CITROËN mm kosten Stad en Omgeving. Alkmaar krijgt een nieuwe Handelsschool AGENDA Luilak Actuele monetaire vraagstukken WAT DE THE A TERS BRENGEN Mieke Gehoorzaar zorg, d Gebouw het volgend jaar in gebruik N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Boeiende lezing van prof. Verrijn Sfuari De stand in de bedrijfsvoetbalcompetitie De Handelsschool, die in 1939 door de mobilisatie haar gebouw in de Doe lenstraat moest ontruimen en tijdens en na de oorlog als een wandelend asyl tvan de eene plaats naar de andere heeft gezworven, zal dan eindelijk een nieuwe gebouw krijgen. Na gesplitst en verdeeld te zijn, na gastvrijheid te hebben genoten in een deel van het Gymnasium en van de U.L.O.-school, na nu reeds weer enige jaren gehuisvest te zijn in een totaal uitgewoonde school op de Laat die men nog met de school uoor het le en Se leerjaar alsmede met een klas van de Tesselschadeschool moet delen zal dan eindelijk de moeizame^ afgelegde weg weer opwaarts gaan en zijn einde vinden in een modern schoolgebouw, dat ten Zuiden van de Bergerweg tussen de Nicolaas Beetskade en de spoor lijn AlkmaarUitgeest zal verrijzen en dat groot genoeg zal zijn om ook de Handelsavondschool met vijfjarige cursus te kunnen omvatten. Nog dit jaar zal met de bouw worden begonnen en als alles meeloopt, hoopt men de cursus van 1950 in het nieuwe schoolgebouw te kunnen aanvangen. Bij de school zal een woning voor de concierge-amanuensis worden gepro jecteerd. Voor de bouw is reeds toestemming verleend door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mits vóór 1 September de stukken bij zijn departement zijn ingeleverd, zodat het project nog op het bouwplan van dit jaar kan gezet worden. Als er één school is, die een nieuw gebouw verdiend heeft, dan is het ze ker wel de 4-jarige gemeentelijke Handelsschool. Ook de HBS in Alk maar heeft geen ideale verblijfplaats, maar men beschikt daar althans over een eigen pand en is niet gedwongen geweest zich met andere onderwijs inrichtingen in een uitgewoonde ver zameling lokalen te behelpen, welke de naam „school" in deze tijd niet meer verdient. Onder die schoolmisère heeft het on derwijs geleden want een dergelijke huisvesting is geen reclame voor een druk bezoek aan een instelling, die in verloop van jaren haar levensvatbaar heid en onmisbaarheid terdege heeft bewezen. Zij is opgericht in de tijd toen men van de gezonde veronderstelling uit ging, dat ieder schooltype zijn be staansrecht behoort te gronden op een maatschappelijke behoefte, al ontbrak in die tijd bij vele middenstanders dan ook nog het besef, dat theoretische kennis noodzakelijk is om zelfs het kleinste bedrijf in stand te kunnen houden en al zochten velen voor hun kind een plaats op een HBS in de ver wachting, dat het van daaruit een veel betere plaats in de maatschappij zou kunnen bereiken. Een enquête Men heeft in 1945 aan de Amster damse Handelsschool een enquête ge houden waaruit bleek, dat 5 proc. der ouders hun kinderen daar had ge plaatst om ze voor te bereiden als op volger in hun winkelbedrijf, 60 proc. zocht een voorbereiding voor plaatsing als employé van een handelskantoor, 6 proc. rekende op een plaatsing in over heidsdienst en 29 proc. zocht een alge mene middelbare schoolopleiding met economische inslag. Daaruit kon ge concludeerd worden, dat de middel bare handelsschool haar bestaansrecht ontleent aan de maatschappelijke be hoefte aan opleiding van jongelui, die later in handel of administratie een werkkring hopen te vinden, waarvoor een cursusduur van 4 jaren noodzake lijk werd geoordeeld. De kernvakken der handelsscholen talen, handelswetenschappen en staatswetenschappen lenen zich uit stekend voor ontwikkeling van het be gripsvermogen, het combinatievermo gen en het concluderingsvermogen en de school is op het gebied van handels correspondentie in engere zin in een soort van monopolistische positie ge plaatst. Zij is in dat opzicht geenszins een vakschool en in de komende wet op het middelbaar onderwijs zal zij dan ook als „Algemeen Middelbare School" betiteld worden. Jongelui, die de handelsschool door lopen hebben deden in verhouding Wat onze voorouders schreven Wjj lezen in de Alkmaarsche Courant van 4 Junij 1849 het volgende De BEWAARSCHOOL, die bij hare oprigting met vele en velerlei bezwaren te worstelen had, is, dank zij de volharding en de ijver der daarmee belaste Commissie, op den 17den Julij 1848 geopend kunnen worden met 27 kinderen, welk getal negen maanden later reeds tot 108 was aangegroeid. De Commissie mogt de meest loffeUjke getuigenis geven van de zorg, het geduld, den ernst en liefde waarmede de Hoofdonder wijzeres mejuffrouw Schwarze, vroeger aan een der voornaam ste bewaarscholen te Amsterdam werkzaam, de aan haar toever trouwde kinderen zedelijk en ligchamelijk ontwikkelden. Oefe ning van zintuigen en ligchaams- krachten, opscherping van denk vermogen, versterking van ge- neugen, opwekking van het ge voel van zedelijkheid, het ge wennen aan orde en zindelijk heid bij de kinderen, is het doel der Bewaarschool. Het openbaar examen voor wei nige weken gehouden en waar van wij toen in deze courant een verslag opnamen, heeft doen zien. dat dit doel bereikt wordt, of- schoon het korte bestaan der school verbiedt nu reeds op de rijke vruchten te kunnen wijzen De school geniet het geluk, dat eene Commissie van Dames de opvoeding en de verzorging der kinderen in de school met lief derijke belangstelling gadeslaat. Slechts zij, die de school hebben bezocht, zullen daarvan de waarde op haren waren prijs weten te schatten. tot haar cursusduur een maximum aan practische kennis op, de oud-leer lingen waren op ieder kantoor, bedrijf of instelling practisch bruikbare krach ten, die ook in de hogere regionen op hun plaats bleken. Het lichte wiskundeprogramma maakt de school voor velen aantrekkelijk en mede het feit, dat het einddiploma thans een staatsdiploma is geworden met alle daaraan verbonden garanties. Bijzondere vakken Naast de kernvakken behoren hier schrijven, stenografie en machineschrij- ven op het programma en men moet de leerling geen clichébrieven laten maken, maar inzicht geven op de si tuatie waarop de handelsbrief betrek king heeft, zodat hij vrij in de opstel ling kan worden. Zoals het wiskunde onderwijs hier eenvoudig kan zijn moeten ook natuur- en scheikunde, alsmede natuurlijke historie zich aan passen aan het doel van de opleiding. Op een handelsschool moet voortdu rend contact zijn tussen school en be drijfsleven o.a. door het geregeld be zoeken van diverse ondernemingen. Nog van te weinig bekendheid Men mag er zich over verwonderen, dat zelfs tot onderwijskringen de be tekenis en zelfs het bestaan van de 4-jarige handelsschool vaak nog zo weinig is doorgedrongen en men bij de keuze van een school door de ouders vaak uitsluitend naar een HBS of een MULO verwijst. Het verschil in onderwijs tussen de eerste drie klas sen van een HBS en een handelsschool zit voornamelijk in omvang en diepte van het wiskunde-onderwijs. Leerlin gen, die in' de eerste of tweede klasse van een HBS of Lyceum door hun on voldoende aanleg voor wiskunde ni,et kunnen volgen, doen het beste naar een handelsschool over te gaan. Wie voor handel of administratie wil wor den opgeleid zou op de MULO een tekort aan aardrijkskunde en geschie denis krijgen. Het komt herhaaldelijk voor, dat leerlnigen, die eerst de MU LO school volgden na hun einddiplo ma naar de Handelsschool overgaan, wat een verlies van 1 of zelfs 2 jaren betekent. Het ULO is als grondige uit breiding van het L.O. buitengewoon geschikt, maar aan een handelsschool worden nu eenmaal andere eisen ge steld. Schoolgeld cn leermiddelen De handelsschool, die leraren met middelbare bevoegdheid heeft, is, wat schoolgeld en leermiddelen betreft, duurder dan de MULO-school, waar men in de regel van gratis leermidde len kan profiteren. In Alkmaar is voor het handels onderwijs het schoolgeld geregeld naar het inkomen der ouders en voor goede leerlingen bestaat zelfs de gelegenheid het onderwens gratis te volgen. Bovendien is hier, om de kosten van boeken zoveel mogelijk te beperken, een School-Boekenfonds gesticht waar uit alle leerlingen de benodigde boe ken tegen betaling van een zeer lage huurprijs per jaar kunnen ontvangen. De school weer in opkomst De oorlog heeft onze handelsschool een lelijke knauw gegeven, voorna melijk omdat het reizen onmogelijk werd. Als men bedenkt, dat 60 proc. der leerlingen uit andere gemeenten komt uit ons gehele gewest van het Noordzeekan^pl tot en met Den (Ontleend aan onze Advertentierubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Dertig seconden boven Tokio', 14 jaar; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De laatste bar ricade, 14 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Zij winnen de slag, tot?**l4 jaar onder geleide. Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling Toulouse Lautrec. ZONDAG Bioscopen: Als Zaterdag', aanvangs tijden: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Sted. Museum: Tentoonstelling Toulouse^ Lautrec, 25 uur. Muzlektuin, 8 u.: Tuinconcert. Gulden Vliet, 8 uur: Groot Zomerfeest 1949. Gem. Sport park, 2 uur: Draverijen. MAANDAG Bioscopen: Als Zondag. Stedelijk Tuinconcert. Gulden Vlies, 8 uur: als Zondag. Gem. Sportpark als Zon dag. DINSDAG Bioscopen: Als Maandag, aanvangstijd 8 uur. Gem. Sportpark, 2.30 uur: Sin- telbaanraces. Sted. Museum: Tentoon stelling ToulouseLautrec, 1012 en 25 uur. Op alle wegen komt U tegen I Bergen N.H. Telefoon 2456 Helder dan begrijpt men wel hoe de school tijdelijk ontvolkt werd. De Handelsschool heeft op het ogen blik nog geen directe aansluiting met het hoger onderwijs, maar men beden ke, dat het aantal doorstuderende leer lingen op een HBS ook niet meer dan 20 proc. zal bedragen. Ongeveer 40 proc. der leerlingen van een HBS weet bij het begin van het eerste schooljaar, aat zij geen hoger onderwijs zullen volgen en wanneer zij een plaats zoe ken in handel en bedrijf zullen zij ze ker verstandig doen direct de open bare handelsschool te kiezen. Langzaam maar gestadig komt onze gemeentelijke handelsschool de achter uitzetting door de oorlogsomstandig heden te boven. Het aantal leerlingen is weer tot een honderdtal gegroeid en zou zeker nog groter geweest zijn als dit onderwijs meer bekend was en als daarnaast de school in een modern, goed geoutilleerd gebouw inplaats van in een uitgewoonde collectie lokalen was gevestigd Daarin zal nu verandering komen, de school zal in een eigen gebouw gezien en besproken worden, de resultaten zullen door betere hygiënische omstan digheden en in het algemeen door de betere outillage nog meer dan tot dus ver tot hun recht komen. De Alkmaar- se handelsschool zal naar alle waar schijnlijkheid een tijd van bloei en welvaart tegemoet gaan. Haar over de gehele wereld ver spreide oud-leerlingen waaronder er velen zijn, die zich een uitstekende po sitie wisten te verwerven hebben het bestaansrecht van deze school reeds overduidelijk bewezen. Moge zij straks in haar nieuwe ge bouw nog zeer vele jongens en meisjes opleiden, die in handel en bedrijf een levenstaak zullen vinden, tot zegen van henzelf en van de samenleving waar in goed geschoolde krachten de ge meenschap slechts ten goede zullen ko- Houdt U er ook zo van, om 's mor gens, als de zon lichtpriemen tussen de gordijnen doorspuit, nog eens diep te zuchten en te denken: „Eventjes nog"? En vergeet U, net als wij, ieder jaar opnieuw, dat de Zaterdag vóór Pinksteren de dag van Luilak is? En wordt U dan ook, net als wij, op die Zaterdag in het holst van de nacht gewekt door een geratel en een ge fluit, door een gejoel en kinderge- schreeuw, door de harde geluiden van blik en koper op steen? En ergert U zich dan ook, net als wij, de eerste minuten, tot U zich vermant en uit bed klimt en met Uw hoofd de zonne- priemen onderbreekt, om naar buiten te loeren? En wordt Uw hart dan, net als dat malle hart van ons, toch ver tederd bij het zien van die gespannen kindergezichten, bü het zien van de toewijding, waarmee zij, die peuters, lawijt uit de straatstenen slaan en rammelen? En als U Uw hart dan eenmaal hebt opengezet voor zoveel onschuldig ple zier, herinnert U zich dan misschien ook Uw eigen jeugd, toen er ook al Luilak bestond? Alleen waren de plechtige gezangen, waarmee de rituele bezigheden destijds vergezeld plachten te gaan op een andere tekst gecomponeerd. Wij althans werden vanmorgen om kwart over vier iet wat fors gewekt met de aantijging: „Luilak, leugenzak", terwijl in onze herinnering de woorden „Luilak, slaapzak" zijn blijven hangen. O tem pora, o mores Wij moesten ons de titel leugenzak wel laten welgevallen, immers ons nachtgewaad veroorloofde ons niet, ohs in de frisse morgenlucht te be geven, waar het hanengekraai als een juichtoon schalde en dat noopt ons tot een verweer op deze plaats. Wij hoorden zelfs van twee uur. Vraag dat maar aan de politieagenten, die op het bureau het concert moesten aanhoren of die op straat hele kudden luilakkende kinderen tegenkwamen, die dan prompt met onschuldige ge laten hun instrumentarium achter de smalle ruggetjes verborgen en deden alsof en geen vulitje aan de lucht was. Groots moet de inwendige jool bij deze agenten zijn geweest bij het aan schouwen van zoveel naieveteit. En, weest eerlijk, wat dacht gij? Hebt gij U geërgerd als wijlen de heer Nurks, dat in de Hout te Haar lem deed, of verheugdet gijU en hebt gij U gekoesterd aan deze kinder vreugde, die maar eens per jaar ge legenheid krijgt zich uit te leven in een dissonerende compositie van kan nen en pannen, van potdeksels en ijzeren poken, die in deze gemechani seerde eeuw werden voortgesleept achter rijwielen en autopeds? Eri zult gij nu volgend jaar niet wèèr vergeten, dat de Zaterdag voor Pinksteren de dag van Luilak is? ZONDAGSDIENSTEN APOTHEEK. Op Zondag 5 en Maan dag 6 Juni (le en 2e Pinksterdag) is de apotheek van de heer H. B. J. Schou ten in de Emmastraat 47 geopend. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ARTSEN. Op 5 Juni (le Pinksterdag) zijn voor de Zondagsdienst de doktoren G. J. Sluijmer, Emmastraat 36 (telefoon 3136) en A. L. Gransbergen. Geesterweg 11 (telefoon 2294) aangewezen. Op 6 Juni (2e Pinksterdag) zijn aan gewezen de 'doktoren Leeuwenberg, Oudegracht 283 (telefoon 2384) en Wes- terkamp, Emmastraat 93 (telefoon 4357 DE REINIGING OP PINKSTEREN In verband met de Pinksterdagen verzoekt de Directeur van Openbare Werken, afdeling Reiniging, ons mede te delen, dat in de Dinsdagse wijk op de 3e Pinksterdag het huisvuil vóór 12 uur zal worden afgehaald. De bewoners van de Maandagse wijk worden verzocht de vuilnisemmers niet eerder dan op Donderdag 9 Juni a.s. buiten te zetten. 'WE5TERWEG TE1.267Ö UITMUNTENDE WAS BE H AN DELING HARMONIE-THEATER 30 seconden boven Tokio Een film, die de toeschouwer terug voert naar de tweede wereldoorlog en wel met als onderwerp de eerste bom aanval der Amerikaanse luchtmacht op Japan. Maar tegelijk een film, die de uitnemende indruk maakt, die boeit van het begin tot het einde en zo bijzonder sterk wordt gespeeld, dat zjj de grote belangstelling volkomen verdient. Het zijn de honderd veertig vrijwilligers, die zich met volle over gave stellen onder luitenant-kolonel James Doolittle, een rol, die op prach tige wijze gespeeld wordt door Spen cer Tracey, de sterke acteur, wiens spel steeds boeit. De vrijwilligers wor den met de grootste zorg opgeleid. Waarvoor Dat weten zjj niet, maar alles gaat in het geheim. En dan blijkt na bijzondere voorbereiding, dat dit keurkorps is gevormd voor de eerste bomaanval op Japan, die men dan ook op de film meemaakt met alle ge volgen van dien, ook voor de Ameri kanen. Ted Lawson, die onder de vrij willigers een bijzondere plaats inneemt, moet wel een zware en gevaarlijke terugreis maken, maar hij keert toch, zij het dan verminkt bij zijn vrouw Ellen terug. De verhouding tussen Ted en Ellen (Van Johnson en Phyllis Taxter) is zeer mooi in de film getekend en beide spelen uitstekend. Ook de bijfiguren zijn zeer goed getypeerd. De spannen de hoofdfilm wordt ingeleid door twee goede journaals, waarbij in het wereld nieuws natuurlijk opnamen van het huwelijk van Rita Hayworth met prins Ali Khan niet ontbreken. CINEMA AMERICAIN Zij winnen de slag President Roosevelt ondertekent de oorlogsverklaring en de jonge man nen in Amerika moeten zich voor de keuring melden om dienst te nemen. Men ziet ze bij de dokter en in de ba rakken waar ze hun eerste tijd in mi litaire dienst verblijven en men leeft mee met al het lief en leed in zo'n sol- datenkamp waarin leden van het vrou wencorps het leven van de Ameri kaanse soldaat wat gezelliger trachten te maken. Abbott en Costello, die voor hun oplichtingspractijken door de politie achtervolgd worden, ontkomen niet aan de dienstplicht. Zij worden ook in het kamp opgenomen en dat geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei zotte taferelen. Een soldaat, die alles verkeerd doet, die voortdurend op voet van oorlog leeft met een bulderende sergeant en telkens weer in het hoekje zit waar de slagen vallen, is nu een maal een komische figuur, die de ern stigst bedoelde film tot een lachsuc ces maakt. De Andrews Sisters treden hier als leden van het vrouwelijk corps op en geven volop zang en dans te bewon deren. Gistermiddag belegde het kantoor der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland een bij eenkomst in het Victory-Hotel te Alk maar, waar, na een uitstekende lunch de directeur van de Amsterdamse Bank en buitengewoon hoogleraar in de economie aan de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. dr. G. Verrijn Stuart, een inleiding hield over het onderwerp: „Beschouwingen over en kele actuele monetaire vraagstukken". Prof. Verrijn Stuart begon met erop te wijzen, dat hij zijn onderwerp met opzet wat vaag had gehouden, omdat er op het gebied van de internationale monetaire politiek nog van alles kan gebeuren. In Nederland zelf heeft men voor het geldvraagstuk nog geen op lossing gevonden. Het hoofddoel van de geldvoorziening is de verkrijging van een stabiele geldeenheid, een waardevastheid dus, aldus spr. Vóór de oorlog hebben de golven van de conjunctuur Nederland niet on- heroerd gelaten. Toen Engeland de Gouden Standaard verliet vroeg men zich af, of Nederland diende te vol gen en inderdaad werd in 1936 de goudbasis verlaten en een systeem van zwevende bezittingen gevolgd. Tijdens de oorlog kende men een on gehoorde inflatie door het binnenstro men van (waardeloze) Duitse marken, terwijl na de bevrijding ons productie apparaat gehavend was en mede door het wegvallen van Indonesië en Duits land de geldcirculatie veel te groot was. Daarom werd door middel van de geldsanering de kwantiteit vermin derd. Volgens spreker had dit over zichtelijker en met minder beperking der vrijheden kunnen geschieden. Hoe dit ook zij, op de reductie van de geld- omloop (het tientje van Lieftinck) volgde een tweede abnormale uitbrei ding van de voorraad, die veroorzaakt werd door de staatsfinanciën, omdat de staat geld nodig had. Het gevolg was stijging van prijzen en lonen en een dalen van de waarde der eenheid. Deze keer was dat echter minder erg, want wij hadden lotgenoten, o.a. in Belgie. Vóór de oorlog, aldus prof. Verrijn Stuart, was er met inbegrip van giraal geld in Nederland een bedrag van 2682 millioen in omloop, bijna 2.7 milli ard dus. Dit was een normaal bedrag, zijnde pl.m. 50 procent van het natio naal inkomen. Eind 1944 bedroeg de circulatie 9.2 milliard, terwijl het be drag een paar maanden na de sane ring weer geslonken was tot 4.5 milli ard eind 1945. Tot einde 1948 kwam er echter weer een vermeerdering tot 7.9 milliard. Daar dit nog te ruim is, dreigt er dus nog altijd een gevaar van inflatorische tendenties. Benelux-verband Prof. Verrijn Stuart vroeg zich af, waar de monetaire vraagstukken het actueelst zijn. Dit is z.i. het geval bij de pogingen tot afwenden van inflatie en bij het aanpassen in Benelux-ver band. Vooraf o.a. een prachtige kleuren film over de 25000 ha. bosterrein,. dat Londen aan alle kanten omringt, een weer veel te lang durende lawaai (jazz)film en een alleraardigste ge kleurde tekenfilm, waarin een veel origineler orkest voorkomt. VICTORIA-THEATER De laatste Barricade Deze avonturenfilm speelt zich af in het werelddeel Australië en wel in het Australië van ongeveer honderd jaar geleden. Het bericht, dat er daar goud te vinden was deed uit alle de len der wereld mensen naar dat land stromen. Want „goud" oefende ook toen een magische invloed uit. Na tuurlijk hadden de delvers met grote moeilijkheden te kampen, vooral toen de troepen opdracht kregen de del vers van de goudvelden te verdrijven. De delvers kwamen na enige sensa tionele gebeurtenissen in opstand, maar dat hielp niet. Zij moesten een vergunning hebben. Peter LaJor werd uitgeroepen tot commandant der del vers en een strijd ontbrandde. Peter werd vogelvrij verklaard, maar toch kregen de delvers ten slotte burger recht en een vestigingsvergunning. Peter wordt weer een vrjj man. Hjj trouwt met Alicia Dunne, de onder wijzeres en wordt zelfs parlementslid in Ballant. De laatste barricade was genomen. Goed spel was te zien van Chips Rafferty als Peter en Jane Bar rett als de onderwijzeres. Een goed voorprogramma ging aan het hoofdnummer vooraf en vooral de journaals zijn altijd «eer interessant. Predikbeurten EERSTE PINKSTERDAG, 5 JUNI ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Van Wijk; 5 uur ds. Den Oudsten; Woensdagavond half 8 tot 8 uur, oecu menische avondwijding, vrij toegang. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf, ds. Makkink van Leiden m.m.v. Luthers kwartet en solozang. Doopsgez kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (coll fonds „Bijzondere Noden".) Geref. kerk, 10 uur. dr. Polman; ,5 uur ds. Von Meijen- feldt. Geref kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Collecte voor de zending. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; av. half 8 jongeliedensamenkomst. Oud- kath. kerk. in de Luth. kerk. Oude gracht. half 9. dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav.: 8 uur dienst. Ned. Chi' Gem schapsbin W. en B„ 3 uur jeugd club: 415 openluchtprediking in De Hout. Van Woensdag 8 t.e.m Dinsdag 14 Juni tentcampagne op het Canadaplein: verschillende sprekers. Zaterdag 11 Juni kindersamenkomst 3 uur Leger des 7T ils. Limmerhoek 40, 10 uur heili- gingsdienst; 12 uur Zondagsschool: 8 uur verlossingsbiieenkomst. Ned. Le ger des Heils. Hekelstr10 uur. wij- dingsdienst; 8 uur openb. samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de hei ligen der laatste dagen (in Valk's lunch room). half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbiieenkomst. Rozekrhisers- genootschap. Oudegracht 114. half elf tempeldienst, de heer Th Goud. BROEK OP LANGENDTJK. herv. gem.. 10 uur. ds De Jong (verb, opg Ggref kerk (art. 31) 10 en 3 uur, ds. Van der Lingen. DIRKSHORN. av. 7 uur. ds. Post (extra zendingscollecte). DE, RIJP. 10 uur. ds. .Kastein. EGMOND AAN DE HOEF. 10 uur. ds. Plug (coll zending) Nieuwe opgaaf GRAFT, geen dienst. GROOT SCHFRMER. 10 uur. de heer Albertz mmv kerkkoor. (Verbeterde opgave) N. NTEDORP. 10 uur ds. Appel. Doopsgez gèm., 10 uur. da. Francken- Liefrinck. NOORD SCHARWOUDE. 10 uur, ds. Schmidt O NIEDORP. av. half 8. ds. Appel. STOMPETOREN. 10 uur. ds Keja rn. m. v kerkkoor (zendingscoll.) WARMENHUIZEN. 10 uur, ds. Post (extra zendingscollecte). ZUID SCHERMER av. half 8 de heer' Albertz (verbeterde ongave). TWEEDE PINKSTERDAG. 6 JUNI ALKMAAR. Kapelkerk 10 uur, ds Bekius van Bergen (voor ds. Dikboom) Nieuwe opgave EGM AAN ZEE 10 uur, ds. Roobol EGMOND-BINNEN. 10 uur. ds. Plug (zendingscollecte) (Nieuwe opgaaf). OTERLEEK, 10 uur. de heer Albertz (dus niet op le Pinksterdag). De Benelux-gedachte vereist een volledige economische unie per 1 Juli 1950. Eis daartoe is, dat de binnenland se markt geünificeerd wordt volgens de gerichte economie (economie diri- géé) die thans in vele kringen als noodzakelijk of wenselijk wordt aan- voeld. Zonder vrijheidsverkeer is ech ter het gehele plan tot mislukken ge doemd, aldus spr. In Belgie kende men overeenkomsti ge monetaire verschijnselen aTs bij cns. Ook daar was een tweede inflatie na de sanering. En in Belgie steeg de circulatie meer dan bij ons .Uitvoerig stond prof. Verrijn Stuart stil bij de onderlinge verhoudinge ook tegenover derden als Engeland en de V.S. Een lastiger probleem is de betalingsba lans. Vry verkeer is alleen mogelijk bij een monetair evenwicht. Thans heeft Belgie een overschot op die ba lans en Nederland houdt zich slechts met hulp in evenwicht. Middelen zijn versobering of vermindering der dol lar-import, dus vergroten der produc tie of betalingen te verrichten in zwakke valuta. Het herstel van het multilateraal handelsverkeer blijft es sentiële voorwaarde. Een mogelijkheid zou zijn internatio naal in geheel West-Europa tot deva luatie ten opzichte van de dollar over te gaan, hoewel het kwantatieve resul taat dubieus zou zijn. Nadat prof. Verrijn Stuart ook nog zijn bezwaren tegen de politiek van lage rente en goedkoop geld naar vo ren had gebracht, vond hij nog gele genheid een aantal vragen te beant woorden. Tot slot sprak de voorzitter der Ka mer, de heer S. W. Arntz, zijn dank uit voor de boeiende rede en liet deze woorden vergezeld gaan van een stof felijk blijk van waardering in de vorm van een Alkmaars kaasje. Op het Mevo-terrein werden gisteravond twee wedstrijden voor afdeling C gespeeld. Het elf tal van Krom, dat de competitie uitstekend begon, won -gisteren met maar liefst 7—1 van Telefonia en staat nu met een zeer goed doel- gemiddelde bovenaan. Ook Black Boys be haalde aan overwining, zij het met kleinere cijfers. De Notenkrakers, van de firma Ypma, verloren met 0—2 van de brandstoffenhan- delaren. De stand in de Bedrijfsvoetbalcompetitie is nu als volgt: Afdeling A. Fovay 4 3 1 0 12- 2 7 't Hooge Huis 3 3 0 0 8- 3 6 Lichtbedrijven 4 2 1 1 14- 3 S Ringers I 3 2 0 1 8-14 4 TSV 3 2 0 1 4- 2 4 A P S V II 3 1 1 1 3- 4 8 Slagers 2 1 0 I 5- 5 2 Conijn 4 0 1 3 3-12 1 Costillon 3 0 0 3 2- 7 0 Hulskamp Boys 3 0 0 3 2-19 0 Afdeling B. Reiniging 4 3 1 0 5— 3 7 A'maarsche C'rant 4 2 1 1 9- 8 8 Centra 3 1 2 0 5- 4 4 Chevrolet Boys 3 1 1 1 7- 3 3 3 1 1 1 3- 2 3 Melkboeren 4 1 1 2 4- 5 3 Papierduivels 2 1 0 1 2- 1 2 Rhodesia 2 1 0 I 2- 2 2 Stoel 4 1 0 3 4-10 2 3 0 1 2 4- 8 1 Afdeling C. Kroifi 4 4 0 0 16- 5 8 BBC 3 2 1 0 8- 4 S Nagengast 3 2 0 1 10- 6 4 Ford Boys 3 1 1 1 9- 7 8 De Notenkrakers 3 1 1 1 4- 5 3 Telefonia 3 1 1 1 6-11 3 Black Boys 3 1 0 2 5- 6 2 Perzifo 2 0 0 2 3- 5 0 Ringers II 2 0 0 2 3- 8 0 P O A 2 0 0 2 2- 9 0 (Boven de cijferskolommen komt te staan resp. gesp., gew., gel., verl., voor, tegen en ptn) Hoe is de stand Een lezer vraagt ons de oor sprong van de bekende zegswijze „Hij heeft de prins gesproken", in de betekenis van: hij is aangescho ten, dronken Zeer waarschijnlijk is die uit drukking een herinnering aan de gilden, aan het hoofd waarvan een prins, een koning of een keizer stond. Vooral in latere tijd ontaar den de gildemaaltijden in zwelg partijen en dronkemansavonden, waardoor de uitdrukking: Kijk, hij heeft de prins gesproken, niets meer aan duidelijkheid te wensen liet. Hier volgende de nieuwe vragen: 1. Hoe heetten de twee beroemd ste liedjes (Amerikaans) uit de eerste wereldoorlog? 2. In een plank van jong hout wordt een vierkant gat gezaagd. Na verloop van enige tijd Is het hout helemaal droog. Is -dat gat nu kleiner of groter geworden? 3. Behoort een meloen tot het fruit? 4. Van wie is de ouverture Wil helm Teil? 5. Noem eens drie bekende Ne derlandse organisten, die een cine ma-orgel bespelen? 6. Wie werd de „Engelse Blaauw- baard" genoemd? 7. Sluiten slangen 's nachts de ogen? 8. Wat is een springhaas? 9. Iemand wil voor f 1.post zegels kopen van 5 en 3 ct. Hij wil zoveel mogelijk zegels van 5 ct. hebben Hoeveel koopt hij dan van elk? 10. Waar werden de Olympische spelen van 1930 gehouden? (Voor de antwoorden zie men tussen de advertenties.) Wv staan in de tijd maar zeker het Amerikai verlaten en nieuwe toepet Een kind zal na zijn hebben, als hij b.v. weet postchèque moet invullen in Jan van Schaffelaar Vi Er is in onze tijd zo schooltijd in elk opzicht eerste dingen waar het van het kind zelf als vo de verkeersregels. Er worden ieder jaai keersongelukken gedood door meerdere motorvoert van jongs af aan bij te b ken behoort te gedragen Het verbond voor Het verbond voor V< dat ieder jaar het practis boekje uitgeeft, heeft teg de voornaamste plaatsen gen en ook in Alkmaar is van inspecteur J. Haver verkeerspolitie secretaris Het vorig jaar werd met de hoofden van sch woon en bijzonder lager het resultaat, dat van geveer 400 kinderen - klassen aan een schriftel tisch examen deelnamen kinderen een verkeersdip den. Een 110-tal kindere gende gemeenten legden Alkmaar het practisch waarna alle geslaagden ontvingen. Deze maand zal over een krachtige actie vi keer in het bijzonder ming van het kind den. Gistermiddag hebben daarover reeds besprekin onderwijzend personeel den en er bestaat grote heid om aan deze nuttige nemen. Van 4 tot 11 Juni wore pers, radio en film zelfs van televisie ingeleid Juni wordt er op alle theorieweek gehouden, Juni worden plus minus van 16 scholen hier ter practljk getoetst en van wordt er nog een na act De bedoeling is bij d deren geen droge verke ven maar ze op sporti dit belangrijke vraagstuk ren. Een Daarbij zal er in alle verenigingen in Nederlan Bob verschijnen, een jong opvalt door zijn sportle zijn verkeersembleem en als verkeersregelaar. Dez( zelf geen verkeerslessen maar een symbool van maar hij zal 'overal tegi waar dit uit propagandist wenselijk wordt geoordee] Natuurlijk is deze Bob dezelfde, hij zal wel vo te iemand anders zijn, gen prijsvraag uitgesc een prijs wordt vastge gemeente, welke hem ste wijze weet in te In Amsterdam zal 1 met een kruiser of arriveren, in een andere staat het plan hem met te laten dalen waaru dat ook zee- en landm; propaganda zijn ingesch Alkmaar overweegt men dat de verkeersdiploma slaagde kinderen in van onze autoriteiten reikt een zeer orig hem in te halen, een men in geen andere ge volgen, maar waarover ment nog geen verdei mogen doen. Wat er op de In de theorieweek zers de kinderen v( oudste kleuters en de eerste twee klassen dt krijgen toepasselijke een leerzame tekst, de twee volgende klassen ties waarop duidelijk wat mag en wat niet hogere (tot en met jaar) krijgen de instr waarin de verkeersrej Ook de ouders zullen vereniging verspreide meente betaalde drukv ten worden. Bovendien worden een briéf van prins Be jeugd verspreid waari keer eveneens nuttige gegeven. Mochten gr zijn, dan zullen waars ders bereid gevonden de openbare straat uit Van deze landelijke boekwerk gemaakt wo: afbeeldingen worden het inhalen van Bob steden en we hebben dat het plaatje van niet zal ontbreken, nancieel mogelijk blijx met vlaggetjes getooid op te stellen. Opwekking voor Door bemiddeling commissie kan ook de den ingeschakeld en teur, de heer Haverla heer C. W. Keysper contactcommissie, zijn inlichtingen te verstrek aardigste wijze van ten van een kleine de klanten, dit alles teken van Veilig Ve Het verkee; Dit jaar wordt doe 519 kinderen een

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2