Het startschot voor de Tour gelost u leder mens is ergens goed voor Ideale Nederlandse levenswijze Zes Nederlandse jongens over veertien Cols Vertrouwen in De Hoog, Sijen, Pauwels, De Ruyter, Lambrichts en De Korver Oost-Europa in 1951 tot strijd gereed? Communistische activiteit in Djokja Onze naam als kunst lievend volk op het spel n pak vol' {)- VOLVET sops J^AATST BEN IK HEM tegengeko men. De klasgenoot, die jaren ge leden zo'n goed eindexamen deed. Hij wilde destijds naar Frankrijk, boer worden, want hjj had geen zitvlees. Thuis echter was 't alles effecten wat de klok sloeg, dus voor hem: kantoor. Hoe kan een mens na vijftien jaar zo stoffig en nerveus worden dacht ik. Zo moe en eindeloos vervelend. Hij praatte alsmaar over dat werk, dat hij niet zien kan. „Probeer dan wat an ders," zei ik. Maar de fut bleek er uit en overstag gaan eist fut. Hij kon al leen maar mateloos klagen. „Dan heeft er nooit veel bij gezeten," denkt ge. Maar onderschat niet de slopende kracht van het werk waarvoor men niet geschikt is. Elk mens is ergens geschikt voor, maar laat hem geen din gen doen, die hij niet aan lean. Niemeijer' fHEE Nieuwe Bonnon DONDERDAG 30 JUNI 1949 Hedenmorgen heeft in Parijs het startschot geklonken voor de 38ste Ronde van Frankrijk, die alom in Euro pa bekendheid geniet onder de origi nele naam van Tour de France. Hier mede heeft zich een karavaan van 119 renners in beweging gezet voor de 4817 km lange tocht door Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Zwitserland, Italië en Spanje. Deze 119 wielrenners zullen nieuwe bladzijden schrijven in het epos van teleurstelling en fortuin, van ren ners lief en leed, van moeizame berg- beklimmingen en pijlsnelle afdalingen op de ijzingwekkende Cols van Alpen en Pyreneeën. Zij zullen tot en met 24 Juli, de dag, waarop de overwinnaar zijn glorieuze intocht in de Lichtstad maakt, geheel Európa in de ban van deze monsterrit houden. De Tour de France spreekt niet slechts tot de verbeelding van het Franse volk. maar tot die van geheel Europa. In vele lande verschijnen de dagbladen met extra edities om het lezend publiek te verhalen van de prestaties van hun favorieten, van de kerels, die aan de finish van de etappes het stof of de modder van hun wangen vegen om de overwinningskus van de een of andere Franse beauté in ont vangst te nemen. In Frankrijk is de Tour uitgegroeid tot een nationale ge beurtenis, die politieke en staatkundi ge problemen j naar de achtergrond schuift en waar de grootste industrie- en het werk staken om iedereen in de gelegenheid te stellen de renners te zien passeren. „Als de Tour passeert, staat Frankrijk aan de weg" zei Père Desgranges, de stichter van deze grote wielerronde, wiens levenswerk thans door Goddet wordt voortgezet. De sterkste renners van Europa heb ben voor de 36ste Tour ingeschre ven. Daar zijn de machtsmensen uit Belgie, Ward van Dyck, Impanis, Mar cel Kint. Rik van Steenbergen, Stan Ockers, Callens, Schotte en hoe zij nog meer mogen heten. Zij koesteren grote verwachtingen van de strijd tegen de Italiaanse reuzen Fausto en Serge Cop- pi, Ricci, Bartali en de andere Italia nen, die in gedisciplineerde knecht schap de „big four" zullen steunen. Frankrijk brengt maar liefst vijf ploe gen van twaalf coureurs aan de start. Namen als Bobet, Lapebie, Teisseire, Vietto. Lazarides, Danguillaume, Diot, Goasmat, Klabinsky, Robic, Brambilla, Fachleitner, Emile Idee, herinneren ons aan triomfen ir vorige wedstrijden op deze 4817 km, hetgeen een afstand be tekent van Parijs naar Moskou heen en terug. De overwinnaar van de Ronde 1949 zou men uit bovenstaande wieier- groten kunnen zoeken, ware het niet, dat er nog Spanjaarden als Berrendero, Rodriguez en Serra, Zwitsers als Kubler en Weilemann en de Luxem burgers' Diederich, Kirchen en Gold- schmidt meere -en, die in de bergen van eigen land het juiste oefenterrein vonden. En wat stelt Nederland hier tegen over? Henk de Hoog, Lambrichs, Seyen, De Korver, Pauwels en De Ruyter. Een kleine ploeg van zes renners, zonder Schulte, Middelkamp, Jansen en Van Est. Een half dozijn coureurs van het vlakke asphalt, die eenmaal per jaar huivèren als zij de Cauberg moeten be klimmen. zullen opzien tegen de veer tien Cols, die de bergkoning zullen be kronen. Wij weten het reeds, de sterk ste Nederlandse wielrenners koesteren geen belangstelling voor de Tour de France en de leider van Nederlandse ploeg, de heer Ru de Grood heeft bijna grijze haren gekregen om deze zes be reid te vinden naar Parijs te gaan. Zij hebben hedenmorgen schuchter hun Een leger van 1.850.000 man In een artikel in de „Saturday Eve- ning-.Post" verklaart Miklós Nyaradi, de voormalige Hongaarse minister van financiën, die in December j.l.uit zijn land is gevlucht, o.m. dat „de satelliet- landen van de Sowjetunie militaire maatregelen hebben genomen om in 1951 voor de oorlog klaar te zijn". Nyaradi beweert dat de Kominform in September jl. op de Krim een ge heime vergadering heeft gehouden om „dit militair bondgenootschap tegen de westelijke landen" te organiseren. Volgens de voormalige Hongaarse minister zou de Kominform voornemens zijn tegen 1951 een leger -van 1.850.000 manschappen op de been te brengen, dat door de Sowjetunie met behulp van een soort leen- en pachtwet zou wor den uitgerust. Nyaradi zegt verder, dat de Russi sche adjunct-minister van buitenlandse zaken Wladimir Dokanozof, die op het ogenblik van de Duitse aanval tegen Rusland ambassadeur in Duitsland was, in Juli jl., toen zij beiden te Boeda pest verbleven, zeide dat binnen drie jaar een oorlog zou worden uitgelokt door de westelijke mogendheden. plaatsje ingenomen tussen de wieier- koningen van Frankrijk, Belgie. Italië, Zwitserland, Luxemburg en Spanje, maar in deze dappere jongens gloeit het brandend verlangen om te tonen, dat ook Nederlanders meetellen in de karavaan, die over de Col de Tourma- let (2114 m). Col d'Izoard (2360 m), Col de l'Iseran (2169 m) en Col du St. Bernard (2473 m) zal trekken. Onze ploeg kent geen bazen en knechten. Zij kent een treffende eensgezindheid en ademt een kameraadschap, die wellicht van grotere waarde zal blijken dan het bezit van een of meer sterren. Wij heb ben geen hoop, dat een Nederlander zal winnen, maar wij hebben de over tuiging, gefundeerd op vroegere Neder landse prestaties, dat de kleine dappe re groep tot goede dingen in staat is. Sportminnend Nederland zal hen vol gen op de lange, moeilijke tocht langs de grenzen van la belle France. Varkensstapel aanzienlijk uitgebreid Blijkens de voorlopige uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1949 bedroeg de totale op pervlakte warmoezerij gewassen, uien en vroege aardappelen in de volle grond in Mei j.l. 44.251 hectare tegen 48.402 hectare in Mei 1948; 47.692 hectare in Mei 1947 en 38.071 hectare ill Mei 1939. De totale oppervlakte warmoezerij gewassen en fruit onder glas was groot 2.733 hectare, verge leken met 2.666 ha in Mei 1948, 2.674 ha in Mei 1947 en 2.973 ha in Mei 1939 De totale varkensstapel is groot 1.294.451 stuks, hetgeen een aanzien lijke uitbreiding betekent, vergeleken met de voorafgaande jaren, als bijv. Mei 1948, toen de varkensstapel 870.842 bedroeg. De vooroorlogse omvang is echter nog niet bereikt, want in Mei 1939 waren er 1.553.413 varkens. Overdracht verloopt rustia en kalm Maandag waren de pasars van Djok ja zeer druk bezocht. In verscheidene stalletjes werd een soort uitverkoop gehouden. Vooral de prijs van de zil verwerken te Djokja daalden met het Een nieuwe variatie van de comma- uur> Dinsdag waren de pasars vrijwel nistische activiteit te Djokja is de vol- i uitgestorven. gende: De laatste dagen verscheen op j Mevrouw Sukarno zeide nog geen de muren van het „Siti Inggil" (eenzekerheid te hebben betreffende de deel van de buitenkraton) een roodge- tjatum van terugkeer van haar echt- verfde sikkel en hamer, versierd met genoot. De Sultan deelde mede, dat Tien jaar geleden stierf Louis Davids Qp 1 Juli zal het tien jaar geleden zijn, dat Louis Davids, de groot ste kleinkunstenaar, die Nederland ooit bezat, in de Kliniek voor Allergi sche Ziekten van Dr. Willem Kremèr te Amsterdam op de leeftijd van vijf en vijftig jaar overleed. Tussen 1939 en 1949 ligt een wereld, die wel door geen enkele Nederlan der ooit vergeten zal worden. Het mag als een geluk beschouwd worden, dat Louis Davids aan die wereld waar in hij, als zovele anderen, een opge jaagde geweest zou zijn geen deel meer gehad heeft. Het is, bij alle tragiek, echter ver heugend te mogen vaststellen, dat Louis Davids door het Nederlandse v crlk, dat hem altijd op de handen ge dragen heeft, niet vergeten is. Zijn liedjes kan men nog bijna elke dag door de radio horen en de talentvol ste kleinkunstenaars van heden re kenen het zich tot een eer. en plicht, om ook van het podium af de herin nering aan Louis Davids levendig te houden. Dit is een bewijs van ridder lijke collegialiteit, die men niet hoog genoeg kan aanslaan. Als jongetje van acht jaar debu teerde Louis Davids, die uit een fami lie van kermisartisten stamde, als zingend wonderkind. Van dat ogen blik af zette zijn carrière zich in steeds stijgende lijn voort. Hij ontwikkelde zich en waarlijk niet altijd over paden, die met rozen bestrooid waren tot de grote, gevoelige chansonnier, die niet alleen de bewondering en de eerbied van zijn eigen land, maar ook die van de vreemde oogstte. Het is Davids niet in de schoot geworpen. Hard en verbeten heeft hij moeten vechten, om het hoogste in zijn kunst met minder stelde hij zich "niet te vreden te bereiken. Een groot Nederlands journalist heeft eens gezegd, dat Louis Davids een nationaal kleinood was, waarop wij allen zijn eigen familieleden en de grote familie, die het Nederlandse volk vormt trots konden en moes ten zijn. Men 1 - n niet zeggen, dat die woorden op wind zijn verwaaid. Want Nederland heeft Louis Davids aanhankelijkheid en liefde geschon ken. Ook van officiële zijde vond hij erkenning. Hij werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau De ingewijden weten hoe deze onder scheiding hem een grote vreugde was. omdat hij terdege besefte, dat zij niet hem persoonlijk, maar de gehele Ne derlandse kleinkunst gold. HENRIëTTE DAVIDS obscene prenten aan het adres van Su karno, Hatta en andere Republikeinse prominenten. De militaire waarnemers werden hiervan in kennis gesteld en bezichtigden de tekeningen. Een pa trouille van de Nederlandse veiligheids dienst lag enige tijd in een hinderlaag om de daders te betrappen en te arres teren, doch zónder resultaat. Hierna werden de tekeningen verwijderd. De drie leden van de Republikeinse delegatie die thans te Djokja vertoe ven, zullen na overdracht te Djokja blijven, aangezien zij menen, dat hun taak volbracht is. Een vertegenwoordiging Van het hoofdbestuur van dé Nederlandse Fe deratie van beroepsverenigingen van Kunstenaars en van de Rotterdamse Kunstenaars Sociëteit, bestaande uit prof. N. A. Donkersloot, J. J. Voskuil, Carrie Hartong en H. P. Groen, heeft in een onderhoud met burgemeester Oud en wethouder Van der Vlerk, de bezwaren in de kunstenaarswereld *en aanzien van de kwestie Van Don gen, voorgedragen en gewezen op het algemene aspect van de zaak, die het locale belang ver te boven gaat. Ten eerste, het principiële aspect: De vrijheid van de kunst als een be langrijk onderdeel van de vrijheid van de geest; ten tweede, het practische ■speet; Bij een werkelijk constructief cultuurbeleid is overleg dringend ge- enst tussen overheid, kunstenaars, kunstdeskundige en kunstverbreiden- de ipstanties; ten derde, het tot kunst opvoedende aspect: Het zorgdragen voor het positief bevorderen van be grip voor kunst, in plaats van uit sluitend repressief optreden cm be paalde gevoelens te ontzien; ten vier de, het internationaal aspect: Onze goede naam in Europa als kunstlie vend en kunst-scheppend volk staat op het spel. Aangedrongen werd op een duur zaam en representatief overleg door een toekomstige instelling voor het beleid op kunstgebied. Voor deze de-'.-beelden werd in de gedachtewisseling ten stadhuize grote aandacht gevonden, die de hoop wekt dat uit het voorgevallene ten slotte mettertijd iets positiefs kan voortko men. ook Donderdag zich nog niemand op straat mag bevinden. Na Donderdag wil hij de avondklok, evenals onder de Nederlandse bezetting, om 19 uur doen ingaan. Donderdag vertrekt het vliegtuig van de UNCI naar Djokja, o.a. met het werkcomité van het KNIP (voorlopig Republikeins Parlement), vijf advi seurs van de sub-commissie voor de terugkeer naar Djokja, het hoofd van de Republikeinse PTT-dienst, Diar, en de minister van voorlichting, Moeh Natsir, aan boord. DEENS JACHT MAAKT REIS OM DE WERELD. Een Deens jacht met drie mannen en twee vrouwen aan boord is op een reis om de wereld te Cuxhaven aangeko men. De „Yoga" zal zich via Amster dam en Antwerpen naar Franse en Spaanse havens begeven. De beman ning hoopt in het begin van de winter Zuid-Amerika te bereiken. Eigenaar en kapitein van het jacht is Curt Reimer, die twee jaar geleden in een éénpersoons-zeilboot een reis maakte van Kopenhagen naar Istan boel. Bommen op Sjanghai Viermotorige Liberators, naar men aanneemt van dé Chinese nationalis ten, hebben Woensdag gedurende twee uren aanvallen gedaan op Sjanghai, de zesde raid sedert de stad, op 25 Mei, door de communisten werd bê zet. De toestellen vlogen op ongeveer vijftienhonderd meter hoogte. De meeste bommen vielen in een Noorde lijke voorstad, waar vele lemen huis 'jes werden vernield. Hij besefte zijn „dwaling" Shime Balen, voormalig directeur van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, die het vorig jaar wegens cominform- activiteit werd gearresteerd, heeft thans in een brief aan het orgaan van de Joegoslavische Communistische Partij verklaard, overtuigd te zijn van de on juistheid van de cominform-politiek. Hij wenste de Joegoslavische veilig heidspolitie' dank te zeggen voor het fet, dat zij „mij mijn dwaling heeft doen beseffen". Directeur van Amsterdamse haven benoemd De Amsterdamse gemeenteraad be noemde tot directeur van de *haven- en handelsinrichtingen Ir.' C. J. Tuyn, hoofd van de afdeling haven- en wa terwerken van de dienst der publieke werken. Bij de K.L.M. halen ze het er uit Er is één bedrijf in Nederland, waar deze leuze ongezien aan de wand prijkt: de K.L.M. Al wie daar werken wil wordt gewogen: steno-typisten, telexisten, meisjes op de passage-afde ling, stewardessen, sociale werksters, al 't mannelijk personeel: elkeen wordt individueel getest. ,,'t Is hier een beetje gevaarlijk," lacht drs. Hornstra, hoofd van de Psy chologische Dienst, als ik uit mijn tas vol rommel 'n potlood zonder punt en een paar blaadjes kopypapier vis. Het gaat inderdaad beter met dat K.L.M.- potlood op die fraaie, geleende bloc- noot, maar ik voel me even onbehaag lijk doorgelicht. Doch de heer Horn stra heeft pleizierige ogen en wat kan het me eigenlijk schelen. „Hoe zit dat nu," wil ik weten, „zijn alle keuringen even zwaar of hangt dat van het werk af?" „Elke keuring is zwaar, 't Kan ech ter zijn, dat een lichte post een zwaar dere test heeft dan een moeilijke. Dat hangt van de mens af. We proberen het karakter van de candidaat te be palen en vragen ons af: wat doet hij met zijn vaardigheden. Als men mij b.v. 'n stelletje tests afneemt op tech nisch gebied, red ik me wel op de een of andere wijze. Maar maakt me geen technicus, dan komt er niets van mij en van het werk terecht." „Dus 't komt voor, dat iemand goede testuitslagen heeft, maar toch niet ge schikt is voor 't werk?" „Inderdaad," knikt de heer Horn stra. „Je kunt beter iemand hebben, die 't moeilijk leert maar Wie het z'n lust en z'n leven is. Zo eentje wordt een trouwe, toegewijde medewerker. Ga maar eens mee." Ik pak m'n spullen op en wandel door de lange met glas begrensde gangen. Naar een kamer, die me aan het eindexamen doet den ken. Een lange tafel en een stel klein tjes met een stoel en een inkpotje. „Op die lange tafel komen de mapjes met de tests," vertelt de heer Horn stra. „Elke candidaat heeft een apart mapje. Hij moet de vragen schriftelijk beantwoorden en onder de bedrijven door naar boven, naar een assistent psycholoog en naar een psycholoog, die beiden ook proeven afnemen. Een dag van tevoren wordt overwogen, welke eisen door de onderhavige func tie aan de candiaat gesteld worden. Op grond van die functie en haar eisen wordt de testreeks samengesteld. De psycholoog tracht 't karakter te tref fen. Ze worden dus tweeledig gekeurd: naar functie en naar karakter. Nie mand kan hier zakken. Men slaagt al tijd, ook al zouden we uitmaken, dat hij of zij niet geschikt is, om bij de K.L.M. te werken. Zakken doet men pas als we een plaats toewezen, waar men, later zou falen." Een hele dag „Hoe lang duurt dit allemaal?" „Zo'n test? Een hele dag van negen tot half één en van twee tot half vijf. Soms nog langer, maar altijd volkomen individueel. Vooral nooit klassikaal." „En de uitslag? Krijgen ze die te horen?" „We geven ons psychologisch rap port aan Personeelszaken. De rappor ten zijn geheim, gaan in de brandkast. De betrokkene krijgt er wel iets van te horen, vooral adviezen." „Is 't waar, dat je een stel foto'» van mannen en vrouwen krijgt, waar uit je de sympathiekste en de onsym pathiekste moet kiezen en dat men uit die keuze kan opmaken wat voor karakter je hebt?" vraag ik beducht. „We werken er wel mee," lacht de heer Hornstra, „vooral -om materiaal te verzamelen. Doch heel voorzichtig... Veiliger zijp dezeWe stappen naar een andere kamer, waarachter 'n kleine ruimte vol rekken. Op elk rek stapels test. Ergens rechts boven komt een papier vandaan met grillige figu ren. Net uitgevloeide inktvlekken. „Hierbij wordt gevraagd wat men er in ziet," vertelt m'n gastheer. „Dit bijvoorbeeld hij wijst een rare kronkel aan „lijkt 't profiel van een vrouwEn dat Ik zie er niets in en betwijfel vinnig de waarde hiervan. In 92 van de hon-8 derd gevallen slaan we raak," zegt de heer Hornstra rustig. „We halen er van allerlei uit: heel uiteenlopende be- aafdheden, de aard van de intelligen tie, karakterstructuur, of men ge neigd is om gemakkelijk .contact met anderen te hebben Praten, praten. Voor m'n verblufte ogen zie ik nog andere: vellen vol stippels, plankjes met schrpeven en wieltjes, borden met cijfers, blokken in negen delen, paeda- gogische vragen, waarop ik alleen de verkeerde antwoorden weet. ,,'t Antwoord is niet zo belangrijk," troost de heer Hornstra. „Maar er wordt over gepraat en dan kom je te weten wat er achter zit Een beetje suffig kom ik weer in de kamer, die het uitgangspunt was. De werksters boenen de gangen, het is al laat. - „We hebben ook een spreekuur voor de gezinnen," vertelt m'n gastheer. „Elkeen van de K.L.M. kan daar gra tis adviezen halen. Vooral voor de kin deren wordt daar veel gebruik van gemaakt." „Wanneer zou je zo'n kind nu moe ten laten tetsen? Op welke leeftijd?" vraag ik, aan ons zoontje en z'n op tel- en aftrekgemartel denkend. „Op z'n laatst in de zesde klas. Dap krijg je: moet de dochter naar de MULO, de huishoudschool of de HBS Groeit er een technicus uit m'n zoon of is hij geschikt voor banketbakker? Over het algemeen zijn er te veel jon- „ge mensen, die intellectueel en te wei nig, die b.v. technisch arbeider willen worden, 't Is toch vreselijk, dat men durft zeggen tegen een kind, dat geen goede cijfers kan opleveren op een te moeilijke school: „Dan moet je maar putjesschepper wordenAlsof iemand van de gemeentereiniging niet belangrijk zou zijn. Niet wat je doet telt, maar de wijze waarop je het doet." Wonen op het water 15.000 gezinnen gingen PREMIER BIJ TOERBEURT. De leiders van de Griekse populisten en dissidente liberalen hebben medege deeld, dat zij in principe tot overeen komst zijn gekomen over een coalitie regering, waarvan elk der leiders res pectievelijk Constantin Tsaldaris en Sophocles Venizelos, bij toerbeurt mi nister-president zal zijn. Ook de leider der uninisten, Canelopoelos, zal in de nieuwe regering zetelen. voor Naast het indrukwekkende Amstel- hotel, met zijn static van buigende portiers en ontvangchefs, geruisloos voorrijdende limousines en zoevende draaideuren, ligt op* het zonlichtkaat- sende water van de Amstel een klein drijvend eengezinshotel, dat op het ogenblik meer belangstelling van voor bijgangers trekt, dan het grote gebouw. En dat is* begrijpelijk, want wie van de hoofdstedelingen, nu wonend op drie hoog achter of nog verder ergens verborgen tussen de hanebalken, zou zijn tenten niet willen opslaan in een huis op het water? Een eigen huis, zonder buren, zonder gemeenschappe lijk gebruik van keukc en toilet of onenigheid over het aandeel in de re keningen van water cn licht? Een huis, boven alle anderen te beschouwen als een permanent vacantie-oord. dat men practisch naar eigen inzicht daar kan meren, waar men dat wenst. Een huis, waar moeder en kind boven op dak kunnen zonnebaden cn vader op het terrasje zijn hengel kan uitgooien. Een huis. vooral voor mensen van deze drukke enerverende tijd, want dat van h"t zijn op het water rust uit gaat, is een bewezen feit. Binnen zes weken kunt ge in het bezit zijn van zulk een in vele opzich ten ideale woning als ge u b.v. in ver binding stelt met het ingenieursbureau Junior Vlaming te Amsterdam, dat zich speciaal op de bouw van dergelij ke drijvende huizen, luisterend naar de wat prozaïsche naam „woonark", is gaan toeleggen. En dat is goed, want het betekent een flinke steun bij het scheppen van woonruimte waaraan in ons land zulk ee:i schreeuwende behoefte bestaat. Te meer daar met het bouwen van een woonark zulk een geringe tijd gemoeid is, het aantal te vervullen formalitei ten practisch nihil is, terwijl ook het bouwvolume waaraan elke gemeente gebonden is geen rol speelt. Wel is na tuurlijk vergunning voor een ligplaats vereist, maar de gemeentelijke autori teiten verlenen hier meestal gaarne medewerking. Licht, lucht en zon De drijvende woning, die wij bezoch ten behoorde tot het z.g. standaardtype en is zeer gerieflijk ingedeeld. Via de loopplank en de frisgeschilderde groe ne deur komt ge in een kleine hall met fraaie glas-in-loodraampjes. We slaan rechts af en staan dan in de ruime weenkamer. een ruimte die in alle op zichten de naam „woon"-kamer ver dient, want het zal hier voor het gezin heerlijk toeven zijn Aan twee zijden geven brede ramen een wijd uitzicht. Naar links - p d~ met bomen begroeide wal, naar rechts op het rustige water, waar schepen voorbij varen, meeuwen kalm ronddobberen op de golfjes of naar een visje duiken. Hoe anders kan men van een dergelijke fijne omgeving genieten? Een apart deel van deze ka mer kan op practische wijze tot eet- hoek worden ingericht. Vandaag komt men in een vrij ruime keuken of docr openslaande deuren op een aardig ter rasje, waar men zomers heerlijk van de buitenlucht kan genieten en de kin deren kunnen spelen. De woonark :.e- vat voorts een toilet met douche, een kleine en een grote slaapkamer beide met stromend water. Op de juiste wijze, d.w.z. met doel matige en met de ruimte overeenstem mende meubelen ingericht, is zulk een woonark werkelijk een ideaal huis. Het geheel wordt gebouwd op een betonnen bak, die door een rijkskeur op betrouwbaarheid is getest en onbe perkt mee kan. Een dergelijke beton nen „onderbouw" heeft ook dat voor, dat men het schip niet voor onderhoud op de helling behoeft te slepen en het ook in druk vaarwater rustig blijft liggen. Een aanschaffingsprijs van 11.250 is in deze tijd van duurte ze ker niet al te hoog. Wonen op het water. Ruim 15.000 Nederlandse families doen het reeds. En vele, zeer vele zullen volgen, want het Nederlandse volk, dat zozeer met het water vertrouwd is, dat op en aan dat water zijn grote liefhebberijen uit leeft, gaal terecht inzien, dat het wo nen in een eigen drijvend huis een ideale levenswijze betekent. Een le venswijze, waarbij ruimte, licht en vrijheid hun waardevolle invloed op het gezinsleven zullen kunnen uitoefe nen. voor het tijdvak van 3 tot en met 16 Juli 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 201 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees 203 Vlees (D) 100 gram vlees 204 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 206 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 908 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Juli a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196, 197, 198 en 199 kun nen worden vernietigd. Meer politieke vrijheid voor Engelse ambtenaren Voor meer dan een half millioen Engelse ambtenaren is vrijheid van politieke activiteit op komst. Sir Staf ford Cripps, de Engelse minister van financiën, heeft in het parlement mee gedeeld, de de regering zo spoedig mogelijk de aanbevelingen van de commissie in praktijk zal brengen, die een onderzoek heeft ingesteld r.aar de politieke activiteit der ambte naren. Tot nog toe was het aan alle ambte naren verboden candidaat te zijn voor het parlement, brieven over politieke aangelegenheden aan dagbladen te schrijven of op andere wijze actief bij de politiek betrokken te zijn. De com missie is van oordeel, dat deze neutra liteit voor de meeste ambtenaren ge handhaafd moet blijven, „zelfs ten Koste van enig verlies van politieke vrijheid", doch stelt voor meer dan 250.000 lagere ambtenaren, die han denarbeid verrichten (sorteerders van de post, telefonisten etc.) en 200.000 employé's bij de industrieën volledige vrijheid tot politieke activiteit te ver lenen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5