D NT UUR e Theems iomphe HEATER Rijdt de tram naar Bergen aan Zee dit jaar voor het laatst? Het grote mysterie, de V.T.N. THEATER. TRIJD Heiloo Heer-Hugo waard NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Vergadering Langedijker Groentencentrafe CALVÉ SAUS maakt sla mals en smakelijk CALVE TOMATEN KETCHUP verhoogt de smaak van elk gerecht CA 6-024 IAINE DAY in jOR) 14 jaar. moedig man tegen om 8 uur. lur. en 9.30 uur. tinée. sen 11 en 1 uur. af 1.30 uur. af: jM) >N id om 8 uur. >.30 uur. en 9.30 uur. rar. a;ang boven 18 jaar. TORIE REYNOLDS, 14 jaar. B FRITZ LANG tot om 8 uur. ïr. en 9.30 uur. nee. ens gezondheidsredenen IENIERSZAAK k koper woning beschik- i van dit blad. I in het Julinummer van „Op de rails", i het maandblad van de Nederlandsche Vereeniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, vonden I wij onder het hoofd „De HC vertelt.. de volgende regelen gewijd aan de [spoorwegverbinding, die voor Bergen aan Zee verloren dreigt te gaan: Ik zou U willen medenamen naar Bergen aan Zee. Men bereikt dit aar dige badplaatsje, zoals bekend, van Alkmaar per tram. Neen, het is geen moderne tram, het is maar een ietwat antiek stoomtrammet je met de allure* van een locaaltrein. Met een aantal stoppingen legt het de 11 km van Alk maar naar Bergen aan Zee m-ongeveer een half uur af. Buiten het seizoenrijdt het niet zo druk, maar is het seizoen begonnen, dan krijgt het een vrij druk fvervoer te verwerken en wordt de dienstregeling dienovereenkomstig uit gebreid. Hoeveel Amsterdammers zou het niet in de 40 jaar, dat het trouw zijn plicht deed, in de gelegenheid heb ben gesteld ten minste één dag de stads lucht te verwisselen voor zee en zon? Thans is het wat vereenzaamd over gebleven nu de talrijke lijnen, die de K. IJ.S.M. destijds in N.-Holland exploi teerde, successievelijk opgeheven zijn. Tevens is het de enige nog door de N.S. geëxploiteerde tramlijn. Het zijn echter niet deze feiten, waar om jk uw aandacht voor deze tramlijn gevraagd heb. 2 Juli begon de zomer- dienstregeling op deze lijn en naar het zich laat aanzien zal dit wel de laatste zijn, want het trammetje gaat verdwij nen om vervangen te worden door een autobus: Bergen aan Zee gaat zijn aan sluiting aan het spoorwegnet verliezen. Een dergelijk verlies wordt, geloof ik, ook door belanghebbenden, veelal on- derschat. Men is dikwii'- geneigd een verandering aan te zien oor een ver betering, maar het lijkt mij toch, dat een plaats en zeker een seizoenplaats zonder een behoorlijke railverbin- ding declasseert. De redactie komt daarna tot de con clusie dat het wel waarschijnlijk lijkt dat de opheffing van de tramdienst de ontwikkeling van Bergen aan Zee als badplaats zal remmen, zoals electrifi- catie van de tramlijn deze ontwikkeling zonder enige twijfel zou bevorderen. Onze correspondent voegt hieraan liet volgende toe: lemaal bij zijn positie- tker ogenblik hechten op een foto die op het en zijn gezicht onder- ng- Wat zijn de Royal Scots Greys? Deze enige Cavalry Regiment Band uit Schotland, bestaat, behalve uit een Band van Pipers, onder leiding van 'n Pipe-Major (6 pijpers en 3 drummers), een fomatie dansers, die Highland-dan- sen uitvoeren, uit een volledige mili- taire Band van 30 medewerkenden, on der leiding van Band-Master Holt A. R. C. M. Zij zijn uitgerust in vooroor logs groot-tenue, hetgeen een luister rijk effect geeft. Dit regiment kan op een roemrijk verleden terugzien. Het werd reeds in 1678 in Schotland samen gesteld uit dragonders en heeft sinds dien onafgebroken deel uitgemaakt van het Britse leger. Waarom zij zo heten. Tot 1939 bleef het een cavalerie-re- giment met uitsluitend grijze paarden. Vandaar de naam „Greys". Ook in Holland vochten zij. Zij vochten bij Breda, 's-Hertogen- bosch, Nijmegen, Nederweert en veel van hun beste soldaten liggen op Ne derlandse bodem begraven. Het uniform, dat de Band draagt is hetzelfde, dat tot 1939 bij officiële ge legenheden, parades, enz. gedragen werd, met uitzondering van het voor naamste bestanddeel, de hoofdtooi, n.l. de „berenmuts", dezelfde, die gedragen wordt door de Britse brigade os Toot- guards. Deze uitrusting blijft nog als enige schakel, die het Regiment bezit, om het publiek aan de glorieuze pracht en praal van de Royal Scots Greys in oude tijden. Het Regiment is in Nederland van, 2 tot 11, Juli, achtereenvolgens te Rot terdam, Zeist, Hilversum, Noordwijk, Den Haag, Amsterdam en Breda. Za terdag 9 Juli komen zij ook in Bergen! Te 7 uur beginnen zij met een muzikale mars door het dorp, vertrekpunt de Ruïne, waarna te 8 uur het concert plaats heeft in het Openluchttheater. TOELATINGSEXAMEN MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Tot de eerte klasse der Middelbare Meisjesschool te Bergen werden na gunstig examen toegelaten de candi- daten: G. H. de Bakker; G. A. Blaauw G. Frankfort; H. J. Hamburger; M. Jager; N. R. J. Keesman; T. v. d. Neut; E. L. Schmidt te Alkmaar. D. van Berge; H. C. Blein; R. Eecen; H. A. C. Hodges; K. Regnery; H. W. Rodermond M. J. Scheepmaker; M. Tijken te Bergen. N. Slooten te Koe dijk. A. C. Bakker te Broek op Lan- gendijk; G. Blauw te Hensbroek; N. Reitsma te Siootdorp; A. H. Haeck te Heiloo; E. Cortel en A. Jansen te Castricum; H. Braams te Kromme nie; M. M. Smits te Wormerveer; H. Mes te Koog aan de Zaan en M. A. Bosch te Amstelveen. Eén candidaat werd afgewezen. Op 5 September wordt voor nieuwe leerlingen nogmaals examen afgeno men HET BIO-VACANTIEOORD STEUNT ANDERE VERENIGINGEN. Het bestuur van de stichting „Bio- vacantieoord" heeft besloten, gezien het feit dat het er niet in is geslaagd tot uitbreiding van het aantal bedden in zijn koloniehuis of elders te gera ken, dit jaar wederom een bedrag, nl. f 75.000 uit zijn collecte-opbrengsten be schikbaar te stellen aan die vereni gingen, die hetzelfde doel nastreven doch door gebrek aan geldmiddelen uiet in staat zijn de door hen geëxploi teerde huizen voortdurend bezet te touden. Wat Bergen betreft kan het de directie van de Ned. Spoorwegen niet onbekend zijn, dat daar zeer waar schijnlijk binnen 10 jaar 1000 huizen zullen worden bijgebouwd. De bevol king zal dan tussen de 10.000 en 20,000 zielen komen. Bergen zit reeds met acute verkeers problemen. Wanneer de tram naar zee verdwijnt zal het verkeer langs de weg in nog sterker mate toenemen. Het plan om van de trambaan een verkeersweg te maken, lijkt ons uit den boze, omdat dan het laatste stukje na tuurschoon geofferd zou worden aan het rusteloze geronk der motoren. Er is slechts één mogelijkheid: „De tram moet behouden blijven"! Tentoonstelling in de „Bosschool" Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli wordt in de gebouwen van de Berger School vereniging aan de Rondelaan een ten toonstelling gehouden van werk der- leerlingen van de lagere school en de beide meisjesscholen: handwerken, handenarbeid, opstellen, tekenwerk etc. De expositie die gratis toeganke lijk is voor alle belangstellenden, is geopend des Zaterdags van 2 tot 5 uur en van 80 tot 10 uur n.m. en des Zon dags op dezelfde uren en tevens van 10 tot 12 uur v.m. NAAR DE KUNSTNIJVERHEIDSSCHOOL Tot de Kunstnijverheidsschool in Amsterdam werden na examen toegela ten de volgende leerlingen der Middel bare Meisjesschool te Bergen: B. Jon ker en L. Wiegman te Schoorl, J. de Kruyf te Amsterdam en A. Kriek te Krommenie; geen enkele candidaat van de M.M.S. werd afgewezen. BIJDRAGE VOLKSHOGESCHOOL Provinciale Staten hebben goedge keurd de voorstellen inzake het verle nen van een bijdrage aan de Volksho geschool te Bergen voor het jaar 1949. Groot-Schermer De bus sloeg om PLATTELANDSVROUWEN OP EXCURSIE Een groep dames, leden van de Vereniging van Plattelandsvrouwen, afdeling Grootscher- nier, vertrokken Dinsdagmorgen van het Raad huis per touringcar. Even voorbij de Hut ging de bus plotseling de berm in en sloeg om. Gelukkig wisten allen door de achterdeur naar buiten te komen. Het is aan de tegenwoordigheid van geest der inzittenden te danken, dat een ramp werd voorkomen, daar de chauffeur geen hand uit stak om ook maar iemand behulpzaam te zijn. Na de eerste schrik werd in allerijl de „Naco" opgebeld, die toen het gezelschap naar Den Helder bracht, waar koffie werd gedronken Met de boot ging men toen naar Texel, waar een rondrit werd gemaakt. Op de terugreis werd nog verschillende dor pen bezocht, zoals Petten, Camperduin, Ber gen, Schoorl, ook de Egmonden. Van het reisje werd, ondanks het ongeluk, toch nog genoten. Besommingen IJmuiden De aanvoer van Woensdag was 1000 kisten schelvis, 400 schol, 250 makreel, 330 kabel jauw, 130 haring, 20 bot, 60 tarbot, 70 schar- tong, 10 heilbot, 30 wolf, 10 haai, 40 koolvis, 15 leng, 50 poon, 35 wijting, 30 schar en 50 kisten diversen. Prijzen per 50 kg: tarbot I 1,85—1,55; heil bot 2,10—1^75; gr. tong 2,30-2,15; middel long 2,15—1,95; ld. midd. tong 2,20—2,00; kl. I 2,05; kl. II 1,70—1,60. Prijzen per 50 kg: tarbot II 82—72; tarbot III 82; tarbot IV 32; gr. schol 58—51; midd. schol 48,50—33,56; kl. schol 36—18; schar 29,50—24; tongschar 53—50; verse haring 37,50—31,50; ham 31; makreel 31—25; poon 7.50—2,90; haai 19—17; wijting 21—13,50; kl. wolf 36; horsmakreel 4,90; gr. gul 35,50-32,50; kl. gul 22,50-10; kl. leng 30; midd. hake 99; gr. schelvis 36—30; midd. schelvis 37,50—50,33; kl. schelvis 32—24; kl. II 22—8,30. Prijzen per 1Ê5kg: gr. koolvis 29—27,50; gr. leng 66-62; gr. wolf 80—74; kabeljauw 1,46—65. Besommingen: IJM 25 „Flamingo" f 16.000; 21 „Jacona" f25.500; RO 53 „Dirkje" f 12.000; IJM 230 f310; 2?3 f440; 203 f365; KW 94 f580; SCH 177 f175; 2 f150. De jeugd heeft genoten 't Was gister de feestdag ter gelegenheid van het 121/2-jarig huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar voor de kinderen van onze gemeente. Het Comité tot viering van Natio nale en Oranjefeesten heeft met grote inspan ning moeten werken om dit feest tot stand te brengen. Het is allemaal prachtig verlopen. Om negen uur kwamen de kleuters reeds naar „De Rustende Jager", waar een poppenkast werd vertoond. Om half elf was het de beurt aan de allerkleinsten om niet open mondjes te kijken naar da poppenkastvertoning. Dat er genoten is behoeft geen betoog. Een koek en een ijslollie waren de tractaties en ook deze werden natuurlijk op prijs gesteld. De kinderen van 8 jaar en ouder hebben 's mid dags het Duo Mu-Mu zien goochelen en ook nu was men weer een en al verbazing over het gebodene. De tractaties werden ook deze kinderen niet onthouden, zodat deze eerste feestdag, speciaal voor de jeugd georganiseerd, schitterend verlopen is. Hedenavond om kwart over zeven is er een muzikale rondgang door de gemeente; om half acht neemt dan het ringsteken voor dames een aanvang in de Doornstraat (Tuindorp). De dames moeten de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben om hieraan te kunnen deelnemen. Op gave hiervoor kan alsnog geschieden bij de heren Wassenaar en K. Helder. Om kwart over acht wordt de Ronde van Heiloo verlopen. Er wordt handicap verleend en er wordt gestart in drie klassen, n.l. nieuwelingen, voetballers en geoefenden. Opgave hiervoor tot hedenavond aan de heren Aad Ham, C. l'Abbee en Cees Bakker. Het parcours is plm. 3100 mtr. Ronde Verschuirlaan. Heerenweg, v. d. Veldestraat, Schuine Hondsbosselaan, Westerweg tot onbe waakte overweg Zevenbuizerlaan, Heerenweg, tot finish Verschuirlaan. Des avonds negen uur is er Bonte-Avoud in „De Rustende Jager" met medewerking van Willy Halm, operette-zangeres; Duo Mu-Mu, expetelepater, Illusionisten; Toon Dekker, Rhythm Stars, show, rhythme, tempo, afgewis seld door dansen. Na afloop hal, speciaal voor de ouderen. Om tien uur heeft er in De Rustende Jager de prijsuitreiking plaats van de Ronde van Heiloo en het Ringsteken. Het belooft nog een interessante avond te worden. Voor zover er plaats is medewer kers en intekenaars op de lijsten hebben voor rang is de entrée gratis. RAADSBESLUIT GOEDGEKEURD. Bij. Kon. Besluit is goedgekeurd het besluit van de raad van Heiloo van 18 Juni 1948 tot onteigening ingevolge ar tikel 77, eerste lid, 4o., der onteigenings wet, ten name van de Vereniging voor Volkshuisvesting „Heiloo", gevestigd te Heiloo, van het bij dat besluit aange wezen perceel; Overwegend is, dat het in het belang van de volskhuisvesting moet worden geacht, dat de vorenge noemde vereniging de eigendom van bovenbedoeld perceel verkrijgt en er overigens geen termen aanwezig zijn om aan genoemd raadsbesluit goedkeu ring te onthouden; BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis Theodorus Maria, zoon van J. C. Zoon en van M. Roet. Helene, dochter van M. Kok en van G. Meijne. Carolina Margaretha, d. van A. J. A. Wijffels en L. A. M. Noordman. Jan, zoon van D. van der Linden en van H. C. Kampinga. Ondertrouwd: Adrianus Marinus van Gurp en Johanna Maria Brouwer. Schermerhorn Komt er een R.K. Lagere Landbouwschool? Men is reeds enige tijd bezig om te komen tot oprichting van en R.K. La gere Tuinbouwschool hier ter plaatse. Naar één van de commissieleden ons mededeelde is dit thans in een verge vorderd stadium gekomen. Het wach ten is nog op de toewijzing van de Min. van O., K. en W.. De diverse organisa ties hebben juist Schermerhorn aange wezen als centrumplaats op landbouw gebied. De huisvesting van. de leer krachten zal echter nog wel enige moeilijkheden met zich mede brengen. Omtrent het aantal leerkrachten dat aan de school verbonden wordt en de huisvesting van de school, kon men ons nog geen inlichtingen geven. NOG NIET GENEZEN. De toestand van mevr. D. Freiture Schreuder, die op 24 Juni bij de Ber- gerbrug te Alkmaar door een bestel auto is aangereden, is zodanig, dat zij nog wel enige weken in het ziekenhuis verblijf zal moeten houden. 't Kruis van busverbinding versteken Sinds vele jaren zijn de bewoners van t' Kruis en omgeving te Heer- hugowaard van busverbinding ver stoken, wat door belanghebbenden als een groot gemis gevoeld wordt. Aanvankelijk reed de HABO vanaf Hensbroek via Holweg naar 't Kruis en over Oterleek naar Alkmaar. De reden, waarom de NACO thans de route Hensbroek via Rustenburg en Oterleek volgt en niet meer Hol weg, Rustenburgerweg en Jan Glijnis- weg, blijkt gelegen te zijn in het feit, dat de laatstgenoemde wegen vcror het moderne en zware busmateriaal niet geschikt zijn, yooral te smal. Reeds meerdere malen hebben de bewoners van 't Kruis zich met een verzoek tot de directie van de NACO gericht om een busverbinding via dit punt in het leven te willen roepen, doch telkenmale is hierop afwijzend beschikt. Thans zal het gemeeritebestuur van Heerhugowaard zich tot voornoemde directie richten om te trachten ver betering in deze toestand te verkrijgen. Hierbij zou er o.m. aan gedacht kun nen worden om een bus te laten rij den via Rustenburg, Rustenburger- weg, 't Kruis, Om het bezwaar van minder geschikte wegen op te vangen. Over dit gedeelte heeft nog nimmer een busdienst gereden. Te Rustenburg komen thans de buslijnen vanaf Hoorn en richting Hensbroek samen en vol gen geheel dezelfde route naar Alk maar. Uit dit oogpunt bezien, zou het mogelijk niet al te bezwaarlijk zijn, om één dezer lijnen vanaf Rustenburg, via Rustenburgerweg naar 't. Kruis te kten lopen. Gert en Anne De posterijen te Heerhugowaard ont vingen Maandag een briefkaart" ter verzending, waarop de plaatsnaam van geadresseerde ontbrak. Een puzzle, die echter terstond opgelost kon worden, toen men als afzender las: Gert en Anne. En verder niets. Niet dat de heer G. Mul en echtgenote, aan de Rusten burgerweg H 22, Heerhugowaard nu zo algemeen bekend zijn ter plaatse onder deze namen, maar wel het feit dat tante Post ook te Heerhugowaard over een bizondere speurzin blijkt te be schikken, was oorzaak dat de brief kaart, na informatie bij afzender naar het juiste adres, per ommegaande zijn bestemming bereikte. De oudjes op stap Het comité, dat de jaarlijkse auto tocht voor ouden van dagen uit Heer hugowaard en Veenhuizen organiseert, heeft besloten die tocht dit jaar te hou den op Donderdag 28 Juli a.s. De tocht wordt aangevangen om 8 uur bij café Evers, voorheen Rus, en vandaar naar het Vondelpark te Amsterdam, alwaar gepauzeerd wordt. Dan gaat het naar de Loosdrechtse plassen in de richting Hilversum met weer 'n pauze en van daar naar Valkeveen, waar men hoopt te kunnen dineren, tenminsteals de financiën het toelaten. Wij willen onze medeburgers aanspo ren om deze actie zo goed mogelijk te steunen, want de kosten komen zo on geveer op 7 a f 8 per persoon. De helft daarvan is reiskosten. Dus steunt allen dit liefdadigheidswerk met een ruime gift. De oudjes zullen u er dank baar voor zijn! VOOR COUPEUSE GESLAAGD Mej. A. Wagenaar alhier slaagde te Rotterdam voor het examen coupeuse. JONGETJE IN HET SPAARNE VERDRONKEN. In het Spaarne is nabij de Harmen- jansweg het driejarige jongetje H. J. H, in het water gevallen en verdronken. Een schilder die aan de overkant aan het werk was, voer met een roeibootje naar de plaats waar het kinder onder de oppervlakte verdwenen was. Hij slaagde er in het jongetje op te duiken, maar de levensgeesten waren reeds ge weken. Waar bij deze vergaderingen de eigenaardige gewoonte bestaat slechts een of twee vertegenwoordiger van couranten toe te laten, nemen we het volgende van de Maandag gehouden bijeenkoms uit de N.L.Crt. over: De voorzitter deelde mede, dat er op 12 Juli a.s. te Noordscharwoude een demonstratie met een kroosma chine zal plaatsvinden. De ver. Koophandel had een schrij ven ingezonden, waarin diverse wen sen geuit werden, cr.a. over de uitbrei ding van het aantal bascules. Deze zijn er voldoende volgens het bestuur. Voorts het verzoek om de winterkool in het vervolg op het veilingbriefje te noteren, de bloemkool op monster van 6 stuks te veilen, verandering te bren gen in de krotensortering en om de vroege aardappelen in kisten aan te voeren. De veilingleider, de heer De Boer, gaf hierop de nodige toelich ting. Het gewicht van de winterkool werd destijds wel aangegeven. Het op monster veilen van bloemkool zal worden aanbevolen. Op het verzoek om wijziging te brengen in de sor tering van kroten werd afwijzend be schikt. Wat de aanvoer van aardap pelen in kisten betreft, zeide de voor zitter, dat bij de neerzetveiïingen de aardappelen reeds in kisten geveild worden. Er wordt wel gelegenheid ge geven om de aardappelen zoveel mo gelijk op deze wijze te verkopen. De veiling heeft 5000 kisten aange kocht voor f 1.65 per kist en 2500 bak ken, die 93 ct. per stuk kosten. De vraag is nu, wat beter is met de kisten, n.l. of de veiling deze aankoopt of de tuinder. Voor een cadeau aan het Kon. Paar werd f 10 beschikbaar gesteld. De veilingomzet over de maanden Mei en Juni bedroeg respt. f 77,529,73 (125,533,30) en f 478.490,47 (564.476,13). Tussen haakjes is van dezelfde maand iri 1948. De export van rode kool Ten aanzien van de export van rode kool werd medegedeeld, dat hiervoor een regeling in het leven zal wcfrden geroepen. Nadere bijzonderheden zul len de tuinders spoedig worden mede gedeeld. Besloten wgrd om iedere week op Vrijdag een krielveiling voor veevoer te houden. De afzet van pootaardappelen De heer De Boer deelde mede, dat er een goede vraag is naar pootaard appelen van het soort eerstelingen. Er is door de diverse organisaties be sloten tot centrale verkoop over te VAN MARSDIEP TOT IJ Aan de haven van Den Helder heeft zich een ongeluk voorgedaan door het omvallen van locomobiel en een drijvende bok. Ieder die het zag gebeuren, vreesde het ergste. Wonder boven wonder werd alleen een chef monteur gewond. De Ned. Herv. Gemeenten van Oos- terland en Hippolytushoef, die tot dus verre gezamenlijk één predikant in dienst hadden, hebben besloten weer zelfstandig te worden, opdat twee pre dikanten beroepen kunnen worden. Te Breezand is met groot succes een bazar voor de algemene kleuterschool gehouden. Te Beverwijk is na een langdurig ziekbed overleden de heer V. Ph. v. d. Kolk, haven- en marktmeester. De vereniging van „Vrienden van liet Zuiderzeemuseum heeft de heer J. Kofman te Enkhuizen benoemd tot propagandist. Aan de hand van de tot heden bereikte vangstresultaten, leidt men af, dat er dit jaar in het IJsselmeer veel minder paling aanwezig moet zijn dan in vorige jaren. Op Zondag 17 Juli vindt de wielerronde van Hoorn plaats, q Dr. G. D. v. d. Waarden zal binnenkort Blokker ver laten, teneinde zich te Amsterdam te vestigen. Plannen tot oprichting van een aardappelhut te Warmenhuizen De tuinders van de selectie-vereniging „Warmenhuizen en omstreken" hebben het voornemen, ter voorkoming van prijsdumping en ter bevordering van betere afzetmogelijkheden van pootaardappelen, zich bü een krachtiger lichaam aan te sluiten. Zo was men na enige vergaderingen gekomen tot toetreding bij de V.T.N., een organisatie, die evenwel nog in de kinderschoenen staat. Op een vorige vergadering had een afgevaardigde van het- Centraal Bureau Rotterdam, de heer Kok, zoveel invloed op de leden uitgeoefend, dat zij niet objectief meer oordeelden. Dientengevolge kon het gebeuren dat met miniem verschil (39—29 stemmen) de schaal in het voordeel van de V.T.N. doorsloeg. Later gingen er echter stemmen op, om dit besluit te herzien. Zodoende was men wederom bij eengekomen ter mogelüke herziening van een op een vorige vergadering geno men besluit inzake de V.T.N. Aldus een samenvatting van opmerkingen op een in cafe Duyvis te Tuitjenhorn gehouden ledenvergadering van de selectie vereniging .Warmenhuizen en omstreken". Voorzitter W. Dekker waarschuwde llereerst de verbouwers van poot- aardappelen hun product niet tegen elke prijs van de hand te doen. De vooruitzichten zijn zodanig, dat het veilen van pootaardappelen verlies be tekent. Voorts merkte hij op, dat de landbouwers voqr de eerste ha. geen heffing behoefden te betalen. Vervolgens gaf de heer Dekker een uiteenzetting, waarom het bestuur ge meend had het besluit inzake aanslui ting bij de VTN te moeten herzien. Persoonlijk was de voorzitter evenwel niet geneigd tot herziening. Hij was van mening, dat men zich diende aan te sluiten en de kastanjes niet door een ander uit het vuur moest laten halen. Bovendien had men bij verkoop aan exporteurs geen enkele kans op ex portwinst. De heer Blokdijk was voorstander van zelfstandigheid. De VTN, aldus de toezegging. Daarentegen heeft dit li chaam wel het recht om beslag op po ters te leggen. Hij vond het betreurens waardig, dat het noodzakelijk was ge bleken een bodem in de markt te leg gen, waardoor onze productie gebaseerd is op de minimum prijzen. Spreker was echter zeer ontevreden over een, opmerking van de heer Kok. die be weerde dat de VTN zich zelfs niet aan deze miniumprijzen wilde houden. Daarom is hij tegen aansluiting bij de VTN. De eerder gemaakte opmerking, als zou de vereniging profiteren van- het werk van anderen, weerlegde hij met de vraag: „Moeten wij ons dan onderwerpen aan onredelijke nor men?" De heer Blokzijl hoopte dat de vergadering zich zou uitspreken voor zelfstandigheid. Wat is de VTN? De heer Mink vroeg, wat de VTN eigenlijk voor een lichaam was. Enige heer Blokdijk, garandeert geen enkele hilariteit veroorzaakte het antwoord van de voorzitter, toen hij beweerde, dat de VTN in wezen nog niet bestond. Toen enige jaren geleden de kooplui staakten, gaf de minister aan de land en tuinbouwers machtiging om hun producten zelf te verkopen. Enige tuin ders staken de hoofden bij elkaar en stichtten de VTN. Tot nu toe is deze vereniging evenwél niet goedgekeurd en ook de statuten zijn nog niet van kracht. De heer Mink betreurde de huidige decentralisatie en meende, dat het met de monopolie van de handelaars niet zo'n vaart zou lopen. De heer Dekker betwijfelde dit en merkte o.m. op, dat in de laatste tijd 2000 spoorwagens poters door slechts twee kooplui verhandeld werden. De heer Kalf was van oordeel, dat aansluiting gezocht dient te worden bij lichamen, die over een exportvergun ning beschikken. De heer M. Burger waarschuwde de vergadering vóór aansluiting bij de VTN, omdat grotere verenigingen, zo als b.v. de veiling te Bovenkarspel en de Noordermarktbond niet tot de VTN toetraden. De heer Tesselaar (Heerhugowaard) drong er op aan, de afdeling apart te houden. .Hij was het met de heren Blokdijk en Burger volkomen eens. Reeds was het gebeurd dat verbou wers van pootaardappelen hun product Voor f 2.50 beneden de prijs verkocht hadden. Hij was van mening dat de huidige gang van zaken in deze ver eniging heel goed was. Klok halve eeuw terug gezet. Hierop reageerde de voorzitter door op te merken, dat door ondergeschikt heid aan de handelaars de klok 50 jaar terug gezet werd. De heer Half was van mening, dat er een verkeerde gedachte in de ver gadering heerste. Waarom werd het bestuur van de V.T.N. niet uitgeno digd aanwezig te zijn? Niemand weet wat V.T.N. is of zeggen wil. Spr. had tenminste een duidelijker uiteenzetting verwacht en kreeg de indruk, dat de eigenlijke kwestie hier slechts een greep naar de macht was. De voorzitter was van mening, dat deze vereniging zich diende te bunde len bij een goed gefundeerde organi satie. Hij hield niet van „de kat uit de boom te kijken," doch door bunde ling moest van de exportwinst gepro fiteerd worden. De heer Blokdijk merkte ten slotte op, dat, als de V.T.N. nu reeds onder de minimumprijzen begint te verko pen, de vereniging er goed aan deed, zich terug te trekken. De hieropvolgende stemming had tot resultaat, dat 59 leden tegen en 14 leden zich vóór aansluiting bü de V.T.N. uitspraken. Nu de kogel eenmaal door de kerk was, deed het de voorzitter een ge noegen, dat de uitslag zo definitief was. Hij hoopte, dat de leden de juiste weg gekozen hadden. Als bijzonder heid merkte hij nog op, dat het over weging verdiende, evenals te St. Maarten het geval is, een aardappel hut (z.g. luchtkoelhuis) te doen bou wen. Hiervoor zijn geen kostbare in stallaties nodig zoals bij een gewoon koelhuis, waarvoor alleen de machines reeds 20.000.kosten. Indien de ver eniging er toe overging, hoopte de heer Dekker op subsidie van het Rijk. Ten slotte werd nog medegedeeld, "dat de maat van de pootaardappelen 28-35 en 35-50 was. gaan, waarmede een lang gekoesterde wens in vervulling zal gaan. Behalve de Coöperaties aangesloten bij het Centraal Bureau en de ZLTB, is ook de LGC bij deze bundeling ingescha keld. Hoewel de organisaties zelfstan dig optreden, bestaat er ten opzichte van de prijsstelling een samenwer king. Van de prijs is nog niets be kend. Aan de aangesloten afd. is een schrijven gericht om er op toe te zien, dat er geen producten buiten de vei ling om uit de hand verkocht worden, daar dit niet anders kan leiden dan tot schade van de tuinder zelf. P.O.R.-excursie een succes Het voornemen om de postzegel-ten toonstelling, welke in verband met het 100-jarig jubileum van. de Belgische postzegel te Brussel werd gehouden, heeft P.O.R met één slag onder de leden van Philatelica populair ge maakt. Ook van de afd. Langedijk werd door een aantal leden aan dit uitstapf» deelgenomen. De tentoonstelling zelf, welke in het gebouw1 van schone kunsten werd ge houden, was een openbaring voor de bezoekers, waarvan de meeste nog nooit een de hele wereld omvattende ten toonstelling hadden gezien. De tijd om één en ander grondig af te werken, ont brak echter, want buiten het bezoek aan de tentoonstelling, stond ook nog een rondrit door de Belgische hoofdstad en Antwerpen op het programma. Ongetwijfeld zullen de Langedijkers bij een nieuwe actie van de P.O.R. op het appèl niet ontbreken. Gezinsverzorging In een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van de vereniging „Gezins verzorging voor Broek op Langendijk en Zuid- Sehanvoude" is besloten een krachtige actie te voeren voor het vergroten vap het ledental. Er is een commissie gevormd van een flink aantal dames van alle richtingen, die reeds bezig zijn, nieuwe leden te werven. Het uitgangspunt van deze actie is, door een zo groot mogelijk aantal leden de kosten van de gezinsverzorgsters, die 'tot nu toe eigenlijk te hoog waren, tot een zodanig bedrag te ver lagen, dat deze voor ieder, die een gezins verzorgster nodig heeft, geen onoverkomelijke last zijn. Men heeft de contributie bepaald op eert kwartje per maand en wanneer dan verder ge bruik wordt gemaakt van de rijkssubsidie-rege ling, volgens welke een flink gedeelte van het salaris van de gezinsverzorgster voor rekening van rijk en gemeente wordt genomen, zal ook m deze beide dorpen een vereniging kunnen worden gevormd, die in tijden van ziekte van de huisvrouw* de onontbeerlijke deskundige hulp kan verschaffen tegen een vergoeding, die is aangepast aan de draagkracht van het betrok ken gezin. Het is te hopen, dat velen hieraan hun medewerking zullen geven. De Rijp Waar gaan onze ouden van dagen heen! Er staat weer heel >vat op het programma voor de ouden van dagen uit de De Rijp en Graft. In een gisteravond gehouden vergade ring is besloten om op 19 Juli een reis te maken tot ver in Utrecht. Met drie bussen van Hooyberg zal men vertrekken en allereerst een bezoek brengen aan Schiphol. Daar zal koffie worden gedronken en zal men enige tijd be sleden om een en ander te bezichtigen. Ver volgens gaat de reis via Weesp, Hilversum op he groot Kievietsdal aan, op do Hoge Veluwe, waar tevens de inwendige mens zal worden versterkt. Dan wordt de pyramide van Auster- litz „genomen" en in de omgeving even wan delen en genieten van de mooie natuur, waar na de thuisreis zal worden aanvaard, Men denkt ongeveer halfnegcn terug te ziju. Wat de opbrengst van de lijsten betreft, was het bestuur goed tevreden, alhoewel verschil lenden nog niet hebben afgedragen. Gehoopt wordt echter dat velen het concert in de Ned. Herv. kerk, waarvan de baten ten goede komen voor het comité zullen gaan beluisteren. Het is de moeite zeker waard en U helpt het comité van deze dag een waar feest te maken. Ook de Zondag door een combinatie van voetbal lers uit de omgeving te spelen wedstrijd zal wel belangstelling trekken. Ook hiervan is de opbrengst voor de ouden van dagen. Marktberichten ALKDAAR, 6 Juli. (Exportveiliug). Aard appelen: Schotse muizen 7,50—11 en idem ktein 4—7; slahonen (z. dr.) 1—1,36; stoksnij- bonen 1,06—1,20; stamsnijbonen 90—1,00; tuin bonen 7,50—11; peulen 22—50; doperwten 18— 44; bl. blauwschokkers 56; komkommers 6—8— 13; tomaten: A 44—56; tomaten: bonken 32— 42; bloemkool: IA 24-38, I 12-18 en II 6—10; rode kool 14,50—16,50; groene kooi 3—6; spinazie 16—35; postelein 6—22; sla 1,50 —6,50; andijvie 5—8; rabarber 12—18; rode bieten 4—8; bospeen 8—18; waspeen 10—16; uien 13—18 selio 4—8; soepgroenten 4—7; aardbeien 1,10—2,30 per slof; rode aalbessen 42—50; kruisbessen 22; perziken 4—16. LANG. GROENTECENTRALE, 7 Juli. Aanvoer 110.000 kg aardappelen. Eer stelingen 8.10—9.30, drielingen 6.10 7.30, 1180 bos peen 9.10, 85 st. bloem kool I A 28.20, sort. I 21, 4000 kg rode kool 15.3016.70, 650 kg tomaten sort. A 38, B 36, C 33. NOORDER MARKTBOND, 7 Juli. Aanvoer 105.000 kg aardappelen. Eer stelingen 7.70—10.20, drielingen 3.90 6, kleine 34.50, rode eerstelingen 8.308.80, eigenheimers 912.40, blau we eigenheimers 8.50—11.30, 500 kg witte kool 15.70. WARMENHUIZEN, 7 Juli: 41.800 kg aardappelen: Schotse muizen f 8.70— f 9.30, drielingen f 5.70—f 7.50, kleine f 4.30—f 5.60. BLOKKER, 6 Juli 1949. „Op Hoop van Zegen". Prolefic 53—73; Jonkh. v. Tets 6071; Kersen 5061; Perziken 3 11; Druiven 1.401.46; Tomaten 49 57; Aardbeien 6382; Frambozen 70 89; Kruisbessen 5574; Aardappelen 7.50—9.10; Bospeen 9—12; Tuinbonen 1417; Bloemkool 1527; Peulen 31 48; Knolbiet 6—8; Rode kool 11—15; Rabarber 8—12; Bosuien 5—8; Sla 4.20— 4.40; Slabonen 1.201.29; Komkomm0- 11—18.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5