Het Wildi Noc Stad en Oinqzwig AMATEURGIDSEN IN ALKMAAR AGENDA Alkmaarse Kegelbond districtskampioen Nuttigwerk, belangeloos verricht Beschaafde Jongeman Bergen Grote bridge-drive van de Alkmaarse Bridgeclub 17 6 deelnemers i Woeste gronder Onder auspiciën van Aicmaria WV sprak Zaterdagavond in restaurant Kin- heim de heer Raben, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Amateurgidsen- bond, officieel genaamd Bond tot be hartiging van de Toeristische belangen van buitenlandse automobilisten (BBT BBA). Spreker betoogde, dat in het begin der dertiger jaren een aantal scholieren er een sport van maakte om de nummers van buitenlandse auto's te noteren. Dit had tot gevolg, dat de bestuurders daarvan meermalen stop ten en de jongelui om inlichtingen vroegen. In 1933 bleek, dat niet alleen in Den Haag, doch ook in Dordrecht ren dergelijke club bestond en toen de werkzaamheden veelvuldiger werden en vastere vormen aannamen, .volgde hieruit de oprichting van de Nederl. Amateurgidsenbond. De grote verkeers bonden zagen hierin een nuttig instru ment. Op initiatief van de jonge bond werden later de bekende gren^kiosken, oie vooral voor het verkeer van zo'n groot belang zijn, opgericht. De Minis ter van Onderwijs erkende ook 't goede werk van de bond, door de leden vrije toegang tot verschillende musea toe te staan. Het kwam voor, dat zich noe mende beroepsgidsen tegenover buiten landers een onjuiste houding aannamen door b.v te trachten vreemde valuta en reischeques op te kopen of vreemde bezoekers af te zetten. De Bond stelt zich op het standpunt, dat toerisme nog «ets meer is dan alleen het kijken naar oude trapgeveltjes. Daarom wil de Bond het toerisme bevorderen en die nen door zijn leden als gastheer te la ten optreden en de vreemdelingen niet alleen als gids te laten dienen, doch hun zonodig in alles behulpzaam te zijn, waardoor de toerist een vriend van Nederland zal worden en de ver standhouding met het buitenland zeer zal worden verbeterd. Het is de ama- teurgids verboden ooit enige vergoe ding in welke vorm ook voor zijn dienst te accepteren. Wel mag hij even tueel bij trips met zijn gasten aanzitten en zo dezen hem niet per auto naar zijn woonplaats terugbrengen, een biljet voor dé terugreis accepteren of de kos ten daaraan verbonden, bij de Bond declareren. De Bond verstrekt zijn le den legitimatiekaarten, terwijl buiten landse automobilisten, die een ama- teurgids wensen, een eveneens door de Bond of één zijner afdelingen verstrekt herkenningsteken op de voorruit van hun wagen hebben bevestigd. In de Rampvlucht van Pont St. Maxence De postduivenvlucht vanaf Pont St. Maxence is een ware rampvlucht voor de postduivenhouders geworden. De duiven werden reeds in de vroegte ge lost, doch de weerberichten waren van dien aard, dat meli de conclusie ging trekken, dat de duiven onderweg vooral in Belgie en in 't Zuiden van ons land wel eens regenbuien konden ontmoeten. De duiven, die zeer slecht doorkwamen de verwachting was, dat ze pl.m, 12 uur zouden arriveren lieten echter lang op zich wachten. Een enkele kwam om ongeveer één uur door. Een dergelijk concours is als regel in pl.m. 15 a 30 minuten afgelo pen/doch nu was het zo, dat 's avonds om 6 uur nog duiven in de constateurs werden geconstateerd, omdat vermoed werd, dat de prijzen nog niet verdiend waren. Ongeveer een vierde gedeelte dej- duiven is gister aangekomen, hetgeen zeer slecht te noemen is. Ervaren liefhebbers misten nog al hun duiven, die meermalen op diverse vluchten getoond haddén „hun boontjes" te kunnen verdienen. Laten we hopen, dat vandaag nu het weer iets beter is geworden nog verschei dene duiven op hun hok zullen terug keren, opdat de schade aan het post- duivenmateriaal gisteren toegebracht, gedeeltelijk genivelleerd zal worden. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, zoon van N. J. bioedjes en G. Schot. Tohnny B., zoon van J. Balder en K. Jonker. - Petrus H„ zoon van P. J. Obdam en M. Z. Rijkerbere, Christina M. At, dochter van J. Pol en M. A. Bram- nier Jouke, zoon van J. Wijkstra en M. H. Hijman. Jan, zoon van G. Plomp en M. C, M. Blokdijk. - Anita, dochter van J. J. Tode er. H. Lulirs. Evert, zoon van E. Lover en H. E. van der Sluis. Hendrik, zoon van L. Schenk en M. J. van Zandbergen. An- tonius M., zoon van W. van Ree en J. H. F. Middelhoff. Theodorus J. J. en Albertus G. M., zoons van E. F. C. Groothuizen en Mi J A. Heetman. Emma, dochter van J. de Jong en J. Niemeijer. - Myra C., dochter van E Tadema en M. N Zijlstra. - Nanda M., dochter van H. Verhagen en E. C. Jongejand Adriaan, zoon van B. Wonnsbecher en D. van Tuinen. Frank, zoon van J. Dalenberg en A. van Essen. Christina J., dochter van J. C. Clement en W. C. J. van Lienen. Ondertrouwd Nico Dekker en Re becca M. van Wezel. - Jfthan P. de Jongh en Cornelia A. M. Hof. Jan van de Geer en Jacoba Elzer. Gerardus A. van den Haak en Agatha C. A. Wester. Overleden: Comelia van Vuuren, 40 jaar, gehuwd met C. J. Poortvliet. - Geer- truida P. J. Floris, 21 jaar, gehuwd met J. Smit. Willem Bijl, 59 jaar. gehuwd met A. Mantel. ZAKENLUNCII KAMER VAN KOOPHANDEL Op Vrijdag 3 Juni a.s. organiseert de Kamer van Koophandel te Alkmaar met de leiders van* de grootbedrijven in haar district een za- kenlunch. waarbij prof. dr. G. M. Verrijn Stuart een causerie zal houden met het onder werp: ..Beschouwingen over enkele actuele mo netaire vraagstukken" grote steden zijn na de oorlog weer af delingen verrezen, terwijl in Gronin gen, Amersfoort, Haarlem en Alkmaar nieuwe afdelingen zullen worden opge richt. Behalve het bevorderen van een goede verstandhouding tuSsen de Vol keren, is het werk van de amateurgids, die met zijn gasten soms het hele land doorkruist, zeer interessant en leert hij ook de talen vlotter spreken. De candi- daat-amateurgids moet zijn taak met enthousiasme vervullen en wordt eerst na ballotage als lid van de Bond toege laten. Behalve de ruitzegels, waardoor de automobilist te kennen geeft, dat hij een gids wénst, wordt zijn komst soms ook van te voren aan een centrale post in een bepaalde gemeente telefonisch aangekondigd. Niet alleen automobilis ten^ doch ook andere toeristen worden uiteraard geassisteerd. Nadat spreker opgewekt had om zich via het bureau van Alcmaria-VVV als bondslid .op te geven, werd nog een aantal fraai gekleurde lantaarnplaatjes, die de schoonheid van diverse plaatsen van ons land in elk jaargetijde in beeld brachten, vertoond, waarna de heer M. van der Ploeg, leider van het Alkmaar- se gidsenkorps nog een interessante causerie hield, waarbij hij vertelde hoe Alkmaar de eens verloren Waagrechten terugkreeg. Met een dankwoord van de heer H. G. Rijs, administrateur van Alcmaria- VVV, werd deze vergadering, die door ouderen en jongeren werd bezocht, ge sloten. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De beste jaren van ons leven, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Vier stappen in de wol ken, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: New Orleans, 14 jaar. Sted. Museum: 1012 en 25 uur: Tentoonstelling DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Tentoonstelling Sted. Museum Tou louseLautrec: 1012 en 2—5 uur. DE FIRMA TH. KRAAKMAN Zn., wynkopertj to Alkmaar, Platte Stenenbrug 104, vraagt voor kantoor en winkel een R.K., met diploma Mulo en typen. Vechtpartij in de Boterstraat Zaterdagavond omstreeks elf uur werd de politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een café in de Boterstraat. Het bleek dat een 28-jarige matroos in een fikse vechtpartij was geraakt met een aantal andere bezoekers. De vechtenden werden gescheiden en de matroos, die hevig bloedde uit een hoofdwonde, werd meegenomen naar het bureau van politie, waar hij een noodverband om het hoofd kreeg. Hier na werd hij overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis, waar dr. Kolk de wonde kramde. Het bleek dat de matroos onder invloed van gebruikte alcohol verkeerde. DE K.C.B.-EKPOSITIE De K.C.B.-expositie in het Stedelijk Museum van Alkmaar is door 534 betalende bezoekers bezocht. Gisteren had te Bussum in de kegel banen van Café-Restaurant ,.De Har monie" .de laatste ronde plaats om de districtskampioenschappen. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter van de Kegelbond Gooi en Eemland, de heer Siliakus, namen de wedstrijden om ongeveer half twaalf een aanvang. Gooi en Eemland en Am sterdam begonnen resp. op baan C en D en het was wel aan te zien, dat Amsterdam het plan had om deze wed strijd te winnen. Het resultaat was dan ook niet slecht. A'dam wierp 1012 hout terwijl Gooi en Eemland op eigen ba nen met 919 hout eindigde. Vervolgens was het de beurt aan Alkmaar en Haarlem. De eerste gooier van Alkmaar begon middelmatig, n.l. met 90 hout, doch de tweede wierp 114, vervolgens 122, toen een kleine inzin king, n.l. 86, daarop een vermeldens waardige serie van de heer M. de Haas met 126 hout. Ook de heer W. Lagas deed alle eer aan de keuzecommissie en bracht 121 hout op het bord, voor waar een mooi succes. Ook de overige leden van het tiental wierpen het be nodigde aantal, zodat Alkmaar met 1117 hout :als nq. I".eindigde; Ook Haarlem bleek grote plannen te hebben en werd met 1053 hout num mer twee. De banen A en B bleken niet goed bespeelbaar te zijn, hetgeen ook zeer duidelijk in het rapport naar voren was gebracht. De technische commissie had in haar rapport vermeld, dat de banen gevlakt waren volgens de „mal" van de Nederlandse Kegelbond, doch enkele banen, vooral in de lengte niet behoor lijk vlak lagen; dit doelde hoofdzake lijk op de banen A en B. Vandaar, dat op deze banen niet hoog werd gegooid. Vooral de Alkmaarse dames en de ke gelclub OKA hadden hiervan veel last. Het resultaat bleef dan ook ver bene den de verwachting. De Alkmaarse dames wierpen 293 hout. De dames van Gooi en Eemland, A'dam en Haarlem behaalden resp. 363, 354 en 442 hout. Om het cliibkampioenschap wist OKA uit Alkmaar het hoogste totaal te werpen, n.l. 493 hout. Houdt Plank" uit Bussum werd tweede op eigen banen met. 484, vervolgens „Twee Duifjes", A' dam 435 en „De Prins" uit Haarlem 411 hout. Met deze stand nam de tweede ronde een aanvang waarbij de Amster damse bond met 972 hout zeer teleur stelde. Gooi en Eemland bracht het er beter af en boekte 1040 hout. Vervol gens zou de beslissing vallen tussen Alkmaar en Haarlem. De eerste gooiers wierpen resp. 98 en 99 hout. doch de heer Oudes wierp 111 hout tegen de Haarlemer Hölkens 88 hout, zodat de voorsprong van 64 hout werd vergroot met 22* hout. Toch bleek baan C niet zo goed be speelbaar als baan D, zodat Alkmaar met 976 hout genoegen moest nemen. Haarlem wierp op baan D 1000 hout en liep wel 24 hout in, doch niet voldoen de om Alkmaar te slaan. Alkmaar be haalde zodoende het kampioenschap en welverdiend.. De Alkmaarse dames stelden weder om teleur met 394 hout cn kwamen tenslotte op de vierde plaats. Ook de Alkmaarse club OKA bleef ver beneden haar kunnen met 338 hout en kwam op de derde plaats. Het voornaamste succes was aldus Broek op Langendijk EEN OUDE TRADITIE Hedenavond zal ds. Barendrecht van Klun- dert, op wie door de kerkeraad der Ned. Herv Gemeente een beroep is uitgebracht, een preekbeurt vervullbn. Hij hoopt hierdoor in nauwer contact met de gemeente te komen en zodoende een beter inzicht in de geestelijke structuur te krijgen. Obdam VANDALISME De mooie jonge boombeplanting langs de Stationsweg heeft de vemielwoede opgewekt, waarschijnlijk van leerlingen, die dagelijks per trein reizen. Reeds zijn twee bomen gesneu veld. Het .gemeentebestuur stelt thans alles in het werk om aan dit ergerlijk optreden voor goed een' einde te maken. voor het tiental van de Alkmaarse Kegelbond. Wel te begrijpen, dat de Alkmaarders in „De Gooische Boer" met open armen werden ontvangen door de heer H. Voorman, eigenaar van dit bekende Hotel-Café-Restaurant en Alkmaarder van geboorte. Al spoedig klonk het Alkm. Victorielied door de zaal. Na een gêzellig uurtje werd de te rugreis aanvaard. De strijd om het kampioenschap van Nedreland zal op 3 Juli a.s. plaats hebben in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond te Haar lem. Hieronder de totale uitslag van deze districtswedstrijden. Districtsbondenwedstrijd Heren: 1. Alkmaar 5938 plus Bussum 2093, to taal 8031, 13 punten; 2. Haarlem 5970 plus Bussum 2053, totaal 8023, 12 pun ten; 3. Amsterdam 6070 plus Bussum 1984, totaal 8054 11 punten; 4. Gooi en Eemland 5696 plus Bussum 1959, totaal 7655 hout, 4 punten. Bondenwedstrijd Dames: 1. Haarlem 2575 plus Bussum 857. to taal 3432, 12 punten; 2. Alkmaar 2700 plus Bussum 687, totaal 3387, 11 punten; 3. Amsterdam 2515 plus Bussum 794, totaal 3309, 10 punten; 4. Gooi en Eem land 2437 plus Bussum 741, totaal 3178 punten. Club-districtskampioenschap: 1. Twee Duifjes, A'dam 2938 plus Bussum 871, totaal 3809, 13 punten; 2. OKA, Alkmaar 2932 plus Bussum 831. totaal 3763. 13 punten; 3. Houdt Plank, Bussum 2720 plus Bussum 879, totaal 3599, 8 punten; 4. „De Prins", Haarlem 2681 plus Bussum. totaal 3476, 6 punten. Wat het tiental in Bussum gooide: C. Klerk 90 en 98 is 188; W. v. d. Bosch 122 en 90 is 212; G. Oudes 114 en 111 is 225; Jac. v. Spanje 86 en 83 is 169; W. Lagas 121 en 89 is 210; M. de Haas 126 en 99 is 225; C. H. de Lange 117 en 104 is 221; Genefaas 119 en 106 is 225; Eickholt 110 en 85 is 195; A. Köllmann 112 en 111 is 223. JEUGDIGE VANDALEN Zaterdagmiddag omstreeks vier uur hielden twee jongetjes van vijf en zeven jaar zich in de Alkmaarse Hout onledig met het vernielen van een aantal boomjes. Zé hadden daartoe twee bijlen meegenomen. De politie heeft de nodige maatregelen getroffen. Het Nederlandse Rode Kruis De afdeling Bergen van het Ned. Rode Kruis (w.o. ook de gemeenten Schoorl, Koedijk, Warmenhuizen en St. Pancras) met haar 1564 leden hield in „De Oude Prins" haar algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van Baron Taets van Amerongen. Het jaarverslag van de secretaris, mr. Sluis, memoreerde alle. eerst het op zo tragische wijze over lijden van het bestuurslid mevr. Taets van Amerongenvan Reenen, die zoveel voor de Rode Kruis-afdeling had bete kend. Mevr. HeringaSchuyling had namens de afdeling in gevoelvolle woor den de verdiensten van mevr. Taets van Amerongen herdacht ter gelegenheid van de begrafenis. De heer A. de Lange, in de vorige jaarvergadering benoemd tot penning meester, had gemeend voor deze functie te moeten bedanken. De voorzitter had daarom het hele jaar de financiële za ken der afdeling behartigd. Het aantal leden was in 1948 aanmer kelijk gedaald en bedroeg op 31 Dec. j.l. nog 1564. Het verslag maakte verder melding van het vele werk, dat de transportcolonne o.l.v. dr. Van Gelder en de heer Min. onlangs door het hoofd bestuur bevorderd tot reserve sectie commandant, in het afgelopen jaar heeft verricht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. C. Reinders, die de functie van penningmeester zal uitoefenen. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten* en uitgaven met een totaal van f 4831. Het batig saldo over 1948 bedroeg f 1724.86. Aan contributie was ontvangen f 2653,25 De financiële commissie rapnorteerde dat zij alle stuk ken en bescheiden in de beste orde had bevonden, waarna de vergadering de penningmeester décharge verleende. Tot leden van de financiële commissie voor 1949 werden aangewezen de heren C. Knook en J. Chr. Kettenborg. K.C.B. opent seizoen met expositie Henri ten Holt Het Kunstenaar-Centrum in Bergen zal het tentoonstellings-seizoen a.s. Zaterdag, 4 Juni, openen met een expositie van schilderijen van Henri ten Holt. Deze expositie is als een ere-tentoonstelling te beschouwen naar aanleiding van de 65e verjaardig die Henri ten Holt in Januari j.l, mocht vieren, en waaraan wij destijds een uit voerig artikel hebben gewijd. Het is de eerste maal dat Ten Holt als lid van het' KCB in Bergen exposeert, zodat hier een prachtige gelegenheid is z.ijn werk, dat slechts weinigen kennen, te bezichtigen. Zoals men weet vindt de tentoonstelling plaats in de tot kunstzaal omgebouwde Oude Stal van de Ruslende Jager. De oogst van de weg Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 27 Mei werden aan het politie-bureau te Ber gen de navolgende voorwerpen als gevon den aangegeven: gehaakte tas met kleding; bankbiljet; bruine portemopnaie met inhoud; kindermanteltje; zwarte bond; - armbandje; padvindersbeurs; - huissleutel; alpinomuts; lin nen tuigje; jongenskousen; armband; glacé da- nesliandschoen met kap; zilveren rozenkrans. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: 2 duimstok ken; 4 bankbiljetten van f 10,—; rood-wit- blauwe ketting van ovale kralen; bruine hand tas (leder) inhoudende vulpen, portefeuille met f 5,— en notitie-boekje; zilveren armband met bruine steen; bruin lederen handschoen; wol len shawl (vierkant, groene rand); zijden shawl (wit met rode en blauwe bloemen); donkerblauwe ceintuur; bril in lichtbruine hoes; bioche (geslepen gele steen gezet in gouden ringetje); blauwe vulpen (gouden pen); twee blauwe kinderpantoffeltjes; shawl (blauw en rpod op wit); hondje (wit met bruine vlekken). Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uuï v.m. Heiloo LAAGSTE INSCHRIJVER De heer C. Nieuwenhuizen alhier was met 24.980.— laagste inschrijver bij de aanbesteding van bestratings werkzaamheden op het eiland Texel. Deze foto geeft een beeld van een der grote machine-hallen van de Krupp-fabrieken, zoals deze er thans tijdens de onimantelingswerkzaam- heden uitziet. Hier stonden de enorme draaibanken,-die voor en tijdens de oorlog dag en nacht op volle capiciteif werkten voor de Nazi-oorlogs machine. Langedijk Propagandavergadering Staatspensionnering Zaterdagavond belegde de afd. Nid. Scbarwoude van de Bond van Staals- pensionnering. een propaganda-verga- dering in Concordia te Noordschar- woude, waarbij de heér_ A. Greeuw Van Heiloo als spreker optrad. De voorzitter, de heer van Wijnveld, opende de vergadering, waarbij hij het overlijden van de Bondsvoorzitter, de heer Rachel, memoreerde. Het Bedrijfspensioen achtte spreker voor zelfstandigen een lijdensgeschle- enis. Na een voorbeeld van een derge lijk pensioen besproken te hebben, noemde de spr, o.m. de nog beneden do uitkeringen krafchtens de Noodwet- Drees liggende pensioennormen sociaal onverantwoord. De voorstellen om een bedrijfspen sioen voor de tuinders te vormen, achtte spr. niet efficiënt. Met een heffing op de veilingsomzet komt men er niet Daarom houdt de Bond vast aan een premievrij bodem-pen- sicen. Hoewel spr. niet in staat was preciese cijfers te noemen, liggen de onkosten bij de bedrijfspensioenen zeer hoog, Bovendien zal vcror vele tuinders de premie een bezwaar zijn, temeer waar het dieptepunt in de tuin bouw naar alle waarschijnlijkheid nog- niet is bereikt. Spr. achtte het daad van sociale rechtvaardigheid, dat jaar lijks 200 millioen voor de ouderdoms voorziening wordt uitgetrokken Burgerlijke Stand Géborén: Petrus--C.,zoon .van P. Duijs. eii D.'Mééster. Joliaunff; M. dochter van I J. Nijman en C. J. Mopij. - Jan, zoon van C.Kuilman en F. WeggebakkeF. Maria A., dochter van J, Timmerman en W. Wagenaar. Pieter,. zoon van P, Bruin en E. Uil. Dirk, zoon van D. J de Vriés en K. Kouwen. Ondertrouwd: Willem N. H. den Houdijker (won. te Hazerswoude) en Baligtje Wierirfg. Ursem jodenverraad berecht Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de beruchte verraadzaak tegen Fr. Weijers en G. Mosterd uit Eindhoven, tegen wie resp. wegens verraad en arrestatie van, bij oud-burgemeester ondergedoken joden, 6 jaar gevangenisstraf was geëist. W. werd van het ten laste gelegde vrijgesproken, terwijl G. M. veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 4 jaar en 6 maanden met aftrek preventief (vgnaf 19 September 1944). TUINDERSBEDRIJF VERKOCHT Bij onderhandse verkoop i& het tuindersbë- drijf, groot 1.50 h.a., met woonhuis, kool-1 schuur en schuur, van de heer N. Comman deur alhier,» in eigendom overgegaan op de lieer Konijn tp Weere (Hoogwoud). VAN MARSDIEP TOT IJ Te Den Helder hebben 402 school kinderen deelgenomen aan het ver- keersexamen, waarvan elf werden af gewezen en zestien automatisch af vielen Q De R.K. Spaarbank te Den Helder bestaat Woensdag een halve eeuw. Op de Texelse lammeren- markt werden 1347 dieren aangekocht voor uitvoer naar Tsjechoslowakjje; de prijs was van f 29f 34. In Schagen en omgeving bestaan vergevorderde plannen tot oprichting voor een coöperatief grasdroogbedrijf. Te Hoorn is op 72-jarige leeftijd overleden mgr. Nic. Stam, een be. kende missie-bisschop. D Op 9 en 10 Juli zal te Venhuizen het jaarlijkse tyrnfeest van de kring West-Fries land van het K.N.G.V. plaats hebben. Het aardbeienseizoen nadert met rasse schreden. Te Beverwijk werden reeds de eerste vruchten van de volle grond aangevoerd. De prijs was f 4 per slof. Op Zaterdag 2 Juli zal de K.R.O van uit het R.K. sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee de Hoog mis uitzenden. Uit het kantoor van Bruijnzeel's Fineerfabriek te Zaandam werd f 4000 ontvreemd, zijnde het loon van do nachtploeg, wier leden by het vertrek aan den lijve werden gefouilleerd. O De Onderlinge Brandwaarborgmij te Wormer heeft de aanschaffing van snelblusapparaten op boerderijen ver. plichtend gesteld, p Ter stimulering van het tentoonstellingswezen en het kunstleven te Zaandam, heeft het ge meentebestuur twee schilderijen aan gekocht van Zaanse schilders, n.l. een werk van de Zaanse molenschilder Kruiver en van de kunstenaar Wtf- nands. Aan de aandeelhoudersver gadering van de N.V. Albert Heijn la voorgesteld een dividend van 7%% uit te keren. Te Zaandam is een personenauto op de Leeghwaterweg van de dijk gereden; de bestuurder brak een been, een der inzittende da mes liep een hersenschudding op en de auto werd zwaar beschadigd, p Te Purmerend zal Zaterdag 11 Juni in 't Noordhoilands Kanaal een prestatie zwemtocht over 1 K.M. worden ge houden. D Aan de firma Broertjes te Overveen is voor f 796.200,de bouw gegund van 68 woningen (woonruimte voor 84 gezinnen) /oor e woning stichting „Patrimonium" te Zaandam. Visserijbesommingen IJmuiden De aanvoer van Zaterdag was: 420 kisten schol,' 120 schelvis, 20 poon, 30 wolf, 17 ka beljauw, 60 wijting, 140 fijnvis, 25 makreel, 50 schartong, 5 heilbot, 10 griet, 25 rode poon. -50 schar en 50 kisten diversen. - Besommingen: KW 72 f2240; 69 f 5800; IJM ,229 f2150; 11 f2200; 310 f1800. In hotel Victory werd gistermiddag een bridgewedstrijd gehouden, waar voor de belangstelling zeer groot was. Niet alleen uit Alkmaar, maar ook uit tal van andere plaatsen waren de lief hebbers opgekomen, zoals uit Bergen, Egmond, Heiloo, de Langedijk, de Schermer, Beverwijk, Amsterdam, Oudendijk, Hoorn, Schagen, ja er wa ren zelfs vier paren uit Noordwijker- hout. Het geheel was in de zalen van Victory uitstekend geregeld onder lei ding van de hèer Van Stock, die ge assisteerd werd door diverse commis sarissen. Er werd gespeeld in 11 groe pen van 8 paren, volgens het Howell- systeem; 4 gr. in de A.-klasse, 4 in de B.-kl. en 3 in de C.-klasse. In elke groep werden 7 maal 3 spellen ge speeld. Verschillende bekende paren hadden het in hun groep lang niet ge makkelijk, al sprak ook een enkele maal de geluksfactor een woordje mee. Er werd in alle groepen met veel ani mo gespeeld, er werden mooie con tracten gemaakt, maar ook kwamen diverse down-klappen voor. Toen na ruim drie en een half uur spelen de wedstrijd was beëindigd, kwam voor de leider en zijn assisten ten nog een zwaar werk: het berekenen van de uitslag in de diverse groepen. In enkele groepen, zelfs in de hoofd groepen kwamen nog wel eens foutjes in de notering voor, wat men toch dient te vermijden, omdat het de uit rekening zo bemoeilijkt. Maar ten slotte kon de heer Van Stock dan toch de uitslag waarop de deelnemers zo geduldig haddén ge wacht bekend maken. Verrassingen bleven niet uit, maar dat ziet men nu eenmaal op elke bridge-drivè. Voor de beste resultaten behaald in 2 afd. A, 2 afd. B en één afd. C werden me dailles uitgeloofd, dus 5. Hiervoor kwamen de volgende paren in aanmer king: heren Pijpers en Res, Alkmaar: Koster en Kramer, Oudendijk; Beeld man en Lutterot, Alkmaar; Van Kampen en Noort, Noordwijkerhout en mevr. de Boorder en dr. Heringa, Schermerhorn. Voordat de leider toen kon over gaan tot de prijsuitreiking (voor de nummers 1 en 2 van elke groep waren prijzen) vroeg de heer L. Trijbetz het woord, die met enige hartelijke woor den een mooi geschenk aanbood aan de heer v. Stock voor al het werk door hem voor deze drive verricht. Daarna konden de prijswinnende paren uit de ruim veertig prijzen een keuze maken, waarmee om ruim half acht de drive werd beëindigd. Hieronder volgt de uitslag van de wedstrijd; A I le groep: 1. heren Pijpers en Res, Alkmaar 38p.; 2. heren Van Baaien en Kramer, Krommenie, 34% p.; 3. heren J. de Lange—-J. Kool, Bergen, 34 p.; 4. heren A. Vink en J. Steenhart, Alkmaar 34 p.; 5. heren Kueter en Randshuizen, Alkmaar 31 p.; 6. A. Visser en W. Brandse, Alk maarHeiloo, 30 p.; 7. mevr. en dr. Van Oppen, Limmen, 25% pt.; 8. he ren A. en C. Hoogenboom, Beverwijk, 24% p. A I 2e groep: 1. heren K. Bos en J. Koel. Alkmaar 36 p.; 2. mevr. IJzen- dijkde heer Sorgdrager, A'dam 35 p.; 3. BakkerSpruijt, Beverwijk 33-% p.; 4. Zijp en Bras, B. o. L. 31% p.: 5. mej. Sombroekde heer Jansen, Ber gen 30% p.; 6. mevr. De Vriesde heer Govers,. Alkmaar 29% -p.; 7. de heren Buis en Schmidt, Alkmaar 28% p.8. de heren Mater en Schiphorst, Alkmaar 27% p. A II le groep: 1. de heren Koster en Kramer, Oudendijk 41% p.; 2. de he ren Beek en Tappe, Alkmaar 41 p.: 3. Kroon—Bosman 34% p.; 4. mevr. Felsde heer Jansen, Alkmaar 30 p.; 4 StalsDe la Leine 29. p.; 5. E. GodartUiterst, Afdam 28% p.; 7. de heren Kaan en Brink, Oosthuizen 27 p.; 8. fam. Benavente, A'dam 20 p. A n 2e groep: 1. de heren Ploeger en Schaafsma, Schagen, 41 p.; 2. de he ren Bliek en Klokkens, A'dam 36 p.; 3. de heren Res en Degenhart, A'dam 34% p.; 4. fam. Rietdijk, Santpoort 31% p.; 5. D de Ruijter en D. Leijen, Alkmaar 29 p.; 6. de heren Koster en v. d Meer, Oudendijk 28% p.; 7. de heren Nieman en Kley, Egmond 28 p.; 8. De Boer en Porssius, Alkmaar, 23% p. B He groep: 1. de heren v. Kampen en v. Noort, Noordwijkerhout 42 p.; 2. de heren Fels en Trijbetz, Alkmaar 37 p.; 3. de heren v. Vliet en Kiel, Alk maar, 33 p.; 4. de heren Groenveld De Boer, Heerhugowaard 32% p.; 5. dames Dukerv. d. Berg, A'dam 27% p.6. dames Bliek en Kiokers, A'dam 27 p.; 7. de heer en mevr. Hollenberg, A'dam 26% p.; 8. de heren v. d. Wa tering en Schoorl, Heiloo 26% p. B I 2e groep: 1. de heren Vonk en Wanna, Alkpiaar 35 p.; 2. de heren v. Galen en Vermin, Noordwijkerhout 34 p.; 3. de heren v. d. GardeKrekel- berg, A'dam 33 p.; 4. de heren Koster en Honing, Bergen 33 p.; 5. de heren Pinxter en EWederichs, Schoorl 32% p.; 6. dames BosKoel, Alkmaar 32% p.; 7. de heren HartgrinkBurger. Egmond 30% p.; 8. fam. Smit; A'dam 21 p. B II le groep: -1. de heren Beeld man en Luttero.t, Alkmaar 41% p.; 2 de heren Bus en Gosschalk, N.-Schar- woude 40% p.; 3. fam. Dik, Alkmaar 34 p.; 4. dames De WitDudok, Hoorn 30% p.; 5. 'mevr. Huijbersde heer Gabriel, Alkmaar 29 p.; 6. mevr. Pij- persNagengast, Alkmaar 27% p.; 7. de heren Wit Sr. en Wit Jr., Alkmaar 26% p.: 8. do heren BeetsBlokker, Oudendijk 22% p. B II 2e groep: 1. mevr. v. d. Eem— de heer Bakker, Bergen 37% p.; 2. de heren Goudsbloem—van Langen, H.- Hugowaard 36 p.; 3. mej. Outelaar de heer Kaptein, Noordwijkerhout 35% p.; 4. dames OostwouderLutterot, Alkmaar*32% p.; 5. de heren de Boor der en Plugboer, Schermerhorn 30 p.; 6. fam. Kroon, Haarlem 29% p.; 7. dames Kohier.Boom, Alkmaar 28 p.; 8. dames GrootRast, Alkmaar 23 p. C I le groep: 1. de heren Geus en Schoenmaker, Alkmaar 38% p.; 2. da mes BakkerKense, Heiloo 34 p.; 3. .MeyerBierman 33% p.; 4. mevr. SombroekMiddelburg, Bergen 33% p.; 5. fam. Feller, Hoorn 30 p.; 6. da mes BrandseVersteeg, Heiloo 28 p.; 7, de heren OotjersSlikker, Noord- Scharwoude 28 p.; 8. dames Beek- De Boer, Alkmaar 26% p. C I 2e groep: 1. mevr. De Boorder— dr. Heringa, Schermerhorn 39 p.; 2. de heren KaperScholten, Alkmaar 38% p.; 3. mej. Kosterv. d. Oute laar, Noordwijkerhout 36% p.; 4. da mes v. Stock—Tappe, Alkmaar 36% p.; 5. de heer en mevr. v. d. Stok, Alk maar 31 p.; 6. de heren OudhuisDoes, Heerhugowaard 29 p.; 7. fam. Kroon, A'dam 23% p.; 8. de heren Breman Termaat, Noord-Seharwoude 18 p. C n le groep: 1. dames v. Wijk te Schoorl 41% p.; 2. de heren Lief ting en Snijders, Alkmaar 38% p.; 3. fam. Piet, Alkmaar 33 p.; 4. dames Kirke- nierDe Jong, Alkmaar 32 p.; 5. da mes JansenDe Ruiter, Alkmaar 29% p.; 6. fam. De Boer, A'dam 29% p.; 7. fam. Lionard,Schoorl 26 p.; 8. de heren v, Zutfen—Mutschler, A'dam 22 p. f t i 1/ O- J|ET NOORDHOLLANDS] wat oude kaarten ons d gaan wat ervan geworden geen cultuurlandschap ha: geen plassen drooggelegd, durend In functie z(jnrfe g als nodig is om die gronde Dat Ingrijpen van de mens wordt voor sommige groepen van de bevolking wel beangstigend. Kort geleden gin gen er in de krin gen der boerenbe volking ernstige waarschuwingen op tegen 't steeds meer opslokken van cultuurgrond door de zo zeer aan uitbreiding behoef te hebbende grote steden in het Wes ten des lands en de ook al noodza kelijke groei van de industrie. Een voor de hand lig gend voorbeeld vormt op dit ogen blik het verdwij nen van grote bouwakkers in de IJpolder. Dit heeft weer tot gevolg, dat de boer en de overheid onder diens eis tracht op andere wijze dit grondverlies zo klein mogelijk te maken. Ook dat is nodig nu het be volkingscijfer van Nederland met reu zensprongen om hoog schiet. Landaanwinst wordt verl de inpolderingen, waarvan IJselmeer op heden de b vormen. Landaanwinst, al in geringere oppervlakten, v 't in cultuur brengen van di gronden. Deze laatste win aan de andere zijde een mers, die woeste gronden i belangrijk recreatieoord voi De sterke inkrimping van tieterrein bij een groeiende en een eveneens groter wo: veelheid ter beschikking st tijd is een factor in de alg: van zaken, welke zeker i slehat mag wordén. Het i meer gemechaniseerde vooral van de stadsbewone: een betere ontspanning, et mogelijkheid voor geestelij ming. Waar die ontbreekt der voldoende mate aanwi een negatieve beïnvloeding terwege blijven. En waar 1 dan terecht? Wij mogen ons daarom, i Van deze zeker ernstige fei verheugen dat ons land ei nisaties rijk is, die zich, de de ander sinds korter tijd, om het opslokken van die w den zoveel mogelijk te bei werk, dat b.v, door de 1 Vereniging tot Behoud va monumenten is en wordt v werk ook van diverse gewe ganisaties ter bescherming schap en natuurschoon ver ook onze grote waardering. In onze TNEZE OPMERKINGEN w in de pen gegeven als een bezoek, dat wij dezer d; ten aan „Het Wildrijk", i twintig h.a. groot bosterreii aan hout zo slecht bedeelde kwartier van Noord-Hol fraaie stukje natuur geleg: Maartensvlotbrug tussen de het Noordhollands Kanaal overblijfsel zijn van een gestrekter bosgebied, waarv de buurt dan nog enkele ovi vinden in het ten Oosten va naai gelegen „Annanas" en Zuiden van Het Wildrijl Kloosterbosje. Schriftelijke bewijzen var staan,van Het Wildrijk vin oude acten van Notaris C. v: Alkmaar (1709), toen Su: Rolwagen aldaar eigenaress: „heerschap met plantage gaard" werd. Men mag ve len, dat het bos toen meer terrein was omgeven. De n in en waar eens de konijnen groeven en de hagedissen zonnen op een witblinkenc linkje, graast nu het zwart op groene weiden. Het „hui de bezitting behoorde, Slechts de thans onder de „torenhuis" bekend staande terswoning bij de ingang va dige Wildrijk, met eronder z.g. jachtkelder. bleef van re grootheid bewaard. Het Wildrijk kwam daarn; nanas in handen van 't lid d: damse Vroedschap Jac. van voorts achtereenvolgens in van Graaf Iwan Golowkin en Russisch Gezant in Nede cob Unico de Heilige Roor fraat van Wassenaar Obda terwijl het tenslotte eigende van de Graven Bentinck. He vóór de laatste oorlog de Sti: Noovdi 'ands Landschap" aankoop van Het Wildrijk het ware wellicht thans reec eeerd en tot cultuurgrond ge

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2