Tienduizend coloradokevers gevangen Eindeloze debatten in Parijs Kort Bestek Beroep van Van der Waals verworpen Geestelijke verongelukt in Zwitserland Donderdag 9 Juni 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 133 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Noordhollandse kustbewoners verijdelden gevaarlijke invasiepoging Het weer hielp een handje mee Laffe roofoverval op tramconducteur John Lewis roept grote staking uit Blokkade-problemen nieuw studieobject Vriend vier dagen op een kale rots Hoge boete voor Van Gelder Papierfabrieken bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCEZ COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen; 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten In de Noordhollandse kustplaatsen is (isteren het noodsein in top gegaan. Aan onze stranden werd de eerste in- vaoieslag gestreden tegen de gevrees de coloradokevers, die in legioenen op de kust aanspoelden en die door poli tie, schoolkinderen, gemeentewerklie den en badgasten" verdelgd werden. Circa 10.000 kevers werden geëlimi neerd. Het leger van naarstig speuren de insecten-zoekers kreeg in de loop van de dag een machtige bondgenoot in het weer, dat omsloeg, waardoor het gevaar voor een hernieuwde even tueel grotere aanvoer van deze onge node gasten voorlopig voorbij is. Het weer, dat later de zijde van de „geallieerden" koos, was oorzaak dat gisteren vele coloradokevers aan de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Den Helder aanspoelden. Het aantal van deze hoogst waar- jchijnlijk uit Frankrijk afkomstige diertjes bleef weliswaar beperkt, maar liet niet na velen in het geweer te brengen. Het begon met een klein colorado- kevertje, dat Dinsdagavond aan het strand bij de Donkere Duinen even ten Zuiden van Huisduinen werd gevon den. De politie kreeg een seintje en teze dacht onmiddellijk aan de strijd, die verleden jaar met man en macht tegen dit gestreepte ongedierte was gevoerd. Gistermorgen om vijf uur trokken de agenten Zwaneveld van Jtiöanadorp en Cariebur uit Huisdui nen naar het strand, om de „invaders" te verschalken. Per bulletin werd de Helderse schooljeugd opgewekt om de vrije middag goed te benutten en ten strijde te trekken. Zo kon men gister middag aan het strand te Huisduinen een legertje gebukte Jutters aantref fen, met in de voorhoede vijftien agen ten van politie. Geen zandkorreltje ontging aan de aandacht van deze speurders, maar het aantal kevers dat ertussen verscholen was, bleek geluk kig niet overstelpend. Tussen Callants- oog en Huisduinen op 'n strook strand van ca. 6 km lengte werden 3500 colo radokevers vernietigd. Ondertussen waren de onwelkome vreemdelingen ook op andere plaatsen gesignaleerd. In Callantsoog, Schoorl, Bergen, Egmond aan Zee, Castricum en Wijk aan Zee togen politie, ge meentewerklieden, badgasten en kin deren naar het strand om op de vloed lijn de gepantserde vijanden van onze land- en tuinbouw een halt toe te roepen. Watson voorzitter van Britse Labour Partij De mijnwerker Watson werd Woens dagavond, tijdens de eerste bijeen komst van het nieuwe partijbestuur, tot voorzitter van de Britse Socialis tische partjj gekozen. 4 Het parlementslid mej. Alice Bacon werd tot vice-voorzitster van de partij gekozen. Mej. Bacon is de dochter van een mijnwerker. Zij is vroeger onder wijzeres geweist. De golf van onrust onder de wer kers van de Britse spoorwegen vond haar weerslag in de conferentie, toen een spoorwegarbeider opstond en ver klaarde dat de gang van zaken bij de spoorwegen sinds de nationalisatie is „verslechterd". De verklaring van deze spoorweg arbeider. etn zekere Shaw, verwekte opschudding onder de aanwezige mi nisters cn 1500 andere afgevaardigden van de partij. Shaw die zich niet liet beïnvloe den door luid „nee"-geroep vanuit de vergadering verklaarde dat er on der de spoorwegarbeiders algemeen een gevoel van teleurstelling heerst. HONGARIJE HAND IN HAND MET SOWJETUNIE Het nieuwe Hongaarse parlement is voor de eerste maal bijeengekomen Karoly Olt, communist en voormalig minister van Openbaar Welzijn, werd tot voorzitter gekozen. Hij zeide in zijn openingsrede, dat Hongarije langs dezelfde weg als de Sowjetunie zou marcheren en dat het nieuwe parle ment een nieuw Hongarije zou helpen stichten. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrij dagavond: Voor de Noordweste lijke helft van het land: in de kustgebieden overdag perioden met zonneschijn. Landinwaarts meer bewolking maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Voor de Zuidooste lijke helft van het land: veel be wolking, vooral overdag, met aanvankelijk hier en daar nog regen. Meest zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur. In Bergen werd via de radio-cen trale de hulp ingeroepen van de Ber gense jeugd. Een honderdtal kinderen vertrok per autobus naar Bergen aan Zee, alwaar o.l.v. de heren Z. van Soest en J Slooten 2000 kevers ge vonden werden. Eenzelfde aantal stierf in Egmond aan Zee de vuur dood. Bij Schoorl en Castricum werden een paar honderd insecten gevonden, terwijl in Wijk aan Zee behalve door de politie, de schooljeugd en enkele badgasten, werklieden van Openbare Werken bij de jacht werden ingescha keld. Met argusogen werd het strand tot aan de Noorderpier afgezocht en zoveel mogelijk van het schadelijke ongedierte gezuiverd. De eerste invasie-poging is afgesla gen. Hopenlijk is het gevaar voorlopig voorbij, maar mocht dit niet het geval zijn, dan is men aan de kust gereed. De coloradokevers zullen een machtig leger tegenover zich vinden, dat zo nodig door vele vrijwilligers versterkt zal worden. De schade, die de gevaar- ijke insecten aan onze gewassen kun nen aanbrengen is te groot, dan dat de inzet van alle krachten onnodig zou zijn. Berlijnse stakers bezetten spoorwegkantoor Ongeveer 200 Westberlijnse spoor- mannen hebben gisteravond laat het kantoorgebouw van de onder Russisch toezicht staande Berlijnse spoorwegen bezet. Het gebouw bevindt zich in de Amerikaanse sector van de stad. Een tiental wachten van de Duitse spoorwegpolitie uit de Sowjet-zone bood geen weerstand en gaf de wa pens over aan de stakers. De stakers bezetten het gehele ge bouw op het kantoor van de Russi sche verbindingsofficier, Petrof, na. Daarna rukten 500 man der West- Berlijnse politie aan, die tezamen met vier gewapende,in het gebouw aan wezige, Sowjet-officieren de stakers uit het gebouw verdreven. Na de terugtocht der politiemannen sloten de Sowjet-officieren het gebouw. De stakers zagen nog kans een aantal niet- stakende spoorwegemploye's uit het gebouw te verjagen Gisternacht is een 30-jarige tram conducteur van de Amsterdamse tram op de Ringdjjk nabij de Kruislaan over vallen, neergeslagen en beroofd. De daders, vermoedelijk twee man nen, veronderstelden waarschijnlijk, dat de conducteur juist van dienst kwam en met de dagopbrengst op weg naar huis was. Dit was evenwel niet het geval. De man had verlof, omdat zijn vrouw juist bevallen was. Hij maakte, daartoe aangetrokken door 't mooie weer, een avondwandelingetje. Hij had dan ook niet meer dan een paar gulden en een horloge bij zich, waarvan hij is beroofd. De aanranders hebben hem zwaar mishandeld, zodat het noodzakelijk was hem in het O.L.V. Gasthuis te doen opnemen. De recherche van het politiebureau Lin- naeusstraat stelt een uitgebreid on derzoek in. 450.000 Mijnwerkers zullen het werk neerleggen De leider van de Amerikaanse mijn werkers, John Lewis, heeft de arbei ders in bruinkool- en steenkolenmijnen opgeroepen Maandag a.s. voor een week het werk neer te leggen. De oproep geldt meer dan 450.000 man. Lewis heeft de plaatselijke vakver enigingen meegedeeld, dat gedurende deze week geen andere werkzaamhe den zijn toegestaan „dan die ter be scherming van mensenlevens en eigen dommen". Het bevel van Lewis komt slechts drie weken vóór de afloopdatum van de lopende arbeidsovereenkomsten in de mijnbou*. De onderhandelingen over een nieuw contract met de zui delijke mijneigenaren hebben tot dus ver geen resultaat opgeleverd. Arrestatie van Eisler was formeel juist Engeland heeft gister de Poolse no ta van 16 Mei j.l. verworpen, waarin geprotesteerd werd tegen de arresta tie door de Britse politie van de com munist Gerhard Eisler, op het Poolse schip „Batory". In de Britse nota wordt gezegd, dat Engeland er van overtuigd is, dat de arrestatie van Eisler volledig in over eenstemming is met het internationale recht. De nota besluit met een protest tegen het feit, dat de Poolse kapitein van de „Baory" weigerde Eisler uit te leveren. Succe? *i radio-oorlog Door amu ..uren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard dat de uitzen dingen van de „Voice of America" en van de BBC zodanig door Sowjetrus- siscfie zenders worden gestoord, dat het slechts „op sommige plaatsen" mo gelijk is door dit radio-afweer-gordijn heen te dringen. Naar schatting wor den 205 Sowjetrussische zenders voor deze storing gebruikt. Het gevolg hier van is echter mede, dat het Russische binnenlandse zend-programma in het gedrang komt. Raad van Cassatie verwijst de figuur-Verhagen naar het rijk der fabelen KOOS VORRINK UIT HET HOSPITAAL Koos Vorrink zal heden het zieken huis te Nyköbing verlaten. Zijn 82- jarige moeder zal hem naar Kopenha gen vergezellen, waar hij voor herstel van krachten enige tijd zal blijven al vorens naar Nederland terug te keren. Van gezaghebbende zijde is verno men dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken Woensdag tijdens een bijeenkomst, welke vier uur heeft geduurd, voorstellen heeft besproken, strekkende tot de „voltooiing" van de opheffing der Berlijnse blokkade. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. Het vraagstuk van de Berlijnse blok kade werd door minister Acheson na men de drie westelijke mogendheden ter sprake gebracht. Hij stelde voor dat de raad van ministers telegrammen zal zenden aan de vier geallieerde be velhebbers in Duitsland, waarin wordt aangedrongen op bespoediging van de onderhandelingen, welke thans worden gevoerd over een „definitieve" ophef fing van de Berlijnse blokkade en de militaire autoriteiten te Berlijn op dracht te geven ervoor te zorgen, dat op uiterlijk 13 Juni a.s. overeenstem ming is bereikt waarna een rapport bij de raad van ministers moet worden ingediend. Het voorstel van Acheson zal tot in bijzonderheden worden be studeerd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft zoals wij gisteren reeds be richtten uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton Van der Waals die als S. D.-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof is veroordeeld tot de dood straf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzon dere Raad het beroep. Het enige tijdig ingediende cassatie middel heeft de Raad ongegrond ge oordeeld. Bij nadere schriftuur waren nog 13 andere middelen opgeworpen, welke echter niet voor behandeling in het arrest in aanmerking kwamen door te late indiening. Desondanks geeft de Raad toch te kennen, dat hij geen termen aanwezig heeft bevonden om in verband met enige der in laatst bedoelde middelen tot uitdrukking ge brachte grieven dan wel op andere gronden ambtshalve de bestreden sen tentie te vernietigen. Evenmin als het Hof heeft de Raad geloof geschonken aan de bewering van Van der Waals als zou hij op ge zag van een agent, verbonden aan de Britse inlichtingendienst, zich met de Duitse contra-spionnage hebben afge geven. De Raad is geneigd de figuur van John (of Emile) Verhagen, volgens Van der Waals de bedoelde Engelse agent, naar het rijk der fabelen te verwijzen. Het verweer van Van der Waals heeft mede gesteund op de stel ling, als zou de leider der Duitse con tra-spionnage in Nederland, Schreieder zich tegenover hem hebben voorge daan als iemand, die in werkelijkheid Willy Lages in Juli voor Het Bijz. Hof De 47-jarige voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei, Krimi- nalrat Willy Lages, die nu bijna 4 jaar lang in talloze zaken als getuige in lichtingen heeft verstrekt, zal volgen de maand zelf voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof terecht staan. De zaak zal vermoedelijk drie S, vier dagen in beslag nemen. Als voorlopige data voor het proces zijn vastgesteld 19, 20 en 21 Juli a.s., doch de mogelijkheid bestaat, dat hier in een kleine wijziging zal worden ge bracht. Prof. mr. J. A. van Hamel zal het Hof presideren. Mr. C van Rij is advocaat fiscaal en mr. O. G. Veen- stra zal de verdachte als raadsman bjjstaan. de geallieerde belangen voorstond. Deze bewering achte de Raad in strijd met al hetgeen omtrent de figuur van Schreieder is gebleken. Tegenover de evidentie van het tegendeel is door Van der Waals geen enkel ook maar enigermate steekhoudend argument aangevoerd dat twijfel zou kunnen wekken aan Schreieders werkelijke ge zindheid. De Raad is voorts van oordeel, dat het Hof terecht betekenis heeft ont zegd aan de nog niet opgehelderde achtergronden van het „Englandspiel". De Raad kan ook daarom requirants goede trouw niet aanvaarden. Zelfs bij aanvaarding van de feite lijke grondslagen, waarop het verweer is gebouwd, is de Raad tot de slotsom moeten komen, dat Van der Waals op schandelijke wijze en door 't benut ten van de meest kwalijke middelen onrechtmatig beschikt heeft over de levens en de vrijheid van vele tien tallen landgenoten. Men is er in geslaagd de 19-jarige John Timothy Smiley uit Wales, die tezamen met zjjn vriend, de 24-jarige R.K. geestelijke John Hartley uit Bir? mingham, in de bergen bij Gruyères in Zwitserland was zoek geraakt, te red den, nadat het ontzielde lichaam van de geestelijke Maandagavond gevon den was aan'de voet van een steile hel ling van tweehonderd meter hoogte. Men trof Smiley aan in een grot op ruim honderd meter hoogte in de steile rotswand van de Paray-piek. Sedert Zaterdag j.l. had hij in die buurt rondgedoold. Hij was ongedeerd, doch uitgeput van vermoeienis en honger. Drie dagen lang was hij hulpeloos al leen geweest in het gezicht van het lichaam van zijn gezel, die verongelukt was, toen zij gepoogd hadden omlaag te klimmen. Smiley vertelde, dat hij, halverwege de helling gekomen niet verder kon. Het had de gehele Zaterdagnacht ge regend. Van bladzijden uit een boek, dat hij bij zich had, had hij bekertjes gevouwen om er regenwater in op te vangen voor het lessen van de dorst. Verder had hij aan de rand van de steilte een muurtje gemaakt van losse stenen om te verhinderen, dat hij, als hij misschien in slaap viel, omlaag zou vallen. Dinsdag eindelijk kreeg hij 'n Mr. van Maarseveen Minister van Overzeese Gebiedsdelen Naar wfl vernemen staat thans vast, dat Mr. Van Maarseveen binnenkort zal be noemd worden tot minister van over zeese gebiedsdelen, Ook ligt het in de bedoeling een nieuwe minister van Binnen landse Zaken zo spoe dig mogelijk te be noemen. Het overleg betreffende de persoon van de nieuwe minister is echter nog niet beëindigd. herder in het oog, wiens aandacht hij wist te trekken, doch hij moest nog een nacht in zijn schuilplaats door brengen, onder het woeden van een der zwaarste onweders sedert twintig jaar, voordat zijn redders hem be reikten. Britten willen Bonn vrijgeven Engeland is van plan Bonn, de nieu we Westduitse federale hoofdstad, tot een „niet bezette zone" te maken, op dat het politieke leven aldaar zich in een volkomen onafhankelijke sfeer kan ontplooien. De Britse autoriteiten overleggen met de Belgische bezettingsstrijdkrach ten, die thans in Bonn zijn, over te rugtrekking van alle troepen, met in begrip van de militaire politie, uit de stad en een gebied met een straal van bijna 50 km rondom. Generaal Robertson, de Britse Hoge Commissaris, zal zijn hoofdkwartier vestigen in Keulen en André Frangois- Oncet, zijn Franse collega in Koblenz. De beide hoofdsteden van de zones zullen aldus niet te ver van Bonn lig gen Keulen ongeveer 30 km ten noorden en Koblenz ongeveer 55 km ten zuiden van de stad. Het Amerikaanse hoofdkwartier zal in Frankfurt blijven, bijna 130 km ten zuidoosten van Bonn. Dit voorstel was het enige nieuwe punt dat ter sprake werd gebracht. Voor het overige gingen de ministers zonder veel afwisseling door op het thema van het instellen van een Duits stadsbestuur over geheel Berlijn. De ministers handhaafden h*m reeds eer der ingenomen standpunt. Proces tegen bewaaksters van Ravensbrück Te Rastatt in de Franse zone van Duitsland is het proces begonnen tegen 13 bewaaksters van het beruchte con centratiekamp Ravensbrück. Slechts twee van haar, Ruth Schumann en Hildegard Glimpel, gaven toe schul dig te zijn aan het mishandelen van gevangenen. De overigen achtten zich onschuldig. Bij het tribunaal hebben rechters uit Frankrijk en de Beneluxlanden zitting. Wayne Taylor, assistent van Paul Hoffman, administrator van de Eco nomie Cooperation Administration, voorspelde, dat de Nederlanders er in zullen slagen hun verkopen naar de dollar area, zowel als naar andere de len van het westelijk halfrond belang rijk te vergroten. «9 tlllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Toe Wilson, een 21-jarige Ameri- v .kaanse jongen, zit zich aan de haren te trekken. Hij verloor een erfe nis van een millioen dollar, omdat hij niet op t(jd het eind-examen haalde. En nog groter pech heeft de 28-jarige negerchauffeur van de onlangs over leden 90-jarige mevrouw Nicholson, het dagelijks nieuws.Intussen gaat Het paartje was een jaar geleden ge- Uet leven kan soms bitter-wreed zijn, vrienden. Het pasgetrouwde Engelse paartje Frank en Margaret Davidson was zó uit het stadhuis op een zeilscheepje gestapt om naar een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee te gaan. Daar wilden zij, vrij van zorg en snertberichten, een leven van louter geluk en zonneschijn vinden. Maar een storm wierp het scheepje op de rotsige kust. Frank verdronk en Margaret werd uitgeput in een ziekenhuis opgenomen, 't Is maar een klein berichtje tussen de beschaving voort. Carlton Shugg, een der bazen van het atoomonderzoek in Amerika, heeft aan een parlemen taire commissie verteld dat men er in geslaagd is een product te vervaardi gen, dat een nog sterkere naam zou trouwd, omdat mevrouw al haar bezit tingen (ruim een ton) aan de 28-jarige krullebol wilde vermaken. Nu is haar testament geopend en het blijkt dat hij geen cent krijgt; alles gaat naar ge stichten. De chauffeur zit geschokt met moeten dragen dan „dodelijk vergif". Z'n ogen te rollen. In Berlijn werd Allemaal vooruitgang. De wereld wordt een geciviliseerd gekkenhuis. En snel ook! Een vliegtuig kwam van Gan der in New Foundland naar Lissabon in 7 uur en 44 minuten. Iets langer werk had een kleine tweemaster met II Estlandse vluchtelingen, die in 8 maanden de 9000 kilometer lange trip naar Walvisbaai in Zuid-Afrika maak te. Verkiezers van de vrijheid! In Zuid-Afrika worden ze er intussen niet wijzer op. De regering heeft Ameri kaanse deskundigen uitgenodigd om plannen te beramen voor de productie van atoomkracht. Het mensdom schijnt met alle geweld door de gehaktmolen te willen... Hebben we nog niet genoeg een vriendschappelijk partijtje handbal gespeeld tussen de Joodse club Hakoah en de leden van de Süd Westclub. Maar er kwam een misverstandje en binnen een paar tellen waren spelers en toeschouwers in een woeste warre ling op elkaar ingevlogen. Er werden doorslaggevende argumenten uitgewis seld en de zusters van het ziekenhuis konden tot slot de resten bij elkaar plakken. Twee jeugdige boefjes gap ten in Nijmegen een auto en reden er in Beuningen mee van de dijk. De slee kwam op het dak van een huis terer t, dat tegen de dijk stond te leunen; de pliesie opende haar gerieflijke etab sementen voor de reeswonders. Be Amsterdamse 7-jarige Dirk van Oort viel van een schuit in de gracht. De werkloze expeditieknecht Zentveld (vader van negen koters) sprong te water en plukte de knaap van het roer, waaraan hij was blijven vasthaken, een meter onder water. Het is voor de 22ste keer, dat Zentveld een mensenleven redt. Maar hij heeft geen werk.En is er nou waarachtig nie mand in "Amsterdam die zo'n gaaf stuk mens aan een eerlijke boterham kan helpen? Een Amerikaanse neger heeft in Praag zijn paspoort verscheurd. Hij wil niet langer een tweederangs burger zijn in „Gods own country" en heeft gevraagd Tsjechoslowaak te mo gen worden. Onbegrijpelijk? Niet hele maal, vrienden! f 850.000 wegens overtreding der prijsvoorschriften De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, mr. J. Bletz, heeft de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zn. te Velsen wegens overtreding van prijsvoorschriften veroordeeld tot het betalen van een boete van 850.000. De verdachten meenden een juiste prijspolitiek te hebben gevolgd, het geen door de raadslieden, mr. Zuide- ma uit Nijmegen en mr. Van Haer- solte uit Amsterdam in uitvoerige pleidooien uiteen werd gezet. Hier tegenover stelde het directoraat-gene raal voor de prijzen de zienswijze, dat de N.V. zowel bij de fabrikatie als bq de groothandel in papier welbewust te hoge prijzen had berekend. Dezer dagen wees de tuchtrechte* een uitvoerig vonnis en hierin ver enigde hij zich voorzover het de groot handel betrof in hoofdzaak met de me ning van de N.V. Van Gelder en sprak deze dus op verschillende onderdelen vrij. Wel achtte hij overtredingen aan wezig, voornamelijk betrekking heb bende op de fabrikatie. Mr. Bletz leg de een vijftal boeten op tot een bedrag van tezamen ongeveer ƒ25.000.en veroordeelde de N.V. voorts tot het betalen van een bedrag van ƒ825.000, zijnde het geschatte onrechtmatig ge noten voordeel uit de begane overtre dingen. Inmiddels is namens de N.V. tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend, zodat deze zaak vermoedelijk in het najaar voor de rechtbank te Amster dam wederom zal dienen. Bij informatie is ons gebleken, dat dit vonnis geen invloed op de papier- prijzen zal hebber, daar deze allereerst als gevolg van de concurrentie reeds enigszins gezakt zijn en bovendien sedert 1947 daarvoor nieuwe voor schriften in werking zijn getreden, die tweeërlei uitleg onmogelijk maken. Smokkelaar doodgeschoten Ambtenaren van de douane troffen in de verboden grensstrook bij Nieuw- Schoonebeek (Drente) twee smokke laars aan. Na sommatie nam het 2- tal de vlucht, waarna de ambtenaren enige schoten losten. Eén van de smok kelaars werd getroffen en overleed later in het ziekenhuis te Coevorden. De tweede smokkelaar wist te ont snappen. In c - buurt vonden de dou aneambtenaren enige zakken met zak messen, die da kennelijk door de smokkelaars waren achtergelaten. Gevangenisstraf geëist tegen directeuren van Levens verzekeringmaatschappij Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage werd .de zaak behandeld tegen de beide directeuren van „De Centrale Arbeiders-Levensverzekering Mij.": Jhr. J. A. H. van der Does uit Arnhem, en Jhr. J. van den Bosch uit 's Gravenhage. Jhr. van der D. werd verweten uit handen van de bezettende macht in 1940 de benoeming als directeur aan vaard te hebben, nadat de oorspron kelijke commissarissen en directie uit de N.V. waren verwijderd. Voorts werd hem verweten de N.V. in het nationaal-socialistisch vaarwater te hebben gebracht, waarbij hij belangrij ke financiële contacten legde met Duit se instellingen. De verdachte Jhr. J. van den B. was tot 1943 directeur der Centrale geweest. In 1943 had hij deze post verlaten om toe te treden tot de Waffen SS. Tegen Van den B. werd acht jaar geëist en tegen Van der D. vier jaar. KARDINAAL MINDSZENTY'S TOESTAND Verscheidene prelaten evenals de moeder van kardinaal Mindszenty heb ben de Primaat van Hongarije in de gevangenis mogen bezoeken. De be zoekers legden na hun onderhoud de grootste voorzichtigheid aan de dag en hebben zich beperkt tot de verklaring, dat de kardinaal in goede gezondheid verkeert, maar dat zijn psychische toe stand te wensen overla»t. GEEN ANIMO MEER VOOR EVACUATIE UIT DJOKJA De belangstelling voor evacuatie uit Djokja is plotseling verdwenen, zo meldt de correspondent van Aneta te Semarang. Na de berichten over de aantallen die geëvacueerd zouden wor den, werd Woensdag nog slechts één transport van 450 personen uit Djokja geëvacueerd. Heerenveen speelde Woensdag tn Groningen nog een achterstallige com petitiewedstrijd tegen Be Quick, en won van de slecht spelende Groningers met 7-0.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1