lijst 2, M. Coerts Stad en Omgeving. Tachtig auto's torsen de last van vijfduizend jaren AGENDA fr Egmond aan Zee als badplaats Morgenavo SCHUDT U\ LEVER WAK» avontuur Reside Ouden-van-dagen beleefden een glorieuze dag Volendam het doel van de tocht Dank en hulde" Het vreemdelingen reglement 1918 „Meer Socialisten in de Raad" Financiering van de détailhandel Pompplein op 15 Juli gereed s.o.s. Zonder Abe Lens Timmerman Vergadering VVD slechts matig bezocht Het Radioprogran Het avondlijk duister viel snel en roerloos stonden de zware bomen rond de stedelijke muziektnin, toen omstreeks half tien gisteravond twee lange auto- eonvooien hun weg zochten over Kennemerstraatweg en Julianalaan, om tenslotte tut stilstand te komen voor de tuin, vanwaar draaiorgelmuziek vrolijk opklonk. Negen-en-zeventig auto's, waaronder tien grote NACO-bussen, hebben een ganse dag lang meer dan zeshonderd ouden-van-dagen kris-kras door Noord- Holland vervoerd en de opgetogen oudjes met een totale leeftijd van welhaast 5000 jaar, een onvergetelijke dag bezorgd. Negen-en-zeventig chauffeurs, de mees- vrn waarvan eigenaar van de door hen bestuurde wagen, hebben zich ingespan nen, om hun bejaarde gasten ter wille te zijn, om hen zoveel mogelijk te laten Hen en hen met volle teugen te laten genieten. Zij kungen zich overtuigd houden van de warme dank van deze oude lieden, wier dag zij maakten tot een vol van geluk, waarover een jaar lang zal worden nagepraat. De dames en heren van het comité mogen zich ook rustig deze dank laten welgevallen. Er komt wat kijken om deze organisatie vlot te laten verlopen! Om tachtig auto's bijeen te houden, om van half acht tot twaalf uur 2800 keurig gemeubileerde broodjes te smeren om van de krentebollen maar niet te spreken, om tienduizend vra gen te beantwoorden, en om met een opgewekt gezicht thuis te komen na ao'n vermoeiende dag. Werkten niet alle factoren mee, om dit festijn te doen slagen? Een stralen de zomerzon uit een azuurblauwe lucht, gestoffeerd met witte wolken. Een koele wind, om de hitte weg te houden, het jonge groen in de lande rijen, de wuivende kijkers langs de weg, de zachtglijdende auto's over dij ken en polderwegen. Ziet, de wachter van de Friesebrug tikt aan zijn pet en zwaait van louter overmoed en onder Stompetoren staat de rook van de zuivelfabriek als een streep tegen de lucht en blinken de melkbussen in de zon. En hoe fraai ligt de nieuwe weg rond het oude dorp Schermerhorn, hoe weelderig staan de vruchtbomen in de Beemster zomaar langs 's Heren wegen, door geen hek beschermd en hoe opgewekt knipoogt het overweglicht in de Jaag- weg ons tegen: Steek maar over, geen trein brengt uw feestvreugde in ge vaarEn kijk. daar in Edam, dat kalf beziet zijn eigen spiegelbeeld in de stille gracht en de Oude Waag uit 1778 leunt gezapig tegen het café Oost-Indië aan. De klokken zingen over het oude stadje, om de tijd te doden als wij wachten voor een op stopping voor de Constabelbrug, en bakker Anker leunt over zijn onder deur onder zijn gevelsteen uit 1726, om de karavaan te zien passeren. En och, die peuters daar in Volen dam niet krek levende poppen, in hun klederdracht, de zwarte puntmuts op het witblonde haar? En is dan het Hotel Spaander geen ideaal plekje om te rusten en koffie te drinken en uit te zien over wijlen de Zuiderzee, waar toch altijd nog de bruin-getaan de zeilen van de botters trots de let ters VD. Volendam over het water dragen. En ginds, aan de overkant ïigt Marken en Monnikendam even verderop aan de machtige dijk. Terug gaat de tocht, zonder stoppen nu door Edam, langs Oudendijk en Grosthuizen. Hoorn blijft rechts lig gen, de Nieuwe weg langs Wognum, Berkhout en Sijbekarspel. Links en rechts ligt het rijke land van de pol ders. daar is de Langereis, daar de Heerhugowaard en daar zowaar alweer de Langedijk. Voort schuift de kara vaan, naar Schoorldam, over de tram- brug en dan recht op de steile wand van de duinen aan, door Schoorl, naar Gisteren was voor de ouden van-dagen in Alkmaar de grote dag van het jaarlijkse feest aan gebroken, de dag, waarop onder stralend zomerweer de autotocht werd gemaakt, deze keer naar Volendam en Edam. Bijna tach tig auto's trokken in twee lange karavanen door Noord-Holland. De dromende stadjes aan het IJselmeer hebben te nauwe straatjes, om zo'n massa wagens te kunnen verwerken. Daarom was het een gelukkige gedachte, om de stoet in twee groepen te laten rijden, de ene eerst naar Bergen, de andere eerst naar Volendam, de ene de zon \ege- moet, de ander met de zon mee. Wie de glunderende gezichten heeft gezien van de zeshonderd oudjes, wie de graagte zag waar mee ze hun snoepjes oppeuzel den, hun sigaartje rookten, hun koffie dronken, moet ontzag heb ben voor het initiatief van het comité en moet dank brengen aan alle helpers en helpsters, waarbij de Alkmaarse politie mannen Van Heusden, Kaper en Smit, die de weg vrijhielden, niet vergeten mogen worden, evenmin als de autobezitters, die hun wagen belangeloos be schikbaar stelden en een paar honderd kilometer wegmaaiden op de koop toe en de chauffeurs en controleurs van de NACO met hun onverstoorbaar vriendelijk humeur. Zeshonderd ouden-van wagen zijn het met ons eens, als wij herhalen: ,jDank en hulde". (Ontleend aan onze advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: John ny Belinda (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Singapore (18 jaar); Ci nema Americain, 2.30 en 8 uur: De prin ses ,en de piraat (18 jaar). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Be linda (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Singapore (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De Prinses en de piraat (18 jaar). Overtreders op het matje Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stonden Dinsdag enige personen terecht die overtredingen hadden be gaan tegen het Vreemdelingenregle ment 1918. In dit reglement staat o.a. dat een ieder die huisvesting aan een vreemdeling verleend, verplicht is hiervan mededeling te doen bij de plaatselijke politie-autoriteiten. Geen der verdachten bleek* op de hoogte met dit artikel te zijn en steeds -weer beriep men zich op onwetend heid, hetgeen natuurlijk niet opging, daar een ieder geacht wordt de wet te kennen. Dit kunststukje werd ook van de twee Alkmaarse dames ver wacht, die tegen het Vieemdelingen- reglement hadden gezondigd. Maria K.-L. had haar goede hart la ten spreken toen een uit Mariënbos ontslagen vreemdeling bij haar aan klopte voor onderdak. Het was een oude kennis die jaren in Nederland had gewoond doch na de bevrijding in een vreemdelingenkamp geïnter neerd werd daar hij Tsjechoslo waak van orgine was. In zijn vroegere woon plaats in Nederland had de man geen verblijfsvergunning kunnen krijgen, zodat hij op 'goed geluk bij Maria K.- L. had aangeklopt. Ondanks het feit dat de man, zoals verdachte vertelde, helemaal niet vermomd had rondge lopen, eiste de officier f 75 of 25 dagen Met Elsje Cath. S.-D. was 't een enigs zins ander geval. Haar dochter, die door een huwelijk de Duitse nationa liteit had gekregen, was plotseling overgekomen. De officier merkte de familie-relatie tussen moeder en doch ter, die clandestien de grens was over gekomen, als verzachtende omstandig heid aan en eiste hier f 30 subs. 15 dagen. In beide zaken zal over veertien dagen uitspraak volgen. Bergen naar Duinvermaak. Zoet smaakt de koffie, de broodjes vinden snel hun weg. En meneer Ottink van de Houttuin kruipt achter de piano. Wie praat hier van oude mensen? Heisa, ziet de benen van de vloer gaan bij wals en polka! En een moderne samba zit er ook al in! Te vroeg komt het ogenblik van afscheid nemen; dan gaat het 'weer voort, langs de Herte kamp en Eeuwige Laan, langs de Fransman en het Woud, door Egmond tot de Zeeweg. Een voorbijrazende sneltrein roept de colonne een halt toe. Doch voor even slechts, dan glijdt Heiloo Voorbij en pakken de wielen al op de Straatweg. Het pierement, dat zijn tonen uit strooide over de binnenstromende me nigte, toen de wagens voor de laatste keer eenmaal geparkeerd stonden, beeft alle gedachten van weemoed, die bij de oudjes na zo'n dag van ge nieten mochten zijn opgekomen, weg- gemalen in een lange reeks van op gewekte deuntjes. Daarom bleef de stemming erin. En daarom vond ieder een, iedereen zonder uitzondering het jammer, dat zelfs na zo'n dag het klokje van gehoorzaamheid tóch moest slaan Reclassering Mr. A. D. van Regteren Altena, voorzitter van de Reclasseringsraad, schrijft ons: Ook dit jaar zal ter gelegenheid van de Nationale Reclasseringsdag op Zaterdag 18 Juni a.s. te Alkmaar een collecte worden gehouden. Het is juist, dat daarop in de dag bladen wcrrdt gewezen, opdat de op brengst zo groot mogelijk zij. Onlangs werd in het Maandblad voor Berechting en Reclassering een brief gepubliceerd, waarin een tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde één en ander meedeelt over zijn ervaringen in de gevangenissen. Het is jammer, dat deze brief hier niet volledig kan worden opgenomen, want betere reclame voor deze collec te ware moeilijk te vinden. Maar de strekking kan hier kort worden samengevat. Zij komt hierop neer, dat de schrijver critiek heeft op wat vroeger als systeem gold in onze ge vangenissen en lof voor wat daar tegenwoordig te zien is sinds de nieuwe wind waait. Dat betekent niet, dat de sentimen taliteit een zekere nuchtere hardheid heeft overwonnen. Het betekent slechts, dat onder invloed vooral van het werk der reclasseringsinstellingen beter begrip bestaat dan vroeger over opvoeding, die ongetwijfeld dikwijls streng, maar voor alles verstandig en verantwoord moet zijn, d.w.z. aange past aan wat individu en gemeen schap het meest ten goede komt. Van daar ook dat de adj-directeur bij deze brief zo terecht kon aantekenen: „Wanneer deze gevangene in 1910 een behandeling had ondergaan, zoals dat thans mogelijk is, zou hij dan nu met levenslang in Leeuwarden hebben ge zeten"? Steunt daarom de reclasseringsin stellingen, die trachten zoveel moge lijk mensen uit de gevangenis te hou den en die hun belangrijk aandeel hebben bij de wederaanpassing van al degenen, die om welke reden dan ook toch in een gevangenis zijn terecht gekomen. HET MUZIEKCORPS VAN 2 T.B. CONCERTEERT Het muziekcorps van 2 T.B. te Haar lem zal op Donderdag 16 Juni van 14.4516.15 uur een concert geven in de muziektent aan de Kennemerstraat weg voor de militairen in het Garni zoen Alkmaar. 's Avonds van 19,3021,00 uur geeft bovengenoemd muziekcorps een con cert op de Stenenbrug voor de burge rij van Alkmaar. BOEKHOUDBUREAU VAN DE L.T.B. Binnenkort zal, evenals dat te Goes is ge schied, ook in Alkmaar een bijkantoor-boek- houdbureau worden gevestigd van de L.T.B. in bet bisdom Haarlem. Dit bijkantoor, dat onder directie zal staan van de heer J. de Kort, zal onderdak vinden in het Landbouwhuis op het Kerkplein, Lezing voor Kamer van Koophandel Op uitnodiging van de Kamer van Koophandel te Alkmaar kwamen gis teren vele middenstanders uit het ge bied der kamer in het Victory Hotel byeen, om te luisteren naar een in teressante causerie van de heer H. Simonis, directeur van het Twents Financieringsinstituut Détailhandel te Enschede. Nadat de voorzitter, de heer S. W. Arntz de spreker en de genodigden, o.w. hoofdambtenaren van enkele ge meenten, had verwelkomd, vertelde de heer Simonis een en ander over ontstaan en werking van het Twents Instituut, dat zich ten doel stelt het afbetalingssysteem in goede banen te lelden door in de gerechtvaardigde cre- dietbehoefte te voorzien. Deze voorziening geschiedt in sa menwerking met de detaillisten, die er zelf het grootste belang bij hebben; trouwens het belang van de detaillis ten en dat van het sociale volkscre- dietwezen gaan hier hand in hand. De behoefte aan consumptief crediet is in de na-oorlogse jaren aanmerke lijk gestegen. Aangezien het afbeta lingsstelsel in ongeordende vorm tot veel ellende aanleiding geeft, zowel voor de detaillist als voor de crediet- nemer, streeft het Financierings-Insti- tuut er naar de credietbehoefte op te vangen en in goede banen te leiden. Door samenwerking van de Sociale Volkscredietbank en de detailhandel kan zeker 70% der credietbehoefte worden opgevangen. In Twente stond de detailhandel in beginsel zeer enthousiast tegenover deze credietver- lening. Het Financieringsinstituut be oogt niet het maken van winst; het werkt ten gerieve van de aangesloten detaillisten, die het kapitaal fourne ren, dat nodig is voor het opvangen van eventuele verliezen. Een factor is, dat de consument ook meer ontzag heeft voor een instelling als het Insti tuut dan voor de detaillist, dus eer der zijn verplichtingen na zal komen. De deelname door detaillisten in het kapitaal varieert van ƒ50 tot ƒ500 en bedraagt gemiddeld ƒ119 in Twente. Om de credietverlening niet onnodig te bevorderen, is het niet toegestaan, dat met de deelname in het Instituut- reclame wordt gemaakt; een eenvou dig bordje in de winkël geeft kennis, dat de zóak is aangesloten bij het In stituut. Vergeleken bij andere crediet- instellingen wordt bij het Instituut de laagste rente betaald. Wat de resul taten in Twente betreft, deelde de heer Simonis mede, dat van 15 Oct. tot 31 Maart 1981 aanvragen werden ontvangen, waarvan er 778 om verschillende redenen, als minder jarigheid, niet-moreel-credietwaar- dig, enz. veerden afgewezen; 934 aanvragen werden ingewilligd tot een bedrag van ƒ219.750 met een looptijd, variërend van een half tot 2 jaar. Er waren detaillisten, die via het Insti tuut alleen al een omzet hadden van 10.tot 15.000.De artikelen waar het om ging waren o.a. kachels, fornuizen, wasmachines, radio's, rij wielen, meubelen, stofzuigers, naai machines, bedden enz. Discussie. Een lawine van vragen werd hier na over de spreker uitgestort, die alle afdoende door de heer Simonis wer den beantwoord. De heer Arntz bracht ten slotte de heer Simonis dank voor zijn instructief betoog en wees er op, dat het van groot belang is, dat de credietverle ning in een regionaal Instituut ge concentreerd wordt. Dat deze wijze van credietverlening uitwassen voor komt, dat ligt voor de hand. Grote plannen der Oud-Katholieken De oud-katholieken hier ter stede, die tot dusver hun godsdienstige sa menkomsten houden in de Luth. kerk aan de Oudegracht, hebben grote plannen om aan deze, h»n eigenlijk niet bevredigende toestand een einae te maken. Het is begrijpelijk, dat zij verlangen naar een eigen kerkgebouw. En daar schijnt nu een goede kans op te bestaan, al zal de bouw nog niet kunnen geschieden in een zeer nabije toekomst. Maar er zit toch schot in de plannen: de benodigde grond is al te hunner beschikking gesteld, n.l. in het uitbreidingsplan tegenover de Van Houtenkade. Als eerste stap om tot uitvoering van de plannen te komen is nu nodig, dat er officieel een oud-katholieke parochie wordt opgericht. Daartoe zijn alle tot de eerste H. Communie toe gelaten leden opgeroepen voor een samenkomst op a.s. Vrijdagavond in de consistorie der Luth. kerk, waar dan 'n door allen te ondertekenen ver zoek aan Bisschop Van der .Oord te Haarlem zal worden gericht om offi cieel te willen overgaan tot oprichting der parochie Alkmaar. Voorts zullen een patroon (of naamheilige) gekozen en twee kerkbestuursleden moeten worden aangewezen. Het lijdt geen twijfel of aan deze ■voorwaarden om tot de beoogde bouw te komen zal worden voldaan. En dan maar wachten op de benodigde mate rialen! A.B.B. naar de 2500 leden Uit het jaarverslag van de Alkmaarse Bestuurdersbond, dat wij dezer dagen ontvingen, ontlenen wij het volgende: De verschillende afdelingen van het N.V.V., georganiseerd in de Alkmaarse Bestuurdersbond, boekten vanaf 31 De cember 1947 tot en met 31 December 1948 een totale winst van 283 leden, zo dat men het jaar kon afsluiten met 2286 leden. De ledentallen der afzonderlijke or ganisatie bedroeg op 31 December: Ambtenaren 601, bouwarbeiders 164, fabrieksarbeiders 80, grafische bond 95, Mercurius 105, hotelpersoneel 43, land arbeiders 13, metaalbewerkers 281, meubelmakers 38, sigarenmakers 23, spoor- en tramwegpersoneel 493, trans portarbeiders 102, voedings- en genot middelen 62, werkmeesters BWTO 42, bouwarbeiders Bergen 38, bouwarbei ders Heiloo 20, bouwarbeiders Koedijk 19, landarbeiders Koedijk 17, landarbei ders Oterleek 29, zuivelbewerkers Stompetoren 21. De Bestuurdersbond was in 1948 ver tegenwoordigd in de navolgende com missies: Raad van Arbeid, Districtsraad Consumenten Crediet, kleding- en dek kingfonds, commissies noodwet ouder domsvoorziening, commissie van advies Gewestelijk Arbeids Bureau en de plaatselijke duurtecommissie. De Alkmaarse Bestuurdersbond, die een ledental heeft bereikt als nooit te voren is nog niet tevreden met dit re sultaat. Onder het motto „Met ons vijf tig-jarig bestaan, 2500 leden" gaat men de periode in welke nog staat tussen nu en dit gouden jubileum. BENOEMING. Tot plaatselijk bureauhouder te Be verwijk is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd onze stadgenoot de heer G. van Beek. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis H., z. v. C. H. Smit en N. Mulder; Maria B., d. v. J. Fenijn en G. Alkema; Wilhelmus J„ z. v. W. J. van Dijk en M. A. Blom; Adrianus J., z. v. A. J. Bieman en M. Bloem; Agatha M., d. v. A. Oudhoff en A. M. Zoon; Dick, z. v. A. Mizee en M. Baas; Johannes M., z. v. J. Huiberts en A. G. M. Sander. Gehuwd: Nicolaas A. Eeken en Elisabeth M. Groot; Gerardus - Paleari en Justina M. Goes; Almar de Tourton Bruyns en Marijtje van der Meulen; Jacobus G. Boots en Sijtje Zwaan; Jan Croesen en Wietske Kiewiet. Overleden: Johannes J. Wijs man, 77 jaar, geh. met J. B. Elfrink; Aaltje Struving, 68 jaar, wed. van K. Hoogland; Antje van Doorn, 77 jaar, wed. van P. Schoenmaker; Hendrika J. de Frenne, oud 62 jaar, wed. van H. H. Hofmeester; Marianne M. E. de Wilde, 64 jaar, wed. van J. B. Vogel poel. Alles is weder in het werk gesteld door het gemeentebestuur, het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de Zeebad-maatschappijen en de vele anderen, die bjj het badbedrijf betrokken zijn, om het badseizoen 1949 zo goed mogelijk te doen slagen, door de gasten de meest mogelijk service te verlenen en zoveel mogelijk vertier te bezorgen. Het laat zich dan ook aanzien, dat dit seizoen voor beide partijen weder bevredigend zal verlopen, want het aantal badgasten, dat reeds aanwezig is in het vóór-seizoen en dat reeds geboekt staat voor het zomer-seizoen doet niet onder voor dat van vorige jaren, mede in het belang van de badplaats Ten Zuiden van de gemeente is door de provinciale duinen een prachtige weg in aanleg, van de van Oldenborgh- weg af naar zee, waarvan de baanver- harding nu bijna klaar is. Op het uit einde aan de zeekant is een geweldig parkeerterrein in aanleg, terwijl nieu we verbindingen zijn aangelegd naar de Voorstraat, de Duinstraat, de An kerstraat en de Zuiderstraat. Van het parkeerterrein af wordt een verbin dingsweg aangelegd naar het oudé Pompplein. Tussen deze weg en het dorp zijn of worden de duinen en duinterreinen fraai beplant, waardoor de Zuidzijde der gemeente schitterend is afgewerkt en reeds nu het entrée der gemeente van Egmond aan den Hoef af buitengewoon verfraaid is door de welig groeiende beplanting aan de Zuidzijde, die prachtig aansluit bij de bebossing door de gemeente aan de Noordzijde. Het strand De strandexploitatle zal dit seizoen weder worden uitgebreid. Niet alleen bobben de diverse exploitanten het no dige materiaal vernieuwd en aange vuld, maar ook zijn er verschillende nieuwe attracties. Een prachtig, mo dem ingericht restaurant plaatste mevr. Kuyl-Stammes uit Schagen op het strand van de Mij. Noordzeebad Egmond, de heer W. Stam uit Egmond Het gemeentebestuur heeft zyn best gedaan de gemeente er zo aantrekke lijk mogelijk te doen uitzien. Veel is er dit voorjaar gedaan aan het onder houd en de vernieuwing van de be bossing en de plantsoenen en aan het onderhoud der bestrating, terwfji de woningbouw en de herbouw van afge broken woningen met kracht is be vorderd, zodat onlangs 28 nieuwe wo ningen zijn gereed gekomen. Het is echter niet gelukt nog vóór het seizoen met de herbouw van de nu onderhanden zijnde woningen klaar te komen, terwijl het evenmin gelukt is tijdig klaar te komen met de rio lering en de nieuwe bestrating op en rond het oude Pompplein. Dit laatste zal echter uiterlijk 15 Juli a.s. gereed komen, zodat de gasten zich dan een beeld zullen kunnen vormen van een gedeelte ,van het nieuwe, herrijzende Egmond, terwijl dan het verkeer, dat nu gestremd is, ongehinderd kan doorgaan tot het strand en langs de zeekant van het oude dorp uit weder de Boulevard zal kunnen bereiken. Dit is ook hoog nodig, daar b.v. op 3e Pinksterdag het verkeer daar hopeloos in de knoop raakte. Ook de provincie werkt thans hard komt met een fruittent, terwijl de fir ma Mullens uit Alkmaar vlakbij het strand de liefhebbers van patates-frites e.d. daar op zal vergasten. Natuurlijk blijft de vereniging voor vreemdelingenverkeer bij dit alles niet ten achter, daarvoor staat het actieve bestuur borg. Behalve de bekende strandfeesten e.d. staat dit jaar op het programma een groot vuurwerk, een kermesse d'été van 16—24 Juli, een re prise van de motor-races door de dui nen, die verleden jaar zulk een groot succes waren en die nu op Zaterdag 16 Juli zullen worden gehouden en nog verschillende kleinere attracties. Tijdens het bad-seizoen, namelijk op Zaterdag 23 Juli, zal het sportpark der gemeente officieel in gebruik worden genomen. De fraaie kleedgelegenheid, thans in aanbouw, zal dan inmiddels gereed zijn en met een wedstrijd Ajax- Stormvogels zal de feestelijke in gebruikneming dan plaats hebben. Voor hen die vermaak zoeken, zal er gelegenheid tot dansen zijn in het verder gemoderniseerde, gezellige „Zee zicht", terwijl ook hotel Bellevue deze winter is verbouwd en uitgebreid en in besloten .kring ook daar gelegen heid tot dansen zal zijn. Voor de kinderen is er dit jaar voor het eerst een nieuwe attractie in de vorm van de speeltuin „de Egmonden" aan de voet van de uitkijktoren bij het sportpark, waar zij zich ook bij wat minder gunstig strandweer dus rustig zullen kunnen vermaxen. V-oor de ouderen zal er waarschijn lijk dit seizoen ook een speelgelegen- heid zijn, echter van geheel andere aard, namelijk 'iet in vele badplaatsen reeds bekende „Strapallo". Het is ech ter nog niet zeker of hiermede een proef zal worden genomen om te zien of dit ook voor onze badplaats gewenst is. Tenslotte zal binnenkort ook het Troelstra-oord aan de Boulevard ge heel opnieuw zijn opgebouwd en ver groot. Het zal dan plaats bieden aan 400 gasten. Het prachtige gebouw is een sieraad van de Boulevard en met het herstel zal vrijwel het laatste spoor van vernieling tijdens de oorlog zijn uitgewist, ook al moeten dan nog ver scheidene eigenaren van geheel afge broken percelen gaan herbouwen. Ook hiervoor is animo genoeg en slechts gebrek aan bouwvolume verhindert een spoediger-herstel op dit punt. Zo ontwikkelt Egmond aan Zee zich steeds meer tot een hadplaats van be tekenis en zal het zijn gasten, ondanks de druk der tijden, in het badseizoen 1949 de nodige ontspanning kunnen bieden, om die druk der tijden voor enige tijd te vergeten. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee: &In de nacht van 13 op 14 November is, tengevolge van de hevige storm de trawler „Antje" op een bank geslagen. Door het heldhaftig optreden der bemanning van de reddingboot der N.Z.II.R.M. konden alle opvarenden behouden aan wal worden gebracht." Ziellier, een bericht uit honderden andere gelijke berichten, die wij in de loop der jaren m alle dagbladen konden lezen. Het staat er zo simpei tussen alle andere berichten van bijv. brand, diefstal, enz., ter wijl het toch werkelijk wel iets heel bijzonders is Als de roep weerklinkt: „De reddingboot vaart uit", dan houdt dat in, dat een aantal kerels, we mogen gerust zeggen, stuk voor stuk helden, hun leven wagen om de mensen die in nood zijn, van welke nationaliteit dan ook, te redden met wegcijfering van eigen belang. Ongetwijfeld zult U zich op de een of an- deze manier voor het reddingwezen interes seren. Wij hebben dan ook de mededeling voor U, Politienieuws Op verzoek van de politie uit Den Held heeft men bij een logementhouder in Alkm een fiets in beslag genomen. De fiets was d!" door een zekere S. in pand gegeven, die hie too niet gerechtigd was, daar hij de fiets Den Helder had gehuurd. o Een negen-en-vijftigjarige stoker op een druk, kerij had zich schuldig gemaakt aan veiduii* tering van lood. Tegen de man werd proces! verbaal opgemaakt en het lood werd in besla' genomen. o In de Zilverstraat vond gistermiddag een gecompliceerd ongeval plaats toen twee auto' elkaar moesten passeren. Een der wagens moest daardoor zover naar rechts uithalen, dat een zonnescherm werd gekraakt. Vervolgens gin- het 'zonnescherm door een spiegelruit. o Op de Limmerhoek waren gistermiddag cq. kele jongens aan het voetballen. Een twintig! jarige wielrijder zag geen kans een te actieve voetballer te ontwijken, waardoor een valpartij ontstond. De 12-jarige voetballer bleef be. wusteloos met een gebroken pols op de straat liggen. Per taxi werd de jongen naar hu Centraal Ziekenhuis vervoerd. PERSONALIA De onlangs bevolen verplaatsing van de commies bij de belastingen J. G. Koekoek van Rotterdam naar Alk maar is ingetrokken. Mej. C. Kühlemeyer te Alkmaar is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Lunteren. Mej. G. de Reus te Alkmaar, tjj. delijk schrijver 2e klasse bij de belat. tingen aldaar, is benoemd tot schrijve 2e klasse in vaste dienst der registratie en domeinen aldaar. Benoemd tot schrijver 2e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in vaste dienst J. C. Ko ning, voordien tijdelijk als zodanig. Bij beschikking van 't Ministerie van Financiën dd 10 Juni 1949 is met ingang van 1 Augustus 1948 bevorderd tot adjunct-commies der Registratie en Domeinen de heer J. Santbergen, werkzaam ter Inspectie der Registra tie en Successie te Alkmaar. ZILVEREN JUBILEUM BIJ HET CHRISTELIJK ONDERWIJS De heer H, Haytema Pzn„ voorzitter van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, is namens het bestuur, per soneel en leden hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar zitting in hei bestuur dezer vereniging had. De huldiging vond plaats tijdens de jaarvergadering. Woord voerder was mr. A. Schenkeveld, die in goed gekozen termen een toespraak tot de Jubilaris richtte. Later op de avond vond nog een huldiging in meer intieme kring plaats. Heiloo Maandagavond hield de afdeling Heiloo van de V.V.D. een openbare vergadering in „De Oude Herberg". Als spreker traden op Joh. G. H. Cornelissen, lid van de Tweede K^mer, met het onderwerp: „De VVD en de problemen van de middenstand, nu en in de toekomst" en mr. C Berkhouwer van Alkmaar, die het algemeen politieke gedeelte voor zijn rekening nam. De eerste spreker, die als middenstander voor de VVD in de Kamer gekozen is, zette in een glashelder en boeiend betoog uiteen, hoe de middenstand in de ruimste zin des woords bij de huidige politieke constellatie het loodje legt. Hij maakte het duidelijk, hoe z.i. de middenstand bij de sociale en fiscale wetten, zowel als bij de algemene wetten steeds weer het kind van de rekening wordt. Wat wordt er gedaan voor de oude dag van de middenstand, terwijl de sociale wetten de belangen van de arbeider veilig stellen, zo vroeg spreker zich af. De kindertoeslag mocht zich niet verheugen in de bescherming van de spreker. Over de winkelsluiting zou hij gaarne de mening van de middenstand vernemen. De regeling voor het assurantiebedrijf en de her ziening van de drankwet werden even belicht. De voorlopige aanslagen van minister Lieftinck vonden geen genade in de ogen van de spre ker. Deze regering heeft z.i. de centen opge maakt. Schilthuis van de P. v. d. A. is daar de man van de middenstand, doch hij propageert coöperatieve winkels en ondernemingen, zo zeide de heer Cornelissen. Het was jammer, dat de middenstand van Heiloo zozeer verstek liet gaan. Durft men daar niet, net zo goed als bij de KVP en PvdA voor zijn mening uit te komen? De WD zal dit punt niet laten rusten. De tweede spreker, mr. Berkhouwer, die eerst in Purmerend voor een goed gevulde zaal had gesproken, kwam op algemeen poli tiek terrein nog eens verduidelijken, hoe de middenstand de dupe wordt. De beroemde doorbraak van de PvdA is geworden een inbraak bij de andere partijen. Of de PvdA, die, volgens spreker, zo dicht bij de Communisten staat, wel tegen deze kan optreden, betwijfelde spreker ten zeerste. De gemeenteraad, het kernpunt van de demo cratie, is van het grootste belang. Dit wordt door vele kiezers niet ingezien. Spreker was bang, dat de twee punten, die voor de VVD van groot belang zijn, n.l. de verantwoordelijkheid en de politieke vrijheid van het individu in het gedrang zullen komen. ZES JAAR MET AFTREK VOOR „DE JORDANER" Het Amsterdams Bijz. Gerechtshof veroordeelde de 51-jarige G. P. Smis uit Amsterdam, beter bekend als de radiospreker „De Jordaner" (in de be zettingstijd) tot zes jaar gevangenis straf met aftrek, ontzetting uit de burgerrechten voor het leven en ter beschikking stelling van de regering. De eis was zeven jaar. WEGGEBRUIKERS, DIE ZWARTE VLEK moet uitgewist! Uw hulp kan daarbij niet gemist. dat a.s. Vrijdag 17 Juni 's avonds om pl.na- half tien de reddingboot uitvaart van bet station der Reddingmaatschappij f te Egmond aan Zee. Dit is, gelukkig maar, een oefen tocht. De tegenwoordige schipper, de heer W. ten Bruggencate, opvolger van de onvergetelijke schipper v. d. Plas, die in 1946 is overleden, sprak de hoop uit, dat er a.s. Vrijdag „een aardig zeetje zou staan", waardoor de men sen een betere indruk krijgen van het werk der N.Z.H.R.M. Wij wekken allen op om deze oefening te gaan zien. B ,IJ HET VERTREK van h 1 lands elftal naar de Scam Janden schreven wij, dat de o iegen Denemarken ongetwijfel der zou zijn dan die tegen Fi Denen werden verslagen en v dus met groot optimisme de si de Finnen kunnen afwachten, houdingen liggen thans echt anders dan vóór de wedstrijd uemarken. Zondag kwam een lijk vers Oranje-team in het t een elftal dat als favoriet we De elf Nederlanders in het I ken wisten dat zij zich twee kwartier volkomen moesten een gunstig resultaat te kunne Het is maar zeer de vraag of kei ook aanwezig zal zijn in bij een Nederlandse ploeg die is door het niet meespelen Lenstra en Timmermans en een vermoeiende reis achte heeft. De Finnen zijn aar. zwakker dan de Denen, dat doch zij hebben het voordeel veld inkomen met de weten: zij niets te verliezen hebben. Bovenstaandoverweginger weieens oorzaak zijn dat he team op onverwachte tegens stuiten, zodat zeker niet het i metje opgaat: van de Denen 21 gewonnen, dus van Finla wij met grotere cijfers winner lijk de mogelijkheid is er, mogen de tegenstanders niet o worden. Tweedr wedstrijd tege Zeven-en dertig jaar geleder eerste voetbalwedstrijd plaats en u zult 's morgens w< kiplekker uit bed springt Elke dag moei uw lever een liti uw ingewanden doen stromen, an teert uw voedsel niet, het bederft, verstopt, wordt humeurig en loom. plantaardige CARTER'S LEVERPI1 om die liter gal op te wekken en vertering en stoelgang op natuurli te regelen. "CARTER'S LEVEJ HILVERSUM I, 301 m. Nieu cm 6, 8 en 11 uur. VARA: 6. foonplaten. 6.30 Strijdkrachten. 7.0( 7.15 Blaaslcwartet. VPRO: 7.3C jeugd. - VARA: 8.10 Holland Fe Malando. 9.30 Verkiezingsuitslagen, zijn nïaar weinig...'. 11.15 Ve: slagen. HILVERSUM II, 415 m. Nieu o.n 7, 8 en 11 uur. NCRV: Nederlandse koren en korpsen. 6.3C eert. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7 duo. 8.05 Programma-proloog. 8.1 7liigsuitslagen. 9.45 Holland Festr Viool en piano. 10.45 Avondoverden Kamerorkest. 11.30 Muziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieu om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. A Ochtendvaria. 12.00 Deens-progra Aansluiting B.B.C. 5.55 Voetbalrepo land—Nederland". 8.05 Prof. Dr. r. ten. 8.15 Holland Festival. 10.40 piano. 11.15 Promenade-örkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieu om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - Hoogmis. 12.33 Metropole-orkest. en om". - NCRV: 6.15 CNV-kwj NCR V-koor. 7.15 Nederlandse orgar Programma-proloog. 8.15 Plaatvaria. tokenis van de Gemeenteraadsvi 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 „Vrij 10.15 De Vaart der Volken. 10.45 denking. 11.15 Beroemde concerts Gramofoonplaten. IN DE DOOR TJEERD ADEM A Hij bedankte mevrouw De hartelijk voor de gastvrije o en nam in de vestibule met woorden afscheid van haar d „U vergeet toch onze niet?" zei ze hartelijk, „u kor u in gevaar verkeert. Wij zul wel een veilige schuilplaats Hij dankte en keek haar at Als op de middag van de tatie vonden hun ogen elkaa: veelde zich weer wegzinken klaarblauwe diepte. Een woord steeg hem uit 1 maar hij sprak het nog niet „Astrid!" Hij opende vlug de deur haastig naar de auto. De chauffeur Van Ginkel deurtje van de cabine al maakt en deelde hem mede, net op tijd buiten was gekoir dat hij Van Ginkel bar dat meneer hem misschien n hoord had en daarom juist v was „nog effetjes een drukkii toeter te geve". DE BLAUWE CHEVROL Toen ir. Steensma van zijn hoorde, dat „die vrouw van b ook een huurder voor haar ks gevonden, interesseerde hem d matig. Het was, zelfs bij volle ma: alles rozengeur en maneschijn straat der witte rozen. Er 1 heel wat Leidse burgers, die hadden het moede hoofd bov ter te houden en in een stac Minerva zetelt, zijn in de reg kamers welke te huur staan j denten, die er in trekken. De kwestie kreeg een gehei aanzien, toen zij de volgend gen vertelde, dat de man, die

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2