Er komt weer drukte op de Kaasmarkt Er zijn nog honderd spookhuizen in het moderne Nederland Troelstra-Oord te Egmond aan Zee herbouwd g van Djokja gonnen ÏE MEISJESSCHOOL Bergen Anjerdagen in Bergen Het ontslag van Zuster Mink f/euvvg :corrigeerd) zijn de Sultan van e waarnemers van de onel Van Langen met zeld door journalisten vertrokken voor de het Zuidoostelijke ge. iidentie door de Neder- oeg in K.L.M.» ition „Prinses eatrix" nd op dezelfde dag dat lijke ongeluk met het oermond" nabij Barige- iksem ingeslagen in het PH-TPT „Prinses Be- terdam naar Zuid-Ame- t, een DC 6, die om 12 s van Schiphol wasver- 1 zich in de nabijheid een onweersbui. Piot- bliksem in de radios inklaar geraakte. Ge- poel zette de kist op Jssabon aan de grond uten vertraging kon de radio-installatie hersteld >ortgezet. e „Lockheed"- >erder fantasie -generaal van de KLM, ft heden aan een cor- Reuter verklaard, dat n een woordvoerder van ibrieken, dat er zich tffen aan boord van de „Roermond" bevonden „fantastisch" was. i E R G E N. :amen op 1 Juli a.s. i om 9 uur in het iv, Rondelaan 24. Voor inlichtingen zich te de Directeur, de heer :r. nannenkoor zong e gevangenen concerteerde Bergens n de strafgevangenis te welwillende medewer- illist Bauer en de pianist :>or werden werken uit- Palestrina, Witt, Schu- Olman, Gasteldon en n Landerkunnung van Proibita van Gasteldon Heinze werden zeer ver- 'ongen door het koorlid zich ook als een goed ïoren in Zwei kleine inde van Kampf met in cello en piano, r gaf een mooie vertol- erie du Soir van Mau- ki en Gigue uit Suite III bastian Bach, jfoonopname zorgde de elissen uit Alkmar, zo- ers enige ogenblikken ang vanaf de zwarte beluisteren alsmede de de heer Bauer, de uitvoering, waarvoor n de dank van de direc ting middelen erweeshuis lannen voor een econo- itatie van het burger- jen B. en W. onderhan- nten, die medewerking n aan op wachtgeldstel- weesvader en het doen thans aanwezige kinde vezen bedraagt thans S, tosten per wees tot onge- ;r jaar zijn gestegen, straat 29 zulten het echt- met de wezen hun tn- waarbij voor de wezen al worden betaald. Het lein 11 komt dan vrij ngdistributie. De bespa- Burger Weeshuis zal he men als de weesvader op 1960 de pensioengerech- oereikt. rdt nog gepleegd met de bestemming van de het burgerweeshuis niet nodig zijn voor de de wezen en de uit* wachtgeld. MDE JEUGDRAAD. Herv. Jeugdraad te Alk- oep op de Jongeren doet, gavond te komen luiste- jeeiaal voor hen uitge- ist, dan doet hij dat In vustzijn dat die jongeren iets te beluisteren krii- hun dagelijks leven bij ode hebben. Vandaar dat grootste zorg die voor- uitgenodigd die in hun de zorg voor de jonge- en die ook het best met bekend zijn. In de Zondag zal voorgaan uit Amsterdam die al- met de zorg voor de spreken over het onder- de Sterkste". Alle reden ongeren Zondagavond om enst te bezoeken. De kaasmarkt heeft deze week een veel fleuriger beeld te zien gegeven, dan vorige maal het geval was. Het mooie warme zomerweer heeft er on getwijfeld toe bijgedragen, het bezoek aan het Waagplein te stimuleren. Het was dan ook weer een genoegen, van morgen over de markt rond te wande len en het drukke gewoel aan te zien. Duidelijk valt te merken, dat de scho len op reis zijn. Tegen de zomerva- cantie immers pleegt op iedere school ae periode van de schoolreisjes aan te breken en dan trekken de klassen ender leiding van hun onderwijzeres sen en onderwijzers kris-kras door het land. Dat Alkmaar dit jaar niet ver geten is, blijkt duidelijk uit de vele groepen schoolkinderen, die de markt komen bezoeken. Reeds verleden week wemelde het van de schoolklassen en ook deze keer stonden honderden en nog eens honderden kinderen samenge pakt op de Voordam en op de Bath- brug, om te kijken naar de ruitertjes, die voor de spes-patriae nog altijd Burgerlijke Stand Geboren: Marie A. A., d. v. N. M. Noom en W. Broerse'n. Johannes N., z. v. A. Boots en P. Stam. Johanna M.. d. v. S. H. Stegers en G. Sinnige. Maria J. R., d. v. H Kager en M. H. J. Vader. Ondertrouwd: Jan Bron en Pe- tronella Ottema. Bernardus Rustenburg en Margaretha M. Beemsterboer. Dirk van Leijen en Antje Vis. Jaring Sierk- stra en Cornelia Admiraal. Christiaan Koning en Susanna J. M. Keijsper. Overleden: Johannes A. de Groot oud 7 jaar. Gijsberta A. Streng, oud 33 jaar, geh. m. G. J. Bonouvrie. Veertig jaar verkoopster Mej. Mijlhoff verkoopster bij Kofa herdenkt op 1 Juli haar 40-jarige werkzaamheid bii deze zaak. Predikbeurten VOOR ZONDAG 26 JUNI 1949. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van Wijk; 5 jur geen dienst; 7 uur ds. Alkema (jeugddienst); Woensdagavond half 8, oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Wijn gaarden van IJmuiden. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf drs. Jansma van Heemstede. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman v. Broek op Langendijk. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijen- feldt; 5 uur dr. Polman. Geref. kerk (art, 31 K.O.). in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6 ds. Van der Lingen (extra coll. kerk). Baptisten gem. (-in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; half 8 jongeliédensamenkomst. Oud-kalh. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdclub; 4.15 uur openlucht.prediking in de Hout; Donderdagavond half 8 evangelisatiesamenkomst in Waakt en Bidt. spr. evangelist Van Oostveen. van Voorburg. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdiens; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils, Hekel straat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootschap, Oudegracht 114. half elf tempeldienst, de heer T. H. Ritman. OMGEVING AKERSLOOT, half 10. ds. v. Santen. MARKEIT-BINNEN, elf uur, ds. Van Santen. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur, prof. dr. Sevenster van Amsterdam. Geref. kerk. 10 en 5 uur ds. Wristers van Am sterdam. Maranatha, half elf ds. B'emer. BROEK OP LANGENDIJK Geref kerk, 10 en 3 uur ds. de Wolf van Oos terend (Texel). Geref. kerk (art. 31), 10 uur leesdienst; 7 uur ds. Van der Lingen. Doopsgez. kerk, av. half 8 da. Schepman. DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN. herv. kerk, av. 7 uur ds Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur eredienst. DRIEHUIZEN, 10 uur ds. Kastein (be vestiging kerkeraadsleden). EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur ds. Roobol Geref. kerk. 10 uur dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en avond 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF. 10 uur ds. Plug. GRAFT, half 3. de heer Albertz. GROOT SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur de heer Albertz van Groot Schermer. Evan gelisatie Kerklaan, 10.15 uur de heer De Bruin van Heiloo. Geref. kerk fin evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 dr Polman: 4 uur leesdienst. FEERHUGOWATD Geref. kerk, half 10 en 7 uur ds. Visser van Scher- merhorn. KOEDIJK. 10 uur de heer Slager. LIMMEN. av. 7 uur ds. Van Santen OUDORP 10 uur. ds. Bosch. SCHERMEltHORN. herv. gem.. 10 uur ds. Leend-rtz. Geref. kerk. 10 uur leesdienst: half 3 ds Visser SCHOORT,. GROET en CAMP. 10 uur ds. Do Jong: in het evrnn-stiokgebouw aan de Smeerlnan te Cntriio. i SINTPANCRAS. Geref. kerk. 10 en 4 in"- 'is Telkamn. r-rnn'PETOREN. 10 uur, ds. Wesscl dijk. URSEM. half o4f. ds De Pree. VEENHUIZEN. av 7 uur. ds. v Wijk. WARMENHUIZEN 10 uur. ds. Post WEST GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. ZUID-SCHERMER. 10 uur, ds. Keja (slotdlenst Zondagsschrool). meer attractie hebben dan de kaasdra gers en hun berries. Nu het carillon niet werkt, ziet men iedere week opnieuw groepen mensen hollen om op tijd voor de ruitertjes te komen. Toen de klokken nog over de stad zongen, was het voorspel van het hele uur het sein om zich naar de overkant te begeven. Maar nu de klokken zwijgen komt zeker vijftig procent van de bezoekers te laat. Trouwens de ruitertjes, die op hun ros gezeten in stilte ronddraven, vor men bij lange na niet zo'n aardig ge zicht, als toen ze hun rit maakten, be geleid door de vrolijke tonen van het carrillon. We kunnen ons echter troosten met de gedachte, dat het nu toch nooit lang meer kan duren, vóór de bronzen stemmen van de Waagtoren gerepareerd zullen zijn. Ook buitenlanders (Varen «r van morgen meer dan andere keren. Zelfs zagen wij een aantal Brits-Indiërs in hun kleurige klederdracht. En het middelpunt van een kring jeugdige bezoekers vormde onze jonge vriend Bob van Veilig Verkeer, over wie u elders in dit nummer kunt lezen. Bob werd gefotografeerd in gezelschap van de kaasdragers. Over niet al te lange tijd zal hij zijn eigen portret kunnen bewonderen in het grote boek dat door de vereniging voor Veilig Verkeer zal worden samengesteld. Tot slot vermelden wij hier de aan voer van hedenmorgen. Deze bedroeg 51.000 kg, verdeeld over 13 stapels fa- briekskaas en vier stapels boerenkaas. De fabriekskaas noteerde f 80.50 per 50 kg, de boerenkaas werd verhandeld voor f 81 per 50 kg. In alle gemeenten heeft het initia tief van het Prins Bernhardfonds weerklank gevonden. Op Anjerdag herinneren wij ons de 29e Juli 1941 toen dat symbool van Z.K.H. door ons als eerste teken van verzet tegen de overheersing, daar mede uitend de aanhankelijkheid van ons Vorstenhuis, gedragen werd. In den vreemde werd toen het An jerfonds opgericht, waaruit bijdragen werden verstrekt tot bestrijding van de overheersers en belagers onzer vrij heid. Na de bevrijding kregen de fondsen een vreedzamer doel, doch de grond slag bleef dezelfde: bescherming onzer Weseuropese cultuur tegen ondermij nende krachten, die helaas na de be vrijding alom no'g aanwezig zijn. Het Anjerfonds stelt zich tot taak de bevordering van de culturele onwik- keling van de rijpere jeugd van alle bezindten, die zich stellen op de grond slag van de Christelijke en de West- europese culturele waarden. Wij verheugen ons over deze symbo lische actie, waarin door ons Konings huis wordt voorgegaan en waar de ondergetekenden, jeugdleiders (sters) en hoofden van scholen van alle ge zindten zich met overtuiging achter scharen. De Anjerdagen zijn in Bergen vast gesteld op Zaterdag 25 en Woensdag 29 Juni a.s. 5\j Landelijke Rijvereniging. leden van jeugdverenigingen en leerlingen van de hoogste klassen der U.L.O.- scholen zullen de collectes verzorgen. De eerste elftallen van B.S.V. en Berdos zullen Woensdag 29 Juni a.s., des avonds te half acht een voetbal wedstrijd spelen op het Berdos-terrein aan de Nesdijk, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Anjer fonds. Bergens Harmonie zal voor de aanvang van deze wedstrijd een kleine rondgang door het dorp maken en de pauze met marsmuziek vullen. Na af loop van de wedstrijd wederom een rondgang door de gemeente. Boven dien wordtn in Bergen „Oranje-ijs" ge geten, waarvan de opbrengst ook in he*- Anjerfonds vloeit. Terwille van onze jeugd vraagt het comité U de 'Anjercollecte op royale wijze te gedenken. Het Anjercomité' Dr. W. Huijgens, Voorziter; F. H. Balkenende, P. Ba- retta, J. van Bussbach, D. L. Daalder, J. A. Haakman, Zr. Apollinaria, Zr. Josephi, A. J. Ludding, J. Meijer, S. J. Nijdam, B. T6 Offeringa, J. Schekker- man, B. Schuil, Z. van Soest en G. Stockmann. Het secretariaat is gevestigd ten Raadhuize, afdeling Algemene Zaken. ROND HET KAMPVUUR. Jongens van de Padvinderij en KJVO zullen zich Maandagavond rond het kampvuur scharen aan de Hoflaan t.o. Kranenburg en daar onder leiding van de heer L. Postma van de Volkshoge school hun liederen doen schallen door het groen. De bekende natuurvriend J. Ivangh hoopt hier de jeugd weer wat nader tot de natuur te brengen. IJmuiden Visserijbesommingen Op de Donderdag gehouden visafslag bestond de aanvoer uit: 600 kisteVi makreel; 250 ka beljauw; 260 schelvis; 200 schol; 30 bot, 40 schar, 10 wijting, 40 koolvis, 20 wolf, 25 poon, 25 haring, 45 tarbot-tong, 30 schar- tong, 5 heilbot en 50 kisten diversen. De prijzen waren kg: tarbot 2,20—1,80; heilbot 2,15-1,55; gr. tong 2,45-2,30; middel 2 35-2,25; kl. middel 2,55-2,30; kl. I 2,25- 2,10; kl. II 1,80-1,60. - 50 kg: tarbot II 95-85; tarbot IV 31: gr. schol 57,50-47; mid del 48-37,50; kl. 33-06; bot 30,50-27,50 schar 25—13; tongschar 55,50—51,50; verse haring 46,25—38,75; makreel 25—13,50; poon 12-6,50; gr. gul 41-35,50; kl. gul 25-20,50; wijting 28,50-15; kl. wolf 35; kl. haai 18; gr. schelvis 43—30,50; middel 43—29; kl. 32,50 -21,50; kl. II 22,50-19,50; mulle 7,50-7; kl rode poon 31—20; horsmakreel 7.50-4,90. - Per 125 kg: gr. wolf 97-85; koolvis 52- 51; gr. leng 84; kabeljauw 162-76. Besommingen: ITM 25 „Flamingo" f 9510; IJM 42 Astam" 16.860; IJM 213 f 370 316 f 1400; 249 f 380 IJM 11 f 1300. Heiloo Ged. Staten van Noord-Holland heb ben, zoals wij reeds meldden, het raadsbesluit van de gemeente Heiloo van 5 Jan. 1948, waarbij aan zuster T. Mink eervol ontslag als gemeentevroed vrouw werd gegeven, ingaande 1 Jan. 1948, goedgekeurd. De overweging daarvoor luidt als volgt: Overwegende ten aanzien van de verschillende zowel schriftelijk als nader mondeling naar voren gebrachte argumenten: Dat hier wel dient te worden onder scheiden tussen enerzijds het belang van de geneeskundige verzorging der bevolking in het algemeen en ander zijds het belang van de geneeskundige armenverzorging, waarvoor Gedepu teerde Staten onder meer krachtens artikel 37 der armenwet hebben te ma ken, bij de beoordeling van een ontslag aan de vroedvrouw, belast met de ar- menpractijk, een ontslag als in het on derhavige geval van zuster Mink aan de orde is; Dat weliswaar hun college met de geneeskundige inspecteur van de volks gezondheid van mening is, dat het in het belang van de bevolking van Heiloo moet worden geacht dat aldaar een vroedvrouw is gevestigd, bereid en be kwaam om bij bevallingen assistentie te verlenen; dat de burgemeester als gemachtigde van het gemeentebestuur bij de openbare behandeling zulks ook onomwonden heeft toegegeven, daaraan toevoegende dat een dergelijke vroed vrouw in de persoon van zuster Mink op het ogenblik aanwezig is, alsmede dat zij gedurende ruim een vijftal ja ren uit de gemeentekas nog wachtgeld zal genieten, ten bedrage van aanvan kelijk 100% resp. 85% en na zes maan den 70% van haar laatste wedde, ter wijl zij daarnevens op inkomsten van haar particuliere practijk mag rekenen; Dat het stellig, naar het oordeel van hun college (Ged. Staten), op de weg van het gemeentebestuur ligt op dit punt diligent te blijven en zo nodig te zijner tijd zoals de vertegenwoor diger der gemeente trouwens reeds persoonlijk gesteld heeft de toeken ning van een zeker bedrag bij wijze van vestigingspremie in overweging te nemen; Dat echter het vorenstaande bij de beoordeling van het thans aanhangige besluit tot het ontslag van zuster Mink als gemeentevroedvrouw, belast met de armenpractijk, niet aan de orde is en bij de beslissing in dezen buiten be schouwing zal dienen te blijven. Van andere zijde schrijft men ons: Zuster Mink was tegen het gemeente- besluit in beroep gegaan, ondermeer, omdat bij haar benoeming in 1942 als gemeentevroedvrouw te Heiloo het te genwoordige ziekenfondsbesluit ook al gold, omdat er toen ook geen armen practijk was en omdat dus niets was veranderd. Wachtgeldjaren en vesti gingspremie geven geen recht op pen sioen. De uitgave voor de gemeentekas blijft vrijwel hetzelfde, maar de vroedvrouw, in dit geval zuster Mink, heeft geen aanspraak meer op pensioen; wat te betreuren is voor de bijna zeven jaren waarin voor dit pensioen werd betaald. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Agatha, dochter van M. Heeringa en A. G. Salomons. Overleden: Cornells Jan Rus, oud 34 jaar. Plattelandsvrouwen bijeen Donderdagmiddag vergaderde de Ver. v. Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo, in de Rustende Jager. Na opening door de voorzitster, mevr. Glijnis, werd het woord gegeven aan de spreker van deze middag, de heer Krooder, verte genwoordiger der „Feria" inmaakta- bletten, die op overzichtelijke wijze aantoonde, hoe gemakkelijk en eenvou dig men alle soorten fruit en groente zonder moeite kan wecken. Een aandachtig gehoor beloonde de spreker. Vervolgens las mevr. Muntjewerf haar verslag van de Vergadering van Utrecht voor, en nadat de voorzitster nog enige mededelingen had gedaan aangaande het bezoek aan de kersen boomgaarden in de Betuwe, werd deze geanimeerde bijeenkomst gesloten. Castricum Burgerlijke Stand Geboren: Martina J. M., dochter van C. J. Baltus en A, A, Koper. Jan N., zoon van N. Vennik en N. Winkel, Son ia, doch ter van J. Doom en N. den Dekker. Cor nelia M., zoon van G. J. Lute en T* A. M. Meijer. Tjalf C., zoon van G. de Wit en B. I. Bos. Theodorus G., zoon van J. A. Tiebie en J. M. Veldt. Ondertrouwd: Adrianus C. Dorrestein en Catharina M. Veken. Overleden: Marinus Holwedel, 67 jaar, wonende te Amsterdam. Johanna B. van der Waal, 74 jaar, echtgenote van A. Pompstra, wonende te Schagen. Leendert Veltmeijer, 60 jaar, wonende te Haarlem. GLOBETROTTERS Grote ongerustheid heeft Woensdag avond bestaan over de beide kinderen van de familie L., wonende in de To renstraat. Beide kleintjes keerden niet op tijd in de ouderlijke woning terug. De hele buurt trok erop uit om de vermiste kinderen te zoeken. Later werd ook de politie in de arm geno men. Een verademing was het, toen vanuit Assendelft bericht kwam dat de kleuters daar waren aangetroffen. PERSONALIA Voor het diploma' costumière slaag den de leerlingen J. en R. van der Meij, G. Groen, J. Lute, C. Bleiendéal, N. de Vries, M. Nelissen, H. Zonneveld, R. Konijn, G. Groot en R. Berlee. Voor lingerie-naaien: C. Groentjes, C. Brakenhoff, G. Beentjes, Tr. Moes, I. van de Berg, A. Mulder. Voor cos- tuum-naaien: C. Portegies, A. Castri- cum, L. Brakenhoff, A. Groot, N. Bal tus, A. Bakker, R. Bakker, G. Glorie en R. Liefting. De opleiding geschied de door een zuster van het Arme Kindje Jezus. OUD-KOSTER OVERLEDEN Gistermorgen is de oud-koster van de R.K. Kerk, de heer C. Stuijfbergen, plotseling overleden. De overledene vervulde de functie van koster vele jaren. Slechts enkele jaren geleden heeft de heer Stuijfbergen dit ambt overgedragen en heeft dus niet. lang van zijn rust mogen genieten. „DE HARMONIE" IN ANDERE HANDEN Café „De Harmonie" is overgegaan in handen van de heer A. Moraal te Wormerveer. Gevonden: wit lederen schoentje, textielkaart, grote pop, en een duim stok. Alles wordt thans weten schappelijk onderzocht 7IJN ER OOK In ons land huizen, waar de traptreden kraken onder de druk van onzichtbare voetstappen, waar grendels voorzichtig en langzaam wor den weggeschoven, waar sleutels in slo ten worden omgedraaid, zonder dat men iets of iemand ziet? Bestaan er nog kastelen, waar de poorten vanzelf open gaan en zich weer sluiten, waar het ruisen van een zijden kleed een ge heimzinnige gedaante verraadt en waar men de schim van een schaduw meent te zien aan het einde van lartge, met plavuizen bedekte gangen? Ja, er zijn ook in Nederland spookhuizen, althans huizen, waarvan men gelooft dat er on zichtbare bewoners vertoeven, die bij een volkstelling worden overgeslagen. Nu echter worden ze geteld en in een kaartsysteem ondergebracht. OP VERZOEK van de Studievereni- *-> ging voor Psychical Research heeft het Centraal Bureau voor Nederlandse Volkskunde van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen zich ermee belast hen op te sporen. Een paar duizend vragenlijsten zijn verzon den aan de vaste correspondenten van dit bureau. De vragen luiden: Zijn er in uw ge meente nog gebouwen die als spookhui zen bekend staan? Waren er in uw ge meente gebouwen, waar zich spookver- Deuren gaan open en dicht, stappen verklinken in de nacht en een zijden gewaad ruist over de traptreden schijnselen voordeden, die nu niet meer plaatsvinden? Waren er in uw gemeen te gebouwen, die als spookhuizen be kend stonden, maar die, hetzij gesloopt, hetzij herbouwd zijn en sindsdien niet meer als zodanig bekend staan? Kunt u in het kort een beschrijving geven van de verschijnselen die zich voordoen (voordeden) in de betreffende spook huizen? Nuchtere Hollanders Natuurlijk zijn er heel wat lijsten te ruggekomen, die met een kortaf en ste reotype „neen" beantwoord werden, want het is niet ieders zaak om gees ten op te sporen; andere lijsten echter zijn vaak met grote nauwgezetheid be antwoord. De gevallen, waarover wordt verteld, zijn soms van bijzonder belang voor de para-psycholoog, ook als zij in het ver leden spelen. Het verleden is natuurlijk troef, want over het heden spreekt men niet graag. Wij zijn niet in Engeland, waar men een sp ok op zolder of in de keldergewelven evenzeer waardeert als een uitgehakt wapen boven poort of voordeur, omdat het cachet geeft aan het oude huis, dat men bewoont. De nuchtere Hollander vreest niets zo zeer, als dat men hem niet au serieux zal nemen en vermijdt daarom angst vallig die mogelijkheid. Vandaar dat de aanwezigheid van een geest de huurwaarde van een Neder lands huis niet stijgen doet, integendeel: het bezit van een familie-spook brengt geen vreugde in de familiekring. Een commissie uit de Studievereni- Schoner dan het vóór de oorlog was, is het Troelstra-Oord aan de Boulevard te Egmond aan Zee herbouwd en wie de ravage na de oorlog heeft aanschouwd, kan slechts bewondering hebben voor hetgeen hier is tot stand gebracht. Niet veel meer dan een stenen karkas was er overgebleven van het eens zo mooie gebouw. Het was nooit „officieel" gesloopt, maar wie er binnen stapte vond er geen vloer meer om zijn voet op te zetten, zag geen plafond meer, geen trap naar boven, geen raam om door te kijken, letterlijk alles was verdwenen. De bestuurders van het Troelstra-Oord vonden dan ook niet direct de moed om te trachten tot herstel of herbouw te komen en een vraag was ook, of het niet beter was, de resten maar te slopen en een geheel nieuw gebouw te stichten. afgewerkt, zoals een speelkamer voor de kinderen e.d„ maar de grote con versatiezaal is gereed en het aantal slaapkamers, dat in gebruik kan wor den genomen 16 éénpersoons en 64- tweepersoons maakt het mogelijk 't gebouw in volledig bedrijf te nemen, hetgeen betekent, dat thans 144 lo geergasten kunnen worden opgenomen. Dit aantal zal op 2 Juli a.s. inderdaad verschijnen en tot 3 September is dan alles volgeboekt, zodat er geen kop meer bij kan. Nieuw uiterlijk. Het nieuwe gebouw is een sieraad voor de gemeente. Het is vrijwel in de oude vorm opgetrokken, maar doet massaler aan dan het oude. Dit komt voornamelijk, doordat het oude ge bouw aan de vóórzijde slechts uit één etage bestond en alleen aan achter zijde een 2e etage met slaapkamers was. Nu is ook aan de vóórkant een 2de étage met slaapkamers gekomen, van waaruit men een schitterend uit zicht direct op zee heeft. Wel bracht dit het bezwaar mede, dat de achter slaapkamers 'nu van uitzicht op zee verstoken zijn, maar een bezwaar kan dit nauwelijks heten, waar men een prachtig uitzicht heeft over het gehele duinlandschap rondom Egmond tot aan Bergen toe en dus zeker niet „ach teraf zit! Tevens is door het optrekken van de 2e etage aan de voorzijde de Noordelijke toren, die het gebouw vroeger bezat, vervallen, maar archi tectonisch is het er niet minder om en maakt het nieuwe geheel een forse, kloeke indruk. Waar bovendien aan de voorzijde een ruim terras is aangelegd terwijl men vanuit de convertatiezaal een uniek uitzicht heeft over de zee aan de Westzijde en over de duinen aan de Oostzijde, zal men hier zon- Gebouw kreeg een ander aanzien Tenslotte is het tot dit laatste vrij wel gekomen, hoewel de oude vorm gehandhaafd is en ook wel gedeeltelijk de nog overgebleven muren voor het nieuwe gebouw zijn gebezigd. Voor het nu tot stand gekomen werk was dus wel durf en energie nodig, gezien ook de huidige moeilijkheden om te bou wen, terwjjl de kosten van herstel, als men het zo mag noemen, zeer aanzien lijk hoger waren dan die van de oor spronkelijke bouw. Ondanks dat heeft men het aange durfd, van deze gelegenheid gebruik te maken om het gebouw tevens te vergroten, hetgeen dus wel getuigt van de ondernemingsgeest van het be stuur, dat thans dan ook met recht trots kan zijn op deze schepping van de Amsterdamse architect Mulder. Moeilijkheden zijn ook de aannemer van dit grootse bouwwerk, de heer As- man uit Vinkeveen, niet bespaard ge bleven, maar hij vond blijkhaar, dat die er waren om overwonnen te wor den en hij hééft ze overwonnen. Slaag de hij er verleden jaar in nog juist vóór het badseizoen, gereed te komen met de herbouw van het eerste ge deelte restauratiezaal, keuken e.a. en slaapgelegenheid zodat op 3 Juli '48 de eerste 60 gasten konden worden ge herbergd, ook met het laatste gedeelte is hij dit jaar op tijd vrijwel gereed gekomen. Ondanks zelfs de stucadoors- staking, die nog steeds voortduurt, zo dat de bazen besloten zelf de handen uit de mouwen {e steken, zal het mo gelijk zijn tijdens het badseizoen 1949 het Troelstra-Oord volledig in ge bruik te nemen. Wel zullen er nog kleinere dingen nader moeten worden der twijfel met genoegen verblijven en een prettige vacantie kunnen door brengen, waarvoor overigens de gérant de heer J. de Vries, wel borg staat. Ook des winters Het ligt in de bedoeling het gebouw voortaan ook des winters te gebruiken en door de aanleg van centrale ver warming is daarop nn dan ook gere kend. Voor welke doeleinden het dan gebruikt zal worden staat nog niet ge heel vast, maar o.a. zullen er scholings cursussen van 1 of meerdere weken worden gehouden, zodat het Troelstra- Oord niet alleen meer benut zal wor den als vacantie-centrum. Zo heeft het energieke bestuur, met veler medewerking, iets schoons tot stand gebracht, dat nauwelijks bereik baar leek voor ieder, die de puinhopen na de oorlog aanschouwde. Het is te begrijpen, dat men dit heugelijk feit feestelijk wil vieren en zo zal dan ook op Donderdag 30 Juni a.s. de feeste lijke offciële opening plaats hebben in tegenwoordigheid van tal van autori teiten en andere genodigden. De ope ning heeft plaats des morgens om 11 uur, waarna omstreeks1 uur door het bestuur een feestelijke lunch wordt aangeboden. BÜSLICHTING IN AANSLUITING OP DE NACHTTREIN Vanaf heden hebben de posterijen in Egmond aan Zee des avonds een extra buslichting ingesteld, waardoor het mo gelijk is aansluiting te geven op de nachtposttrein. De buslichtingen in het dorp zullen geschieden om 18.30. Stuk ken, die vóór 19 uur nog in de bus aan het postkantoor worden gedepo neerd, gaan ook nog met deze verzen ding mee. Dit is een belangrijke verbetering, daar tot heden de brieven die na 15 uur gepost werden, eerst de volgende mor gen werden verzonden. RUIMERE OPENSTELLING POSTKANTOOR Met ingang van 1 Juli a.s. zal er een belangrijke wijziging komen in de openstelling van het postkantoor te Egmond aan Zee. Van genoemde datum af zal het kantoor voor het publiek geopend zijn Maandag tot en met Vrijdag 8.30 tot 12.30 en van 14 tot 19 uur. Des Za terdags van 8.30 tot 13 uur. ging voor Psychical Research stelt zich voor om de meest frappante verschijn selen, die zich in deze spookhuizen vo-ordoen, op de plaats zelf nader t« bestuderen met behulp van de appara tuur, waarover het moderne, weten schappelijke onderzoek besehikt: toe stellen, die geluiden kunnen registreren, beweging en lichtschijnsels op de ge voelige plaat kunnen vastleggen enz., kortom, machines die niet, zoals da mens, gesuggereerd kunnen worden. De tijd ligt reeds ver achter ons, dat men alleen met de woorden „bedrog" en „bijgelopf" schermde, zonder de moeite te nemen na te denken, laat staan te onderzoeken. Men wist toen ook nog niet wat uit het onderbewust zijn van de mens kan opwellen en hoe dit onbewuste hem parten kan spelen. Het probleem, zoals het nu wordt ge steld, kan men als volgt omschrijven: Komen de geesten voort uit ons zelf en zijn zij enkel een projectie van onze ge dachten, hebben zij integendeel een zelfstandig bestaan, of is er een tussen vorm denkbaar, waarbij de geesten eerst actief worden door contact met de gees telijk weerloze mens? WIJ HEBBEN de ingevulde vragen lijsten onder ogen gekregen en zijn van de ene verwondering in de andere gevallen. Wij lazen van een huis (ver meld met nummer en Ietter), dat reeds meer dan honderd jaar leeg staat, sinds de laatste bewoners r uit verdreven werden door de geest van een zelfmoor denaar. In het land rondom grazen koeien, in de schuren is hooi en stro opgestapeld, maar alleen een zwerver, die een geest op de koop toe durft te nemen, wanneer hij ergehs gratis kan logeren, brengt er wel eens een nacht door. In diezelfde streek staat een hnis met grote stallen en schuren, zo'n ge bouw, dat op publieke verkopingen wordt aangeduid als een kapitale boer derij. sinds meer dan vijftig jaar, om dezelfde reden, eenzaam en verlaten, met dichtgespijkerde vensters, op een steenworp afstand van een grote, druk ke rijksweg. v Elders werd een landgoed, met de al lures van een kasteel, tot de grond toe afgebroken, op de linkervleugel na, voornamelijk om een einde te maken aan een spokerij. Dit hielp echter niet: het trouwe familiespook bleef en ging eerst heen toen het landhuis in andere handen overging. Wij leefden mee met de jonge luite nant, die in een oud huis in het midden var de nacht werd opgeschrikt door sloffende voetstappen langs zijn kamer deur, maar niemand zag. De volgende morgen kreeg hij van de eigenaar het laconieke antwoord: „De geest hebben wij blijkbaar op de koop toe gekregen, maar hij doet geen kwaad. Elke nacht komt hij van de zolders, gaat de trsp- pen af en moet in de onderaardse gang verdwijnen, die wij niet hebben kunnen vinden. Op de duur raak je er aan ge wend, en hoor je hem niet meer". Wij waren met een broodnuchtere onderwijzer en een ernstig predikant getuige van de verschijning van een witte dame bij een landhuis, waarvoor de grote deuren zich geruisloos open den en weer sloten. Wij stonden hal verwege de trap met de tuinman, dis nog in de nacht een huis moest versie ren, waar de volgende *"g een feest plaats moest hebben, en die eensklaps het ruisen van eer zijden gewaad ach ter zich hoorde, en een geest in de ge stalte v&n een jong meisje de trap zag beklimmen. De verklaring De verklaring van deze verschijnse len is niet zo eenvoudig. Veel moet worden toegeschreven aan de fantasie, angst-psychose, hysterie en autosugges tie der bewoners. Aan de overleverin gen en vertelsels in de buurt, aan het feit, dat uitzonderlijk geklede en le vende personen zich soms zo vreemd gedroegen, dat men hen voor „heksen" ging uitmaken en hen allerlei spook achtige manifestaties toedichtte, terwijl inderdaad geregistreerde geluiden ver oorzaakt worden door werking van de muren, het leven van dieren en "Ogels in onbekende spelonken van het huis, terwijl hier en laar misschien wel ech te spoken zijn. De commissie zal dat trachten uit te maken. Maar een vol gende keer zulen we eens enkele van deze spookhuizen bezoeken. Schermerhorn Stremming landverkeer over de Sehermervlotbrug De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland, te Haarlem, brengt ter open bare kennis, dat de Schermervlotbrug over het Noordhollands Kanaal te Alk maar wegens de uitvoering van her stellingswerken van 4 tot en met 23 Juli 1949 of zoveel langer of korter als in verband met de uitvoering der werkzaamheden nodig of mogelijk zal blijken, voor het verkeer te land afge sloten zal zijn en dat gedurende die tijd in de overtocht voor voetgangers en wielrijders door een hulppont bij ge noemde brug zal worden voorzien. Heer-Huqowaard HULPBESTELLER BEVORDERD. De hulpbesteller PTT A. M. Zut te Heerhugowaard (Zuid) is benoemd tot besteller. DE KRANT GRATIS ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI OP DIT BLAD ABONNEREN ONTVANGEN DE TOT DIE DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRA TIS. DE DIRECTIE.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3