WEEKBLAD V0QRJ0N6ENS EK MEISJES mm Dl ZAK vat BKIBVSN; Heiloo Heer-Hugowaard Commerciële organisatie is voor de winkelier noodzakelijk Verkeerde gulheid Prijsraadsel Oplossing Prijsraadsel Langedijk Burgerlijke stand Dirkshorn Pirn, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma AVONTUUR ,33 DOOR Residentie v'''" v. -■ Belangrijke vergadering van Volkshuisvesting Het was een zeer vruchtbare verga dering welke de vereniging „Volkshuis vesting" dezer dagen in „De Oude Herberg" hield. Bij de voorzitter, de heer B. Eekhof, was de leiding in goe de handen. Het was de eerste bijeen komst welke gehouden werd na de statutenwijziging, welke op 13 Mei goedgekeurd is. De opkomst was dan ook zeer goed, vooral van hen, die tot de bewoners van de huizen der ver eniging gerekend kunnen worden. Medegedeeld werd dat het ledental thans 57 is en men verwacht een grote toeloop van nieuwe leden, dank zij de bouw van huizen en nu de Arb. Wo ningbouw Vereniging geen koninklijke goedkeuring heeft gekregen ligt het in de lijn, dat velen zullen toetreden j,tot „Volkshuisvesting". De heer Eek- "T.of bood hun in de nabije toekomst twee plaatsen in het bestuur aan. Het aantal gebouwde huizen bedraagt 18. Zes zijn er in aanbouw en reeds nu heeft het actieve bestuur plannen voor een blokje van 5 woningen welke een inhoud zullen krijgen van 259 m3. Aan de woningen, staande aan de Holleweg, zullen reparaties verricht worden en nieuwe deuren aangebracht worden ten bedrage van pl.m. f 1000. Dit werk is voor dit jaar bij loting op gedragen aan de de firma Van Steeg. In verhouding tot de groei van het ledental wil men het aandelenkapitaal opvoeren tot 600. De rente werd voor het jaar 1947'48 vastgesteld op 4 procent. In de vacature van de heer G. A. Holtes werd benoemd de heer D, ten Hoonte. De voorzitter richtte woor den van hartelijke dank tot het aftre dende bestuurslid, dat ruim 20 jaar deze functie vervuld heeft, waarvan vele jaren als penningmeester. De heer P. Avis werd herkozen als secretaris. Uitvoerig werd gesproken over de voorgestelde huur en huishoudelijke reglementen. Een voorstel van het bestuur, om een glasverzekering en bloc aan te gaan, werd verworpen. Het voorstel om een waarborgsom van f 25 aan de bewoners te vragen, werd bestreden door hen, die in het z.g. oude blok wonen. Tenslotte besloot men dit al leen in te stellen bij de nieuwgebouw de 'huizen. De heer Eversteyn, verbonden aan de dienst van bouw- en wooningtoe- zicht zal voor de vereniging als advi seur optreden. De vergadering besloot op voorstel van het bestuur lid te worden van de woningraad. Bij de rondvraag vroeg een lid, dat de gehele avond al in de contramine was, waarom het ontwerpen van hui zen steeds door één en dezelfde ge schiedt, terwijl anderen ook graag aan aan de slag jvillen gaan. Helaas gaf de voorzitter de' aanwezigen daar geen antwoord op, o.i. zeer ten onrechte. Als geheel was dit een vergadering waaruit bleek dat het bestuur werklust bezit, wat niet anders dan de woning bouw ten goede kan komen. Comité tot viering van Nat. en Oranjefeesten Het programma, ter gelegenheid van het 12»/«-jarig huwelijksfeest van konin gin Juliana en prins Bernhard heeft aanvankelijk enige wijziging moeten ondergaan, doch is tenslotte door bo vengenoemd comité op een o.i. goede wijze opgelost. Wij laten hieronder liet programma volgen met het verzoek dit te bewaren, omdat door het comité geen programma's ten verkoop zullen worden aangeboden: Woensdag 6 Juli 1949: 's morgens pop penkast in „De Rustende Jager"; 9 uur jongens en meisjes van 6 en 7 'jaar ver zamelen bij hun scholen en gaan onder geleide naar „De Rustende Jager"; 10.30 uur kleuters van 4 en 5 jaar on der geleide naar „De Rustende Jager" Kleuters die niet op een kleuterschool zijn kunnen door hun ouders worden gebracht. Einde voorstelling 12 uur. 's Middags goochelaars Duo Mu-Mu. 13.3017.30 uur optreden van dit Duo voor de kinderen vanaf 8 jaar en ouder. Nadere gegevens volgen via de scholen. Donderdag 7 Juli 1949: 19.15 uur mu zikale rondgang door de gemeente; 19.30 uur Ringsteken voor dames vanaf 18 jaar en ouder in de van Doornstraat. Opgave hiervoor tot Maandagavond bij de heren: K. Helder, Heerenweg 112 en J. Wassenaar, Zevenhuizerlaan 23; 2015 uur: start Ronde van Heiloo met han dicap. Er wordt gestart in 3 klassen: Nieuwelingen, voetballers en geoefen den. Opgave hiervoor bij de heren: Aad. Ham, herenweg* '6; C. Bakker, Holleweg 80; C. l'Abee, Laarmanstraat 33. Parcours 3100 m. Route: Ver schuirlaan, Heerenweg, v. d. Velde straat, Sch. Hondsbosselaan. WesterWeg tot onbewaakte overweg Zevenhuizer laan, Heerenweg tot finish Verschuir- laan. 21 uur: Bonte avond in „De Rustende Jager" met medewerking Van Willy Hahn, opcrettczangeres; Duo Mu-Mu, exper. telepaten, illusionisten; Toon Dekkers Rhythm Stars, show, rhythme, tempo, afgewisseld door dan sen. Balleiding de heer E. Connell. Dit is speciaal iets voor de ouderen. Kaar ten voor deze avond aan te vragen bij de heren: J. 3. L. van Riet, Kennemor- straatweg 393; H. Pel, Sch. Hondsbosse laan 772. Aanvragen tot Maandagavond. Deze kaarten worden verloot onder de intekenaars van de lijsten en krijgen deze thuisbezorgd. 22 uur prijsuitrei king Ronde van Heiloo en ringsteken. Na afloop bonte avond, vrij dansen. Dinsdagmiddag vergaderde in café Heiligenberg de Kath. Kruideniersbond district Heerhugowaard. De voorzitter de heer Jonker, opende deze matig be zochte vergadering met een woord van welkom en heette in het bijzonder wel kom de heer Altena, algemeen advi seur van het economisch instituut voor de middenstand en de heer Van Herpen bondspropagandist. De heer Altena wist met een boeiende en gloedvolle rede de aanwezigen ruim twee uur te boeien. Vóór de oorlog, de tijd der slechte samenwerking, telde de neu trale bond van kruideniers 3500 leden en de Kath. bond 600 a 700 leden. Thans is dit beeld totaal veranderd. De Christelijke bond heeft nu 1500 leden, de Kath. 2000 leden en de neutralen liggen ver achter. De publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie voor de kruide niers alleen, noemde spreker het ideaal van alle kruideniers. Maar is ook al eens de schaduwzijde van deze instel ling toegelicht? Spreker stelde de aan wezigen de vraag of zij in staat waren hun eigen b'edrijf behoorlijk te organi- seren. Zo ja, wat hij betwijfelde, kun nen wij dan zonder de Staat het gehele bedrijfsleven organiseren. Met enkele parabels werd dit door hem toege licht. „Willen wij een bedrijfsorganisa tie hebben", aldus spreker, „dan moet dit puik in orde zijn en het moet dan volkomen aan ons streven en onze idealen voldoen. De commerciële orga nisatie in inkoop, boekhouding enz., enz. is momenteel onze enige redding en zij zal ook zorg dragen voor de ver sterking van onze positie. In ons klei ne landje zouden 10.000 kruideniers voldoende zijn, maar wt moeten niet vragen hoeveel er zijn. In 1947 vielen er 1000 kruideniers af. Als iedere krui denier eerlijk en oprecht spreekt, dan is het tegenwoordig geen bestaan meer buiten de kruideniersbond. Dagelijks endervinden wij moeilijkheden wat be treft inkoop, belastingen enz. en zonder de bond heeft men in Den Haag geen invloed". Hierna gaf de -heer Altena een dui delijke uiteenzetting en demonstratie over het bedienen van de klanten, het inrichten van de winkel en de uit- brengwijken. Voor de meeste winke liers zou het he+ beste zijn dat zij de uitbrengwijken lieten varen, daar er momenteel geld bij moet. Alleen door tactische inrichting van de zaak enz., zal dit euvel innen worden bestr - den. Van de gelegenheid tot het stelp n van vragen werd zeer druk gebruik ge maakt. De bondspropagandist, de heer Van Herpen, deelde mede, dat het hem door het korte tijdbestek onmogelijk was nu nog een uitvoerige beschouwing te houden, wat aanvankelijk zijn bedoe ling was. maar hii zou de aanwezige leden van een en ander in kennis stel len, door hen een circulaire te laten be zorgen, waarin hij zijn stellingen uiteen zou, zetten. Hij wekte de leden op., om een volgende weer ieder één coll-ga mede te nemen en deze warm te ma ken voor dergelijke vergaderingen. NEDERLANDSE CAFé's ZONDER BARS In kringen van hotel-, café- en res tauranthouders is grote ongerustheid ontstaan over een gerucht, dat vele „bars" in Nederland zouden moeten verdwijnen. De bar heeft in Nederland burgerrecht verworven, doch het ex ploiteren ervan is in vele gevallen in strijd met de Drankwet of met het Drankwetbesluit 1932. Mocht men in derdaad aan deze bepalingen volgens letter van wet en besluit de hand gaan houden, dan vreest men in vakkringen ernstige gevolgen voor vele bedrijven, speciaal voor de seizoenbedrijven, die hun bestaan in het vreemdelingenver keer vinden. Iedere avond vóór het slapengaan kwam Hankie trouw bij Mammie op schoot zitten, om samen met haar plaatjes te kijken in het grote vertel selboek. Dat was al begonnen, toen hij nog zo klein was, dat hij niet eens goed kon praten en alleen met „ta-ta" en juichkreetjes zijn instemming betoon de. Maar, wat groter geworden, was hij zo vertrouwd en bevriend geraakt met Wollie, het schaapje, Knorrie, het big getje en Waffie, de hond, dat het on denkbaar was, rustig te gaan slapen, zonder hen eerst weer bekeken te heb ben. Daarna volgde dan trouw een kort verhaal, dat hij evenmin kon missen, al zagen zijn oogjes soms dik van de slaap en hoorde je tot i de achterkamer het smakkend zuigen op zijn duimpje. De laatste dagen was moeder met eer. verhaal bezig, waarin een stout jongetje weer heel erg braaf werd, doordat hij zo'n lief klein zusje had gekregen. Hij wilde zijn korstjes brood netjes opeten; likte niet meer zoals eerst aan alles, wat hem lekker scheen op tafel, en gaf zelfs van zijn mooiste speelgoed af en toe iets weg aan kind jes, die niets hadden. „Lief hé?" zei moeder hardop tegen Hankie's zusje, Geesje, die, dat wist ze maar al te goed, zelden iets van haar spulletjes aan anderen kon afstaan. Ze was al vijf jaar geweest, maar nie mand, zelfs haar liefste vriendinnetje, mocht nooit iets van het hare gebrui ken. Een beetje beschaamd keek ze meoder aan en zei heel royaal: „Nou. dat zou ik ook vast doen". „Dat is lief van je, Geesje, erg lief" zëi' moeder, haar bemoedigend toeknikkend. Maar direct daarop legde ze zacht haar vin ger op de mond, sloot heel voorzichtig het boek en droeg kleine Hankie, die reeds in slaap was gevallen, zachtjes naar zijn kamertje. Geesje dacht ondertussen nog eens duchtig na over hetgeen moeder straks verteld had. Als dat zo lief was, iets weg te geven aan arme kindjes, nou, dan wilde zij moeder eens gauw laten zien, dat zij dat ook kon. De volgende morgen vóór schooltijd was het veel drukker dan op andere dagen in de straat. Je hoorde de grote vuilniswagen reeds de hoek omkomen en ieder, die zijn as-emmer nog niet buiten had ge zet, haastte zich, dat te doen. Hankie was zoet in de kamer met zijn blokjes bezig en Geesje was, zo meende moe der, in de voortuin. Ze had haar daar druk zien heendribbelen met veel speelgoed in haar boodschappenmand. Na een uurtje, toen alle emmers ge leegd waren, wilde moeder juist de hare binnen zetten, toen ze Geesje blij lachend in de goot zag spelen, terwijl haar lege mand boven op de grote vuilnisemmer stond. „Waar is je speel goed, Geesje?" vroeg moeder verwon derd. „Alles aan de kindjes gegeven. Lief. hè, Mam?" „Aan de kindjes?.... Welke kindjes?" „U weet wel, Mam. De kindjes, die wel eens in de emmers kijken, die hebben niets, hè Mam." „Wat heb je dan wel weggegeven?" was moeder's enigszins verontruste vraag. „Al het speelgoed van Emmie heb ik er in gestopt". „Van je zusje?" „Ja Mam, en U had eens moeten zien, hoeveel kindjes er blij mee waren. Nou ben ik toch zeker erf lief, hè Mam?" zei Geesje vleiend. „Kind, wat heb je gedaan?" zei moeder met tranen in haar ogen. „Al het mooie speelgoed van je zusje in de vuilnisemmer ge stopt, stoute meid, en je eigen speelgoed gehouden?" „Maar dat had ik ook alle maal van Sinterklaas, en dat mag je nooit weggeven, hè Mam?" „Het is vreselijk kind." zei moeder zuchtend. Die avond las ze uit het grote vertelsel boek voor, terwijl Emmie voor haar lege speelgoedplank zachtjes zat te huilen. Maar Geesje leerde toch, wat over te hebben voor anderen, want haar speel goed werd door moeder verdeeld tussen Emmie en haar. Maar nooit heeft ze weer iets ervan in de vuilnisbak ge stopt. Onze mededelingen Tiny Kuiper, Sternstraat 44, Den Hel der, wil afstand doen van een jong ka tertje. Het diertje is op 18 Mei geboren en kan worden gehaald als het zes weken oud is. Wie kan Cootje Kolk, Geestersingel 36, Alkmaar aan wat buitenlandse postzegels helpen? Kinderen die deze week hun naam niet in het correspondentie-hoekje vin den en toch naar Tante Iet hebben ge schreven, krijgen per brief antwoord. Voor jongens en meisjes beneden 12 jaar. Deze week is het eigenlijk geen zak vol brieven, maar een mand vol brieven geworden. Jullie moeten weten, dat ik een papiermand van de redactie heb geleend om al mijn post te vervoeren. Er waren grote pakken bij met postzegels en zilverpapier en het leek precies een mand met geschenken voor de St. Nicolaasavond. Nu eens kijken wat er allemaal uit die mand te voorschijn is gekomen: Eerst een grote doos met postzegels en twee pakken met zilverpapier van Geri Ney. Hartelijk dank voor alles, Geri! Wat heb jij voor onze zieken gespaard zeg! Wij zijn er heel blij mee. 3e en 4e klas L.O. van de Berger Schoolvereniging, wat kreeg ik van jullie een dikke enveloppe met feestelijk versierde oplossingen! Ik heb alle aardige tekeningetjes bewonderd en de brief gelezen, die Nelly Hiehle namens jullie allen heeft geschreven. En nu een goed bericht voor jullie, jongens en meisjes! Jullie hebben een boek gewonnen en ik zou het prettig vinden als Mijnheer Beyneveld *dat boek in de klas wil verloten. Mag ik later nog een9 horenwie het gewonnen heeft? Dag allemaal! Tot de volgende keer! - Willy Wetsteijn, het is helemaal in orde hoor! - Anke en Evert van Enge lenhoven, wat hebben jullie een keurige sigarenbandjes gebracht, 't Zijn zeker nieuwe bandjes hè. Zij zien er zo mooi fris en glimmend uit. Hartelijk dank hoor! Ik ben er blij mee. „Sari na", wat aardig dat je een tekening voor mij gaat maken. Ja, van landschapjes houd ik veel en ook heel veel van bloemen. Zie maar eens tfat je het liefst wilt tekenen, dan werk je het pret tigst, denk ik. Leuk dat je zelf tekeningen maakt voor je eigen kamertje. Nel Waiboer, jij hebt een grote correspondentie-vriend gekregen, zeg! Dat was wel een verrassing. Heb je nog gehol pen met het hooien? Alles is nu zeker al binnen. Het weer is wel goed geweest voor de hooi tijd. Dick Winder, hoe gaat het met je witte muizen? Je mag er wel rekening mee houden dat zij door de wanden van de kist heen kunnen knaggen. Vroeger heb ik ook witte muizen ge had, maar ze zijn ontsnapt en raakten in gevecht met de wilde grijze muizen, door wie ze lelijk werden toegelaten. Gerda Lievendag, wat leuk dat de juffrouw op school jouw boek voor leest. Ik geloof wel dat het een aardig verhaal is van Gonnie en dè Wonderschelp. Ja, ik heb een prettige vacantie gehad. Waar gaat jouw schoolreisje naar toe? „Lentekoningin", wat heerlijk dat Vader zo goed opknapt. Nu hoop ik maar voor jullie allen dat Vader weer spoedig op mag zitten. Jij hebt dus gezellige Pinksterdagen gehad, 't Bergerbps is mooi hé! Bedankt voor de postzegels, meiske! Cootje Kolk, kijk onder de mededelingen maar eens naar je verzoekje. Ik hoojp dat er kinderen zijn die je aan postzegels kunnen helpen. Vaak ruillen jongens en meisjes postzegels, maar je hebt er misschien nog niet zoveel dat je met anderen kimt ruilen. Succes met je verzameling, Cootje! -- Ina Jongen, welbedankt voor de postzegels en 't zilver papier. Ja hoor, capsules van flessen sparen wij ook op. Was het boek wel naar je zin, Ina? Het tekeningetje is leuk. Is 't een zelf-portret? Willy v. d. Gulik, ben je al weer beter? Ik was blij met de aardige tekening en met de grote doos vol zilverpapier en postzegel?. Wat aardig van je Grootmoeder dat zij meehelpt om zilverpapier te sparen. Wil je haar bedanken, Willy? Ja, meisje, je doet erg je best, maar er zijn zoveel kinderen die graag een boek willen winnen. Je lnag de moed niet verliezen hoor! Noortje v. d. Rest, welbedankt voor de postzegels. Die kun nen wij heel goed gebruiken voor de zieken. Wat leuk dat je met Erica in dezelfde ,klas zit. Jullie zijn zeker goede vriendinnen. Ellie Karseboom, kijk maar eens onder de mededelingen meisje. Is het zo in orde? Annie Jonker, wat fijn <Jat je Grootmoeder weer thuis is. Nu stapt Oom Jaap dus spoedig in het huwelijksbootje. Ik hoop dat het een feestelijke dag wordt voor de gehele familie. Welbedankt voor de postzegels, Annie. Ik weet niet wat jij onbekende sigaren bandjes noemt, maar ik zal er wel eens wat sturen, dan kun je eens zien of er nog iets voor je bij is. Louis Eilermann, je bent welkom bij ons. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentiehoekje verwacht ik graag vóór Zondag 10 Juli. Dag allemaal. Hartelijke groeten van TANTE IET. Voor kinderen beneden 12 jaar. Zoek in de onderstaande zinnetje» verborgen bloemennamen, In elke zin schuilt één bloemennaam. 1. Kleine zus kent alle liedjes di» moeder haar heeft geleerd. 2. Om tien uur gingen wij pas te rug naar huis. 3. Ik vond in de zak van mijn oud» regenjas mijn potlood terug. 4. Wil je mij eens wat van je reis vertellen? 5. Vader denkt dat de oude visser in gevaar verkeert. De oplossingen kunnen vóór Zondag 10 Juli worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Jaap en Ljes mochten op een Zater dagmiddag met moeder naar een speel» tuin. Eerst dronken zij onder een kleurige parasol die boven het tuintafeltj» stond, een glaasje linonade. Zij zaten daar heerlijk besehut tegen de warme zon. Om het hardst zogen zij aan hun rietjes, maar al spoedig verlangden zij naar de speeltuin en ze holden weg. „Ik ga eerst op de schommel", ze! Lies. „Pas op, val er niet af", riep Jaap. Lies ging steeds hoger en moest zich stevig aan de touwen vasthouden. Jaap zocht een matje op en klom op de glijbaan. Daar gleed hij naar bene den. Heerlijk ging dat. „Zullen we eens samen in de draai molen?", vroeg Lies. Jaap vond het best. „Ga jij maar op zo'n bankje zitten, dan draai ik het ding wel rond",' zei hij. Hij pakte een stang en begon te duwen. „Hè, dat valt niet mee hoor. Zo'n ding moest electrisch gaan, of met een machine, net als op de kermis. Eigen lijk moest je ook 10 cent per rit beta len. Daar ga ik dan straks een ijsje voor kopen om op te frissen". Dank je wel, ik kom er al uit", zei Lies lachend. ,,'t Gaat mij te langzaam. „Jongens", riep moeder, „jullie moe ten de limonade nog opdrinken, want wij moeten naar huis". Het rietje van Lies was geknakt. Jaap stak zijn rietje in zijn zak om er thuis zijn melk mee te drinken. Even later gingen ze opgewekt met moeder huiswaarts. De prijzen werden deze week gewon nen door: Neliy Becmster, Dorpsstraat B. 57, Benningbroek. 3e en 4e klas L. O. van de Berger Schoolvereniging, Bergen, N.-H. Jan Buisman, Nes G. 38, Schagen. Willy Huyg, Alkmaarscheweg 57, Beverwijk. Joke van Marie, Vosstraat 18, Den Helder. Gefeliciteerd, jongens en meisjes! De boeken worden toegezonden. Geboren: Wilhelmina Hendrika, d. van Willem Freijmuth en MaartjeBuis. Anfla Maria, dochter van Cornelis Adrianus Dudok en van Cornelia Smit. Ondertrouwd: Johannes de Koomen te Heemstede en Neeltje Vinke. Getrouwd: Martinus Danklof en Catharina Josephina Maria Moreels. Willem Nicolaas Hugo den Houdijker te Hazerswoude en Baligtje Wiering. Franciscus Petrus Droog en Hendrika Koffeman. Overleden: Maria den Hartigh, 78 ja ren, wonende alhier, weduwe van A. Kok. OPTREDEN PROF, PARDON Het optreden van prof. Pardon in „Concordia" kon bij het publiek maar een kleine belangstelling wekken. De tegenstander Van Pardon, de heer S. Klaver, bracht het tot 93 pt„ toen was prof. Pardon aan de 500. Belde spelers hebben zich bij deze ontmoe ting geen van beiden van de sterkste zijde laten zien, hoewel de meeste stoten, die prof. Pardon demonstreer de, uitstekend waren. SCHAAKMAT. Eerste klas: D. KonijnC. Langedijk 01. Tweede klas: P. Kloosterboer J. Leegwater 01, E. H. Warnders J. Leegwater 01, P. KloosterboerC. Witsmeer 10. Derde klas: C. Klif fenA. Meinema 01; J. Moeyès—C. Kliffen 10; J. BakkerG. v. Loenen 1—0. BENOEMD. In de plaats van de heer Veenstra, aan wie met 1 Aug. a.s. eervol ontslag is verleend, is de heer A. Boon be noemd tot concierge aan de Chr. School te Broek op Langendijk. NED. HERV. GEMEENTE Ds. J. Koele, Ned. Herv. predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Meerkerk. 100. Zonder gesnapt te worden, be reiken Pirn, Pam en Pom de vaste wal. „Zo, dat is dat", roept Pim vro lijk, als ze alle drie op de kade staan. „En nu eens kijken of we Pepi kun nen vinden". „Ja, maar Pepi is toch allang met de trein mee? Hij is toch door een agent naar het station ge bracht?" roept Pam, die zich nog niet erg op zijn gemak voelt in zo'n vreemd land. „Kom, doorlopen", ge biedt Pim. „Pepi zou aan het einde van de kade op ons wachten. Kijk, daar is-ie al". Pim wijst op een figuur, die in de verte zichtbaar wordt. Ze rennen er heen. „En is het je gelukt?" ïoept Pim. „En of", antwoordt Pepi „lk ging de trein aan de voorkant in en aan de achterkant dook ik meteen de coupé weer uit". „Goed gedaan" prijst Pim. „Zo en nu kunnen we je tenminste zelf naar je vader brengen". „Ik ben erg blij, dat ik jullie alle drie weer terug zie", zegt Pepi voldaan en dan stcptK-a ze met hun viertjes het oer- jd .egemoet. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO. 6.15 Reportage tour de France. 6.20 Reportage tenniskam pioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.— Kobus Kwint. 7.10 Metropole orkest. 7.45 De R.V.D. antwoordt. 8.05 In het radio zoeklicht. 8.15 Amerikaans studentenkoor. 8.50 Hoorspel. 9.20 Residentie orkest. 10.— Oude en nieuwe pro blemen. 10.15 The swinging nightingales. 11.15 Rhythmische muziek. 11.45 gr. pl. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8 11 uur. NCRV. 6.- Leger des Heils- kwartier. 6.15 C.M.B.-kwartier. 6.30 Orgel bespeling. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 "Actueel geluid. 8.05 Programma proloog. 8.15 riaatvaria. 9.— Vacantie-voorpret. 9.15 San» souci. 9.35 Sweelinck kwartet. 10.05 De vaart der volken, 10.25 NCRV-koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondcon cert. MET INGANG VAN HEDEN ZENDER WISSELING. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA. 8.15 Ope rette melodieën. AVRO. 12.30 Reportage ten niskampioenschappen. 1.15 The Avroleans" VARA. 6.15 De VARA feliciteert. 6.45 Om roepkoor. 7.— Denk om de bocht. 7.15 „Steun vettig gezag". VPRO. 7.30 Voordrachten. 7 50 Tien voor acht. 8.05 Het Röntgen-kwartet. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. VARA. -9.— Men vraagt en wij draaien. 9.30 Orgel spel. 10.— Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. VPRO. 1,0.45 Avondwijding. VARA. 11.15 Joh. Brahms-programma. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV. 8.15 Te deum laudamus 12.— Omroepkoor. 12.33 Om roeporkest. 6.15 Lezing. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Geestelijke liederen, 7.30 Actueel geluid. 7.45 Het studentenleven. 8.05 Programma proloog. 8.15 Hét C.N.V. jubileert. 10.45 A\ ondoverdenking. 11.15 Beroemde concer ten. 11.50 gr.pl. IN DE TJEERD ADEM A Hij zweeg even en heek Steensma opnieuw aan. „Ben u aan de Post?" „Zoals u ziet", zei Steensma. De oude man knikte. „Zo, zo, dus u ben aan de Post". „Ja". „Ennewoon u niet in Den Haag?" „Nee", zei Steensma tussen twee happen door. „In Leiden!" De oude knikte begrijpend. ,Dus u woont in Leiden „Inderdaad", zei Steensma. „in Leiden" „Enne ben u nou zo maar's voor een naehie van huis?" Steensma knikte. „Zo, zo", zei de man. „Enne Ir. Steensma verslikte zich in de laatste slok van zijn bier. „Hoor eens", zei hij, „heeft u misschien ook een naald en een draad?" De oude keek hem peinzend aan „Zeker wat kapot", bedacht hij met een blik naar de bestellerscape. „Goed geraden", prees Steensma. „Nee, 't zit in mijn broek. Ik heb ik ben thuis over mijn hekje ge klommen en toen...." „Dat's lelijk", zei de man, zijn wenkbrauwen fronsend. Hij slofte naar achter en kwam met ae jonge vrouw terug. „As u de broek effetjes uittrekt" zei ze dienstvaardig „U ken wei zo lang in 't keukentje zitte". „Dandan moest ik maar met een gaan slapen", bedacht Steensma „Ik ben vanmorgen ai zo vroeg op geweest Tk za! de broek wel buiten 'ie deur leggen" Best" zei de vrouw. Achter de oudeman klom hij een smal trapje op en stond even later voor een ijzeren ledikant, dat er zin delijk uitzag. De oude stak een stompje kaars aan en zette het op een tafeltje. „U blaast 't wel uit", zei hij. „Natuurlijk", beloofde Steensma. „Ennehoe laat wil u wakker gemaakt worre?" „Laten we afspreken om acht uur", bedacht Steensma. „Dat's best", knikte de oude. „Wel- teruste!" „Welterusten kastelein!" zei Steens ma. Hij wachte tot de man van het trapje was gestommeld, trok zijn broek uit en legde die netjes opgevouwen op het portaaltje. Toen sloot hij zijn kamerdeur af, legde de documenten zekerheidshalve onder zijn kassen en kroop met een sterk verlangen naar rust en eenzaam held tussen de hagelwitte lakens. DE ONBEREIKBARE De volgende morgen sloeg de oude man met de knokkels van zijn rech ter hand tegen de kamerdeur en ver kondigde, dat het acht uur was. „Hier is de broek", zei hij en Steens ma opende voorzichtig de deur en nam door een kiertje de uniformbroek in ontvangst, waarin een winkelhaak met zwart naaigaren stevig, hoewel niet onzichtbaar gerepareerd was. Hij waste zich en kleedde zich aan. Hij stopte de documenten veilig in zijn binnenzak, haalde de ring uit de enveloppe on stak hem aan zijn linkèr ringvinger. Het was een eenvouoige gouden ring met een bloedrode steen, waarin een witte ster was gesneden. Een half uur later zat hij achter een tafeltje met vier meedjes brood, een half gevuld potje iam en een homoje kaas en om half tien was hij op weg naar het grote regeringsge bouw, waarin de staatsman vertoefde die hij nog dezelfde morgen zou moe ten spreken. Tegen tien uur stapte hij de hall binnnen. waar een brede trap welker wit-marmeren treden met een mooie wijnrode loper belegd waren, naar hogere ambtelijke sferen voerde. In een glazen kamertje zat een ge- uniformde portier, die enkele brieven sorteerde en opkeek, toei. Steensma zich in de hall vertoonde. „Extra bestelling?" vroeg hij on verschillig. „Nee, nee", zei Steensma, die in dit marmeren milieu onwillekeurig zijn bestellerspet had afgenomen, „nee, nee, ik moet iemand spreken". „Ik geloof niet, dat de heren al alle maal present zijn", zei de portier. „Wie had u moeten hebben?" „De minister", zei Steensma. De portier trok zijn gezicht in een stijf ambtelijk glimlachje. „Jullie van Ade Post zijn nou altijd even grappig", zei hij. „Verleden week was er hier eentje, die zei, dat de secretaris-generaal net zo'n dwerg keesje had als hij. Hij had een teefje en hij wou graag jonge hondjes heb ben. Of ik nou's even dat beestje van de secretaris-generaal te leen wou vragen. Stel je voor, het hondje van de secretaris-generaal met een „Een mesalliance", zei Steensma glimlachend. „Wat zegt u?" vroeg de portier. „O, niets, ik dacht zo maar wat". „Ja ja", zuchtte de portier, „en zo heb je alle dagen wat. M'n collega is ziek en nou zit ik d'r alleen voor. Dat valt. wacht effe De telefoon in zijn kantoortje rin kelde en hij greep vlug de hoorn van de haak. „Portier!" zei hij. Een onverstaanbaar masaal geluid knetterde uit de hporn. „Goed, meneer, zeker, meneer", zei de portier beleefd. „Ik moet effe naar boven", zei hij. Hij beklom langzaam en statig de marmeren trap en Steensma zette zich zuchtend op een stoel. Het begon tot hem door te dringen, dat het niet gemakkelijk zou zijn de minister te spreken te krijgen. Hij hing zijn cape en pet aan een kapstok in een zijgangetje en had zich juist in afwachting weer op een rood pluchen stoeltje gezet, toen de portier weer in zijn hokje verscheen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6