R NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Het artikel was schaars, maar dollars waren traag Uitbreidingsplan van Egmond-Binnen vastgesteld Warmenhuizen Garry Davis komt boven Engeland zweven Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Reorganisatie van het Hoger Onderwijs Spoedig nieuwe minister van BinnenlandseZaken? SANAPIRIN Het Radioprogramma AVONTUUR ESIDENTIE Daar zitten ze dan, groentenexpor- teurs, veiling) eiders en tuinders. Het artikel, dat zij op de Duitse markt brachten, bleek wel buitengewoon graag. Zo graag, dat het op 2 Mei j.l. afgesloten contract 'reeds nu, zes we ken later, door de feiten werd achter haald. Voor de import van verse groenten werd op de gedenkwaardige datum van 2 Mei 1949 een betalings contingent van 3 millioen dollar be schikbaar gesteld voor de import van verse groenten. En zij smaakten lekker de sla, de spinazie, de rabarber en wat dies meer zij. Zo lekker, dat met in gang van 13 Juni de import stopgezet moest worden, want telen waren de dollars verteerd. Scherpe reacties op de markt? Het nieuws van de stopzetting der groentenexport naar Duitsland kwam betrekkelijk onverwacht. De ontwik keling van de gang der zaken was niet te voorzien, daar het bestaande ac- coord op een gans andere basis rustte dan het contract in 1948 afgesloten. Daarin had de particuliere handel weinig of geen zeggenschap. In het nieuwe contract was de handel wel in geschakeld. I avendien was de' „toe wijzing op basisjaar" losgelaten, waar door de handelaren veel grotere kwan- tums betrokken dan verwacht werd. Dus zitten de handelaren nu op zwart zaad, West-Duitsland zonder groenten en de tuinders met de angst, dat zij hun producten niet zullen kun nen spuien. Want de stopzetting komt ongetwijfeld op een ongunstig mo ment. Overal neemt de aanvoer toe en het wegvallen van een belangrijke markt, kan tot allerlei consequenties leiden, die nog bij lange na niet zijn te voorzien. De Langedijker markten Ilct is op de Langedijk een manier van zeggen, dat- de veilingen achter de Cost aanlopen. En de aardappelveilin gen om de Oost hebben inderdaad vrij scherp gereageerd. Natuurlijk bleef de< Langedijk niet achter. Dinsdagmorgen' vas de stemming op de veilingen zeer loorzichtig en de prijs kelderde van f 14f 16.20, welke markt Maandag bereikt werd op f 10.10 tot f 12.60. De aanvoer was Dinsdag inderdaad voor Broek op Langendijk veel groter dan Jlaandag. LSVV in de verdrukking De strijd tussen Schoorl en Sporters heeft veel belangstelling gewekt. Het was dan ook spannend, want Sporters had nog één puntje nodig om het 4e klasserschap veilig te stellen. Dat puntje hebben de Horinezen niet op Schoorl kunnen veroveren en nu zal LSW wel een veer moeten laten. Nu is een voetbal een grillig ding, welke altijd die kant uitrolt waarop men niet verdacht is. Want gesteld, dat het ongedachte zou gebeuren en dat LSVV -in de komende ontmoeting de® meerdere zou blijvenhet is inder daad niet te verwachten. Maar in dat geval zouden er nog een paar extra rondjes gespeeld moeten worden. Maar het bestuur houdt het erop, dat LSVV zal Verliezen. De Langedijkers zullen dan in de le klas van de N.- Hollandse moeten uitkomen. Een en ander heeft niet bepaald de geestdrif tige bewondering der heren bestuurde- ren. Maar anderzijds schuiven zij ook niet de schuld op de ploeg alleen. Het is bv. zeer te betreuren, dat niet min der .dan 16 spelers momenteel in Indo nesië vertoeven. Anderzijds wordt de training ernstig verwaarloosd en dat kost het bestuur veel hbofdbrekens. Hoe daarin verbetering te brengen, zal zeker een der onderwerpen zijn, die bij een komende bestuursvergadering ter tafel zullen komen. Aanbesteding Geestmer- ambacht De aanbesteding van het omleggen van een gedeelte van de Oosterdijk voor rekening van het Geestyieram- bacht. die Vrijdag heeft plaats gevon den. leverde het volgende resultaat op: fa. Huibers en Punt, Alkmaar f 17890; N.V. P. Daalder, Alkmaar f 19086; Bo- wa. Beverwijk f 19960; C. de Geus. Broek op Langendijk f 192000; W. van Goethem, Broek op Langend'ik f 23400; Gebr. Min, Bergen f 19985; P. Twisk, Castricum f 18840; Mij. Kenne- merland, Heiloo f 17700; W. Barten, Alkmaar f 19800; De Moei en Hermes, Alkmaar f 24200; fa. Dekker, War- menhuizen f 27000; fa. Roemer, Wog- num f 25070; fa. Mulders, Heerhugo- waard f 19458; fa. Zut, Enigenburg f 30888. De gunning werd aangehouden. Is deze prijsdaling nu zonder meer uit de stopzetting der export te ver klaren? Neen, dat zeker niet. De Langedijker markten hebben tijdens de afgelopen weken slechts weinig voor de export geleverd. De aanvoer werd zeker voor 95 procent op de binnenlandse markt ondergebracht. Dat de stopzetting een ongunstige Invloed heeft gehad, is buiten kijf. Maar de invloed, die een en ander op de prijsvorming aan de Langedijker markten heeft uitge oefend, is onbetekenend in verhou ding tot de gevolgen voor het West- land en de specifieke groentenveilin- gen elders in het land. Niettemin blijft men ook aan de Langedijk uiterst nieuwsgierig naar het vervolg van deze geschiedenis. OUDEN VAN DAGEN GINGEN UIT. Maandag was het een uitzonderlijke dag voor de Langedijker oudjes. Een gezelschap van ruim tweehonderd be daagden maakte n.l. gister het jaar- lijkse uitsapje. Deze keer ging het per bus naar Valkeveen en het Gooi. Ruim negen uur keerde de karavaan van on geveer 30 auto's terug, voorafgegaan door het muziekcorps „Kunst na Ar beid" van Zd.-Scharwoude. UITSLAGEN BRANDWEER WEDSTRIJDEN De Zaterdag te Medemblik gehou den wedstrijden hebben tot resultaat gehad, dat de Langedijker korpsen als volgt werden geplaatst: Oudkarspel 3e prijs, Zuidscharwoude 4e prijs, Broek op Langendijk 5e prijs. Noord- scharwoude komt a.s. Zaterdag uit in de B-klasse. BALDADIGHEID. Ondernemende jonge lieden hebben kans gezien de deur van het voorma lig spuithuisje der Broeker brandweer te vernielen. Blijft 'de vraag hoe lang zal het duren eer Het schuurtje het he lemaal afgelegd heeft. Dezer dagen vergaderde de raad der gemeente Egmond-Binnen onder voor zitterschap van burgemeester M. Niele. De heer J. A. C. Klok was afwezig. Alvorens tot de vaststelling van het uitbreidingsplan over te gaan werd in behandeling genomen een nota van de ontwerper prof. W. Bruin uit Amster dam betreffende enkele bezwaarschrif ten tegen het ontwerp-uitbreidingsplan- in-onderdelen. Niet ontvankelijk wer den verklaard de bezwaarschriften van J. de Waard Pzn., J. Valkering en Zonen te Limmen en J. J. van Don, die allen opkwamen tegen een mogelijke pro jectie van een hoofdsverkeersweg aan de westzijde van de Herenweg, waartoe voor de toekomst van hogere zijde ernstige plannen bestaan. De heer J. v. Don bepleitte in zijn bezwaarschrift o.m. dat het plan van uitbreiding in zijn opzet rekening moet houden met het feit, dat de toekomst van Egmond a/d Hoef voor een deel in nauw ver band moet worden bezien met die van Egmond aan Zee, in dien zin, dat de beide dorpen, buiten gemeentegrenzen om, beschouwd moeten worden als één vacantie-, ontspannings- en recreatie oord. Een ruimere bebossing rondom de fundamenten van het v.m. Slot op den Hoef zou het wandelgebied van de bad plaats Egmond aan Zee zeer verruimen, Via de bossen langs de Egmonderstraat- weg zou men dan door kunnen wande len naar het bosgedeelte rondom de fundamenten, vanwaar men via Tiggel- laan en Nachtegaalsweg huiswaarts kan keren. Hierna betoogde de voorzitter met klem dat nu eindelijk noodzakelijk een uitbreidingsplan moet komen wil er in de gemeente iets tot stand gebracht kunnen worden. Het is echter nog niet zoals het zijn moet. Wethouder Hopman zeide, dat Egmond a/d Hoef zich meer moet aanpassen en ombouwen tot een vacantieoord. Daarom achtte hij aan koop va'n duingrónd achter Hilbers voor de toekomst noodzakelijk. Wethouder v. d. Reep meende, dat, wanneer het plan eenmaal is vstgesteld, men later vol doende gelegenheid heeft om de niet wenselijke elementen bij afzonderlijk besluiten te wijzigen. De toelichting op het uitbreidingsplan kon geen ggnade vindt.u Het zal op nieuw van gemeentewege worden opge maakt. Hierna werd met algemene stemmen het ontwerp-uitbreidingsplan vastgesteld. Behoudens goedkeuring van hoger hand werd aan de bewoners van de Van Oldenborghweg een subsidie ad f 150 toegezegd in de aanlegkosten van electrische leiding. Onder dezelfde voorwaarden werden subsidies toege kend aan de middenstandscursus ad f 150 en aan de r.k. bewaarschdlen te Egmond-Binnen en Egmond a/d Hoef, elk f 250. een en ander 1948 betreffende. WEDSTRIJD VISLUST. Zondagmorgen hield de hengelsport- vereniging „Vislust" haar eerste wed strijd in de ringvaart rondom Koeten burg. De resultaten waren bijzonder slecht. Aan de wedstrijd werd door 18 leden deelgenomen en in totaal wist men rhet alle moeite 23 baarzen en 14 witvissen te verschalken. De uitslag luidde als volgt; le prijs P. Vergaay 5 stuks, 2e prijs J. Jongerling 3 stuks, 3e prijs J. Zon 2 stuks, 4e prijs D. Pastoor 2 stuks, 5e prijs C. de Vries 2 stuks, 6e prijs Jb. Blom 2 stuks (bij loting), 7e prijs P. Houtkoper 1 stuk. Bij de rondvraag stak de heer C. Apeldoorn een pluim op de hoed van B. en W. voor de verbeteringen aan de Abdijlaan. Indien mogelijk bepleitte hij nog dit jaar afwerking daarvan. Minder fraai vond hij de verlening van B. en W. van een'vergunning voor het plaat sen van een grassilo op de hoek Abdij laanPeperstraat, Z.i. was er geen on gelukkiger plaats denkbaar. De heer Simons informeerde hoe het staat met het extra toegewezen bouw volume. De voorzi"er antwoordde hier op dat hij zijn kans reeds onmiddellijk hoeft waargenomen. De heer J. Orij drong er nog eens op aan, dat te Rinnegom vuilnis zal worden opgehaald. De heer Wittebrood bepleitte de aan leg van een wandelpad langs de Heren weg. Op drukke Zondagen is er voor wandelaars en dat zijn er velen absoluut geen plaats. Visserijbesommingen IJmuiden De aanvoer van Maandag was 1700 kisten schelvis, 100 schar, 600 schol, 800 makreel, 10 haring, 25 rode poon, 60 schartong, 160 tarbot, 15 heilbot, 10 haring, 850 wijting, 200 koolvis, 530 kabeljauw, 150 poon, 30 wolf, 100 leng, 10 hake, 10 haai en 50 kisten diversen. Totaal 4910 kisten. Prijzen per kg: gr. tong 2,10—1,95; gr. mid. 2,10-1,95; kl. mid. 2,15-2; kl I 2,10- 1,90; kl. II 2-1,65; tarbot I 2,05-1,45; heilbot 2—1,80. Prijzen per 50 kg: tarbot II 106—96; tarbot III 94-82; tarbpt IV 71-32; tongschar 51—47; gr. schol 62—51,50; mid. schol 39—18; kl. schol 27—7,50; verse haring 48— 30; makreel 25,50—16; schar 18—12,50; hors makreel 2,60—2,50; pieterman 28—26; kl. rode poon 12—7,50; mulle 94—2,30; wijting 24,50 -4,70; gr. geul 45—34; kl. geul 24,50—11,50; gr. schelvis 32—17; mid. schelvis 35—19; kl. schelvis 32-19,50; kl. II 18-2,20; poon 4,80 -2,20; haai 16-12; kl. wolf 36-32; kl. koolvis 25. Prijzen per 125 kg: gr. hake 104; kabeljauw 108—71; gr. wolf 88—71; gr. kool vis 56—44. Besommingen: 1 trawler f 20.400; IJM 43 „Simon de Danser", f 28.980; 85 „K. Wijker" f15.300; 54 „Limburgia" f 11.150; KW 28 f2240; 166 f1365; 17 f2330; 107 f1620; 108 f2180; 169 f2770; 59 f1600 77 f1575; 210 f1495; IJM 276 f1400; 229 f968; 23 f488; 277 f1898; BU 33 f2070. Toespraak per luidspreker van 300 meier hoogie (Van onze correspondent te Londen) De burgemeester van het Engelse stadje Chelmsford, waar binnenkort een „wereldregering-week" gehouden wordt, meent thans een oplossing ge vonden te hebben om de menigte te doen toespreken door Garry Davis, de zgn. eerste wereldburger. Daar deze ex-oorlogspiloot, die thans weer in Parijs vertoeft, zijn Ameri kaanse paspoort verscheurd heeft, wei gert Engeland namelijk om hem hier binnen te laten. De ondernemende bur gemeester van Chelmsford, Arthur An drews, tracht het nu voor elkaar te krijgen, dat Davis de bevolking van het stadje door middel van luidsprekers van .een boven Chelmsford zwevende helicopter uit kan toespreken. Dit plan is ter goedkeuring aan het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken voorgelegd door het lagerhuislid Mil- lington, de voorzitter van de Engelse wereldregering-organisatie. Burgemeester Andrews zal echter nog een andere moeilijkheid moeten oplossen. Teneinde aan de veiligheids maatregelen van de Bitse burgerlucht vaart te voldoen, zou wereldburger Davis voor zijn toespraak uit de lucht een Britse helicopter moeten gebrui ken, die aan de nieuw ingevoerde anti- lawaaibepalingen onderhevig zou zijn. Dit zou betekenen, dat Davis tijdens zijn toespraak op een hoogte van min stens 300 meter moet zweven, zodat de allerkrachtigste luidsprekers gebruikt moeten worden. Een aantal ingezetenen van Chelmsford, die hun rust hierdoor bedreigd zien, zijn inmiddels een cam pagne begonnen om deze luchtpropa- gande van Davis te verhinderen. Zij vrezen n.l. dat, indien het de „vredes- handeisreiziger" Davis wordt toege staan uit de lucht met politiek te ven ten, dit nieuwe publiciteitsmiddel spoe dig daarna ook uitgebuit zal worden, bijv. voor zeep- en tandpasta-reclames. RICHARD STRAUSS 85 JAAR. De componist Richard Strauss heeft Zaterdag zijn 85ste verjaardag te Gar- misch-Partenkirchen gevierd. De Beierse premier, dr. Hans Ehard, bcod hem een beeldje aan, vervaar digd 400 jaar vóór onze jaartelling. Strauss overhandigde de premier het manuscript van een nog niet uitgege ven wals, getiteld: „München". VLUCHT VAN COMMUNISTEN UIT AMERIKA. De Amerikaanse procureur-generaal Tom Clark, heeft verklaard, dat bui tenlandse communisten de Verenigde Staten aan het ontvluchten zijn en dat het aantal nog in het land aanwezige communisten bijna een derde minder is dan het totaal van 1946. Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 153.000 kg aardappelen: eerstelingen 10,10 12,60, drielingen 5,90—9 en kriel 4,20—5,70; 600 kg tomaten: A 92, B 97 en C 80; 8800 kg rabarber 4,70—6,30; 630 bos peen 22,90. ALKMAAR, 13 Juni 1949. Op de he- den gehouden veemarkt waren 6 vette koeien en 66 nuchtere kalveren aange voerd voor de centrale. NOORD SCHARWOUDE, 14 Juni '49. 28000 kg Aardappelen: eerstelingen 9.90 13.10, grove 10.40, drielingen. 6.708.40, kleine 34.60, rode eerstelingen 11 11.40. 86. De eerste zeerover is, nog voor dat hij Pim met een vinger heeft kunnen aanraken, met een zware zucht op de grond gezakt. Maar het gevaar voor Pim is nog niet geweken. Want een tweede zeerover snelt reeds op Pim toe. Woedend over het lot dat zijn aanvoerder is overkomen, wil de zeerover Pim een slag geven met een grote knuppel. Maarhet ongelofe lijke geschiedt. Ook hij valt met een doffe kreet op de vloer neer. En zo vergaat het nummer drie ook. De bei de andere zeerovers, die zien hoe hun kameraden door dat kleine hondje neergeveld zijn, nemen verschrikt de benen. Zonder nog naar de andere zeerovers om te kijken, rennen ze naar hun sloep terug, hijsen het zeil en gaan er vandoor. Op dat moment steekt Pepi zijn kop uit.de luchtkoker. „Welaant dat is snel gegaan!" roept hij goedkeurend en gooit zijn knuppel naar beneden. Staatscommissie biedt rapport aan De staatscommissie, die op 11 April 1946 werd ingesteld om aan de mi nister van Onderwijs, K. en W. rap port uit te brengen inzake de ver nieuwing van het Hoger Onderwijs, heeft haar arbeid afgesloten en haar rapport aan de regering voorgelegd^ Zij stelt daarin voor een geheel nieu we Hoger-Onderwijswet tcft stand te doen komen, waarbij onder meer aan de Technische Hoogeschool een eigen plaats in die wet wordt toegekend. Voorts stelt de commissie vast, dat docerend en ander personeel zal moe ten worden uitgebreid en dat de sala riëring moet worden verbeterd. Voorts dient zorg te worden gedragen voor een aan de eisen der wetenschap aangepaste materiële outillering in de vorm van goed uitgeruste laboratoria enz. Hoogleraren moeten meer vrije tijd krijgen voor wetenschappelijk on derzoek. De commissie adviseert aan de be staande rangen van hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf enkele toe te voegen, teneinde passen de honorering te verkrijgen. Voorts adviseert de commissie de instelling van een Hoge Academische Raad, van sub-faculteiten en de invoering van enkele nieuwe titels. Amerikaanse communisten moeten antwoorden Het Amerikaanse Hof van Beroep heeft bepaald, dat een congrescommis sie het recht heeft te eisen, dat een getuige zegt of hij een communist 'is of niet. Het hof verwierp hiermee het be roep van de beide Hollywoodse schrij vers Lawson en Trumbo, die gewei gerd hadden voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit te getuigen, toen deze een onderzoek instelde naar communisme in Hollywood. Zij waren hiervoor ieder tot een jaar- gevange nisstraf en 1.000 dollar boete veroor deeld. Het schijnt zeker, dat de zaak voor liet opperste gerechtshof zal worden gebracht. De Amerikaanse grondwet bepaalt, dat niemand gedwongen kan worden tegen zichzelf te getuigen, zo dat een getuige kan weigeren te ant woorden op de vraag of hij commu nist is, als hij hierdoor zichzelf zou beschuldigen. De eierzegelmisére Dat de pluimveehouders niet bijster ingenomen zijn met het huidige inle veringssysteem van eieren voor de ex port is begrijpelijk. De administratieve rompslomp van stamkaarten, inlegvellen, eierzegels enz. die aan deze regeling vastzit, is voor onze plattelanders een beetje te veel van het goede. Nu gaan al geruime tijd geruchten, dat de tegenwoordige rege ling vervangen zal worden door een andere, en "1 een heffing in geld per kip. Uit een publicatie van het Bedrijf schap voor pluimvee en eieren, dat voor de periode van 5 Juni2 Juli 1949 per kip zeven c' -en geleverd moet worden, blijkt echter, dat voorlopig een nieuwe regeling wel op zich zal laten wachten. Voor de pluimveehouders, die een voedertoewijzing willen ontvangen, zit er dus niets anders op, ,dan maar weer zegeltjes yl-kken. Zijn onze inlichtin gen echter juist, dan kan ieder ogenblik van de zijde van het bedrijfsleven een krachtige actie tegen deze regeling ver wacht worden. Eerste dag van het proces-Haase De Groninger Kamer van het Bij zondere Gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het proces Haase. Bernhard Georg Haase was tijdens de bezetting het hoofd van de „Aussen- dienststelle Groningen" der Sicher- heitspolizei en van de S.D. Hij is een der laatsten van de Groninger S.D.-ers, die zich deze laatste weken voor het Groninger Hof te verantwoorden heb ben. Zijn proces zal ongeveer vier da gen in beslag nemen, en de dagvaar ding van verdachte maakt melding van de ruim 150 goede vaderlanders, die door verdachte's toedoen en on der zijn verantwoordelijkheid werden vermoord. De staatscourant bevat de be schikking tot vrijlating van de prijzen van consumptie-ijs en van dranken en consumptie-ijs voor gebruik ter plaat se van de. verkoop. Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in hotels, restaurants, café's e.d. inrich tingen nog aan een maximum waren gebonden, vrijgelaten. (Van onze parlementaire redacteur). Zoals gewoonlijk hoort men in Den Haag ook thans weer enige namen noe men van hen, die in aanmerking komen om tot minister van Binnenlandse Za ken benoemd te worden, nu mr. J. H. van Maarseveen deze post gaat verlaten om definitief de portefeuille van Over zeese Gebiedsdelen te beheren. In de partementale kringen meent men. dat de gedachten vooral uitgaan naar mr. L. A. Donker, tweede voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en de ondernemende presi dent van de Parlementaire Enquête Commissie. Mr. Donker is een ervaren parlemen tariër en uitstekend op de hoogte van burgerlijke bestuurszaken. Hij heeft daarmede namelijk geruime tijd be moeienis gehad als lid van de Rotter damse gemeenteraad. Zijn grote kracht licht evenwel op juridisch gebied, zo dat hij aan Justitie nog meer op zijn plaats zou zijn dan aan Binnenlandse Zaken. Vandaar, dat men ook r«,-ds hoort spreken van >en benoeming bij Justitie en een overplaatsing van mi- minster Wijers van Justitie naar Bin nenlandse Zaken. In Rooms-Katholieke kring schijnt echter enige tegenstand tegen een be noeming van mr. Donker te bestaan, aangezien daardoor het aantal socia listische ministers groter zou worden dan het aantal Rooms-Katholieke. Van socialistische zijde wijst men er echter op, dat door de benoeming van een Rooms-Katholiek, namelijk mr. v. d. Grinten, tot Staatssecretaris van Econo mische Zaken, de balans thans in R.K. richting overslaat. VUURGEVECHT MET STAKENDE LANDARBEIDERS Politie, gesteund door carabinieri, heeft te Crevalcore in de provincie Bologna in Italië, een vuurgevecht ge leverd met naar schatting 2.000 sta kende landarbeiders, die een boerde rij hadden omsingeld. De stakers wa ren met automatische wapens en jachtgeweren gewapend en hadden te voren een 20-tal nietstakers aangeval len, die daarop hun toevlucht- in de boerderij hadden gezocht. Elf personen werden gewond, alvo rens de aanvallers aftrokken. Er wer den 48 arrestaties verricht. UITSPRAAK IN DE ZAAK TEGEN BERG UITGESTELD. Door de Bijzondere Raad van Cassa tie is de uitspraak in de zaak tegen de 42-jarige Duitser K. P. Berg, die ge durende de laatste jaren der bezetting commandant van het kamp Amersfoort is geweest en door het Bijzondere Hof te Amsterdam tot de doodstraf ver oordeeld werd, veertien dagen uitge steld. ACTIE TOT VORMING VAN DEEL STAAT IN MINAHASA 'Op het ogenblik vertoeft te Batavia een delegatie van het comité „Keta- negaraan Minahasa", dat een omvor ming beoogt van het gebiedsdeel Mi nahasa in de status vaii een deelstaat der te vormen Verenigde Staten van Indonesië. Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijn Piioverdrijver bij uitnemeodheid Buisje 40-75 ct. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus kwint. 7.15 Achter het voetlicht. 7.30 Gramo- foonplaten. 7.45 Rubriek. 8.05 Westeuropeei commentaar. S.15 Residentie-orkest. 9.0o Als ik ddir nog aan denk. 9.15 Flitsen. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Theater-orkest. 10.30 Muziek. 11.15 George Gershwin-concert. HILVERSUM U, 415 m. Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur. - KRO: 6.10 Sport- praatje. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Lezing. 7.15 Rhythm, sextet. 7.45 „Dit is leven". 8.05 De gewone man. 8.12 Liederen-cyclus. 8.50 Ka mermuziekprogramma. 9.40 Omroep-orkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Orkest van Radio Luxemburg. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8.15 Cor Steyn (orgel). 12.00 Miller-sextet. 1.20 Vincentino. 6.20 Gramofoonplaten. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Lezingen. 7.15 Blaaskwartet. - VTRO: 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8.10 Rolland Festival. 9.05 Malando. 9.30 Verkie zingsuitslagen. 10.45 Er zijn maar weinig 11.15 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Muziek bij bet werk. 12.33 NCRV-koor. 1.15 Metropole-orkest. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Orgelconcert. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Voor de waterliefhebbers. 7.45 Piano-duo. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Verkiezingsuitslagen. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Holland festival. 10.25 Viool en piano. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamerorkest. 11.30 Gramofoonplaten. 119 IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Ik begrijp en waardeer het", zei Steensma „en ik prijs evenzeer uw bescheidenheid". Het meisje keek hem vragend aan. „In welk opzicht, meneer?" „U heeft mij nog niet naar mijn naam gevraagd", zei hij. „Er zijn omstandigheden", antwoord de het meisje, „waarin een vraag een gast in moeilijkheden kan brengen." „Maar niet in dit huis" zei Steens- ma, „niet in de woning van de moe der en de zuster van een vrouw, die vrijwillig haar leven gaf voor het ver antwoordelijke werk, dat ook mij tief is geworden. Mijn naam is Steensma, ingenieur Steensma uit Den Haag. Ik werk in opdracht van jonkheer Van Waardenburg als wiens plaatsvervan ger ik door zijn ziekte ook nu nog zal moeten optreden. Mijn kennismaking met uw arme zuster was helaas slechts van zeer korte duur. Ik „Vergeef mij, meneer Steensma", verzocht het meisje. „Ik hoor mijn moeder. Mag ik haar even op uw komst voorbereiden en zou u dat alles dan zo dadelijk aan ons beiden willen vertellen?" „Natuurlijk", zei Steensma en het meisje liet hem alleen. Vijf minuten tater drukte hij de hand van haar moeder, die enigszins nerveus cm vergeving verzocht voor het feit, dat zij bij de rechter-commissaris ook maar een moment aan zijn goede trouw had kunnen twijfelen. „Maar natuurlijk, mevrouw!" zei Steensma met overtuiging, „u wist tóch niet onder welke omstandigheden „Vertel ons alles, mijnheer Steens ma" zei mevrouw De Leeuw ontroerd, .alles van de laatste ogenblikken van onze lieve Ingeborg". Hij voldeed aan het verzoek, hij ver ontrustte haar niet door de nutteloze mededeling, dat hij de naam van de moordenaar kende, maar deelde mede, wat hij toelaatbaar achtte in een milieu, dat hem reeds vertrouwd was en waarin men alles wat hij over amb telijke plichten, geheimhouding en le vensgevaar vertelde, zo bij uitstek goed Kon begrijpen. Hij zweeg na vele vragen naar zijn beste weten te hebben beantwoord en voelde zich onwillekeurig van een ast bevrijd, toen het gesprek langzamer hand een algemener karakter begon te k-ijgen en het zwaarste deel van zijn iroeve taak voorbij was. Op dringend verzoek voldeed hij na een hernieuwd excuus voor zijn kreding aan de uitnodiging van moe der en dochter om te blijven theedrin ken. „Het meisje is uit" zei mevrouw De Leeuw, „wij zijn volkomen entre nous en uw camouflage is juist interessant omdat zij uw grote voorzichtigheid be wijst. Denkt u, dat ze nog lang noodza kelijk zal zijn, mijnheer Steensma?" „Neen, mevrouw", zei hij. „Als er niets tussenkomt, verwacht ik binnen één of twee weken weer volkomen 'vrij te zijn". „Dreigen u nog bijzondere gevaren?" vroeg het meisje. „Astrid!" waarschuwde de moeder. „Pardon, mijnheer", zei het meisje, ,.ik wilde niet onbescheiden zijn". „Daarvan is geen sprake", verzeker de - hij. „Er dreigt inderdaad nog ge vaar. Ik moet mijn opdracht ten einde brengen en ik loop elke dag kans mijn vrijheid te verliezen. Mijn signalement is natuurlijk in elk politieblad opgeno men en bovendien.ver dreigen mij nog gevaren van andere zijde, gevaren van geheel andere aard, maar niet min der funest en verschrikkelijk". „U weet niet, mijnheer Steensma" zei mevrouw De Leeuw „hoe dankbaar ik u ben, dat u mij van het laatste le vensuur van mijn lieve Ingeborg heeft kunnen vertellen en hoe ik het waar deer, dat u nog zozeer voor haar be houd hebt gestreden. Belooft u mij één dingwanneer u in moeilijkheden verkeert, wanneer u een schuilplaats nodig heeft, waar u zich volkomen vei lig kunt gevoelen, komt u dan hier. Ons huis staat dag en nacht voor u open, nietwaar Astrid?" „Vanzelfsprekend, moeder", zei het meisje ernstig. „Graag, ik dank u beiden hartelijk"" zei Steensma eenvoudig. Hij sloeg een blik op de klok en keek terluiks naar buiten. .Wordt u afgehaald, mijnheer Steens ma?" vroeg het meisje. „Inderdaad, juffrouw Astrid. Mijn gastheer zou met zijn ajito om vijf uur voor de deur verschijnen Het moet de indruk wekken, dat ik hier iets heb afgegeven. Ach. kijk, daar is hij al" De fliauffeur Van Ginkel bracht met groot geraas van knarsende remmen een bakbeest van een vrachtauto vol (latende schapen voor de deur tot stil stand en liet als waarschuwingssignaal voor zijn assistent overduidelijk zijn claxon loeien. „Ik weet het niet, meneer Steens ma", zei het meisje glimlachend, „maar past deze demonstratie nu eigenlijk wel bij uw pogingen om hier ter stede on opgemerkt te blijven?" Steensma schudde verwonderd het hoofd. „U ziet wel", zei hij, „dat mijn gastheer er zelfs geen besef van heeft van hoe grote betekenis het voor mij is, dat ik zo weinig mogelijk de pu blieke aandach' trek. Ik geloof, dat hij mijn verblijf te zijnen huize en mijn verkleedpartij voor negentig pro cent als een soort weddenschap of een maskeradegrapje beschouwt. U heeft volkomen- gelijk, dat dit alle» nodeloos risico betekent, nog afge zien van de begrijpelijke verbazing van uw buren als er een auto vol dierlijke en mechanische, geluiden voor uw huis stopt. Als ik terug mag komen, hoop ik het zonder dat burengerucht te kun nen stellen. Het *beste zal zijn, dat u mij niet uitlaat. Als' ik zelf de deur achter mij dicht trek, kan het nog de schijn hebben, dat ik hier eenvoudig een boodschap heb afgegeven". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3