Bondselftal bracht er weinig van terecht Residentie Nog een punt en S.Y.Y. is landskampioen S.V.V.-B.V.V. Fanny liep weer in Nederland Sportuitslagen Zaandijk en V.V.A. in de tweede klasse D. T.S. handhaaft zich Lakeman won de Ronde te Roermond En derde in Terneuzen Het Radioprogramma Desondanks een 3-2 overwinning Nieuw landbouwbeleid der regering Minister Mansholt pleit voor evenwicht Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur AVONTUUR m Slechts één punt scheidt SW nog van het landskampioenschap. Zaterdag werd van BW gewonnen en als de Schiedammers volgende week tegen Heerenveen gelijk spelen, gaat de titel van landskampioen naar Schiedam. De kans bestaat echter ook nog dat BW, Heerenveen en SW met een gelijk aantal punten zullen eindigen. Heerenveen zou dan van SW moeten winnen en BW van NOAD. Voorlo pig staan de papieren van de kranige Schiedamse ploeg, die dit jaar in de eerste klasse debuteerde, uitstekend. SW 9 5 3 1 17—12 13 Heerenveen 9 5 1 3 27—18 11 BW 9 4 3 2 13— 9 11 AGOW 9 3 3 3 11— 8 9 VSV 10 4 0 6 16—18 8 NOAD 8 0 2 6 4—23 2 Naar schatting heben 55000 toe schouwers Zaterdagmiddag in het Feijenoordstadion naar een spel van wisselende kansen en ongelijke spel typen zitten kijken en daarbij beurte lings kunnen genieten van mathema tisch spel en geestdrift, met ieder op zijn beurt perioden van overwicht. De ruststand 1—1 gaf crp dat ogenblik de verhouding vrij zuiver weer en in de tweede helft had het winnende doel punt even goed aan Bosse als aan Schiedamse zijde kunnen vallen. Het laatste is gebeurd, zonder dat daarmee gezegd kan worden dat de overwin ning van S.V.V. overtuigend was, al kan men dan de techniek hoger aan slaan dan het enthouiasme, dat ten slotte, zoals de Bossenaren dat ver toonden, toch ook niet geheel van technische kwaliteiten gespeend was. De Schiedansners begonnen zoals gewoonlijk hun kalm en berekend lijkend tiktakspelletje, waarbij vooral het uitstekend voeden van de voor hoede door de midhalf Van Schijndel opviel. Maar het duurde ruim twintig minuten eer de voorhoede succes had. Een algemene aanval werd toen beslo ten met een kopbal van rechtsbuiten Schrumpf, waarbij de bal hard in het net vloog (10). De Schiedammers schenen er hoe langer hoe meer zin in te krijgen om de score te vergroten. "Jaar toen verschillende aanvallen op niets waren uitgelopen dank zij vooral Saris, die zich zeer goed weer de begonnen de Bossenaren warm te lopen en wel in die mate, dat S.V.V. zich enigermate de wet moest laten voorschrijven. Toch duurde het nog tot drie minuten vóór het einde van de eerst speelhelft eer de rechtsbuiten Van Beurden na een goed genomen hoekschop van links hoog kon inschie ten (1—1). Dit dóelpunt was kennelijk oorzaak, dat B.V.V. de tweede helft met meer zelfvertrouwen inging. Het Schiedam se doel beleefde menig angstig mo- Goed ie spreken over Amerikaanse trip Duizenden toeschouwers waren Zon dagmiddag naar de sintelbaan te Am sterdam getogen, waar de AV 1923 en Sagitta nationale wedstrijden organi seerden. De toeschouwers werden enerzijds teleurgesteld, want het geannonceerde starten van Wim Slijkhuis ging niet door, zonder opgave van redenen. Daarentegen kwam Fanny Blankers- Koen, onvermoeid als zij is, enige uren nadat zij weer op vaderlandse bodem was geland na haar Amerikaanse reis, in de baan op de 80 meter horden. Zij noteerde op deze afstand 11.9 sec. en bleef met deze tijd ver vóór haar te genstandsters. Fanny is erg goed te spreken over de ontvangst die zij in Amerika heeft gekregen en hoopt nog eens naar de Verenigde Staten te kunnen gaan om dan alles te zien, wat zij ditmaal in de haast heeft moeten overslaan. De wedstrijden waren slecht geor ganiseerd en herhaalde malen ontstond ruzie als de toeschouwers de plaatsen waarvoor zij betaald hadden ^niet kon den innemen. Toch waren er enkele lichtpuntjes en wel het lopen van Groen (AV '23 en Harting (De Zeeuwen) op de 3000 meter, de 800 metêr waarop vier lo pers beneden de 2 minuten grens ble ven en de tijd van de Amsterdammer Griek, die op het nummer juniores 100 meter een tijd van 11.6 sec. no teerde. ment en het leek tot tweemaal toe een wonder, dat de stand bleef zoals hij was. Na een kwartier spelen kwam S.V.V. echter weer los. Rechtsback Huybregts van B.V.V. veroorzaakte in die periode een vrije schop ter hoogte van de zijlijn en toen die genomen was en de bal vóór de doelmond zweefde, sprongen verschillende hoof den, maar alleen het koppen van de Schiedamse linksbinnen was raak en tevens hard en zuiver in de juiste richting. Saris had het nakijken. Zo raak was deze bal geweest, dat de ma ker van het doelpunt neerviel en bleef liggen. Even later verliet hij het veld met een scheurwond boven een der ogen. Dit doelpunt was tevens voor B.V.V. aanleiding om alles op alles te zetten. Het elftal werd door elkaar gegooid en menige goede aanval was er het ge volg van. Tot afwerking kwam het evenwel niet, dank zij het voortreffe lijk verdedigen van de beide Schie damse achterspelers Steenbergen en Corveleyn, daarbij niet minder goed geassisteerd door de kanthalfs Kan en Van Meerwijk. OM HET LANDSKAMPIOENSCHAP. SW—BW 2—1. BEKERWEDSTRIJDEN. EmmaHeracles 10, QuickSport club Emma 21, Willem 2Helmondia I—1. PROMOTIE DERDE KLASSE. ZaandijkAlkmaarse Boys 21, IW Hilversum 05, WABaarn 62. SDWKennemers 32. PROMOTIE VIERDE KLASSE. DRC—DTS 1—2. PROMOTIE AFD. N.-HOLLAND: ZAPSchoorl 02, Sijbekarspel Sporters 01. Van HasseS wereldkampioen De beslissende partij in Jret tournooi om het wereldkampioenschap libre tus sen de Belg van Hassel en onze land genoot van de Pol, werd na spannende strijd door van Hassel gewonnen, waar- mede de Belg het wereldkamuioenschap libre behaalde. De uitslag luidde: van Hassel 500 11 364 45.45 van de Pol 481 11 159 43.72 Domingo bezette met vijf gewonnen partijen de tweede plaats en van de Pol werd derde. Zaandijk en WA hebben gisteravond feest gevierd. De Zaandijkers om het behoud in de tweede klasse, dat zij bereikt hebben door een 21 overwin ning op Alkm. Boys, dat zich intussen kranig geweerd heeft, en WA door haar promotie naar de hogere klasse door een 62 overwinning op Baarn. Vooral de Amsterdammers achten wij een aanwinst voor de tweede klasse. Hilversum nam met waardige cijfers afscheid van de tweede klasse door IW met 50 te verslaan. De Kenne mers verloor met 32 van SDW. Zaandijk 8 4 3 1 12— 7 11 Zilvermeeuwen 8 5 0 3 18—15 10 Hilversum 8 3 2 3 15—11 8 rw 8 3 1 4 11—14 7 Alkm. Boys 8 1 2 5 10— 8 4 WA 8 6 1 1 27—12 13 SDW 8 5 1 2 19—13 11 Schoten 8 5 0 3 18—16 10 De Kennemers 8 3 0 5 17—22 6 Baarn 8 0 0 8 10—28 0 Verheugend is het feit dat DTS in Alkmaar kans zag de Durgerdammers DRC met 21 te verslaan, zodat zij het volgend jaar weer in de derde De uitslag van de ronde van Roer mond voor professionals over 120 km luidt: 1 Lakeman (Amsterdam) 3 uur 3 min. 20 sec., 2 Savelberg (Hoens- broek) zelfde tijd, 3 Schellingerhoudt (Zaandam) op 4 meter, 5 A. Kuilman (Beverwijk) op 500 meter. RONDE VAN TERNEÜZEN. Zaterdag werd de ronde van Terneu- zen gereden, een wegwedstrijd voor profs en onafhankelijken over een af stand van 136 km. De uitslag luidt: I Braspenninx (Princehagen) 3 uur 37 min., 2 Pellenaers (Breda) 3 uur 38 min. 30 sec., 3 Lakeman (Amsterdam), 4 Van der Dillen (Den Bosch), 5 Joo- sen (Made) allen dezelfde tijd. DIEDERICH WINT RONDE VAN LUXEMBURG. De Luxemburger Diederich heeft de ronde van Luxemburg gewonnen met een totaaltijd van 34 uur 16 min. 13 sec. Na hem komen in het eindklas sement: 2 Sforacchi (Italië) 34.22.24, 3 Ernzer (Luxemburg) 34.23.31, 4 Brule (Frankrijk) 34.23.47. 5 Janssen (Ned.) 34.23.47, 6 Le Nizerhy (Frankrijk) 34.28.27, 7 Sciardis (Italië) 34.29.20, 8 Kirchen (Luxemburg) 34.29.48, 9 Kemp (Luxemburg) 34.30.15, 10 Walckiers (Belgie) 34.38.49, 11 Syen (Ned.) 34.40.19, 21 De Hoog (Ned.), 23 Vranc- ken (Ned.) en 24 Voorting (Ned.) Waterpolodag van U.Z.S.C. Tengevolge van de lage watertem peratuur lieten 25 zeventallen verstek gaan, waardoor het aantal deelnemen de ploegen aan het tweedaags water- polo-tournooi te Utrecht tot 85 daalde. De voornaamste uitslagen luiden: Hoofdafdeling: HZ en PC—Enfants de Neptune (Tourcoing) 3—2, UZSC—Het Y 5—0. Eerste afdeling SCR Roubaix—PSV 2—2. Tweede afdeling SCR 2 Roubaix Dolfijn 2 03. klasse mag uitkomen. Gefeliciteerd, witjakken. Zap liet tegen Schoorl een steek val len door met 20 te verliezen. Sporters versloeg Sijbekarspel met 10, zodat er thans vier ploegen in deze promotie-competitie zijn die acht punten verzamelden. Schoorl en Spor ters hebben echter een wedstrijd min der gespeeld dan Zap en Sijbekarspel zodat het zich wel laat aanzien dat de strijd voornamelijk tussen de twee eerstgenoemde ploegen zal gaan. De stand is nu: Sporters 6 3 2 1 8 Schoorl 6 3 2 1 8 Sijbekarspel 7 2 4 1 8 ZAP 7 3 2 2 8 LSW 6 0 0 6 0 De landenwedstrijden tegen Denemarken en Finland Zoals hekend speelt het Nederlandse elftal op Zondag 12 Juni a.s. te Ko penhagen tegen Denemarken en op Donderdag 18 Juni te Helsinki tegen Finland. Naar wij vernemen zijn voor deze Scandinavische tournee de volgende spelers aangewezen: Doel: De Munck (Sitt. Boys) en Sa- ris (BW); achter: Van Bun (MW), Schijvenaar (EDO) en Everse (Neptu- nus); midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (DCV), De Vroet (Feyen- oord) en Stoffelen (Aja.:)voor: Wil kes (Xerxes), Brandes (Feyenoord), Timmermans (ADO>, Clavan (ADO), Beun (Xerxes), Schaap ('t Gooi), vd Tuyn (Hermes DVS) en Abe Lenstra 'Hcerenveen) HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Gramo- fconplaten. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Klank beeld. 7.30 Viool en piano. 7.45 Ir. J. Stui- venberg. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Pen- nies from Heaven. 8.50 Ducdalf. 9.10 Radio Philharmonisch-orkest. 10.10 Lezingen. 10.25 Actuele kanttekeningen. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek. 6.30 Met band en plaat. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 8.05 De Jubo roept. 8.15 Orgel. 9.00 Dr. J. v. d. Lee. 9.20 NCRV-koor. 10.00 Hollands Strijk orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gramo- foonplaten. 11.40 Slotaccoord. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8,15 Ochtendvaria. 9.30 „Aubade". 1.20 Metro- pole-orkest. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Kobus Kwint. 7.15 Achter het voetlicht. 7.45 Rubriek. 8.05 In het Radio- Zoeklichi. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.35 ,.*.ls ik daar nog aan denk". 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Maria Zarnora en orkest. 10.20 Bijnamen in de Kamermuziek. 11.15 Gramo- foonmuzufc. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zonder naam. 6.10 Sportpraatje. 6.20 Rhythm, sextet. 6.50 Ac tualiteiten. 7.15 Omroeporkest. 8.05 De ge wone man. 8.12 „Alkestis". 10.45 Avondgebed. 11.15 Omroep-Kamerorkest. In het Olympisch Stadion te Amster dam heeft de Engelse amateurploeg Middlesex Wanderes, die verleden week in Nijmegen op een zwak Bondselftal een 52 zege behaalde en op Hemel vaartsdag in Den Haag tegen een ster kere combinatie 33 speelde, Zaterdag avond een 32 nederlaag geleden tegen een derde Bondsploeg, die op papier vrij strek leek, maar er met uitzonde ring van de eerste 20 minuten weinig van terecht bracht. Toch zal niemand kunnen zeggen, dat de overwinning van onze landgenoten niet verdiend was. want daarvoor speel den ook de Engelsen te povertjes. Als excuus voor het slechte spel mag zeker het spiegelgladde veld worden genoemd, dat door de regen van die middag vol komen doorweekt was. De Nederlanders pasten zich nog het beste bij deze moeif lijke omstandigheden aan en met name Stoffelen en ook wel de Harder speel den een goede partij. De grote figuur van deze wedstrijd was weer stopper- spjl Terlouw. die niet alleen midvoor Stannard volkomen in bedwang hield, maar bovendien bijna iedere Engelse aanval tot staan bracht. In de achter hoede stelde hij Everse en de DHC-er Kraus ver in de schaduw. De twee kanthalfs deden het goed, Stoffelen zelfs met zoveel zelfvertrouwen, dat hij de bal te lang bij zich ging houden. Aan de andere kant stond vóór de rust van den Engel (DHC), die aanvankelijk open doekjes kreeg voor handige tech nische snufjes, maar die helaas na de rust vervangen werd door de HBS-er Schwencke. Deze laatste bracht er let terlijk niets van terecht. De voorhoede met van rechts naar links Beun (Xer xes). Schaap ('t Gooi). Meyer (Spar taan), van der Tuyn (HDVS) en Ber- tus de Harder (VUC) combineerde eerst bijzonder goed, maar plotseling leek al het kruit verschoten te zijn en na de rust was de wedstrijd het aankij ken niet meer waard. De Munck liet zich kort na de rust door van Raalte vervangen. Het door de Verenigde Staten ingediende verzoek om de Duitse communist Gerhard Eisler uit te leverenis door de politierechtbank in Bowstreet (Londen) afgewezen. Gerhard Eisler verlaat de rechtbank weer in volle vrijheid. AMNESTIE IN GRIEKENLAND? Volgens Radio Athene zal de Griek se regering een amnestie afkondigen voor „alle door bandieten in de Pe loponnesus gepleegde misdaden", on der de voorwaarde, dat de betrokken personen verder geen vijandige actie meer voeren tegen de regeringstroe pen en de bevolking. Als besluit van de voorjaarsverga dering van het Drents Landbouw Ge nootschap heeft Zaterdag in Assen de heer S L Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, gesproken over de landbouw politiek, zoals die door de regering wordt gevoerd. In deze politiek zijn de laatste tijd grote veranderingen geko men, waaraan, aldus de heer Mans holt, de veranderingen op de wereld markt debet zijn. Het beleid moest worden gewijzigd, omdat gezorgd moest worden gelijke tred te houden met deze markt. Het beleid is gericht op het verkrij gen van een redelijke bestaansmoge lijkheid voor boer en tuinder. Zij hangt ten nauwste samen met de ver houding tussen lonen en prijzen en tussen productie en afzet. De land bouw mag niet apart worden gezien. Het landbouwbeleid moet aangepast worden in het nationaal-economisch beleid en er dient voldoende even wicht in dit beleid te zijn. Het beleid is verder gericht op een zo groot mogelijke productie, waar voor de geijkte middelen (landbouw onderwijs enz.) worden gebruikt. De Nederlandse landbouw kan volgens de minister niet rationeel gedreven Reimann weer gearresteerd Max Reimann, de Westduitse commu nistische leider, is door Duitse politie gearresteerd. Hij moet nog een vonnis in Paderborn (Noordrijn-Westfalen) van drie maanden gevangenisstraf on dergaan wegens verklaringen „welke de bedoeling van het Britse militaire bestuur in e enkwaad daglicht stelden". Reimann is overgebracht naar de De- rendorf-gevangenis te Dusseldorp. Het Duitse volkscongres besloot een stemmig een telegram aan het Britse militaire bestuur te zenden, waarin om Reimann's onmiddellijke vrijlating wordt gevraagd. 74. Pim was niet op zo'n daverende ontvangst voorbereid geweest, want hij wist wel, dat zijn broers een beet je boos op liem waren, omdat ze zich op zijn aandringen in de kist hadden verborgen. Maar nu is alles vergeven en vergeten! Pom en Pam zijn zo blij, dat ze hun broertje terugzien, dat ze niet eens bemerken, wal er in de em mer zit die Pim bij zich heeft. Pepi echter wel en hij neemt alvast maar een likje. ,.Pom! Pam! Kom eerst even hier. Straks kun je nog genoeg praten", roept hij met zijn mond vol. „We hebben eerst iets bslangrijkers te doen". Pom en Pam, die Pepi met een volle mond zien, vliegen nu ook op de emmer af en een tijd lang is er niets anders te horen dan het muizen var. de hondjes en Pepi. Pim zit innig vergenoegd toe te kijken. Twee Nederlandse dames verdwaald in Zwitserse Alpen Reddingpairouilles, bestaande uit po litiemensen en alpengidsen, in totaal dertig man sterk, hebben met speur honden acht en veertig uur achtereen gezocht naar twee Nederlandse dames, de ongeveer vijftigjarige gezusters M. S. en A. C. T macker. Zij hadden Don derdag hun op 1400 meter hoogte gele gen hotel in het alpendistrict Champex in zuid-Zwitserland verlaten om, zoals ze zeiden, voor de lunch nog een wan delingetje te maken. Zaterdagavond werden ze terugggevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny-gletscher Op deze plaats, die ze, hoewel niet bij zonder goed ter been. na een stevige klimpartij van zes kilometer hebben bereikt, hebben ze drie dagen en twee nachten doorgebracht, zonder drinken en met geen ander voedsel dan wat sui kerklontjes. Toen de reddingploeg hen bereikte, waren ze dan ook volkomen worden, indien de veestapel niet van behoorlijke omvang is. De veestapel moet dus worden verminderd in over eenstemming met de hoeveelheid voer. Ook de boter- en melkprijs werd uitvoerig behandeld. Spr. bepleitte de wenselijkheid van het minder produ ceren van boter. Enkele vragen gaven de minister gelegenheid uitvoeriger in te gaan op diverse punten. Daarbij zegde hij o.a. toe de kwestie der hotel-prijsverlaging van 15 cent opnieuw te zullen bekij ken. Tevens gaf hij de verzekering, dat straks in de broodmelange rogge zal worden opgenomen. Elf oorlogmisdrijven tof klaarheid gebracht De sub-commissie opsporing oorlogs misdrijven voor de provincie Over- ijsel is er in geslaagd elf belangrijke oorlogsmisdrijven tot klaarheid te brengen. In de periode van 28 Augustus 1944 tot 2 April 1945 werd in Ootmarsum, Enschede, Vierhouten en op het vlieg veld Twenthe een groot aantal Neder landers door de Duitsers vermoord. In deze fusillades hadden Karl Erich Al- tred Schöber en Adolf Becken een zeer groot aandeel. Verdacht van moord, van uitlokking tot moord en van mishandeling illegale werkers zal S. zich op 9 Juni 1949 te Almelo moeten verantwoorden. B., die verdacht wordt van moord, zal des och tends voor hetzelfde Hof moeten ver schijnen. De Kat Angelina aanvaardt uitnodiging Naar wij vernemen heeft dr. De Kat Angelino de uitnodiging van de heer Lovink om als zijn adviseur te Batavia op te treden, aanvaard. Prof. baron van Asbeck heeft aan de regering medege deeld, dat hij om redeilên van persoon lijke aard niet in staat was de uitnodi ging voor de functie van gedelegeerde van de Kroon in Indonesië te aanvaar den. DUIZENDEN SLACHTOFFERS VAN GRIEKSE BURGEROORLOG Volgens door de Griekse generale staf gepubliceerde cijfers zijn in de pe riode van Juni 1946 tot Maart 1949 826 officieren en 10.101 manschappen van de regeringstroepen gesneuveld in de strijd tegen de guerrilla-strijdkrachten. In dezelfde periode verloren de guerrilla-strijders 28.992 doden; dit cij fers is vastgesteld door telling van. de gesneuvelden op de slagvelden. Vol gens het communiqué zijn 3516 burgers door de guerrilla-strijders terechtgesteld. DODELIJK ONGEVAL OP STAATS MIJN EMMA De 24-jarige ongehuwde sleper B. Bek werd Vrijdagmiddag op de 410 meter verdieping van Staatsmijn Em ma zwaar gewond aangetroffen onder een half omgeslagen steenwagen, die met de zijkant tegen de betonwand lag. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij 's avonds aan zijn verwondin gen overleed. IN DE TJEERD ADEM A Zij dekte, zette borden en glazen ge reed en nodigde hem aan tafel. „Het is maar een eenvoudig maal", zei ze verontschuldigend, „een koud souper- tje, maar ik hoop. dat net je smaken zal". Dat zal het ongetwijfeld", verzeker de Steensma. „De maaltijden in het Huis van Bewaring zijn niet zo over dadig, dat ik zoiets als dit niet weet te waarderen" „Luister eens", zei Rieta, naar het goudgele vocht in haar glas starend, „je hebt gevraagd, of ik begreep wat het zeggen wil, een vogelvrij man te zijn Ik heb dat terdege overwogen en ik wil je een voorstel doen. Ik ik kan je in een omgeving brengen, waar je niets meer te vrezen zult heb ben". „En waar is dat?" vroeg hij nieuws gierig. „In mijn land", zei het meisje, hem vol verwachting aankijkend. „In jouw land?" vroeg Steensma verbaasd. „Wil je misschien zeggen, dat ik me zou moeten aansluiten bij de groep, waarin jij....?" „En waarom niet!" riep het meisje uitdagend. „Je zult er veilig zijn, nie mand zal je meer vervolgen. Je zult vorstelijk betaald worden. Je behoeft nooit meer bevreesd te zijn, dat men je zal herkennen en arresteren. Ik weet. dat je van spannend avontiftp houdt en in gevaarlijke ogenblikken je tegenwoordigheid van geest niet verliest. Je zult in de kring van mijn vrienden een zeer gewaardeerde mede werker zijn". ..En jouw land moeten dienen", zei hij schamper, „met voorbijzien van de belangen van het mijne. Zie je mij aan voor een landverrader?" Het meisje fronste "naar voorhoofd. „Ik heb voorzien", zei ze. ..dat je dit zou zeggen en ik begrijp, dat het je moeilijk valt een zo belangrijk besluit te nemen. Maar verwerp mijn voor stel nog niet. Denk er over na. Hoe meer je tot het inzicht komt, dat je positie hier onmogelijk is, des te eer der zul je. „Nooit!" zei Steensma. zijn glas neerzettend. „Liever* zal ik teruggaan en mij vanavond nog in het Huis van Bewaring melden". Jacobus", zei het meisje pruilend, „misschien vind je mij een verwend kind. maar ik ben gewend datgene te krijgen, waarop ik mijn zinnen gezet heb" „Dat geloof ik graag", zei hij. zijn bord terzijde schuivend, „maar eens zul je ondervinden, dat je niet ieder een naar je hand kunt zetten". Geef mij een sigaret" zei het meis je, toen zij weer tegenover elkaar in hun fauteuils zaten en ir, de vlammen van het haardvuur staarden. Hij stak er een aan en reikte haar die over. „Ik kan geen vredespijp met jc roken", zei hij, „laten wij het dus maar met een sigaret doen, Rieta en alles wat je zo straks gezegd hebt zo spoedig mogelijk vergeten". ..Jacobus", zei het meisje en haar slem was zacht als fluweel, „kort ge leden, op die gedenkwaardige avond, dat wij samentoen heb je me ge zegd, dat je van me hield. Ben je dat vergeten?" „Natuurlijk niet", zei Steensma glimlachend, „maar ik heb er bij ge zegd, dat ik dat alleen kon biechten aan een meisje, dat ik maar één avond in mijn leven ontmoette en dat zich niet aan mij bekend maakte. Zie je, Rieta, dat was juist het ro mantische. Een man kan alles biech ten aan de vrouw, die plotseling in zijn leven verschijnt om el" even plot seling weer uit te verdwijnen. Hij be hoeft haar naam zelfs niet te weten, het zal des te romantischer zijn Wij. jij en ik, hebben elkaar te geed leren kennen. Ik heb geleden door jou, om dat je geheel anders was, dan ik ge dacht had. omdat je dingen deed. die ik tegenover mijn volk en mijn land niet kon tolereren. De romantiek is al? een met sterren bezaaide mantel var je afgevallen. Wat daaronder te voorschijn is gekomen, is niet ..Bedoel je", vroeg het meisje driftig „dat ik....'" „Het stuit mij tegen de borst", zei Steensma, „dat je samenwerkt met mannen als „Als wie?" vroeg het meisje scherp. „Als deze Carl Schmidt", zei Steens ma, „een man, die er niet tegen opziet een jonge vrouw...." De ogen van het meisje fonkelden „Wees voorzichtig!" waarschuwde ze. „je blijkt meer te weten dan goed voor je is. Vertel mij niet te veel. Jacobus. Men zegt, dat vrouwen on berekenbaar zijn. Ik zou misbruik van je vertrouwen kunnen maken". Steensma zweeg en schoof, ontevre den op zichzelf, zijn glas terzijde. Was het deze zoete, zware wijn, die hem meer had doen zeggen, dan in zijn bedoeling had gelegen? Hoe kon hij zich zo bloot geven! Hij had im mers ondervonden, dat deze vrouw Misschien was het verstandiger een andere koers te volgen, te doen of hij l:aar voorstellen zou overwegen. Hij zou er in elk geval tijd mee kunnen winnen. ..Vergeef mc, Rieta". zei hij, „ik ben moe. Er is de laatste dagen zoveel ge beurd. dat mij voor onoplosbare pro blemen gesteld heeft". Het meisje knikte. „Ik begrijp het", zei ze vriendelijk. „Het is niet mijn bedoeling iets te forceren. Denk er over na, Jacobus. Ik geloof, dat je alles binnen zeer korte tijd heel anders zult bekijken". Ze hief haar glas naar het licht en trachtte er doorheen te kijken. „Het is wonderlijk", zei ze, „dat ik bij onze vorige ontmoeting je naam kende, althans meende te kennen, ter wijl jij niets anders dan mijn voor naam wist. Nu is het juist andersom. Jij weet, wie ik ben en ik noem je nog altijd Jacobus, terwijl ik bij onze eerste ontmoeting al begrijpen kón, dat je anders moest heten. Hoe is je ware naam?" Ik heb er geen bezwaar tegen", zei hij. „dat geheim te ontsluieren, al thans wat mijn voornaam betreft. Ik heb een Friesche naam, ik heet Jelle". „Jelle", zei het meisje peinzend. Zij proefde als het ware de naam, terwijl ze hem langzaam uitsprak. „Het is een mooie naam", zei ze „er zit iets stoers, iets zelfstandigs in". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5