TEN Geknoei met rapporten der waarnemers isr VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De vlootmanoeuvres geëindigd 'erk tie m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Censuur draait alles in het voordeel Bedrogen lossing Prijsraadsel I van de Republiek De gevolgen zullen verschrikkelijk zijn! Rotterdams agent1 schoot aanvaller neer Weinig geruststellende woorden bij begroeting van Sukarno in Djokja Eeuwfeest der Mij. ter bevordering van de geneeskunst adioprogramma JM I, 301 m. Zie Hilversum H. ogtamma. JM II, 415 m. Nieuwsberichten II uur. 4.00 Nationaal Program- Gelukwens. 4.06 Zangklasse. 4.30 5.00 Hoorspel voor de jon- Voordracht. 6.17 Oranje-liederen, gö „Tour de France". 6.40 Mars» Rondom Soestdijk. 7.01 Toe- Promenade-orkest. 7.30 Klank- Gevarieerd programma. 9.00 ,,'t bos". 9.30 Omroeporkest. 10.15 11.15 Kon. Militaire Kapel. 11.45 liederen. VOOR VRIJDAG I, 301 m. Nieuwsberichten 7, ,8 en 11 uur. KRO: 8.15 12.03 Zangrecital. 12.40 Orkest ,i op de Kaasmarkt te Alkmaar, rentsorkest. 6.20 Actualiteiten. 6.30 7.15 Klankbeeld. 7.30 Uit het ertog. 8,05 De gewone man. 8.12 9.15 Hilversums Gemengd Koor. 10.00 Amuse- 10.30 Omroep-Kamerórkest. 10.45 11,15 Symphonette-orkest. II, 4.15 m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 - AVRO: 12.00 Joop Walvis, „Klaverblad". VARA: 6.15 De ;ert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 bocht. VPRO: 7.30 Voordrach ten voor acht. 8.05 Gramofoon- Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 00 Men vraagten wij draaien, ie in Nederland. 10.00 Weekover- Swing an sweet. VPRO: 10.45 VARA: 11.15 Concertgebouw» L BKISVfcN; ri Vrjjdag 8 M BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 146e Jaargang No. 158 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten Zó licht men de Uno voor over Indonesië! orgen Nederlandse plaatsna- n: 1. Tholen; 2. Goes; 8. i. Helmond; 5. Naarden. en werden deze week gewon- iekker, Grote Sloot C 24, St. ug. Zijpe NH.; «osman, Hofdijkstraat 30, Be- jongen) Sluys, Drieboomlaan 301, >shuizen, Pr. Bernhardlaan 18 »st, Vijzelstraat 93, Den Hel- eerd allemaal! De boeken «gezonden. 16 jaar. van het mooie, warme weer ihijn gehaald konden worden, vacantie-plannen, maar nog is het en verscheidene van onze vrienden H.B.S., Lyceum of Gymnasium, met spanning op de berichten, die want ik zou haast al onze kostbare neem ik het je niet kwalijk dat Jeugdkoerier mee doet, betekent Bugdkoerier is er voor jouw plezier i het prettig vindt. Afgesproken? De oud je bent? Marietje Feller, Hartelijk dank voor de sigaren- endin te vinden, maar nu weet ik Jannie Beets, jij maakt nogal waar je aan meedoet, had wel mooi weer, zeg! Schiet 'orden Wit is altijd mooi, bij alle uiter, ja, het is nu prachtig weer Bertie Bosman, wil je aan Trijnie ik haar verzoek de volgende keer Drde, hoor! Wat heb jij toch aardig allie zijn al twaalf jaar en mogen lee doen. Kijk maar eens naar het je bent welkom bij ons. De Ben je een jongen of een meisje? n, hartelijk dank voor alles wat je „Annemoontje", ik vind het aardig echt voor het goede" is een mooi rettige Pinkstervacantie gehad? Het t er zeker veel van. Jan Nelle- Jet is weer best te gebruiken, Jan. Kunnen jullie dat allemaal op één Er zal jou dus niet zo gauw het prettig, dat je mee gaat doen. voor de zieken, Tini. Als je zo'n Dat is ook goed, hoor. zilverpapier, postzegels en sigaren- gaat groeien. Een paar stukken stukjes maar om het plantje heen. de werken. —Joop Bussink, het ant ikoerier, maar deze week zal ik je kening. Wat heb je daar een werk <bede heeft gelezen, want zij heeft j al van de kermis? Frans Ham, voor de correspondentie-hoekje of correspondentie-hoekj'e verwacht ik voor allen, van TANTE IET. UET IS TRAGISCH, dat de waar- P heid over de verhoudingen in JIndonesië te iaat tot Amerika en Australië begint door te dringen om nog een wending te kunnen geven aan de ontwikkeling. Tragisch voor Neder- land, dat mede door eigen schuld vier «■kostbare jaren zag verloren gaan als «gevolg van een politiek, die de toets Jt van de historische critiek niet zal kun- nen doorstaan en tragisch voor de op- bouw van het nieuwe Indonesië, dat ■-•thans door de vice-voorzitter van het - werkcomité uit het KNIP wordt opge A roepen tot nieuwe strijd. 'T De dreigende woorden, die bij de S ontvangst van Sukarno in Djokja wer- I den gesproken, krijgen een bijzonder donkere achtergrond door de publica- f ties van Amerikaanse journalisten als 't Knickerbocker en Newton, die met t ontstellende duidelijkheid aantonen, dat i niet alleen Nederland, maar de gehele t wereld en met name de UNO en des- zelfs Veiligheidsraad op waarlijk schan- delijke wijze zijn bedrogen. De ver- 1 draaiing van de rapporten der waar- f nemers van de Verenigde Naties door een aantal politi ke censors in Batavia is een door niets in de historie over- f troffen geval van internationale cor- P cuptie. Het protest van de Australische kapitein Williams, die de afgevaardig den van zijn eigen land in de Veilig heidsraad volkomen desavoueert op grond van onweerlegbare feiten, spreekt T boekdelen. Het getuigt van de mateloos I inferieure wijze, waarop men Neder- land heeft behandeld. Het vormt een f aanklacht tegen de politieke onwaar- achtigheid, waaraan met name de Ame- rikaanse en Australische afgevaardig- den in de Veiligheidsraad zich, uit niet moeilijk te raden motieven, hebben schuldig gemaakt. De befaamde, invloedrijke Ameri kaanse reporter Knickerbocker ver- klaarde tijdens zijn bezoek aan Indo nesië. dat ..Nederland het slachtoffer was geworden van ziin menselijkheid" Dat klinkt vriendelijk, maar de werke lijkheid is ietwat anders. Nederland is het slachtoffer geworden van bedrog Bedrog, dat Sukarno en de zijnen de ruggesteun gaf. nodig om de woorden te spreken, die thans de wereld doen verstaan, dat er van waarlijke vrede in Indonesië maar moeilijk kan worden JF gesproken. Nimmer is een natie door bevriende mogendheden zo bedrogen als Neder land in de Indonesische kwestie. Maar dat wij daartegenover geen beter ver weer hebben kunnen stellen is onze en schuld. En dat is het bitterste van alles. Kindermoorden waren „wettig" De Hamburgse Senaat heeft een communistische motie verworpen om de Duitse dokters te vervolgen, die op grond van Hitlers Euthanasia-program krankzinnige Duitse kinderen „om bestwil" hebben gedood. Een woordvoerder van de Senaat zei, dat geen van de ouders van de 68 kinderen, van wie men weet dat zij ender deze omstandigheden ter dood zijn gebracht, vervolging van de art sen had geëist. „Daar het program het karakter van een wet droeg, moeten de hande lingen als wettig worden beschouwd op het ogenblik dat zij werden ge pleegd", aldus de woordvoerder. Hef ongeval mef hef Firefly- vliegfuig De ANP-verslaggever aan boord van E de ..Piet Hein" deelt over het ongeluk I met een Firefly, waarbij de adelborst I M. H. van Breen is omgekomen, nog 't volgende mede: Voorzover thans be kend landde 't vliegtuig, dat had deel- genomen aan de oefeningen, te ver op het dek. Het miste de remkabeis. sprong op, raakte met het onderstel 't vangnet. Het onderstel werd door het vangnet afgescheurd, waarna het vlieg tuig op het dek werd gesmakt en in zee schoof. dat van Buitenlandse Zaken, liet beoordelen in hoeverre het ziekenhuis prijs stelt op ling van datgene, dat men zelfsprekend in het belang en staat geacht heeft. In- ieder mens en iedere orga an welke betekenis, vorm en zij möge zijn, natuurlijk ge- lor een woord van waarde- een bewijs van instemming optreden betekent, k, dat men het wel op prijs n als wij de hogere geeste onder wier auspiciën deze haar zegenrijke arbeid r lijdende mensheid verrich- woord van waardering doen li er ongetwijfeld de direct ïen mee in kennis stellen, die un best denkbare beloning nden. (Wordt vervolgd). Twee lichamen uif Roermond" geborgen Duikers hebben Donderdag nog twee lichamen uit het wrak van de KLM- constellation „Roermond" gehaald. Naar men gelooft is een hiervan dat van de gezagvoerder, de heer Hans Plesman. Tot dusver zijn 25 van de 33 slacht offer geborgen. iN Kn DE „NEW YORK WORLD TELEGRAM" schrijft William H. Newton, die behoort tot het gezelschap van 15 Amerikaanse journalisten dat thans een reis maakt door Indonesië, uit Djokja, „dat Amerikaanse waarnemers, die hier de Verenigde Naties vertegenwoordigen, zeggen, dat zij niet in staat zijn, objectieve rapporten te doen toekomen, hetzij aan de Verenigde Naties, hetzij aan de Amerikaanse regering, met betrekking tot de toestand in Indonesië. In plaats daarvan worden hun rapporten zodanig „herzien" of verdraaid, dat de Republi keinse zaak in een gunstig licht komt te staan. ten gelooft, die blijven beweren, dat iedere Indonesiër tot hun partij be hoort, $n hem de edelste motieven, de hoogste cultuur en de meest vader landlievende geest van offervaardig heid toeschrijft, waar dit kennelijk on juist is. Naar hetgeen ik er persoonlijk van gezien heb, zou ik niet zeggen, dat Sukarno op meer dan tien procent van de bevolking zal kunnen rekenen, welke dan nog door Japan gedrilde elementen zouden zijn". „De toestand is bedroevend; honderden Indonesiërs werden wekelijks door extremisten ver moord, bruggen en treinen werden op geblazen, openbare nutsbedrijven, wer den vernield en land werd verwoest. Sukarno c.s. bekommerenzich niet over kleze onverantwoordelijke vernie ling. Zij koesteren zich in de zon van de steun van de Veiligheidsraad en weigeren ieder aanbod voor een rede lijke oplossing", aldus Williams, die vervolgt: „Tijdens de recente actie zag ik zowel dode als levende Japanners en het lijdt geen twijfel, dat ook zij een actieve rol spelen in het huidige conflict". Het is inderdaad zo, dat van de me ning van Williams door de UNCI of de hoogste instanties van de Verenigde Staten in Batavia nooit de minste no titie is genomen. Want deze is niet in overeenstemming met hun politiek, al dus Newton. DEZE „HERZIENING" geschiedt door hooggeplaatste Amerikanen te Batavia, waar de rapporten van de waarnemers te velde worden geschift, samenge voegd en omgewerkt, alvorens te wor den verzonden. De bedoeling hiervan is blijkbaar, de feiten zodanig te ver wringen, dat ze passen in het kader van wat op dat ogenblik de politiek van het Amerikaanse state:department of van de Veiligheidsraad is". Newton verklaart, dat zowel de Ame rikaanse als de Australische militaire waarnemers zich ernstig bezorgd ma ken over het feit dat hun rapporten wordengecensureerd en verdraaid, al vorens zij ter kennis komen van de hoogste instanties in de Verenigde Na ties en hun regeringen. Er heerst bij bijna alle der officieren ter plaatse een ernstige bezorgdheid voor de toekomst, want de beslissingen, die gebaseerd zijn op onjuiste of bevooroordeelde be richtgeving, zullen kennelijk leiden tot het vormen van een regiem in Indone sië, dat noch de macht noch de be kwaamheid heeft om de communisti sche opmars in Azie te weerstaan. Australiër doet boekje open. DE AUSTRALISCHE officier kapi tein C. G. Williams deed in Indonesië dienst als militair waarnemer voor de Verenigde Naties van Juli 1948 tot Maart 1949. Nadat hij zijn missie had volbracht, publiceerde hij in een rap port aan zijn landgenoten feiten, die hij niet eerder had kunnen openbaren. „Het is ongelukkig, dat de—wereld de Indonesische sprekers en propagandis- In het ziekenhuis Coolsingel te Rot terdam is de 52-jarige gezagvoerder H. S. uit Groningen overleden. Hij werd Zaterdagnacht op de Parkkade door 'n agent van-politie uit zelfverdediging in de buik geschoten. Wij gaan onze strijd vanuit Djokja voortzetten'' BIJ DE BEGROETING van Sukarno en Hatta in Djokja heeft de vice-voor zitter van het werkcomité van het K.N.I.P., Tedjasukmana, een rede ge houden, waarin hjj onder meer meende te moeten zeggen, dat het gehele Indo nesische volk zonder aarzelen de strijd zal voortzetten. „De Nederlanders kon den slechts weinig gebied bezetten. Zij zijn met de kracht van hun wapens^ waarop zij vertrouwen en welke zij verafgoden, erin geslaagd verscheidene inderdaad belangrijke plaatsen te be zetten. Maar er zijn meer en grotere gebieden, belangrijker voor onze strijd voor onafhankelijkheid, die nog vrij zijn. waarin wij onze kracht opbouwen en voorbereidingen treffen voor de voortzetting van onze strijd". „DE OGEN van de wereld zijn ge opend voor het feit, dat wij strijd voe ren voor onze vrijheid met waarachtige inhoud en niet voor een vrijheid en een staat door de Nederlanders ge maakt, doch leeg en zonder betekenis. Gedurende de laatste G'/i maand trad een brute en valse vijand op, die slechts sporen naliet van valsheid, onmense lijkheid en bestialiteit. De Nederlan ders sloegen alle wetten van menselijk heid in de wind, kampongs werden verbrand, huizen leeggeroofd, ontvoe ringen, moord en andere beestachtig heden waren aan de orde van de dag. Wij aanvaardden de terugtrekking Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatselijk opklaringen Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. V Dr. Van Royen spreekt over vertrouwen In een vraaggesprek heeft dr. Van Royen medegedeeld, dat het werk van de vooroonferentie nog niet voltooid is. De details van de order tot het staken van de vijandelijkheden moe ten nog worden uitgewerkt. „De Nederlandse delegatie heeft van het begin der conferentie af zich op het standpunt gesteld, dat zij ver trouwen moest hebben in de weder partij. Dit was gezien het verleden een belangrijke concessie onzerzijds. Aan de andere kant hebben de leiden de figuren der Republiek een van hun standpunt uiterst belangrijke conces sie gedaan door, vertrouwende op de oprechte bedoeling van Nederlandse *'jde om tót een spoedige souvereini 'eitsoverdracht te komen, zich te ver dichten de in de statements van 7 Mei neergelegde politiek te volgen". van de Nederlandse troepen uit Djok ja, de terugkeer van de president en het herstel van de Republikeinse rege ring, met het doel gelegenheid te krij gen om weer vereend te zijn in een vrije atmosfeer voor de uitvoering on zer toekomstplannen. Wij zijn niet vrij geworden om maatregelen te nemen, die de positie van ons leger zouden kunnen verzwakken door in te stem men met een kunstmatige overeen komst tot staken van het vuren en wapenstilstand. Wij gaan onze strijd vanuit Djokja voortzetten, zodat de vijand geen ge legenheid heeft ons voortdurend in een dwangpositie te plaatseri. Vanuit Djok ja kan de nationale eenheid nu spoe dig worden gevestigd, teneinde de laatste hand te leggen aan het werk onzer nationale onafhankelijkheid." Opmerkelijke woorden van Rum. Op een persconferentie heeft dr. Mohammed Rum te Djokja verklaard, dat de Republikeinse troepen „in geen geval de posities, die zij thans op Ja va en Sumatra bezet houden, zullen ontruimen". Hij zeide te hopen, dat de kwestie van het terugtrekken der Ne derlandse troepen zal worden bespro ken vóór de Haagse Ronde Tafel-con ferentie. Vreemd dodelijk ongeval Donderdagmiddag reed een auto nummer A 31901 op de weg bij Ter Apel tegen een drietal bomen. Een tot nu toe niet geïndentificeerd meisje van ongeveer 22 jaar werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De bestuurder van de auto is op de vlucht geslagen. Later op de avond heeft de bestuur der B. O. zich gemeld. Hij is door de politie in arrest genomen. Aangenomen wordt dat hij aanvan kelijk is gevlucht uit angst voor de gevolgen van de zo noodlottige avond- rit. Familie op de Kota Inten? Dan laten vaccineren Hoewel zich gelukkig geen nieuwe ^iekteBPva^en aan boord van de Kota tnten hebben voorgedaan, raadt de hy giënist der Koninklijke Landmacht alle 'amilieleden van opvarenden van dit ichin dringend aan, zich opnieuw te la ten inenten, tenzij de laatste inenting niet langer dan drie jaar geleden heeft .•laats gehad. Deze inenting moet zui ver als voorzorgsmaatregel worden be schouwd, teneinde de grootst mogelijke zekerheid te hebben, dat geen pokken in Nederland worden geïmporteerd en verspreid. Duizenden vacantiegangers zagen Donderdag de vloot der Westeuropese Unie, bestaande uit 45 schepen, de Weymouth-baai indraaien. De vloot kwam in twee linies, de ene aangevoerd door het vlaggeschip „Implacable" en de ander door het slagschip „Anson". De vloot heeft zich „al strijdend" tegen „aanvallen" van vliegtuigen met bases op het land, motortorpedoboten en onderzeeërs; een weg naar Engeland door het Kanaal gebaand in het laatste stadium van de vier dagen durende oefeningen op zeg, dat samenwerking mogelijk is in een periode, dat zowel de marine van Ne derland, als die van Engeland en Frank rijk met personeelgebrek te kampen heeft. Dat zij noodzakelijk is bewezen o.m. de successen der onderzeeboten. De historische betekenis van dit ge beuren is waarschijnlijk, dat het de ge boorte zal blijken te zijn van een de finitieve en nauwe samenwerking van de oorlogsmarines de vredelievende landen. West-Europa heeft getoond ter zee één te willen en te kunnen zijn en de politieke betekenis van deze demon stratie moet hoog worden aangeslagen. Historische en politieke betekenis is groot De oefeningen waren aan het slot zee" realistisch en vooral de aanval van de MTB's in de vroege morgen, nadat de maan was ondergegaan, was spec taculair. Lichtkogels en fakkels kleur den de zee met felle gloed en deed de jagers die het convooi beschermden en de MTB's als schichtige schimmen over het water schieten. Voor een eenzaam vissersbootje, dat toevallig in het strijd gewoel raakte, moeten dit angstige mo menten geweest zijn. Noch de aanvallende vliegtuigen, noch de MTB's hadden echter veel suc ces. De grootste triomfen vierden de aanvallende onderzeeboten, die bewe zen, dat dit wapen nog immer een groot gevaar vormt voor de convooien. Mogelijk is dit de belangrijkste conclu sie van deze groots opgezette en ge slaagde manoeuvres. Een tweede con clusie die nu reeds getrokken mag wor den is, dat bewezen mag worden ver ondersteld, dat de onderdelen van de vloten der Westeuropese landen samen een sterke macht kunnen vormen. De afgelopen tien dagen hebben geleerd Brandweer redde de kalkoenen Adam Martins, eigenaar van een kalkoenenfarm te Haverstown in de Amerikaanse staat Maryland, was ten einde raad. De tempera tuur naderde de 100 graden en van zijn 6.000 kalkoenen waren er reeds 500 door de hitte bevangen en gestorven. Hij waarschuwde de burgemeester, die een brand weerauto stuurde. Op de kalkoe nen daalde weldra een verkoe lend regentje neer, waardoor ver dere sterfgevallen werden voor komen. Défilé van grenadiers en jagers op Soestdijk In zomertenue, met opgerolde mou wen, voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke militaire kapel, trok een bataljon grenadiers van het le infanterie-depöt, een compagnie gre nadiers en een compagnie jagers van het le territoriale bataljon Donderdag het hek binnen van het paleis Soest dijk. Op dat tijdstip waren H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en de vier prinsesjes op het bordes ver schenen. Het was niet ter gelegenheid van de koperen bruiloft, dat grenadiers en jagers voor het Koninklijk gezin de fileerden. Het 120-jarig bestaan van de garderegimenten grenadiers en jagers valt echter op deze dag en het défilé vormde de enige officiële gebeurtenis op de 7e Juli. GOUVERNEUR HUENDER GAAT HEEN De gouverneur van Suriname, mr. Huender, heeft bekend gemaakt, dat hij om gezondheidsredenen in Augustus zal aftreden. Danny Kaye was bang Een stratocruiser van de Panameri- can Airways kreeg met 54 passagiers aan boord, onder wie de Amerikaan se filmster Danny Kaye en de tennis kampioene Louise Brough, motorpech boven de Oceaan op weg van Londen naar New-York. De propeller van de buitenbakboordmotor was er af ge bogen en had de motor ernstig be schadigd. Het toestel slaagde er echter in op drie motoren het vliegveld Shannon weer te bereiken en daar veilig te landen. Op het vliegveld was de alarmtoestand reeds afgekondigd. Aan de passagiers was na het optre den van de storing meegedeeld, dat de mogelijkheid bestond, dat in zee moest worden gedaald. De gezagvoerder verklaarde, dat het toestel, toen het de propeller verloor, viel van 19.000 tot 6.000 voet. Een pas sagier noemde deze gewaarwording .„eenvoudig verschrikkelijk". Danny Kaye zei op het vliegveld: „Ik ben nog nooit van mijn leven zo bang geweest. Ik kan aardig zwemmen, maar 800 mijl zou me toch te ver geweest zijn". Een foto van het Koninklijk gezin, welke vervaardigd werd ter ge legenheid van het koperen huwe* lijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Felle brand in Vlaardingen Donderdagmiddag brak in een op slagplaats van smeeroliën en vetten in het centrum van Vlaardingen brand uit. Een grote rookkolom steeg op, de vlammen sloegen ver boven het dak uit en doffe knallen weerklonken. Huizen en winkelpanden werden tot in verre omgeving ontruimd. De brand weer, die binnen 10 minuten ter plaat se was, begon de strijd tegen het vuur met 15 stralen. Na een half uur had men de vlammenzee bedwongen. Het pand, dat dateerde uit 1665 en onder toezicht van Monumentenzorg stond, ging geheel verloren. Vliegtuig verongelukt; geen doden Donderdagmiddag is in de Bathpol- der op Zuid-Beveland een militair les- vliegtuig van het vliegveld Woens- drecht verongelukt. Het vliegtuig ver loor plotseling hoogte en raakte niet de vleugel de grond; het sloeg over kop en werd totaal vernield. De instruc teur. Luitenant-vlieger R. van Luijk, kreeg lichte verwondingen; de bij hem in het toestel zittende leerling liep in wendige kwetsuren op. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. „Bloedverbond" in Japan aan het werk De Japanse politie heeft meege deeld, dat een „Bloedverbond van Ge- repatrieerden" vorige week heeft ge dreigd premier Sjigeroe Josjida en zijn kabinet te vermoorden, evenals de directeur der spoorwegen, Sjima- iama, wiens lijk Woensdag op de "ails werd gevonden. Het dreigement heeft op het bezet- tingshoofkwartier de vrees verstrekt, dat de golf van politieke moorden, die de jaren tussen de beide wereldoor logen kenmerkte, zal terugkeren. Praedicaat Koninklijke verleend De Nederlandse maatschappij tot be vordering van de geneeskunst is door H. M. de Koningin gemachtigd met in gang van heden het predicaat Ko ninklijke te voeren. Dit deelde de mi nister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes op de feestvergadcring van de maatschappij ter gelegenheid van het eeuwfeest in het Amsterdamse Con certgebouw mede. De eerste algemene vergadering van de maatschappij werd in 1849 in Arn hem gehouden. Vandaar, dat de burge meester van Arnhem, de heer Ch. C. Master was uitgenodigd de vergadering bij te wonen, waaraan hij gaarne ge volg heeft gegeven. H. M. de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door jhr. J. E. van Lennep, voorts waren onder meer aanwezig de Commissaris van de Koningin in de provincie N.- Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J d'Ailly en verte genwoordigers van de World Medical Association. Minister Joekes legde er in zijn rede da nadruk op, dat het ongeduld van de Maatschappij over het totstandkomen van het ziekenfondswet door hem ge heel wordt gedeeld, hetgeen zoals hij zeide wel bekend geacht mag worden. Drie dagen zal het eeuwfeest van de maatschappij duren. Het begon met een sterrit naar de hoofdstad, die eindigde op de Sintelbaan van het Olympisch stadion. De eerste deelnemer kwam kort na tien uur aan. Donderdagavond was er een gala-toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg. Mr. d'Ailly ereburger van Philadelphia De burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, is sinds Donderdagmid dag ere-burger van de Amerikaanse stad Philadelphia. Vier inwoners van deze stad boden de burgemeester op het Amsterdamse Stadhuis deze ere-titel aan en over handigden hem de vergulde sleutel, die dit ere-burgerschap symbolisch uitdrukt. SCHILDERIJEN VAN PRINSES WILHELMINA De tentoonstelling te Goor van schil derijen, aquaielien en tekeningen ver vaardigd door H.K.H Prinses Wilhel- mina, is Donderdag officieel geopend.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1