onbekend en de dok- manent de zenuwen in't lijf door haar ters laten de patiënten trouwde haar eerste man met de doch- maar wel met honden. De h-onden heb- Wij zien hier Koningin Juliana en de beide prinsessen, Beatrix (links) en Irene (rechts) het vliegtuig verlaten dat harde Amerika, dat in massale hup pel rond het gouden kalf heet te dan sen. Bij Pittsburg wordt een brug ge bouwd en die kost een lieve cent. Maar terwijl het karwei door een staking een week stil lag, bouwden roodborst jes in de ijzeren balken hun nestje. En toen is het gebeurd, dat die harde Amerikanen het hele constructieplan hebben gewijzigd, om de dieren niet te storen. Er staat bij het nestje een bord: „Geen toegang. Gevaar! Stoor de rood borstjes niet!" en al die kauwgomkau- wers lopen op d'r tenen en ze bouwen de brug met een bochtje. Gilde der saggerijnslikkers: zolang er zülke din gen gebeuren wens ik niet te gel-oven aan de atoomwaanzin. De mensen me nen het goed met de mensen. Mou gaat dat natuurlijk niet altijd op, want in hetzelfde Amerika kregen jongens ruzie bij een lijf - „schoonmoeder" te noemen! En aange zien zij de kinderen gedeeld hebben ziekte is nog vrij onbekend en de dok maar rustig uit zieken. p In baggerslijk is bij Makkum een paar beenderschaatsen opgevist, moet zijn zoontje nu opoe zeggen te- waarop onze voorouders 2000 jaar ge leden de baan rondzwierden. En op Schouwen zijn vuurstenen gevonden, hetwelk er op zou wijzen dat het eiland reeds in prae-historische tijden be woond was. Q In Frankrijk werkt men aan een film over het lijden van Chris- r Tf t ÓD t is; aan de tekst is al 25 jaar gevijld en er stromen giften toe uit alle wind streken. Theologen treden als adviseurs op. Een hachelijk ondernemen. In Arizona wordt reeds een jaar lang iédere dag 200 ion uraniumerts gewon nen en daarvan maken ze heel wat atoomknotsen, vrienden. Doch laat ons, gezien het roodborstjesverhaal waar- - Het wordt tijd, dat een wijs ^ee de preek vandaag begonoptimis- man in Parijs 's een paar ver- tl3ch. blljve"" Misschien wordt al het uranium wel gebruikt voor medicijnen. Grof 9 V l th 9 l B.gen:. De Dat kan - en het zou voor ons alle- Grote Vier hebben teveel vyven maai het beste e» testen. Thans wordt, volgens berichten uit La Paz, waarin melding wordt gemaakt van telefonische mededelingen uit Catavi, medegedeeld, dat de 15 gijze laars door de mijnwerkers zijn ver moord. Door een New Yorks radiostation is gisteravond melding gemaakt van een bericht uit La Paz, inhoudende dat te Catavi gevechten tussen soldaten en stakende mijnwerkers hebben plaats gevonden, als gevolg waarvan minstens 150 doden zijn gevallen. De tinmijnen te Catavi maken deel uit van de Patino- groep, die in een van de rijkste tinge- bieden der aarde is gelegen. Vreemde gast op Schiermonnikoog Er komen wel meer vreemde gasten op Schiermonnikoog, maar een zoals er thans vertoeft, heeft men er nooit ontmoet. Men heeft namelijk op het eiland een hert waargenomen. Het is een volwas sen exemplaar, dat er zich ken nelijk niet zeer thuis gevoelt. Hoe het dier op het eiland ver zeild is geraakt, is niet bekend. Hoorns zakenman dodelijk verongelukt Een bekend Hoorns zakenman, de beer Theo Bontje, firmant van de Hoornse Zuivelhandel, is Zaterdagmor gen op tragische wijze dodelijk veron- lukt. Tezamen met een knecht, die chauf feerde, reed hij in een zwaar beladen vrachtwagen over de dorpsweg te Wad- way, dicht bij Spanbroek. Zonder teken te geven kwam vanaf een landweg een paard en wagen de straatweg op en daardoor moest de auto ver uitwijken. De heer Bontje deed het portier open om te zien hoe ver men nog in de berm kon rijden. De berm was zeer zacht en de heer Bontje gaf nog een draai aan het stuur. Dat kon evenwel niet voorkomen, dat de wagen begon weg te zakken. De heer Bontje zag het gevaar en sprong in de berm- sloot, waarbij hij geraakt werd door het portier, zodat men aanneemt, dat hij verdoofd werd. De wagen kantelde, maar bleef hangen op een rijtje palen, die daar juist aan de kant in het water geslagen waren. De heer Bontje lag on der de over het water hangende wagen en is door zijn verdoving niet meer weg kunnen komen, zodat hij jammerlijk verdronk. De chauffeur kwam er af met een gekneusde pnis. Naderhand openbaarde zich een zenuwschok. De schuldvraag zal wel niet opgelost kunnen wórden; uit de aard der zaak zoii het juist zijn, dat een paard en wagen uit een ver scholen pad komend, bij het bit de weg op werd gereden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1