SCHUDT UW SPANJAARD'S Residentie VRAAG en AANBOD Een onverkwikkelijk debat in de Koedijkse Raad EcAfoÊti 93 Renners naar de Asser T.T. 12000.- Was Uw wol veilig in Kerkvervolging achter het IJzeren Gordijn VAN MARSDIEP TOT IJ Acht landen worden vertegenwoordigd Hei Radioprogramma LAATSTE NIEUWS Van Zeeland wil de Koning ierug Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur GARAGE CHR. DE VRIES „GUSEK" Rijwielen BOELMUIS INBOEDELS NAAR Wasserij „DE VALK", Tuindersbedrijf te koop Muziek- en Instrumenten- handel X Koorstraat 17-19 Alkmaar Telef. 3483 HOLLAND HUIS LOTERIJ AVONTUUR De vroede vaderen kwamen Dins dagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter C. J. Schellinger. De voorzitter richtte in zijn ope ningswoord een woord van dank tot de leden, die deze mooie avond hadden willen opofferen om de belangen van Koedijk te behartigen. Van de ingekomen stukken werd 't jaarverslag van de commissie tot We ring van Schoolverzuim voor kennis- geving aangenomen. Besloten werd te voldoen aan het verzoek van de voorzitter van Ged. Staten om in het reglement Sociale Zorg de bepaling op te nemen, dat te allen tijde door of vanwege het college van Ged. Staten de kas en de boeken van de secr.-penningmeester kunnen worden opgenomen. Het verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam, om een jaarlijkse sub sidie werd met 4 tegen 3 stemmen afgewezen. B. en W. hadden gemeend geen ad vies te moeten geven. De heer Brammer zag ér wel iets goeds in. De heer Hart zei, geen principieel tegenstander te zijn, maar vroeg zich af of er met het verspreiden van al lerlei spreuken enz. wel iets te be reiken was en dan: is het vloeken in Koedijk nu zo erg? Spr. zag er geen bewust schenden van Gods naam in, beschouwde het meer als een gemoeds uiting. De heer Lammertschaag wees er op, dat er ook andere streken zijn, minder gunstig. De heer Blaauwboer meende, dat het het niet op de weg van de gemeente lag deze actie te subsidiëren. Vier van de zeven leden stemden ten slotte tegen subsidieregeling. B. en W. boden vervolgens aan een 8e begrotingswijziging 1948 in ver band met de wijziging van de begro- tings- en rekeningsvoorschriften en een 9e begrotingswijziging betreffende af- en overschrijvingen. Nieuwe raadsleden. De heren Hes en Blaauwboer onder zochten hierna de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. en u zult '9 morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raak' verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijn te regelen. "carter,s huFRPILLETJES. Nadat de commissie bij monde van de heer Blaauwboer had gerappor teerd, dat zij alles in orde had bevon den, besliste de Raad tot toelating. De nieuwe leden zijn de heren C. v. d. Gragt (R.K.), F. Kunst (R.K.) en Jac. Glas (V.VD.) Niet hekozen zijn de heren Bram mer (R.K.), Hes (R.K.) en Blaauw boer (C.P.N.) De Raad verleende machtiging aan de burgemeester tot het bijwonen van de vergaderingen van de Banne Koe dijk. Rondvraag. De heer Hart wees op het verbod om vuil te werpen in de Achtersloot, een verbod, dat hij ten zeerste toe juichte. Maar, aldus spr., als men iets verbiedt, dan dient men er iets beters voor in de plaats te stellen. Nu heeft Koedijk een vuilnisophaaldienst. Maarhier kleven fouten aan. Er bestaat verschil van mening over de vraag, „wat is huisvuil?" Behoort hiertoe niet klein tuinvuil, een beetje onkruid of snoeisel van de heg? Spr. meende van wel. Hij gaf B. en W. in overweging de vuilnisdienst op hoger peil te brengen. De voorzitter verklaarde, dat het werpen in de sloot moet ophouden, de gemeenschap mag niet de dupe wor den van de gemakzucht van een enke ling. Intussen regent het klachten over de ophaaldienst en B. en W. zijn bezig alle grieven te verzamelen om straks te komen met nieuwe voorstel len. De heer Blaauwboer contra de heer Hart. Bjj het scheiden van de markt ont stond een onverkwikkelijk dispuut tussen de heren Blaauwboer en Hart. Eerstgenoemde uitte zijn ontevreden heid over de samenstelling van het stembureau bij de laatstgehouden ge meenteraadsverkiezing. Hij voelde zich gepasseerd en meende, dat zijn buur man aan de ronde tafel, de heer Hart,' met tien gulden van hem in de zak liep. De heer Hart zeide zich gegriefd te voelen door deze woorden. Als iemand zich gepasseerd voelt, kan hij infor meren wat wet en verordening be palen, maar hij mist het recht een an der te verwijten, dat het hem meer ging om de knikkers dan om het spel. De voorzitter meende, dat de heer Blaauwboer niet erg gelukkig was ge weest met zijn aanval en lichtte ver volgens de gang van zaken toe, waar bij duidelijk bleek, dat er van passe ren geen sprake was geweest. rfarrtf In een communiqué van de Vati caanse persdienst wordt verklaard, dat de katholieke kerk in Roemenie aan de meest „hevige vervolging" bloot staat. Het communiqué wordt gevolgd door een waarschuwing van Vaticaanse kringen, dat de positie van de kerk in Tsjechoslowakije en Polen aanzienlijk slechter zou worden. „Het vorig jaar was het de beurt een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zul- een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zul len het Tsjechoslowakije en Polen zijn". Alle Roemeense bisschoppen van de Byzantijnse Katholieke ritus waren in October j.l. gearresteerd en drie van de vijf bisschoppen van de Latijnse ri tus waren „afgezet". De twee overblij vende Latijnse bisschoppen waren thans gearresteerd, zo wordt gezegd. De positie van honderden priesters en kloosterzusters, die geweigerd had den zich bij de afgescheiden kerk aan te sluiten en erin geslaagd waren ar restatie te ontkomen, was bijzonder bedroevend, aldus het communiqué. „Zij worden door de politie achter volgd, zonder enig middel van be staan, en kunnen geen werk vinden zonder ontdekt te worden". Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 29 Juni. 94000 kg Aardappelen: Eerstelingen 8 10.30, drielingen 6.407.70, kleine 2 3 60, rode eerstelingen 10.1010.90, blauwe eigenheimers 10.6011.40; 900 stuks bloemkool IA 1617 en I 13. WARMENHUIZEN, 29 Juni. 23800 kg .aardappelen, grote Schotse muizen 8.408.80, gewone Schotse muizen 8.20 11 drielingen 58.60, kleine 4.10-4.70. Gevechten in Korea De Koreacommissie van de V. N. heeft gerapporteerd dat zware gevech ten, waarbij van artillerie en machine geweren wordt gebruik gemaakt, aan de gang zijn op een plaats nabij de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De gevechten vinden plaats tussen troepen uit Zuid-Korea (door de Ame rikanen bezet) en contingenten van het Noordkoreaanse leger. (Noord-Ko- rea, dat vroeger door de Russen was bezet, is thans „volksrepubliek"). 1= De hoofdprijs van de te Den Helder gehouden O. en O.-huisvlijttentoonstel- ling is toegekend aan sergeant-torpedo- naker J. S. Goedemans voor een model an een verankerde mijn. Vrijdag a.s. zal ten stadhuize te Hoorn de Westfriese Adviescommissie voor Bouwplannen worden geïnstal- eerd, een gebeurtenis die voor de toe komstige bouwkundige ontwikkeling in dat gewest van het allergrootste be- ang is. De Hoornse Jeugdraad is voornemens op Zaterdag 16 Juli een vliegerwedstrijd te houden. In aan- luiting op de voorstellingen van 47 Julite Alkmaar, zal Circus Strassbur ger op 8, 9 en 10 Juli Hoorn bezoeken De aanvoer van aardbeien in de streek Kennemerland blijft tegenval- en. De gemeenteraad van Beverwijk besloot in samenwerking met de om liggende gemeenten tot het instellen van een schooltandartsendienst. Tevens werd afwijzend beschikt op een ver zoek om te Wijk aan Zee een kam peerterrein te mogen inrichten. B. en W. van Uitgeest doen de raad een voorstel tot het instellen van een ere penning. Mej. M. Taams viert Vrij dag a.s. haar 40 jarig jubileum als on derwijzeres aan de chr. school te Heemskerk. B. en W. van Zaandam vragen de gemeenteraad een crediet van f 20.000 voor het vergroten van de raadszaal en het daarin aanbrengen van een muur schildering. Tevens wordt een crediet van f 1.323.000 verlangd voor het bouw rijp maken van bouwgronden in het uitbreidingsplan „Midden-Oost", plaats biedende aan 395 woningen. STRAFBAARSTELLING TSJECHO- SLOWAAKSE BISSCHOPPEN De Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, Zdenek Nejedly, heeft ver ordend, dat rooms-katholieke bis schoppen die „kerkelijke straffen van politiek karakter" opleggen aan gees telijken, wegens „wetsovertreding" ge straft kunnen worden. Touringcar met school kinderen aangereden, Gistermorgen heeft bij Rotterdam een aanrijding plaats gehad tussen een touringcar afkomstig uit Oude Tonge. geheel gevuld met schoolkinderen, die een reisje maakten, en een grote vrachtauto. Er reden ier van deze touringcars in file. Een der bussen kwam in bot sing met een tegenligger. Deze botsing was zo hevig, dat niet alleen de laad bak vrijwel werd vernield, maar zelfs alle zittingen verbogen werden. In de touringcar ontstond onder de kinderen een paniek, maar toen men de gevol gen van de aanrijding onder hen na ging, bleek alles wonder boven wonder goed afgelopen te zijn. Bq de organisatiecommissie van de TT-races, om de grote prijs van Neder land der K.N.M.V., welke 9 Juli a.s. op het circuit van Drente zullen worden verreden, zijn thans inschrijvingen bin nengekomen van acht nationaliteiten, n.l. 30 Engelsen, 4 Spanjaarden, 16 Ita lianen, 1 Australiër, 2 Denen, 2 Nieuw- Zeelanders en in ieder geval 1, waar schijnlijk 3 Oostenrijkers, terwijl bo vendien 36 Nederlanders hun inschrij vingsformulieren hebben ingeleverd. In totaal zullen dus 93 deelnemers aan de start verschijnen. De verdeling over de verschillende klassen is als volgt: 125 cc: 2 Mondials, 3 Morini's, 3 M.V.'s, 2 Montesa's, 3 Puch's, 10 Eysinks.. 2 Sparta's, 3 D K.W.'s, 2 Tilex, 1 van Es Super, 1 R.Z., 1 D.M.F., 1 Royal Baby. 350 cc: 6 Nortons, 17 Velocettes, 16 A.J.S, 1 Douglas, 1 Guzzi en 1 Benelli. 500 cc: 11 Nortons, 3 Velocettes, 5 Guzzi's, 5 Triumphs, 2 A.J.S., 8 Gilera's en 3 B. M.W.'s. Van Italiaanse zijde blijkt zeer grote belangstelling voor de races te bestaan. Er is binnengekomen een officieel Moto Verghera-team. bestaande uit de rij ders Matucci, Uibiali en Bertoni. Ze zullen uitkomen in de 125 cc, waarvoor ook Eysink heeft ingeschreven met Dick Renooy en Heineman. Echter nok Gianni Leoni heeft zich met een Mondial gemeld, zodat deze klasse wel zeer sterk bezet is. De bekende Nederlandse rijder Piet Knijnenburg heeft ingeschreven met een A.J.S. in de 350 cc en met een B.M.W. in de 500 cc. Tevens heeft Gianni Leoni zich ge meld met een Guzzi in de 350 cc in welke klasse Lo Simons zal verschij nen met een A.J.S. Ook Van Rijswijk en Pellikaan zullen 9 Juli starten, Pel likaan op A.J.S. en B.M.W. Zeer vele buitenlanders zullen ook in de zware klassen uitkomen. Zo zal Dario Am- brosini met een 350 cc Benelli en 5en 500 cc Gilera het toch reeds uitgebreide Italiaanse contingent versterken, ter wijl de bekende Engelse rijder Briggs komt, evenals zijn niet minder bekende landgenoot Fry, beiden op Velocette in de 350 cc en op Norton in de 500 cc. Tenslotte is inschrijving binnengeko men van de Nieuw-Zeelanders Jensen cp een 500 cc Triumph en Coleman op een 350 cc A.J.S. PROCURATIEHOUDER VERDUIS TERDE f 27000 Vanmorgen is voor de officier van justitie geleid de 40-jarige procuratie houder H. C. V., die in dienst was van het makelaars- en assurantiekantoor C. S. te Rotterdam en verdacht wordt van verduistering van f 27.000. TEGEN Aambeien en •nderc anale aandoeningen po» 7 5 ct etplllen 75 ct AAMBEIENZALF ZETPILLEN ZWITSAL Fabrieken - Apvld VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 lur. VARA: 6.20 André Koste- lanetz en orkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.— Le zing. 7.15 Paul Godwin trio. VPRO. 7.30 Ds. B Gast. 7.45 Voor de studenten. 8.— Nationaal programma. 8.05 Marinierskapel. 9.05 ^Amuse mentsprogramma. 10.20 Ons lied. 11.15 Dolf van der Linden met orkest. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV. 5.— Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 gr.pl. 6.45 Piano-duo. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Ac tueel geluid. 8.05 Programma Proloog. 8.15 tionaal programma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Ochtend- varia. 12.38 Piano en orgel. 1.15 Aansluiting met B.B.C. 6.15 Reportage Tour de France. 6 20 Reportage tenniskampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.— Kobus Kwint. 7.10 Metro- pole orkest. 7.45 De R.V.D. antwoordt. 8.05 In het radio zoeklicht. 8.15 Amerikaans studen tenkoor. 8.50 Hoorspel. 9.20 Residentie-orkest. 10.— Oude en nieuwe problemen. 10.15 The swinging nightingales. 11.15 Rhythmische mu ziek. 11.45 gr.pl. HILVERSUM n, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO. 8.15 Pluk de dag. 12.03 Pianorecital. NCRV. 6.— Leger des Heilskwartier. 6.15 C.M.B.-kwartier. 6.30 Orgelbespeling. 7.15 Nederlandse organisten. - 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma pro loog. 8.15 Plaatvaria. 9.15 „Vacantie-voor- pret". 9.15 Sans souci. 9.35 Sweelinck- kwartet. 10.05 De vaart der volken. 10.25 N.C.R.V.-koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondconcert. Dinsdagavond werd, naar Het Vrjj» Volk meldt, in Brussel enige sensatie verwekt door het bericht, dat de ka tholieke ex-premier Faul van Zeeland bereid was een homogene katholieke regering te vormen, die, dank z|| de steun van een aantal liberalen, koning Leopold zou terugroepen zonder vooraf tot een volksraadpleging over te gaan. Van Zeeland werd Dinsdagavond reeds ontvangen door prins-regent Karei, die hij op de hoogte bracht van zijn plan. Voorzitter NVV antwoordt Vrijdag Het bestuur van het N.V.V. deelt mede, dat de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, Vrijdagavond om 19 uur voor de V.A.R.A.-microfoon een nadere verklaring zal afleggen in ant woord op de rede, die de heer Serra- rens Dinsdagavond voor de K.R.O. hield, over de redevoering, welke de heer A. Vermeulen op de internatio nale arbeidsconferentie te Genève heeft uitgesproken. Doodvonnissen voltrokken Bij Kon. besluit zijn afgewezen de verzoeken om gratie van de doodstraf bij sententie van het Bijzondere Hof te Leeuwarden opgelegd aan: A. Kaper ;n P. Schaap. De vonnissen zijn inmiddels voltrok ken. Twee meteor-vliegtuigen in botsing Tijdens de in de nacht van Dinsdag op Woensdag voortgezette gecombi neerde manoeuvres van de Westeuro- pese strijdkrachten zijn twee meteor- vliegtuigen boven Doncaster in Enge land met elkander in botsing geko men. De piloten zijn ongedeerd ge bleven. Zoals bekend neemt ook een groep Nederlandse meteor-straaljagers aan de oefeningen deel Het A.N.P. ver neemt van het commando luchtmacht te 's-Gravenhage, dat daar nog niets bekend is over een ongeval met meteor-vliegtuigen. Bij heiig weer is het Noorse schip ,iOgna" van de rederij Mowinckels ter hoogte van Hoedekenskerke in aan varing gekomen met de lichter Dam- po 1. De lichter is gezonken. „Ja, maar hoe wil je van de „Salmiak" afkomen?" vraagt Pom weer. „Je weet dat de loopplank be waakt wordt en de sloep ook. Dus daar is geen kans op." „Laat dat nu maar aan mij over", zegt Pim. „Wacht, het is misschien toch beter dat ik het jullie vertel Loop maar eens mee naar de achterzijde van het schip." Pom en Pam volgden hun broertje zonder veel te zeggen. Als ze op het achterschip zijn gekomen, wijst Pim hen op het dikke touw, waarmede de „Salmiak" aan de wal ligt gemeerd. „Zien jullie die tros? Nu, daar laten we ons stille tjes langs zakken." Pom griezelt ervan. „Oh nee, dat durf ik niet. Als ik er afval!" Zanik niet", roept Pim onge duldig. „In het circus hebben we nog wel wat anders gedaan!" En zo ge- Oeurt het, dat 's avonds drie gestalten zich stilletjes laten zakken langs de zware tros, die de „Salmiak" met de vaste wal verbindt. FRIESCHEWEG 4. TEL. 4237—4287. hoogst in kwaliteit, laagst in prijs. „BLOKLAND" RIJWIELEN vanaf 107.50. Ook hebben wij alle soorten ONDERDELEN voor rijwielen. Kwaliteit tegen laagste prijs. J. BLOKLAND, Luttik Oudorp 3. TEL. 3485. te ALKMAAR op MAANDAG 4 JULI 1949 v.m. 10 uur in het Veiling gebouw „De Waag", Zij dam no. 6 van enige nette w.o. huiskamerameubl., dressoirs kasten, tafels, chiffonière, bureau-ministre, 4 clubs, ledikanten, divans, vleesmachine, gasfornuis, kampeerwagen, etalagepop pen, steengoed enz. Kijkdag Zaterdag 2 Juli 25 uur. Inl. bij J. v. DIJK, Vei linggebouw, tel. 2484 en Koudenburg Amoureus, deurwaarders, Alkmaar, VRIJ IN DE OMGANG wordt U door onze beproefde mental-training. Indiv, leiding van acad. gevormde psychologen. Lage tarieven. Geïll. prosp. op oa nvr. PELM AN INSTITUUT Oamrak 68. A'dam (Erkend Instituut! tot 15 woorden f 1. elk woord meer 5 een' Noorderkade 68, Telefoon 3776, Alkmaar Te koop aangeboden I. g. st. z. haard, een smeed ijzeren leeslamp, een kachel en een stofzuiger. Oudegracht 283, Alkmaar. Wollen meisjesmantel, leeftijd 12—13 jaar 15. Achterwezel 5. Eiken schrijfbureaux 37.50 en 60, tweepers. hedstellen f 50, 6 antieke mahoniestoelen, ledikanten, spiralen, divans, ta fels, stoelen, kasten, dressoirs, enz. J. L. Sostman, Verkoop lokaal „Hollandia", Ridderstraat 10, Alkmaar over V. en D. Sporttoerrijwiel, groen, een goed onderhouden eiken buffet 35, 1 eiken spiegel ƒ5, 1 wollen meisjesbadpak, z. g. a. n., Tweka z. p., halve prijs. Groot- Nieuwland 7. Tegen elk aann. bod in g. st. zijnde kleine B. M. zeilboot, com pleet met dekzeil, enz. v. d. Ham, Bovenweg 53, St. Pancras. Wegens omstandigh. Motor rijwiel BSA 1943, zijklep 500 c.c. Automatische voetversnelling. Brandsma, Metiusstraat 16, Alk- maat. Groot 2 Hectare met volledige oogst, vrij van onkruid. Smalspoor. Inventaris en groot huis met woning en bedrijfsruimte voor 1 of 2 gezinnen, in Protestant dorp, verkeersweg bij Hoorn. Inl. ZAKEN- BUREAU VAN 1915, Straatweg 63, Alkmaar. Tel. 2829 Steeds de grootste voorraad van Muziek en Instrumenten o.a. Mondorgels, Ocarino's, Blok fluiten, enz. GULDEN aan prijzen in de Goedgek. M. v. J., 8 Mrt. 1949, No. 2509 w.o. prqzen van 5000; 1500; 500; 450; 450; 395; 395 en vele honderden prijzen. LOTEN k f 0.60 bij: Incasso- en Twentsche Bank; Coby, Achterstr. 52; Fielmich, Bergerw. 7; Dik, Hofplein 35 en Ritsev. 38; Smit, Ged. Nieuwesl. 97; Belles, Hekelstr. 14; Vliet, Rid- derstr. 11; De Grand, Houttil 22; Oudt, Houttil9; Vinke, Zeglis 52 Nood, Luttik-Oudorp 67; Hol land Huis, Kalverstr. 186, A'dam; postgiro 13273 ct postwissel. HAAST Ui! TREKKING 27 JULI a.s. 132 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Een postbode. Dat was in het ziekenhuis niets bij zonders. Hij keek onmiddellijk voor zich en verdiepte zich weer in het spannende feuilleton van de Haagsche Ccurant. De zware voordeur, die Steensma opentrok, had zich automatische en geluidloos achter hem gesloten. Niemand dan zuster Blanca had hem herkend. Hij liep op straat met een gevoel van grote voldoening. In de binnenzak van zijn uniform zaten veilig opgeborgen de kostbare documenten. Het enige nog overblijvende pro bleem was, waar hij die nacht zou slapen. Hij begreep wel, dat hij geen ka mers in Paulez, Hotel des lndes of De Witte Brug zou moeten bestellen. Een volkslogement was nu ook weer niet nodig. Hij moest een goed, des noods klein burgerhotel zoeken Hij dacht een ogenblik aan „De ze ven kerken van Rome", maar daar zat de nachtportier, die de kraag van zijn jas te wijd had gevonden en die zou natuurlijk dadelijk weer over de reparatie beginnen. Ofschoon Hij voelde eens voorzichtig aan het kruis van zijn broek. Er hing duidelijk voelbaar een lapje' stof bij. Wat was een mooier oplossing dan 'n nachtportier, die kleermaker was en 's nachts de tijd aan zichzelf had, ter wijl hij Steensma zijn broek in die tijd toch niet zou kunnen gebrui ken. Toen dacht hij er weer aan, dat de aan een Leidenaar was een allerlei vervelende vragen had gesteld. Hij besloot zelf maar eens uit te kijken en stak juist een donkere siraat over, toen een reiziger met een monsterkoffer in de hand haastig op hem toestapte. „Zeg, Post!" zei de man. Steensma stond verbaasd stil en 'icek om zich heen. Er was geen mens te zien. Toen drong het tot hem door, dat de man het tegen hem had en hij keek hem enigszins verschrikt aan. „Eindelijk een brievenbesteller!" zei de man tevreden. „Ik heb al aan twintig mensen naar de Jacob Mos selstraat gevraagd, maar jullie, Hage naars, schijnen je eigen stad niet te kennen. Welke kant moet ik op?" „Hm.... ja", zei Steensma. „U zei ae Jan „Jacob Mosselstraat", herhaalde de ■nan ongeduldig. „Tja", weifelde Steensma, „dan kunt u rechtdoor gaan en dan de eerste siraat links en dan weer de derde straat rechts en dan komt u bij een brug en danEnfin, dan moet u 't daar nog maar eens vragen". „Dank je wel, bode", zei de man, een sigaar uit zijn vestzak halend. „Roken?" „Asjeblieft, meneer," zei Steensma met grimmige voldoening. Hij stak de sigaar in zijn broekzak en vervolgde zijn weg. Het drong tot hem door, dat hij de straatnaam niet eens goed verstaan had. Maar hij kon toch als Post niet.... Als 't niet goed was, zouden ze die man wel terugsturen. Hij duwde de deur van een eenvou dig cafétje open, waarop met grote witte letters HOTEL was geschilderd en zette zich een beetje onwennig aan een tafeltje bij het raam. Hij was de enige gast. Een oude man in hemdsmouwen kwam sloffend uit een achterkamer en vroeg een beetje verbaasd, wat hij verlangde. „Kan ik hier logeren?" vroeg Steensma. „Jawel", zei de man. „Wat kost dat?" „Een gulden zonder ontbijt". „En met ontbijt?" Een daalder", zei de man. Steensma knikte en hins zijn natte cape aan de kapstokhaak. „Ik zou wel wat willen ïten", zei bij. „Dat kèn", verzekerde de kastelein. „Een uitsmijter met roastbeef en een Pilsje", bedacht Steensma. „Best", zei <fe kasteleinkom u maar wat dichter bij de kachel, 't Is koud met dat natte w«er". Ir. Steensma schoof naai' de warme kachel en wreef zich behaaglijk de handen, terwijl de oude sloffend naar de keuken verdween. Een knappe jonge vrouw stak haar hoofd nieuwsgierig om de hoek van de deur en monsterde de bezoeker Daarna kwam zij binnen, dekte de ta fel en zette er een olie- en azijn stelletje op. ,,'t Is frisjes", bedacht ze. „Ja, ja", zei Steensma, de handen naar de kachel strekkend. De vrouw verdween en tien minuten later zat Steensma aan zijn avondmaal onder toezicht van de oude, wie hij gul de sigaar van de handelsreiziger gepresenteerd had. De man zat vlak over hem, keek hem elke aap uit de mond, omhulde hem met blauw-zwarte rookwolken «n maakte zich gereed voor het verhoor. „Hoe heet u?" vroeg hij. „Marcusse", bromde Steensma. De oude dacht lang en ernstig na. „Ben u familie van Thijs Marcusse uit Dreischor?" Steensma schudde met volle mond het hoofd en slikte toen haastig de dooier van zijn eerste ei door. „Nee, nee, die ken ik niet". De man knikte. „Dat ken uitkom- me", zei hij, „want ie is dood". „Een stil zaakje", zei Steensma, om dat de man hem zo aankeek. „D'r is geen flikker te doen", brom de de oude ontevreden. „Zit u hier al lang?" „Drie jaar", zei de man. „Daarvóór had ik een kippenfokkerijtje in Bar- r.cveld. Dat ha'k nooit moete verkope". (Wordt vervolgd). 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3