Res N.S. Electrificeren Goederenvervoer Ijzerhout, Irianie's kapitaal uit de oerwouden Gomorra ende gouden stad Katholiek terugkei meer onderhandeld Tenioonstelling Gouden handen" Op reis in Trizonie - 1949 Was Uw wol veilig in EcitFoCon AVONTUUR IDENTIE PI -1 ÉM* Ir §K 1; it 19 «au Engelands fir toestand e Vijftig locomotieven in de maak bij een Franse fabriek Over meer wordt (Van onze reizende redacteur) Nederland gaat ongeveer honderd stoomlocomotieven vervangen door vijftig electrische en die zullen alle te Belfort gemaakt worden, vertelt de heer A. Rouct, een der directeuren van de fabriek Alsthom, nadat hjj mü heeft rondgeleid door de werkplaatsen en over de terreinen van het 60 hectaren metende complex, een toonbeeld van bekwaamheid, ordelijkheid en bedrij vigheid in grootse stijl. Alsthom is een maatschappij, waar in enige grote fabrieken van allerlei aard op mechanisch en electrotech- r.isch gebied zijn ondergebracht en daarvan is die te Belfort met haar &000 arbeiders wel de allergrootste. Toen tegen het einde van de oorlog de Duitse troepen verdreven waren uit deze strategisch zo belangrijke stad zij vormt de sleutel tot de Bourgondische Poort, de vlakte tussen de Jura en de Vogezen stonden de fabriekshallen leeg en waren de ar beiders her en der verspreid. Maar al lengs kwamen mensen en materiaal terug, er werd voor grondstoffen en energie gezorgd en de boel ging weer draaien. Sinds geruime tijd al op volle kracht. Tot de voortbrengselen van Alsthom-Belfort behoren dan ook elec trische locomotieven. In Nederland kennen wij die eigen lijk nog niet. Weliswaar zijn er sinds 1908 geëlectrificeerde spoorlijnen, maar die worden tot dusver alleen bereden Onze Bridgerubriek BIED- EN SPEELTECHMEK Een goede bridgespeler moet in staat zijn herhaaldelijk in het bieden en in het spelen tactische wendingen te brengen. Daardoor maakt hy het de tegenpartij lastig en meer dan eens zal hij er in slagen een verloren spel alsnog te winnen of een gunstig eindbod te spelen omdat de tegenpartij niet verder durft te bieden. Het komt niet zo veelvuldig voor, dat in één spel de fijne puntjes der biedtactiek aan de orde zijn. Het on derstaande spel echter is een voorbeeld van fraaie bied-, speel- en tegenspel tactiek in één spel door verschillende spelers, Sch. 3 H. a, 9, 6, z R. b, 6, 4, 3 KI. V, 10, 9, 2 Sch. a, 8, 6, 5, 4 N Sch, 9 H. 4 WO H. v, 7 R. v, 2 Z R. a, h, 10, 9, 7, 5 Kl.h, 8, 7, 6. 4 KI. a, b, 5, 3 Sch. h, v, b, 10, 7, 2 H. h, b, 10, 8, 5, 3 R. 8 KI. O. opende met 1 R. Wat zoudt u ge boden hebben met het Zuidspel? Meerdere biedingen komen in aanmer king, waarvan theoretisch een bod van 2 Sch. het meest juiste is. De Z-- speler, die het spel in werkelijkheid had, paste echter. Terecht ging hy er van uit, dat dit bizarre spel wel niet zou worden rondgepast en hy hoopte door eerst te passen de tegenparty een foutief beeld te geven van zijn werke- ïyke kracht. West bood 1 Sch., Noord paste, O. bood 2 R. Z, begreep nu, dat alleen de H. kleur nog kans van sla gen bood en mitsdien annonceerde hij 2 H. W. bood 3 KI., N. 3 H„ O. 4 Kb, Z. 4 H., W. 5 Kb, welke door N. wer den gedoubleerd. O. paste en terecht besloot Z. nog 5 H. te bieden. Prompt doubleerde West, er van overtuigd, zynde, dat Z. dit contract niet zou kunnen maken. Hierna werd er rond gepast en Z, moest dus 5 H., gedou bleerd, spelen. West kwam uit met R. v., welke door O. werd overgenomen met het a. O. speelde Sch. 9 na, hopende een aftroefslag in die kleur te kunnen ma ken. Z. zag het gevaar aankomen en gooide op Sch. 9 de 2 bij! Indien West deze slag niet zou over nemen, had Z. een uiterst makkelijk spel, daar Sch. a bij W. later zou kun nen worden weggetroefd. Het pleit voor het kunnen van West, dat hij on danks het feit, dat Z. geen Sch. bood, de Sch. 9 toch overnam met het a. en Sch. naspnelde. Indien Z. in de dummy troeft met: H. 9 gaat hij down, daar O. overtroeft; zou met het a. worden getroefd, dan zou er een downkans zijn, indien W., die toch gedoubleerd had, de H. v, x zou hebben. Z. nam terecht aan, dat O, géén Sch. zou hebben gespeeld, indien hij de H. 9 die in N. ligt niet zou kunnen overtroeven. Ergo werd in N. getroefd met H, a. H. 9 werd nagespeeld en er werd gesneden op H. v. Op deze wijze wist Z. zijn contract tegen alle lagen en listen in, toch nog te winnen. De 800 punten, welke Z. op het spel scoorde waren toch niet voldoende voor een voordelig resultaat voor zijn team; het spel kwam voor in een du plicate-match en aan de andere tafel boden OW 6 Kb, gedoubleerd door' N., welke door slecht uitspelen 3 down gingen, zodat ook 800 punten verloren gingen. Het 6 Kb spel behoort slechts 1 down te gaan, indien W op de vol gende wijze speelt. N. komt uit met H. a en speelt H. na, welke W. troeft. Nu wordt Kl. h. gespeeld en vervol gens gesneden op Kl. v. Hierna moet W. eerst de R. kleur vrijspelen voor het geval dat die kleur slecht zit. Ergo worden R. V. en a. gespeeld en een 3e R. wordt in W. getroefd. W. heeft nu nog één troef over en kan O. aan slag brengen met Kl. a. O. speelt de R,-kleur af en N. kan sleets Kb v. nog maken, zodat 6 Kl. maar 1 down behoeft te gaan. Mr. E. C. GOUDSMIT. door personentreinen met ingebouwde motoren. Na de oorlog is evenwel te Utrecht in principe besloten niet al leen voor het reizigers-, maar ook voor het goederenvervoer van stoom op electriciteit over te schakelen. Nu zijn er in ons land wel eens electri sche locomotieven gebouwd bij Werkspoor in combinatie met Heemaf te Hengelo bijv. maar een grote er varing heeft men niet op dit gebied. De belangrijkste aanbiedingen kwamen dan ook uit de Verenigde Staten en uit Frankrijk. Uiteraard volgden er langdurige besprekingen, waarbij uit eindelijk aan Frankrijk de voorkeur werd gegeven en wel om meer dan een reden. Locomotieven voor tankschepen De Franse aanbieding was goedko per (hoewel het verschil gering was), er kwamen geen kostbare en schaarse dollars aan te pas, zij paste in het inter-Europese stelsel van onderling economisch verkeer, zij kon met Ne derlandse tegenprestatie voldaan wor den, zij berustte op een zeer langduri ge ervaring en ten slotte was het van betekenis, dat het Franse spoorwegnet evenais het Nederlandse werkt met een 1500 volts gelUkstroomspanning. Zo werd er dus een bestelling ge plaatst van 50 locomotieven met vier gedreven assen, die een snelheid van 125 km per uur kunnen ontwikkelen. Bovendien worden nu reeds onderhan delingen gevoerd over de levering van nog een aantal zes-assige, die 180 km kunnen rijden. De tegenprestatie van Nederlandse zijde bestaat in de levering van tank schepen voor de Franse koopvaardij. De Franse ervaring met electrische tractie gaat terug tot vóór 1900 en met 1500 volts gelijkstroom tot 1915. Op 't ogenblik rijden er in dit uitgestrekte land met zijn geringe binnenvaart en zyn dientengevolge uitgebreide spoor wegnet meer dan duizend electrische locomotieven. Nederland gaat het wat bescheidener aanleggen en dat spreekt welhaast vanzelf. Wij kunnen met een geringer aantal toe. De onderhavige bestelling is geplaatst in 1948 en bedongen is, dat de aflevering zal beginnen in April 1950 in een tempo van één per tien dagen, zodat het gehele aantal anderhalf jaar later binnen onze grenzen zal zijn. Overigens kan men nu al Franse electrische locomotieven in Nederland zien rijden, want de N.S. hebben met de Société Nationale des Chemins de Ier francais, die sedert de naasting alle spoorlijnen exploiteert, een over eenkomst gemaakt, volgens welke Ne derland tien loe's in bruikleen krijgt totdat de nieuwe aankomen. Van die tien zijn er reeds drie en de overige zeven zullen vóór October aankomen. Zo krijgen de Nederlandse spoorweg mensen gelegenheid zich te bekwa men in hetg ebruik van dit materiaal. Sommige hunner zijn bovendien een tijdlang gedetacheerd geweest in Bel fort om de samenstelling van deze machines van phase tot phase te kun nen meemaken. Die tien tweedehands machines gaan terug als de eerste tien nieuwe in ons land aangekomen zijn. De vijftig locomotieven, waarom het nu gaat, zullen met de tien Zwit serse waarvan er zeven in licentie door Werkspoor zijn vervaardigd en onze ene Engelse machine vermoe delijk voldoende zijn om het gehele geëlectrificeerde net, zoals het er in 1952 zal uitzien dus inbegrepen de lijnen naar Enschede, Oldenzaal, Gro ningen en Leeuwarden te bedienen. De latere leveringen, waarover onder handelt wordt, zullen gelijke tred moeten houden met de verdere elec- trifieatie van ons spoorwegnet. Het is overigens niet de bedoeling het ge hele land te electrificeren, aangezien het op de minder-drukke lijnen eco nomischer is met dieseltractie te gaan werken. De nationale tentoonstelling op het gebied der vrijetijdsbesteding Gouden Handen", welke van 28 Juli tot en met 6 Augustus te Ede gehouden zal worden, belooft één der meest interessante van de laatste tijd te worden door haar oneindige verscheidenheid. De inzendingen, waaronder vele die getuigen van buitengewoon vernuft, grote artisticiteit en oneindig ge duld, ftromen binnen. Dit prachtig model van het zeilschip „De Halve, Maen uit 1609 werd vervaardigd door de 17-jarige Jan van Os uit Utrecht Hij deed twee jaar over dit fraaie werkstuk. Papoea's willen Neder landers blijven (Van onze Haagse redacteur) Niet alleen het bestuur van de Vere niging Kolonisatie Nieuw Guinea, maar ook het (voormalige) Nederlands Indische Gouvernement te Batavia is tot de slotsom gekomen, dat de ontslui ting en bewoonbaarmaking voor een ten dele blanke bevolking van Irianie binnen de grenzen der hedendaagse mo gelijkheden ligt. Het eerste begin is er trouwens al in de vorm van modern uitgeruste olievelden en een (weliswaar verlaten maar ten dele intact gehou den) havenstad, aangelegd door de Amerikanen als basis in de strijd tegen Japan, die echter voor vredesdoelein den ongunstig gelegen is, n.l. aan het Oostelijk uiteii de van de Noordkust. Die Noordkust is overigens de be langrijkste. Daar is goede grond, daar loopt de bodem op, zodat blanken, die niet tegen de tropen bestemd zijn, het op de koelere berghellingen kunnen zoeken. Het gouvernement heeft indertijd nog onder luit.-gouverneur-generaal dr. Hub J. van Mook een bedrag van 30 millioen g ilden ter beschikking gesteld van Nieuw Guinea en bovendien 60 pioniers uitgezonden, maar de V.K.N G. is daar niet erg geestdriftig over. In de eerste plaats moet een groot deel van het bedrag besteed worden aan de we deropbouw van het dorp Merauke en in de tweede plaats zijn die pioniers om en bij de vijftig, terwijl er in de ste plaats jonce mensen naar toe moeten. Kostbare houtsoorten. Er is een rapport samengesteld over de wijze van ontginning van het land door middel van sterk gemechaniseer de werktuigen. Zijn die er eenmaal, dan verwacht men, dat de kolonisatie zich voor een groot deel zelf bedrui pen kan. Immers, de Noordkust is be dekt met uitgestrekte oerwouden, die kostbare houtsoorten bevatten. Een bosbouwkundige heeft berekend, dat elke hectare 60 m3 ijzerhout kan op leveren met een waarde van 200 gld. per m3, zodat er derhalve 'n opbrengst van 12.000 gld. per hectare bruto ver wacht kan worden. De kosten van ont ginning zullen ongeveer een-derde daarvan bedragen, zodat er een zuivere winst van 8000 gld. f.o.b. -uitvoerhaven van 5000 hectares kan derhalve op een inkomen van 40 millioen gulden gere kend worden, voldoende om het land bewoonbaar en bebouwbaar te maken. Deze cijfers zijn ontleend aan het officiële rapport, dat het departement van Sociale Zaken te Batavia heeft laten opstellen door een reeks van ter zake deskundigen. Pro Nederland. Van de bevolking verwacht men gro te medewerking. De Irianiërs (Papoea's) hebben een ingewortelde haat jegens wat zij in het Noemfoors „Ambesi" noemen, d.w.z. gekleurde vreemdelin gen. Maleiers uit de sultanaten Ternate en Tidore hebben er eeuwenlang strooptochten gehouden, vogeljagers uit de grote Oost zyn er wreed opge treden. Chinezen hebben de bevolking uitgebuit, Japanners hebben er in de oorlog op een schrikbarende wijze huisgehouden. Nederlanders daarente gen zijn er steeds als goede bescher mers en wijze bestuurders opgetreden. Vandaar de houding van Johan Arlks, de leider der Irianiërs een grijze Mulo-onderw-zer en Christen, die te Batavia door dr. L. J. M. Beol ontvan gen is om een plaats aan de Ronde Tafel-conferentie te verzoeken die elke Indonesische inmenging in Mani sche zaken afwijst en handhaving van uitsluitend Nederlands gezag verlangt. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat hij uitgenodigd zal worden.... De Irianiërs aan de Noordkust zijn Protestants, die aan de Zuidkust Rooms Katholiek. Men verwacht, dat het hele land, waar geen Mohammedaanse weerstand tegen zending en missie be staat, binnen 25 jaar geheel gekerstend kan zijn. Het ontwikkelingspeil der be volking is zeker niet lager dan dat van Oost-Indoncsie. Vuur en fosfor daalde uit de hemel ii. Als er één stad is, die wel ontzet tend gehavend uit de strijd is geko men, dan is het Bochum wel, hart van het Rührgebied. Het is by de aanblik van dit puingebergte dat mü onwille de Joden te binnen schiet: „Wie U ze gent, die zal Ik zegenen, en die U vloekt, zal Ik vloeken....!" Als van zelf doemt daar voor mijn ogen die schare van millioenen en millioenen kindgren van dat volk op, langzaam en. onder de verschrikkelijkste marte lingen, opschuivend in de crematoria en gaskamers. En dan zie ik mezelf lo pen, hier in deze verwoeste, eigenlijk volkomen verwoeste stad, eens de wa. pensmidse van het „Reich". „Wie U vloekt, die zal Ik vloe kenZoals eens het Godsoordeel kwam over Sodom en Gomorra met vuur en sulfur, zo regende ook in deze stad vuur en fosfor. En of men nu ziet in het stadscentrum, of in de villawy- ken aan de rand, overal datzelfde on wrikbare beeld van oordeel. Zo radi caal en doordringend was deze vloek uit de lucht, dat vrijwel niets kon wor den behouden. Een accountant, die ik sprak en toen- dertijd zijn kantoor in één der hoofd straten hield, verborg uit voorzorg zijn boekhouding en talrijke machines in de betongedekte kelder. Na een fosfor- regen bleek echter alles te zyn ver brand. Enkele zware gebouwen, zoals bijvoorbeeld het Raadhuis, dat in zijn architectuur en uitvoering in grote blokken natuursteen en marmer al veel van een bunker weghad, zyn overeind blijven staan. Veel plaatsen zijn al schoongeruimd, maar er ligt nog on- vergeiykeiyk meer „Schutt" te wach ten. Sommige firma's echter hebben zware schade al weer hersteld. Zelfs zagen enkele kans om al weer te her bouwen. Zo verrees daar midden in een uit gestrekt puinveld een knaap van een gebouw. Vier verdiepingen hoog, gloed nieuw en keurig geïnstalleerd. „Nieuw leven, na de dood" zou je zeggen. Het betrof hier een textielfirma met een traditie van ver over de honderd jaar. Het pleit voor de energie van dit naar stig werkend volk, dat temidden van de meest troosteloze ellende weer nieu- Onze Schaakrubriek ALKALIVRIJ 35 cl per pik Netto 100 gr. we, fris geschilderde huizen en zaken verrijzen. Zo worden weer nieuwe kan sen geboden, voor nieuwe tijden. Hoe zal men ze benutten..? j De meesten zijn echter nog niet zo 'ver. Zo loop je bijvoorbeeld in de „hoofdstraat" langs een toonbank op schragen, waarop potten en pannen uitgestald zijn. Een grote pijl wijst schuin naar beneden, naar een kelder ingang: want daar is nü de winkel. Zo probeert do één en ploetert de an der om weer aan de kost te komen, Want de Mark is nu weer schaars en waardevol, en het is hard werken om er aan te komen. De schone geldlei waarmee allen hebben moeten begin nen, maakt het bijkans onmogelijk voor de gemiddelde zakenman, om geld te investeren. En als men geld wil lenen bij een bank, dan is 10 a 12% rente heel gewoon, En wie kan daar tegenop verdienen, in een land met meer over vloed aan arbeidskrachten dan aan werkgelegenheid? Maar dan gaan we over naar de „Gouden Stad". SCHAKEN IN BELGIE Het is een algemeen bekend feit dat er in België niet zo veel gespeeld wordt als in ons land. Oorzaak en gevolg daarvan is. dat er ook niet zoveel voor aanstaande spelers zijn. Als we de na men noemen van O-Kelly de Galway, Devos, Dunkelbaum, Van Seters en Soultanbeieff, dan is het ly'stje, van in het buitenland min of meer bekende meesters vrijwel compleet. In de laat ste tijd is er nog een nieuwe naam bij gekomen, n.l. die van Lemaire, die on langs in een Brussel's tournooi een fraai succes boekte. Hieronder zien we hem in actie tegen de Belgische kam pioen Devos. Wit: P. Devos Zwart: J. Lemaire Colle-opening 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, b7—b6; 3. e2—e3. De Colle-opstelling is geen krachtig wapen tegen het door zwart gekozen Dame-Indisch. Betere kansen geeft 3. g3, Lb7; 4. c4, e6; 5. Lg2, enz. 3Lc8—b7; 4. Lfl—e2. Erg pas sief. Gewoonlijk speelt wit hier 4. Ld3, c5; 5. c3, e6; 6. Pbd2, waarna de moge- ïykheid e3—e4 een gewichtige rol ver vult. 4e7—e6; 5. 0—0, Pf6—e4; 6. c2 c4. d7d0; 7. b2—b3, Lf8—e7; 8. ^cl b2, 0—0; 9. Fbl—d2, f7—f5. Met het bezit of de overheersing van het punt e4, staat en valt de waarde van de Da me-Indische verdediging. Maar wit heeft nog een kleine verrassing in petto. 10. Ddlc2, Pb8—d7; 11. d4—d5! Op het juiste moment! Zwart heeft im mers nog slechts één zet nodig, om door Pd7—f6 zijn stelling volledig te consolideren. Na de tekstzet kan op 11exd5; 12. cxd5, Lxd5 volgen: 13. Lc4!, c6; 14. Pxe4, fxe4; 15. Dxe4 en wit heeft zijn pion met voordeel terug gewonnen. 11Pe4xd2; 12. Dc2xd2, e6e5; 13. Dd2—c2, Dd8e8; 14. b3—b4, g7— g5! Aldus krijgt zwart in ieder geval enige aanval op de koningsvleugel. Wel heeft wit op de andere zyde van het bord tegenspel, maar gevaarlijk is dat voorlopig niet. 15, e3—e4, f5—f4; 16. Pf3—d2, Pd7— f6; 17. c4—c5. Het is in de eerste plaats nodig voor wit, zyn tegenstander be zig te houden, en in dat opzicht doet wit zün best. Indien zwart nu door 17. dxc5; 18. bxc5, Lxc5 een pion tracht te winnen, zal hij na 19. Pf3 tot de conclusie komen dat zyn winst slechts van korte duur is. 17b6xc5; 18. b4xc5, Ue8—g6; 19. Tfl—cl, g5—g4; 20. f2—f3, Lb7—c8; 21. Dc2d3, Tf8f7! Enerzijds om de 7e rij met de toren te verdedigen, anderzijds om vanuit g7 de aanval te versterken. 22. Tel—c2, Tf7g7; 23. c5xd6, Le7 xd6; 24. Tal—cl, Dg6—h5; 25. Lb2—a3, g4g3!; 26. h2—h3. Iets beter is 26. hxg3, fxg3; 27. Pfl enz. 26Lc8xh3!; 27. Pd2—fl. Na 27. gxh3 heeft zwart enige sterke voortzettingen. Het snelst wint waar- schynlijk 27g2!; 28. Kh2, Dg5; 29 Kgl, Dg3 benevens Dxh3. 27Lh3—d7; 28. La3xd0; 29. Dd3 a6, Tg7g6. Tegen de verschrikke lijke dreiging 30Th6 heeft wit nu geen enkele verdediging meer. 30. Tc2—c8!, Ta8xc8; 31. Tclxc8!, Kg8g7!; 32. Da6xd6, Tg0—h6. Het klopt allemaal precies. De zwarte ko ning krijgt het vluchtveld g0, want anders zou hij door 33. Df8 domweg mat gezet worden. 33. Dd6e7+, Kg7—g0; 34. Pflxg3, f4xg3 en wit geeft het op. Nr. 10. Probleem van G P. Latzeï. IN DE 135 DOOR TJEERD ADEM A „Jae-jae", zei hij, „wat wou u ook weer, meneer7" „Marcusse mijnheer", zei Steensma. De jonge man bestudeerde het bloc note-blaadje, dat de portier op zijn schrijftafel had neergelegd. „O, juist, jae jae, u wenste mij te spreken. Maekt u het kort, alstublieft. We zitten tot over onze oren „Zeker, meneer", zei Seensma be reidwillig. „Ik wilde graag uw be middeling inroepen, want ik moet drin gend de minister spreken". Het jongmens legde zyn nagelschui ertje verschrikt op de tafel en keek Steensma aan. „De minister „Het geldt werkelijk een staatsbe lang, mijnheer", zei Steensma ernstig. De jonge man liet een medelijdende blik over de bezoeker gaan. Zes van de zeven type-nimfen hadden haar ar beid gestaakt en richtten min of meer verwonderde blikken op de knappe jonge postbode, die zo maar ineens.... de minister wilde spreken. „Waerschijnlijk is de volgende week Dinsdag audiëntie", zei meneer Fran sen, „Ik zal u een invulformulier lae- ten geven". Hij belde en beval een jongere edi tie de formulieren voor het aanvragen van een audiëntie te brengen, waarna hij er Steensma met een toegeeflijk glimlachje een overreikte. ..Goede morgen", zei hij „du haut de sa grandeur". „Goede morgen, meneer", antwoord de Steensma een beetje verbluft. H merkte een ogenblik later, dat hij weer in de gang stond, keek grimmig naar het formulier en maakte er een prop van, die hij onder het lopen een paar k-ei voor ïch uit schopte. Hij besloot ten einde raad een ex peditie door het gebouw te onderne men en kwam na een schier eindeloze zwerftocht langs een deur, waarop het opschrift „Secretaris-Generaal" prijkte. Hij klopte, deed de deur open en zag een dikke heer, die juist binnen gekomen was en zijn overjas uittrok. „Is u de Secretaris-Generaal, mijn heer?" vroeg Steensma beleefd. - De dikke heer keerde zich verbaasd cm, maar beheerste zich, toen hij de uniform zag. „Een persoonlijk telegram?" infor meerde hij stijfjes. „Hm, neen, mijnheer!" zei Steensma, „maar ziet uik moetik moet dringend de minister spreken" De Secretaris-Generaal keek hem verbouwereerd aan. „Wat drommel!" riep hij, „wat heb ik daarmee te maken! Dan moet u bij de portier een formulier voor een au diëntie aanvragen. Trek de deur ach ter je dicht, als je verdwijnt, 't Tocht hier als de Hij deed dreigend een stap naar de deur en op hetzelfde ogenblik kwam er een vuil-wit dwergkeesje te voor schijn, dat woedend blafte en op de broekspijpen van de postbode af schoot. Steensma maakte, dat hij op de gang kwam en begon moedeloos de terug tocht naar de portiersloge. Hij daaled langzaam de trap af en besloot zijn geluk maar eens aan de particuliere woning van Zijne Ex cellentie te proberen, toen hij de laat ste woorden van een telefoongesprek opving. „Ja, meneer, zeker, meneer. Ja, de man heet Marcusse. Hij is hier al een hele tijd. Ik kan hem niet weg- krijgen. Ja, hij doet heel vreemd, hij wil de minister persoonlijk Een stortvloed van neusklanken gaf daar antwoord op en de portier maak te verschrikt een kleine buiging voor het toestel. „Zeker, meneer, een maniak, zegt u. Best, meneer, jawel meneer, aan het hoofdkantoor vragen of ze daar een zekere besteller Marcusseja wel, meneer. Natuurlijk, meneer, Zijne excellentie moet tegen dergelijke in dividuen beschermdJa zeker, me neer, ik zal een agent binnenroepen om een oogje opkomtin orde, me neer.... zeker meneer". De portier hing de hoorn op en fronste de wenkbrauwen, toen hij Steensma van de trap zag komen. „Hoe haal je 't in 's hemelsnaam in je hoofd!" zei hij, „om zo maar, on aangediend, in de kamer van de secre taris-generaal „Hoor eens, beste vriend", zei Steens ma vastberaden, „ik wil je 'één ding zeggen, ik moet en ik zal de minister spreken". „Ja ja, stil maar", zei de portier op een toon of hij een huilend kind troostte. „Komt voor mekaar hoor. Wacht, ga hier maar eventjes zitten" Hij wees naar een ank in de hall, liep tegelijkertijd de stoep af en kwam na twee minuten met een massieve politieagent terug. „Waar is ie?" vroeg de agent. De portier wees met zijn hoofd in de richting van de bank en de po litieman stapte met zware schreden op Steensma af. „Mannetje!" zei hij gewichtig. Hij maakte de zin niet' af. want de Hall was plotseling vol leven en beweging. Er was een grote glanzende limou sine voor de hoofddeur van het minis terie verschenen. Een chauffeur in uniform hield met de pet in de hand de deur van de wa gen open en een grijze heer stapte uit en liep de stoep van het gebouw op. Steensma herkende hem onmiddel lijk, Die markante kop kende jong en oud uit de foto's der geïllustreerde bladen, Zijne Excellentie De portier schoot uit zijn glazen huisje en maakte een buiging van minstens honderd graden, een deur in de hall open en twee ambtenaren stonden buigend op de drempel. Een typiste, die juist naar buiten had wil len gaan, trok zich beseheiden in een hoek van de vestibule terug. De portier waagde zich een schrede dichter bij 'de Machtige. „Goedemorgen, Excellentie!" „Morgen, Willemse!" zei de minister glimlachend. -„Zo, zo, in een tijd niet gezien". Steensma kende die stem. Hoe me nigmaal had hij die reeds in de radio beluisterd. De minister keek naar de agent, die kaarsrecht in de houding stond en salueerde. „Goede morgen!" Zijn groet om vatte ook de gebogen ambtenaren. Hij stond op het punt de trap op te gaan. oen Steensma haastig opstond. „Excellentie!!" riep hij, een stap na- derkomend. De agent vloog verschrikt uit de houding en greep hem bij de arm. „Excellentie!" riep Steensma, „ik wilik moet eD minister wierp een snelle blik naar de postbode en wendde zich tot de agent. „Laat die man los, agent!" w "H m® Mm wm ito». m m t (Jung Roland, Juni 1930). Wit speelt en geeft mat in twee zetten. '{■a—8Pd 'I JOOP uajjaz somi u; juin uba"6 au uiaaioosd Suissoido „Jawel, Excellentie", zei de agent „maarre. „Wat wenst u?" vroeg de minister zakelijk, zich tot Steensma wendend. Ir. Steensma stak zijn linker hand omhoog. „Kent u deze ring, Excellentie?" Over het gelaat van de minister gleed een blik van verbazing. Hy Jcwam een stap nader cn keek nauwkeurig naar de hand. welke hem werd voorgehouden. „Ik probeer d atal de hele mor gen aan deze heren uit te leggen. Ex cellentie". zei Steensma met een ge baar van machteloosheid om zich heen kijkend. De minister glimlachte. „Ik kan mij voorstellen, dat het u niet gelukt is, mijnheer", zei hij. „Ik vermoed zelfs, dat u binnen een kwar tier op het hoofdbureau van politie had gezeten", „U/ ziet wel", vervolgde hij glim lachend rondziende, „hoe bezorgd men hier voor mijn welzijn is. Wilt u mh volgen, mijnheer?" Hij liep 3e trap op en Steensma volgde hem op de voet. Halfweg de trap keerde de minister zich om. „Willemse!" riep hij tegen de portier die met open mond omheog staarde, „wil je er om denken dat ik het eer ste half uur niet gestoord wens te v/orden?" (Wordt vervolgd). BUREAU ADMINISTRA7 Voordam 9, Tel Postgiro 1872E REDACTIE Achterdam 20, Ti Directie: J. BIJLSMA en C. Hoofdredacteu A. KAPTEIN Van Zeeland pogingen Maandagavond verk) Zeeland, dat hjj opni gen heeft gevoerd rr van twaalf" der C.V, blijft van oordeel, di kwestie zonder verwjj te worden, en het he< uitgenodigd zijn pog ming van een nieuwe te zetten. Van Zeeland heeft bracht aan de prir wenste aanvullende ontvangen. In Brussel doet het de dat bij falen van voorzitter van de kar Cauwelaert, met de 1 netsformateur zou wo het algemeen is men de Katholieken er op aandringen dat een r als eerste punt op h! de oplossing van de zal moeten schrijven. litieke kringen Is me dat slechts dreigende onregelmatigheden de kunnen doen besluiten deze voorwaarde. Verwacht wordt dat mateur opnieuw zal tn eenstemming te geraki ralen tot vorming vs regering. Ko De koning zou nogn nemen te kennen hi naar Belgie te willen zou er niet aan denk van zijn zoon Boudewiji Sir Stafford Cripps in het Britse parlemen langrijke verklaring a de economische positi Brittannie. Men verwal dollarprobleem uit een zal beschouwen. De om komst is somber. Naar de kanselier er op wijs serves van Engeland to millioen pond zijn ges het dollartekort bljjft 1 Tabakscultuur o| heeft het m< Volgens inlichtingen kringen ter Oostkust v; de Deli-tabaksoogst d 1/3 van_ de vooroorlog: dragen. Van vele onde: de tabak reeds in de s de sortering zal binner vang worden gemaak schijnt over het algemei vallen. Er zou n.l. veel hetgeen door een schi zaakt wordt, die moeili is, maar .vanzelf weer Deli maatschappij heel velden beplant, de tabs pij Arendsburg 1500 v( plante oppervlakte van en de Senembahzijn no kerheid bekend. De vei tabaksstreken laat echtt ander te wensen over. D in het werk stellen om gen brandstichting te be Rimbukisten naar Met het m.s. „Johan va veldt", dat vandaag n vertrekt, verzendt de Ni\ kisten naar de militairen posten. REPUBLIKEINSE AFV, NAAR DE NOODRE De Republikeinse afv: trok met een lijntoestel naar Padang, vanwaar zouden doorreizen naa: waar zij zouden wachtei tact met Sjafruddin Pr; tot stand gekomen. ENGELAND KREEG Voor het eerst sedert 2( Maandag op meerdere p] geland regen. Ook Lom deel. Weerberi c Weersverwachting, j Woensdagavond: Van vannacht in het binni gelijk enkele verspr dende regen- of on Overigens overwegei weer met nu en dan c de wolkenvelden en z matige wind hoofdzaki Noordwest en Noord, minder warm. Morgen dezelfde temperatuur b

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6