Wat war M. Cterts, Lijst 2 Siad en Omgeving- AGENDA 0 §!H fom wer De postduif als t.b.c.-bestrijder Voltooit de doorbraak „Meer Socialisten - in de Raad" m ZIJDE- WOL- J Heiloo RK Esperantoclub opgericht D. (XV.E.S. organiseert atletiekwedstrijden Stompeioren Cursus volwassenen Bergen Egmond aan Zee VAN MARSDIEP TOTlji in Raadsverkiezingen onze provincie Raadsverkiezingen! in onze streek Warmenhuizen Hensbroek Een onhoudbare toestand VYas het ve De mening var Amerikaanse luchtn DE KAASMARKT Invasie der Friezen Men had zich vanmorgen in plaats van op het Waagplein 1:1 Lc.uwurciEn kunnen wanen. Het scheen alsof een invasie van Friezen had plaatsgehad in de Kaasstad. Het was al Fries wat de klok sloeg hadden wij bijna ge schreven doch de klok sloeg hele maal niet. Het carillon hangt nog zwijgend in de toren. Wij hoorden van een der werklieden van de gieterij te Aarle Rixtel, dat het nog wel veertien kan duren, vóórdat het klokkenspel weer bedrijfsklaar zal zijn. Ook boven sprak men Fries evenals in de kaasdragerskamer en aan de voet van de toren. Onder dit Friese gezelschap bevond zich een aantal leden van de Leeuwarder Rotary-club, die als gastheren optreoen voor twaalf echtparen, allen Rotarians, uit de Engelse stad New Castle. Dan waren er grote groepen school kinderen uit verschillende delen van het land, die hun schoolreisje naar Alkmaar maakten. En het was een gezellige drukte, al schijnt het bezoek van buitenlanders nog steeds uit te blijven, afgezien dan van de Ameri kanen, die het hele jaar door vacantie blijken te hebben. Mocht het bezoek dan ook nog tegenvallen, met de kaasaanvoer was dit zeker niet het geval, want een recordprestatie werd vanmorgen ge leverd met een aanvoer van niet min der dan 54000 kilo, verdeeld over 12 apels fabriekskaas en 9 stapels kleine boerenkaas. Beide soorten noteerden een prijs van f 80.50 per 50 kilo. Nationale Reclasseringsdag Met onderstaande oproep richt Alk- maars burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, zich tot de burgerij: Ieder jaar wordt in het gehele land in dezelfde week geld ingezameld voor de samenwerkende reclasserings- instellirigen, die tezamen het Nationaal Bureau voor Reclassering vormen. Deze samenwerking is een prachtig voorbeeld van wat door eendracht bereikt kan worden; 30 reclasserings- instellingen, w.o. het Nederlands Ge nootschap voor Reclassering, de R.K. Reclasseringsvereniging, de Pro testants-Christelijke Reclasseringsver- eniging, het Leger des Heils en vereni gingen op het gebied der drankbe strijding, worden naar de mate van haar omvang en werkzaamheid ge steund door het gehele Nederlandse volkTenminste, als dat volk de beurs voor dit zegenrijke werjc opent. Er wordt wel eens geklaagd over het grote aantal collec^n. Dat is be grijpelijk. Maar in d i t geval zou ik toch willen vragen: Zet U een ogen- i> blik heen over Uw zucht: „alweer!" en bedenk waarom de reclasserings- arbeid zo belangrijk is, ook voor U, en waarom dit werk ook U w steun nodig heeft. ■a Van degenen, die afgedwaald zijr, van het pad der deugd en rechtmatig- he'd, zijn er maar zéér enkelen wer kelijk onverbeterlijk. De meesten deden een misstap, die hen daarna zeer berouwde. Maar de wereld oor deelt zonder mededogen en scheert allen, die een vonnis moesten onder gaan, over één kam. De harde, kille maatschappij stoot de eenmaal veroor deelden af en moet door Christelijke barmhartigheid bewerkt worden om de tijdelijke afgedwaalden, die het rechte pad érnstig zoeken, weer toe te laten. De morele steun en hulp metterdaad aan de berouwvol zoeken den verlenen de reclasseringsinstellin- gen; de Christelijke barmhartigheid èn de bereidheid de reclasseringsar- beid te schragen, moeten wij allen tonen. Ik wek de burgers van Alkmaar op a.s. Zaterdag bij de Nationale Reclas- seringscollecte met milde hand te geven. Ad. Boxem weer thuis Enige tijd geleden brachten wij het bericht, dat de bekende DAW-zwem- mer Ad Boxem bij een auto-ongeluk te Tilburg gewond was, waardoor hij in het ziekenhuis te Tilburg moest wor den opgenomen. Thans is hij van zijn verwondingen (enkele beschadigde rugwervels) weer zover hersteld dat hij dezer jdagen naar huis kwam om daar met ziekteverlof de gevolgen geheel te boven te komen. Van de zijde van zijn vrienden en bekenden werd grote belangstelling aan de dag gelegd en tal van bloem stukken getuigden van vreugde om het weerzien. Boxem zou niets liever doen, dan maar weer onmiddellijk gaan trainen, doch het water is voor hem voorlopig nog verboden Wel is hij vast een kijk je in de Overdekte gaan nemen. Bij de oprichting van de Alkm. Con courscommissie omvattende de post- duivenver. Alcmaria Victrix, Steeds in Spanning, Dc Postduif en Heilo:'s Luchtpost was één der uitgangspun ten, dat wanneer deze concourscommis sie doorgang zou vinden, zij zich mede ten doel zou stellen: de bestrijding van de tuberculose. Door onvoorziene om standigheden kon dit doel in '48 niet verwezenlijkt worden, doch in '47- toen deze concourscommissie haar taak ver vulde, zoals dit bij de afspraak was ge schiedt, kon zij een bedrag van f 900 aan de tbc bestrijding ter plaatse afdra gen. Wij behoeven ons echter dit jaar niet bevreesd te gevoelen, want ook nu werkt deze commissie weer op volle toeren. Dezer dagen is in overleg met de commissie voor tbc-bestrijding, te" weten de doktoren Degenaar, v. Gilse en v. d. Kolk, toestemming van B. en W. van Alkmaar verkregen om op de zelfde wijze als in 1947 met lijsten voor dit sympathieke doel te lopen. De kans bestaat dus dat één dezer dagen door een postduivenhouder U een lijst wordt aangeboden waarop U wordt uitgeno digd Uw gave voor dit sympathieke doel of een gift in natura op deze lijst te vermelden. De prijzen in natura wor den door de duivenhouders vervlogen op de wedvlucht vanaf Zevenbergen op 17 Juli a.s., terwijl de giften in geld worden afgedragen aan de tbc-bestrij- diingsvereniging. Verwacht wordt dat 2000 duiven aan dit concours zullen deelnemen en de deelname daartoe moet extra betaald worden met minsten f 0.25 per duif, zodat ook daaruit een belangrijk bedrag voor de tbc-bestijding r:.aar voren zal komen. Is 't nog nodig U verder aan te sporen om. wanneer U deze lijst wordt aangeboden, op deze lijst te tekenen? Wij vertrouwen dat U 't goede doel zult waarueren en met sympathie en blijdschap mede zult hel pen aan de tbc-bestrijding door uw offertje te brengen. Wilt U uw gift in geld of natura afgeven, dan kunt U dit ook doen bij G. P. Hartland, Waer- dendelstraat 1 of bij J. M. Schipper, Rijksstraatweg (naast Ubbels de krui denier) Burgerlijke stand Geboren: Cornelis, P., zoon van C. Kraakman en C. Roet. Dorothea U. C., dochter van E. J. van den Aakster en C. Schuijt. Willemina E., dochter van C. van der Leden en M. J. van der Wekken. Nicolaas, zoon van G Schouten en A. M. Sijs. Ondertrouwd: Adrianus P. Peper kamp en Geertruida C. van de Kamer. Adrianus W. Gerritsen en Elisabeth Th. Braun - Jan Langbeek en Clara J. Geers. Maar ten J. Knip en Helena T. Heemskerk. Getrouwd: Johan Bruin en Gertruda A. Bruinsma. Gerardus A. van den Haak en Agatha C. A. Wester. Joharihë's Over man en Dina M. ^kkerman. Overleden: Evertje Douwsma, 61 jr, gehuwd met R. Gol. Johanna van Kollen burg, 76 jaar. Augustinus B. M. Schouten. 62 jaar, gehuwd met G. Blaauboer. Militair concert in de Muziektuin Het muziekkorps van 2 T. B te Haarlem heeft gistermiddag in de Mu ziektuin geconcerteerd en des avonds een herhaling gegeven op de Stenen- brug. Het corps, dat 35 musici telt, waaronder acht tamboers werd op on berispelijke wijze aangevoerd door sergeant Van Willigen. Het programma, dat in het populai re genre was gehouden en behalve marsmuziek o a. een wals van Paul Lincke bevatte, heeft bij de toehoor ders veel belangstelling gewekt. COLORADOKEVER IN APENKOOI De apenkooi kreeg gisteren een zeei onverwacht Dezoek. Een coloradokever was op zijn rooftocht bij onze apen verzeild geraakt, waar hij gelukkig werd ontdekt, hetgeen een einde van zijn leven betekende. GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen slaag den als eerste groep de dames J. Groe- neveld, P. C, Leestemaker, A. E. Mie- dema te Alkmaar en G. J. R. Zware- kant te Westwoud. Twee candidaten werden afgewezen. Onze stadgenoot, de heer J. G. van Rossum du Chattel, is gisteren te Lei den geslaagd voor het doctoraal exa men, Nederlands Recht. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Be linda (18 jaar) geprolongeerd. Vic toria Theater, 8 uur: De dokter kiest een vrouw (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Het dreigende water, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Pianoduo De Raaff en Schutte. Vergaderlokaal De Heul, 8 uur: Ledenvergadering Ver. v. Ziekenhuisverpleging. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 u.: Johnny Belinda (18 j. nr) (geprolongeerd). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De dok ter kiest een vrouw (14 jaar). Cine- E America! 7 en 9.30 uur: Het drei gende water (18 jaar). Politienieuws In samenwerking met ambtenaren van invoerrechten en accijnzen heeft de politie drie personen aangehouden wegens het voorhanden hebben van clandestine sigaretten. Gold Flake, Graven A, Philip Morris en andere, voor sigarettenrokers ideale merken, werden in beslag genomen. Eén van deze heren, een caféhouder, kreeg bovendien nog een proces-ver baal wegens het voorhanden hebben van sterke drank in zijn verlofzaak. Vele flessen oranje-bitter volgden de Gold Flake en Graven A. Verschillende winkeliers werd een proces-verbaal aangezgd, daar zij zon digden tegen het prijsaanduidingsbe- sluit, dat nog steeds van kracht is. —o Een schoenmakerspatroon was in overtreding door zijn personeel, zon der ontheffing van de arbeidsinspectie, te laten overwerken. De arbeidsinspec tie zocht in enkele fabrieken tever geefs naar de arbeidslijst. In boven staande gevallen werden processen- verbaal opgemaakt. Een vijfjarig meisje stak gistermid dag, zonder uit te kijken, de Geester- weg over. Zij werd door een wielrijder aangereden, waardoor het kind kwam te vallen en een hoofdwonde opliep. Ter plaatse werd zij door een ge neesheer verbonden. TOONAANGEVEND IN EEN NIEUWE COLLECTIE IN: GEBLOEMD EFFEN MOIRé BRODERIE LINGERIE effen ruiten mantel tailleur ZIE ETALAGES STOFFENHUIS KOUSENBAR LANGESTRAAT 93 TEL. 4326 ALKMAAR Th. Bonsema niet langer voorzitter van Alcmaria. Naar wij vernemen heeft de heer T.- Bonsema dezer dagen zijn functie als voorzitter van de voetbalvereniging „Alcmaria Victrix" neergelegd. De reden hiervan is dat de heer Bonsema drukke werkzaamheden buiten de stad heeft gekregen, waardoor het hem niet langer mogelijk is als praeses van Alcmaria te fungeren. Dit afscheid zal de heer Bonsema on getwijfeld zwaar vallen daar hij reeds gedurende twintig jaar deze functie heeft waargenomen. Vele ups en downs heeft Alcmaria in die periode moeten meemaken, doch de vaardige hand van de heer Bonsema was daar om veilig door de stormen heen te zeilen. Alcmaria zal zijn voorzitter dan ook node missen. De tweede voorzitter, de heer C. K. Swager, zal tot 1 Augustus zijn functie waarnemen. Op die datum komt de vereniging in algemene vergadering bijeen uit welke vergadering dan de nieuwe voorzitter gekozen zal worden. Dezer dagen vond de oprichtingsver gadering plaats van de R. K. Esperan- to-vereniging Sankta Willibrordo als afd. van de landelijke bond „Nederlan- da Katoliko". Na een kort openingswoord van de voorlopige voorzitter de heer J. Was senaar werd gezongen het lied „La Espero" begeleid door „de Tokkelaars" uit Alkmaar. De voorzitter van de bond hield een rede waarin hij duidelijk uiteenzette wnt de taak van de Kath. Esperanto-beweging is en op welke punten men wel en niet kan samen werken met de andere Esperanto-bon- den. De heer J. Wassenaar werd geko zen tot voorzitter-secretaris en de heer A. Bellecom tot penningmeester, ter wijl de Eerw. Broeder Ferdinand van de St. Willibrordusstichting wegens zijn vele verdiensten werd benoemd tot erelid. Door de Tokkelaars werden zó nu en dan ter afwisseling enige nummers gegeven. Onfslag zuster Mienk gehandhaafd Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben uitspraak gedaan in de zaak van het eervol ontslag, verleend door de gemeenteraad van Heiloo. aan zuster T. Mienk als gemeentevroed vrouw met ingang van 1 Januari 1948. Mej. Mienk had verzocht het besluit als in strijd met het algemeen belang, aan de Kroon ter vernietiging **?oor te dra gen. Bij het besluit van Gedeputeerde Staten is echter het besluit van de ge meenteraad van Heiloo goedgekeurd. Het District Noord-Holland van de Kon. Ned. Athl. Unie heeft begrepen, dat, wil Nederland internationaal op cie athletiekvelden blijven meetellen, er meer aandacht aan de jeugd ge schonken zal moeten worden, zowel wat betreft training als wedstrijd gelegenheid. Zij heeft hiertoe speciale Junioren wedstrijden ingesteld in de vorm van een Club-competitie. Elke athletiekvereniging kan hier aan meedoen met een ongelimiteerd aantal jongens en meisjes, met dien verstande dat elke athleet of athlete maximum twee nummers mag verwer ken plus eventueel de estafette, terwijl op elk nummer de twee best geplaat sten per vereniging in de puntentelling vallen. Noord-Holland is verdeeld in District Noord en Zuid. Heiloo en Alkmaar vallen onder Noord. Zondag a.s. vindt de eerste ontmoe ting plaats en wel op het prachtig ge legen sportveld „De Korelingen" (het vroegere z.g. paardenlandje)in het Heilooër Bos. Behalve de organiserende verg. DOVES hebben ingeschreven: A.V.A. en R.K. Olympus Alkmaar, H.A.V. Den Helder, Olympia Wieringerwaard, D.S.V. Warmenhuizen, Marathon Hoorn, ieder met hun beste athleten. Een bezoek aan deze wedstrijden is alleszins de moeite waapd. De sport, die U te zien krijgt, is van de beste soort. Denkt U maar eens in: meisjes die tegen de 5 m. vèrspringen, jongens die 1,60 m. en hoger springen en hardlopen in tijden die gelijk staan met de A klasse bij de senioren. De wedstrijden vangen aan om half twee en zijn Om pl.m. 4 uur afge lopen. Ouden van dagen dit jaar naar Rotterdam Het comité dat jaarlijks de autotocht voor ouden van dagen organiseert heeft besloten dit jaar naar Rotterdam te gaan. Een bezoek zal gebracht worden aan de diergaarde Blij-Dorp en de Maastunnel. De dames en heren boven 65 jaar die daar voor in aanmerking wensen te ko men moeten zich opgeven op a.s. Maan dag of Dinsdag van 10—12 of van 24 uur ten huize van mevr. Bood, Kerk- laan 28. Ook ditmaal wordt weer een beroep gedaan op autobezitters om hun auto beschikbaar te stellen voor de auto tocht voor ouden van dagen op Don derdag 14 Juli naar Rotterdam. Opga ven worden ingewacht bij mevr. van Tricht. Stationsweg 53, tel. 2689 en de heer Majolee, Sch. Hondsbosselaan 62, telefoon 4179. Woensdagavond werd in de O. L. school alhier de laatste avond gehou den van de cursus volwassenen. Na af loop van de lessen, die deze avond ook gedeeltelijk werden bijgewoond door het gemeentebestuur sprak burgemees ter Posch enkele woorden van waar dering, waarbij hij reeds bij voorbaat het schoolgebouw voor een volgende cursus beschikbaar stelde. Mevrouw Breg dankte in een keurig speechje, namens alle cursisten, het onderwijzend personeel voor de aange name manier, waarop de lessen waren gegeven. „Veel", zo zeide zij, „is ver anderd sinds wij de school hebben ver laten en wij ouders zijn blij te hebben mogen ondervinden hoe prettig het is op deze wijze in een moderne school als hier in Stompetoren onderwezen te worden". Zij bood elke leerkracht een fraai boekwerk en een bouquet rozen aan. De heer Van Dok dankte voor de trouwe opkomst. Hij constateerde, dat op deze laatste avond nog een 40-tal cursisten aanwezig was, hetgeen van grote interesse getuigde. Huwelijk in de gymnastiekwereld De leidster der gymnastiekvereniging Volharding, mej. Mies de Bakker trad Woensdag in het huwelijk piet de heer W. Kat. Bij het verlaten van het ge meentehuis, was door de gymnasten 'n ere-haag gevormd. Allereerst werden door een der kleuters bloemen aange boden. Onder het zingen van het club lied, door de gymnasten, verlieten bruid en bruidegom het raadhuis, terwijl de kleuters een bloemenhaag spanden. Vooraf gegaan door de gymnastiek vereniging, met vaandel voorop, trok ken bruid en bruidegom naar hun wo ning in de Breedstraat. Kleuters strooi den bloemen over hun eerste schreden op het huwelijkspad. Bij het binnengaan der woning werd weer een erehaag gevormd en de bloembogen weer gespannen. Volhar ding toonde, hoezeer het werk van hun meisjesleidster wordt gewaardeerd. EMERITAAT. De predikant der N. H. Gemeente ds. T. Leendertz, heeft per 31 Aug. eme ritaat gevraagd. Hij gaat zich vestigen te Den Haag. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer G. Smit is aan de Rijksuniversiteit te Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen Ne derlands-Indisch recht. Wie is de oudste inwoner van Bergen? Zoals men gisteren al in ons blad kon lezen is dezer dagen in de ouderdom van 92 jaar overleden de heer H. F. W. W. van Alphen. De heer Van Alphen geboren op 14 October 1856 te Dongen (N.-Br.) was de oudste inwoner van Bergen. Velen zullen zich afvtagen, wie zich nu „de oudste inwoner van Ber gen" mag noemen. Het is de heer A. van der Spiegel, Molenstr. 12. Op zijn persoonsbewijs staat: Geboren 14 Fe bruari 1858 te Loosduinen. Hij is dus „pas" 91 jaar. De heer Van der Spiegel geniet nog een goede gezondheid en men ziet hem geregeld langs de weg. Als nummer twee volgt dan de oud burgemeester van Bergen, de heer J. van Reenen, die er met zijn 90 jaren prat op kan gaan, de oudste geboren en getogen Bergenaar te zijn! Vacantie-oord van Verkade De Verkades Fabrieken te Zaandam hebben van de nood een deugd ge maakt en de bunkers in de duinen van het P.W.N., ten Zuiden van Egmond aan Zee omgebouwd tot vacantie-ver- blijven voor het personeel. De directie van de Friese Waterleidingmaatschap pij te Leeuwarden heeft dit voorbeeld gevolgd, Zo is, ongeveer 1 K.M. ten Zuiden van Egmond, een vacantie- oord ontstaan, dat er zijn mag en waar een 10-tal gezinnen kan worden on dergebracht. Een door de Duitsers aangelegde straatweg verbindt dit vacantie-oord met het dorp, zodat het ook per auto uitstekend te berei ken is. Het geheel ziet er gezellig en vrien delijk uit en is comfortabel ingericht. De gemeente zorgde voor aansluiting bij de gemeentelijke waterleiding, terwijl gekookt wordt op buta-gas en een eigen installatie voor electrisch licht zorgt. De grootste bunker is ver bouwd tot een gezellig centrum met restaurant. Men is thans nog bezig met het aan leggen van een behoorlijke afgang naar het strand, dat momenteel, hoe dichtbij ook, voor de bunkerbewo ners onbereikbaar is. Als deze afgang klaar is, zal Egmond tevens een nieuwe wandelweg rijker zijn, want dan kan men langs de straatweg de duinen doorwandelen en komt men tia de nieuwe strandafgang uit op het strand, bij het gemeentelijk kampeer terrein. Daarmede breidt zich de bad- exploitatie practisch steeds verder zuidwaarts uit, tot onder de gemeente Egmondbinnen, die daardoor nog dringender behoefte krijgt aan open stelling van de oude Schulpweg van af het dorp Egmondbinnen naar zee. Burgerlijke stand Geboren: Eibertha Jacoba, d. v. Petrus J. Dekker en Klazina Glas. Antoon Arie, z. v. Willem Glas en Guurtje Wijker. Pauw, z. v. Gerrit Prins en Christina Pauw. Jacoba Catharina, d. v. Johan Hendriks en Margaretha C. Slikker. Ondertrouwd: Cornelis de Wit, wonende te Sint Pancras en Wilhel- mina Eibertje Dekker. Leendert Smit en Aagje Stam. Jan Visser en Frederika Zwart. Jan Staartjes, wo nende te Castricum en Klazina Wij ker. Afke Roodhart en Margaretha Barbera de Graaff. Getrouwd: Dirk van Oostende, wonende te Amsterdam en Hendrica Jacoba Jobje Groen. Aris Krab en Guurtje Zwart. Klaas Dekker en Aafje Elisabeth Krab. Leendert Smit en Aagje Stam. Jan Visser en Frederika Zwart. Huibert Wijker en Kniertje Glas. Overleden: Aaltje Wijker, oud 74 j„ echtg. v. Antonius Arnoldus Nieuwenhuyzen. Theodora de Goe de, oud 74 j„ wed. v. Cornelis Meijer, wonende te Alkmaar. Jacob Vis ser, oud 74 j„ wednr. v. Dirkje Groen. Engel Groen, oud 67 j„ wednr. v. Elisabeth Visser (overleden te Alk maar). De gaande en de komende man Ingekomen personen: Marijke de Groot, uit Ruinen, Helena J. Verboom, uit Baarn en Johanna G. Jalsenberg, uit Ruinen, allen naar Julianastraat 67. Aldert Groen, uit Alk maar, naar 2de Oosterberg 3. Christoffel J. Stikvoort en gezin, uit Amsterdam, naar Pie- ter Schotsmanstraat 47. Pieternella A. Pot ter, uit Den Haag, naar Boulevard 20. Henri J. J. Schothorst en gezin, uit Ede (Gld), naar Boulevard 12. Hendrik Riet dijk, uit Rotterdam, naar Voorstraat 33. Grietje van 't Hof, uit Assendelft, naar Voor straat 65. Johan H. A. v. d. Burg, uit A'- dam, naar Emmastr. 48. Gerrit G. S. Hoonftig en gezin, uit A'maar, aar Voorstr. 45. Mijn tje Schuit, uit A'maar, naar P. Schotsman straat 19. Johanna C. Smit, uit Alkmaar, naar Prins Hendrikstraat 25. Petertje P. van der Lee, uit Amsterdam, naar Juliana straat 67. Johannes. A. Mantje, uit Rot terdam, naar Voorstraat 33. Maartje Vis ser, uit Ermelo, naar Pieter Schotsman straat 19. Vertrokken personen: Johanna N. van Noort, naar Oostvoorne, Noordweg 16. Catharina Koehl, naar 's-Gravenhage, Bad huisweg 175. Henri G. Menke, naar Am sterdam, Spuistraat 281boven. Alida Har der, naar Arnhem, Wagnerlaan 35. Anto- nia M. Petri, naar Venlo, Hogeweg 19. Cornelia Tijsterman, naar Rijnsburg, Tram straat 2. Catharina M. van Zandvoord en gezin, naar Utrecht, Admiraal van Gent straat 33. Catharina M. H. Rooding, naar Sittard, Bergstraat 72a. Hermanus de Boer, naar Egmondbinnen, Herenweg 204. NAT. RECLASSERINGSDAG. Teneinde de collecte, welke op Za terdag 18 Juni a.s. zal worden gehou den ten behoeve van reclasseringsin- stellingen, aan te bevelen, is er naast het Nationaal comité van aanbeveling, ook een plaatselijk comité van aanbe veling gevormd. Hierin hebben zitting: M. Niele burgemeester, P. C. de Graaff wethouder, Pastoor dr. J. M. H. Huup- perts, Ds. J. W. Roobol, Pastoor J. A. J. van Zanten en J. C. M. Helle, arts. De jubilerende pastoor van n,l Cocksdorp op Texel, de weleeerw. h, I G. J. van Dijk, krijgt Zondag al» schenk de restauratie van de tijdens/ Russenoorlog zwaar beschadigde Ry| kerk aangeboden. Hieremede was e» j bedrag van 50.000 gemoeid. (In ijS heeft de bouw 20.000 gekost). Te Schagen heerst teleurstellin.l over het feit, dat de sportverenigin,l uit de Deense plaats Hilleröd niet i'l staat 'is deel te neme aan de open.l luchtdag van het district Holland! Noorderkwartier van het KNGV, waar.l mede tevens de met geestdrift verheid! „uitwisseling" op dood spoor is geko.l men. f- Ter gelegenheid van de opening! der Zuiderzeemuseum-tentoonstellin, zal de heer Cruys Voorberg op Zater. dag 16 Juli ten stadhuize te Enkhuizej een show arrangeren van oude kleder. drachten. De 42-jarige oud-Beverwijker J.L Z., die tijdens de bezetting deel had uitgemaakt van de beruchte colonne] Henneicke, is door de Bijzondere Raai| van Cassatie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. V De 18-jarige zwemster Tiny Jon-| ker uit Zaandam, die in training i,| voor het overzwemmen van Het Ka-1 naai, zal Zondagmorgen starten vpoj I een zwemtocht IJmuiden—Zaandam. Opperdoes: AR en SGP 351 (311)- CH 177 (158); PvdA 115 (128). ZeteN verdeling: AR en SGP 4 (AR 3, SGP 1); CH 2 (2) en PvdA 1 (1). Lijst Stemmen zetels stemmen zetelil 1946 1946 1949 194)1 1. KVP 853 5 803 s| 2. Linkse Kiesver. 328 2 227 11 3. A.R. 121 4. PvdA 75 Totaal 1181 7 1226 11 De nieuwe raad. kvp: Joh. de Groot, C. Roozendaal, L. Dekker, C. Mosch, A. Nannes. Linkse kiesver.: P. J. Mink, A. Vergay. Als nieuw „gezicht" kwam de heer Vergay in de plaats van mevr. Voge laar. Het polderbestuur van Hensbroek heeft I zich genoodzaakt gezien om zich tot hetl gemeentebestuur te wenden met hetl verzoek in de politieverordening eenl bepaling op te nemen, waarbij het ver-| plicht wordt gesteld om bij iedere wo ning een behoorlijke askuil te onder-1 houden. Men hoopt hiermede een I einde te krijgen aan de tegenwoordige I toestand, waarbij zeer veel vuilnis in de sloot geworpen wordt, met alle ge volgen van dien, zeer speciaal ten aan- I zien van de volksgezondheid. De ver plichting om een askuil te onderhouden blijkt in de practijk op moeilijkheden te stuiten. Toch moet er in dit verband op gewezen worden dat er verschillende stortplaatsen voor huisvuil, e.d. in de polder zijn. Inmiddels lijkt ook het stichten van een vuilnisophaaldienst op bezwaren te stuiten. Het ligt thans in de I bedoeling van B. en W. deze puzzle zo spoedig mogelijk te ontwarren en met nadere voorstellen te komen. Inmiddels zal er door de politie ten strengste op worden toegezien dat de bepaling van de politieverordening wordt nageleefd, waarbij het verboden is om binnen I vijftig meter van een woning vuilnis in een sloot te deponeren. Gemeenteraads verkiezingen Bij de op Woensdag gehouden ge meenteraadsverkiezing is de navolgen de uitslag verkregen: stemdistrict I lijst 1, 94(KVP); lijst 2 (Gemeentebe langen) 154; lijst 3 (PvdA) 58. Stemdistrict II achtereenvolgens 173, 8 en 11. Totaal: lijst 1 267; lijst 2 162; lijst 31 69. Totaal aantal geldige stemmen 498; van onwaarde 7. Kiesdeler 71 1/7.1 Hiermede zijn voor de KVP gekozen de heren P. de Jong, C. de Boer, Th. Koopman en L. Hoogewerf; voor Ge- meentebelangen de heren D. Wit Sz, en C. Groet; voor de PvdA de heer G. den Das. Voor de gemeenteraadsverkiezingen 1946 waren op de KVP uitgebracht 255 en op de Prot. groep 253, waarbij een zetelverdeling van resp. 4 en 3 werd verkregen. ouden van dagen op reis Het comité autotocht ouden van dagen heeft besloten ook dit jaar weer een tocht te maken. Als datum is 3 Aug. vastgesteld. Er is reeds een reisschema gemaakt. Er zal met lijsten worden ge collecteerd ter versterking van de nodige kasmiddelen. Marktberiehfen NOORDERMARKTBOND, 17 Juni '49. 24000 kg Aardappelen: eerstelingen 9.30 12, grove 9 3010.20, drielingen 7.50— 8.40, kleine 4.705.60; Rode eerstelingen 10.50—1.40. WARMENHUIZEN, 16 Juni. - 8000 kg. Aardappelen: Schotse muizen 8,90—9,60, drielingen 5,30—6 en kriel 3,20—4,20. WARMENHUIZEN, 17 Juni. - 2500 kg. Aardappelen: Schotse muizen 10, drielingen 7 en kleine 4. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 155.000 kg Aardappelen: eerstelingen 9,80- 11,30, drielingen 7,30—9,40 en kriel 5,50- 6,50; 1400 kg rabarber 4—4,10; 740 bos peen 15,70—17,60; 100 kg bloemkool 19. Het mysterie avas nog stee ^gekomen. Wat had Mantell de dood ii Shalett meent uit zijn onde misleid is óf door de planeet I losgeslagen was van een Nav by Minneapolis. In Mantell; geval zou de Ve orie wel eens kunnen hlopp Hynek, professor in de asti mede belast met het onderzo de vreemde luchtverschijnselen beslist, dat 25 pet. van alle vl schijven-gevallen te wijten zijl grillen van planeten, kometen, de sterren en dergelijke. Venui de ergste bedriegster. Gedur< wereldoorlog zijn honderden afweerprojectielen verknoeid nu-, in de tijd dat deze t dicht bij de aarde stond en zo len opving. Op de dag van dood stond Venus weer in zo'n Toen later nog eens zo'n v schijf werd gezien, raadpleeg vooraf een astronoom, voorda de lucht in werden gestuun stond Venus zo dicht bij de a Maar op de dag van Mante: was er ook zo'n reuzen plastii in de buurt van het vliegveld, het nu geweest? MONSTERBALL Goed, er kan dan 35 pet. dei ze waarnemingen geboekt wo het debet der planeten enz. de overige gevallen? Een aa deel komt voor rekening van b voor de weerkundige dienst er radarduelen. Men gebruikt* in reusachtige ballonnen, die schijnlijk hoog kunner. stijge: migen hebbr i een vast licht, flikkerend licht, weer anderen reflectors, en zij hebben verse vormen. Zij zijn soms zó mor tig, dat men er zonder schaan beangst kan worden. Bv. dooi RAWIN (radar-wind) ballonnen al zijn zij witachtig; en op 12 hoogte, waar zij gebruikt wor men ze van de grond af ni zien. Aan elke ballon hangt hoekig aluminium voorwerp, dardoel. Deze voorwerpen s en dwarrelen in de wind, schijnt er op en men houdt woonlijk voor de vliegende tjes. Foto's hiervan tonen ir schijfvormige voorwerpen aan. En net m de tijd dat de v schotels, een rage werden, had c macht duizenden van die 1 over heel het land in de luc had de ballonnen soms aan ell vestigd: de reeks schoteltjes! Er werden verder nog voor doeleinden óók in die tijd sen Reuzenballonnen gebruikt. Navy hield juist nieuwe pro: gen, zelfs van vliegdekschepen ballonnen van enorme hoogte, doorschijnende staart, kon mei 30.000 meter hoogte laten stijge nog hoger. Deze gevaarten zw de atmosfeer op tot 'n 50 mete en bijna 30 meter doorsnee, ven soms 3000 kilometer v basis af. Na enige tijd barstte de stukken dwarrelden glinste reflecterend omlaag. Menigeei dan de schrik te pakken, als zag: vliegende schoteltjes! En wat te zeggen van de mingen met vliegende bomrr personische toestellen en d monsters; leken moésten wel heimzinnige vliegende schijv< denken. Het is zelfs zo sterk, expert op raketgebied, in all beweert dat de schoteltjes a: zijn van Mars. In de hogere kringen van d macht der V.S. gelooft men i vliegende schoteltjes. Men wi cies wat voor soort proeven i men worden met al of niet bare projectielen en dergelijk weet het van eigen bodem, m het °°k van b.v. de Sovjet-t zij weten ook dat zelfs ervar gers gefopt kunnen worden di len van de zon, sterren, plar de zintuigen in het onmetelijk van de hemel. Generaal Hoyt denberg, stafchef bij de luc zag zelfs tijdens een vlucht zi gende discus. Twijfelaar als ging hij wat experimenteren, zijn hoofd links, rechts, omho laag en merkte al gauw, dat vliegende schoteltje kon ziei een bepaalde gezichtshoek. 1 bleek het de weerkaatsing te grondlicht op zijn vleugel! Het is ook eigenaardig, dat nóóit een vliegend schoteltje gestort. Bij de luchtmacht w maar al te goed: veel waarn moeten „luchtmedisch' verklaa den. Men kent bij de vliegers zeling, een lichte graad van loosheid, veroorzaakt door vli grote hoogte of met grote snel men kent er zelf-hypnose, zei) beste piloten Dat komt o.a. de vliegtuigbestuurder lang punt blijft staren, zodat hij i Quichotte-gevecht gaat voere de sterren of grondlichten v serende vliegtuigen houdt, of. gende schoteltjes ziet. Hall: Het is zo sterk, dat een, piloot, onbewuste duizeling m zelfs precies kan vertellen

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2