Half jaar gevangenisstraf geëist tegen filiaalhouder Huisvrouwen houden druk bezochte streekdag te Bergen Veertig jaar tr Bergen aan Stad en Omqjejuwq, Feest in de Rochdalestraat Het gouden echtpaar Van der Mand i)o heer P. van der Mand en zijn echtgenote, mevr. B. van der Mand- Roggeveen herdenken morgen het feit, dat zij vóór vijftig jaar in de echt wer den verbonden. Daarom is het feest in de huize Van der Mand en dus ook in de Rochdalestraat. Want als men al zestien jaar op hetzelfde adres woont, behoort men bij de buurt en krijgt ve le' vrienden in de omgeving. AGENDA Hedenavond verkiezingsdiensi op hei Waagplein Patroon ging niet helemaal vrij uit'' Langedijk St. Partcras Vijfhonderd dames in Duinvermaak Hensbroek Koedijk Vergadering van voetballers VAN MARSDIEP TOT IJ Raadsverkiezingen in onze provincie De geschiedenis het trammetje" Kind gedood onder auto. Gistermiddag vond bij de Korenbeurs een tragisch ongeluk plaats, dat de ze venjarige Johannes de Groot, wonende aan de Baansingel, het leven kostte. Over de Achterweg reed een zeswie- lige tankwagen in de richting van de Vlotbrug. Nabij de Korenbeurs nader de van de tegenovergestelde richting een met een paard bespannen vuilnis wagen. De chauffeur van de tankwagen reed met matige snelheid en hield uiterst rechts. Juist toen hij de vuil niswagen passeerde, zag hij 't jongetje er achter vandaan komen. Het kind stak zonder op het verkeer te letten, de weg over en liep tegen de auto op. De chauffeur remde onmiddellijk, doch hij kon niet voorkomen dat de jongen kwam te vallen en het linker achter wiel over het hoofd kreeg. Het knaapje was op slag dood. De chauffeur, wie geen schuld treft, was dermate overstuur, dat hij niet in staat was de auto verder te besturen. De zomerzegels zijn er weer Met de Zomer komen ook de Zo nierzegels in. het land! Zomerzegels gebruikt iedereen die begaan is met het lot van anderen, die in nood verkeren. Men frankeert er zijn brieven, brief kaarten en andere poststukken mee en draagt zo ongemerkt bij voor de schone doeleinden die met de verkoop der Zomerzegels worden beoogd. De helft van de opbrengst komt ten goede aan culturele doeleinden, t.w. aan de noodlijdende kunstenaars; de andere helft aan Sociale doeleinden en wel: 30 voor t.b.c.-bestrijding, 20 voor rheumathiekbestrijding, de ove rige 50 voor Arbeid voor onvolwaar- digen, Kinderuitzending, Irenefonds enz. Wie Zomerzegels en kaarten koopt helpt een handje mee om de vele no den die zich vaak in stilte voordoen, cok in stilte te lenigen. Een Zomerzegel op Uw brief brengt zonneschijn in huis! Vooral Uw buiten landse vrienden en relaties zullen dit op prijs stellen. Van 20 tot 25 Juni houdt het Comité zitting in het Postkantoor van 912 en van 24. Tevens worden een groot aantal bestelkaarten verzonden die straks door de dames van het Comité Worden teruggehaald. Zij die nog geen kaart ontvingen, kunnen hun bestelling opgeven bij de Sociale Raad, Langestraat 87. Morgen is het feest in de Rochdale straat. Daar woont, op nummer zes tien, het echtpaar Van der Mand. Als men zo met bruid en bruidegom zit te praten, zou men niet zeggen dat dit bruidspaar tesamen de respectabele leeftijd van 145 jaar heeft bereikt. Welk gedeelte van deze bijna ander halve eeuw voor rekening van de bruid en welke voor die van de brui degom komt, zullen wij U niet ver klappen, maar een- feit is, dat 't spreek woord: Een mens is net zo oud als hij zich voelt, hier wel heel duidelijk van toepassing is. Glunderend weet de oude heer te vertellen van de vervlogen ja ren, en zijn vrouw doet van tijd tot tijd een duit in het zakje. Toen de heer Van der Mand vijfen twintig jaar oud was, kwam hij als stoker in dienst bij de Gasfabriek, maar toen hij in dat vak volleerd was, werd hij cokesgasmaker en dat is hij zijn hele diensttijd gebleven, tot hij, net voor de oorlog, nu negen jaar ge leden, werd gepensionneerd. Negenen dertig dienstjaren heeft de bruidegom doorgebracht aan de gasfabriek en van die negendertig jaren heeft hij er heel wat in de vakbeweging gezeten. Om het nu eens heel precies te zeg gen, vader Van der Mand was één van de oprichters van de Bond van Ge meentewerklieden, die later is over gegaan in de Bond van Overheidsper soneel. En niet alleen, dat hij mee hielp de organisatie op te richten, ja renlang is hij ook voorzitter geweest, welke functie hij als eerste bekleedde. „Als u nu ziet, welk een ledental we nu hebben en daarbij bedenkt, dat we met twaalf, dertien man zijn begonnen kunt U zich indenken, dat er wel een en ander veranderd is in de loop van de jaren ....Vijftig jaar lief en leed..... De bruidegom is geboren en getogen Alkmaarder, zijn vrouw is afkomstig uit Schagen. Veel zou de heer Van der Mand kunnen vertellen over zijn ou ders, die beiden aan „het spoor" wa ren, moeder als overwegwachteres a„n wat nu de overweg aan de Bergerweg is. Maar hij praat liever over het he den, over zijn familie bijvoorbeeld. Groot is die familie niet. Het bruids paar verwacht dan ook een rustige dag. Er is een getrouwde zoon, die iedere tennisser in Alkmaar kent, Kees van der Mand van de tennisbanen. In Amerika zou hij de bijnaam hebben van „ballen-bij-elkaar-Kees" omdat dat zijn geijkte uitdrukking is tegen slui tingstijd, Opa en oma hebben maar twee kleinkinderen en samen maar drie broers en zusters. Neen, druk zal het niet worden, als in de Rochdalestraat zestien van half drie tot half vijf receptie wordt ge houden. En toch, de heldere ogen van ae bruidegom glunderen als hij het zegt, toch kun je nooit weten. Want ik heb vrienden en kennissen bij de vleet (Ontleend aan onze advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: John ny Belinda (18 jaar) (geprolongeerd). Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De dokter kiest een vrouw (14 jaar).'Ci nema Americain, 2.30 en 8 uur: Het dreigende water (18 jaar). Gemeente raadsverkiezingen van 8 uur v.m.5 uur n.m. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Be linda (18 jaar) (geprolongeerd); Vic toria Theater, 8 uur: De dokter kiest een vrouw (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het dreigende water (18 jaar). Fietsen krijgen witte spatborden Hedenmiddag en morgen zal door de politie op het Kerkplein controle wor den gehouden op spatborden. Iedere wielrijder, die niet heeft gezorgd dat het spatbord van zijn fiets de juiste kleur heeft, zal worden verwezen naar de brandweerkazerne, waar de borden zullen worden wit geschilderd. Deze service zal door de fietsers ongetwijfeld op prijs worden gesteld. PERSONALIA. Met terugwerkende kracht vanaf 1 Mei 1949 is bevorderd tot klerk in vaste dienst bij de Keuringsdienst van Waren de schrijver F. Jansen. DER TRADITIE GETROUW zal de Alkniaarsche Courant de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in een speciale verkiezlngsdienst bekend maken. Voor dit doel zullen vanaf hedenmiddag 5.30 uur via een luidsprekerinstallatie de uitslagen van de verschillende steifidistricten om geroepen worden, terwijl op het Waagplein voor de Kleine Waag een bord geplaatst zal worden, waarop wij per bulletin de burgerij in kennis zullen stellen van de verkiezingsresultaten. De uitslagen zullen niet alleen beperkt blyven tot die van onze stad, maar ook worden uitgebreid tot die in de omliggende plaatsen en de grote steden, als Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Van 523 uur zal vrolijke gramofoonmuziek de verkiezingsuitslagen afwisselen, zodat wij in een gezellige sfeer kennis kunnen nemen van de wijze, waarop de verschillende gemeenteraden voor de komende vier jaar zal worden samengesteld. Zodra de totaal-uitslag in Alkmaar bekend is en wq zullen zorgen, dat dit snel gebeurt worden aan ons bureau Voordam C 9 gratis bulle tins verkrijgbaar gesteld. ALLEN HEDENAVOND NAAR HET WAAGPLEIN! Dinsdagmorgen eiste de officier van justitie, mr. Meischke, twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen de filiaalhouder van een Alkmaarse optiekzaak. Het was Frans Adolf V. te Alkmaar, wie ver duistering ten laste werd gelegd. Uit de verklaringen van verdachte, en van zijn voormalige^ patroon, bleek dat hij op regelmatige tijden artikelen ver kocht waarvan hij de opbrengst niet ge heel verantwoordde. Er kwam niet vast te staan hoe groot 't bedrag was, dat niet in de kas van c?e zaak maar in de portemonnaie van verdachte was te rechtgekomen. Bij het eerste verhoor had verdachte zelf verklaard dat het wel ongeveer tienduizend gulden zou bedragen, doch tijdens de behandeling van de zaak zei hij dat het bedrag niet bij benadering was te noemen. De benadeelde patroon verklaarde dat V. sinds 1940 als filiaalhouder bij hem in dienst was. Op de vraag van de pre sident, mr. Van Regteren Altena. wan neer een verdenking tegen de filiaal houder was gerezen, zei getuige dat hij reeds sinds 1942 vermoedde dat een en ander niet in orde was. Een der raads heren, mr. Stoffel?, sprak er zijn ver wondering over uit dat dan eerst in 1949 een onderzoek was ingesteld. Hierna vertelde verdachte hoe hij cr toe was gekomen om zijn patroon te benadelen. Zijn salaris was naar zijn mening niet in overeenstemming met zijn positie en niet toereikend om zijn gezin, bestaande uit vier personen, te onderhouden. De officier zei in zijn requisitoir dat de patroon van verdachte niet geheel vrijuit ging, daar de controle zeer miniem was en het salaris matig. Dit alles excuseert niet de verdachte, meende mr. Meischke waarna hij zes maanden gevangenisstraf en zes maan den voorwaardelijk met drie proefja ren eiste. VERDACHTE KWAM NIET In de tijd dat de chocolade van de bon en aanvankelijk nog slecht te krij- gen was, kreeg mevr. S., die een winkel in chocolaterie drijft, bezoek van een heer. Die heer wilde een partijtje cho colade van haar kopen ter waarde van f 300. De winke.lierster wilde wel ver kopen en er werd afgesproken dat het partijtje 's middags of de volgende dag door de koper afgehaald zou worden. Tot haar verwondering kwam een andere heer enige tijd daarna de choco lade halen, doch daar hij precies wist waarover het ging, vertrouwde hij de zaak wel en de man kreeg de chocolade mee zonder te betalen. De betaling bleef De bedrijfsvoetbal- competitie Bij de Maandagavond gespeelde Be- drijfsvoetbalwedstrijden deden de Sla gers goed werk door de Lichtbedrijven een gelijk spel af te dwingen. De uit slag was 11. De Melkboeren, die de competitie niet zo best begonnen, ko men er hoe langer hoe beter in. Giste ren wonnen zij met 42 van Centra en staan nu stevig op de derde plaats De Chevrolet-Boys versloegen Vivo- Unmans: Avonturen van tante Pollewop. Boys met 43. De Black Boys verloren met 20 van Krom. Bijv de gisteravond gespeelde wed strijden ontmoetten Povay en TSV el kaar in Bergen. Het werd een gelijk spel, 11. De Papierduivels en de Alk maarsche Courant speelden op 't Mevo- terein. Het werd een 20 overwinning voor de krantenmensen. De fa. Corfijn deed goed werk door het Hoge Huys met 2—0 te verslaan. Nieuwe boeken voor de leeszaal NED. LETTERKUNDE 810.4 M 26 Mar ja: Schuchter en iets luider. 1946. - 810.9 T35 Tinbergen: De Nederlandse literatuur in de Middeleeuwen. 1947. Geïll. GEDICHTEN 811 B77.4 Bouhuys: Ariadne op Naxos. 811 H68m Hoekstra en Van Vriesland: De muze en het ambacht (J). 811 M70.5v Mok: De vliegende Hollander. 811 S69m Smit— v. d. Wall: Morgenstond. TONEELWERKEN 812 S78 Spel: Een abel, vanden winter ende vanden somer. - 812 Gol Goldoni: De waaier. ROMANS A19.4w Adema: De wereld zonder mannen. B46.2 Berge, ten: Diet neemt de verantwoor delijkheid. (J). B60.2e Blaman: Eenzaam avontuur. B67.5b Boer: Beeld en spiegel beeld. B67.5k Boer: Kruis of munt. B70 5a E00.9o Exodus, (ps. Van du Croo): Ont platje in de club. H36.1e Havelte, Van: Het éne talent (J). H61 4du Heyermans: Duczika. H89.7d Huizinga, L.: De dichter vaart tussen twee stormen. °120.5v lependaal, Van, (ps. van Van der Kulk): Vaste koers. II. (Verv. op: Gegist bestek). K21c Kars: Conflicten (J). N19.6 Negerpopjes: Twee; (door Lennart). >38.7 Noël de Gaulle, (ps. van De Graaf): Carnaval der Desperado's. 2 dln. T37.8g Toonder: Gevecht om genade. 9 is historisch; (J) is ook voor jongeren. achterwege zodat de politie ermee in kennis werd gesteld. De man waarmee zij de eerste keer had gesproken zei van de hele zaak niets af te weten. La ter bleek dat de compagnon van „de eerste heer" degene was die de choco lade had afgehaald. De officier van justitie had hem, Pe trus Johannes K. te Alkmaar, als ver dachte gedagvaard, doch de man was niet verschenen. Hierdoor moest de zaak aangehouden worden daar de ver klaringen van de compagnons niet ge lijkluidend waren. NIET DE MANIER Ongeveer een jaar geleden werd in de Zandersloot een aantal brieven en briefkaarten gevonden. Het onderzoek, dat werd ingesteld, wees uit dat de hulpbesteller van de PTT, de Alkmaar der Adriaan S., deze brieven en kaarteh in het water had gestopt in plaats van in de brievenbussen van de geadres seerden. Verdachte had een nieuwe wijk moe ten lopen en daar hij niet tijdig genoeg klaar kon komen had hij uit angst voor een reprimande, de brieven in het water van de Zandersloot geworpen. De directeur van de posterijen ver klaarde dat hij nooit klachten over S. had gehad en dat deze zijn opdrachten steeds naar behoren had vervuld. Mr. Meischke eiste een voorwaarde lijke straf van acht maanden met drie proefjaren. ONVOORZICHTIG GEREDEN Hendricus B. L. uit Heerhugowaard was met de wagen van zijn broer 1e onvoorzichtig de onbewaakte overweg bij de Westdijk overgestoken. Een aan rijding met de juist passerende trein was het gevolg. Tegen L. werd f 40 of 10 dagen geëist. In bovenstaande vier zaken zal over veertien dagen uitspraak volgen. Turnlust bereidt zich voor op Bath-trip Wat al jarenlang voor de Alkmaarse Gymnastiek-vereniging „Turnlust" een illusie was, zal eindelijk werkelijkheid worden: Turnlust gaat naar Engeland. De volgende maand zullen 21 dames- en 6 heren-leden dezer gymnastiekver eniging, begeleid door enkele be stuursleden en verzorgers, een trip maken naar Bath. Op Dinsdag 21 Juni hielden deze uit verkorenen, die gekozen werden uit alle graden der vereniiging, een voor bereidingsvergadering in café „Ceres", aan de Helderseweg. In deze zeer ge animeerde vergadering hield mr. G. van Hilten een uiterst informatief be toog over de reis naar Bath en het ver blijf in Engeland, zodat allen, die aan de Turnlust-trip zullen deelnemen, be slagen ten ijs komen. Wij zijn er van overtuigd,dat de technische leiding van de reis bij mr. van Hilten in goede handen is. Nadat, tijdens deze verga dering, de trip tot in alle onderdelen grondig georganiseerd en uitgestipp'eld was, dankte de heer G. de Rie, voorzit ter van Turnlust, mr. van Hilten en de directeur, de heer J. van Zoonen, voor alles wat zij hebben gedaan om dit uit stapje mogelijk te maken. De heer van Zoonen, op zijn beurt, dankte de heer de Rie voor het aandeel dat hij heeft gehad in de voorbereiding van de trip, terwijl hij namens alle deelne mers sprak, toen hij zei. het te betreu- ten, dat de heer de Rie, die zoveel voor Turnlust betekent en voor wie Turn- iust zoveel betekent, zelf, op medisch advies niej met zijn leden zal kunnen meereizen. Wij zijn ervan overtuigd en de prettige sfeer, die ons tijdens deze ver gadering trof, is er ons borg voor dat Turnlust Nederland op een correcte manier in Engeland zal vertegenwoor digen en dat sportief Alkmaar, mid dels deze gymnasten, een goede indruk in Bath zal achterlaten. Gesneuveld Zondag 19 Juni is onze stadgenoot de soldaat le klasse P. J. Lockx, die sinds korte tijd in Alkmaar woonde, bij Po- nogoro op Java gesneuveld. De soldaat Lockx was eerst vier maanden geleden in Indonesië aange komen. Burgem#ster Wytema heeft de jonge weduwe, die in de Liefdelaan woont, een condoleance-bezoek gebracht. SPREEKUUR WETHOUDER VOOR VOLKSHUISVESTING. In verband met de verkiezing voor de gemeenteraad, is de wethouder voor Volkshuisvesting verhinderd heden spreekuur te houden. Bob, de jeugdtrainer van Veilig Verkeer, doet morgenmiddag op opzienbarende wijze zijn intrede in Alkmaar. Langs een haag van kinderen, die van het Bureau van Politie tot het stadhuis zullen zijn opgesteld, zal Bob zich naar het Gemeentehuis begeven, waar hij door de burgemeester wordt ont vangen. Daarna zal hij aanwezig zijn bij de uitreiking van ver- keersdiploma's in het Gulden Vlies. Jan Lindeboom "f" Maandag overleed na een korte ziek te te Alkmaar de heer Jan'Lindeboom. De heer Lindeboom was een bekende figuur in Noord-Scharwoude, die zich op velerlei gebied bewoog. Hij was o.a. ouderling der Ned. gemeente, lid van het Banne-bestuur, lid van het be stuur der Noordscharwouder-polder en Coöp. Boerenleenbank. Voorts werden in de kringen der tuinbouworganisa ties zijn adviezen altijd nauwkeurig overwogen. De heer Lindeboom was inderdaad een mens, die algemene ach ting door zijn houding had weten te verwerven. AANBESTEDING. De openbare lagere school te Oud karspel zal worden gemoderniseerd. Men hoopt daarmee binnenkort een be gin te maken, waartoe Woensdag 29 Juni a.s. een aanbesteding van het werk zal gehouden worden. ONDER MOTOR GELOPEN. De heer P. Kloosterboer wilde Dins dagmorgen de Bovenweg oversteken. Hij kwam daarbij onder een motorfiets terecht. De motorrijder kwam er zon der letsel af De heer Kloosterboer liep enige verwondingen op, die echter van minder ernstige aard waren. VOOR BEROEP BEDANKT, Voor een beroep naar St. Pancras is bedankt door ds. J. C. J. Bronsgeest, predikant bij de varende gemeente te Maasbracht. Uit alle hoeken van Noordholland, uit Alkmaar, Amsterdam, Beverwijk, Castricum, Haarlem, Den Helder, Hoorn, Purmerend, De Rijp, Schagen, Zaandam en IJmuiden waren verte genwoordigers van de Ned. Ver. van Huisvrouwen naar het mooie Bergen gekomen om daar op ongedwongen wijze, zoals mevrouw Swaneburg—de Vrye, presidente van de afdeling Alk maar, het uitdrukte in haar openings woord, kennis te maken met met het hoofdbestuur en de andere afdelingen. Nadat in „Duinvermaak" de aanwe zigen hartelijk waren verwelkomd, de verschillende hoofdbestuursleden aan de aanwezigen vorgesteld en het pro gramma voor deze dag bekend was gemaakt, verhieven de circa vijfhon derd dames zich van haar zetels om gezamenlijk het Bondslied te zingen. Kweek humor aan in het gezin. Hierna werd de aandacht gevraagd voor een causerie door mevr. Van Iter- sonRotgans, presidente van 't hoofd bestuur. Spreekster begon met haar spijt uit te drukken dat de vereniging niet wat eerder geboren was. De huisvrouwen hadden dan misschien kunnen voorko men, dat haar kunstgevoel vrijwel ge degenereerd werd. Er is en tijd ge weest, aldus mevr. Van Iterson, dat onze gebruiksvoorwerpen aan onze aesthetische eisen voldeden, maar sinds de industrie na 1830 haar producten aan de markt bracht, werd heteen prulleboel. Spreekster wekte vervolgens de huisvrouwen op om alle zeilen bij te zetten tot behoud van een prettige en huiselijke sfeer. Een gezonde lach noemde zij een tegenwicht tegen vele moeilijkheden. Waarom lachen we? Niet om mooie lectuur, niet om iets moois in de natuur, maar een aap met een hoed op is als imitatie van de mens belachelijk. De lach is van belang in elk gezin en speciaal in een groot gezin. Als arbeidsvoorwaarde zou spreekster op genomen willen zien, dat de vrouw des huizes moet kunnen lachen, om te voorkomen dat een dienstmeisje heen gaat, omdat er in huis niet gelachen wordt. Geïllustreerd met voorbeelden sprak mevr. Iterson verder over humor, waarin de Engelsen uitmunten met hun „Keep Smiling", en over de soci ale functie, de opvoedende waarde van de lach, eriz. In de oorlog, aldus eindigde deze spreekster, hield de humor ons boven water, nu zijn we aan het kankeren geslagen, laten we liever humor aan kweken in Onze gezinnen. Geen lekkende kranen! Ir. Schneider, hoofdingenieur van het Prov. Waterleidingbedrijf voor Noord-Holland, kwam vervolgens als goed zakenman zijn waar aanprijzen bij de grote schare afneemsters van zijn product. Nadat hij zijn auditori um al half gewonnen had met een bloemetje en iets verborgen in een en veloppe, schetste hij de ontwikkeling van het bedrijf. Aan de hand van een kaart wees hij op de grote uitbreiding. Toen het bedrijf begon in 1920 had den slechts twee gemeenten in Noord- Holland een waterleiding: Alkmaar met een pompstation in Bergen aan Zee en Zaan dam met een station in Wijk aan Zee. Nadien behartigde de Provincie deze hygiënische zaak en thans wordt water geleverd aan 120 gemeenten, waarvoor een buizennet van 2700 kilometer nodig is. De hygi ënische gevolgen waren om frots op te zijn; was de typhussterfte in de pro Verbeteringen bij Het kerkhof Naar het oordeel van B. en W. vol doet de beplanting aan de wegzijde van het kerkhof niet aan de verwach- tingen. De boompjes, die de afscheiding zouden moeten vormen, sterven ge leidelijk af en en het wordt als een ongewenste toestand beschouwd, dat de begraafplaats vanaf de straatweg onbelemmerd zichtbaar is. Het college wenst hierin zo spoedig mogelijk verandering te brengen en denkt daarbij o.m. aan het plaatsen van een passend uitgevoerde muur met hek aan de wegzijde. Door dit hek zou ook de tegenwoordige ingang van het kerkhof aan de Noord-Oostzijde komen te vervallen en zou het ook niet meer noodzakelijk zijn, dat een begrafenis stoet zich rond de kerk moet bege ven om het kerkhof te bereiken, zoals thans wel hej geval is. Alvorens met nadere plannen bij de raad te komen, stelt het college zich voor, o.m. nog overleg te plegen met de plaatselijke begrafenisvereniging. Paard moest worden afgemaakt Een paard van de heer P. Blanken- daal alhier kwam, waarschijnlijk ten gevolge van schrik, in een baggersloot terecht, waardit het zich niet kon be vrijden. Waarschijnlijk heeft het dier enige uren gemarteld om op het droge te komen. Het resultaat was evenwel, dat het steeds dieper en vaster weg zakte. Later heeft men met vereende krachten het paard uit zijn netelige positie kunnen verlossen. Toen bleek het echter in zodanige toestand te ver keren, dat op advies van de dieren arts besloten werd om het paard te laten afmaken. vincie Noord-Holland vroeger grot dan elders in Nederland, i a 1920 daa? de het daar beneden. Spreker v,fC" verder op het grote belang voor a! zuivelindustrie en gaf in grote trek ken aan, hoe het water van verschil lende stoffen diende te worden gezui. verd, vóór het uit de keukenkraar komt. Wat de omzet betreft: van de 27 mil, lioen kub. meter per jaar, wordt al. leen te Bergen 9 millioen weggepompt dat is 24.000 kub. meter per etmaal of 1000 per uur. De gebruiksters van al dat water wer<j rog op het hart gedrukt, toch vooral zuinig aan te doen te zorgen voor goede binnenleiding, daar het verlies door lekkage ontstellend groot is. Tenslotte nog: het bedrijf is er tilet op uit om winst te maken, maar wil z0 goed en zo goedkoop mogelijk in d; behoeften voorzien. Mevr. Swanenburg was de vertolk, ster van aller gevoelens, toen zij mevr. van Iterson en Ir. Schneider hartelijk dank zei voor de interessante lezingen en mevr. v. RietTop voor de keurige organisatie. In drie groepen gingen de dames verder: een honderdtal bracht onder deskundige leiding een bezoek aan het Pompstation, een ander deel bezocht de Volkshogeschool en de rest verkoos de vrije natuur in het mooie Bergen. De jaarvergadering van de voetbal, vereniging „KSV" werd o.a. bijge- woond door de burgemeester. De voor. zitter, de heer Jb. Bloothoofd, ver. klaarde, dat de vereniging in finan. cieel opzicht een goed jaar achter dj rug heeft. Ook de prestaties der elf. tallen waren gunstig. Blijkens het jaarverslag van de se. cretaris hebben de ontvangst.-: f 1880.15 bedragen en de uitgaven f 1276.20. De vergadering besloot tot verhoging der contributie met 5 cent teneinde controle op het terrein door betaalde krachten mogelijk te maken. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende heer J. Geus met algemene stemmen herbenoemd. De voorzitter dankte de burgemeester voor de grote welwillendheid waarmede de ver- eniging tegemoet treedt. Het bestuur stelde voor, de burgemeester tot ere voorzitter te benoemen, voor welke onderscheiding deze echter meende te moeten bedanken. Kees Barsingerhorn werd aangewe zen als leider van het tweede elftal. 98 jachten en sloepen zullen Zate: dag a.s. deelnemen aan de Nationak Zee en redezeilwedstrijd te' Den Helder Te dier gelegenheid zullen vier oorlogs schepen op de rede voor anker gaan. il Bij het aanbrengen van een nieuwe fles butagas is brand ontstaan in een arbei derswoning te Eierland op Texel. De brandweren van de Cocksdorp en Den Burg moesten machteloos toezien, hoe het huis tot de grond toe afbrandde. Te Hoorn heeft zich een comité ge. vormd dat burgemeester Leemhorst een huldeblijk wil aanbieden bij zijn af- scheid op 1 Augustus. Een zeven jarige jongen uit Hoogwoud heeft een sportieve prestatie geleverd door (ie Avondvierdaagse te volbrengen. In Enkhuizen had de traditionele lappenmarkt een vooroorlogse belang stelling. De gemeenteraad van Urk heeft concessie verleend aan de N.V, Waterleiding Mij. „Overijssel" te Zwolle voor de aanleg van waterleiding. De districts-schoolartsendienst it Midden-Kennemerland heeft in. 1911 2148 kinderen onderzocht; speciaal dl schoolgymnastiek leverde uitstekend! resultaten op. In de streek Kennc- merland snakken de aardbeien als het ware naar regen. WINKEL. PvdA 535 (565), Plaat-1 selijk Belang 383 (201), CPN 238 (330), Zetelverdeling: PvdA 3 (4), CPN 2 (2),| Plaatselijk Belang 2 (1). INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Sportperikelen aan de Langedijk Naar aanleiding van het artikel I „Sportperikelen aan de Langedijk" in I het nummer van Zaterdag j.l. moeten I mij enkele opmerkingen van het hart.1 Dat regeltje op het verkiezingsbord,! waarin gevraagd wordt ons een sport- f veld te „geven" hebben wij, de'jonge-1 ren van de Langedijk geschreven, doelt I wij richtten ons daarbij niet tot del gemeente maar tot onze ouders. Want! als die ons zouden steunen, zou het I sportveld er spoedig genoeg zijn. Net I als dat twintig jaar geleden het geval! was. Want toen waren er óók cl jon- f gens die voetbalden en die hun hele I uitrusting zelf bij elkaar spaarden, hunl bal, hun doelpalen, hun latten. Maarl in de oorlog werden de palen en lat-f ten gestolen, .vie zand nodig had spittel eenvoudig een stukje van het voetbalT veld af. En na de oorlog duurde hetl eerst weer twee jaar vóór we palenl hadden, maar het bleek vechten tegel I de bierkaai, want weer verdwenen d'| stokken, de koeien liepen, niet belem merd door het verroeste hek, los over I het terrein. Doch nu kijkt niema®' I naar ons om. Als u dit alles in aanmer-1 king neemt, is dat woordje „geef" tod f nog zo gek niet. S. AARDEMA. dn Hebben we in ons nummer terdag j.l. een en ander vert de tot stand koming in 1905 tramlijn EgmondAlkmaar- en de feestelijke opening van ject BergenBergen aan Zee, 40 jaar geleden, in dit en in gend artikel, willen we enke: neringen ophalen aan de tijd, tram nog aan de vóórzijde station te Alkmaar arriveerde, schijnen en verscheiden van i trein" releveren; voorts enkel derheden over het rollend mat de loop der jaren vermelden o ■luiten met een blik in de t- waarbU natuurlijk het vraagsl derniseren of opheffen" ter komt. Toen het 3e perron niet In de eerste jaren van het der tramlijn was de toestand c het station te Alkmaar gehee dan nu. Het derde perron Noordzijde van het station bes biet. Daar was toen de „Spoo een water, dat verbinding ga het Noordhollands Kanaal en s-ïrvenfabriek vd fa. Hooge: Het emplacement telde in d sporen, tegen 17 thans. De trams naar Bergen en hadden hun standplaats voor tiow, aan de Zuidzijde dus. I ook de remise. De Egmond re&d daar vandaan eerst e Zu'dwaarts langs de spoorbs Uitgeest om dan ter hoogte Gsestmolen dwars over te sl Egmonder meer in. Die naai reed eerst met een bocht i zgn. „Dooie gat" tot aan de boterfabriek naast de Raad beid (daar woonde toen de van de fabriek). Hier stond zoals bij andere halten. De li reed om, via wissels, die er zijn en trok dan het tramst uit langs de Helderse weg. 1 rails kruisten dus de spoor: Den Helder. Wie de tram bij tion gemist had, kon hem noj: „Dooie gat" oppikken. De ra de Handelskade waren er 1 niet. Omstreeks 1913 is dat aller anderd, toen de tramlijn' naar via Warmenhuizen werd geopi lijn van de zgn. Noordertram kreeg het baanvak Alkmaar- ker vlotbrug In gemeenschap] bruik met de Berger tram. De „Spoorhaven" werd Zandtreinen reden vanuit Egr Zee. Het derde perron en de 1 werden aangelegd. Van dit pe trokken voortaan de trams Egmond, Bergen aan Zee en Die naar Schagen is reeds in 725 opgeheven. De gebouwen tram op het plein vóór het s Alkmaar, ongeveer waar nu d- bussen staan, werden afgebn Ir In Bergen was de situatie opening van de tram naar ze( ders. Als wij wel ingelicht zijn het grote perron in de eers niet. Ook het stationsgebouw kleiner. De tram reed bij hc komen „rechtuit" tot de a- van het huidige gebouw. Da: wissels en het perronnetje. „Van Amste naar Berger Reed de tram vanaf 1915 c rende de winter naar zee, nog niet mooi genoeg. Er moest hoeve van de gasten 's mo: 's avonds een directe treinv Bergen aan ZeeAmsterd stand komen. Op 1 Juli 1925 reed de eer, trein". Door de V.V.V. was op wagens oranje dundoek met den, waarop de wapens aa: van Amsterdam en Bergen, sen stonden de volgende toe] spreuken: „Van Amstelstad naar Bos er „Een trein naar wens voor der „Van Amstelstad naar Bergi „Weg is de last voor Berge: Door de Burgemeester var mr. H. D. A. van Reenen krans aan de locomotief gehi 's Morgens vertrok men om uit Bergen, aankomst te At om 8.45 uur. 's Avonds ve badtrein om 17.41 uur uit Ar en was men om 18.39 uur ir In Alkmaar behoefde niet oi te worden. De trein kwam vertrok in beide richtingen v: perron. Men was verlost va gelijkse gang over de hinderlij brug. Maar wel werd van li verwisseld. Het treinstel naa bestond uit 3 rijtuigen, in kwamen er nog 5 bij voor de se passagiers. Met al dat ve en los- en vastkoppelen ging tijd verloren. Drie zomers badtrein gereden. In 1931 1 electrificatie van de lijn A Amsterdam tot stand en wei tunnel naar het derde perrc ven. De zo weinig geapj luchtbrug bleek onverwoes doet thans nog dienst voor voer van fietsen en andere b Locomotieven m< Voor zover wij konden na den in de oudste tijden 2-as: motiefjes met dichte wielen een soort omloop rondom de foto). De locomotieven dro hamen: Vink, Musch, Zwalr laar, Ooievaar, Reiger. Gier 1924 zijn ze vervangen dooi locs van de serie 6900, die A

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2