Republikeinse regering 20 Juni naar Djokja? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wysjinski wil vredesverdrag met Duitsland Vlootmanoeuvres der Westerse Unie Abdul Kadir over Indonesie's toekomst Schrijfster Sigrid Undset overleden Zaterdag 11 Juni 1949 146e Jaargang No. 135 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verwachtingen van Dr. van Royen Richtdatum voor Conferentie 15 Juli Moh. Rum wil Inter- Indonesische conferentie te Djokjakarta Motie van wantrouwen in kabinet der Antillen Voorstel met veel critiek ontvangen „Wij dansen geen politiek menuet' Goudvondst maakt boer steenrijk Het mysterie van scheermessen 22.000 man aan boord van 98 schepen Zinnebeeld van solidariteit Naar opheffing der tabaksdistributie Ontwikkeling van hef land Westeuropees belang Zacht rustig weekend maar minder zon Weerbericht A1 komt er nou iedere dag een be richt in de krant over onze al gladder geschaafde beschaving we zijn er nog niet. vrienden. Nog lange niet. Eerlijk gezegd: we zakken lelijk in de bagger van politieke en morele verwording en wie het niet gelooft leest zijn dagblad niet goed. Ik heb, bij wijze van bewijs, vandaag een kleine collectie narigheid bijeengeschraapt, die de mensen aan zichzelf te wijten hebben en die met elkaar een pest vormen, waartegen geen vaccinatie helpt. Om te beginnen: In Griekenland zijn weer negentien communisten ter dood veroordeeld; het bloed is daar goedkoper dan water. Terwijl ik dit nieuws tik, loopt er nog een nakomer tje binnen: In Griekenland zijn nóg twee communisten naar de galg ver wezen. Dat zijn er dus 21. Op één dag. Hef schijnt beter, de mensen te la ten varen en tot de dieren te gaan. Daar is bijvoorbeeld de kat van meneer Schout in Vlissingen, die gister avond door de schoonvader werd mee genomen naar Meliskerke. Vanochtend om vier uur werd Schout (bij nacht) uit zijn bed gehaald door een afgrijse lijke klaagzang aan de keukendeur: de kat was in het holst van de nacht naar huis teruggedraafd. Het var ken van een Westlandse tuinder bracht 16 kindertjes ter wereld; het kleinste heeft twee koppen en probeert om beurten de linkse en de rechtse kop na te lopen. Mitsdien heeft men het jonkie „Samba" genoemd De kreef tenvissers in Zeeland hebben zware Noors Nobelprijswinnares bureau administratie Voordam 9, Tel. *3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE G TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f l.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten of de staatkundige organisatie van enig gebiedsdeel gezamenlijk zou moeten worden behandeld onder internatio nale controle. VERKLARING VAN RUM. Het Republikeinse blad „Merdeka" had eveneens een onderhoud met de voorzitter van de Republikeinse dele gatie, Moh. Rum. Deze noemde even- De voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, heeft tegenover het Republikeinse blad „Merdeka" verklaard, dat aan de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja twee voorwaarden moeten voorafgaan, n.l. evacuatie van de burgerpersonen en het vinden ener „formule" voor het bevel tot bet staken van het vuren. Dr. Van Royen hoopte, dat tegen het eind van deze week een vorm zal kunnen worden gevonden voor lit bevel. Daarna zouden de Nederlandse troepen onmiddellijk worden teruggetrokken, waarvoor tenminste een week nodig is. Naar verw acht wordt zal dan de terugkeer van de Republikeinse regering op 20 Juni kunnen plaatsvinden. Ten aanzien van de datum van de Ronde Tafel-conferentie verklaarde de voorzitter van de Neder landse delegatie, dat deze zo spoedig mogelijk zal worden gehouden. Hij hoopte, dat na de terugkeer van de Republikeinse regering en nadat de overeenkomst zou zijn goedgekeurd door het Republikeinse parlement, de „richtdatum" 15 Juli kan zijn. Op de vraag of ook de Nederlandse Antillen en Suriname van de partij zouden zijn op de Ronde Tafel confe rentie en of dit niet zou kunnen bete kenen, dat de Nederlandse regering voornemens is de NederlandsIndo nesische Unie te vormen alvorens over te gaan tot overdracht van de souve- reiniteit, verklaarde dr. Van Royen deze kwestie niet als zodanig te be schouwen en dat eventuele deelname van Suriname en de Nederlandse An tillen normaal is, evenals de deelname van de minderheidsgroepen. Deze kwestie zou op de te Batavia te houden besprekingen ter tafel kun nen worden gebracht. Dr. Van Royen verklaarde verder, dat, wanneer in het rapport van de ÏNCI sprake is 'van een „goede gang van zaken" bij de onderhandelingen, de Veiligheidsraad geen zitting zal bijeenroepen. TIij was voorts van me ning, dat -ndien van de zijde van de Sowjetunie geen moeilijkheden in de weg worden gelegd, Indonesië zeker lid van de V.N. zou kunnen worden. Voorts antwoordde Dr. Van Royen nog bevestigend op de vraag of hij vertrou wen stelde in de Republikeinse lei ders, met wie hij thans de besprekin gen voert. Hij verklaarde tevens, dat 't vraag stuk van de keuze van de staatsvorm eens 20 Juni als datum „voor de over neming van het bestuur over het ge bied van Djokja door de Sultan, waar na nog vijf tot zeven dagen nodig zou den zijn" voor de ontvangst van de Re publikeinse lgiders". De besprekingen over de RTC wa ren volgens hem nog in het informeel stadium, waarbij men echter niet veel moeilijkheden had ontmoet. Moh. Rum zeide voorts, dat het de wens is van de Republiek, dat de in- ter-Indonesisehe conferentie (als voor bereiding op de RTC te Djokja zal worden gehouden. Na de terugkeer van de Republikeinse regering in Djok ja zal de Republiek de Indonesische nationalistische leiders voor deze con ferentie naar Djokja uitnodigen. Over de besprekingen gaf Rum als zijn mening te kennen, dat deze op hoog niveau niet teleurstellend zijn ge weest en voegde hieraan toe, dat de vertraging in de besprekingen het ge volg zijn geweest van de onvoorziene evacuatie van Djokja en de incidenten aldaar. Scherpe critiek op Da Costa Gomez In de Donderdagavond gehouden ver gadering der Staten van de Nederland se Antillen heeft de heer Jonkheer een motie van wantrouwen ingediend tegen het huidige kabinet. In de motie wordt o.m. gezegd, dat de partij-politieke belangen bij het ka binet zwaarder hebben gewogen dan het algemeen belang. De heer Ger- harts wees op de „fascistische" nei gingen van Dr. Da Costa Gomez en til de hierbij een exemplaar van „Mein Kampf" op dat hij vergeleek- met „Nos Lucha" („Onze Strijd" het blad van Da Costa Gomez' partij). Spreker was voorts van mening, dat er overeen komsten waren met de „lijfwacht" van Hitier en de „Hitlerjugend" („Gomez- jugend") en verklaarde, dat „deze pes tilentie moest worden uitgeroeid". De heer Dussenboek verklaarde eenzelfde soort terreur op Aruba te zien. Dr. Da Costa Gomez zweeg gedurende de ge hele vergadering, daar zijn mening niet werd gevraagd. De motie werd aange nomen met negen stemmen tegen zes stemmen. In de gistermiddag gehouden vergadering van de vier ministers van buiten landse zaken heeft Wysjinski voorgesteld, dat de Grote Vier een vredesverdrag voor Duitsland zullen ontwerpen en zich verplichten tot het terugtrekken van alle bezettingsroepen uit Duitsland binnen een jaar na sluiting van het vredes verdrag. De regeringen van de vier landen zouden binnen drie maanden elk een ontwerp-vredesverdrag bij de raad van ministers van buitenlandse zaken indienen. Intussen zou de huidige zitting van de raad de laatste hand kunnen leggen aan de procedure, die de voorbereiding van het verdrag eist. Duitsland, verdeeld door zonebarrières schuil gaat". Bevin zeide, dat de Sow- jetrussische regering het Westen moest vertrouwen, zodat het Westen haar kon vertrouwen. Schuman, die zich eveneens bereid verklaarde Wysjinski's voorstel in stu die te nemen, bracht in herinnering, dat in 1947 besloten is om de buren en slachtoffers van Duitsland eveneens over een vredesverdrag met dit land te raadplegen. Na een debat van vier uur eindigde de vergadering. Een Franse gedeleer- den zei bij het verlaten van het ge bouw, dat de Raad Zondag opnieuw bijeen zal komen, wanneer Wysjinski, naar verwacht wordt, zal antwoorden op de critiek. die zijn voorstel bij de Westelijke ministers heeft ontmoet. Schuman had voorgesteld om Wy sjinski's voorstel voor onmiddellijke be studering naar de plaatsvervangers der ministers te zenden, waartoe besloten werd. Acheson oefende sterke critiek op Wysjinski's voorstel, doch hij beloofde het te zullen bestuderen. Hij sprak echter over de „vertragingstactiek" van de Sowjetrussische delegatie en zeide: „Wij zijn hier niet gekomen om een soort diplomatiek menuet te dansen". Acheson zei, dat hij niet veel langer dan tot eind volgende week uit de Verenigde Staten kon wegblijven. Het Britse standpunt. In een definitieve verklaring over zijn beleid zeide Bevin uit naam van de Britse regering, dat hij moest her halen wat hij op de conferenties van Moskou en Londen had gezegd. „Wij zijn hier om vrede te maken en geen propaganda. Onze motieven zijn op recht en wij wensen, dat zij duidelijk begrepeb worden, wij willen geen over eenkomsten met voetangels en klem men. Wij willen Duitse eenheid en geen voorgewende eenheid, waarachter een Tussen Hennenman en Odendaalsrust O. Vs.) is, een goudvondst gedaan, die de rijkste is, welke ooit in Zuid Afrika is aangeboord en welke de opzienba rende goudvondst van April 1946 op de „plaas" „Geduld" (vlak bij Odendaals rust) nog verre overtreft. De gelukkige eigenaar van de plaas is de heer J. J. van Rensburg die, als van de opties gebruik gemaakt wordt, het bagatel van 400.000 Pond Sterling uitbetaald zal krijgen. Om een indruk te geven van de rijk dom van de boring. Indien een continu rif, met een goudrijkdom als aange boord, ontgonnen zou worden met een maalcapaciteit van 100.000 ton per maand, zou de jaarlijkse winst naar raming 5 milliard Pond Sterling bedragen met een waarde van een aandeel F. S. G. A. (de maatschappij die het goud delft) van ongeveer 20.000 Pond. In Arnemuiden is een kappers mysterie het gesprek, van de dag. De enige barbier van het dorpje, kapper Zijgers, en zijn bediende Victor deden vorig jaar November de vreemde ervaring op, dat hun scheermessen, waar mede zij de klanten bewerkten, op een gegeven moment de dienst weigerden. Wat het twee tal ook deed, de stoppels wilden niet verdwijnen. Messen werden gescherpt, andere messen gepro beerd, nieuwe messen gekocht, het hielp allemaal niets. Zelfs kwam het voor, dat de messen, die het ene ogenblik nog vlot over de kin gleden, plotseling weer in staking gingen. Lang zamerhand is de kapper zich on gerust gaan maken en hij kreeg het denkbeeld, dat wellicht elec- trische invloeden het zonderlinge gedrag van zijn werkinstrumen ten bepalen. Daarom stapte hy naar de Zeeuwse Electriciteits Maatschappij, doch daar lachte men hem uit. De barbier liet het er echter niet bij zitten en gaat nu schrijven naar de Technische Hogeschool te Delft en aan zijn vakgroep. Voor alle zekerheid heeft hij thans zes messen op het nabijgelegen postkantoor ge bracht, teneinde die te gebruiken als de messen in de salon er weer de brui aan geven. Zoals bekend zullen in de eerste week van Juli grote internationale vlootmanoeuvres worden gehouden in West-Europees verband. Het operatie gebied zal de Noordzee zjjn met daar aan grenzend het Engels Kanaal en de Golf van Biskaje. Thans kan omtrent deze eerste oefening in het kader der Westerse Unie het volgende worden gemeld: Het begin van de oefeningen zal op de avond van de dertigste Juni worden ingeluid door saluutschoten aan de Britse vlag door de Franse kruiser .Montcalm" en de Nederlandse krui ser Hr.Ms. „Tromp" ter rede van Pen zance aan de Engelse Zuidkust. De scheepskapellen zullen de Britse, Fran se en Nederlandse volksliederen spe len. Later, op zee, zullen Belgische een heden zich bij het verband voêgen en Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. Klooster uit Nieuw Beer- ta (Gr.) Mar. Ie kl. C. S. A. Damhuis uit Wees- perkarspel. Sold. W. A. Buiting uit Didam. Kapt. E. Roering uit Surrey, Engel. Sold. R. Talstra uit Tietjerksteradeel. Korp. L. H. J. Tuenter uit Versseveld (gem. Wisch). Serg. majoor F. H. IJspaard uit Am sterdam C. Sold. H. J. M. van Deravort uit R'dam. Sold. L. M. Mieris uit Utrecht. Sold. A. W. Kooken uit Budel. Sold. Ie kl. P. Stok uit Barendrecht. Sold. G. van Aarderen uit Sneek. Sold. Ie kl. J. E. van Petten uit Am- sterdam-C. Sold. T. C. van Beek uit Nieuwkoop (Z.-H). Sold. T. Golverdingen uit Hardinxveld. Sold. G. J. J. Couwenbergh uit Heer len. Korp. A. L. Sjouken uit 's-Gravenhage. Naar het A.N.P. verneemt draait de sigaretten- en kerftabakindustrie sinds enige maanden op een verhoogd niveau en wordt binnenkort een productie ver wacht, die een voorziening van onge veer 3 rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantsoenering van ta baksartikelen. Hiernaar gevraagd antwoordde het Departement van Economische Zaken, da omtrent een datum van eventuele rantsoenv-rhoging of opheffing der rantsoenerin nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. als de oefeningen eenmaal in vol!» gang zijn, zullen ongeveer 22.000 man in actie zijn aan boord van 98 schepen. In de loop van de le Juli zullen de verschillende bevelhebbers hun op wachting maken bij de opperbevel hebber der „Home Fleet", admiraal Mc Grigor aan boord van 't vliegtuig moederschip „Implacable". Voordat de schepen op de vierde Juli naar zee zullen gaan, zullen voorbereidende oefeningen ter rede van Penzance wor den gehouden, gevolgd door de eigen lijke manoeuvres in Het Kanaal en de Golf van Biskaje. Zowel vliegkampschepen als slag schepen. kruisers, onderzeebootmoe derschepen, torpedobootjagers, escor teschepen. mijnenleggers, onderzeebo ten en mijnenvegers zullen aan de oe feningen deelnemen, alsmede een moe derschip voor mijnenvegers, een tan ker en een radarinstructieschip. Het Nederlandse aandeel in deze grootse manifestatie, die in volle vre destijd een zinnebeeld vormt van de solidariteit der Westerse Unie en van samenwerking zoals in de geschiedenis nog niet eerder voorkwam, zal worden gevormd door de volgende schepen: Hr. Ms. Tromp, Vulkaan, Soemba, Piet Hein, Johan Maurits, Queen Wil- helmina. zes "nderzeeboten, zeven mij nenvegers. Op 8 Juli zullen de verschillende vl /ten weer naar hun thuishavens te rugkeren. De Nederlandse ploeg in de Tour de France De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is samengesteld uit de volgende zes renners: De Hoog, De Korver, Lambrichs, Pauwels, De Rui ter en Sijen. Vier van deze namen wa ren reeds bekend. Hieraan werden toe gevoegd De Korver en Pauwels. Als reserve werden aangewezen: Albert van Schendel en Bob Vrancken. GRANAAT GEWORPEN IN TUIN VAN MEVROUW SUKARNO. In de tuin van het huis van mevr. Sukarno in Djokja werd door een on bekende dader een handgranaat ge worpen, welke echter niet ontplofte. De handgranaat werd door Nederlandse militairen onschadelijk gemaakt. De ondervoorzitter van de Neder landse delegatie bij de derde Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties, Raden Abdul Kadir Widjojoatmojo, heeft te Montreal voor de Rotary-club een rede gehouden over de toekomst van Indonesië, waarin hij o.a. het vol gende zeide: De Westelijke mogendheden hebben zowel in moreel opzicht als uit een oogpunt van evident wereldbelang, er Aan de periode met veel zonnig weer, waar het Westen van ons land de laatste weken bij het Zuidoosten van ons land bevoordeeld was, is weer een einde gekomen. Grote hoeveelheden zachte en voch tige lucht 'stromen via Engeland naar onze omgeving. De begrenzing hier van trok in de vroege morgen met re gen over het noordelijk deel van ons land. Daar de luchtdrukverdeling vrij vlak blijft, zal het weer de komende dagen een rustig en zacht karakter hebben, waarbij af en toe de zon doorkomt. Daar zich dicht bij Ierland enkele golfvormige stromingen ontwikkelen, bliift de kans op enige regen bestaan. Warm zomerweer is helaas niet te verwachten. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Overwegend droog weer en veranderlijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonneschijn toelaat. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volgens berichten van teruggekeer den zijn er in de Sowjetunie nog 600.000 Duitse krijgsgevangenen. Een paar millioen mensen in permanente angst: komt mijn zoon. mijn man, mijn pappie nog wel ooit terug? Drie be stuurders van een kolenfirma in Sile- zie werden naar het vuurpeloton ver wezen „wegens economische sabotage". Een Oostenrijkse jongen van 17 jaar zwom over de grensrivier naar de Tsjechoslowaakse kant en werd dood geschoten. Zeventien jaarZuid- Afrika houdt het buskruit droog: in het vervolg kunnen de mannen tot 65 jaar onder de wapenen worden geroe pen; de oefentijd gaat acht jaar duren. De vroegere Franse minister Malvy heeft, 74 jaar oud, het moede hoofd neergelegd. In 1917 werd hij wegens verraad ontslagen en verbannen; later bleek dat hij onschuldig was geweest. In 1926 werd hij weer minister, in 1945 werd hij weggezuiverd omdat hij „niet goed" zou zijn geweest. Eindelijk rust! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllll concurrentie van een klein soort inkt vissen, die zich graag tegoeddoen aan kreeftensla, want ze worden soms met honderden tegelijk in de netten gevon den. 't Ziet er zwart uit voor de Zeeu wen. En wel bijzonderlijk voor die twee Middelburgers, die dezer dagen een roofoverval pleegden op een zwar te handelaar en er met 'n paar duizend Amerikaanse sigaretten vandoor gin gen. Zij bedreigden de man met een revolver en lieten hem met de handen omhoog tegen de muur staan. Ala zijn vrouw hem niet gezocht had, stond hij er nog, want hij was verstijfd door een zenuwscheut. De pliesie heeft het wa pen in beslag genomen: 't was een on gevaarlijk startpistool, pertjes werkt. dat op klap- Nou hebben we al vier halve nachten gevist en het resultaat is zestien verzopen wurmen en zeven lege kruiken. De brasem is aan 't emigreren, Theodoor! Rechercheurs hebben op het troe penschip „Grote Beer" een jeug dige bediende aangehouden, die expe diteur was voor een bende, dewelke gouden horloges van Amsterdam naar Surabaja smokkelde. Aangezien de In- donsische kwestie zó niet ontknoopt wordt zullen deze economen voor de kadi komen. Q Twee Hagenezen, die als vorsten leefden in een Amsterdams hotel, bleken geen cent te bezitten. Zij logeren op kosten van Lieftinck ver der. Alleen een paar klassen minder en zonder borreltjes. End goed, al goed: De particuliere bioscoop van Adolf Hitler in Berchtensgaden wordt herbouwd tot kerk. Soms is de geschie denis, wel leuk. En rechtvaardig. Maar 't is een te zeldzaam verschijnsel. Ge lijk u uit de sombere aanhef van deze mijn dagelijkse predikatie hebt kunnen leren. Laat ons optimist blijven: ten slotte is de cokes al van de bon, de si garetten komen óók wel. belang bij, behulpzaam te zijn bü een snelle ontplooiing van een sterk In donesië, dat een belangrijk aandeel zal kunnen leveren in het gemeenschap pelijke verzet tegen de euvele geesten, die er op uit zijn, in een vredelieven de wereld rust en orde te ondermij nen. Abdul Kadir wijdde een gedeelte van zijn voordracht aan de vraag, of in de toekomst Indonesië de voorkeur zou geven aan een stelsel van vrije economie boven het collectivisme in enigerlei vorm. Spr. achtte het in het belang van de Indonesische staatshuis houdkunde, indien het land de best mogelijke zekerheid zal bieden voor de veiligheid en de bestaansmogelijk heid van buitenlandse ondernemingen Abdul Kadir voorziet een politiek, die erop gericht zal zijn deze zo uit eenlopende doelstellingen tot een ge heel te coördineren en wees op het feit, dat in Indonesië reeds vóór de jongste oorlog de economische figuur bestond van de gemengde bedrijven voor ver schillende takken van het economische leven. Abdul Kadir werd bij de vergade ring ingeleid door de Nederlandse consul-generaal te Montreal, r. ir. A. Sevenster. Amphibisch oefenkamp voor mariniers Ten behoeve van de maritieme op leiding van personeel van het korps mariniers zal ter plaatse van het voor malige marinevliegkamp „De Mok" op Texel, een voorlopig nog provisorisch- amphibisch oefenkamp worden inge richt. Hier zullen de mariniers gelegen heid krijgen, zich te bekwamen in het uitvoeren van landingsoperaties en al wat daarmee samenhangt. Ook zal er in de vrije uren gelegenheid bestaan om de watersport te beoefenen. Mo menteel is men bezig met het in ge reedheid brengen van het kampement; men hoopt op 1 Juli a.s. met de am- phibische training van de eerste groep mariniers een aanvang te kunnen ma ken. De opleiding bestaat uit recruten- klassen en kader-klassen die geduren de perioden van resp. 4 weken en 16 dagen in het kamp „Texel" zullen ver blijven. Rajk niet in hef Hongaarse kabinef In de Vrijdag bekend gemaakte na menlijst van het nieuwe Hongaarse ka binet komt de naam van Laszlo Rajk niet voor. In het vorige kabinet was Rajk mi nister van buitenlandse zaken en van voorlichting. Hij was lid van het po litbureau van de (communistische) Hongaarse arbeiderspartij. Rajk was niet aanwezig, toen het nieuwe parlement bijeen kwam. In of ficiële kringen wilde men geen com mentaar op Rajk's afwezigheid geven. Zoals gemeld, vermoedt men dat Rajk gearresteerd is. Nieuwe Duitse herstel betalingen aan Nederland In de afgelopen maand zijn aan Ne derland enige belangrijke Duitse fa brieken en onderdelen van fabrieken, tot een gezamenlijke waarde van rm. 654.000 (waarde 1938) toegewezen. Tevens werd aan Nederland een vol ledige installatie voor de bereiding van dichloraethaan en aethyleen, welke voor de staatsmijnen van zeer groot belang is, ter waarde van RM 104.878, toegewezen. KERK EN STAAT IN TSJECHOSLOWAKIJE. Door „een aantal priesters en gelo vigen" te Praag is een nationaal comité „voor katholieke actie" opgericht, dat delegaties naar de bisschoppen zal zen den om hen te verzoeken de onder handelingen met de staat te hervatten. Sigrid Undset, de bekende Noorse schrijfster en Nobelprijswinnares, is Vrijdag te Oslo na een kort ziekbed op 67-jarige leeftijd overleden. Sigrid Undset, die in 1925 tot het Rooms Katholicisme overging, was vooral bekend om haar Middeleeuwse boeken, in het bijzonder de serie van „Kristen Lavransdatter" (Kristen La- vrans dochter). Zij werd te Kalundborg in Denemar ken uit Noorse ouders geboren. In 1907 publiceerde zij haar eerste succesvolle roman „Fru Marta Oulie", die vier jaar later door „Jenny" werd gevolgd. Zij verwierf in 1928 de Nobelprijs voor litteratuur. Toen haar vaderland in 1940 door de Duitsers werd overvallen richtte zij een oproep tot het Noorse volk. De volgen de maand wist zij na een gevaarlijke reii Stockholm te tereiken en vernam daar, dat haar zoon in de strijd tegen de Duitsers was gesneuveld. In Augus tus kwam zij via Moskou, Wladiwo- stok en Japan in de Verenigde Staten aan. De Duitsers hadden in Noorwegen al haar boeken op de verboden lijst ge zet. In 1912 huwde zij Anders Svarstadt welk huwelijk in 1925 werd ontbonden. Stakersposten in Berlijn ingetrokken De posten voor het hoofdkwartier van de Berlijnse spoorwegen zijn in getrokken. In het gehele gebied van de staking heerst volledige rust, zo meldt het Duitse nieuwsbureau Dena. Radio-Leipzig in de Sowjetzone meldt, dat vertegenwoordigers van vakverenigingen in de Russische sec tor zich op de bureaux van de Weste lijke militaire gouverneurs hebben vervoegd met het verzoek het spoor wegverkeer zo spoedig n ogelijk te doen hervatten. K

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1