AGENDA Twaalf jaar geëist tegen Döring Nog eens sportperikelen Zo sprak cf< avontuur doob Residen Hij heeft Noord-Holland geterroriseerd Vechtpartij bij een stembureau Honderddertig Bloemwijkers op reis Brand in de bijkeuken Is Uw spatbord al wit? Brandweerwedstrijden te Zaandam Weet U het nog? Goed geslaagde honkbal demonstratie Een onfortuinlijk raadslid Zwemkampioenschappen N.P.S.B. Burgerlijke stand Obdam Egmond aan Zee Achilles-nieuws Bergen Bergen's Harmonie concerteerde Castricum Speling der natuur De Rijp Keuringsveearts neemt afscheid St. Pancras NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Bodemkartering in het Geestmerambacht Anjerdag Marktberichten Scheepvaartberichten ii t 1 1 I Stad m Omgeving, Woensdagmorgen stond Karl Heinrieh Döring, voorheen Kriminai Obersekretar bij de Sicherheitspolizei, weer in de beklaagdenbank van het Bijzo'nder Gerechts hof te Amsterdam. Evenals veertien dagen geleden trachtte hij zich voor te doen als de correcte Deutsche politicman, die nooit iemand sloeg en zich steeds „anstandig" heeft gedragen. „Met Lages, Viebahn, Ruhl en andere beruchte S.D.'ers is Döring een van de mensen geweest die de Nederlandse bevolking, en speciaal die van Noord- Holland, heeft geterrosiseerd", zo opende mr. F. P. Th. Röhling, de advocaat fiscaal, zijn requisitoir. „Deze man heeft", zo vervolgde mr. Röhling, „tijdens de behandeling van de zaak geen spoor van berouw getoond en ik meen, dat zijn misdragingen gestraft dienen te worden met twaalf jaar gevangenisstraf". „Voor joden niet nodig". Voordat mr. Röhling zijn requisi toir hield, werd eerst nog een aantal getuigen gehoord. Allereerst werden een joodse moe der en dochter gehoord die in het Huis van Bewaring aan de Amstelveensc weg en de Weteringschans waren opge sloten. De moeder deelde mede, dat Döring een joodse vrouw, die ernstig ziek was, geneeskundige hulp had ge weigerd met de woorden: ,Dat is hele maal niet nodig voor joden. Zes plank jes zijn voldoende voor haar". Haar dochter vertelde dat één van haar cel genoten, die in verwachting was, tij dens een verhoor door Döring tegen het onderlichaam was getrapt, waar door deze vrouw een miskraam kreeg. Op deze beschuldiging antwoordde verdachte, dat hij zoveel achting voor vrouwen heeft, dat hij deze nooit sloeg. Een derde getuige, die door Döring en zijn mannen wegens illegale activiteit was gearresteerd, verklaarde eveneens, tijdens een kruisverhoor, mishandelin gen van Döring te hebben meegemaakt. „Es ist nicht wahr, Herr Prasident", zei Döring voor de zoveelste maal. „Welja", aldus de advocaat-fiscaal, „een leugen meer of minder... boerderij van de familie Koning aan de Noordervaart en wij moeten zeker niet geloven dat u op minderwaardige wijze is opgetreden tijdens de inval in de Ringersfabriek in Alkmaar". Uitspraak X Juli. Bij de getuigen a décharge, die per soonlijk goede dingen van verdachte hadden ondervonden, was er een, van wie de president opmerkte: „Voor iemand als deze getuige, die confrère en compagnon met de SD was, heeft het Hof weinig belangstelling". Hierna wilde Döring een uitvoerig betoog houden over hetgeen hij voor de illegaliteit in het Noorden van Noord-Holland had gedaan. Na enige minuten brak de president zijn betoog af en bepaalde de uitspraak op X Juli. Gistermorgen vond bij het stem bureau aan de Verdoesstraat een vecht partij plaats, ten gevolge waarvan een der vechtersbazen een been brak. Deze vechtpartij had niet. zoals men zou verwachten, een politieke achtergrond. Omstreeks half tien stopte een auto voor het stembureau. De chauffeur „Neen dat maakt niet^veel uit", vulde maakte aanmerkingen tegen de eigenaar van een rijwiel, die zijn fiets voor de de president aan. „De Nederlanders zijn allemaal van die grote fantasten en het is natuurlijk ook niet waar dat een van uw arrestanten zich van het leven wilde beroven omdat hij de mis handelingen niet langer kon vedragen. Het is ook niet waar, dat u actief is opgetreden bij het verbranden van de Jongstleden Dinsdag hield de reis- club ..Bloemwijk" haar jaarlijkse tocht, die ditmaal werd begunstigd door goed weer. Nadat de voorzitter, de heer J. Jonker zijn leden hartelijk had ver welkomd en hun een prettige reis had toegewenst, vertrok het gezelschap te ongeveer zeven uur met drie reiswa gens van de Naco en bezochten o.a. 't Kopje van Bloemendaal, zagen nog even vluchtig de Banckert en dronken een kopje koffiè in Noordwijk aan Zee. Via Wassenaar werd 's-Gravenhage be reikt en een bezoek gebracht aan het Panorama „Mesdag": in Scheveningen werd een keurig verzorgde koffietafel gebruikt. Via 't Westland, Vlaardingen, Schiedam bereikte het gezelschap Rot terdam, bracht een bezoek aan de Maas tunnel en gebruikte het diner in hotel „Lommerrijk" te Hillegersberg. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan de uitspanning „Groenendaal" te Heemstede. De accodeonnist Gert van Twuyver zorgde voor de nodige afwis seling tijdens de reis en verhoogde de stemming aan de koffietafel en diner. Ondanks autopech, wat enig opont houd veroorzaakte, kan toch zeker van een geslaagde reis worden gesproken; te circa 1 uur des nachts bereikte men wederom in opgewekte stemming Alk maar. ingang van het stembureau tegen de trottoirband had geplaatst. De aanmer kingen ontaardden in een scheldpartij over en weer, waarna de wielrijder, die zich reeds verwijderd had, terugkeerde en de chauffeur te lijf ging. Deze werd tegen de grond geworpen en brak het rechter been. Hij moest met de auto van de G.G.D. naar het Centraal Zie kenhuis worden overgebracht. De po litie zal procesverbaal opmaken. Gisteravond omstreeks acht uur be merkten ove-buren rook acht' pand no. 138 aan de Laat, dat bewoond wordt door de familie K. Het bleek dat de bijkeuken in brand stond, waardoor zich veel rook ontwikkelde. De bewoners, geassisteerd door de politie, bestreden de brand met behulp van een tuinslang en emmers water. Het vuur va. spoedig bedwongen, zo dat de brandweer niet behoefde uit te rukken. Als vermoedelijke oorzaak van de brand wordt een pas gevuld oliestel genoemd, waarop een emmer water stond. In de emmer stond een bezem, v-aarvan de steel waarschijnlijk in brand is geraakt doordat het vuur in het stel hoger is gaan branden. De schade wordt op f 100 geschat. De politie-actie die gistermiddag is begonnen en ./aarbij speciaal wordt gelet op de witte fietsspatborden, be looft een groot succes te worden. De fietsers, die verzuimd hebben hun spat bord te laten witten toen dat nodig was, komen er beter af dan ze eigen lijk verdienen. „Mijnheer, stapt u eens even af", hoort de argeloze fietser achter zich roepen, als hij over het Kerkplein rij-'t. En als hij dan achterom kijkt en een donker uniform met glimmende knopen ziet, duikt voor zijn geestes oog het statige gebouw aan de Geester singel op, waar de Ambtenaar van het O.M. heel vlot berekent hoeveel de schatkist zwaarder wordt na het beta len van de boete. Dit alles wordt ech ter geen realiteit. De agent blijkt lang niet zo bars te zijn als men onder deze omstandigheden had verwacht en hij verwijst de fietser vriendelijk naar de brandweerkazerne waar twee mannen druk werk hebben alle klanten te be dienen. Sportbord na spatbord wordt door hen gewit. „Eerstdaags Wordt m'n fiets nog gra tis gemoffeld ook" zei een wielrijder die blij was dat hij er zo af kwam. Dat de actie resultaat heeft, blijkt wel uit het fe:'t dat alleen gistermiddag al 263 spatborden een fris kleurtje kregen. Op de Zaterdagen 25 Juni en 2 Juli zullen op De Burcht in Zaandam weer brandweerwedstrijden worden gehou den, waar 35 corpsen elkaar de eer zullen betwisten. Op 25 Juni, bij de C-wedstrijden, wordt gewerkt met ei gen slangen, gekoppeld op een stand pijp. Tijdens de B-wedstrijden op 2 Juli' wordt gewerkt met eigen auto spuit en materiaal. In de jury voor de C-wedstrijden hebben zitting de heren D. Haashroek er. K. Pander, brandmeesters alhier. In de B-jury hebben zitting de heren K. Pander en J. van Maarleveld, de commandant van de Alkmaarse Vrij willige Brandweer. U weet toch nog wel, dat op Zater dag a.s. een gecostumeerde voetbalwed strijd wordt georganiseerd op het Sportpark, die om zeven uur begint? De buurtvereniging „Bloemwijk", die in samenwerking met haar zuster-or- ganisatie „Rembrandt" dit festijn or ganiseert, zal de opbrengst geheel be steden voor de t.b.c.-bestrijding in Alkmaar. Om half zeven vertrekken de deelnemers van het Waagplein, met medewerking van de Alkmaarse Vrij willige Brandweer en van de „Post- harmonie". Wij geloven wel, dat U het nog weet maar voor alle zekerheid wilden wij U maar even helpen herinneren! (Ontleend aan onze advertentierubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Be linda (18 jaar) (geprolongeerd); Vic toria Theater, 8 uur: De dokter kiest een vrouw (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het dreigende water (18 jaar). Gulden Vlies, 1.30 uur: Uitreiking verkeersdiploma's. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Abbot en Costello en Frankenstein. Victoria Theater, 8 uur: Hildegard (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Noordwestelijke doortocht (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Alg. Verg. afd Alkmaar Ned. Ver. tot be scherming van dieren. De publieke belangstelling voor de honkbaldemonstratie op het terrein aan de Sportparklaan was zeer matig. Mocht het aantal bezoekers dan gering zijn, het enthousiasme was groot. Geen wonder want wat de teams van EDO en HHC lieten zien was zo interessaht, dat zonder twijfel alle aanwezigen meer van deze sport willen weten. Het is te wensen dat deze sport binnenkort in Alkmaar zal wordeningevoerd en ge zien de reacties van het publiek, zal dit ook wel binnen afzienbare tijd ge schieden. In de meeste grote steden van ons land wordt thans honkbal ge speeld en het zou ons niets verwonde ren, als over enkele jaren met even veel enthousiasme de honkbal zal wor den gegooid en geslagen als thans de voetbal wordt gekopt en geschopt. Wie zal in Alkmaar het initatief ne men? De ook in onze stad bekende heer A. Blom Hzn., die een grote Ipaats in de paardensportwereld inneemt, is giste ren als candidaat van de V.V.D. geko zen tot lid van de gemeenteraad van Beverwijk. Evenwel was het begin van zijn loopbaan als raadslid minder for tuinlijk, want gisteravond is hij zodanig ten val gekomen, dat hij in het Rode Kruis Ziekenhuis aldaar is opgenomen. Zijn toestand werd hedenmorgen niet alarmerend genoemd. In ons nummer van Dinsdag vermeld den wij dat heden Donderdagmiddag in het zomerbad de zwemkampioen schappen van de Nederlandse Politie - zwembond zouden plaats vinden. Deze wedstrijden worden echter niet vanmid dag, doch 14 Juli gezwommen. Geboren: Ingrid, dochter van P. Kleef en D. A. Nap. Elena J. J. M., dochter van J. C. Ooms en E. Kuleseviciute. Harry, zoon van W. A. van Leeuwen en M. Al- bertsma. Hans Th., zoon van C. Zwijnen- burg en G* Meuleveld. Katharina, dochter van P. J. C. Groen en G. Schoonhoven. Thomas, zoon van H. Bellekom en Y. Bieman. Wilhelmina A., dochter van J. Jansma en J M. van Wolf eren. Getrouwd: Johannes van den Bosch en Maria L. Woldendorp. Armand Aronds en Geertje Koster. Willebrordus de Zeeuw en Alida Roobeek. Cornelis D. Peperkamp en Catharina Hemels. Overleden: Attj'e Wijga, 79 jaar, wed. van P. Verwer. Theodorus J. W. van der Sluis, 55 jaar, gehuwd met W. J. M. Bierman. Trijntje Bakker, 85 jaar, wed. van L. Room. PAARDEN. Het succes van vorig jaar 1400 toe schouwers! heeft hej bestuur van de harddraverijvereniging tot het be sluit gebracht, ook dit jaar hier ter plaatse weer een hemdenrace op boe renpaarden om het kampioenschap van West-Friesland te organiseren. Als datum is 3 Juli gekozen. Als prijzen zullen 150, 75, 25 en 10 beschik baar gesteld worden. Evenals voorheen zal er voor gezorgd worden dat de baan in prima conditie zal verkeren. Evenals andere jaren nam ook dit jaar weer de gymnastiekvereniging „Achilles" deel aan de z.g. Korenbeurswedstrijden, die dit jaar in de Muziektuin te Alkmaar gehóuden werden. Dat deze vereniging groeit en bloeit, blijkt wel uit het feit, dat er meer deelnemers waren dan in de vorige jaren. In totaal slaagden er 37, en wel 16 dames, 2 heren, 16 meisjes en 3 jongens. De uitslagen waren als volgt: Dames le graad: N. Wijker 41,2; C.# Stam 40,3; J. Stam 39,3. Dames 2e graad: N. Hopman 41,5; N. Wij ker J.dr. 40,7; E. Wijker 40,4; H. Groen 38,8; J. de Groot 37,2. Dames 3e graad: M. Konijn 41,7; R. Hop man 40,6; G. Stoker 40,6; D. Zwaan 39,6; A. Stam 39,5; Mevr. Hart 38,4; A. Schuit 38,3; J. Stam 38,2. Heren le graad: H. Stam 41,3; A. Vuil 38,9 Jongens le graat: W. Hart 39,7. Jongens 2e graad: K. Wijker 31,1; P. Boden- staff 32,4. Meisjes le graad: B. Overpelt §4,4; M. Stam 34,1; A. Verbeek 33; M. Dekker 32,3; K. Visser 32; L. Visser 31,8; G. Gul 31,3. Meisjes 2e graad: B. Vuil 35,8; C. Dekker 34,7; R. de Waard 33,8; T. v. d. Steen 322,7; T. Wijker 32,3; N. de Graaff 32,3; J. de Gioot 32,1; L. v. d. Pol 31,4. ACHILLES NAAR KOEDIJK Op 10 Juli a.s. wordt er te Koedijk een. Turndag gehouden, waaraan ook „Achilles" zal deelnemen. EEN MOOI SUCCES Het Achilles-lid P. Dekker, thans in mili taire dienst, die voor de gymnastiekvereniging „Doves" uit Heiloo loopt, heeft in Amsterdam de 2e prijs behaald op de 800 meter; Tijd: 2 min. en 91 sec. NOG EEN UITKIJKTOREN Op het hoogste duin aan de Van Olden- borghweg, nabij de Egmonderstraatweg, heeft het PWS een uitkijktorentje gebouwd, vanwaèr- uil men een schitterend uitzicht heeft over zee. duinen en de landerijen tot onder Alkmaar en wijde omgeving. Een stenen trap voert naar boven. Hiermede is Egmond een tweede uit kijktoren rijker geworden. WIELERWEDSTRIJDEN Behalve motor-races, zal men deze zomer in Egmond ook wielerwedstrijden houden. Dit sportgebeuren vindt plaats in de maand Augus tus, op dezelfde dag, dat een groot vuurwerk door de VVV zal worden aangeboden. GEMEENTE-BODE IN UNIFORM De gemeente heeft de gemeente-bode in een keurig donkergrijs uniform gestoken. Bergens Harmonie opende onder leiding van de heer P. Pranger haar serie zomerconcerten in Bergens Muziektuin, waar anders „Nachte gaal en merel zingt en 't lief gekweel der lijsters klinkt". Prachtig deden de verschillende nummers het in deze stille avondstond. Een vrij talrijk pu bliek genoot van dit concert. Het werd geopend met een mars van Grafalla, „Washington Grays" en besloten met een mars van onze Bergense componist-hoornist-dirgent J. C. Beekman „De Jonge Garde". In twee nummers traden leden van Bergen's Harmonie op als solist. In „Papillon air Varié" voor alt-sax van P. Bouillon was het de heer J. Prins en in „Fantasie Pastorale" van Sin- gelée vierde de heer C. Wokke triomfen als clarinettist. In de „Leve de Vrijheid-mars" van Bisselink viel vooral het spel van de clarinet- speler Admiraal te bewonderen. Als geheel een genotvolle avond voor de muziekliefhebbers onder ingezetenen en gasten. Bij de heer V. aan de Bakkum- merstraat heeft een kloek een kuiken uitgebroed, dat vier poten en twee snavels had. VEILINGVERENIGING „ONS BELANG" Aan de veiling „Ons Belang" werden giste ren de navolgende prijzen genoteerd: sla 2—3; bloemkool 10—16; rabarber 61/,; bospeen 15 —22; bosuien 6; snijbonen 1,45; aardappelen 9—13; peulen 62—73; doppers 48—1; boskroten 10—11, aardbeien 1,40—2,70 per slof en doos jes 19. Met man en macht wordt gewerkt aan het grondwerk van de Rijksweg Amsterdam) BurgerveenRijswijk (Rotterdam), weg nr. 4a, ook wel de weg beoosten Leiden genaamd. Deze weg zal dienen ter vervanging van weg nr. 4 door Wassenaar en Den Haag, waardoor de verkeersweg Am sterdamRotterdam belangrijk zal worden bekort en verbeterd. Het voor dit omvangrijke werk benodigde zand wordt met treintjes van Noorddorp naar LeidsChendam vervoerd, waar het gestort wordt en als ondergrond zal dienen voor de nieuwe weg. De raad van de Rijp kwam dezer dagen in buitengewone vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Dalenberg. Na de opening door de voorzitter, werd het in de plaats van Ds. Keuning gekozen raadslid, de heer D. Tol be ëdigd. Overgaande tot het meer feestelijke en officiële gedeelte van deze buiten gewone raadsvergadering, waarin af scheid zou worden genomen van de heer C. Sieswerda, die vanaf 1922 de functie van vleeskeuringsarts had ver vuld, gaf de voorzitter een overzicht van het ontstaan en het werk van de keuringsdienst de Rijp. Vanaf 1922 werkten de gemeenten Schermerhorn, Beemster, Graft en de Rijp in één dienst samen, welke dienst in de pe riode van zijn bestaan veel nuttig werk heeft verricht. Zich richtende tot de heer Sieswerda memoreerde burgemeester Dalenberg enkele feiten en resultaten die de heer Sieswerda, die vanaf de oprichting als keuringsveearts aan de dienst was ver bonden, heeft bereikt. Namens de raad en de vleeskeurings kring de Rijp dankte burgemeester Dalenberg de hegr Sieswerda voor al datgene wat hij als adviseur en keu ringsveearts heeft verricht. Als stoffelijk blijk van dankbaarheid overhandigde spr. een leeslamp en een prachtig bloemstuk. Dr. Postuma, die de heer Sieswerda opvolgt bij de bijeengevoegde dienst, roemde ook de werkzaamheden van zijn college en constateerde dat de heer Sieswerda schitterend is geslaagd met zijn werk, dat ,tot zelfs in het buitenland bekend is. De heer G. Rijper uit Beemster sprak namens de slagers. Beide sprekers lie ten hun waarderende woorden verge zeld gaan van bloemen. Zeer bewogen door de buitenge woon hartelijke woorden tot hem ge sproken, dankte de heer Sieswerda allen. DE RESTAURATIE VAN HET WITTE KERKJE Nog steeds duren de werkzaamheden aan het witte kerkje voort. Nadat het pleisterwerk van de buitenmuren is verwijderd, zijn hier en daar nieuwe stenen in gezet. Thans hebben de werklieden het dak onder handen. Alle leien worden verwijderd, en het zich daarmede be vindende houtwerk nagezien en zonodig ver vangen. Dit alles gaat nog in het kader van het „kleine" plan. Of het nog zal doorgaan, is nog niet bekend. Ons vorige artikel over deze kwestie heeft bij menigeen reacties gewekt, zowel van ter zake kundigen als van leken. De meningen zijn pro en contra, maar in het algemeen is men het er wel over eens, dat het herstel van het Broeker sportveld geen kwestie is, die kan blijven slapen tot in lengte van dagen. Maar men verheelt zich ook niet, dat één en ander gemakkelijk uit voerbaar is. Hiervan is men ook over tuigd: als het niet tot doelbewuste organisatie komt, zal de verwezenlij king van het idee nog heel lang op zich laten wachten. Bezwaren. Deze zijn veel en velerlei. Om te beginnen is het veld te klein. Nu is er wel de mogelijkheid om het uit te brei den, maar de eigenaresse der aangren zende gronden wenst een forse prijs. En geld is er niet. Dan blijkt het sport veld door de jeugd uit de buurt bij voorkeur als niemandsland beschouwd te worden. Althans wordt regelmatig elke aangebrachte verbetering weer te niet gedaan. Het grootste bezwaar is het gebrek aan leiding. Het veld wordt momen teel benut door een onderafdeling van DTS. Maar dertig jonge knapen kun nen nog zo van goede wil zijn. wan neer de leiding ontbreekt, komen voor nemens niet verder dan het stadium van plannen. Dat gebrek aan leiding heeft zich al twintig jaar gewroken. Br^ve men sen spreken er schande van, dat de jeugd van zo om en bij de zestien haar avonden verlummelt door tegen een hek of een muur te hangen. En hoewel er zijn die aan deze vrije tijdsbesteding de voorkeur zullen blijven geven, er zijn anderen genoeg, die graag een wat hoger staand niveau aan hun. avonden zouden willen geven. Maar om dat mo gelijk te maken, is hulp nodig. Er is door de jongens zelf heus ge probeerd om in een en ander verande ring te brengen. Maar al die pogingen liepen op niets uit en tenslotte berust te men dan weer, in de overtuiging, dat het toch niet kon. De jeugdzorg staat in Broek niet da delijk op een voortreffelijk plan. Be houdens enige organisaties, waarin de nadruk op een of ander godsdienstige gezindte valt, ontbreekt vrijwel alles. Odis en BSV mogen zich dan in een gezonde bloei verheugen, de onderlin ge verhouding laat door het verschil in gezindte maar al te veel te wensen over Voor het overige bestaan er voor jongeren in Broek vrijwel geen moge lijkheden. Eén van hen drukte het zo uit: „De ouderen zijn hier in Broek zo spijker hard. Het Interesseert hun niet en of het ons interesseert doet er voor hen niet toe". En in die beschuldiging ligt veel waars. Geruchten Het gerucht gaat, dat men pogingen doet om hierin verandering te bren gen. Zo zouden er zijn, die trachten de kwestie sportveld tot een oplossing te brengen. Maar zo zij inderdaad se rieus zijn, kwamen die pogingen maar weinigen ter ore en zijn 't merendeels geruchten gebleven. Er gaan stemmen op om tot stichting van een onafhankelijke voetbalclub te komen. Deze club zou dan niet op eni ge confessionele basis staan, maar zich beperken tot de Zaterdagmiddag om in het veld te komen en zodoende een ieder de gelegenheid verschaffen er aan deel te nemen. Maar. Al die mogelijkheden zullen alleen mogelijkheden blijven wanneer niet een of ander naar voren komt, die zich achter de jeugd stelt. Zeker, het zal een ondankbare taak blijken. Er zal openlijke en bedekte tegenstand te overwinnen zijn, er zal altijd weer met geldgebrek te worstelen zijn... maar alleen op deze manier zal men er in slagen op de duur de jeugd van de straat te halen. Is er onder de heren van Odis niet iemandte vinden, die genegen is dit witgloeiende probleem aan te pakken? Of anders onder de onderwijzers of onder de kern op wier aandringen des tijds het Broeker sportveld tot stand kwam? Er moet wat gebeuren. H?t verdere: geld, een terrein, kleedkamers, een vereniging.dat alles komt op het tweede plan. Dat komt er allemaal, wanneer eerst de man gevonden is, die bereid is dit werk, dat veel doorzet tingsvermogen en volharding vraagt, aan te pakken. Voor elke opgave werd tot dusver de geschikte man gevonden. Hij moet er ook zijn om deze kwestie op te lossen. Het ontbreekt, zo schrijft de N. L. Crt., de laatste tijd niet aan belang stelling voor het Geestmerambacht, vooral niet in verband met de bodem kartering, waarmede men hier reeds enige maanden bezig is. Deze bodem kartering wordt uitgevoerd vanwege de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen, waarvan prof. Edelman van de Landbouwhogeschool directeur is. Dezer dagen lieten een 26-tal Wage- ningse bodemdeskundigen van die be langstelling blijken door een bezoek te brengen aan de Langedijk; welk bezoek werd uitgebreid tot een tocht per boot door het Geestmerambacht, onder leiding van Ir. P. du Burck, dié ook de leiding van het karteringswerk in dit tuinbouwdistrict heeft. Het gezelschap heeft op zijn tocht door 't Geestmerambacht verschillen de gronden bezichtigd, teneinde, zich op de hoogte te stellen van de hoeda nigheden en gesteldheid van de bo dem. Ook werd een bezoek gebracht aan de veilingen. Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar weer in de tweede helft van Ju ni In Langedijk de bekende Anjeractie worden gehouden. Deze heeft als voor naamste doel de volksontwikkeling en jeugdzorg te steunen. Het goede resultaat van het vorige jaar heeft tot gevolg gehad, dat het Fonds een uitkering kreeg tot herstel van de muziektent van „Excelsior". Evenals het vorige jaar heeft een aantal dames zich weer bereid ver klaard haar medewerking te verlenen. De collecte zal op 29 Juni a.s. de verjaardag van ZKH Prins Bernhard worden gehouden. Moge dan ieder, die de cultuur ter harte gaat, de anjer- speld dragen. LANGEDIJKERS NAAR DE WESTFRIEZENDAG. Aan de Westfriezendag, welke op 1 en 2 Augustus te Hoorn gehouden zal worden, zullen ook de Langedijkers deelnemen. Tot dusver gaven zich een twintigtal deelnemers op. Deelname is nog steeds mogelijk. VERKEERSONGEVAL MET GOEDE AFLOOP Op de Bovenweg, nabij Flevo, had een aan rijding plaats tussen een motorrijder en een roetganger. De voetganger, die de weg wilde oversteken keek wel naar het verkeer van links, maar vergat de rechterkant. Dienten gevolge kwam hij op onzachte manier in aan raking met motor en motorrijder. Het ongeval liep nog best af, temeer omdat de voetganger in zijn hand een grote zeis had. De motor bekwam f 15,— sclrade en de onvoorzichtig» wandelaar enkele schaafwondjes. Door da Rijkspolitie alhier is proces verbaal opgemaakt, ALKMAAR, 22 Juni. (Exportveiling) Aard. appelen: Schotse muizen 8—11 en idem kleina 6—8; slabonen (z. dr.) 1,65—1,8{^ stoksnijbonen 1,53—1,75; tuinbonen 25—27; peulen 75—92| doperwten 67—81; komkommers 8—18; toma ten: ,A 64—76; tomaten: honken 55—63; bloemkool: IA 12-21, I 6-12 en II 6; i nazie 18—41; postelein 22—30; sla 1,50—4,50; andijvie 12—23; rabarber 4—11; rode bieten 8—16 (bos); bospeen 9—23; waspeen 24—30; uien 3,50—10,50 (bos); asperges 1,03 (DW, bos); soepgroenten 3—6; selie 4—8; aardbeien I,10—2,10 per slof. NOORDERMARKTBOND. - 102.000 kg. Aardappelen: eerstelingen 8,90—10.40, grove 8—8,50, drielingen 7,90—8,60, kleine 4—5,!!0 en rode eerstelingen 9,20-10; 1200 st. bloem kool: I A 7—10 en I 6—7; 1200 st. kropsla 1,20 BLOKKER. „Op Hoop van Zegen'. Aardappelen 5.50—9.90; Kriel 4.705.30; Bosuien 59; Tomaten 7388; Peen (per 100 bos) 1517; Rabarber 611; Andijvie 14—17; Sla 2—3.30; Bloemkool 918; Komkommers 1015; Perziken 10 —21; Bindsla 3—7; Aardbeien 69—92; Jonathan 147; Keulenman 3437; Klumpkens 3438. WOGNUM, 22 Juni 1949. Vroege aard- - appelen grote 9—10.40, drielingen 7.50—1 8 50. kriel 5.307; Rode eersteling 8.80— 10.10. drielingen 2.80—6. Aanvoer 25000 kg. Bospeen 9—19; Boskroten 3—7; Bloemkool 6—17; Peulen 78—88; Sla 2.10 3.30; Aardbeien 5490; Snijbonen 1.40; Bos waspeen 32; Komkommers 9—20; Peterselie 8. OBDAM, 22 Juni 1949. Eerstelingen 8.509.40; Rode Eerstelingen 9.109.70; Drielingen 6.70—8.20; Kriel 4.10—5.20; Sla 1.501.80; Bloemkool 16. GROOTEBROEK. 21 Juni 1949. „De Tuinbouw". 700.000 kg Vroege aardap pelen: groot 9.60—10.70. klein 7.30—8.60, kriel 4.805.60, Rode Eersteling 10.80— II.80 en 120 kg Aardbeien 6997. MEDEMBLIK, 21 Juni 1949. 205000 kg aardappelen: groot 9.50—10.50, drie ling 68.50, kriel 45.60; Rode Eerste ling (gr.) 11.1011.60; Aardbeien 91 100; Bloemkool I 14—14.10, IB 6.20— 10.70. Alchiba, 21-6 van Dubai naar Bahrein - Alderamin, 21-6 van Dakar naar Konakri - Amstelkerk, 21-6 van Freetown te Monrovia - Colyto, 21-6 van Huil naar Italië Ena (t)f 22-6 van Pauillac te Abadan Heemskerk, R'dam—Sydney, 22-6 te Marseille Java, Ba tavia—A'dam, passeerde 21-6 Kaap St Vincent Jobshaven, Huelva—Gent, 21-6 te Terneuzeii Kota Baroe, 21-6 van Batavia naar Cheri- bon Mapia, 21-6 van Iloilo te Borongan (Philippijnen) Mataram, 22-6 van Semarang te Batavia Mentor, 21-6 van Bona naar Antwerpen Nijmegen, Casablanca—A'dam, passeerde 21-6 Dungeness Poelau Laut, 22-6 van Semarang te Batavia Rempang, A' dam—Java, passeerde 21-6 Colombo Roepat, New York—Java, 21-6 van Suez Sibajak, Ba tavia—R'dam, 22-6 te Suez verwacht Sla mat, Java—R'dam, 21-6 van Penang Suma tra, Batavia—A'dam, 22-6 te Penang verwacht Tabian, A'dam—Java, 22-6 te Singapore Tarakan, 21-6 van Port Swettenham naar Penang Tawali, 21-6 van Soerabaja naar Tarakan Venus, 21-6 van Triest naar Ka- takolo Tjlmenteng, 21-6 van Soerabaja te Kalianget. Alcor, R'dam—Porte Alegre, 22-6 te Parana- gua Kota Inten, Batavia—R'dam, passeerde 21-6 Addu Atoll (Zuidelijke Maladiven) Langkoeas, R'dam—Batavia, passeerde 21-6, 23 uur, Gibraltar Ridderkerk, R'dam—Sydney, 20-6 te Adelaide Weltevreden, 19-6 van Halifax naar Boston Zuiderkruis, R'dam— Batavia, passeerde 21-6 Anderbalfgraads- kanaal. Adinda T, 21-6 van Bangkok te Pladju. Arendskerk, Sydney- Rotterdam, 22 -6 te .Ant werpen. Lutterkerk, 22-6 van Dubai te Muscat. Merwede, Calcutta—Rotterdam, 21-6 te Aden. Mijdrecht (t), 21-6 van Barton naar New-York. - Waal, 22-6 van Houston te New-Orleans. Winterswijk, Nuevitas—Rotter dam, ass. 12-6 Oussant. - Abbedijk, 21-6 van Boston naar Baltimore. Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam, 22-6 30 mijl zuid van Per- nambuco. - Aldegonda (t) 22-6 van Pladju naar Bangkok. Amstelland, Amsterdam— Buennos Aires, pass. 21-6 St. Paud<rock. Blij- dendijk, 22-6 van Boston te Norfolk. Delf land, Amsterdam—Buenos Aires, 22-6 te Mon tevideo. Duivendijk, Vancouver—Rotterdam, 21-6 van Takoma naar Portlander Eemdijk, 23-6 van Mobile te Havanna verwacht. Lemsterkerk, Rotterdam-Calcutta, 22-6 te Madras. Limburg, 21-6 van Buenos Aires naar Paranagua. - Nestor. 22-6 van Tuzla naar Hamburg. Orestes, 22-3 van Trinidad te Paramaribo. Ossendrecht, 22-6 van Lulea te Emden. Poseidon, 21-6 van Amuay naar New-York. - Pr. Alexander. 22-6 van Rotter dam te Montreal verwacht. Rotti New-York- Bahrein, pass. 22-6 van Aden. - Sibajak, Java —Rotterdam, 22-6 van Suez. Arnedijk, 21-6 van New-York te Philadelphia. ss liSlf/ i li (Een Arabisch sprookje). Ben Ali Kadash, het opperhoof een der rijkste stammen uit Shammar, bevond zich in grote en nood. Als een stormwind joi door de woestijn op zijn snelle h om in allerijl een bekwaam g heer te halen bij zijn enige zoon stervende was. Geen enkele a boodschapper had hij deze zendin vertrouwd. Het noodlot scheen hem de 1 Jaren te achtervolgen. Keer op was de aanvankelijk zo veelbelo oogst mislukt. Daarna werden h zijn familie door tot dan toe f vreemde kwalen en ziekten be Door dit alles teneergeslagen, s hij nu de zwaarste slag te moetej vangen. Zijn enige zoon ging hen vallen. In sombere gedachten vei liet Ben Ali zijn ros de vrije t Tot een plotseling uit de lucht v de grote schaduw het paard wil geren deed van schrik. De sheik door de schok welhaast uit het geslingerd. Met moeite kon hij rechtop houden en zien, wat zijn ren zo onverwachts had onderbi Een reusachtige maraboe, die ho de lucht zijn eindeloze kringen hs schreven, was pal voor de voetei Ben Alis paard neergestreken en de. eerbiedig neergehurkt, met wijze ogen naar de sheik op. Me eigenaardig lage stem, die dief zijn geweldige keelzak scheen te 1 sprak de vogel: „Wat ziet Uw oog somber en verdriet, o machtige sheik, drukt leed van Uw huis zo zwaar op „Wat weet ge van mijn leed", rii opperhoofd vertwijfeld uit. „Las door, opdat ik een dokter haal mijn zieke zoon, eer het te laai „Uw zoon, o machtig Heer, is zo gestorven. Wij maraboe's, de v zoals men ons noemt, hebben d denzang om Uw zoon reeds ge! Wanhopig en met verwilderde staarde de sheik de eerbiedwa: vogel aan. „Ach", riep hij uit. N niets meer op de wereld, dat mi troosten kan of waarde voor mij 1 „Toch wel. Heer", sprak de ma rustig maar nadrukkelijk. „Ga Uw zoon begraven en zadel daar: delijk Uw beste paard. Ge trekt als pelgrim vermomd, door de t omringende dorpen. En ik verzek rijkelijk getroost zult ge huisv keren". Statig, met langzame vl< slag, verhief de maraboe zich ii lucht en Ben Ali wendde mistr de teugel. Niemand zou twee dagen later eenvoudige ruiter de machtige IN DE TJEERD ADEM A „Astrid", vroeg hij later op de i „hoe komt het, dat je ogen zo 1 zijn?" „Omdat mijn moeder dezelfde had", legde mevrouw De Leeuv „Dat is een kwestie van erfelijk „Hè nee," zei Astrid, „niet zo i Isch, moeder. Ik zal het je uitl Jelle, het komt omdat het blauv de hemel er in weerkaatst wordt.' „Het blauw van de zonnige h« zei hij nadenkend. „Het blauw is ogen gebleven, de zonnestralen doorgegaan naar je kleine hartj kan nog altijd niet begrijpen, hoe mooi meiske als jij zin kunt hebb een man, die Het geluid van de zware voor bel galmde plotseling door de gai „Wel?" riep hij, „wie kan n< laat Hij wilde naar voren gaan, maa trid hield hem tegen. „Naar boven!" zei ze, „je weel wie er voor de deur kan staan!' Onhoorbaar liep hij vlug de op, liet de deur openstaan en k de op de bovenste trede. Juffrouw Boenders was naa voordeur gesloft, had de ketting gedaan en staarde verbaasd naa jengmens, dat een uniformpet vi PTT droeg. „Woont hier Marcusse?" vroeg „Meneer Marcusse," verbeterde frouw Boenders, „ja en wat zou „Een telegram", zei de bestelle Hij liet haar het formulier te] "u sprong op zijn fiets.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2