De nieuwe leden van de Alkmaarse gemeenteraad Communistische fractie gehalveerd Grootste winst voor V.V.D. Pr. Chr. kiezers hadden bij verbonden lijst zetel gewonnen TELRAAM VVD. Pr.Chr. AR.. CH... Verkiezingsdrukie op hei Waagplein Tallozen verbeidden voor onze borden de met grote snelheid binnenkomende uitslagen alkmaarsche courant DONDERDAG 23 JUNI 1949 Wfl hebben op 7 Juli van het vorige jaar aan de hand van de Kamerver kiezingen in Alkmaar kunnen consta teren, dat de Katholieke Volkspartij hier ter stede sedert 1946 in stemmen- tal en percentage vooruit was gegaan (van 32.9 procent tot 33.4 procent), dat de Party van de Arbeid een ach teruitgang boekte (van 36.4 procent tot 33.1 procent), de Anti-Revolution- nairen in stemmental waren gestegen (van 6.4 procent tot 7.1 procent), evenals de Christelijk Historischen (van 3.2 procent tot 4.5 procent) en dat de Vrijzinnigen met een grote sprong bijna evenveel vooruit gingen (van 6 procent tot 9.2 procent) als de Communisten hadden verloren (van 13.3 procent tot 10 procent). Dat wa ren merkwaardige cijfers voor het ver loop van het wisselende politieke in zicht van Alkmaars bevolking, maar de vergelijking was nog niet zo interes sant als die, welke na de raadsverkie zing van gister mogelijk is geworden. Immers, het aantal kiezers zal uiter aard voor de Kamer groter zijn dan voor de gemeenteraad. Er gaan bij de Kamerverkiezing stemmen verloren op partijen, welke voor de raadsverkie zing geen lijst hebben ingediend en er is tussen een raads- en een Kamer verkiezing in het algemeen dit grote verschil, dat bij de eerste veel meer persoonlijke factoren en plaatselijke omstandigheden een rol spelen. Men kent de raadsleden als mede burgers van onze stad, men heeft uit onze uitvoerige verslagen bij elke raadszitting hun houding kunnen be oordelen en de algemene indruk na afloop van een zittingsperiode komt niet alleen reeds in de samenstelling van een candidatenlijst tot uiting, maar blijkt overduidelijk op de stem mingsdag, de dag waarop de kiezers de hoogste macht in de stad vertegen woordigen en door hun collectief oor deel hun waardering over de faits et gestes onzer vroede vaderen (en moe deren) in cijfers weergeven. De grote massa zal de partij waarin zjj in kerkelijk opzicht, of volgens po litieke wereldbeschouwing, thuis be- van de Alkmaarse Gemeenteraad PvdA KVP CPN. I zetels 1949 zetels 194b hoort in de regel wel trouw blijven. De onberekenbare groep der labie- len, die zich door personen en omstan digheden laten beïnvloeden, brengt in de regel het verschil in stemmental en percentages, welker vaststelling in de politiek als de tekenen des tijds wor den gekenmerkt. Twee raadsverkiezingen maken dus de zuiverste vergelijking mogelijk en het is interessant daarbij allereerst de percentages van 1939 en 1946 eens te vergelijken. Het percentage van de KVP bleef toen gelijk (34.2 procent), dat van de PvdA steeg van 30.5 procent tot 32.4 procent, dat van de Protestants Chris- telijken daalde van 12.2 procent tot 10.4 procent, dat van de CPN maakte de geweldige sprong van 2.1 procent tot 15.2 procent en dat van de Vrij zinnigen daalde van 10.7 procent op 6.8 procent. Het is interessant te zien hoe geheel anders de verhoudingen in 1946 waren dan bij de Kamerverkiezingen twee jaar later in 1948 is gebleken. In 1946 een enorm gegroeide groep Commu nisten, een niet in betekenis vergroot stemmental der Katholieken, een be trekkelijke inzinking bij de Prot. Chris- telijken en de Vrijzinnigen en een ste vige groei van de PvdA. Over het al gemeen een versterking der linkse groepen ten koste van de Vrijzinnigen en confessionelen. Twee jaar later, bij de Kamerver kiezingen in dezelfde gemeente een demonstratie van de groei der con fessionele groepen en nog sterker van de Vrijzinnigen, een bescheiden winst van de Katholieken, een bedenkelijke inzinking van de P.v.d.A. en een be duidende achteruitgang van de Com munisten. Er is in de laatste paar jaar een kentering in het politieke inzicht onzer stadgenoten gekomen. Ven ver wachtte met spanning welk „teken des tijds" 1949 ons zou brengen. Wij weten het nu. De Katholieke Volkspartij kréég gister 7267 stemmen met een percen tage van 35.96 (bij de raadsverkiezing in 1946 6602 stemmen met een percen tage van 34.2). De Partij van de Arbeid behaalde 6618 stemmen met een percentage van 32.75 (in 1946 6248 stemmen met een percentage van 32.4). De Prot. Christelijken telden ditmaal 2362 stemmen met een percentage van 1168 (bij del aatste raadsverkiezing in 1946 was dit 1986 stemmen met een percentage van 10.4). De Vrijzinnigen kregen thans 2233 stemmen met een percentage van 11.05 (in 1946 1290 stemmen met een per centage van 6.8). De Communisten behaalden thans 1727 stemmen met een percentage van 8.55 (in 1946 brachten voor de raads verkiezing 2896 kiezers hun stem op hen uit en bereikten zij een per centage van 15.2). Men ziet de grote en merkwaardige verschillen. De Katholieken gingen vooruit, maar niet voldoende om een zetel meer te veroveren, evenmin de P.v.d.A. De Communistische Partij werd in per centage bijna gehalveerd, wat haar dan ook de helft van haar zetels kost te. De Prot. Christelijke partijen gin gen procentsgewjjze iets vooruit, maar konden het toch niet tot een zetel meer brengen. Hadden zij hun lijsten verbonden zoals dit in 1946 geschiedde dan hadden zij als eerste een der nog niet bij de eerste verdeling toegekende ze tels behaald en waren dus gezamenlijk van 2 op 3 zetels gekomen. Zeer opmerkelijk is de groei van de V.V.D., die van 1290 stemmen tot 2233 is geklommen en dus bijna in aantal verdubbeld is. Merkwaardig is dat, vergeleken bij de Kamerverkiezing in 1948, alleen de C.P.N. (van 10% tot 8.55%) en de A.R. Partij (van 7.1% tot 5.91%) ach teruit zijn gegaan. Deze beschouwing werd gisteravond geschreven aan de hand van de door ons zelf verzamelde verkiezingscijfers. De officiële lijst ten stadhuize kan daarvan hier of daar iets afwijken, maar dit zal in de uitslag geen ver schil van betekenis uitmaken. De berekening der zetelverdeling was thans als volgt: Uitgebrachte geldige stemmen 20207 Raadszetels 25, dus kiesdeler 808. De K.V.P. verkreeg met 7267 stem men direct 8 zetels. Zou zij een zetel meer krijgen dan had zij per zetel een gemiddelde van 807 stemmen. De P.v.d.A. kreeg direct 8 zetels toegewezen. Haar gemiddelde voor een zetel meer was 735. De Communisten kregen direct 2 ze tels. Hun gemiddelde voor een zetel meer was 575. De Christelijk Historischen kregen direct 1 zefel. Hun gemiddelde voor 2 zetels was '583. De Anti-Revolutionnairen verkregen direct 1 zetel. Hun gemiddelde voor een zetel meer was 597. De V.V.D. kon onmiddellijk 2 zetels worden toegewezen. Haar gemiddelde voor een zetel meer was 744. Wij zien, dat er direct 22 zetels kon den worden toegewezen. De overblij vende 3 zetels waren nu voor de par tijen met de grootste gemiddelden per zetel meer dan zij nu hadden, dus voor de KVP met een gemiddelde van 807, de PvdA met een gemiddelde van 735 en de VVD met een gemiddelde van 744. In totaal verkregen dus de KVP 9 zetels, de PvdA 9 zetels, de AR 1 zetel, de CHU 1 zetel, de VVD 3 zetels en de CPN 2 zetels. De verhouding was tot dusver in de raad 9 KVP. 9 PvdA, 4 CPN, 1 AR, 1 CH en 1 VVD. Het aantal kiezers voor de gemeen teraad is sinds 1946 natuurlijk groter geworden, 't Steeg van 21654 tot 22393 (103 procent van het aantal in 1946) waarmede men desgewenst alle cijfers van 1946 kan vermenigvuldigen om de normale partijgroei te kunnen consta teren. Bij een normale groei gelijke tred houdende met de vermeerdering van het kiezertal zouden de partijen thans de volgende stemmencijfers moe ten behaald hebben: KVP 6800, PvdA 6435, CPN 2982, Prot. Christelijken samen 2045 en Vrijzinnigen 1328. Men ziet ook hieruit de sterk teruggang van de CPN en de opmerkelijke groei van de Vrijzinnigen. Wat de stemmencijfers op de diver se candidaten betreft heeft men zich over het algemeen wel aan het politie ke advies gehouden. Merkwaardig was bij de KVP de plaats van de heer De Zeeuw als num mer drie op de eandidatenlijst, onmid dellijk achter de beide wethouders veteranen. Over het algemeen is de heer De Zeeuw die nog tot de jonge politieke garde behoort in de afge lopen raadsperiode niet zo'n op de voorgrond tredende figuur geweest, dat men hem op een hogere plaats van de ranglijst verwacht had dan b.v. de heren Venneker of Woldendorp, die in de raad hun sporen ruimschoots ver diend hebben. Men neemt dan ook aan. dat zijn verheffing op de ranglijst meer een demonstratie van een ontevreden groep kiezers geweest is. In elk geval een kwestie, welke ,de KVP-ers maar onder elkaar moeten uitvechten. De Partij van de Arbeid verloor haar vrouwelijk raadslid, dat trouwens niet meer gecandideerd was. Blijkbaar hebben de Katholieken, die mej. Kamphuys herkozen, meer prijs gesteld op vertegenwoordiging van het vrouwelijke element in onze stedeijlke vertegenwoordiging. Doordat mevrouw Holzmüller-Teengs als derde candidaat van de VVD is gekozen, zal onze raad toch twee vrouwelijke edelachtbaren blijven tellen. De heer Couwenhoven heeft voor zijn partij opnieuw zijn intrede in de raad gedaan. Wij hebben hem als raadslid en als wethouder gekend en weten, dat zijn verkiezing een belang rijke aanwinst voor de kracht van de PvdA zal zijn. Dat de VVD een flinke schrede voor uit zou gaan is ongetwijfeld voor een belangrijk deel aan de naam van haar eerste candidaat mr. dr. C. Berkhou wer te danken. Men kent hem uit zijn pleidooien en uit het verenigingsleven hier ter stede als een vlot spreker, en handig debater. Hij zal ook in onze raadsoverzichten ongetwijfeld menig maal naar voren komen. De Anti-Revolutionnairen hebben na tuurlijk hun grote voorman, de heer Hoytink, behouden. Wij hebben hem vele jaren als raadslid en ook als wethouder gekend en steeds be schouwd als een der beste, meest lo gisch redenerende edelachtbaren naar wie het steeds een genoegen is te luis teren. De heer Van der Borden blijft na tuurlijk de man van de CHU. Hij is, ondanks zijn diverse stokpaardjes een graag beluisterde politieke figuur, die we niet gaarne uit onze raadszaal zouden missen. Wat de Communisten betreft, hun aantal is van 4 tot 2 gedaald en dat bewijst wel. dat zij de wind op het ogenblik niet in de zeilen hebben. Het ligt niet op onze weg de oorzaken daarvan in dit verkiezingsoverzicht na te gaan. Zij zijn trouwens wel van al gemene bekendheid. Bij de raadsverkiezing in 1946 wer den 490 ongeldige stemmen uitge bracht. Thans waren het er 568. Bij de Kamerverkiezing van het vorige jaar hebben 1297 kiezers niet aan hun stem plicht voldaan. Bij de raadsverkiezing van 1946 waren het er 2142, thans zijn er 1618 thuis gebleven. Men mag aan nemen dat er nu verscheidenen zijn, wie het kiesrecht bij rechterlijke uit spraak is ontnomen, maar hun aantal is niet van zo grote betekenis, dat het bedenkelijke absenteïsme daaruit ver klaard zal kunnen worden. Er is bij velen nog altijd een onver schilligheid tegenover alles wat met het politieke leven in verband staat, een miskenning van de belangrijke rechten, welke in een democratische staat als de onze elke vrije burger bij de wet zijn toegekend in de verwach ting, dat hij er een dankbaar gebruik van zal maken. HAD ZE MOETEN ZIEN, die honderden en nog eens honderden opge heven gezichten, gisteravond voor onze enorme publicatieborden op het Wüagplein. U had de spanning moeten lezen in die gelaatstrekken, V had de opgewonden gesprekken moeten horen, die telkens opklonken, als weer een nieuwe uitslag met grote zwarte cijfers werd bijgeplakt. Daar stonden ze, de Alkmaarse burgers, in afwachting van de dingen die komen zouden. Na vijven, toen de eerste uitslagen begonnen binnen te komen, werd het druk, tegen een uur of zeven de rijen cijfers van de zevenentwintig kiesdistricten groeiden zienderogen was het veel drukker, en toen het duister inviel en de grote lampen hun grelle schijn over het plein kwamen werpen, zag men vanaf de plaats, waar wij stonden, een duizendkoppige menigte opstaren naar de witte vellen papier met de duidelijke zwarte letters. Wie eenmaal gevangen was in deze lichschijn, wist zich daarvan niet weer los te maken. Zoals muggen en insecten onweerstaanbaar worden ge trokken door het licht, zo bonden de lampen en de luidsprekers de aanwe zigen aan hun plaats. Niemand, die kwam, ging de eerste uren weer weg en toen het onverbiddelijke uur van scheiden sloeg, omdat het elf uur werd voor men er erg in had, kon men de mensen nog met honderden tellen. Ja, die luidsprekers, naast het bord de fundamenten van onze uitslagen- dienst, hebben goed werk verricht. Want onophoudelijk klonk de enthou siaste stem van de omroeper, die de wachtende massa kond deed van weer nieuwe uitslagen in de provincie, in onze naaste omgeving maar ook van ver daarbuiten, tot in de verste hoeken van het land toe. Onmiddellijk daarna verschenen de resultaten op het bord, opgeplakt door mannen met op den duur o, zo kleverige vingers. En de korte pauzes tussen de uitslagen werden opgevuld met opgewekte muziek, die de aanwezigen de tijd hielp korten niet alleen, maar die de omwonenden van het Waagplein de ramen deed openschuiven, zodat zij op hun gemak een concert bijwoonden en hun nieuwsgierigheid bevredigden tegelijkertijd. Zo was er de hele avond wat te doen. Eerst waren daar onze zevenen twintig koeriers, die per fiets of in de looppas met hun resultaten binnen kwamen. De laatste kwam hijgend binnen van de Muziektuin, een half uur later dan zijn voorganger, omdat men daar een vergissing in de telling hAd gemaakt en opnieuw moest beginnen. Later, toen de totalen van de stad Alkmaar eenmaal bekend waren, begon men inch af te vragen, hoe het in de grote steden zou zijn. De thermometerstanden, die wij publiceerden, be wezen voor die nieuwsgierigen uitstekende diensten. Maar men bleef samenscholen, men wilde niet weg, men wilde de uitslagen vernemen van de Zaanstreek, van de grote steden, van Amsterdam vooral. En de reden daarvan valt niet ver te zoeken. Toen opende zich de deur van onze winkel en een stroom van bulletins werd verspreid onder de menigte. Grijpende handen allerwege en stemmen van „Mij een, mij een" waren het gevolg. Het tempo, waarin onze persen het-drukken konden uitvoeren, was maar nauwelijks groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Men vocht om de bulletins, men verdrong zich voor de deuren, men was niet weg te slaan. Zo was het gisteravond op het Waagplein, bij de verkiezingsdienst van de Alkmaarsche Courant. Op de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam kan het in verhouding niet drukker gijn geweest. Mr. Dr. C. BERKHOUWER H. W. HOLSMULLER Mevr. G. HOLZMüLLER H. KNUISTINGH NEVEN C. TORENVLIED P. v. d. BORDEN G. H. HOIJTINK (V.V.D.) (V.V.D.) (V.V.D.) (C.P.N.) (C.P.N.) (C.H.U.) (A.R.) K KIRPENSTEYN (py.d.A) C. COUWENHOVEN (P.v.d.A) A. STEENIS (P.v.d.A) M. COERTS (P.v.d.A) R. BAKKER A. S1ETSMA (P.v.d.A) (P.v.d.A) H. KOOT (P.v.d.A) J. WIESE (P.v.d.A) W. KLAASSE BOS (P.v.d.A) G. H. A. DE ZEEUW C. VENNEKER J. H. F. OORTMEYER A. J. M. LEESBERG I. VLEUGEL (K.V.P.) (K.V.P.) (K.V.P.) (K.V.P.) (K.V.P.) G. v. SLINGERLAND Mej. M. A. J. KAMPHUYS TH. GOUDSBLOM D. J. WOLDENDORP (K.V.P.) (K.V.P.) (K.V.P.) (K.V.P.)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5