Rumoer rondom een kerk :e Hensbroek N.-Hollandse brandweer in het zilver Vergadering De Tuinbouw te Obdam RHOGING in Tel. 2585 ■/ei/oo vierdaagse voor rijwielen isfduif als lesfrijdsfer ring op 15 Juni fo-Vereniging rillibrordus" Meer gemeenten moeten toetreden Jaarvergadering te Haarlem Predikbeurten Castricum In het kort Warmenhuizen Openbare verkoping Koedijk Spontaan medeleven met de behouden thuiskomst van onze jongens Langedijk De kerk moet hersteld worden Vice-admiraal Pinke blijft tot einde 1949 Dirkshorn Clubkampioenschap „Krijt op tijd" Ernstige autobotsing bij Zijdewind Verdedigingsplan voor West-China Marktberichten INGEZONDEN Woningkwestie in Heiloo VAN MARSDIEP TOT IJ Wordt Strasser leider van nieuwe beweging? jjaaisie ieuws Mr. In 't Veld minister vanBinnenlandseZaken? Bom op Sjanghai Drie op één dag 'Uk gesteld en g met zich brengt, i etc. tfyans reeds ons best doen alle .verken en vanzelf- hting van de dieselbe. anmerkelijk is opge. en eventuele depressie, denkbeeldig is, moeilijk ïheel meer zal kunnen acht. Buitendien zul- )g meer moeilijkheden >gelijk omin dit kort ireren, en waarvan on- nu nog niet zijn te jaagt voort. En wij de plaatselijke situatie rouderd te noemen, elen we niet ten aan. bestuur, lichaam of ts nadeligs te zeggen, nder enig chauvinisme ers zeggen dat het ibruikers te Hensbroek xploitatie met zijn tijd aan. Het is alleen ons belanghebbenden ook men des tijds te doen i gewichtige stap naar raveling betekent niet c niet minder dan het binnen zeer afzienba- tuinbouw klein-bedrijf! >or de wijde omgeving "ste kleinere polder» itse plannen. eds in ons blad heeft 'ganiseert de gezamen- ind in samenwerking :e zomer voor het eerst iagse voor tourrijwie- zal iedere avond onge- en de route zal voe- igs de mooiste plekjes igeving van Heiloo. In feestelijkheden elders daagse 26, 28, 29 en 30 avonds van 6.30 tot T ;e dag 's middags van opgeven bij de VW echter vóór 25 Juli. edrag is 1,50. Zij, die n het traject uitrijden ietswimpel en een her- 5. Muziek zal bij de zijn om het een en vrolijken. Er zal ge- de buurt wat kermis- st te krijgen, d zal opgewekt wor- >rg te besteden aan de verlichting te laten wordt de bevolking g uit te steken, badplaatsen wil men mgstelling op te wek- l van reclamebiljetten den van een propa- rne ondersteunen wij de organiserende ver- nooiste fietstocht van per vierdaagse doen! men hebben B. en W. leend tot het houden oor de postduivenver- Luchtpost, waarvan L goede komt aan de n Het Witte Kruis en ruis. Er zijn slechts .50, terwijl prachtige ar zijn. Het aantal 700 al ringen dat dit jaar de postduivenhouder3 nde vereniging. Elk met het zelfde num- fende ringen van deze Wanneer de postduif it van Roosendaal af omt, wint de le prijs rijs in de loterij voor et betreffende lot. ;ezetenen zijn die to rn de opbrengst voor groot mogelijk te ma- - de tbc-bestrijding ter j zich met hun giften tot het bestuur wen- 5 Juni zal de raad loo in openbare ver men. deze vergadering, ivangt, vermeldt cr.m. en W. tot het op- van de verordenin- van riool- en straat- benoemen van een Lichamelijke Opvoe- pdragen van de aan- iswerken in plan- 1 de R.K. Esperanto- o Willibrordo" offi- richt in het gebouw de Stationsweg. De Dorzitter van de lan en inleiding houden, men o.a. de „Tokke- )ok enige zangnum- .vorden gebracht. „Veel te gering is het aantal gemeen ten, dat lid van uw Bond is". Zo sprak je Commissaris der Koningin in Noord- [lolland. Dr. J. F. Baron de Vos van gteenwijk, op de algemene ledenverga dering die de Noordholl. Provinciale Brandweerbond Woensdag te Haarlem hield. „Het moet vanzelfsprekend zijn dat elke gemeente lid van de Bond is. Men kan nooit beweren, dat het geen gemeentebelang is, nooit óók dat Ge deputeerde Staten tegen de uitgave voor het lidmaatschap van de Bond bezwaar zullen hebben. In iedere ge meente, groot of klein, kan brand uit breken. Het is daarom nodig, dat alle Noordhollandse gemeenten lid van de Bond worden". Het aantal leden van de Bond moge dan groter kunnen zijn, er was voor de jubileumvergadering grote belang stelling. Onder meer merkten we op kolonel P. L. van Boven, hoofdinspec teur van het brandweerwezen; ver tegenwoordigers van de Kon. Ned. Brandweer Vereniging, van de Ver eniging. van brandweercommandanten, van de Ned. Ver. van brandweerper soneel, van de Bond van Zaanse brand weercorpsen en van andere provinciale bradweerbonden, alsmede enige burge meesters. Herdenkingsrede. Da voorzitter van de Bond, de bur gemeester van Koog aan de Zaan, de heer L. A. Ankum, hield een uitvoeri ge rede waarin hij een uitnemend his torisch overzicht gaf. Het bleek daaruit dat eerst de Utrechtse en de Zuidhol landse Bond er waren en dat daarna de Noordhollandse Bond tot stand is gekomen De eerste voorzitter van de Bond was de heer Gordijn, destijds VOOR ZONDAG 12 JUNI. ALKMAAR; Grote Kerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 u. ds. Wesseldijk. av. 7 u. ds. v. Wijk, jeugdd. A. I. K. J.; Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), half elf ds. S. vd Woude, van Amsterdam. Doopsgez. kerk, geen dienst. Geref. kerk, 10 uur ds. Pol man (voorb. H. Avondm.); 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K. O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6 (H. Avondm.), ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in N. Doe len), 10 uur evangelist Hofhuis, half 8 jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in Waakt en Bidt, 3 uur jeugdclub; 4.15 uur open- luchtprediking in de Hout. Donderdag avond half 8 bijz. samenkomst in W. en B., spr. ds. S. P. de Roos, herv. pre dikant. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdienst. 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils, He kelstraat, 10 uur wijdings-bijeenkomst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootschap, geen tempeldienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. Appel, van Nieuwe-Niedorp. BERGEN, Ruïnekerk. 10 uur ds. Be- klus. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Zwaan, van Brielle. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, Geref. kerk, 10 uur leesdienst. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur preeklezen. half 3 ds. Van der Lingen. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman (coll. bouwfonds). DE RIJP, geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 (H. Avondm.) en half 3 (nabetrachting) ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Al berts. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt (voorb. H. Avond maal). half 5 leesdienst. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. EGMOND AAN DEN HOEP, 10 uur ds. Plug. GRAFT, 10 uur ds. Kastein. GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. vd Pol, van Weesp. Geref. kerk (in evang. gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijenfeldt; 4 uur ds. Polman (voorb. H. Avondm.) HEERHUGOWAARD, herv. gem., 2 uur ds. Dikboom, van Alkmaar (jeugd dienst). Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Kapteijn. van Amsterdam. HENSBRÓEK, 10 uur, ds. Lürzen. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds. Wesseldijk. NOORD-SCHARWOUDE, Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop, van St. Pancras. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem.. 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 uur en half 3 ds. Visser. SCHOORL. GROET en CAMP., in het gymnastiekgebouw aan de Smeer- laan te Catrijp, 10 uur ds. De Jong. SINT-PANCRAS, 10 uur leesdienst; 7 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur ds. Keja m.m.v. vrijz herv. kerkkoor, van Am- »terdam en het koor van Stompetoren Evangelisatie, 10 uur, de heer El- zinga. van Amsterdam. URSEM, av. 7 uur ds. Spaargaren. WARMENHUIZEN, av. 7 uur ds. Post. van de Amsterdamse commandant brandweer. Gehuldigd werd o.m. ook de burge meester van Venhuizen, de enige die van de oprichting af in het bestuur heeft zitting gehad. Hartelijk dank werd voorts gebracht aan de pas af getreden secretaris, de heer A. de Bruijn uit Bussum, voor het vele werk door hem voor de Bond gedaan. Na de ups en downs uit het leven van de Bond te hebben getekend en de Am sterdamse brandweercommandant de Boer, die het leven liet in de strijd te gen het vuur, te hebben herdacht, be sloot de heer Ankum zijn meermalen door applaus onderbroken rede met de wens, dat de Bond een periode van grote bloei moge tegemoet gaan, ter versterking van het brandweerwezen in zijn vele aspecten in onze provincie. De heer Baron de Vos van Steenwijk dankte vervolgens voor de aanbieding van het erevoorzitterschap. Gelukwensen. Het eerst maakte van de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen ge bruik de voorzitter van de Kon. Ned. Brandweer Vereniging, de heer P. J. de Graaf, die onder meer de wens uit te, dat de heer Ankum nog vele jaren voorzitter zal mogen blijven. Vervolgens sprak Kolonel van Bo ven, die mede namens de minister van Binnenlandse Zaken het woord voer de, wiens gelukwensen hij overbracht. Achtereenvolgens werd verder nog het woord gevoerd door de waarne mend voorzitter van de Utrechtse Provinciale Bond; door Burgemeester Mr. J. W. Woldring van der Hoop van Katwijk namens de Zuidhollandse Bond; de heer J. Priester namens de Ned. Ver. van Brandweercommandan ten; door de heer H. de Jong namens de Ned. Ver. van Brandweerpersoneel en door de heer J. Molenaar uit Wor- mer, de voorzitter van de Bond van Zaanse Brandweercorpsen. De voorzitter dankte alle sprekers. De heer A. de Bruijn sprak nog een afscheidswoord, er aan herinnerende, dat hij van de 25 jaar van het bestaan van de bond 18 jaar het secretariaat heeft waargenomen. Hij uitte zijn beste wensen voor de bond. Meegedeeld werd, dat de Burge meester van Den Helder, de heer Rit meester, een telegram van verhinde ring en gelukwens heeft gezonden. Daarmede eindigde de algemene vergadering. Vervolgens had op het terrein vóór het gouvernementsgebouw een demon stratie van de Haarlemse brandweer plaats, waarbij ook de burgemeester van Haarlem, de heer Cremers, tegen woordig was. Officiële ontvangst. Ten slotte was er een officiële ont vangst ten Provinciehuize. De Com missaris der Koningin sprak hier als vertegenwoordiger van het provin ciale bestuur. De voorzitter van de bond dankte voor de ontvangst. Hij hoopte, dat de gemeentebesturen in Noord-Holland wat meer steun zullen verlenen. Want tot heden, aldus spr., ligt de zelfwerkzaamheid meer bij de brand weermannen dan bij de besturende colleges. Zaterdagavond zal op het C.S.V.- terrein de wedstrijd worden gespeeld C.S.V. IZeevogels L Op het Vitesse-terrein zal Zater dagavond een handbalwedstrijd wor den gespeeld om het kampioenschap tussen Vitesse I en TOP I. De inzameling voor de a.s. auto tocht voor ouden van dagen bracht on geveer duizend gulden op. Gevonden voorwerpen: kinder schoen met sokje, kussen, voorwiel met band. DE SLAG TEGEN DE COLORADO KEVER Ook in deze gemeente is gisteren weer jacht gemaakt op de colorado kevers. Auto's vol kinderen trokken reeds vroeg in de morgen naar het strand. Onder toezicht van het onder wijzend personeel werden niet minder dan 2000 kevers onschadelijk gemaakt. Vele van deze vernielzuchtige beest jes bevonden zich reeds aan de duin rand. BURGERLIJKE STAND Geboren: Irene F.t dochter vatr S. Zij lemaker en Ch. Pichler. Ondertrouwd: Petrus W. Seignette (te Amsterdam) en Bemardette C. Gallis. Getrouwd: Franciscus Bont en Alida Groot. Overleden: Willem S. Wiersma 64 jr, wonende te Amsterdam. WELPENGROEP „KANHUVARA" BESTAAT DRIE JAAR In het jeugdhuis is op feestelijke wijze het drie-jarig bestaan van de welpengroep „Kanhiwara" gevierd. Voor deze gelegenheid waren de ou ders uitgenodigd, die het uitgevoerde programma, dat bestond uit zang, de clamatie en film over het kampleven, met belangstelling volgden. Woensdagavond had in de zaal Slikker ten overstaan van notaris Pinxster te Schoorldam een openbare verkoping plaats van een woon huis, gelegen aan de Dorpsstraat, alhier, en twee percelen bouwland, gelegen in de Derg- raeer, groot 191/» en 26 snees, ten verzoeke van de eigenaar, de heer K. Nieuwland te Beverwijk. Koper van het huis werd de heer C. Roo- zendaal, alhier, voor de somma van f4450,—. Woensdagmorgen vertrokken de familieleden van Cees Hartland, Jacob Muis en Martin Huiberts naar IJmuiden om de „Grote Beer" te zien binnenkomen. Toen het eerste contact was gelegd barstte het gejuich los. Tranen van verlangen en vreugde kregen hun vrije loop. Na de vreugde volle emotie vertrok men huiswaarts voor de ontvangst thuis. Bij ons bezoek aan de familie trof ons één oordeel: „de eerste ontmoeting in de Sluis te IJmuiden is één van de mooiste gebeurtenis sen in ons leven", iets om nimmer te ver geten. 's Middags 6 uur kwamen de jongens met een autobus het dorp binnen. Een grote schare belangstellenden groepeerde zich voor de woningen, om bij de eerste ontvangst tegen woordig te zijn. Van vele huizen wapperde de driekleur als teken van vreugde en mede leven. Van alles werd binnen gedragen, bloe men, taarten en gebak, wat Kees deed op merken: wat maken ze voor ons toch een drukte. Zo hadden wij het ons nooit voor gesteld. 's Avonds werd onder overweldigende be langstelling door de muziekvereniging „Auro ra" aan alle drie jongens een serenade ge bracht, terwijl wij daarbij telkens bij de fami lies, de burgemeester en diens echtgenote aantroffen. Destemeer was dit een prestatie van „Au rora", als men bedenkt dat Martin Huiberts ts Huiswaard woont en Kees en Jacob aan de Kanaaldijk, resp. Noord en Zuid. Na het laatste optreden van „Aurora" sprak de burgemeester, die zijn grote lof uitte voor deze spontane hulde en dankte „Aurora" voor haar schitterende medewerking. Met grote vreugde aldus de burgemeester hebben wij vandaag de driekleur uitgestoken voor de be houden thuiskomst van onze jongens. Volgens de jongens hebben ze een voorspoe dige reis gehad en ze zagen er welvarend uit. Jacob was, zo zeide hij, 32 maanden weg geweest, Kees ruim 2 jaar en Martin IV2 jaar. De moeder van Jacob had al zijn brieven bewaard en genummerd; de laatste brief was no. 260. Het is haar enig kind. Hoeveel Jacobs meisje er gehad heeft is ons niet geopenbaard. Het is voor de Koedijkers een mooie dag geweest; voor de jongens was hij onver getelijk. SCHAAKMAT Eerste klas: C. Langedijk—W. Kaan V2—V2» C. J. Glas-^G. Keppel 0-1. Tweede klas: C. Krijgsman—D. Koora V2—V2Ï J. Leegwater—K. Bierman afgebroken; P. Kloos terboer—C. Witsmeer afgebroken. Derde klas: A. Meinema—J. G. Glas Va-V2» N. Kaan—A. Meinema 0—1. Op de* laatst gehouden vergadering' was het gehele bestuur aanwezig. In zijn opening wees de voorzitter er op, dat de afzet van de winterproducten heel wat zorg heeft gebaard, maar nog tamelijk goed is verlopen. Het witlof was met de grote aanvoer matig in prijs. Met de afnemende aanvoer wa ren de prijzen heel goed. Het contract dat met Duitsland liep aangaande win terproducten, is afgelopen. Men is nu vrij. Voor ons aller belang is het te hopen, dat de oude betrekkingen met onze grote afnemer weer worden her steld. Het is goed dat nu reeds maat regelen genomen worden inzake mini mumprijzen en fondsvorming. Het voornaamste punt van deze vergade ring was het openen van de veiling voor het nieuwe seizoen: de aardappel- Ds. Post ls voor een dominee nog erg jong. Maar zjjn taaie als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Warmenhuizen en Dirkshorn ls geen sine cure. Zo heeft hjj toch zeker wel een duizend mensen onder zijn hoede. En h(j heeft een kerk, waarin men de buitenlucht kan zien door de muren heen. Want het ls met die kerk een lijdensgeschiedenis, zoals u in het voorgaande artikel reeds uiteengezet werd. In dat artikel werd u ook beloofd, dat de mening van anderen het volle pond zou krijgen. Volgens onze inlichtingen zou wet houder Dekker het voorstel om een gemeentelijke bijdrage ta verlenen in de restauratiekosten getorpedeerd heb ben, omdat hU verwacht, dat de restau ratie onafhankelijk van de gemeente lijke bijdrage toch doorgezet zou wor den. Ds. Post verklaarde echter, dat hier van geen sprake kan zijn. De bijdrage, die de kerkelijke gemeente zal moe ten opbrengen, ook als de burgerlijke gemeente bijdraagt, zal niet uit eigen middelen gevoteerd kunnen worden. Wat men denkt te doen, staat nog niet vast, maar wel heeft men de vaste wil om de restauratie door te zetten, ongeacht de moeilijkheden. Dat is ech ter een heel ander geluid. Voorts ontkent men in protestants- kerkelijke kringen, dat er sprake kan zijn van „onsmakelijk gemanoeuvreer". Men weet werkelijk niet, wat deze indruk gewekt kan hebben. Er is na tuurlijk veel geschreven over deze kwestie, waarbij mogelijk ook wel eens hier of daar misverstand kan zijn ge rezen, maar van doelbewuste manipu laties is beslist geen sprake. Het vraagteken. Tenslotte ligt het nu op de weg der restauratie-commissie tot een her nieuwde actie over te gaan. De autori teiten der burgerlijke gemeente verle nen in deze kwestie hun medewerking en daarmee af. En het verloop, dat de ze zaak genomen heeft, is ook voor de restauratie-commissie een volkomen verrassing geweest. Tot dusver heeft de commissie geen beslissing genomen.. Door omstandig heden is een uitgeschreven vergadering verdaagd, zodat er van deze zijde nog geen nieuws te melden is. Wel staat vast, dat men niet voorne mens is het bij de huidige stand van zaken te laten. Hoewel de meningen over de waarde van het kerkgebouw zeer uiteenlopen, zijn ove-r het alge meen de meer-ontwikkelden voorstan ders. Zo hebben vooraanstaande figu ren uit Katholieke kring zich vóór de restauratie uitgesproken en financiële steun toegezegd. Even zo uit niet-ker- kelijke kringen. De restauratie is dan ook geen doel stelling van een bepaalde groep meer, maar een verlangen van een brede kring geïnteresseerden. Een kerk blijft een kerk. Er zijn mensen, die op het standpunt staan, dat de Warmenhuizer kerk ge rust verdwijnen kan. De weinigen, die nog van deze kerk gebruik maken, kun nen zo redeneert men dan ook wel met een kleiner gebouw toe. Waarom zou men veel geld besteden voor de instandhouding van een ge bouw, dat toch eigenlijk geen practisch nut sorteert? Tegenover dit eenzijdige standpunt fulmineren zij, die in het gebouw een cultuur-monument van de eerste grootte zien. Ds. Post ziet het anders. „Wij hebben die kerk als kerk no dig", die opmerking plaatst de dis cussie op een heel ander plan. Want kerkelijk moge dan Warmenhuizen verwaarloosd zijn, de jonge herder, die thans in Warmenhuizen het kerkelijke werk op zich genomen heeft, wil aan die jarenlange afbraak een einde ma ken en de tijd van wederopbouw in luiden. Moge hem dat gelukken en moge het zelfde lot óók het oude kerkgebouw toebedeeld worden. Naar aanleiding van berichten in de Nederlandse pers, volgens welke de vice-admiraal A. S. Pinke binnenkort naar Nederland zou vertrekken en niet naar Indonesië zou terugkeren, vernam Aneta van bevoegde zijde, dat de mu tatie in het opperbevel van de zeemacht in het Oosten op de normale wijze zal plaats vinden omstreeks het einde van dit jaar, daar de dienstperiode van vice-admiraal Pinke in Indonesië ten einde loopt. Dezer dagen is op 78-jarige leef tijd na een 'langdurige ziekte in het ziekenhuis te Haarlem overleden de zangeres mevr. A. M. TijssenBre merkamp, weduwe van Jos. Tijssen. campagne. Er zijn 21 broeiramen terug gekomen van de destijds gehouden glasactie. De betrokken tuinders kun nen ze afhalen bij de loods van de veiling. De gelegenheid staat open voor het bestellen van bossen stroo. De prijs zal nader bekend gemaakt worden. Medegedeeld werd dat de heffing voor de nieuwe aardappelen tot 16 Juli 50 cent zal bedragen boven maat 35 mm. De minimumprijs is met ingang van 8 Juni gesteld op f 8 per 100 kg. Er bestaan goede vooruitzichten dat de bonken dit jaar naar Zuid-Amerika zullen gaan. De eerste veiling werd vastgesteld op Vrijdag 10 Juni 's mor gens te 10 uur. De volgende week zal dit plaats hebben op Maandag, Woens dag en Vrijdag. De maten zijn vanaf 8 Juni 15—28, 28—35, 35—45. Na 15 Ju ni 15—28, 28—35, 35—50 en 45. Het bestuur stelde voor, gezien de gewijzigde omstandigheden, over te gaan tot het afsluiten van een crediet bij de Boerenleenbank te Obdam, tot een bedrag van f 40.000, om de uitbeta ling aan de aanvoerders altijd vlot te doen plaats vinden. Dit voorstel werd door de vergadering buitengewoon op prijs gesteld en werd dan ook met vrijwel algemene stemmen aangeno men. Wat betreft de verkoop van goedgekeurde aardappelen bleek dat dit jaar deze verkoop op een andere basis zal geschieden. De Provinciale bond van Veilingen zal de pootaardappelen toewijzen en verkopen. Een commissie uit de standorganisaties, coöperaties en de Prov. Veilingen zal dat bij uitstek moeilijk werk trachten voor 100% te doen slagen. Gezocht zal worden naar een vluggere afzet. Men moet er echter rekening mee houden, dat als er geen vraag is het ook onmogelijk is dit pro duct binnen een bepaalde tijd af te leveren. Niemand mag buiten de veiling om de pootaardappelen verkopen. Iedere Woensdag zal de kriel en bloc worden te koop aangeboden. Men verwacht hiervan goede resultaten. Mr. Laan deelde mede, dat de kos ten van grondonderzoek f 7.80 per monster zullen bedragen. Gedurende 'n maand, dat is van 15 Juni15 Juli, zal in 't Veilingsgebouw een lijst te ver krijgen zijn, die, na ingevuld te zijn, bij mr. Laan in de brievenbus gedepo neerd kan worden. De monsters worden in Groningen onderzocht. Met klem werd aangeraden op tijd een aanvraag voor onderzoek te doen. plaats vinden, dan kunnen de monsters met Sept. worden behandeld, het voordeel is dan ook nog, dat in het monster de stand van het gewas te lezen is. De betaling zal via de veiling geschie den. Verder deelde mr. Laan mede, dat er proeven zijn genomen tot het beter bewaren van pootaardappelen door de aardappelen met een behandeling voor remmend spruiten te doen geschieden en in 't voorjaar met een groeimiddel. Deze proeven zijn uitstekend geslaagd en het bleek dat percelen met boven staande behandeling een goed beschot opleverden. De mededeling werd door de vergadering met aandacht gevolgd en het ziet er naar uit, dat er een licht punt in dit belangrijke vraagstuk is gekomen. Na een korte rondvraag volgde sluiting met de beste wensen voor de nieuwe oogst. GESLAAGD Ónze plaatsgenoot Th. Vlaming slaagde te Den Haag voor het diploma vakbekwaamheid metselaar. De hoogst geplaatste drie uit beide klassen moesten na het spelen van een dubbel rooster uitmaken, wie dit jaar de mooie wisselbeker lag bewaren. Er is fel om de prijs gestreden en de bekerhouder Bronder maakte een heel goede kans deze nog een jaar langer in de kast te houden, doch z'n laatste partij tegen Pijper verloor hij. Super en Broersma eindigden ieder met 13 matchpunten. In de beslissingspartij gaf de hospes aan Broersma geen kans en won onbedreigd, zodat de beker dit jaar wel in het clublokaal achter het buffet zal pronken. Supèr, van harte gefeliciteerd. De leden mogen zich het volgende paar wel schrap zetten, want Supèr oefent ijverig en maakt flinke vorderingen. Hij heeft zich nu al voor genomen de beker definitief in bezit te krijgen. De uitslag was als volgt: 1. H. Supèr 358 209 1.71 13 2. D. C. Broersma 809 229 3.53 13 3. W. Bronder 596 232 2.57 11 4. D. Slik 927 265 3.84 9 5. J. van Dijk 587 229 2.56 7 6. P. Pijper 471 243 1.94 7 Getallen resp. gemaakte caramboles. beurten, moyenne, matchpunten. Gisteren even na het middaguur had op de Provinciale weg ten noorden van Zijdewind een autobotsing plaats, die gezien de omstandigheden vrij goed afliep. Terwijl de N.A.C.O.-bus voor Hoorn, rijdend in de richting Zijdewind, stil stond om passagiers uit te laten, na derde uit het Zuiden een met hout ge laden oplegger van de fa. Eecen uit Oudkarspel. Uit noordelijke richting kwam de, van een bezoek aan de Schager markt terugkerende auto van de bekende vishandel Bond uit Schoorl dam. De bestuurder van de houtauto, de heer P.'Vleugel, vertrouwde er op, dat de viswagen achter de bus zou inhouden, totdat hij gepasseerd was. Dit gebeurde niet, zodat beide auto's op elkaar vlogen. Er ontstond een ge weldige ravage. De lading hout schoot naar voren en drukte de cabine voor over. Deze raakte gelukkig niet in elkaar, dank zij de uitnemende con structie van de carosseriebouwer Ligthart uit Schagerbrug. Daaraan hebben de chauffeur en enige inzitten- len 't behoud van hun leven wel groten deels te danken. De drie inzittenden van de vlsauto werden door dokter Groenhart uit Dirkshorn naar diens woning vervoerd. Zij hadden enkele verwondingen opgelopen, die gelukkig niet van ernstige aard bleken. Begrijpelijk is, dat de materiële schade aanzienlijk is. De motor van de houtauto werd volkomen vernield, terwijl ook de voorzijde van de vis wagen ernstige schade opliep. De Rijkspolitie van Oud,e Niedorp heeft de zaak in onderzoek. Dr. Kan Tsjieh Hou, de persoon lijke vertegenwoordiger van de waar nemende president van China, heeft aan de waarnemende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Webb, een plan van de natio nalistische regering uiteengezet voor de verdediging van China's Westelijke provincies tegen de communisten. Hij zeide te vertrouwen, dat de na tionalisten een linie rondom de Wes telijke provincies konden houden. Het moreel van de nationalistische troe pen was zeer goed. Woensdag is de driejarige Willem Heijnen te Rotterdam door onbekende oorzaak in een sloot langs de Stadion laan gevallen en verdronken. NOORDERMARKTBOND. - Notering van Vrijdag: 11.000 kg aardappelen, eerstelingen 12,70—14,60; drielingen 10—12,10,kleine 5— 6,10; 170 stuks bloemkool: I 17 en II 15. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 10 Juni. 105.000 kg aardappelen: eerstelin gen 14—15,80, drielingen 10—11,90 en kriel 7,80—9,20; 2400 kg uien 2; 8000 kg rabarber 4-4,10; 450 kg peen 15—21. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). In uw blad van 3 Juni komt voor een foto met onderschrift. (Over een door houtstapels versperde woning toegang. Red.). De foto is volkomen natuurgetrouw, het onderschrift geeft een valse voorstelling van zaken. Het is juist, dat B. en W. wel de woning, doch niet het grote terrein hebben gevorderd. Het is juist, dat O. zijn hout op het terrein had op geslagen. Dit is op een Zaterdagavond tussen half negen en half elf door iemand van het terrein verwijderd en gebracht op de toegangsweg tot de woning. Dit is niet door of namens O. geschied. O. heeft nooit besloten de toegang tot de woning te blokkeren. Hij heeft alleen op zijn eigen terrein zijn hout gedeponeerd, omdat hij dit voor zijn houtbedrijf dringend nodig heeft. Tot op de huidige dag zag hij zich genoodzaakt een berm langs de openbare weg van de gemeente Heiloo te huren voor de som van f50 per jaar. Wanneer de bewoner thans slechts over het erf van zijn buurman zijn woning kan bereiken, geven we hem in overweging de dader van deze ge heimzinnige houtverschuiving bij de politie bekend te maken. Een feit is, dat hij op de bewuste Zaterdagavond om pl.m. half negen met zijn echtge note en baby naar huis terugkeerde. Hij kan dus hoogstwaarschijnlijk de sleutel leveren van dit mysterie. Namens het bestuur van „Da Vrije Haard", M. E. DAAN, secretaris. Tijdens de Pinksterdagen beeft Texels Eigen Stoomboot Onderneming 4074 passagiers vervoerd. De gemeenteraad van Schagen heeft de vervaardiging van een nieuw rioleringsplan opgedragen aan de N.V» Mabeg te Utrecht. De kosten van uit» voering worden geraamd op 1 mil» licen. Tevens verleende de raad ere» dieten voor het stichten van 15 wonin gen. In Hoorn werd een gezin wegens huurschuld uit een woning aan Ger» ritsland gezet. Q De gemeenteraad van Wijdenes besloot tot verhoging van da vermakelijkheidsbelasting onder be ding, dat de hogere opbrengst in da vorm van subsidie ten goede komt aan het verenigingswerk. Te Beverwijk zullen Dinsdag a.s. de eerste speciale veilingen van aard beien worden gehouden; de aanvang van de campagne is vier dagen later dan vorig jaar. In Castricum is een 6-jarig jongetje met hat hoofd tegen da rand van een badkuip gevallen, ten- gevolge waaivan de dood direct is in getreden. De bekende Enkhuizer voetballer J. Muskee zal het volgend seizoen voor de derde klasser Kinheim uitkomen. Vorige week zijn te Zaandam drie verkeersongelukken met dodelijke af loop gebeurd, zomede een verdrinkings- geval. o Op Zaterdag 15 Juni vindt te Assendelft de officiële opening plaats van het nieuwe tehuis voor ouden van dagen. (Van onze correspondent te Berlijn) In politieke kringen in Berlijn, die in nauw contact staan met de S.M.A. (Sowjet Militaire Administratie) werd bekend, dat de S.M.A. stappen heeft ondernomen om Otto Strasser, die op het ogenblik in Canada verblijf houdt, de terugkeer naar Duitsland moge lijk te maken. De opvattingen van Strasser staan lijnrecht tegenover die van West-Duitsland. Van Russische zijde wordt de oprichting van een nieuwe partij overwogen, waarvan Otto Strasser de leiding zou krijgen. Men is hiertoe gekomen, omdat noch de S.E.D., noch de N.D.P. hebben be antwoord aan de gestelde verwach tingen. „De Canadese regering zal Otto Strasser het uitreisvisum niet weige ren", werd verklaard. Men voegde er aan tere, dat niet bekend was, dat op de Canadese regering enige druk zou worden uitgeoefend om de voor malige strijdgenoot van Hitler, die opnieuw in Duitsland zijn politieke activiteit zou willen ontplooien, de terugkeer naar zijn land mogelijk te maken. Otto Strasser heeft trouwens enige tijd geleden een uireisvisum aange vraagd, dat hem niet is verleend. (Ongecorrigeerd) In verband met de binnenkort te verwachten benoeming van mr. Van Maarseveen tot minister van Overzeese Gebiedsdelen gaat hardnekkig het ge rucht, dat de P. v. d. A. de vacante portefeuille van Binnenlandse Zaken begeert en alsdan Mr. Dr. J. in 't Veld, de huidige minister van Wederopbouw, benoemd wil zien, dit laatste wegens zijn ervaring in het binnenlandse be stuur. De Partij van de Arbeid, aldus „De Tijd" zou aandringen op de benoe ming van een partijgenoot op Binnen landse Zaken als compensatie van de recente benoeming van drie niet-socia- Iistische staatssecretarissen. Het zoeken is nog naar een waardige opvolger van mr. dr. J. in 't Veld als minister van Wederopbouw. Sjanghai schijnt, voor het eerst sedert de bezetting dcror de commu nisten, het doelwit te zijn geweest van een luchtaanval. Hedenmorgen werd er namelijk een krachtige ont ploffing gehoord nadat een enkele niet-geïdentificeerde vliegmachine in de buurt van de internationale lucht haven Loenghoea had rondgekruist. Behalve de twee Spitfires is giste ren nog een derde militair vliegtuig neergestort. Van een Fire Fly van de Marine Luchtvaartdienst, die gisteren om streeks half vier opsteeg van het vliegveld Valkenburg, sloeg vlak na de start de motor af. De piloot, de lt.-vl. der derde klasse W. Duinker trachtte in een duinpan op het ter rein der duinwaterleiding een nood landing te maken, doch het vliegtuig werd daarbij zwaar beschadigd. De piloot en de tweede inzittende, de sergeant-vliegtuigmaker A. A. M. Rietveld, kregen slechts onbeduiden de verwondingen. DE IMMUNITEIT VAN THOREZ. De commissie inzake de parlemen taire onschendbaarheid van de Franse Nationale Vergadering heeft met negen tegen zeven stemmen bij een onthou ding besloten de vergadering te ver zoeken de parlementaire onschendbaar heid van de communistische leider Maurice Thorez op te heffen, en wel jin verband met beweerde mishande ling van de socialist Karalnsky tijdens de verkiezingscampagne van 1947.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3