Stad en Omgeving, AGENDA AVOND j^aaisie f\Jieuws Djokja ontruimd Zilveren medaille voor veertig jaar trouwe dienst Oterleek koopt oude school van de Schermeer Schoolwedstrijden in het- Zomerbad De finishing touch" Geen enkel incident In de anders zo bedrijvige zaak van de fa. Spruyt in de Langestraat was het vanochtend stil en verlaten. De vlaggen wapperden van de pui en en kele klanten trachtten tevergeefs een kijkje in de winkel te nemen. In de bovenzaal van hotel Victory daarentegen was het een drukte van belang. Daar waren directie en perso neel van de fa. Spruyt en verdere ge nodigden b' ->engekomen om de eerste verkoopster, mej. Geertje Mijlhoff, die vandaag veertig jaar in dienst van bo vengenoemde firma is, te huldigen. -Aanwezig waren de gehele directie, twee afgevaardigden van de Maat schappij van Handel en Nijverheid, de heren J. F. Ie Blansch en mr. J. H. de Vos tot Nederveen C|ppel en het vol tallige personeel van bovengeneomde firma. De heer M. F. Spruyt Opende namens de directie de rij van sprekers. De heer Spruyt zeide in zijn rede, dat de dage lijks terugkerende arbeid iets heel ge woon is; de wijze echter waarop deze arbeid wordt vervuld is van groot be lang. De wijze waarop mej. Mijlhoff haar werk begint en er 's avonds mee eindigt getuigt van blijheid en nauw gezetheid. „Dat a. „eid adelt zien wij hier in levende lijve voor ons," aldus de heer Spruyt. Hierna liet spreker de succesvolle loopbaan van de jubilaresse in gedachten de revue passeren. Mej. Mijlhoff kwam op 18-jarige leeftijd in dienst van de firma, die toen nog in 't Payglop was gevestigd. Reeds spoedig bleek, dat zij verkoopsterbloed in de aderen had en zij promoveerde tot eer ste verkoopster. Toen werd zij werk zaam in de grossierderij en bleef dat ook, toen de zaak verplaatst werd naar de Langestraat. In de oorlog kwam zij weer terug in de winkel en maakte zich daar onmisbaar. „Mej. Mijlhoff heeft drie deugden,' aldus d e heer Spruyt. „Ze was haar hele leven bij de tijd, ze is altijd met haar tijd mee ge gaan en ze was altijd stipt op tijd." Hierna overhandigde spreker de ju bilaresse een gouden polshorloge. Nadat een dochtertje van de heer Spruyt een bouquet anjers aan de ju bilaresse had overhandigd, sprak de heer J. Stubenitsky namens het perso neel. Deze wees er op, dat er vele klanten zijn, die alleen door mej. Mijl hoff geholpen willen worden. Hieruit blijkt het grote vertrouwen, dat in haar gesteld wordt. Na zijn hartelijke ge lukwensen te hebben aangeboden over handigde spreker namens het perso neel een bloemstuk en een vloerkleed. Nadat de heer F. Gram zich in een korte toespraak tot de jubilaresse had gericht, was het woord aan de voor zitter van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, de heer J. F. Ie Blansch. Deze zette uiteen, dat het de bedoeling van de Maatschappij is de handel en industrie te steunen. De mensen die in de handel en, in dustrie werken zijn er de hersenen, de ziel, kortom het levend organisme van, De jubilaresse heeft zich in haar func tie bijzonder onderscheiden en daarom achtte spreker het een grote eer haai de zilveren medaille te kunnen over handigen. Binnen afzienbare tijd zal mej. Mijlhoff ook nog een diploma ontvangen. In een korte toespraak dankte de ju bilaresse hierna de aanwezigen voor de huldiging en de belangstelling die zij had mogen ondervinden. Nadat de fotograaf gelegenheid had gekregen de jubilaresse met haar zus- ter-collega en haar bejaarde moeder op di gevoelige plaat vast te leggen was het officiële gedeelte van het feest af gelopen. Hierna bleven de aanwezigen nog geruime tijd gezellig bijeen. Betere verdeling van woon ruimte Aan het college van burgemeester en wethouders is het volgende adres gezonden: Edelachtbare heren, Hiermede delen wij U mede, dat zich alhier gevormd heeft een Comité van Actie, dat zich ten doel stelt, om, in de geest van de Z.E. Pater Piet Wesseling, Redemptorist, hier ter stede werkzaam te zijn. Het comité is voornemens met alle geoorloofde middelen ernaar te streven en te bevorderen, dat de in Alkmaar beschikbare woonruimte zoveel moge lijk dienstbaar gemaakt wordt aan de bestaande behoefte; met name ten be hoeve van die categorie van de bevol king, die tengevolge van de heersende woningschaarste en/of ondoelmatige verdeling van de beschikbare woon ruimte, geen gevolg kan geven aan haar voornemen een gezin te stichten. Naar de mening van het comité kan dit doel bereikt worden door vermeer dering van het aantal gevallen van in woning, waaraan tal van ingezetenen zich vaak door het opperen van ge fingeerde bezwaren trachten te ont trekken; voorts door waar mogelijk on derlinge ruiling te bevorderen, zodat geen kleine gezinnen in grote wonin gen en geen grote gezinnen in te kleine woningen gehuisvest zijn. Het Comité vertrouwt hierbij te mo gen rekenen op de medewerking van uw college en behoudt zich het recht voor, in die evallen, waarin deze me dewerking door u niet verleend kan worden, volgens eigen inzicht en met eigen middelen tot het gestelde doel te geraken. Binnenkort hoopt het comité uw col lege een aantal gevallen voor te leggen, welke naar zijn oordeel om een spoe dige oplossing vragen. Een schrijven van gelijke inhoud werd gezonden aan de Commissie van Advies ingevolge de Woonruimtewet-1947. Het Comité bestaat uit de heren: \V G. J. v. d. Eerenbeemt, voorzitter; R. Ober, secretaris; P. J. Groen, penning meester; J. Buur, L. Moors en Fr. A. H. Otten, leden; Deken J Th. Jacobs, G. L. Binkhorst. O.P., J. M. Colbé, O P. en dr. C. J. C. Arnold, adviserende leden De schoolzwemwedstrijden, die reeds sinds 1934 een jaarlijks terug kerend festijn vormen, staan ook nu weer op het programma. Vierhonderd jeugdige zwemsters en zwemmers zul len Zaterdagmiddag in het Zomerbad de eer van de school verdedigen. Niet de individuele prestatie, maar die van de leerlingen van een school samen zal overwogen worden, wanneer het straks op het toekennen van prijzen aankomt. Paedagogisch gezien een goede oplossing. Eigenlijk telt elke school zoveel goede zwemmers en -sters, dat het aantal veel en veel hoger zou liggen, dan de 400 deelr emers aan deze mas- sastrijd. Om technische redenen heeft men zich helaas tot 20 leerlingen van elke school moeten beperken. Wat niet wegneemt, dat vele vriendjes en vriendinnetjes in het zomerbad aan wezig zullen zijn om hun klasgenoten tot het uiterste aan te moedigen. De start voor de eerste wedstrijd, die voor 25 meter schoolslag jongens L.O. met 43 deelnemers valt om half twee. Achtereenvolgens worden de volgende nummers afgewerkt: School slag meisjes 25 meter met 46 deel neemsters (L.O.) Vrije slag 25 meter jongens L.O. met 27 deelnemers. Vrije slag meisjes L.O. met 22 deelneem sters. Estafette 3 x 25 m. 12 jongens en 12 meisjes L.O, Schoolslag meisjes 50 m. L.O. 7e kl. 57 deelneemsters. Schoolslag 50 m. jongens VGLO- groep, 45 deelnemers. Vrije slag 25 m. meisjes VGLO-groep, 21 deelneem sters. Vrije slag jongens VGLO, 40 deelnemers. Estafette 3 x 25 m. meis jes VGLO, 14 deelneemsters. Vrije slag jongens 3 x 25 m. VGLO met 15 deel nemers. Schoolslag '50 m. meisjes V. O. 21 deelneemster. Schoolslag 50 m. jongens V. O. met 12 deelnemers. Vrije slag meisjes V. O. met 18 deelneem sters. Vrije slag 25 m. jongens V. O. met 29 deelnemers en twee slotwed strijden waaraan wordt deelgenomen door de Middelbare Meisjes School te Bergen, de Ulo te Alkmaar, de Kweek school, de Handelsschool en HBS en de Huishoudschool. Het zal zeer zeker een sportieve en prettige middag worden. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein. Victoria Theater, 8 uur: Hildegard (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Noordwestelijke doortocht (18 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vrijgezel en het bakvisje (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De zwarte pijl (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Balalaika (18 jaar). Ijzer- en Metaalgieterij bestaat 70 jaar De Alkmaarse Ijzer- en Metaalgie terij N.V. bestaat op 1 Juli 70 jaar. Naar men ons bij informatie meld de bestaat niet het voornemen dit feit feestelijk te herdenken. Er zal slechts een voorstelling voor het personeel worden gegeven. De zware Diesel Road Roller van de Wegenbouw uit Utrecht is zijn werk begonnen. De Langestraat wordt weer aangekleed en krijgt na maanden de finishing touch. Dieseloliegeuren, en de prikkelende geur van gloeiend asfalt vullen de lucht. Het is een heel karwei op een zo merdag vooral, maar de wegbouwers weten er weg mee. Je kunt zien, dat ze dikwijls met dit bijltje hebben gehakt, want het gaat hun buitengewoon han dig en vlug af. Twee ijzeren platen worden eerst natgemaakt, waarna een vrachtrijder er automatisch de met mastiekbrei geladen bak van zijn wa gen boven lost. Vandaar wordt de gloeiende massa over het wegdek uil- gespreid en de mannen, die reusachti ge harken hanteren, zorgen ervoor dat het wegtracé wordt uitgespreid. En de zware wals doet zijn werk. Heen en weer rollen de geweldige wielen en de man op het gevaarte, dat in zijn ver schijning al heel wat afwijkt van die antieke, donkere rookwolken uitblazen de stoomwalsjes, weet precies hoe hij zijn kar moet sturen om een prachtig gelijkmatig wegdek te produceren. De agenten regelen keurig het ver keer in onze drukste straat, dat zo goed en zo kwaad als het kan ook moet doorgaan en de vele toeschouwers zijn het er over eens, dat de Langestraat er straks na de grote „revisie" prima uit zal zien. De Poppententoonstelling komt* naar Alkmaar Naar wij vernemen zal de grote poppententoonstelling welke ten bate van de Stichting 19401945 in ons land wordt gehouden, ook naar Alk maar komen, vermoedelijk van 30 Augustus tot 10 September, maar de data zijn nog niet definitief vastge steld. Zoals men weet trekt dezer dagen de expositie in Den Haag de algemene aandacht, vandaar gaat ze naar Apel doorn (Het Loo) en komt vervolgens naar Alkmaar als centrum van Noord- Holland-Noord. De tentoonstelling wordt nog gere geld door nieuwe schenkingen uitge breid,'ibdaf.'ze steeds interessanter wordt, zodat nieuwe groepen ge vormd kunnen worden. De mogelijk heid wordt overwogen ze ook nog voor korte tijd in Zaandam te houden, maar de plannen daarvoor hebben nog geen vaste vorm aangenomen. Na Noord-Holland volgen Den Bosch en andere gemeenten. Wellicht zal de ex positie later naar het buitenland gaan. In Alkmaar zal de expositie in de za len van het Kofa magazijn van de heer J. Spruyt worden gehouden. De op brengst komt geheel ten goede aan de Stichting 1940-1945. DE UITZETTING AAN DE MIENT. Inverband met ons verslag omtrent de achtergronden van de uitzetting aan de Mient wijst men ons er op, dat de betrokkene niet is vervolgd wegens misdragingen in oorlogstijd, doch dat de tenlaste gelegde feiten dateren van latere datum. Een uitspraak is overi gens nog niet gedaan. Alg. vergadering Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken Omstreeks 8 uur opende gisteravond de voorzitter de heer T. Bonsema in café-restaurant „Tom", Waagplein, de vergadering met een welkomstwoord tot de niet-talrijk opgekörrien leden. Het ledental is1 in het verslagjaar zeer aanzienlijk gestegen, n.l. van 2574 tot 3740 hoofden van gezinnen. Een woord van dank aan onze ijverige pro pagandisten is hier zeker op z'n plaats. Spr. bracht dank aan het personeel, dat ook in 1948 zijn uiterste best deed, het peil der begrafenissen zo hoog mogelijk op te voeren. Blijkens het jaarverslag werden er in 1948 218 dien sten verricht, waarvan 16 crematiebe dieningen. Het 25-jarig bestaan werd in 1948 op bescheiden wijze herdacht. Het financieel verslag laat zien dat er een batig saldo over 1948 is van 1245.28, wat gevoegd is bij de „Alge mene reserve". Door enige leden wer den nog inlichtingen gevraagd over de prijzen van begrafenissen en over de posten op de verlies- en winstreke ning „Algemene onkosten en reserve dubieuse debiteuren". De voorzitter beantwoordde de vragenstellers tot hun tevredenheid. De rekening Algeme' ne reserve, staat thans op een bedrag van 5896.46. De voorzitter meende, dat dit laatste bedrag in de toekomst opgevoerd moet worden opdat Alk maar, evenals meerdere zusterorgani saties over een eigen pand de beschik king zal krijgen. Het financieel verslag, alsmede het verslag van de commissie van verifi catie, bestaande uit de heren A. van Kleef, P. van Ammers en G. H. W. ter Hoeven en van de accountant, de heer Ch. Vennik, worden dan met al gemene stemmen goedgekeurd. Als be stuursleden werden de aftredenden, n.l. de heren T. Bonsema, L. Fehres en K. A. Klerk herkozen. In de plaats van de heer A. van Kleef, die niet terstond herkiesbaar was, werd benoemd de heer N. v. d. Poll. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat Alkmaar in 1950 is aan gewezen als plaats waar het Centraal Genootschap de landelijke organisa tie waarbij ook de Associatie is aan gesloten haar congres zal houden. Bij het Centraal Genootschap zijn momenteel 25 verenigingen aangeslo ten. De heer Bonsema sloot daarna de vergadering. Marktberichten WARMENHUIZEN, 30 Juni: 34.600 kg aardappelen: grove Schotse muizen f 8.20f 8.60, gewone muizen f 8 f 11.90, drielingen f 6.90—f 7.60, kleine f 3.80—f 4.70. NOORDERMARKTBOND. Aanvoer 30 Juni: 13000 kg aardappelen, eerste- ilipgen f 8f 9.30, drielingen f 3.80 f 6.20, kleine f 3f 3.50, rode eerste lingen f 8.10f 8.90, blauwe eigenhei mers f 9.60f 11.50, witte eigenheimers f 13, 275 stuks bloemkool 1 A f 20. LANG. GROSNTENCENTRALE, 30/6. 160000 kg Aardappelen: eerstelingen 8 9.10, drielingen 67.30 en kriel 3.90 4.90; 1500 kg rabarber 5.50; 2500 kg witte kool 46.60; 4700 kg rode kool 19.1020.10; 900 stuks bloemkool sort. IA 21 en I 11.90—18.30; 1000 bos Peen 7—8.10; 800 kg tomaten: A 67—73, B 65 en C 64. OBDAM, 29 Juni 1949. Aardappelen 8 -^8.30; Rode 9.2010.60; Bonken 8.10 8.50; Rode bonte aard. 8.609.60; Drie lingen 6.206.90; Rode drielingen 5.20— 6; Kriel 2.803.70; BI. eigenheimers 11.10; Bloemkool 12; Bospeen 7. DEN BURG, 27 Juni 1949. Aange voerd werden 850 lammeren, 2840; 8 koeien 500700 en 16 biggen van 5570. Voor de levering 16 koeien, 2 rammen en 2 kalveren. NED. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijvingen: Café „De Vlotbrug". Luttik Oudorp 1. E. W. J. P. P Boersen. G. Sas Wzn (E), Alkmaar. Wester- weg 80 Makelaar in onr. goederen. Gisolf en van Drunen's Assurantie kantoor, Alkmaar Anthonü'sstraat 8. Venn.: A. J. M. Gisolf en J. van Dru- nen. Opheffing: Alkmaarse Vischhandel, Alkmaar, Verdronkenoord 47. Winkel in visch. Ontleend aan Het Ned. Handelsregister. De raad der gemeente Oterleek kwam Dinsdag in vergadering bijeen. Afwezig waren de heren P. Leegwater en C. J. Baltus. De burgemeester deelde mede van Ged. Staten bericht te hebben ontvan gen, dat er geen bezwaren bestaan te gen de voorgenomen verbeteringen aan de dokterswoning en tegen het maken van een nieuwe brug bij de OLS te Stompetoren. Ook de verordening regelende de verplaatsingskosten ont moette bij dit College geen bedenkin gen. Van mej. W. T. Maljers was een schrijven ingekomen dat ook deze ge meente de gemeenschappelijke regeling aanvaardde inzake de toelating van leer lingen uit die gemeente op scholen in de gemeente Oterleek. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde raadsleden gaf geen aanleiding tot opmerkingen zodat tot toelating werd besloten. Een sup- pletoire begroting voor 1948 werd vast gesteld. Een subsidie ten bedrage van 10 werd verleend aan de Vereniging Proefschooltuin West-Friesland te Hoorn. De Katholieke Vereniging tot Btvordering van Land- en Tuinbouw in het Bisdom Haarlem werd een bij drage verleend van 5 per leerling voor leerlingen uit deze gemeente die in 1948 de lagere landbouwschool te Spanbroek bezochten. De oude school aangekocht. Hierna volgde een uitvoerige bespre king over de aankoop van het Water schap „De Schermeer" van de z.g. Oude School te Stompetoren. Het Waterschap De Schermeer is genegen dit perceel aan de gemeente over te dragen, voor de som van 5500,voor welk bedrag dit gebouw in 1932 aan de Schermeer werd verkocht. B. en W. stelden voor, voor de stichting van een lagere landbouwschool in dit gebouw, op dit aanbod in te gaan, waarmede de raad zich met algemene stemmen kon verenigen. Als volgende hiermede verband hou dende kwam aan de orde het aanbren gen van een aantal verbeteringen aan, de school en de daarbij behorende wo ning. B. en W. hadden lagere land bouwscholen in Heerenveen en Bols- ward bezichtigd. De kosten van de aan te brengen verbeteringen vielen niet direct mede. Na uitvoerige bespre kingen kon de raad zich met algemene stemmen verenigen de school in de vereiste toestand te brengen, waarvan de kosten op ca 12.000 worden ge raamd. Hierna brengt de voorzitter ter spra ke een ingekomen verzoek van een aantal ingezetenen der bebouwde kom in Oterleek, waarin deze verzoeken de kosten van de vuilnisophaaldienst door de gehele gemeente te doen dra gen en niet, zoals in de vorige raads vergadering werd vastgesteld, alleen door de bewoners van de bebouwde kom. De heer Zwaan lichtte toe dat 't merendeel der ondertekenaars niét te gen de vuilnisophaaldienst waren, maar wel tegen het betalen van rechten hier voor De voorzitter antwoordde dat 't meestal voorkomt dat op een genomen besluit van verschillende zijden critiek wordt uitgeoefend. Alleen de heer Zwaan was tegen het instellen van de vuilnisophaaldienst. De overige raads leden waren er zonder uitzondering vóór. Het had bij het nazien van de lijst van ondertekenaars da voorzitter tevens getroffen, dat hierop de namen van 32 personen voorkwamen, welk aantal overeenkomt met 70% van liet aantal handtekeningen van hen, die eveneens hadden getekend op de ver zoeken tot het instellen van deze dienst. Wethouder Spaan zeide, dat men bij de opzet van het instellen van de vuil nisophaaldienst er vanuit gegaan was, dat het merendeel der bevolking er veel voor voelde. Dit meende hij te mogen concluderen uit de overgelegde lijst van ondertekenaars bij het ver zoek tot instelling. Thans echter is hem gebleken dat er ook mensen zijn die er tegen zijn en op grond hiervan meende hij zijn mening te moeten wij zigen. De heer Govers vertolkte van de overige heren de algemene mening door te zeggen dat dat ook zij liever hadden gezien dat de te betalen rech ter lager gesteld waren geworden, maar zij hadden var twee kwaden het minst slechte gekozen en voor de even hogere rechten de vuilnisophaaldienst niet willen missen. Na, deze besprekingen stelde de voorzitter vóór het ingekomen verzoek schrift voor kennisgeving aan te ne men, waartoe werd besloten. De heer Zwaan wilde geacht worden te hebben tegengestemd, terwijl wethouder Spaan, zich van stemmen onthield. In de rondvraag vroeg de heer Go vers of de mogelijkheden tot het hef fen van kade- en leggelden aan de stei ger nog nader waren onderzocht. De i. oorzittei zeide dat hij hiervan weinig verwacht De heer Govers stelde ten slotte voor een recht te heffen van een per eenheid te iaden en lossen hoeveel- ntid poederen waarvan z.i. de opgave var de verschillende gebruikers van de kade zullen kunnen worden verkre gen. Ook hiervan verwachtte de voor zitter weinig, maar hij zegde toe dit r.ader te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. j{LEINE VERSPREIDE troepjes kraaien kwa men uit het land op weg naar hun slaapplaatsen aan de rand van het bos. Het werd avond. Een trein denderde vrij dichtbij, maar door het geboomte onzicht baar. En daarna leek het hier nog stiller dan tevoren. Een stilte, die weldadig aandeed voor degene, die de gehele dag te doen heeft met dwingend bellende tele foons, ratelende schrijf machines, mensen die komen praten en dreu nende rotatiepersen op de benedenverdieping. Een stilte, waarin de volle pracht van het midzomer-boslandschap met zijn ontelbare kleu ren, zijn eigen geluiden en vreemde doordrin gende geuren eerst ge heel kan worden ge noten. De geweldige eiken hieven hun vorstelijke kronen als ware heersers van het woud en daar omheen stonden een rij oude scheefgewaaide donkere pijnen als wijze raadsheren, bruine beu ken en groenzilveren berken als een waardige hofhouding. Een merel stemde zijn fluit en begon een heer lijke melodie. Vanzelf keken we omhoog en ja, daar op zijn geliefde plekje op de hoogste wat kale tak van een beuk zat de meester van het bosorkest. Soms pau seerde hij even, maar dan vloeiden de tonen weer samen tot een glas heldere stralende jubel, waarnaar geluisterd moet worden. Het rui sen van de wind in het gebladerte scheen zelfs even minder te worden. De beide honden, die vlakbij op een mul bruin ruiterpad luidruchtig stoeiden, maakten min der drukte. Het was of heel het landschap even zweeg om vooral niets te missen van de ko ninklijke melodie, welke de als in vervoering geraakte solist op zijn tak voortzette en steeds weer opnieuw begon.... Maar een paar houtdui ven rustverstoorders als zij zijn snorden voorbij en de zanger staakte zijn lied. Hij verdween onder mor rende tak-takgeluidjes in een typerende „golf"- vlucht in het lage dichte onderhout. Een koekoek verder weg nam zijn taak over, zij het op geheel andere wijze en het was of de talrijke op ragfijne vleu gels tussen het 'gras rondzoemende insecten weer luider gonsden. Het verspreide bos landschap heeft zijn bij zondere aantrekkelijk heden in de „open" plekken en kleine gras veldjes. Het hooi staat er nu aan hopen. De laaghangende zon trok er achter kegelvormige schaduwen en een ekster stak schijnbaar doelloos met leuke huppelspron getjes het veld over. Hebt ge geluk, dan is er ook wel eens een haas, die bij het minste gerucht doodstil op zijn achterpoten blijft zitten, de oren rechtop en naar alle richtingen draaiend, zoekend naar geluid. Wantrouwend geluid doet hem met reusach tige gestrekte sprongen letterlijk hethazenpad kiezen. Het werd nog stiller. De honden waren weg, de koekoek zweeg, de merel sliep misschien al de dag begint voor hem altijd heel vroeg! en de insecten hadden zich voor het grootste deel voor de toenemen de avondkilte in hun schuikhoeken terugge trokken. Maar de geuren ble ven en schenen door dringender te worden. Het was het zware krui dige aroma van de bloe men van het woud, vruchtdragende bomen en struiken en het hooi op de veldjes. Maar daar was #4n geur, die ons onweer, staanbaar aantrok, jy, behoefden niet lang j, zoeken. Daar zagen Wl de kamperfoelie al, 2icf, slingerend om de ruïne takken van laag eiken, hout.Het groene bloj ging bijna geheel ver. loren onder de fraaie bloemenranken, die rost wit en geel gekleuriè bouquetten vormden. Zijn er heerlijker geu rende en fraaier ge. vormde zomerbloemen denkbaar? We gingen er even b(j zitten. Het teas te mooi om maar zo verder ti gaan. De zoete tere geu ren alleen al waren een weldaad! Midden tussen het hoog opgeschoten bloeiende gras zaten wt. Een bundel vaag zon licht viel nog omlaag. De pluimen van het gras, langzaam wiegend op de wind, leken met zilver getooide feeën. Van het veld achter het bos klonk het een zame, wat weemoedige tuu-tuuuu-tuu van een tureluur. Ineens was daar nog een ander ge luid, een geluid, dat nog bij ons angstgevoelens opwekt, nu nog, na jaren. Het zwaardreunende ge luid trok met het don kere scherpe silhouet van de bommenwerper hoog en recht over ons heen. Manoeuvres. En lager, dichter bij, gingen twee andere sil houetten blauwe rei gers in de richting van de hoge nestbomen achter het landhuis. In dezelfde richting ver scheen een enkele felle ster aan de lucht. Het bos ademde lang zamer. Een vleermuis maakte bizarre bewegingen laag boven ons pad. De nacht kwam. K. Kern-collectie amateur boksers naar Alkmaar Zaterdag 9 Juli zullen inAlkmaar onder auspiciën van „Sport Staalt Spieren" bokswedstrijden worden ge houden die, als we de inschrijvingen bezien, ongetwijfeld van prima ge halte zullen zijn. De volijverige organisator van deze, voor ons gewest helaas schaarse wed strijden, de heer H. B. Groot, heeft in overleg met de „Sportschool Groot buis" uit Amsterdam, een aantal bok sers bij elkaar gekregen, die allen in staat moeten worden geacht de boks- sport op de mooiste manier te de monstreren. Het zijn harde vechters die er niet op uit zijn hun tegenstan der een bloedneus te slaan, doch die het Alkmaarse publiek een tak van sport zullen demonstreren, die helaas bij vele buitenstaanders nog in een kwaad daglicht staat, hoewel zij dit allerminst verdient. Het programma, dat thans is samen gesteld, ziet er als volgt uit: Henk van Wijngaard van „Sport Staalt Spieren, tegen D. Achthoven van Sportschool Groothuis, J. Volkers (SSS), lichtgewicht, tegen L Sittert (SG), F Veenstra (SSS), weiter ge wicht, tegen G Jansen (SG), G van Zwaanenburg (SSS) tegen J Musch (Sportschool Hoorn), S Oelemans (Hoorn) tegen de Italiaan Piccolo VO' gel (SG), W Pietersma (Hoorn) tegen Van Houten (SG). De grootste belangstelling gaat uit naar de volgende wedstrijden: F vd Horst (Sportschool Oosten te Hilversum), Ned. kampioen in de B- klasse, tegen vd Velden (SG), P Oele mans (Hoorn), tweede prijswinnaar lichtgewicht tegen de jeugdige kam pioen van Nederland M Linneman (SG) en H Fok (SSS), vierde prijs winnaar in het kampioenschap van Nederland in de A-klasse tegen de derde prijswinnaar Frits Ruiter (SG). Zoals men ziet is de heer Groot er in geslaagd een keurcollectie amateur boksers bijeen te brengen. De wedstrijden zullen plaats vinden in de bovenzaal van café Tom op het Waagplein. KINDEREN VAN VERZETSSLACHT- OFFFERS NAAR ROTTERDAM Enkele dames van de afdeling Alk maar van de Stichting 19401945 zul len op 16 Juli een tochtje per auto bus met ongeveer 40 kinderen van slachtoffers naar Rotterdam maken. Dank zij haar activiteit kan telkens weer gemeld worden, dat men de na gelaten betrekkingen der verzetsslacht- offers hier ter stede nog niet heeft vergeten. Li mmen LID VAN EXECUTIEPELOTONS VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft de 58-jarige Duitser A. M. Golder, die deel had uitgemaakt van executiepelotons welke zowel hier ter plaatse als te Wormerveer landgenoten als represaille heeft gefusilleerd en on der wiens commando te Wormerveer twee huizen zijn afgebrand, veroor deeld tot 2y2 jaar. De eis was 5 jaar -met aftrek van 32 maanden detentie. Woensdag werd de stad Djcrkja door de Nederlandse troepen geheel vol gens de opgestelde plannen ontruimd, 's Middags half zes waren alle Neder landse troepen uit Djokja en omgeving te Medari aangekomen zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. Om acht uur in de ochtend was een begin gemaakt met het wegvoeren van troepen en materiaal en con- vooien over de weg, hetgeen zonder onderbreking voortgang vond tot vijf tien uur. Omstreeks deze tijd gingen ook de eerste acht Nederlandse posten in de stad over in handen van de Re publikeinse troepen. De wegtrekken de Nederlandse troepen werden op een afstand van circa 300 meter ge volgd door manschappen van de T N.l. Hierdoor kon waargenomen worden, dat in de omgeving van de kraton de Republikeinse troepen reeds gebruik maakten van de kortgeleden overgedragen auto's van de M.T.D., waarop roodwitte vlaggen geplaatst waren. Volgens mededelingen van militaire waarnemers was de sultan na contact verkregen te hebben met T.N.I.-troepen gekleed in khaki-uni- form met de onderscheidingstekens van Republikeins generaal. De Nederlandse troepen brachten te Medari de nacht door, waarna zij Zonderdagochtend om- half zeven naar hun bestemming buiten de residentie vertrokken. NEDERLANDSE JOURNALISTEN MOGEN NIET IN DJOKJA KOMEN In verband met het verbod tot toe lating van Nederlandse journalisten te Djokja heeft de Verenigde Dagblad pers, omvattend de Indonesische, Chi nese en Europese pers, aan de Sultan van Djokja een telegram gezonden, waarin verzocht wordt om onmiddel lijke intrekking van het verbod. „Het verbod brengt een juiste nieuwsvoor ziening in gevaar. De journalisten aan vaarden eventueel het risico," zo wordt gezegd. Besommingen Ifmuiden De aanvoer van Woensdag was: 800 kisten makreel, 350 schol, 410 hake, 150 kabeljauw, 260 schelvis, 100 poon, 60 fynvis, 30 tong schar, 50 schar, 60 haai, 70 bot 20 koolvis, 20 wijting, 10 lof en 50 diversen. Prijzen per 50 kg: schartong 34; tongschar 59—53; grote schol 60—48,50; mid. schol 51—31.50; kl. schol 36—10; bot 27—20; gr. geul 54—52; gr. schelvis 58—49.50; mid. schelvis 55.50—43.50; kl. schelvis 40.50-23; kl. schelvis II 28.50- 15; kl. wolf 47; horsmakreeij 4.90; wijting 33-17.50; schar 22-12; kl. geul 42-26; kl. haai 19.50—17; makreel 13.50; poon 8.50— 4.80; tarbot II 96; prijzen per kg; tarbot 1.90-1.80; heilbot 2.50-1 80; gr. tong 2.50- 2.25; gr. mid. tong 2.35—2.20; kl. mid. tong 2.40—2.25; kl. I tong 2.05—1.85; kl. II tong 1.80—1.55; Prijzen per 125 kg: gr. wolf 115; Kabeljauw 160—113; gr. koolvis 77—76; West- kustprijzen per 50 kg: makreel 30.50—16.50; gr. geul 40.50 - 36.50; kl geul 34—28; tnid. hake 42 37.50; kl. hake 37.50-35.50. Prijzen per 125 kg: koolvis 69; kabeljauw 118—106. Besommingen: IJM. 117, Beatrix, f 11100; 16, Bergen, f 24000; 14, Adelante, f 15830; 213, f 666; 249, f 566; 23, f 2200.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2