Koningskwestie weer in 't brandpunt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De klooi iussen Belgische Katholieken en Socialisten Katholiek-Socialistisch Liberaal kabinet? Ee nieuw paleis te Den Haag? Doodstraf tegen Berg gehandhaafd Groenienexpöri naar Duitsland begint Donderdag EINDELIJK ZOMER... Weerbe richi Prins Bernhard morgen 38 jaar Overtollig fruit wordt niet vernietigd DU jaar oogst van 400 millioen kg. Generaal werd meiselaar bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Dinsdag 28 Juni 1949 146e Jaargang No. 149 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten '20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Het Belgisch ministerie van binnenlandse zaken heeft in een communiqué de officieuze uitslagen van de verkiezingen voor Kamer en Senaat bekend gemaakt. Voor de Kamer is de zetelverdeling als volgt: Socialisten 66 (69)Communisten 12(23); Christelijke Volkspartij 104 (92); Liberalen 30 (17). Voor de Senaat: Socialisten 33 (34), Communisten 5 (11), Christelijke Volks partij 54 (51), Liberalen 14 (4). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de zetelverdeling aan volgens de verkiezingen van 1946. Het totaal aantal leden van de Belgische Senaat is 175. Buiten deze 106 direct- verkozenen, zullen 11 Juli a.s. de nieuw gevormde provincieraden 46 provin ciale senatoren aanwijzen. De overige 23 zijn de z.g. gecoöpteerde senatoren. Burgemeester van Brussel, Van de Meulebroeck, indien zij hun verkie zingsbeloften althans gestand blijven, zich aan de kant van de Koning zullen scharen en voor de volksstemming zul len stemmen. De socialisten zijn scherp gekant te gen deze volksraadpleging. Zij zijn van oordeel, dat' deze in strijd zou zijn met ae grondwet. Reeds herhaaldelijk heb ben zij op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking gebracht, dat zij bij het houden van een dergelijke volksstem' ming een algemene staking zullen uit roepen. Ondanks de vele controversen tus' sen Katholieken en Socialisten schijnen vele leidende figuren in beide partijen vurig voorstander te zijn van een nieu we katholiek-socialistische regerings coalitie. In politieke kringen kan men zich trouwens niet voorstellen dat een internationale figuur als Spaak in de oppositie zou worden gedrongen, zijn portefeuille van minister van buiten landse zaken zou moeten neerleggen en niet langer deel zou kunnen uitmaken var, de talrijke internationale organi saties waarin hij zulk een leidende rol speelt. De Prins-regent heeft tot samenstel ling van een nieuwe regering overleg gepleegd met de voorzitters van Kamer en Senaat en met de voorzitters van de CVP. de Socialistische partij, de Libe rale partij en de Communistische partij. De regering heeft de heer Spaak, Koens en Fernig, minister van buiten landse handel en de minister, die ver antwoordelijk is voor het plan Mars hall in Belgie, alsmede Baron van der StraetenWaillet, minister van ge zondheid in het afgetreden kabinet, verzocht Belgie te vertegenwoordigen op de financiële besprekingen, welke deze week te Parijs zullen worden ge houden. En nu De taak van de kabinetsformateur zal niet gemakkelijk zijn daar er tussen Katholieken en Socialisten grote twee spalt heerst over de Koningskwestie, 't onderwijsvraagstuk en de economische politiek. Of de nieuwe regering twee ledig of drieledig zal worden is op het ogenblik nog niet te voorspellen, doch men meent wellicht, dat de Liberalen na deze grote overwinning niet langer in de oppositie willen blijven en deel willen uitmaken van het nieuwe kabi net. De meerderheid der Katholieken in de Senaat stelt hen in staat een wets voorstel in te dienen en aangenomen te krijgen tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van de Koning. In de Kamer van volksverte genwoordigers zal waarschijnlijk een koningsgezinde meerderheid ontstaan, daar de Antwerpse liberalen en de Naar de mening van de minister president dr. Drees en enkele zijner ambtgenoten dient, indien de tijden weer iets normaler zijn geworden, een voorstel tot bouw van een het Koninklijk Huis waardig paleis te 's Gravenhage aanhangig te worden gemaakt. Voorts heeft de minister-president medegedeeld, dat H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden de rege ring in kennis hebben gesteld van hun voornemen om 't koninklijk paleis aan het Noordeinde te Den Haag in de toekomst niet meer als woonpaleis te gebruiken. In verband hiermede wordt ten aanzien van dit paleis wijziging van bestemming overwogen, en wel in die zin, dat de voorzijde als repre sentatieve ruimte zal dienen en het overige een andere bestemming zal krijgen, waarbij in het bijzonder ge dacht is aan rijksdiensten, die weinig contact met het publiek hebben. Het paleis Huis ten Bosch kan voor bewoning van het Koninklijk gezin dienen en daarvoor beter geschikt worden gemaakt. De Bijz. Raad van Cassatie deed uitspraak in een aantal zaken. Het be roep van de 42-jarige Karl Peter Berg, tijdens de bezetting commandant van het concentratiekamp Amersfoort, werd door de raad verworpen. De door het Amsterdamse Bijz. Hof opgelegde doodstraf werd in het arrest van de raad een gerechtvaardigde straf ge noemd. De raad had nog geen eindbeslissing genomen in de zaak tegen Joseph Jo- hann Kotalla, een berucht kampbe waarder in Amersfoort. Alvorens de strafmaat definitief vast te stellen bet Amsterdamse Bijz. Hof heeft re- quirant destijds tot de doodstraf ver oordeeld achtte de raad het ge wenst een psychiatrisch rapport te la ten uitbrengen. De zaak werd derhal-" ve voor onbepaalde tijd geschorst. Het beroep van twee „Silbertanne"- moordenaars, de 34-jarige W. A. Polak uit Utrecht en de 35-jarige B. Slop uit Voorburg werd door de raad ver worpen. Door dit arrest behouden deze requiranten de doodstraf, waar toe het Amsterdamse Bijz. Hof hen destijds heeft veroordeeld. Naar wjj vernemen wordt de groen te-export naar Duitsland met ingang van Woensdag a.s. hervat. Zoals het 4.N.P. reeds Vrijdag meldde zal voort an tot 1 Augustus voor 250.000 dol lar per week kunnen worden geëxpor teerd. Donderdagmorgen zullen de eer ste auto's en treinen met groenten de Duitse grens weer overgaan. Pogingen tof' het lichten van de „Roermond" Gisteravond werden de pogingen om het wrak van de „Roermond" met sleep boten en drijvende kranen te lichten, voortgezet. Duikers zijn er in geslaagd de plaats, waar het wrak zich bevindt waarin zich nog steeds de stoffelijke overschotten van acht leden der be manning en van twee passagiers moe ten bevinden vast te stellen. Nadat zij met boeien de positie van het gezon ken vliegtuig hadden aangegeven, moes ten zij hun pogingen, met het oog op de in kracht toenemende wind, welke het bergingswerk reeds Donderdag j.l. heeft belemmerd, opgeven. Gisteravond zou een KLM-vliegtuig, met de stoffelijke overschotten van vier der vijf Egyptische passagiers van de „Roermond" aan boord, van Bari naar Cairo vertrekken. Het lijk van de vijf de Egyptische passagier is nog niet ge borgen. De stoffelijke overschotten van 23 inzittenden van de „Roermond" zijn geborgen, tien hier van konden nog niet worden geïdentificeerd. De reeds geborgen stoffelijke over schotten van de Nederlandse slachtof fers van de vliegtuigramp zullen Woens dag a.s. naar Nederland worden ver voerd. Eindelijk heeft een algemene lucht drukverdeling zich in een voor ons land gunstige zin gewijzigd, hetgeen tot gevolg heeft, dat na een-Voor Juni koude periode, nu een periode van warm en zonnig zomerweer is aange broken. Hoewel het langs de Noordzeekust ongetwijfeld wat koeler zal blijven dan verder landinwaarts, neemt dit niet weg, dat ook hier het kwik de komende dagen zomerse waarden zal bereiken, wat voor de badplaat sen nu eindelijk eens een zomerse drukte met zich mee zal brengen. Niet alleen voor de vacantiegangers zijn de vooruitzichten zeer gunstig maar ook de hooibouw ondervindt dit jaar weinig strubbeling door het weer. De kans, dat het de gehele week droog en zonnig blijft is nog wel niet zeker, maar wel vrii groot. KLM-DIENST OP DJOKJA GESTAAKT De KLM-dienst op Djokja is voor- lopig gestaakt. Van de zijde der KLM kon men niet mededelen, wanneer de dienst op Djokja herxat zal worden. Verwachting tot Woensdagavond- Meest zwakke en veranderlijke wind, droog en overdag overwe gend zonnig weer. In het binnen land warm. Half millioen boete voor „De Bijenkorf" Mr. W. J. A. M. Smit, officier van justitie bij de Amsterdamse economi sche politierechter, heeft „wegens op zettelijk niet nakomen van voorschrif ten ter voorkoming van prijsopdrij ving" tegen de N. V. magazijn „De Bij enkorf" een geldboete van f 500.000 ge ëist met inbeslagneming van diverse goederen, die naar schatting een waar de van f 125.000 vertegenwoordigen. De raadsman van het warenhuis, mr. H. L. Houthoff, concludeerde in zijn requisitoir tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging wegens overmacht, noodtoestand en gemis aan schuld. Jefke Janssen wegkampioen van Nederland Zoals bekend werd tijdens de natio nale wegkampioenschappen te Val kenburg de renner W. van Est uit St. Willebrord, van de eerste naar de tweede plaats gedistancieerd, op grond van het feit dat hij Janssen in de eindspurt gehinderd had. De titel werd aan Jansen toegekend. Tegen deze be slissing is geprotesteerd door Van Est, welk protest diezelfde avond door de wedstrijdcommissarissen is behandeld en afgewezen. De sportcommissie van de NWU deelt ons thans mede dat zij de uitspraak van de wedstrijdcommis sarissen heeft bevestigd. Het wegkampioenschap voor be roepsrijders en onafhankelijken 1949 is derhalve officieel aan Janssen toe gekend. Luchtpostabonnementen Door een verlaging van de vracht tarieven voor krantenv,ervoer naar Indonesië, wordt de abonnements prijs voor een luchtpostabonnement voor militairen in Indonesië met ingang van 1 Juli a.s. verlaagd tot f 10,per kwartaal. Op beperkte schaal kunnen nieu we abonnementen worden geaccep teerd. DE DIRECTIE. De heer Matser minister van Binnenl. Zaken? Naar thans in Den Haag verluidt, zou de heer Ch. G. Matser, thans bur gemeester van Arnhem en eerder lid van de Tweede Kamer voor de KVP, ernstig in aanmerking komen voor de functie van minister van Binnenlandse Zaken, als opvolger van zijn partijge noot mr. J. H. van Maarseveen, die naar Overzeese Gebiedsdelen verhuist. Nadat de heer Matser reeds was ge polst, zou de ministerraad zich Maan dag ernstig met zijn benoeming heb ben beziggehouden. Heden eerste treinen in Berlijn De Westberlijnse spoorwegmannen waren Maandag doende de aangerichte schade aan installaties te herstellen. De eerste proeftreinen zullen hedenoch tend lopen. Men meent dat het perso nenvervoer door de electrische treinen in de namiddag zal beginnen, zo ver klaart de spoorwegdirectie. Het inter zonale vervoer zou niet voor Donder dag hervat wordep. Nederlanders te Wimbledon uitgeschakeld Na vier uiterst zware partijen, die elk vijf sets duurden, hebben Drobny (Tsjechoslowakije), Bromwich (Au stralië), Sturgess (Zuid-Afrika) en Schroeder (V.S.) zich in de halve fi nales van het heren-enkelspel te Wim bledon geplaatst. Van Swol en Harper hebben zich moedig verdedigd tegen het Italiaanse Davis Cup-paar Cucelli-M Del Bello maar zij stelden zich niet zo tactisch op als hun tegenstanders en dat was een der oorzaken van hun nederlaag. De uitslag was 62, 63, 36, 64. In de derde ronde van het gemengd dubbelspel wonnen Cochell en Patri cia Todd (V.S.) met 61, 62 van het NederlandsBritse paar Van Swol mevr. Halford. Nel Hermsen en mej. Brennan heb ben gevochten voor wat zij waard wa ren in de partij tegen de titelhoudsters Louise Brough en Margaret Dupont. Zij begonnen in grootse stijl en won nen de eerste twee games, maar toen brachten de beide Amerikaanse mëis- jes haar hele arsenaal van slagen in de strijd en werd de NederlandsIer se combinatie volkomen overspeeld en soms zelfs overklast. Met 62, 63 wonnen de sterksten. MAN OVERBOORD EN VERDRONKEN. Bij het vertrek van het s.s. „Kro nenburg" van de maatschappij Muller en Co is een der opvarenden overboord gevallen en verdronken. De „Kronen burg" vertrok van de Holland-Amerika lijn-steiger te Amsterdam met bestem ming Sundsvall in Zweden. Geen repressailles tegen Berlijnse stakers De onder Sowjetrussische auspiciën tot stand gekomen Vrije Duitse vak bond heeft de stakende anti-communis tische spoorwegarbeiders verzekerd, dat er geen représaillemaatregelen te gen hen genomen zouden worden. De bond waarschuwde echter door middel van zijn officiële orgaan „Neues Deutschland", dat acties als moedwil lige vernieling van spoorwegeigendom en diefstal van geld, gereedschappen en levensmiddelen tijdens de staking „niet ongestraft zouden blijven". Ook „on wettige inneming van functies" zou niet getolereerd worden en eveneens strafbaar zijn. Er zou onderscheid ge maakt moeten worden tusen „degenen, die de staking begonnen en degenen, die misbruikt werden". Spoedige behandeling van Atlantisch Pact Senator Scott Lucas, leider van de meerderheid in de Amerikaanse Se naat, heeft na een bespreking met de president verklaard, dat het Atlanti sche pact in de Senaat onmiddellijk na het thans lopende debat over de arbeidswet van Taft-Hartley behan deld zal worden. Men verwacht, dat het lopende debat nog een week zal duren. Lucas zeide, dat men hoopte het program van de militaire hulp aan Europa nog in het programma van de huidige zitting op te nemen. Dit punt had hij echter niet met de presi dent besproken. Appelsap: gezonde drank Het Centraalbureau voor de Tuin bouwveilingen en de Nederlandse fruit telers organisatie hebben de handen ineen geslagen om overtollig fruit, dat op veilingen zou worden doorgedraaid, voor vernietiging te behoeden. Indien appelen „doordraaien", dan willen de organisaties dit product overnemen. In het schema van de lo pende onderhandelingen met fruitver- werkende industrieën zal van deze ap pelen voor rekening van genoemde organisaties appelsap geperst worden. Uit appelen wordt 70 procent sap ge perst. Uit de persrest kan pectine in vloeibare of poedervorm worden ge wonnen. Ook kunnen deze resten die vele waardevolle stoffen bevatten als veevoeder of brandstof gebruikt wor den. Aan de voorgestelde minimumprijs regeling voor appelen zal een verbod voor aanvoer van afvalappelen van minderwaardige kwaliteit naar de vei lingen worden verbonden zodat uitslui tend behoorlijke en goede kwaliteiten voor consumptie en fabriekmatige ver- verking zullen worden aangeboden. Fabrieksfruit zal niet in consumptie worden gebracht. Men verwacht lagere consumenten- prijzen_dan in voorgaande jaren. Reeds eerder hebben het Centraal Bureau en de fruittelersorganisatie ver nietiging van fruit voorkomen. In 1948 werd het surplus van de overvloedige pruimenoogst (althans de fabriekskwa- liteit) uit de markt genomen en tot pulp verwerkt. Deze pulp is later aan Duitsland verkocht. Door uitbreiding van het fruitareaal etc. is de fruitproductie in Nederland in de laatste 10 15 jaren met sprongen zowel kwantitatief als kwalitatief op gelopen De oogsten zijn ook regelma tiger geworden De gemiddelde op brengst tussen 1935 en 1942 was 200 millioen kg per jaar en in 1947 was zij 439 milioen kg en in 1949 schat men de oogst boven de 400 millioen kg. De verwachting is, dat de komende jaren grote regelmatige opbrengsten, die ver boven de vóóroorlogse uitgaan zullen vertonen Goede voorlichting, betere selectie en groter vakmanschap wer pen hier hun resultaten ruimschoots af. Aangezien de appelen plm. 47 pro cent van de totale fruitoogst uitmaken wijdt men aan de bestemming van dit product de meeste aandacht. De grens der consumptie kan door broken worden door aanbod van vloei baar fruit, appelsap dus, en eventueel gedroogde appelen. In Zwitserland ge bruikt men per hoofd tien liter appel sap, most of zoete most per jaar. De Nederlander stelde zich tot dusver met 0,4 liter per jaar tevreden. Men ver wacht, dat dit verbruik tot 2 liter per jaar kan worden opgevoerd, hetgeen een verbruik van 20 millioen kg ap pelen per jaar boven de huidige con sumptie zou betekenen. Het verbruik van vruchtensappen vertoonde na de oorlog een stijgende lijn. Dit wordt in de medische wereld zeer toegejuicht Het heeft grote waar de voor de volksgezondheid. Niet slechts bij sportbeoefening doch ook in het dagelijks leven hebben vruchtensappon en speciaal ook zui ver appelsap blijkens genomen proe ven gunstige resultaten op het alge mene welzijn. AMSTERDAMS POLITIE-AGENT ZOEK. De 25-jarige Amsterdamse politie agent W H Hartman, die Zaterdag avond, omdat hij hoofdpijn had, zijn woning omstreeks tien uur voor een korte wandeling verliet, is sindsdien niet in zijn woning trvuggefeeerd. |_|ET ZAL MORGEN FEEST ZIJN in Paleis Soestdijk. Z.K.H. Prins Bern hard, die men hierboven ziet afgebeeld in de uniform van admiraal van de Kon. Marine, zal dan zijn 38ste verjaardag vieren. Aan de vooravond van deze verjaardag en kort voor het koperen huwelijksfeest van ons Konink lijk Paar gaan de gedachten uit naar de Prins, die bij zijn komst in de Sep temberdagen van 1936 een storm van enthousiasme in Nederland teweeg bracht en zich sindsdien in de onverminderde sympathie van het Neder landse volk heeft mogen verheugen. Zijn verdiensten jegens het land tijdens de oorlogsjaren, zijn belangstelling, die zich niet slechts beperkt tot marine en landmacht, maar zich uitstrekt tot het gehele economische, maatschappelijke en culturele leven van ons volk, hebben Prins Bernhard tot een der onzen gemaakt. Daar waar de Prins verschijnt, valt hem de aanhankelijkheid ten deel, die de Nederlanders voor 't Koningshuis koeste ren. Dit moet de hoge jarige van morgen nog Zondag j.l. bemerkt hebben, toen hij als ruiter deelnam aan de Olympische Dag en de in het stadion verzamelde menigte hem niet slechts een ovatie bracht voor zijn sportieve prestatie, maar hem tevens huldigde voor zijn eenvoud, waardoor de brug tussen Koningshuis en volk verstevigd wordt. Het is om deze redenen, dat Nederland zich van harte verheugt in het feest, dat morgen in het Witte Paleis in de kring van onze Koninklijke familie gevierd wordt. Onze feli citaties gaan naar Prins Bernhard, vergezeld van de wens, dat de Prins der Nederlanden nog vele jaren voor H.M. de Koningin, de Prinsesjes en het Nederlandse volk gespaard moge blijven. Omtrent de vroegere generaal van de „Wehrmacht", Karl Rehmer, die op 22 Juli 1944 met zijn troepen te Ber lijn de samenzweerders tegen Hitier onschadelijk maakte, werden door een zuiveringshof te Jenver, in de buurt van Oldenburg, verklaard, dat hij „niet betrokken" is geweest bij strafbare handelingen der voormalige Duitse nationaal-socialistische partij. Rehmer, die thans het beroep van metselaar uitoefent, deelde het Hof mede, de opdracht tot het bedwingen van de op standspoging van Hitier persoonlijk te hebben ontvangen. Hij was in 1944 majoor en werd, na zijn succesvol be dwingen van de opstandspoging te Berlijn, bevorderd. „Transjordanie een provincie van Syrië" Volgens een bericht uit Damascus van de „New- Chronicle", zou kolonel Hoesni Zaim. de nieuwe president van Syrië, hebben verklaard, dat hij het Hasjemietisch koninkrijk (Transjorda nie) zal overnemen, wanneer koning Abdoellah sterft. De correspondent van de News Chronicle te Damascus schreef: Transjordanie is slechts een provincie van Syrië Wanneer koning Abdoellah sterft, zal ik zijn land overnemen." Franse luchtballon vloog in brand Mevrouw Boesman, die Zondag te Parijs is gestart voor een internationale ballonwedstrijd, waarbij het ging om op de grootste of de kleinste afstand van het Casino te Vittel te landen, is met de ballon „Henri Dunant" geland ten Zuidoosten van Parijs, op 480 km van Vittel. Een Franse ballon vloog bij de landing tengevolge van te hoge gas druk in brand, de passagiers zijn gered OPNIEUW STAKING IN LONDENSE HAVEN Meer dan duizend bootwerkers n één van de Londense havens zijn in staking gegaan uit protest tegen wat door de stakende bemanningen van Canadese schepen werd genoemd: „ver raad door de reders van de Vrijdag j.l aangekondigde overeenkomst". Vijf gewonden door auto botsing bij Bussum Op de Rijksweg AmsterdamAmers foort had Maandagavond een ernstige aanrijding plaats, waarbij vijf perso nen gewond werden. De heer D. van Praag uit Amsterdam reed met zijn auto, waarin naast hem zijn vrouw en kind gezeten waren, terwijl achterin nog twee dames en een kind hadden plaats genomen, ongeveer ter hoogte van de Palmkazerne bij Bussum, waar de heer v. Pr. een vóór hem rijdende auto wilde inhalen. Juist toen hij naast deze auto reed naderde uit tegenover gestelde richting een andere wagen waardoor de heer v. Pr. geen kans meer zag te passeren. Zijn wagen werd gegrepen en naar de overzijde van de weg geslingerd. De auto sloeg over de kop en bleef met de wielen in de hoogte liggen. Militairen en om wonenden snelden toe en hielpen de inzittenden uit hun benarde positie. De bestuurder had ernstige hoofd wonden opgelopen en de andere in zittenden werden min of meer ernstig gewond. Minister Van Maarseveen keert Woensdag terug Minister van Maarseveen keert ■Voensdag naar Nederland terug. Zaterdagmorgen bezocht hij te Bata via een legeronderdeel van 1-15 R.I., da- uit Djokja gekomen was en thans cp het punt staat naar Nederland te vertrekken. Aan de vooravond van zijn vertrek zullen de H.V.K. en mevrouw Lovink eer receptie houden ten paleize. De „Tommies" komen terug De vliegtuigen, die deelnemen aan de Britse luchtmanoeuvres en die Za terdagavond zo vele Nederlanders de schrik op het lijf joegen komen terug. De vluchten boven ons land, die wor den gehouden in drie fasen., waarvan de eerste nu achter de rug is, gaan door tot Zondagavond. Tot die dag kan men de vliegtuigen dus 's avonds ver wachten. Het is echter niet gezegd dat ze iedere avond zullen komen. Er wordt met maximaal honderd vliegtui gen boven ons land gevlogen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1