VAN HOUTEN Spion Johannes Bernard v. Lighten spande Dr. H. Colijn voor zijn Duitse- karretje Wat is de anti-wierschroef? Wordt er een dorp bijgebouwd? Geheimen fropd het Engiand-Spiel (15) Tijdens oprollen van de Stijkelgroep werkte hij in Nederland Hensbroek Nieuwe vereniging opgericht Castricum Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Bom onder spoorlijn Den Haag-Utrecht NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Demonstratie aan de Langedijk DONDERDAG 9 JÜNI 1949 RAD 49A-OU6 ino en diverse sn. LTSCHAPPÜ, Hoflaan 26. iring strekken tot d per brief te ALKMAAR. Amsterdamse misdadiger werd een groot man bij Oiskes en Knolle en bedroog onze diplomaten in Madrid en Lissabon TIJDENS HET PROCES TEGEN de verraders van de Stijkel-groep is enige malen de naam genoemd van de Nederlandse spion Van Lighten, die in deze schokkende verraadzaak de hoofdrol zou hebben gespeeld. Hoewel er tijdens liet proces in Den Haag maar weinig concrete gegevens voor deze stelling werden aangevoerd, menen wij toch te mogen zeggen, dat het verhaal, hoe vaag het moge zijn, veel groter schijn van waarheid heeft dan b.v. de fantasterijen van Van der Waals nopens het mannetje-uit-de-maan „Emiel Verhagen". De figuur van Johannes Bernhard van Lighten is daarenboven van meer dan één zijde in verband gebracht met het England-Spiel. Dit alles biedt ons reden te over een blik te slaan in het levensboek van de avonturier Van Lighten een boek dat vele zwarte bladzijden bevat. nog niet in de eerste tien maanden van zijn werk voor Knolle, d.w.z. van Juni 1940 tot Maart 1941. In die maan den dat wil zeggen in de maanden waarin zich het drama van de Stijkel- groep voltrok werkte Van Lighten uitsluitend in Nederland en moest hij nog tonen wat hij als spion in oorlogs tijd waard was. Hij was speciaal be las- met het binnendringen in groepen, die zich bezig hielden met het organi seren van politieke weerstand. En hij deed dat werk zo goed, dat hij niet alleen door Knolle-, maar ook door Abwehr-chef Hermann Giskes als een eerste klas kracht werd beschouwd. Het staat onomstotelijk vast, dat Van Lighten in het najaar van 1940 en het voorjaar van 1941 een paar zeer belangrijke zaken bij de Duitsers heeft aangebracht, die uitsluitend op de ac tiviteit van bepaalde Nederlandse kringen betrekking hadden. In al die gevallen bleken zijn informaties volko men juist te zijn geweest. Hoewel wij bij al onze nasporingen geen enkele keer hét bewijs geleverd vonden, dat Van Lighten zich met de Stijkel-affaire heeft bemoeid, durven wij toch stellig niet beweren, dat een zodanig verband tot de onwaarschijn lijkheden moet worden gerekend. Hij heeft in de eerste tien maanden van zijn werk voor Knolle zulke belang rijke prestaties geleverd in Nederland, dat men hem reeds in het voorjaar van 1941 naar Lissa'.on stuurde, waar hij een ontmoeting had met een der lei dende Amerikaanse politici, die hij nog van zijn vroegere reizen door de Ver enigde Staten kende. De Amerikaan vertrouwde hem volkomen, dacht dat hij aan geallieerde zijde werkte gaf hem zeer belangrijke inlichtingen. Waarmee hij natuurlijk Knolle en Gis kes .op de hoogte bracht, die de gehei men doorzonden naar Berlijn! Johannes van Lighten is de thans J spoorloos verdwenen zoon van een betrekkelijk welgesteld Amsterdam mer, eigenaar van een bekend reis bureau. De man, die later een naam van betekenis zou krijgen in de inter nationale spionnagewereld, maakte reeds op jeugdige leeftijd grote reizen in het buitenland voor de zaak van zijn vader en hij verwierf zich daarbij, charmante kerel als hij in de omgang is, in tal van landen vele vrienden. Vrienden, die hij later zou misbruiken voor zijn schandelijke practijken in dienst van de Duitsers, zoals hij hen vroeger had gebruikt bij zijn werk voor de inlichtingendienst van een an dere vreemde mogendheid. Vrienden, die er niets van wisten dat hij, vóór de oorlog uitbrak, in dienst van een ge allieerd land spionneerde en die er al evenmin van op de hoogte waren, dat hij tegelijkertijd inlichtingen gaf aan de Duitse dienst, met name over geheimen uit Nederland, Belgie en Frankrijk. Vrienden, die er niets van wisten, dat Van Lighten bij zijn reizen naar Amerika en Engeland tussen Sep tember 1939 en Mei 1940 opdrachten uitvoerde voor de Duitse inlichtingen dienst. En die na Mei 1940 al evenmin beseften dat de vlotte causeur, de charmante reiziger, die in Spanje of Portugal bij hen binnen liep, een der best betaalde Duitse geheime agenten was geworden! In de gevangenis Er was een lange periode van steeds dieper, wegzinken in het moeras van zwendel en geknoei aan voorafgegaan, eer Johannes Bernard van Lighten zo ver was gekomen.Al vroeg was hij een jongen „die niet deugen wilde"; hij kwam in relatie met mensen van de zelfkant der samenleving, werd oplich ter en chanteur, bedrieger en flessen trekker en ging tweemaal voor langere lijd de gevangenis in. En toen hij na het ondergaan van zijn tweede straf weer door de straten van Amsterdam liep, was hij een ander mens gewor den, een verloren ziel, die geleidelijk- aan ontaardde tot de desperado die over lijken gaat. Vermoedelijk heeft hij aanvankelijk via de internationale pers contact gekregen met buitenland se spionnagecentra; hoogstwaarschijn lijk heeft hij het eerste voor de En gelse dienst gewerkt, hoewel dit uiter aard nimmer bewezen zal kunnen worden. Vast staat echter, dat hij ter- zelfdertijd een goede bekende was van de Duitse militaire att-.ché in Den Haag en dat de toenmalige Duitse ge zant in Nederland hem als een waarde volle figuur beschouwde. Toen de Duitsers in Mei 1940 Neder land hadden bezet, waren zijn verbin dingen met geallieerde landen voor lopig verbroken. Maar de gewezen Duitse militaire attaché maakte er de S.D.-chef Sturmbannführer Knolle op attent, dat hij aan Van Lighten een uitstekende medewerker zou hebben en reeds op 6 Juni 1940 zaten Knolle en de Nederlandse spion in een der bureaux aan het Binnenhof tegenover elkaar en legden de handen ineen, toen Van Lighten met het voorgestelde hoge salaris genoegen had genomen. Binnenlands werk MEN HEEFT IN het proces tegen de verdachten in de Stijkel-zaak de zer dagen aangevoerd, dat Van Lighten veel belangrijker werk had dan dat van een eenvoudig V-Mann. Dat is slechts gedeeltelijk juist! Dat is juist, yoor wat betreft zijn werk na Maart 1941, toen hij op internationaal niveau ging' arbeiden voor Knolle en dat geldt nog meer voor het jaar 1944. torn hij door Berlijn van Knolle werd losge maakt om rechtstreeks te gaan werken onder afdeling VI f van het Reichs Sicherheits Haupt Amt. Maar die in ternationale belangrijkheid had h ij J7N NA DEZE eerste buitenlandse reis volgden er vele! Steeds opnieuw had Van Lighten succes en dat bereik te hij onder andere, doordat hij dr. H. Colijn, die er zich natuurlijk niet van bewust was met een doortrapte schurk te maken te hebben, op handige wijze voor zijn karretje wist te spannen. Het gelukte hem in contact te komen met de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers in Spanje en Portugal en vandaar kwam hij terug met buiten gewoon belangrijke militaire plannen van de geallieerden. Het contact met dr. Colijn is ook tij dens het proces inzake het verraad van Stijkel c.s. ter sprake gekomen. Ten onrechte! Want de relatie tussen Van Lighten en dr. Colijn kwam eerst tot stand, toen hij reeds met zijn buiten landse werk begonnen was, dus min stens een half jaar na het oprollen van de Stijkelgroep. De bij het proces be trokkenen hebben wellicht van zijn contact met dr. Colijn kennis gekregen, maar niet op de datums gelet! In het England-Spiel. JN HOEVERRE Van Lighten medege- wei-kt heeft bij het England-Spiel is moeilijk vast te stellen. Vermoedelijk is zijn bijdrage slechts gering geweest en heeft zij uitsluitend bestaan in het verzamelen van berichten over pas- seurslijnen, in het verkrijgen van poli tieke informaties, die Giskes van pas konden komen en in het geruststellen van de Nederlanders in Spanje en Por tugal over de ontwikkeling van het verzet in het vaderland met de hulp van de geparachuteerde agenten. Wel staat positief vast, dat hij in het begin van 1943 door Knolle werd belast met het opbouwen van het z.g. Invasie-net, waartoe Berlijn het bevel had gegeven. Hij stichtte daartoe in Amsterdam de „Reparatiezaak voor Dameskousen Van Laar en Co."; in wezen was dat na tuurlijk niets anders dan de centrale van het apparaat, waarin met name vrouwelijke spionnen zouden arbeiden. Toen hij hieraan enige tijd had ge werkt riep Himmler hem naar Berlijn, met de bedoeling hem als leider van een spionnagecentrum in Zwitserland of Zweden uit te zenden. Z-over is het echter niet meer gekomen, omdat Eisenhower en Montgomery enigszins andere plannen bleken te hebben. Van Lighten, die reeds op Dolle Dinsdag zijn gezin naar Duitsland had gebracht, is na de capitulatie van de Duitsers nog in Den Haag gezien. Daarna is hij spoorloos verdwenen Tot nog toe kende onze gemeente geen vereniging voor daadwerkelijke naas tenliefde bij ziekte of ongeval. Alge meen werd dit als een gemis gevoeld. En thans zijn de plannen om te Hens broek tot het oprichten van een derge lijke vereniging te komen met succes bekroond. Het bestuur wordt gevormd door de heren H. Kort, voorzitter; N. van Schagen, secretaris; D. Groot, pen ningmeester; met als leden J. Hart- land en N. Insing. Besloten werd de contributie te be palen op f 1 per lid per jaar, en het inleggeld op f 1. Tot 1 Jan. volgend jaar kunnen personen tot 50 jaar als lid toetreden, daarna is de leeftijds grens op 35 jaar bepaald. Er gaven zich reeds 26 leden op. Het is de bedoeling dit aantal zo veel mo gelijk uit te breiden. Plichtbrandweer voorlopig exit In de eerstvolgende raadsvergadering van Hensbroek zal een voorstel van B. en W. ter tafel komen om een vaste ploeg van manschappen te vormen voor het bedienen van de.brandkranen. Te vens wordt hierbij \morgesteld om de z.g. plichtbrandweer voorlopig met groot verlof naar huis te sturen. Een ander voorstel betreft de mo dernisering van de raadszaal. Voorts zal het onderzoek van de geloofsbrie ven plaats vinden van het nieuw be noemde raadslid P. de Jong, in de va cature van wethouder Oudejans. Als laatste punt op de agenda staat de bespreking van de beplanting van de begraafplaats. Tragisch ongeval Bij het spelen in de ouderlijke wo ning aan de Geelvinckstraat is de zes jarige Kees Kraakman gistermiddag op de bovenverdieping gevallen. Vermoe delijk is hij hiei'bij met zijn hoofd te gen de rand van een badkuip geslagen. De vader, die op het geschrei van de broertjes kwam toelopen, waarschuw de terstond een geneesheer, maar die kon slechts de dood constateren. Het medeleven met de familie Kraakman is in het dorp algemeen. Visserijbesommingen IJmuiden Woensdag werden aangevoerd: -170 kisten schelvis, 50 kabeljauw, 35 schar, 15 bot, 10 wijting, 15 tarbot-tong, 5 griet, 10 schartong, 30 makreel, 50 schol, 40 poon en 50 kisten diversen. De besommingen waren: IJM 15 „Cornelis" f9046; IJM 203 £211; IJM 249 f202; IJM 213 f243; IJM 241 f 180; IJM 318 f183. en ligt. De oud» og even naar haar „Ze is niet oneer» Gistermorgen werd bij de hulpver leningsdienst bericht ontvangen, dat zich onder de spoorlijn Den Haag Utrecht, ter hoogte van Hekendcrrp en Oudewater een mijn bevond. De hulpverleningsdienst toog op onderzoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was, die tijdens een der bombardementen in de oorlog is achtei gebleven. Men is met de werkzaamheden begonnen. De bom ligt echter op zo'n diepte, dat gevaar niet direct aanwezig wordt ge acht. Het treinverkeer gaat daarom normaal door. De bom is Dinsdag ondekt tijdens de werkzaamheden die ter verstevi ging van de spoorbaan worden uitge voerd. Terstond werd het treinver keer alleen over het linker spoor ge leid, maar na raadpleging van de hulpverleningsdienst werd het trein- 1 keer over het rechter spoor hervat Toen ik dan Zaterdagmiddag in een motorschuit stond wat veel moeite gekost heeft! hebben misschien nog enkele anderen zich met mij afgevraagd waarom genieten meer dan alledaagse prestaties eigenlijk zo weinig publici teit? Weliswaar heeft niemand er op gerekend, dat er standbeelden zullen worden opgericht. Noch de uitvinders, noch de tuinders die huri bestellingen plaatsen. Maar wie wel eens een schuit voortgeboomd heeft door een dikke laag wier, kroos en waterplanten, zal deze mensen - de scheepsbouwers Tes- selaar en Smit uit Warmenhuizen uit de grond zijns harten dankbaar zijn voor hun uitvinding: de torpedoschroef. Het idee voldoet. In voorjaar van '48 voeren in de om geving van Warmenhuizen twee man nen rond in een motorbootje. Wat zij eigenlijk uitspookten was voor menig één een raadsel. Want zij legden een stuk af. trokken de keerkoppeling uit „z'n werk" en buigen een tijdlang over boord als ware er op de bodem van de sloot wonderwat te lezen. Een paar dagen later zag men dat bootje weer door het veld varen en bij voorkeur scheen het de minst bevaarbare sloten door te gaan. Zó was het begin. Toen een jaar later doken de eerste geruchten op. dat er in Warmen huizen 'n scheepsschroef geconstrueerd was. die al het bestaande met stukken sloeg. Maar niemand wist precies wat er aan de hand was. Dat werd pas be kend. toen per advertentie en omroeper het publiek kennis werd gegeven, dat de fa. Tesselaar en Smit. de door hen ontwikkelde anti-wierschroef zouden demonstreren Allereerst natuurlijk in Warmenhuizen, daarna in Koedijk, in Langedijk Neen, standbeelden zullen er niet op gericht worden. Maar het idee was goed en de uitwerking Iaat niets te wensen over. De"i"—tratie in Langedijk. Z-t;i l-gi..iddag vertrok een motor bootje vanaf de NMS met een wel zeer hetorogeen gezelschap aan boord. Deze mensen waren bijeengebracht door één gemeenschappelijk interesse: de presta tie van de torpedoschroef. Zo om en bij twee uur was per om roeper bekend gemaakt, dat er een demonstratie gehouden zou worden en dank zij die bemerkte wijze van be kendmaking waren de bezoekers liet zo talrijk, dat er van een oploop gespro ken moest worden. De demonstratie is vlot verlopen. Bij het gemaal aan de Oostenrijk lag een dam wier en kroos in het water van minstens twintig centimeter. De torpedoschroef heeft zich er geen mo ment door laten hinderen. De snelheid van de schuit is natuurlijk veel gerin ger dan in schoon water, maar uitgrij- pen, achteruitslaan enz. bleek niet no dig. Technische details. De torpedoschroef de naam zegt het al heeft een torpedovormig lichaam.- Hiervan staat het ene gedeel te vast en het andere gedeelte wordt aangedreven door de schroefas. Het breedste gedeelte van de torpedo is naar het roer gericht en voorzien van twee vinnen. Door deze vorm krijgt geen wier of kroos gelegenheid zich om de schroefas te strengelen. Voor grote schepen werd een derge lijk type al in Engeland uitgebracht en het doel daarvan was de snelheid van het schip te vergroten. Veel opgang heeft dit systeem nooit gemaakt, ook el niet door de hoge kosten. Maar voor de kl 'ne tuindersboten is deze oplos sing die een verbetering van de En gelse constructie is een uitkomst, die dc kosten goed maakt door grotere bedrijfszekerl :d en nog een drietal voordelen. Eén daarvan Is, dat een boot met een torpedo uitgerust sneller loopt dan uit gerust met het normale type schroef. Rechts draaiende motoren, Penta's. Albin's en welke andere motor-typen ook met inbegrip van de buitenboord motor kunnen met deze schroef uitge rust worden. Toen we Zaterdagmiddag weer aan de wal waren, drukte één der passagiers een al wat oudere man van zo om en bij de zestig zijn bewondering uit in drie woorden; ,,'t Is een mira kel". En ik zag hem wegschuifelen oin ir wijdere lering van zijn bevindingen kond te doen en het laatste wat we hoorden was: ,,'t Is een mirakel, com pleet een mirakel En dat is het, die torpedoschroef van Tesselaar n Smit. De VVV en de badgasten Overwogen wordt of het niet moge lijk zou zijn vanuit de badplaatsen trips naar de Langedijk te organise ren. Het is n.l. zo, dat de plaatselijke V.V.V.'s uit de duinstreek de pension gasten ook wel eens enige afwisseling willen trachten te geven en uit dat oogpunt zou er inderdaad iets in schui len hiervoor de Langedijk in te scha kelen. Definitieve plannen ten deze opzichte zijn er echter nog niet. Ten aanzien van de buitenlandse propaganda kan gezegd worden, dat de A.N.V.V.V. bezig is deze zaak met kracht aan te vatten. Beide mogelijkheden zullen echter de toeristen niet direct naar de plaat selijke winkels doen stromen, daar de Langedijk een verwend grote-stads- publiek onmogelijk zou kunnen be vredigen. Mogelijk dat binnen een tiental jaren, wanneer de gemeente zich in toenemende mate blijft ont wikkelen, hierin verandering zal ko men, maar dat is toekomstmuziek. Niet temin is een steeds drukker wordend verkeer van toeristen van harte wel kom. Banne Noordscharwoude vergaderde Dinsdagavond vergaderde de banne Noord scharwoude in Concordia onder voorzitterschap van de heer K. van Nienis. De rekening 1948 gaf de volgende cijfers: ontvangsten f 9154,24; uitgaven f 6851,56. De vergadering besloot de polderlasten met f 1,— per h.a. te verlagen. Bij de rondvraag kwam o.a. de toepassing der politic-verordening tei sprake. De voorzitter verklaarde, dat bij zich, in verband met deze kwestie, tot de bur gemeester had gewend. Ook de burgemeester was van oordcel, dat het kantafslaan op nor male wijze mogelijk moest zijn. De herfstschouw zal krap worden gehouden, waarom voorgesteld werd de waterstand met 10 cm. t.z.t. It verhogen. Het bestuur zal zulks overwegen. Indien het uitbreidingsplan uitgevoerd wordt en dat zal het ongetwijfeld moet deze vraag zeer zeker bevestigend beantwoord worden. De technische ge gevens zijn thans wel in hoofdzaak bekend, alleen de wijze van financiering moet nog nader worden bekeken en uitgewerkt. Het is nu zo, dat de Langedijk één rechte straat vormt, met tientallen doodlopende aftakkingen. Van een kern is niet in het minst sprake en het plan beoogt dan ook de vorming van een der gelijke kern. Om dat mogelijk te maken is het plan geprojecteerd tussen Ooster straat en Provinciale weg. v Kosten f 1.080.000. Toen in pjincipe tot goedkeuring van het plan was besloten, moest worden overgegaan tot aankoop van het be nodigde terrein. Het ging om onge veer 23 ha, die versnipperd en ver brokkeld waren in ca 182 percelen, welke aan ongeveer 40 eigenaren toe behoorden. Er werd uit deze eigena ren een commissie gevormd, welke van de zijde der eigenaren de onder handelingen voerde. Er werden drie prijzen vastgesteld, n.l. 0.70, 0.60 en 0.50 per m2 al naar de waarde en voor 't water werd een prijs gesteld van 0.20 per m2. Voor boomgaarden werd op 2 per m2 aangehouden, zodat met de belangen van de eigenaars rekening werd ge houden. Moeilijkheden deden zich voor, daar. waar het gebouwde eigendommen cf om andere redenen moeilijk voor de betrokkenen af te stane terreinen be trof. Zo verloor de fa. De Jong haar proefvelden en terrein, dat voor even tuele uitbreiding bedoeld was. De Ge reformeerde Kerk kwam in een soort gelijke positie te verkeren. De heer Blokker kwam met een bedrijfsschuur in het gedrang. Maar al deze moeilijk heden zijn thans opgelost. Alleen met de fa. Verburg zijn de onderhandelin gen nog gaande. Het moet ongetwijfeld tot tevreden heid stemmen dat van de zijde der eigenaren practisch geen moeilijkhe den zijn ondervonden. Wat er gebeuren gaat. De raad heeft inmiddels besloten het benodigde terrein aan te kopen. Hiermede is ongeveer een bedrag van 2 ton gemoeid met inbegrip van diver se bijkomende kosten. Maar aan dit terrein heeft men zon der meer niets als bouw- of industrie terrein. Het moet worden opgespoten, sloten moeten gedicht worden en an dere gegraven. Met de koop van het terrein begint het eerst. Van de totaal 236.700 m2 ter be schikking komende terreinen is voor industrie bestemd ruin 73.000 m2, voor woningbouw 80.000 m2, voor wegen 30.000 m2, voor parkaanleg 11.800 m2, voor sportvelden 13.900 m2, terwijl kleinere objecten als ULO-school, Te huis voor Ouden van Dagen, sluis bouw enz. het restant opeisen. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling het plan in één geheel uit te voe ren, nader beraad heeft de voorkeur doen geven aan een uitvoering in twee gedeelten, waarvan het eerste echter verreweg het belangrijkste is. Het industrie-terrein heeft bij me nigeen een reactie als ware hiermede veel te hoog gegrepen, gewekt. Maar een zevental binnengekomen aanvra- Philatelica vierde lustrum Men zegt wel eens, dat postzegelver zamelaars saaie mensen zijn, maar dat is bezijden de waarheid. Althans wa ren de philatelisten, die Woensdag avond in Hotel de Burg bijeengekomen waren om het 5-jarig lustrum van de afd Langedijk te vieren, zeer wel in staat een gezellige avond in elkaar te zetten. Door bemiddeling van één der aan wezigen was een keurcollectie van z.g. samenhangende zegels (tête bêche- drukken, reclame-aanhangsels enz.) ten toongesteld, die stellig van zeer hoog gehalte mocht worden genoemd. Even zo was het met een verzameling post stukken, kaarten en first-day covers, die op een landelijke tentoonstelling geen slecht figuur zou maken. De voorzitter, de heer W. Tuyn, opende met een geestige toespraak de vergadering en heette allen welkom. Het verheugde spr. dat zo vele getrou wen uit de omtrek Wieringen, Win kel, Heerhugowaard enz. weer aan wezig waren en stelde voor alle ver velende dingen als notulen enz. ter zijde te laten. De heer Kemper uit Amsterdam bracht de felicitatie van het hoofdbe stuur over. Vervolgens werd een voorgestelde excursie naar Brussel en Antwerpen besproken, waarvoor een aantal leden zich opgaf. Daarmee was het officiële gedeelte afgelopen. De feestavond. De secretaris, de heer Eecen, deed vervolgens mededeling dat het bestuur besloten had om een paar kilo buiten landse massawaar onder de leden te verdelen. Het was echter gebleken, dat de reclame meer beloofd had dan het artikel waard was. Door de heer Kemper werd vervol gens voorgesteld een soort „spraakwa terval" te organiseren, waaraan de heren Droog, Molenaar en Tuyn deel namen. Ongetwijfeld zullen daardoor aan de hand gedane suggesties tot on dersteuning van de propaganda als het inrichten van etalages bv. in de naaste toekomst nog wel eens vrucht afwerpen. Eén der leden droeg vervolgens een drietal verzen van Speenhoff voor dat op de postzegels betrekking had en de aanwezigen een verdiend applaus ont lokte. De heer Kemper gaf vervolgens een schets van Nono in sappig Amsterdams en de heer Klaver vertelde het één en ander over werk in de zaadteelt in Frankrijk. Alles bijeen genomen, is de viering van dit eerste lustrum op waardige wijze gebeurd. Er is veel gelachen, wat geruild dat kunnen verzame laars nooit laten en luid geklapt voor de dames Tuyn en Eecen voor de goede materiële verzorging. Moge het zo zijn, dat volgende jaren voor Philatelica een steeds toenemen de bloei betekenen. gen wettigden de veronderstelling, dat het een noodzakelijkheid is om voor industrieterrein te zorgen. Vast staat reeds, dat in ieder geval de helft spoedig bebouwd zal zijn. Dat er een schreeuwend gebrek aan bouwterrein bestaat, is bekend. De aanvankelijke opzet om ongeveer 125 woningen te bouwen in plan-centrum is echter luxe gebleken en het be schikbare terrein zal minstens plaat» moeten bieden aan het dubbele ge tal. Weliswaar moeten het plantsoen en de sportvelden wat kleiner opgezet worden, maar het ergste is, dat het geprojecteerde zwembad zal moeten vervallen. Hierdoor zal dus een an der plaatsje gevonden moeten worden. Wat gaat dat kosten? Een heleboel geld. Zo zal het op spuiten van het eerste gedeelte van het industrie-terrein naar raming 108.160,moeten kosten, waarbij dan nog de kosten komen van be* straten, baggeren, beplanting, verlich ting, enz., zodat er in totaal 196.000,- mee gemoeid zal zijn. Het eerste gedeelte van het bouw terrein loopt nog heel wat meer in dè papieren. Het ophogen kost 153.900,-, de riolering 30.649,50, er moet een zuiveringsput met pompstation wor den gebouwd, waarvan de geraamdè kosten 15.000,zullen bedragen. Totaal komen de kosten op 456.800. Het tweede gedeelte van het indus trie-terrein komt dan nog eens op 204.000,het tweede gedeelte van het bouwterrein op 193.200,—. Aldus zijn de totale kosten te ramen óp 1.050.000.Voorts moet er nog een brug komen, die het nieuwe gedeelte verbinden zal met het bestaande. De kosten hiervan schat men op 30.000. Nu is het niet zo, dat deze uitgaven door de burgerij opgebracht moeten worden. Er komt n.l. 44.550 m2 indus trie-terrein ter beschikking dit tegen 5 per m2 aan belanghebbenden wordt verkocht. De opbrengst hiervan bedraagt dus 222.750,—. Aan bouw terrein komt een nuttig oppervlak van 108.000 m2 ter beschikking, dat tegen 7,50 per m2 810.750,— op brengt. De totale opbrengst zou dus bedragen 1.033,500, zodat op papier de uiteindelijke kosten wel te dragen zijn. Wanneer komt dat klaar? Dat is niet zo gemakkelijk te zeg gen. Wel kan men zich er van over* tuigd houden, dat er spoed achter ge* zet zal worden. Naar blijkens van Ged. Staten ontvangen gegevens, zul len aan de Langedijk in de eerstvol* gende 14 jaren niet meer dan 368 woningen gebouwd mogen worden, zodat er nog een paar jaartjes ver streken zullen zijn eer plan-Centrum volgebouwd zal zijn. Maar men is voornemens om na de oogst der ter velde staande gewassen en daarmede is dan vooral de aard appeloogst bedoeld met het werk te beginnen. Niet onwaarschijnlijk zul len met enkele maanden de zandwa- gens rijden en de stratenmakers wer ken, waar nu nog de aardappelen staan. Weet niemand dus precies wanneer plan-Centrum voltooid zal zijn, meh weet wel, wanneer het begin zal wor den gemaakt. En dat is het voornaamste. Eecen IEecen A 41 De wedstrijd tussen „het kantoor" en „de werf" werd met de cijfers 4—1 ten gunste van het kantoor beslecht. De publieke belangstelling was min- der teleurstellend dan de vorige maal, maar toch nog niet groot genoeg. Het wachten is nu op andere bedrijfs- c-lftallen. Waar blijven ze toch, dé zuurkoolmaniakken, slagers, bakkers en melkboeren? Marktberichten ALKMAAR, 8 Juni (Exportveiling). Aard appelen: Schotse muizen 14-16, Bevelanders 5 en kleine Schotse .muizen 9-12; slabouen (z. drf) 2,12; peulen 1,22-1,50; komkommers 12 -28; tomaten: A 98-1,12 en B 0,97-1,06; tomaten: honken 72—85; bloemkool: IA 19— 25 I 12-18 en II 6-10; spinazie 8-42; postelein 5—12; sla: I 5-9,50 II 2-4; andijvie 8-26; radijs 3-6.50; rabarber 12,5017,00; bospeen 24—40* asperges 70-95; uien 5-6,50; uien (bos') 2-8; prei 2-7; soepgroenten 1-3; selie 3-6; aardbeien 22—60 per doos. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 9 Juni 1949. Aanv. 136.000 kg aardappelen. Eerstelingen 1415,40, drielingen 10—11.40, kriel 7,60—8.80; 850 kg tomaten, a 65—69, b 61—71, c 61—66; 450 kg bospeen 20; 6500 kg ra barber 44.30, NOORDERMARKTBOND, 9 Juni. 9000 kg. aardappelen: Eerstelingen 13— 15, rode Eerstelingen 12—13.80, Drie lingen 11.40—12.70, kleine 7.10—8.40. WOGNUM, 8 Juni 1949. Bevelan ders 4.40; vr.aardappelen 1720; drie lingen 1516; kriel 1214; aardbeien I 1,36—1,58; II 1.06—1.30; in 54—82; bospeen 3642; Bloemkool 1931; sla 2.7016; komkommers 3740; rabar ber 12. TEXELSE LAMMERENMARKT Op de derde Texelse lammerenmarkt werden 1800 lammeren aangevoerd. De prijzen liepen van f 28,tot f 36,De ooien waren ongeveer gelijk in prijs als de vorige week, terwijl de rammen on geveer f 2,50 minder opbrachten. Hier uit bleek wel dr vraag naar ooi-lam meren. Overigens was de handel enigs zins stug. Verder werden nog aange voerd 11 schapen van f 65,tot f 75,—; 14 biggen van f 55.tot f 70,en 5 koeien van f 550,tot f 750,Voor de levering 12 nuchtere kalveren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5