Brandstoffen Oe Prinses en de Piraat Omlaag de prijzen van SCH0ENREPARJII1E! Fahner's Lederhandel Illlllllllllllllll.. De Soete Soecker teenrlodicr f lat zijn pas Koopjes!!! Na'DORRESTEIJN rkiezingen Rumoer om de kerkrestauratie te Warmenhuizen VEREENIGDE BRAND- STOFFENHANDEL N. V. Alkmaarse Jongens Eerste Kamer keurt begroting van Buitenlandse Zaken goed SINGAPORE JOHNNY BELINDA J Deze week gebak „Speciaal" I I I I I 1 RH BON 06 LAAT 211 1.97 1.37 1.74 1.49 1.17 0.55 1.92 0.50 9.75 1.33 0.76 2.25 2.07 0.76 5.40 5.14 2.56 3.88 2.03 2.05 1.42 0.98 0.81 4.28 3.96 7 50 5 70 2.48 0.72 Gi^fze wollen Dekens extra groot van 8.40 voor 6.95 CINEMA AMERICAIN VICTORIA THEATER HARMONIE THEATER, 1 Waf SOECKER biedt 1 vindt V elders niet Tip van Bootz, Crème Rozets Kikkerkopjes Langestraat 39, Tel. 2485, Alkmaar DRIE GEZINNEN SPAARDEN SAMEN ARSDIEP TOT IJ anteraad van Den Helder ïuring gehecht aan de plan, bouw van 228 woningen in evenals aan de aanleg van elden bij wijze van nood. Op 70-jarige leeftijd ia e Helderse „blauwe zee- ts Kramer. De vissers, is de Helderse haven bin- met de Noorse kustvaarder sleeptouw, welk scheepje een gebroken schroefas offen. dweer van Harenkarspel werk geleverd te Waar een schuur in lichte laaie )ot gevaar voor café Jonker ewel het café reeds vlam kon het toch behouden rizen is een coloradokever i. In hetzelfde stadje raadslid vragen aan B. en de wenselijkheid van de van straatvegen op Zon- B. en W. vragen de raad lizen een crediet van or de bouw van 12 duplex- gadering van de Kring van ligingen in West-Friesland zitter, de heer A. Boer Sz., ling te kennen, dat geeii lessimisme behoeft te be- ivat betreft de opbrengst en rdappelen. De Kring be roering van een uniforme )or het fust voor alle verenigingen. verdracht van het schip aan de rederij, heeft da len, burgemeester der ge- mskerk, de vlag zijner ge- eboden. De heer C. Oud, in het Staatsvissershaven- Tmuiden, heeft op zijn ver- Juli a.s. eervol ontslag uit ing gekregen, met dank- ior de door hem den lande nsten. Pancras isten verliezen hun zetel 5 ter en gehouden gemeente ngen werden de stem- [t uitgebracht: 251 stemmen. 1 P Groen Duif Sz 39, 3 S Klooster- 4 J Duif Jz 2, 5 K Kooy Spaan 11, 7 Jb Kooy Jz 0. emeentebelangen 331 stem- ierop 226, 2 J de Vries 44, sterboer 27, 4 P Bakker 8, geb. Kuiper 8, 6 G Tol 5, 6, 8 D Koning Dz 2. 9 H F D Kloosterboer Cz 0, 11 T Kliffen 0. PN, 67 stemmen: 1 C Bur- Homan 1, 3 J Boskamp 1. R. 170 stemmen: 1 K Tim- Schuit 10, 3 Jb Wage- J Ploeger 0, 5 C de Rui- ïizer Wz 0, 7 C Lissenberg kiezers bedroeg 905. Uit- rden 830 stemmen, waar- men van onwaarde. Da iroeg 118 stemmen. Geko- Groen Jbz en C Duif Sz, ip, J de Vries en J J Gem. Belang; K Timmer \.R. ïerender markt- overzicht verwachten dat Pur- morgen van Pinkster- ezoek zou krijgen. Dit is geval en ditmaal was de zelfs bijzonder groot, veehandel heeft niet veel racantiegangers. Vele vee wegens de hooibouw De handel in verse melk- dan ook heel stroef, dit het geval met de e weiders en de vette zen waren ook lager, zo- srse- als voor de gelde- et jonge vee was ook en met de fokkalveren meens kalm. De wolvee- oed voorzien van lamme- dat er van Texel in het aanvoer was. De vraag was heel wat minder vorige week. Er werd wel gekocht, maar het ging Naar vette lammeren elgie in het geheel geen schapen was de markt maar met de ooien ging Voor bokken en geiten belangstelling. Ook met de slecht; er was een flink de prijzen zijn bij enkele 10 teruggelopen. Ook de zoor de fokzeugen niet te paardenmarkt was voor niet veel te doen. Op de was het ook niet best, zowel voor de oude de haantjes lager wa- werden: 424 runderen, vette koeien, 2 stieren, kalveren, 22 schapen en ens, voor de lexering. kalfkoeien 500—800, 130 geldekoeien 360600. nken 250—330, stil; 53 ren (fok) 32—70, matig; schapen 55—70, kalm; 2840, stugger; 84 bok- 10—70, stug; 832 biggen 23 fokzeugen 275425, 350650, stug. 600 hanen, rode en witte kg; 400 idem blauwe jonge hanen, rode en 1800 idem blauwe 2 hennen 57 per stuk; 50; 350 konijnen 0.50 57; 5000 kipeieren !00 eendeieren 0.07 J/ 40 f- wegende 292 kg, Mijnheer de redacteur, Als secretaris van de Stichting tot restauratie van het Nederl. Herv. k rkgebouw Sint Ursula te Warmen huizen met toren moge ik u verzoe ken het navolgende te willen opnemen. In bijna elk streekblad verschenen artikelen naar aanleiding van het door de gemeenteraad van Warmc-ihuizen niet aannemen van de gevraagde sub sidie ten behoeve van de restauratie van de oude monumentale St. Ursula- kerk te Warmenhuizen. Ingezonden stukken van raadsleden, die hun afwijzende houding trachtten te motiveren. Artikelen van correspon- pondenten enz. enz. maar alle artike len die om de zaak heendraaien om dat de feiten aan hen onbekend zijn. Wie in het gebouw liggen begraven en wat zij geweest zijn tijdens hun le ven, doet er in feite zeer weinig toe. Men moet in dit eerbiedwaardige ge bouw een monument zien van ge schiedenis en kunst en ook niet meer, maar zeker niet minder. En wat maakt het dan tenslotte uit wie de bezitter ervan is? Al het overige in de artikelen er bij aangehaald kunnen we gevoege lijk buiten beschouwing laten en leidt nergens anders toe dan tot het elkan der niet begrijpen. Laten we feiten noemen. Een poging om in 1921 tot restau ratie te komen leed schipbreuk. In 1928 opnieuw en in 1938 weer. Dan in 1939 het begin van een intensiever onderzoek hetwelk ten slotte leidde tot de samenstelling in 1943 van de commissie tot herstel der voormalige St. Ursula (Ned. Hrev. kerk) te War menhuizen, en waarin o.m. vier Rooms katholieke heren zitting namen, om dat het hier een „monument" betrof. Toen de oorlog zich toespitste en de bezetter met zijn satellieten op aller lei manieren trachtte in te grijpen in het werk der commissie, ontstonden zeer vele moeilijkheden die tenslotte tot het staken der werkzaamheden aanleiding gaven. Deze werden direct na de bevrijding voortgezet en met succes. De kerk voogdij gaf voor dekking der eerste kosten een behoorlijk bedrag. En uit deze en latere ontvangen bijdragen werden ook de voorbereidende kos ten voldaan van de gemeentetoren, omdat wij als bestuurderen van de Stichting het gebouw als een geheel beschouwden. De opdracht aan de architect onder goedkeuring van de minister van On derwijs Kunsten en Wetenschappen werd in Juli 1947 verstrekt, mede door het gemeentebestuur. De plannen kon den naar de minister worden gezon den en het Rijk zegde 60 proc. voor de kerk toe en 50 proc. voor de toren. Dat was de eerste schrede naar het be houd. De verklaringen van acceptatie werden ondertekend door kerkbestuur en gemeentebestuur beide na verkre gen machtiging. De eerste van het vol tallige kerkbestuur de ander van de gemeenteraad. De bijdragen van het Rijk zouden bedragen voor de kerk 82.983.en voor de toren 16.533.en door on dertekening van de gevraagde verkla ring ging men dus accoord met de res tauratie, in het andere geval maakt zich belachelijk. Hierna werd de subsidie aange vraagd aan Ged. Staten van de Pro vincie en werd met de adviescommis sie van de Staten het volgende staatje opgemaakt, kerk: 60 proc. Staat der Nederlanden, 15 pet. Provincie Noord- Holland, 10 pet. gemeente Warmen huizen en 15 pet. kerkelijke gemeente van Warmenhuizen; voor de toren: 50 pet Staat der Nederlanden, 15 pet. pro vincie Noord-Holland en 35 pet. ge meente Warmenhuizen. Het ging er dus thans om of de bur gerlijke en kerkelijke gemeente deze bedragen zouden kunnen voteren. De kerkelijke gemeente kan van zich zelf deze 15 pet. of een bedrag van 20.745.99 niet opbrengen en zal zich daartoe moeten richten tot de commis sie van noodlijdende kerken en langs andere wegen trachten het alsdan nog tekort komende te vinden. Het is voor dit kerkbestuur zeer zwaar maar men zegde toe dat 15 pet. inderdaad zou kunnen. Maar nu de burgerlijke gemeente haar subsidie niet wenst te verlenen wordt de zaak ernstiger. Indien de provincie dit percentage van 10 pet. niet zal kunnen dragen hetgeen de ge meente weige 'e en misschien 5 pet. méér zal kunnen geven, dan komt er voor de kerkelijke gemeente ook 5 pet bij en dat zal m.i. niet kunnen wor den opgebracht door deze kerkelijke gemeente, temeer niet daar het hier het eerste gedeelte van de totale res tauratie betreft en dit bedrag wel ver dubbeld zal moeten worden. De heer Dekker, wethouder der ge meente Warmenhuizen, die na ver kregen inlichtingen zijn eenmaal inge nomen standpunt wijzigde, heeft deze inlichtingen verkregen van de heer Vergaaij, diaken van de Herv. Gemeen te en een persoon die van de gehele zaak niets afweet. U behoeft niet te denken dat het Rijk 60 pet. zal bijdra gen als niet is aangetoond door de boe ken en bescheiden dat de kerkelijke gemeente niet kapitaalkrachtig is. Het, zal het kerkbestuur verbazend veel moeite kosten die 15 pet. bij el kander te brengen. Wordt dit b.v. 20 pet. dan zie ik persoonlijk de kans van restauratie teniet gaan en zou dit al leen op de schouders komen te rusten van de overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Warmenhuizen, die een standpunt heeft ingenomen dat nog nimmer in de geschiedenis in Neder land is voorgekomen, aldus verzekerde men mij in Den Haag en Haarlem. Wat de restauratie van de toren betreft hier kan men moeilijk onderuit omdat de gemeenteraad de subsidie van het Rijk heeft aanvaard en de verklaring heeft getekend. Daarenboven werd de opdracht aan de architect verstrekt. Gaat dit niet door. dan maakt men zich bij de regering belachelijk en zal tevens nogal wat kosten hebben te be talen én van de architect èn van de stichting. Dit zijn de eiten en niets anders met weglating van franje die met deze zaak niets te maken heeft. Er is nog een mogelijkheid en dat is dat de burgerlijke gemeente van War menhuizen haar laatst genomen uit spraak herziet en dat zou volgens Den Haag en Haarlem de meest aangewe zen weg zijn. Laat het blijven het „gezamenlijk" restaureren van een monument, het mooiste dat we in Hollands Noordkop hebben en zoals het Stichtingsbestuur bestaande uit personen van verschil lende godsdienst en richtingen, het ook steeds heeft gezien. U mijnheer de redacteur dankend voor de genoten plaatsruimte. Schagen. J. L. LUTJEHARMS. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Beemsier BURGERLIJKE STAND Geboren: Joanna M. J. M., dochter van A. T. J. Heeman en M. M. Wiering. Anna A. V. M., dochter van H. Stevers en C. J. A. van Etten. Gerardus J. zoon van K. Brevé en M. J. H. Ruijs. Ondertrouwd: Hendrik Haster en Aal tje Hij'n. Getrouwd! Petrus Steltenpool en Mar- garetha Groothuizen. Albert Visser (te Ba tavia) en Johanna B. Wamsteeker. Overleden: Ariaantje Leegwater, 80 jar, wed. van W. de Haan. De Rijp BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth M. M., dochter van J. M. Kaptein en E. M. Oudejans. Getrouwd: Hendricus P. L. Kuhlman en Agnes H. Boots. Overleden: Nicolaas Woestenburg, 27 jaar. Schoor! BURGERLIJKE STAND Geboren: Afra Chr. M„ d. v. P. Meijer en J. G. Zwagerman. Ondertrouwd: P. Blom en A. E. Bakker. Egmonda. d Hoef GESLAAGD Dezer dagen slaagde onze plaatsge noot G Portegies voor het onderwij zersexamen aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. De Deense zwemster Karen Ha- rup zal aan het eind van het zomer seizoen de wedstrijdsport vaarwel zeg gen. Ze keert dan terug naar Kopen hagen waar ze gaat trouwen. Woensdagmorgen vertrok een vliegtuig van Aero-Holland naar Tan- ger met aan boord 450 kilogram goud. Dit goud wordt in opdracht van het Nederlandse kantoor van een buiten landse firma vervoerd. Mevr. Lovink, echtgenote van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, zal op 20 Juni per KLM naar Indonesië vertrekken. Scheepvaariberichten Alcor, R'dam—Porto Alegre, 7-6 van Natal (Brazilië) Bloemfontein, 8-6 van East Lon den te Durban - Cistula, 8-6 van Pladjoe te Singapore Delftland, A'dam-Buenos Aires, passeerde 7-6 St Paulsrock - Johan van Ol- denbarnevelt, Batavia—A'dam, passeerde 7-6 Ouessant Larenberg, Cuba—R'dam, passeerde 8 6 Bishoprocks Lievevrouwekerk, R'dam— Calcutta, 7-6 te Port Said Lindekerk, Bom bay—R'dam, passeerde 7-6 Ouessant Mapia, 8-6 van Tarakan te Manilla Mariekerk, Co lombo—R'dam, 7-6 te Alexandrie Nieuw-Am sterdam, 8-6 van R'dam te New York Nieuw- Holland, 8-6 van Melbourne te Sydney Ni- gerstroom, 7-6 van Pointe Noire te Landana Nijkerk, Dakar—Havre, 7-6 Golf van Biscaje Oranjefontein, 7-6 van Durban naar East Lon den Rempang, A'dam—Java, 7-6 van Algiers Sibajak, Java—R'dam, 7-6 te Sabang Stad Maastricht, 7-6 van Gibraltar naar R'dam Willem Ruys, Java—R'dam, 7-6 ter hoogte van Port Soedan (Rode Zee) Zuiderkruis, F.'dam—Java, 7-6 100 mijl oost Kaap de Gata Zwijndrecht, 8-6 van R'dam te Lulea. Algenib, Buenos Aires—R'dam, passeerde 7-6 Sf Vincent (KV) Amsteldijk, R'dam—Japan, 7-6 te Port Said Friesland, Batavia—New York, 6-6 20.30 uür van Colombo Ker- tosono, New York—Java, vermoedelijk 9-6 van Alexandrie - Ternate, 1-6 van Galveston naar New Orleans Zijpenberg, R'dam—Bagnoli, passeerde 7-6 Gibraltar. Arendskerk, Sydney—R'dam, 7-6 van Port Said naar Napels. Britsum, 11-6 van Marseille te Duinkerken verwacht. Hedel, 7-6 van Ant werpen naar Hamburg Maasland, Buenos Aires—A'dam, 7-6 van Rio de Janeiro Po lyphemus, Batavia—A'dam, 8-6 te Suez Prins Johan Willem Friso, 7-6 van Port Alfred naar Hamburg. Singkep, Java—A'dam, passeerde 8-6 Gibraltar Tiba, Bahia Blanca—R'dam, passeerde 8-6, 7 uur, Ouessant Zeeman, Los Angeles—Cristobal, passeerde 7-6 Acapulca. Advertenties Te huurt KAMPEERHUISJE, tot 25 Juni, staande te Camperduin. Br. onder no. A 3 bureau van dit blad. kunt U tot en met 10 JUNI a.s. inleveren aan ons Bijkantoor Noorderkade 2, ALKMAAR TELEFOON 4141—4142. met amandelen 55 cent per 100 gram Prima Interlock Damescamisoles 3 p. Ragfijne Dameskousen zonder fouten 1 pnt. Prima Jaeger wol, 3 pt. Stofdoeken zonder punten Fantasie Interlock Damescamisoles 3 p. Reclame Dames kousen met foutje, zonder punten Wollen tricot Trainingspakken 1012 jaar Prima Dames Directoires katoen met zijde, 2 p. Zware werkkous met foutje zonder punten Wollen bretelbroekjes 2 pt. Extra grote Dames Directoires, zware kwaliteit, 8 p. Geminderde Dames kousen njet foutjes, zonder punten Khaki kampeerbroeken in grote jongens- en heren maten 6 pnt. Dames Onderjurken geplatteerde ronde hals 1 pt. De „Kous met Loodje" 4 pt. Zeer fijne Dames kousen, links geweven, 3 pt. Dames Onderjurken ronde hals, 2 pt, Herensokken zomerkwaliteit 4 pt. Korte Herenbroekjes prima macoo, 8 p. Zeer fijne Dames kousen, links geweven, 4 pt. Import Heren Poloshirts, in kleuren en wit, 8 pt. Lange Herenonder- iwoeken en Heren hemden, korte mouw, prima tricot, 4 pt. Kindersokjes ia alle kleuren en variaties, 1 pnt,, vanaf ALKMAAR. STEENENBRUQ EGMONO AAN ZEE Minister Stikker brengt weinig nieuws (Van onze parlementaire redacteur) Het antwoord, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, de Eerste Kamer, die de vorige week zjjn begroting had besproken, nog schuldig was, is Woensdagmiddag uit gegroeid, tot een lange redevoering van ruim anderhalf uur. De tussenliggende dagen hebben zijn ambtenaren blijk baar nuttig besteed om zoveel mogelijk gegevens voor zijn speech te verzame len. De minister h- ;ft ze opgelezen en er de Kamer niet mee kunnen boeien. Daarvoor was zijn betoog te docerend en daarvoor miste het te zeer puntige conclusies. Ook is het hem niet gelukt nieuwe gezichtspunten te openen, zo dat deze rede geen blijvende indruk zal achterlaten. Om te beginnen liet hij het Atlan tisch Pact en de Raad van Europa on besproken, aangezien te dien aanzien wetsontwerpen zijn ingediend en de Staten-Generaal dus nog de gelegen heid krijgen er uitvoerig over van ge dachten te wisselen. Hij sprak alleen de hoop uit, dat de Tweede Kamer spoedig het wetsontwerp betreffende de Raad van Europa zal behandelen, opdat Nederland niet het laatste van de tien lander is, dat het verdrag ra tificeert. Reorganisatie Met de reorganisatie van zijn de partement is de bewindsman nog druk bezig. Het aantal diplomatieke consu laire ambtenaren is sedert de oorlog verveelvoudigd. Zo veel mogelijk zijn alle lagen der bevolking bij deze uit breiding betrokken: ieder heeft, mits hij voldoende capaciteiten bezit, de zelfde kansen. De politieke vraag stukken zullen, eventueel met de .fi nanciële en economische, meer cen traal behandeld worden en aan be leidsvraagstukken gaat men meer aandacht besteden. De minister kon nog niet definitief beslissen, of aan zijn departement een staatssecretaris benoemd zal worden. Dat hangt namelijk af van de ontwik keling der Indonesische kwestie. Vooralsnog voelt hij er niet voor. Detailvragen beantwoordend, zei de minister o.a. nog, dat het streven van Nederland erop gericht moet zijn een democratisch Duitsland in de volke rengemeenschap in te schakelen; dat de taak van het departement van Bui tenlandse Zaken bij de grenscorrec ties zich bepaald heeft tot het voeren van de internationale onderhandelin gen en dat de kosten daarvan bestre den zijn uit de daarvoor bestemde credieten; dat Amerika tegen mono polistische contracten in Indonesië is en dus ook tegen het Fox-contract en dat hij de woorden van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, dat buitenlanders zich niet met de Koningskwestie moeten be moeien, onderschrijft (die woorden waren gericht tegen het Tweede Ka merlid van de P.v.d.A. jhr. mr. M. van der. Goes van Naters). De Kamer was met het antwoor# van de minister tevreden en keurde de begroting zonder hoofdelijke stem ming goed. De communisten kregen aantekening, dat zij tegen waren. Gandhi's zoon op Schiphol Drie kwartier vertoefde Woensdag middag Manilal Gandhi, de zoon van de Mahatma, op Schiphol, de tijd, die lag tussen de aankomst van het Lon- dentoestel en het vertrek van de DC 6-machine naar Johannesburg: 3 kwartier, waarin de 56-jarige vriende lijke kleine Indiër een jammerklacht uitte over de behandeling van zijn landgenoten in Zuid-Afrika, een be handeling, die zeer verslechterd is sinds Malan de macht in handen heeft gekregen. Manilal Gandhi heeft zijn opvoeding genoten in Zuid-Afrika en hij kent dit land dus uiteraard goed. Thans is hij redacteur van „Indian Opinion", dat in Zuid-Afrika wordt uitgegeven. 10 t.m. 16 Juni: (Nederland-film). Met: BOB HOPE VIRGINIA MAYO VICTOR MCLAGLEN. In" Technicolor. Voorstellingen: Elke avond 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7.9.30 u Woensdagmiddag 2.30 uur. Toegang boven 18 jaar. Plakrubberzolen op gave schoenen gezet lo pen langer dan leren zolen, terwijl het model in de schoen blijft. Onderzetten inbegrepen. Kinderzolen tot mt. 28 p. pr0.69 Dames- en kinderzolen tot mt. 38 p. pr. 0.79 Dames- en herenzolen tot mt. 48 p. pr. 0.89 Rationeel schoenreparatiebedrijf. HUIGBROUWERSTRAAT 4 ALKMAAR VOOR EEN BETERE WAS natuurlijk naar Apeldoorn Het zachte sprengenwater maakt uw was steeds helderder. Geen slijtage meer. APELD. WASSERIJ „DE MOLEN" door ieder aanbevolen. Vertegenwoordiger voor Alkmaar en omstreken: J. HELDER, Kooltuin 19B, ingang Spanjaardstr. Vanaf Vrijdag 10 Juni: FRED MAC. MURRAY en EVA GARDNER in de sensatie van het jaar: de stad zonder geweten. Voorstellingen: Dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. 18 jaar. Vanaf Vrijdag 10 Juni: Film van de maand met; JANE WYMAN LEW AYRES CHARLES BICKFORD e.v.a. De beste en gevoeligste film, die Hollywood sinds jaren vervaardigde. 18 jaar. Voorstellingen: Dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Dagelijks telef. 3641 tussen 11 en 1 u. Zondags uitsluitend vanaf 1.30 uur. MEVROUW de B. uit DEN HAAG JLn Maart waren Vader en Moeder 30 jaar getrouwd. Een jaar daarvoor al, had ik met mijn beide getrouwde zusters overlegd om onze ouders bij die gelegenheid een radio te geven. Ik werd natuurlijk hartelijk uit gelachen. Zo'n duur cadeau I Maar de radio kwam er tochZonder dat we er krom voor hebben gelegen. Alles wat we deden was de casssabons van onze drie gezinnen eenj jaar lang sparen en bij elkaar leggen. We kregen er 112 gulden op terug I BIJ ELK DE GRUYTER ARTIKEL EEN CASSABON VOOR TIEN GULDEN CASSABONS ÉÉN GULDEN TERUG DE BONS ZIJN IN ELKE WINKEL INWISSELBAAR

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3