jet-nota aan Amerika en Sowj Engeland Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Abe Lenstra niet naar Helsinki Dinsdag 14 Juni 1949 146e Jargang No. 137 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Komt de Kominform weer bijeen? Belangrijke weersverbeiering Jungle in volle zee Driehonderd mensen ziek na het eten van leverworst Verzet tegen ontmanteling laait op Oplichter of verduisteraar met fantasie „Stichting Ons Eigen Huis Rotterdamse recherche was voos sloeg toe Blessure dwong de Fries tot terugkeer Aanval op onderneming cbchagen is een dievegge ie zich de laatste weken ha^ gemaakt aan talloze diefstal nadele van winkeliers delaren. h voetbalclub HRC te Den Hel een actie om de beschikkin' i over een overdekte zittribu. dat doel worden certificaten ■erkocht, waarmede men sym igenaar wordt van 1 Cm2 tri" Ter plaatse van het voor" armevliegkamp „De Mok" 0d rdt ten behoeve van de ma- ipleiding van mariniers een :h oefenkamp gevestigd. Hem is een lagere tuinbouw- ïopend in het voormalige >n. De inspecteur van het anderwijs, ir. Honig, heeft de opening verricht. n J. Drost, techn. ambtenaar Plantenziektenkundige Dienst zal op 20 Juni zijn zilveren leum vieren. raad van Enkhuizen heeft een in 144.000 verleend voor de i twaalf woningen. In dezelf. lering staakten de stemmen voorstel om voor 1000 deel in het waarborgfonds voor romer aldaar te houden Zui- iseum-tentoonstelling. T Michielsen, chef van d« ;hn. afd. van de Hoogovens, id tot directeur van de Prov.' Electr. Maatschappij. Coog aan de Zaan is opgehe- 0 jaar oude Zaanlands Man- Ds. M. W. H. Bartstra em heeft het beroep van de v. Gemeente te Krommenie Cannegieter), aangenomen, landam worden voorbereidin- ffen voor de bouw van 73 mingen aan de Kepplerweg. is de „van Delfts" TIL-OP kinderwagen. Te gebruiken als: kinderwagen, reiswieg en wandelwagen. Uit voorraad leverbaar Alléénverkoop: HILDERENG, Luttik-Oudorp 6668 (Zaadmarkt) Tel. 2975 'UR.GACEE —V- Een ideaal .aseeraiddel irpaltklng van 40 tabl. 90 ct Wat Mijnhardt maakt ia goed. >lang er niet voldoende ip ongegrond is. En zo met drie mensen aan :n tevens het bewijs it er geen hoop meer BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAJU2SCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 1— per kwartaal plus incassokosten Rusland neemt de Balkan- landen in bescherming Radio Moskou heeft de inhoud van door de respectievelijke Sowjet-am- bassadeurs aan Engeland en Amerika overgemaakte nota's bekend gemaakt met betrekking tot een bespreking tussen de hoofden van diplomatieke misies der „grote drie" over het na komen der vredesverdragen door Hongarije, Roemenie en Bulgarije. De Sowjet-regering had de nota's, waarin de drie genoemde landen be schuldigd worden van het niet-nako- men van de vredesverdragen bestu deerd en uit de uitvoerige antwoor den der landen was gebleken, dat de vredesverdragen nauwgezet nageko men werden, evenals de clausules be treffende de garantie der menselijke en primaire vrijheden. (Engeland en Amerika hebben de drie landen ervan beschuldigd de clausules betreffende deze rechten niet te zijn nagekomen). De door de drie landen genomen maatregelen, waarover Engeland en Amerika 2 April hun ontevredenheid hadden uitgedrukt, betekenden niet slechts geen schending van de vredes verdragen, doch waren daarentegen erop gericht „strijd te voeren tegen organisaties van een fascistisch type en andere organisaties, die tot doel hebben het volk van zijn democrati sche rechten te beroven". De Sowjet-regering is van oordeel, aldus radio-Moskou, dat Amerika deze zaak kunstmatig tot het onder werp van een dispuut wenst te ma ken, teneinde de vredesverdragen te kunnen gebruiken jroor inmenging in Verschillende leden van de Poolse regering menen, dat de Kominform binnenkort voor de derde maal bijeen zal komen, dit keer om concrete maat regelen tegen Joegoslavië te bespreken, aldus wordt van officieuze zijde te Warschau vernomen. Wroclaw (het vroegere Breslau) wordt als een waarschijnlijke plaats van samenkomst genoemd. Voor zover bekend, is de laatste bijeenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roeme nie gehouden. Na deze bijeenkomst werd de uitbanning van Joegoslavië uit de Kominform bekend gemaakt. 450.000 Amerikaanse mijnwerkers in staking Meer dan 450.000 arbeiders van de Amerikaanse steenkoolmijnen zijn gis teren, op de oproep van John Lewis, de voorzitter van de United Minewor- kers, een staking van een week begon nen. de tweede van dit jaar in de be trokken industrie. Men verwachtte slechts enkele onafhankelijke mijn werkers en ongeveer zestien duizend leden van de „Vooruitstrevende Mijn werkersvakbond" in Illinois op het werk. De staking is volgens verklaring van Lewis begonnen om een „periode van stabilisatie" in de industrie. Nederland-Belgie op Zondag. 6 November Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen wordt de wedstrijd Neder landBelgie dit jaar op Zondag 6 No vember gespeeld. In een in Juli te houden bestuurs vergadering zal beslist worden op welk terrein de ontmoeting plaats heeft. Door het passeren van het regenfront, dat gisteravond van het Noordwesten uit ons land binnentrad en vanmorgen over het midden van ons land was ge legen, is er voorlopig een einde aan het regenachtige en wisselende weer geko men. Over de Oceaan, ten Westen van de Britse eilanden trekt een machtig ge bied van hoge luchtdruk naar onze omgeving. Een uitloper hiervan strekt reeds over de Britse, eilanden naar de Noordzee, waardoor het weer reeds van daag al aanmerkelijk zonniger wordt Daar er voorlopig geen nieuwe storin gen ons land kunnen bereiken, is de kans groot dat het \yeer het grootste deel van de week droog en zonnig blijft. Daar de wind de eerstkomende dagen nog yit Noordelijke richting blijft waaien, zal de temperatuur voor Juni' nog vrij laag blijven. binnenlandse aangelegenheden van Hongarije, Roemenie Bulgarije en om druk te kunnen uitoefenen op hun binnenlandse politiek. Daarom, zo besluit de verklaring, acht de Sowjet-regering geen gron den aanwezig voor een bespreking van deze zaak door de respectievelij ke hoofden der missies, zoals p 31 Mei was voorgesteld. Gouverneurs bepalen de Westduitse kieswet De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben de elf premiers van de Westduitse staten verzocht de kieswet voor de federale verkiezingen af te kondigen in de vorm zoals de gouverneurs deze op 2 Juni goedkeur den. De gouverneurs staan op het stand punt, dat het uiteindelijke gezag in dezen, hangende de totstandkoming van de Westduitse regering, bij de gouver neurs ligt en niet bij de wetgevende vergadering of de premiers. Door het voorstel der premiers om het aantal rechtstreeks gekozen candi- daten van 50 op 60 procent te brengen te aanvaarden hebben de gouverneurs een juridisch zuivere situatie gescha pen, zo oordelen zij. De uitroeping van de wet zal volgens hun mening dan ook een bestuursdaad zijn. Lesvliegtuig maakte noodlanding in hooiveld Gisteravond was de bestuurder van een lesvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool, komende van Ypenburg, als gevolg van de dikke mist, ver plicht een noodlanding te maken in een hooiland onder Vogelenzang. Het vliegtuig en de bestuurder, de leerling-vlieger A. W. Alings, brach ten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland van de heer Ver- degaal 0elf, want door de grote be langstelling werd veel gras, dat wel dra gemaaid zou worden, platgetrapt. Een plotseling opkomende dikke mist was oorzaak, dat het vliegtuig even voor de landing bijna tegen een schoorsteen was opgebotst. Deze er varing deed de vlieger besluiten geen verdere risico's te nemen. Een wilde jaguar, die aan boord van het Belgische schip „Chris tian Scheid" naar Antwerpen werd gevoerd, gelukte het in volle zee uit zijn kooi te ont snappen. Het beest hield het schip twee dagen onder zijn ter reur, voordat de bemanning er in slaagde het dood te schieten. Eerst had men ge tracht de jaguar met stukken vlees te vergiftigen, doch het dier was niet hongerig. Het had zich namelijk tijdens de reis te goed gedaan aan verscheidene apen en een aantal zeldzame vo gels, die eveneens voor de Ant werpse dierentuin bestemd wa ren. Dr. Beel zal aanklacht indienen Naar wij vernemen zal dr. L. J. M. Beel in verband met het artikel „Ge ruchten over dr. Beel", voorkomend in „De Waarheid" van Zaterdag 11 Juni j.l., bij de officier van justitie een aanklacht indienen. In Rijnsburg (Z.H.) zyn ongeveer 60 gezinnen, ongeveer 300 personen omvattende, min of meer ernstig ziek geworden door het eten van lever worst. De worst is in beslag genomen en voor onderzoek doorgezonden. Op last van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente gesloten ter voorkoming van besmetting. Vast is komen te staan, dat de per sonen, die door het eten van lever worst ^piek zijn geworden tengevolge van vergiftiging, paratyphus hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziekte is, zo deelde ons de behan delende geneesheer mede, dient de uiterste voorzichtigheid in acht te worden genomen. BIJ de DODELIJK ONGEVAL ENGELSE TT. Tijdens de juniorwedstrijden om Engelse TT op het eiland Man kwam de motorrenner Drinkwater ten val. Hij overleed kort daarna aan de beko men verwondingen. Fabriek ie Bergkamen door iroepen bezet Nadat het verzet tegen de voorge nomen ontmanteling van vier fabrie ken voor synthetische producten in het Ruhrgebied aanvankelijk wat scheen geluwd, is de tegenstand tegen deze ontmanteling gistermorgen plotseling opgelaaid. Ondanks herhaalde waar schuwing van de regionale commissa ris voor Noord-RijnWestfalen, gene- raal-majoor Bishop, zetten de arbei ders van de Dortmunder Paraffin Werke en van de Chemische Werke Essener Steinkohlen te Bergkamen het verzet voort. Toen de ontmantelingsploeg van 23 man bij eerstgenoemde fabriek gearri veerd was, kon men het terrein slechts in gezelschap van de Britse stadscom- mandant betreden. De ploeg bij de Chemische Werke liet zich door de voor het gebouw verzamelde menigte overreden, heen te gaan. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Aan houdend tamelijk koel weer. De Rotterdamse recherche heeft een fantast gearresteea-d, de 25-jarige „directeur" M. W. F. D., die ervan verdacht wordt op geraffineerde wijze en docr grootdoenerij verscheidene personen hun geld afhandig te hebben gemaakt. D., die zich aanvankelijk makelaar noemde hij was als zodanig niet beëdigd ging enkele commanditaire en naamloze vennootschappen (i.o.) formeren. Deze fima's, waarvan nij beherend vennoot was, richtten op haar beurt een stichting op de „Ne derlandse stichting tot bevordering van het eigen huis bezit", kortweg ge naamd „De stichting ons eigen huis" Hiervan werd D. directeur, terwijl hij tevens afwisselend het voorzitterschap bekleedde. De stichting heette ten doel te heb ben voor de leden of deelnemers tegen betaling van honderd gulden in totaal alle formaliteiten te verzorgen, ver eist om tot de bouw van een eigen woning te geraken en het samenbun delen van verschillende aanstaande eigen-huis-bezitters. Op persconferenties en vergaderin gen deelde D. mede, dat de stichting reeds een garantie van acht millioen bezat en dat verschillende persoon lijkheden, wier namen in verband met hun hoge maatschappelijke positie, niet mochten worden genoemd, achter de stichting zouden staan. Ongeveer tachtig personen gaven zich als lid op, stortten hun lidmaat schapsgeld ad f 25 en maakten later gelden over voor de aankoop var grond. Er werden bijeenkomsten gehouden en gegadigden werden opgeroepen om de plaats aan 'e wijzen, waar zij hun huis wensten Men nam een architect in de arm, die deze mensen opnieuw opriep om de inrichting en indeline van het huis te bespreken Men ont ving schetsen en bouwtekeningen en positieve data werden genoemd waar op de woningen betrokken zouden kunnen worden. Er werden zelfs ver gunningen aangevraagd Xn andere gemeenten werden afdelingen opge richt en daar wonende leden aange worven, maar er werd nog steeds niet aangedrongen meer geld beschikbaar gebouwd. Integendeel, er werd op te stellen, daar het eerste bedrag niet voldoende was Wel volgden hieron weer nieuwe beloften en de goedkeu ring van de bij de overheid ingele verde tekeningen, doch de kapitaal toename hield geen gelijke tred met de gewekte voorstellingen, Zelfs toen tenslotte werkelijk vergunningen om te bouwen los kwamen, kon hier niets mee woren aangevangen, omdat de bouwmaatschappij, zonder geld en materiaal niet kon bouwen en de financieringsmaatschappij geen fi nancien beschikbaar kon stellen en dus de stichting haar voorspelling niet waar kon maken. Inmiddels bleek het gehele bedrag, ongeveer f 84.000, dat de deelnemers gestort hadden, verdwenen te zijn. Hiervoor had D. deels op eigen naam. grond gekocht, waarop weer hypo theek was opgenomen, terwijl de rest van het geld aan allerlei bijkomstig heden als actekosten, rente, transport kosten, het maken van tekeningen, salaris van het personeel en de direc teuren der diverse firma's was be taald. D. is inmiddels in het Huis van Bwaring te Rotterdam opgesloten. Wel is gistermorgen een begin ge maakt met de ontmantelingswerk zaamheden aan de fabriek voor synthe tische benzine van Krupp te Wanne- Eickel "en aan de Victor-werke te Castrop-Rauxel. Volgens een verklaring van Britse zijde zijn alleen te Bergkamen moei-, iijkheden voorgekomen waar het pu bliek een dreigende houding aannam tegen de werklieden van de ontmante- lingsploegen. D.P.D. in de Britse zone verklaart, dat zestien van de 21 ar beiders der ontmantelingsploeg wei gerden aan het werk te gaan in de fabriek te Dortmund. Toen de hen vergezellende Britse officier hen waar schuwde, dat zij voor een Brits militair gerechtshof gedaagd zouden kunnen worden, zeiden zij, dat zij dit wisten. Zij vroegen om hun papieren en ver lieten, toegejuicht door het publiek, het terrein van de fabriek. Later werd bevel gegeven do Che mische Essener Steinkohle te Berg kamen te bezetten, waarna zeven honderd Belgische militairen, die vier kleine pantserwagens bij zich hadden, zich in de gebouwen nestelden. Er wordt geen melding gemaakt van ver zet der arbeiders. De a.s. vlootmanoeuvres De bevelhebber der aan de geallieer de vlootmanoeuvres deelnemende Ne derlandse oorlogsbodems, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal in de och tend van 24 Juni a.s. met zijn staf te Nieuwediep embarkeren aan boord van Hr. Ms. „Tromp", Als chef-staf zal optreden luitenant ter zee 1ste klasse ,H. A. W, Goossens. De manoeu vres zullen o.m. worden bijgewoond door de oudste-jaars adelborste% De in de bovenrol lopende officieren en andere genodigden embarkeren in de ochtend van 27 Juni ter rede van Nieuwediep. De Marine Luchtvaart Dienst neemt aan de oefeningen deel met 9 Fireflies, 3 Seafuries en 5 Mitt- chells. BARTALI NIET IN TOUR DE FRANCE. Naar verluidt zal Bartali dit jaar niet aan de Tour de France deelnemen. Voor de wedstrijd tegen Finland, welke Donderdagavond 16 Juni te Hel sinki wordt gespeeld, is het Neder landse voetbalelftal als volgt samen gesteld. Doel: De Munck; achter: Van Bun en Schijvenaar; midden: Van Schijnceel, Terlouw en De Vroet; voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel. Wilkes en Clavan. Abe Lenstra en Timmermans zijn gisteren naar Nederland vertrok ken. De samenstel ling van dit elf tal zal hier en daar enige ver wondering wek ken, aangezien het niet de ge woonte is om een winnend elftal te wijzi gen en zeker niet op ver scheidene plaat sen. In de eer ste plaats was het bekend, dat Timmermans te Helsinki niet kan meespelen, omdat hij in ons land een belangrijk examen moet doen en hij van oordeel was, dat zijn maatschappelijke toekomst belangrijker is te achten dan een lan- denwedstrijd, een standpunt, dat onge twijfeld toejuiching verdient. Abe Len stra is onverwacht naar Nederland te ruggekeerd. Een van de KNVB-officials, de heer Van der Meulen, was met de auto naar Kopenhagen gekomen om de wedstrijd tegen de Denen bij te wonen. Lenstra vond dit een prachtige gelegen heid om met de heer Van der Meulen gisteren terug te reizen. Wat was het geval? In de trein naar Kopenhagen had Lenstra reeds enkele malen ge klaagd over pijn in het been. doch bij onderzoek bleek, dat van een blessure geen sprake was. Het is voldoende be kend, dat afgezien van het fraaie doel punt. de Heerenveenspe'er te Kopen hagen geen goede wedstrijd heeft ge speeld. Reeds Zondagavond gaf hij te kennen, dat de pijn in het been ver ergerd was en dat hij zich niet fit ge noeg voelde om naar Helsinki te gaan. Dus werd besloten, dat Lenstra de ploeg zou verlaten. Verder heeft Brandes blijk gegeven niet in conditie te zijn. Hij wordt ver vangen door Van Roessel, van Longa; bovendien wilde men Schaap op de rechtsbinnenplaats laten spelen, zodat Wilkes naar links verhuisde, naast Cla van, wiens blessure volkomen genezen blijkt te zijn. ABE LENSTRA huistoe Afbeelding van Koningin bij Madame Tussaud" Binnenkort zal in het wassenbeel denkabinet van madame Tussaud in Londen een afbeelding van Koningin Juliana geplaatst worden. Bernard Tussaud, een afstammeling van de stichter, is met een van zijn assisten ten door de koningin ontvangen, bij welke gelegenheid 30 foto's van de koningin zijn gemaakt, o.a. foto's in kleuren. Van de gewezen koningin prinses Wilhelmina, bevindt zich reeds een af beelding in het kabinet. THEODOOR DE AAP heeft het u gisteren Vondeliaans verteld: de vroedschap van Rotterdam heeft toege geven aan het gewroet van zuiveraars, die kippevel kregen door de blote verf- vrat eerst lll!l!l!llllllll!illl!llll[]IIIIIIIII!lllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll!ll!!lllllll!lllllll!lllllll!llllli;illllll!l een paar apen op en wilde toen aan de bemanning beginnen. Maar een stengun weerstreefde hem in die voornemens. Acheson (Amerika) zei gisteren te Parijs: „Het voorstel van museum een vrouwebeeld zonder tex- Wysjinski zit z0 vol propaganda als een tielpunten. Om consequent te blijven m hond met vlooien en eigenlijk is de de bedekkerij hebben gisteren een paar kond er helemaa. niet". Wysjinski: „De vrouwen van Kees van Dongen. Twaalf schilderijen zijn naar de donkere kelder gebracht en de heilige schijn is gered. Maar nou staat er in de tuin van het grappenmakers het kind een hemd en een broekje aangetrokken. Alle vogels zijn gevlucht. Come to Holland and see our fine pictures: alles met lange pijpen en dik. in de Jansen en Tilanus. Een particuliere reeks van steekproeven on der de Japanners heeft het feit aan het Bijbel zegt dat men geen vlooien moet vangen als een kameel uit de handen glipt". Bevin: „Da's een rare Bijbel, bij ons in Engeland staat er geen vlooien- praat in". Schuman: „Laten we de vlooienkwestie naar de commissie ver wijzen". Waarna Bevin met een zucht licht gebracht dat zeventig procent (hoe- concludeerde. ;We kunnen het met wel ze nog scheel zien van de Ameri kaanse oplawaaien) principieel van roe ning is dat alleen een oorlog de econo mische toestand kan verbeteren. Zou je ze niet? En hier is een actuele Rus sische ontdekking: Een walvisvaarder heeft in het Zuidpoolgebied een pin- guinsoort met rooie koppen ontdekt; de beesten zijn te zien in de diergaarde van Moskou, waar ze zich thuis voelen. Het wil met de haringvangst nog niet lukken; de schepen zijn allemaal in zee met een dubbel stel netten, maar de heesten zien er geen brood in. »4 jyjERTEN KENT, de Amerikaanse ambtenaar die genoemd werd in verband met pro-Russische spionnage, is met afgesneden keel in de Potomac ge vonden: hij is de vierde verdachte die dit jaar op vreemde wijze de dood vond. P Op een Belgisch schip brak een jaguar, die van de Congo op weg was naar een dierentuin, uit zijn kooi. Hij elkaar zelfs niet eens worden over een paar vlooienIn Duitsland heb ben de geallieerden het draaien van Duitse films van vóór 1945 verboden Abe Lenstra? Komkom, waar om neemt 'ie als fatsoenlijk ama teur geen riant cafeetje? Gratis advertenties de man lijkt wel een onderkruipsel! Nieuwe zijn er te weinig; de bioscopen moeten nu wel buitenlandse gaan bren gen. De omroepster van radio-Leipzig, Ingrid Boettcher, is door de Russen op staande voet ontslagen.' Zij moest een slagzin voor de verkiezingen oplezen, om de Duitsers te bewegen „ja" te stemmen. Daarna draaide zij een plaat je. De foxtrott „Ja und nein, das kann dasselbe sein". £EN SERIEUS BERICHT komt uit Rome. 't Staat nu archeologisch vast, dat het graf van de apostel Petrus zich onder de St. Pieterskerk bevindt. In 1950 (het heilig jaar) komt er een uitgebreid rapport. In Sioux Center liep de melkknecht Peter Stewart van zijn baas weg toen hij hoorde, dat de melk geleverd werd aan een kazerne. .Mijn geweten verbiedt mij, iets te cloen ten bate van het leger", zei de ver zochte vèr-zoekende. In Glendale.dat in Californie ligt, werd meneer Robert Dan veroordeeld, omdat hij met zijn 18 jaar oude Ford twintig nieuwe, gepar keerde auto's had geramd. Hij deed het om te bewijzen, dat je met een ouwe. degelijke brik best de portieren van die moderne nikkelwinkels kunt verbrijze len Het kón! Mevrouw Halper werd >n Chicago (natuurlijk in Chicago) loor een gewapende bandiet bedreigd, lie haar geld eiste. Zij barstte in tranen lit: „Ik heb zelf al in geen twee dagen 'egeten var armoeDe revolverman greep naar zijn portefeuille en gaf haar tien dollar. Heer in 't verkeer. Jim Swanser, die na twee jaar brommen te New York iverd vrijgelaten, is na 10 uur vrijheid te hebben geroken, weer opge pakt. Hij had uit de gevangenis een laken, een heddezak en twaalf stukken zeep gepikt. In de Sportkroniek, het officiële or gaan van de KNVB, treffen wij de vol gende mededeling aan: Het spijt het bondsbestuur ten zeer ste, dat het zich heeft moeten bezig houden met door de Commissie voor Amateurisme voorgelegde overtre dingen van de Amateursbepalingen door enkele bekende spelers. Het ging om overtreding van art. 9 der Ama teursbepalingen, doordat de betrokke nen aan derden hebben toegestaan re clame te maken met gebruikmaking van hun naam en foto. Daar niet is komen vast te staan, dat de betrokkenen financieel voordeel van hun medewerking hebben gehad, heeft het Bondsbestuur gemeend ditmaal nog met een voorwaardelijke schorsing, met een langdurige proeftijd, te kunnen volstaan. Het Bondsbestuur staat er op, dat de Amateursbepalingen, zowel naar de geest als de letter, worden nageleefd en 't waarschuwt door dezen allen betrok kenen ernstig, zich nauwgezet van de ze bepalingen rekenschap te geven en zich er daarnaar te gedragen. Overtredingen zullen, zonder aanzien des persoons, overeenkomstig deze be palingen, met kracht worden tegenge gaan. Gevecht duurde tien uur Dezer dagen zette een bende van ongeveer 300 goedbewapende mannen des ochtends om 6 uur 'n aanval in te gen de onderneming Kunang Kang- kung, waartegen de ondernemings- wacht zich gedurende 10 uur heeft verzet. Daar er geen militaire bezet ting aanwezig was en de telefoonver binding was doorgesneden, werd er geen directe hulp gezonden. Het per soneel van een passerende trein heeft de militairen gealarmeerd, doch toen dezen arriveerden, bleek de administra teur te zijn gedood, diens vrouws en een babu te zijn ontvoerd, vier on dernemingswachters gedood, 3 ge wond en 22 ontvoerd, terwijl van het personeel der onderneming 8 perso nen, waaronder enkele vrouwen, wa ren gewond. Over het lot der ontvoerden is niets bekend. Prijzen van groenten in dalende lijn In de loop van Maandagmorgen wer den lagere prijzen op de groentenvei- lingen besteed, dan in de vorige we ken het geval 'was. Deze prijsdaling zette reeds in in de tweede helft van de vorige week op grond van geruch ten, dat de export op Duitsland zou worden stopgezet wegens uitputting van het dollarcontingent. Hoewel door het tijdelijk wegvallen van de Duitse markt een vrij aanzien lijke prijsdaling op de veilingen in trad, kon men althans tijdens de eer ste veiling uren geenszins van ineen storten van de prijzen spreken. Van 'n catastrophe is geen sprake. De bloem kool met name,, waarvoor men het ergste vreesde, werd behoorlijk ver kocht. „Chief-president" vrijheid gesteld in De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank, mr. Baron van Dedem, heeft een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 7 maanden voor waardelijk, met onder toezichtstelling van R.K. reclassering en een psychia ter, gevorderd tegen de 26-jarige „chief-president" van „Particulier Initiatief", R. Th. F. L. te Maastricht die terecht had gestaan onder verden king van oplichting. De verdediger, mr. A. van Rossem, pleitte vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling. De rechtbank heeft dit verzoek in gewilligd en zal op 23 Juni uitspraak doen. Langzaam-aan-staking van Londens spoorwegpersoneel Gedelegeerden van 60.000 man Lon dens spoorwegpersoneel besloten gis teren om op 1 Juli een langzaam-aan« staking te beginnen als onderhande lingen over een loonsverhoging van 10 shillings per week niet worden hervat. De secretaris van de Londense vak verenigingsafdeling verklaarde, dat na 18 maanden natidnalisatie geld „overal" aan vermorst werd, terwijl de arbeiders gebrek leden. Triest stemde pro-Italiaans De zeven pro-Italiaanse partijen, die de terugkeer van Triest tot Italië voorstaan, hebben 63 procent van de stemmen verkregen bij de gemeente raadsverkiezingen, die Zondag zijn ge houden, aldus de officiële cijfers. De drie partijen, die onafhankelijk heid voor het gebied willen, kregen 11 procent, de pro-cominform com munisten 21 proeent en pro-Tito com munisten 2 procent. Volgens de Birmese legerradio hebben Birmese regeringstroepen de belangrijke stad Magwe, 460 km ten Noordwesten van Rangoon, op de Ka rens heroverd. i Si til

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1